Leger verlaat kazerne Sarajevo Estland boos op Moskou Buitenland Nieuwse Poolse premier Pawlak onbeschreven blad Nieuw CFE-verdrag Navo- en GOS-landen De stem van Have! Gaza afgesloten: Waarom grijpt niemand in Leser Indonesië uit Oost-Timor Denemarken wil Europese trein niet tegenhouden ZATERDAG 6 JUNI 1992 PrrttC A^cntur GPO Partij-archieven tegen betaling in te zien moskou De Russische regering opent volgende week een aan tal geheime archieven van de voormalige communistische partij van de Sovjetunie, waaronder documenten over banden met terroristen en buitenlandse operaties van de KGB. De documen ten zijn tegen betaling in te zien. Volgens media-minister Polto- ranin gaat het om de archieven van 1917 tot 1942. Werkloosheid VS grootste sinds 1984 Washington De werkloosheid in de Verenigde Staten bedroeg in mei 7,5 procent van de beroepsbevolking. Sinds augustus 1984 is de werkloosheid niet zo groot geweest, aldus het Ameri kaanse ministerie van werkgelegenheid. De cijfers tonen aa het herstel van de economie van de VS moeizaam verloopt. dat Myanmar laat politieke gevangenen vrij Rangoon De militaire junta van Myanmar heeft 14 politieke gevangenen vrijgelaten, onder wie twee leden van de grootste oppositiepartij, de Nationale Liga voor Democratie. Sinds april, toen de junta aankondigde dat gevangenen die geen bedreiging meer vormden voor de nationale veiligheid vrij zouden komen, zijn in totaal 158 politieke gevangenen vrijgelaten. Aung San Suu Kyi, de leidster van de Liga die vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, heeft al sinds juli '89 huisarrest. Popov weg als burgemeester Moskou moskou Gavriil Popov is gisteren opgestapt als burgemeester van Moskou om zich volledig in te gaan zetten voor de Beweging voor Democratische Hervormingen, waarvan hij voorzitter is. Dat heeft het persbureau Interfax gemeld. Een onlangs aangeno men wet verbiedt in Rusland de combinatie van functies, met name die van burgemeester en leider van een politieke bewe ging. Loco-burgemeester Joeri Loejkov volgt Popov op. Poljoekjovitsj voor de rechter gedaagd Adelaide» Ivan Poljoekjovitsj (75), een Oekraïner die na de Tweede Wereldoorlog naar Australië uitweek, moet zich voor het hooggerechtshof van Zuid-Australië verantwoorden wegens de moord op zes joden in 1942. Dat heeft de rechtbank in Adelaide gisteren beslist. Vijf van de acht aanklachten, waaronder betrok kenheid bij de executie van 850 joden in het Oekraïnse Serniki, werden door het gerecht verworpen. Waldemar Pawlak laat zich door zijn fractiegenoten feliciteren met zijn benoeming tot premier van Polen. FOTO AP Het Poolse parlement heeft een dag na de val van premier Jan Olszewski gisteren Waldemar Pawlak tot nieuwe minister-pre sident benoemd. Pawlak, een 33-jarige boerenleider, was door president Walesa naar voren ge schoven. Hij is een betrekkelijke buitenstaander, wiens verdien ste met name is dat hij tot nu toe niet betrokken was bij par tijpolitieke conflicten. Olszewski werd donderdag avond met een motie van wan trouwen door het Poolse parle ment weggestemd. Pawlak is voorzitter van de Boerenpartij (PSL), de opvolger van de oude communistische boerenpartij ZSL, die 48 zetels in het Poolse parlement heeft. Hij is eigenaar van een middel grote boerderij in zijn geboorte dorp Facyna op zo'n 30 km van Warschau. Hij heeft een oplei ding gevolgd aan de Polytechni sche Hogeschool in Warschau en houdt zich ondermeer met informatica bezig. Pawlak werd vorig jaar voor zitter van de PSL Onder zijn lei ding heeft de partij zich krach tig verjongd en is een groot deel van het oude, communistische partijkader opgeruimd. Pawlak neeft zich bovendien zeer sterk gemaakt voor verbetering van de positie van de boeren. Daarbij heeft hij zich destijds verzet tegen de agrarische poli tiek van de regering Mazo- wiecki, die gericht was op be zuinigingen en vermindering van de landbouwsubsidies. Toch heeft de nieuwe premier nu de steun van Mazowiecki's Democratische Unie, van de Li beralen van oud-premier Jan Bielecki en van de vroegere Bierpartij, die zich als Poolse Economische Programpartij in zet voor radicale economische hervormingen. Daarmee kan hij overigens nog geen meerder heidsregering vormen. Het Poolse parlement is zo verdeeld dat het vrijwel onmogelijk is een werkbare meerderheid tot stand te brengen. Albanië 37ste lid NASR correspondent navo De Navo-landen en alle, inmid dels 20, landen die vroeger deel uitmaakten van het Warschau pact hebben gisteren in Oslo een nieuwe versie van het CFE- verdrag over de vermindering van de niet-nucleaire bewape ning in Europa getekend. Die verandering was nodig na het uiteenvallen van de Sovjetunie. Daardoor moesten de nieuwe republieken van het Gemene best van Onafhankelijke Staten de door de Sovjets aangegane verplichtingen overnemen. Enkele weken geleden bereik ten Rusland, Witrusland, Oek raïne, Kazachstan, Moldova, Ar menië, Azerbajdzjan en Georgië in Tasjkent overeenstemming over de verdeling van de des tijds aan de Sovjetunie toebe deelde maximum-aantallen tanks, kanonnen, pantservoer tuigen en helikopters. Die worden nu vermeld in een aanhangsel bij het in no vember 1990 in Parijs geteken de CFE-akkoord. Als admini strateur van dat akkoord nam i den Broek (Bui- Bush stelt handelsembargo in tegen Joegoslavië Het Joegoslavische leger heeft gisteren de Maar schalk Titokazerne in de Bosnische hoofdstad Sara jevo geheel ontruimd. De Bosnische president Alija Izetbegovic sprak echter zijn twijfels uit over het hervatten van de vredesbe sprekingen onder leiding van de Europese Gemeen schap. sarajevo/washington Het federale leger had op 19 mei uit Sarajevo vertrokken moeten zijn. De Bosnische strijdmacht sloot de laatste gro te groep militairen echter in om ervoor te zorgen dat zij hun ge schut achterlieten. De ongeveer 800 militairen en hun vrouwen en kinderen, die een maand in de kazerne waren belegerd, vertrokken naar door Serviërs beheerst gebied ten zuidwesten van de stad. Bosni sche militieleden keken vanach ter zandzakken toe hoe de mili tairen in vier colonnes onder begeleiding van VN-pantser- voertuigen wegreden. „Het ver liep zonder problemen", zei ko lonel John Wilson, hoofd van het VN-waamemersteam. De ontruiming wordt door VN-functionarissen gezien als een „belangrijke doorbraak" die van invloed zou kunnen zijn op heropening van de door Ser viërs bezette luchthaven. Met een konvooi van de hulp organisatie Artsen zonder gren zen is gisteren twee ton medi cijnen en medisch materiaal aangevoerd voor de universi teitskliniek in Sarajevo. De bele gerde hoofdstad van Bosnië zit al weken zonder voedsel en me dicamenten en verscheidene eerdere pogingen om hulp af te leveren waren mislukt. Premier Lubbers speculeerde gisteravond in Brussel op een militair ingrijpen in Bosnië. Op een bijeenkomst van christen democratische regeringsleiders en partijvoorzitters zei Lubbers dat het „bombarderen van machteloze dorpen" niet langer zou moeten worden getole reerd. Hij maakte duidelijk ver der te willen gaan dan het hui dige handelsembargo tegen Servië. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren een han delsembargo ingesteld tegen Joegoslavië, waarmee de sanc ties tegen de nog alleen door Servië en Montenegro gevorm de republiek worden uitgebreid. De maatregel, een uitvoering van resolutie 757 van de Veilig heidsraad. moet Belgrado dwin gen een eind te maken aan de militaire acties in Bosnië. Bush verbood verder financiële trans acties met Servië en Monte negro, alsmede alle zakelijke, sportieve, culturele en weten schappelijke contacten. De VS hebben nu ook alle zee- en luchtverbindingen met JoenMI gnttMh Vorige week al gelastte Bush bevriezing van alle Joegoslavische tegoe den in de VS, met een waarde van 800 miljoen gulden. Ook Frankrijk bevroor gisteren de Joegoslavische tegoeden. moskou marc champion the independent Estland heeft deze week de on derhandelingen met Moskou over de terugtrekking van de voormalige Sovjet-troepen van zijn grondgebied opgeschort. De reden daarvoor is dat Rus land volhoudt dat de terugtrek king niet voor 1994 kan begin- Estland is samen met Letland en Litouwen de onvrijwillige gastheer van ongeveer 130.000 voormalige Sovjet-troepen. De kleine Baltische staten willen dat die einde van het jaar het land uit zijn, maar de nieuwe Russische minister van defen sie, Pavel Gratsjev, houdt eraan vast geen officieren terug te trekken voordat voor hen huis vesting beschikbaar is in Rus land. De Russen schatten dat dat tot 1997 zal duren. Estland ziet de aanwezigheid van de soldaten als een schen ding van zijn onafhankelijkheid en heeft geëist dat zij voor het einde van het jaar weg zijn. De onderhandelaars vinden het Russische tijdschema onaan vaardbaar en zeggen op dit mo ment geen kans te zien op een overeenkomst. „Wij kunnen een compromis sluiten over kleine kwesties, maar nooit over de werkelijk belangrijke zaken", al dus Uno Veering, het hoofd van de Estse delegatie. Zolang de troepen niet zijn vertrokken, voelen de Balten zich niet volledig onafhankelijk, of, wat meer relevant is, niet volledig veilig voor een buur die al lang vóór het communisme zijn oog had laten vallen op hun land en havens. Volgens Andrej Birov, de vertegenwoordiger van Estland in Moskou, zijn de troepen probleem nummer één. Probleem nummer twee dat een overeenkomst in Tallinn in de weg staat, heeft betrekking op grondgebied. Estland eist land op in de regio's van St. Pe tersburg en Psjov, wat nu Rus land is. De grenzen zijn in 1940 tussen de Sovjetunie en nazi- Duitsland vastgelegd in het pact van Molotov en Ribbentrop. Grondgebied dat volgens een verdrag uit 1920 aan Estland be hoorde was daarvan uitgeslo ten. Dat wil Estland nu terug. Volgens Birov gaat het niet om een groot stuk land, noch om grote steden. Maar Rusland is bang om overal in de voor malige unie een blik territoriale wormen open te trekken en weigert te praten over iedere verandering van de grenzen. Er lijkt toch nog voldoende kans op een compromis, maar de scheidingsprocedure tussen Rusland en de Balten zal wel een tijdje doorsudderen. En nu van de grote Russische bevol kingsgroepen in zowel Estland als Letland wordt gevraagd ge noegen te nemen met de status van minderheid, is de stof voor een gewelddadig conflict in po tentie aanwezig. Indonesische dissident Bratanata overleden Slamet Bratanata, een vooraan staand politiek dissident in Indonesië, is gisteren op 64-jari- ge leeftijd overleden tengevolge van een hersentumor, zo meld de zijn dochter. Bratanata was de woordvoerder van de oppo sitiegroep Petisi-50, die 12 jaar geleden werd opgericht door ex-generaals, vroegere i en religieuze leiders. Sinds 1980 heeft de groep ge regeld openlijk kritiek geuit op president Suharto. Zij beschul digde hem van ongrondwette lijk handelen door de democra tie te knevelen en lucratieve za- kencontracten te gunnen aan familieleden. De regering rea geerde daarop door leden van de groep buitenlandse reizen te verbieden en hun zakelijke acti viteit in te perken onder andere door banken te verbieden hun leningen te verstrekken. Bratanata was minister van mijnbouw in de eerste tijd van Suharto's bewind. Eerder dit jaar richtten hij en andere dissi denten het Forum voor Zuive ring van de Democratie op, dat Suharto in mei feller aanviel dan ooit in de 27 jaar van zijn bewind door hem van nepotis me te beschuldigen. praag» Onder het toeziend oog van zijn echtgenote Olga bracht president Vadav Havel van Tsjecho-Slowakije gisteren zijn stem uit. De Tsjechen en Slowaken kunnen ook vandaag nog naar de stembus om parlementen te kiezen voor de federatie én voor de beide deelstaten. FOTO EPA VN beschuldigen Rode Khmer van tegenwerking PHNOM PENH «AP De vredesmissie van de Vere nigde Naties in Cambodja heeft gisteren de Rode Khmer veroor deeld wegens tegenwerking van het vredesakkoord. Nog altijd weigert de machtige marxisti sche organisatie haar soldaten te ontwapenen. Yasushi Akashi. hoofd van de \"N-missie in Cambodja, zei dat Rode Khmer deze week aanval len heeft uitgevoerd in het noorden. Khieu Samnhan. president van de Rode Khmer, zei op zijn beurt dat het VN-Overgangsbc- stuur (UNTAC) in Cambodja ook het vredesakkoord heeft ge schonden omdat het de terug trekking van Vietnamese troe pen uit Cambodja niet heeft be vestigd. De Rode Khmer wenst niet aan de voorwaarden van het akkoord te voldoen totdat het Vietnamese leger zich uit Cambodja heeft teruggetrok ken. Volgens de Khmers hou den nog duizenden oorlogvoe rende Vietnamese soldaten het land bezet. Vietnamese autori teiten hebben echter donderdag herbevestigd dat alle troepen sinds september 1989 uit Cam bodja verdwenen zijn. Betere situatie mensenrechten in Suriname PARAMARIBO ANP De mensenrechtensituatie in Suriname is sterk verbeterd sinds het aantreden van de re gering van president Venetiaan Dat blijkt uit het eerste rapport van het Surinaamse mensen- rechtenbureau Moiwana "86, dat woensdag is uitgebracht. „Sinds het aantreden van de rc- gering-Venetiaan in september 1991 zijn er geen gevallen van schending van recht op leven gerapporteerd. Er doen zich echter nog steeds gevallen voor van schending van het recht op vrijheid van meningsuiting", al dus één van de conclusies van het rapport. Stanley Rensch, directeur van Moiwana '86. zegt dat het rap port een ondersteuning is voor president Venetiaan bij zijn be zoek aan Nederland later deze maand. Moiwana '86 noemt rechts vervolging van de militaire lei ding nooazakcli jk. Indonesische militaire leiders hebben gisteren gBBBgd dtf lij een begin zullen maken met de terugtrekking van de strijd krachten van Oost-Timor. Het Indonesische leger schoot vorig jaar tijdens een rouwplechtig heid in de hoofdstad Dili tien tallen betogers dood. De oostelijke helfi VU bei n land werd in 1975 door Indone sië ingelijfd, nadat Portugal de kolonie had verlaten. Sindsdien zijn 10.000 Indonesische mili tairen op Oost-Timor gestatio neerd. Daarvan zijn er 5 (XX) be trokken bij ontwikkelingspro jecten, de anderen zijn gevecht- stroepen. Het Indonesisch bestuur over Oost-Timor wordt overigens niet erkend door de Verenigde Naties. tenlandse Zaken) het door alle 36 landen opnieuw getekende akkoord in ontvangst. Eerder op de dag vond in Os lo een derde bijeenkomst plaats van de Noordatlantische Sa menwerkingsraad, waarin de Navo-landen overleggen met al le vroegere tegenstanders, de Oosteuropese landen, de Balti sche republieken en de leden van het GOS. Tijdens de bijeen komst werd Albanië als,37ste lid tot de NASR toegelaten. Dat gebeurde tegen de zin van de Verenigde Staten, die vinden dat de samenwerkings raad alleen voor vroegere War- schaupaktlanden is. Nu was Al banië tot 1968 lid van het War schaupact, maar dat vindt Was hington onvoldoende redenen om het toe te laten. Men is bang dat dan ook andere landen (zoals Kroatië en Slovenië) lid willen worden, wat tot een ver watering van de Noordatlanti sche Samenwerkingsraad zou kunnen leiden. Nu al bestaat het gevaar dat de NASR de acti viteiten van de CVSF,, de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa, gaat overlappen. ad bloemendaal correspondent „Waar zijn de Verenigde Staten, waar is Eu ropa, waar zijn de Arabische landen? En waar is de Veiligheidsraad, die de interna tionale vrede en veiligheid moet waarbor gen?" Dr. Zakaria al-Agha, lid van de Pales tijnse delegatie bij het vredesoverleg met Is raël, wordt de verontwaardiging bijna te veel. Als hoofd van Gaza's artsenorganisatie heeft hij dagelijks te maken met de gevol gen van de sluiting van de grens met Israël. Zo'n 50.000 gezinnen in de Gazastrook zijn afhankelijk van werk in Israël en al twaalf dagen wordt er niets verdiend. Sinds 24 april, toen een Palestijn uit het vluchtelingenkamp Deir al-Balah een Israë lisch schoolmeisje doodstak, broeit in de Gazastrook de onrust. Vorige week woens dag vermoordde een Palestijn een Israëli sche kolonist bij de nederzetting Kfar Darom. De kolonisten namen wraak door Palestijnse eigendommen te vernielen. Langs de hoofdweg die de strook van noord naar zuid doorkruist, hebben ze een pro testbivak ingericht „tot de regering een flink aantal Palestijnen deporteert". Langsrijden de Palestijnse auto's worden met stenen bekogeld en het leger heeft orders gekregen niet in te grijpen. Donderdag kregen de de- Palestijnse arbeiders van 28 jaar en ouder mogen maandag weer vanuit de Gazastrook naar Israël reizen. Voor jongeren blijft de grens tot nader or der gesloten. De Israëlische regering heeft dat gisteren bepaald. Naar schatting 50.000 inwoners van de strook hebben werk in Israël. De af sluiting heeft hun gezinnen en de middenstand in het gebied zwaar ge troffen. De verwachting is dat maan dag niet meer dan een paar duizend Palestijnen aan het werk kunnen. monstrerende kolonisten bezoek van mi nister van huisvesting Ariel Sharon. Hij be loofde 40 huizen extra te zullen bouwen in Kfar Darom. Nu de bevolking niet meer van het noor delijke naar het zuidelijke deel kan reizen, is de Gazastrook in feite in tweeën gesplitst Bovendien zitten de bewoners van de meeste vluchtelingenkampen al 12 dagen thuis wegens een uitgaansverbod. Do af sluiting van de Gazastrook was aanvankelijk afgekondigd voor drie dagen, maar toen die waren verstreken, durfde de Israëlische re gering heropening niet aan. In Bat Yam, de plaats waar het Israëlische meisje werd neergestoken, schreeuwden demonstranten nog altijd „Dood aan de Arabieren!". De maatregel, in feite een collectieve straf, werd voor onbepaalde tijd verlengd. Nu ruziet het kabinet over de vraag wan neer het beleg moet worden opgeheven. Als het aan premier Shamir en veel andere mi nisters ligt. kunnen de arbeiders uit Gaza voorlopig nog niet aan het werk. Maar mi nister Moshe Arens van defensie wil. onder druk van de legerleiding en Israëlische werkgevers, de afsluiting zo snel mogelijk ongedaan maken. De spanning in de strook loopt op en het leger heeft handen vol werk. Arens heeft bovendien ideologische bezwa ren. want de sluiting van de grens druist in tegen zijn ideeen over een Groot Israel Mi nister van buitenlandse zaken David Levy deelt zijn bezwaren Volgens dr. Zakaria al-Agha is de Gaza strook veranderd in ..een grote gevangenis" ter wille van de Likud-verkiezingscampag- ne. Premier Shamir zou in de weken voor 23 juni willen laten zien dat hij hard op treedt tegen de Arabieren en de kolonisten een steun in de rug geeft. Maar wat Al-Agha het meest dwars zit. is de passiviteit van de wereld, die wel snel klaar stond met sanc ties tegen Joegoslavië. „De situatie is tra gisch". zegt hij „Ik kan eenvoudig de woor den niet vinden om het te beschrijven." CORRESPONDENT EG „De Europese integratie moet onverminderd doorgaan. Het is niet in ons belang dat die wordt gestopt of verwatert. Ons belang is een zo sterk mogelijk Europa." Na de ne gatieve uitslag fn h. i i teeoN EG-referendum zijn dit op merkelijke uitspraken uit de mond van de Deense minister van buitenlandse zaken UfTe Fllemann-lensen. Maar hij is dan ook een Europeaan in hm Ol nieren. Niemann- Jensen zit in zijn maag met het 'nee' van de Denen tegen het Verdrag van Maastifc in ASr htHfftt dftd nodig om na te denken en de situatie te analyseren", zegt hij een dag nadat de andere rii i linden hehbwi bnlii ten gewoon door te gaan met de bekrachtinging van de af spraken over de economi sche, monetaire en politieke unie. „Dat is hun soevereine recht. Ik had niet anders ver wacht." Hij wil ook niet dat de ko mende top van de EG leiders in Ij Ml bon door het Deense referendum wordt overheerst. Daar staan een nieuwe finan ciering van de Gemeenschap en vooral de uitbreiding met nieuwe leden op de agenda, en dat moet zo blijven. Maar wat moet gebeuren om de Denen alsnog binnen boord te houden weet ook IJ lemann-Jensen niet. Hij is Wij dat de andere elf de deur niet hebben dichtgegooid. Tijdens het zomerree es zal de rege ring zich beraden. Het hou den van een nieuw referen dum onder de Denen is. zoals premier Schlüter heeft ge zegd, niet uitgesloten. „We hebben geen plannen voor een nieuw referendum", zegt echter F llemann-Jensen, die ongelukkig is met de op merkingen van zijn baas. „Ik vind het niet juist om nu te zoeken naar manieren om de uitslag van dit referendum te omzeilen." Maar ook hij sluit niets uit. Van de Britten, die op I juli I VütHlitm Ntvdl D diplomatieke creativiteit wor den geëist. Er wordt grpraat over een speciale status voor Denemarken, over een proto col met uitzonderingsbepa lingen bij het Maastrichtse verdrag en nog veel meer I )at dc elf doorgaan zonder de Denen kan Niemann Jensen zich niet voorstellen. Daar komt bij dat de Denen vanaf 1 januari een half jaar EG voor zitter zijn. Het zou pijnlijk zijn als zij dan een F.<moeten lei den waar zij zelf maar een beetje bijhangen Leden van de Israëlische vredesbeweging 'Vrouwen in het Zwart' steken de draak met het Israëlisch-Palestijns conflict, tijdens het Arabischye Oost-Jeruzalem. i demonstratie in FOTO» AF P

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5