w bouw 'De Grote Utopie': unieke terugblik Cultuur&Kunst Kind met waterhoofd aan de Stille Mare Ritme centraal bij Kölling ZATERDAG 6 JUN11992 7 redact* ce es van hoore Normaal in Warmond warmond Zonder Benny Jolink, die na een auto-ongeval nog steeds is uitgeschakeld, maar met Willem Duijn, treedt pop groep Normaal op tweede pinksterdag op in een feesttent achter de Dekkerhal in Warmond. Het spektakel van de Achterhoekse formatie begint om half negen. Tentoonstelling De Gijzel ZQETERwouDEIn samenwerking met teken- en schildervereni ging Kameleon geeft de gemeente Zoeterwoude een expositie van werk van P.J. de Gijzel. De Gijzel (80) maakt voornamelijk door de natuur geïnspireerde aquarellen. De expositie duurt t/m 31 juli en is op werkdagen geopend van 9.00-16.00 uur. Ed Wubbe leidt Scapino Amsterdam Wegens ziekte van artistiek directeur Nils Christe heeft het Scapino Ballet Rotterdam besloten Ed Wubbe te be noemen tot waarnemend artistiek leider van het gezelschap. Ed Wubbe is sinds 1990 huischoreograaf bij Scapino. Aangezien een terugkeer van Nils Christe op korte termijn niet valt te verwach ten heeft het bestuur Ed Wubbe opgedragen om, in samenwer king met zakelijk directeur Jan Schretzmeijer, de komende twee seizoenen invulling te geven aan het artistieke beleid van het Scapino Ballet Rotterdam. Grafisch werk in De bange duivel leiden 'Nieuwe indrukken' heet de tentoonstelling van grafisch werk van vijf jonge kunstenaars in De bange duivel. Marlies van Boekei, Henriette Boerendans. Frank Kapé, Ria Kapteijns en Sas- kia Masselink exposeren daar t/m 28 juni. Open eerste pinkster dag, do, vr, za en zo van 12.00-18.00 uur. De bange duivel is ge vestigd aan de Rijndijkstraat 4. Expositie geeft beeld van enorme vitaliteit Russische Avantgarde Het Stedelijk Museum presenteert een expositie die na de val van het communisme voor het eerst een afgerond beeld geeft van de Russische avantgarde-kunst in de pe riode 1915-1932. 'De Grote Utopie' is alleen al daardoor een belangrijke kunsthistorische gebeurtenis. De exposi tie is echter ook uniek door de omvang: er worden maar liefst 1000 werken getoond, waarvan het grootste deel nog niet eerder in het Westen was te zien. Door de ver rassende vitaliteit van deze kunst en de rustige, fraaie in richting van de 25 zalen hoeft de bezoeker echter niet bang te zijn voor teveel van het grede. amsterdam franqdise „De Grote Utopie" was dit voorjaar in Frankfurt te zien en zou aanvankelijk direct doorrei zen naar het Guggenheim Mu seum in New York. Toen bleek dat de uitbreiding van het Gug genheim vertraging had opgelo pen, ging Stedelijk Museum-di recteur Wim Beeren direct met andere Europese hoofdsteden in de slag om te proberen de ex positie naar Amsterdam te ha len. „Ik wil beslist de indruk wegnemen dat we deze ten- 'We zijn de hele dag met trainingen bezig, ook op het gebied van communicatie. Maar de PR voor ons eigen bureau laat ik liever doen door een extern adviseur. Belangrijk voor de creativiteit en nieuwe ideeën. We hadden iemand nodig voor de ontwikkeling van onze jaarlijkse brochure, de hele advertentiecampagne en alle ad hoe activiteiten die er bij komen. Gelukkig hebben we een klein bureau gevonden dat precies aansluit op hetgeen wij nodig hebben.' MIDDELSTEGRACHT toonstelling zomaar in de schoot kregen geworpen. Onze contacten met de Russen waren al zeer vriendschappelijk na de grote Malevich-expositie van 1988. Dat heeft uiteindelijk de doorslag gegeven", vertelde hij tijdens de opening. De organisatie moest in re cordtijd gebeuren en vergde on der meer het verplaatsen van de expositie van Sigmar Polke naar september. De hoofdsponsors bleken bereid een aanzienlijke bijdrage te leveren aan de orga nisatiekosten van maar liefst tweeëneen half miljoen gulden. De kwaliteit van de vele schil derijen, objecten, architectuur- ontwerpen, tekeningen, textiel, porselein, affiches en foto's is opvallend goed. Het doodzwij gen van de avantgarde-kunst na 1932 en de tientallen jaren van onderdrukking hebben muse umconservatoren en privé-ver- zamelaars niet belet uitstekend voor dit culturele erfgoed te zor gen. Ook het wetenschappelijke onderzoek heeft nooit stilgele gen. Directeur Yuri Korolyov van de Staats Tretjakov Galerie in Moskou wees er op dat dit aanzienlijke persoonlijke risi co's met zich meebracht: „Ik beschouw al deze mensen dan ook als helden." Zwart vierkant Vertrekpunt van de 'De Grote Utopie' is 1915, toen Malevich en Tatlin gelijktijdig op de laatste futuristische tentoonstel ling '0.10' in St. Petersburg ex poseerden. Malevich exposeer de er voor het eerst schilderijen als zijn befaamde Zwarte vier- Malevich exposeerde in 1915 op de laatste futuristische tentoonstelling '0.10' in St Petersburg voor het eerst zijn befaamde Zwarte vierkant dat nu op'De grote Utopie'in het Amsterdamse Stedelijk Museum te zien is. kant. Tatlin kwam met abstracte de gebroeders Stenberg onder reliëfs van ijzerdraad, glas. gips zochten vooral de mogelijkhe en andere onconventionele ma- den van ruimte en materialen terialen. Zij werden de jaren Tatlin's ontwerp voor het 'Mo daarna de spil van gelijkgerichte nument voor de Derde Com groepen kunstenaars. munistische Internationale' i< Malevich ontketende een ra- daarvan een duidelijk voor dicale breuk met het schilderen beeld. Met deze Toren r de zichtbare werkelijkheid. „De zuivere idee" en „de erva ring" werden door hem beli chaamd in voorstellingsloze, geometrische vormen. De zorg vuldige composities in heldere kleurvlakken van Malevich en collega's als iOyun, Suetin, Rosanova en Chasnik waren bel-achtige constructie het monument moest ruim drie honderd meter hoog worden wilde hij uitdrukking geven aan de triomf van de politieke revo lutie. Nu het communisme is bijge zet als jammerlijk mislukt maat schappelijk experiment. een poging de schilderkunst moeilijk een precieze voorstel ook in meer toegepaste vorm ling te maken van de invloed aan de nieuwe maatschappij van deze kunst op de revolutio- dienstbaar te laten zijn. nairen in het Rusland van na Tatlin en andere construed- 1917. De kijker van 1992 komt visten als Gabo, Medunezky en echter vanzelf onder de beko ring van de evenwichtige com posities en de effectieve toepas sing van vooral primaire kleu ren Daarbij versterkt het veel gebruikte revolutionaire rood de vitale indruk van de kunst van die dagen. Redko gebruikte de kleur bij voorbeeld uitgebreid op zijn schilderij ..De opstand'" Een tri omferende Lenin in het mid den, kanonnen, bajonetten, muziekkorpsen en partijbonzen maken dit werk tot een type rend voorbeeld van revolutio naire kunst. Datzelfde geldt voor affiches met voor de hand liggende titels als 'Arbeidster' en "Wij bouwen het socialisme op'. Het werk van Redko uit 1924/25 is een realistische voor stelling en kan daarom dienen als voorbeeld waarom de avant garde-kunst ten slotte het on derspit moest delven Door de abstracte vormentaal zou deze kunst nooit een geschikt middel voor verheffing en opvoeding van de revolutionaire massa's kunnen worden. Stalin liet het doek voor de avantgarde vallen met het opheffen van de onaf hankelijke kunstenaarsvereni gingen in 1932: het sociaal-rea- lisme werd tot staatskunst ver heven. Het doek is met 'De Gro te Utopie' pas nu weer opge haald het is een fascinerende terugblik is de geschiedenis ge worden. Expositie 'De Grote Utopie' in het Stedelijk Museum. Paulus Potterstraat, Amster dam; t/m 23 augustus, ge opend dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Amsterdam. BOUWKUNST1 de n kantste plekken in hartje stad loopt kans de hoon en spot van velen over zich af te roepen. Be gerenswaardig was de positie van architect Meindert Barke- ma dus niet toen hij opdracht kreeg een winkelpand te ont werpen voor de hoek Stille Ma re/Stille Rijn. Aan de andere kant is een ontwerp voor zo'n in het oog springende lokatie in de historische binnenstad natuur lijk een buitenkansje voor elke architect om zijn visitekaartje af te geven. Het valt te prijzen in Barkema dat hij gepoogd heeft een eigen tijds ogend gebouw te ontwer pen in plaats van zijn toevlucht te zoeken tot truttige aanpasar- chitectuur. De afgelopen jaren is wel gebleken dat moderne ge bouwen zich uitstekend voegen in een historische omgeving, mits maat en schaal van de nieuwbouw zich verhouden met die van de oudbouw en de nodige zorgvuldigheid wordt betracht in afwerking en detai- lering. Barkema is daar maar ten dele in geslaagd. Het plan van de Leidse architect hinkt een beetje op twee ge dachten. De gepleisterde gevels en de grote raamoppervlakken op de verdiepingen ogen fris en modem, maar het schuine pan nendak neigt daarentegen naar het oude. Natuurlijk is het niet de vrije keus van de architect geweest om een gebouw met een schuin dak te maken. Dat is hem voorgeschreven in het be stemmingsplan. Maar de archi tect had inventiever met deze voorwaarde kunnen omsprin gen dan hij uiteindelijk heeft gedaan. Er zijn immers tal van materialen voorhanden die als alternatief kunnen dienen voor betonnen dakpannen. Het ver moeden rijst dat de architect eenvoudigweg door zijn op drachtgever is gedwongen te kiezen voor de laagste kosten- variant. Met het grote raamoppervlak op de verdiepingen heeft de ar chitect een eigentijds gebaar willen maken dat zich nu juist weer niet verhoudt met de veel kleinere raamopeningen in de naburige percelen. Integendeel: vergeleken met de raampjes in de oudbouw ziet de belendende nieuwbouw met de enorme raampartij er uit als een kind met een waterhoofd. Het roos ter van vierkanten is bovendien meestetijds geblindeerd door verschillend gekleurde zonwe ring waardoor het iets weg krijgt van een reusachtige Rubik Cu be. Ook hier lijkt niet de functie of de esthetiek maar het kos tenaspect de belangrijkste en bepalende factor te zijn ge weest: een groot raamoppervlak is immers goedkoper dan meer dere kozijnen met borstwerin gen. Is het aan buitenkant al mini maal (het biesje van blauwe en witte tegeltjes is de enige frivoli teit die de architect zich kon permiteren), binnen is het nog veel erger. Toegegeven: het be ton mocht een verfje krijgen, maar voor de rest is de doos met afwerkmaterialen zwaar vergrendeld gebleven. Armza ligheid troef dus. Het project is eigenlijk een op eenstapeling van oer-Neder- landse compromissen: het mocht een opvallend hoekje worden, maar moest toch ook weer een beetje bescheiden blij ven. het moest goedkoop zijn, maar toch ook een beetje allure uitstralen, het moest een mo dem zijn en toch ook weer een beetje aangepast. Barkema erkent dat de financië le ruimte gering was. maar zegt zich niet te schamen voor het resultaat. Hoeft ook niet. Het valt een pragmatisch ingestelde architect nauwelijks kwalijk te nemen dat een gebouw voor minder geld moet worden neer gezet dan hij feitelijk zou willen. Gezegd moet worden dat de ar chitect, gezien alle beperkingen Het project op de hoek Stille Rijn/Stille Mare is eigenlijk een opeenstapeling van oer-Nederlandse compro- die hem zijn opgelegd, er nog redelijk in geslaagd is ogend gebouw neer te zetten. De stelling dat de kwaliteit van een gebouw evenredig is aan d« kwaliteit van de opdrachtgever is hier weer eens van toepas sing. Een droevige zaak is ver der dat het stadsbestuur zich zt weinig gelegen laat liggen aan taal hoe particuliere opdrachtgevers omspringen met gevoelige ge bieden in de historische bin nenstad. Enerzijds worden aan de architect oneigenlijke eisen gesteld die voortvloeien uit een bestemmingsplan dat niet meer van deze tijd is, anderzijds wordt de opdrachtgever alle ruimte gelaten om een zo goed koop mogelijk gebouw neer te zetten. Het is de hoogste tijd dat het gemeentebestuur zich her bezint op de vraag aan welke kwaliteitseisen opdrachtgevers in de bouw in deze stad moeten voldoen. Hirschhorn uitstekende vervanger Van Zweden recensie udy van der spek Concert van het Noofdhollands Philhar- monisch Orkest, dingent Lucas Vrs. r Gisteravond in de Stadsgehoor zaal was het eerste concert in de serie 'IJzersterk'. Door een bles sure kon violist Jaap van Zwe den het vioolconcert van Beethoven niet spelen en dat was toch dé grote publiekstrek ker. Maar dan blijkt al snel dat niet alleen Van Zweden een fe nomeen op zijn gebied is. Zeer overtuigend nam de violist Phi- lipp Hirschhorn zijn belangrijke taak over. Zekerheidshalve had hij zijn partituur maar uit Riga meegenomen, maar dat scheen nauwelijks nodig te zijn. Gedre ven, met markante contouren en een beheerste emotionaliteit, ontrolden zich de drie delen van dit werk. De vier zachte paukenslagen (klopmotief) blijven het gehele eerste deel beheersen. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest speelde het sterk symfo nisch uitgewerkte concert krachtig en bleef tot het eind de drijvende kracht. 't Meest overtuigend werd de Romance (een LarghettoI ge speeld, waarin Hirschhorn schitterend met een sterke streek het door het orkest uitge werkte thema omspeelde, en even prachtig was de warm uit gesponnen cadans die de over gang naar het derde deel (Ron do) vormt. Zo werd het optre den van Philipp Hirschhorn het absoluut tegendeel van een te leurstelling! Ook in de tedere 'Siegfried Idyll' van Richard Wagner, ge schreven na de geboorte van zijn zoon Siegfried en in de luchtige, zonnige overbekende vijfde symfonie van Schubert viel het vitale spel op van het orkest en het bijzondere heldere coloriet van de gezamenlijke in strumenten. Fven een strenge blik van dirigent lAicas Vis naar de eerste violen bij ^en onzeke re inzet in het tweede deel. maar dat was dan ook de enige kleine wanklank in deze gein spireerde uitvoering. recensie martine ballast Expovt* warxJobjecteri en sctiidenjen van )an Kóftng Te nen tot 27 juni ma t/m vn| van 10-17 en K> van 13-17 uur Stich ting "Kunstsalon De Pnncehof. Rapenburg 8/10. Leden beeldende «u«t bevind! zich In do nnderae helft van het schilderij een naar be neden wijzende gelijkbenige zwarte dnehoek. Loodrecht op de bovenkant van de driehoek is een witte dikke lijn getrokken. Links ervan bevindt zich een klein blauw vierkant. En iets over de helft aan de rechterkant staat een horizontaal klein smal wit lijntje. 'Met Titel' is een van Köllines spannendste werken. Het ronde vlak wordt door twee dikke wit te strepen in vieren gedeeld De ongelijke resterende vier vlak ken zijn food, okergeel, blauw en oranje. In dc linker beneden taartpunt' creëert een extra lijn een anehoek dit* weer blauw is. Een rode stip en wat zwarte dunne lijntjes complementeren het geheel Hoewel niet symme trisch straalt dit werk iets even wichtigs uit. De onderdelen zijn. ondanks het feit dat ze uit het lood staan, in harmonie met elkaar Ook de Totem' is boei end. Drie meter hoog en 7 cen timeter smal hangt hij tussen de ramen van de /aal die uitzicht op het Rapenburg geeft. Tegen het goudkleurige behang is de paal Dijna onzichtbaar. Met wit, zwart en rood tape zijn de oran je en blauwe delen van de totem bewerkt Ie zou het een Afrikaans/Mondriaanse paal kunnen r De Leidse kunstenaar lan Köl ling maakte zijn wandobjecten en schilderijen speciaal voor de ruimte van Kunstsalon De Prin- cehof. Deze unieke 18e eeuwse ruimte is. afgezien van het mo derne kantoormeubilair in oor spronkelijke staat gehouden. De wanden zijn bekleed met een goudkleurig behang, de vloer is parket en het plafond is prach tig versierd. De moderne ab stracte kunst van Kölling is hier mee sterk in contrast. De werken van Kölling zijn mi nimale ibttrw te obfeim Hit mepatronen en vlakverdelingen staan centraal. Er wordt verwe zen naar straatbeelden en ge bouwen. De kleuren ziin pri mair. zwart en wit met hier cn daar ook goud. Kleur en vorm geving doen even aan Mondri aan denken, maar die vergelij king is een kortstondige. Hoe wel Köllings werk eraan refe reert is het anders. 'BunaJ at sea' bijvoorbeeld is niet Mondriaan achtig. In een vlakke egaal rode achtergrond OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek (Academisch Ziekenhuis Leiden) zoekt contact met vrouwen in of na de menopauze. In verband met twee onderzoeken naar middelen die worden gebruikt door mensen met klachten die verband hóuden met de overgang Vrouwen die tenminste 1 |aar geleden voor het laatst menstrueerden worden gevraagd te reageren Eén onderzoek heeft betrekking op een middel dat vis een pleister wordt toegediend, voor dit onderzoek zoeken wi| contact met vrouwen die hormoonpreparaten gebruiken in verband met de overgang. Het andere onderzoek betreft de opname van tabletten van een middel dat veel voorgeschreven wordt b«j klachten rond de overgang Vanaf 2 weken vóór dit laatste onderzoek mogen deelnemers |uis1 geen hormoonpreparaten gebruiken. Voor informatie (geheel vrijblijvend) kunt u bellen: 071 - 26 19 15 of 26 80 04.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7