Ministerie duurzame ontwikkeling na 1994 Minister Alders doet het goed in Rio de Janeiro Binnenland Verdediging: Jongste zus Rhedense incestzaak liegt Open dag marineluchtvaart goed bezocht Antillen steeds vaker doorvoerhaven drugs 'Sociale zekerheidsstelsel zo snel mogelijk herzien' Belastingen oorzaak lage koersen Damrak Foutje...Bedankt! ZATERDAG 6 JUNI 1992 AJjr T*^r NcdpHands Pmburau Man gedood tijdens ruzie leidschendam Een 31-jarige man is gisteren tijdens een ruzie doodgestoken in zijn woning aan het Amstelhof in Leidschen dam. De politie heeft gisteravond de 23-jarige dader aangehou den. De man liep zelf tegen de lamp toen hij bebloed in een taxi stapte en aan de chauffeur vertelde dat hij iemand had neerge stoken. Deze meldde dat aan de politie, die vervolgens het slachtoffer dood aantrof. De dader was inmiddels in een andere taxi gestapt en wilde naar België. De wagen bevond zich ter hoogte van Dordrecht toen de taxichauffeur de dader wist om te praten terug te keren naar Leidschendam. Minister De Vries onderscheiden den haag CDA-minister De Vries van sociale zaken en werkge legenheid krijgt de Zilveren Horzel uitgereikt door de CDA-jon- gerenorganisatie CDJA. De Zilveren Horzel is een jaarlijkse on derscheiding voor een politicus die opvalt door zijn kritische op stelling en de manier waarop hij vorm geeft aan de christen-de mocratische politiek. De Vries is uitverkoren omdat hij volgens de CDA-jongeren staat voor een sober doch sociaal beleid. Kamer krijgt nieuwe witte fiets Amsterdam De bewoners van het Tweede Kamer-gebouw kun nen vanaf 11 juni weer gebruik maken van een 'witte' fiets. Op die dag zal de RAI-vereniging de voorzitter van de Tweede Ka mer, Deetman, twee witte fietsen aanbieden. De fietsen, een da mes- en een herenfiets, zijn een geschenk van de tweewieler- en automobielindustrie ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe gebouw. Ze dienen tegelijkertijd als vervanging van de witte vouwfiets waar kamerbewoners sinds de jaren ze ventig gebruik van maken. Kabinet pakt wachtlijsten aan den haag Het kabinet wil nog dit jaar de wachtlijsten wegwer ken voor cursussen Nederlands. Daartoe moet het aanbod van de cursussen worden uitgebreid en moeten de 11.800 wachten den (merendeels allochtonen) opnieuw worden beoordeeld. Het kabinet stelt daarvoor de komende drie jaar ruim 100 miljoen gulden extra beschikbaar. De maatregelen werden gistermiddag door de ministers Dales (binnenlandse zaken) en Ritzen (onder wijs) bekendgemaakt. Meisje was in 1988 nog maagd ARNHEM »GPD De raadslieden van de negen verdachten in de Rhedense in cestzaak hebben gisteren in ho ger beroep de aangifte van een van de slachtoffers ernstig in twijfel getrokken. Voor het Ge rechtshof in Arnhem haalden ze ook fel uit naar de Rhedense politie, die volgens hen gege vens zou hebben achtergehou den die de onschuld van de ver dachten zou helpen bewijzen. De negen verdachten, allen familieleden van de slachtoffers, worden ervan beschuldigd ja renlang vier zusjes te hebben verkracht en mishandeld. De procureur-generaal eiste afgelo pen woensdag al celstraffen tot veertien jaar. De rechtszaak nam een on verwachte wending toen een van de advocaten van de ver dachten, mr. A. Romviel, met een medische verklaring uit april 1988 op de proppen kwam, waarin staat dat het jongste slachtoffer toen nog maagd was. Ze was op dat mo ment bijna veertien jaar oud. De verklaring kwam uit een dossier over een andere zaak, waarbij een inmiddels overle den vriend van de moeder van de vier slachtoffers een rol speelde. Twee van de zusjes werden tijdens het politie-on- derzoek in die zaak door de Veenendaalse assistent-gynae cologe mevrouw A. Hoek-van Kooten onderzocht. De gisteren inderhaast opgetrommelde arts wist zich het onderzoek nog uit stekend te herinneren en zei bij het jongste meisje geen afwij- het maagdenvlies te hebben ontdekt. Volgens de advocaten kan het jongste slachtoffer nooit zo bruut en meedogenloos zijn misbruikt als ze zelf heeft ver klaard. Bovendien noemen ze het 'uiterst kwalijk' dat de medi sche verklaring nooit aan de or de is gesteld toen de Rhedense zaak aan het rollen kwam. Mevrouw Hoek-Van Kooten wist nog dat het meisje destijds kenbaar maakte dat ze bang was voor seksueel misbruik. „Ze vertelde me dat ze altijd veel kleren droeg, zodat ze niet zo gemakkelijk te pakken was. Dat viel me echt op. Haar zusje was veel schuwer, bij haar had ik ook meer het vermoeden dat ze was misbruikt. Dat bleek ook uit het onderzoek", aldus de getui- ge-deskundige. Pogingen van de advocaten om hun cliënten naar aanlei ding van de nieuwste ontwikke lingen onmiddellijk op vrije voeten te krijgen mislukten. Het Gerechtshof besloot dat de ne gen verdachten in voorlopige hechtenis blijven. Woensdag wordt de zaak voortgezet. den haag anp Als de wereldeconomie niet flink aantrekt en het stelsel van sociale zekerheid niet snel wordt herzien, zullen de uitke ringen na de eeuwwisseling sterk omlaag moeten. Dat stelt het Centraal Planbu reau (CPB - de rekenmeesters van het kabinet, red.) in een nog niet gepubliceerde studie naar de toekomst van Nederland tot 2015. Het CPB gaat uit van een aan tal scenario's. In het meest sombere, met een lage groei van de wereldhandel, blijft het effect van de nu in gang gezette ombuigingen in wao en Ziekte wet beperkt. Werkgevers en werknemers wissen de pijn uit door aanvullende uitkeringen en de aanscherping van het be grip passende arbeid (gedeelte lijk arbeidsongeschikten wor- AUTOKRAAN TRANSPORTEN valkenburg/den helder Ruim vijftig duizend belangstellenden hebben gisteren de open dag van de Marineluchtvaartdienst in Den Helder en Valkenburg be zocht. Ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de dienst organiseerde de marine een vliegshow. Onder de piloten van de oudere toestellen bevond zich prins Bemhard. FOTO ANP HANS STEINMEIJER Frequente arrestaties Nederlandse koeriers den haag anp De Nederlandse Antillen funge ren in toenemende mate als doorvoerhaven van drugs naar Nederland en/of Europa. Dat heeft R. MacWilliam, voorzitter van de Staten van de Neder landse Antillen gistermiddag op een persconferentie in Den Maag gezegd. De parlementsvoorzitter in Nederland vanwege een vijfdaagse bijeenkomst tussen parlementariërs van Nederland, de Antillen en Aruba be schikte niet over concrete cij fers, maar zei dat op de lucht haven van Curasao steeds vaker Nederlandse koeriers met kilo's cocaïne worden gearresteerd. „Voor ons is dit een alarmeren de ontwikkeling", aldus "Defensie moet geld opzij zetten voor VN-acties' Groen Links komt met plan van aanpak voor milieu Bij de eerstkomende kabinetsformatie moet er een mi nisterie voor duurzame ontwikkeling komen. De minister van dit departement krijgt dezelfde bevoegdheden en status als de minister van financiën, zodat het terugdrin gen van het 'milieutekort' dezelfde aandacht krijgt als de huidige inspanningen om het financieringstekort te ver lagen. den haag gpd Dat schrijft het Wetenschappe lijk Bureau van Groen Links in de gisteren gepresenteerde stu die 'De contouren van een libe rtair milieubeleid'. Door milieu beheer, waterkwaliteitsbeheer, natuurbeheer en energiebeleid bij onder één brengen, hoopt Groen Links de lange maar onvermijdelijke weg naar duurzame economische groei en minder consumptie af te kunnen leggen. Groen Links keert zich overi gens tegen een dwingende overheid die allerhande ecolo gisch verantwoorde regels op legt. Een eco-dictatuur moet worden voorkomen. Naast het nieuwe ministerie pleit het We tenschappelijk Bureau voor om vorming van de huidige Sociaal Economische Raad (Ser) tot een Raad voor Duurzame Ontwik keling, voor de oprichting van de een Milieu Planbureau en een Milieukamer naast de Alge mene Rekenkamer. In de duurzame samenleving die Groen Links voor ogen staat zijn economische groei en con sumptie in evenwicht met wat het milieu kan verdragen. De uitstoot van verontreinigende stoffen moet met 80 tot 90 pro cent omlaag, het energiever bruik met 60 procent en het ge bruik van grondstoffen met 40 tot 80 procent. De weg daar naar toe is lang, waarschuwt het Wetenschappelijk Bureau. Met twintig jaar is Nederland er niet. laat staan de hele wereld. Groen Links verwacht veel van het 'zelfsturende vermogen' van de samenleving, waarbij al le partijen en burgers hun milieuverantwoordelijkheid le ren dragen. De overheid kan dat verantwoorde ecologische ge drag wel stimuleren. Daarbij denkt Groen Links aan fiscale maatregelen (heffingen, belas tingen, premies) die producen ten en consumenten nopen tot milieubewuster gedrag. Bij de inkrimping van het De fensie-budget moet Nederland rekening houden met een groei end aandeel in de versterking van de Verenigde Naties. Het i geld voor snelle moet aan de orde komen in het politiek over leg over Defensie. Dat schrijft de Adviesraad Vrede en Veilig heid aan de ministers van de fensie en buitenlandse zaken. In de raad zitten ex-politici, ex-mi litairen, diplomaten en weten schappers. De raad wijst erop dat Neder land recent heeft verklaard dat alle onderdelen van de krijgs macht in beginsel ook ter be schikking staan van de VN bij snelle preventieve operaties. Omdat de regering inkrimping van de krijgsmacht wil doorvoe ren, dient Nederland het recen te aanbod uit te breiden met de toezegging dat slechts een „be perkt aantal speciaal getrainde eenheden klaar staan" voor zul ke snelle VN-acties, zo schrijft de raad. De ministers Van den Broek en Ter Beek vroegen de raad be gin dit jaar om een advies over de rol van de VN bij handhaving en herstel van de internationale vrede en veiligheid. Het advies is gisteren openbaar gemaakt. CPB waarschuwt kabinet: den gedwongen werk onder hun opleidingsniveau te accep teren) levert weinig op. De werkgelegenheid stagneert, de overheid saneert niet en de druk van premies en belastin gen loopt op. Na de eeuwwisse ling is het aantal aantal arbeids ongeschikten en werklozen zo hoog opgelopen, dat een forse verlaging van de uitkeringen met 70 procent onvermijdelijk wordt. In een tussen-scenario blijven de uitkeringen verhoudingsge wijs hoog, al worden ze niet meer volledig gekoppeld aan de lonen. Meer dwang tot scholing en werkervaring zorgen er voor dat veel meer mensen doorstro men naar werk dan in het som bere scenario. •In het meest zonnige scenario groeit de wereldhandel fors en wordt de verzorgingsstaat om gebouwd tot een zogenoemde waarborgstaat met de invoering van een basisinkomen. Ook worden de wao- en ziektewet uitkeringen beperkt. Het basis inkomen (de helft van het mini mumloon) vervangt tenslotte de uitkering en moet aldus een prikkel vormen om werk te gaan zoeken. De koopkracht van het basisinkomen is in 2015 gelijk aan die van alleenstaanden op minimumniveau in 1990. De lastendruk is fors lager, het na tionale inkomen vrijwel verdub beld. deze variabelen gemeten. De la ge koers-winstverhoudingen in Amsterdam bleken vooral het gevolg van het ongunstige be lastingregime, de kleine om vang van de fondsen en de te rughoudende dividendpolitiek. De boekhoudkundige methodes beïnvloedden de aandelenprij- zen daarentegen relatief posi tief. De conclusies veranderen volgens de onderzoekers weinig als beschermingsconstructies aan de analyse worden toege voegd. Volgens voorzitter mr. F. Hoogendijk wil de stichting daarmee voor eens en altijd een einde maken aan de borrelpraat over de lage koers-winstverhou dingen in Amsterdam „Als die hiermee is ingedikt, vindt ik dat al een hele presta tie." Het onderzoek is verricht door drs. M.J. van Leeuwen en M.J. Bennis. De opdracht voor het onderzoek was afkomstig van Amsterdam Financieel Cen- Niet de omstreden bescher mingsconstructies, maar het la ge dividend, hoge belastingen en de geringe omvang van de genoteerde fondsen zijn de oor zaak van de relatief lage aande lenkoersen op de Amsterdamse Effectenbeurs. Dat is volgens prof. dr. J. Cra mer de voornaamste conclusie uit het gisteren gepubliceerde onderzoek van de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amster dam naar de lage koers-winst verhoudingen op het Damrak. Cramer is voorzitter van de SEO. e SEO heeft bij haar on derzoek vijftig aandelenfondsen op vijf verschillende beurzen (Amsterdam, Londen, Frank furt, Zürich en Parijs) bekeken aan de hand van kenmerken van de afzonderlijke fondsen en landen. Over een periode van tien jaar werd vier keer met behulp van den haag Actievoerster Jolanda de weigering van de ambassade van Dijk (links) maakte gisteren haar een visum voor Israël te een foutje toen ze zich aan de verstrekken. Omdat de deur deur van de Israëlische ambassa- waaraan ze zich had vastgeke- de vastketende uit protest tegen tend naar buiten toe opende, sorteerde haar actie weinig s ces. ledereen stapte gewoon MacWilliam. Hij zei niet te we ten of de opdrachtgevers in Ne derland zitten of zich ergens an ders in het Koninkrijk bevinden. Volgens Mac William spelen Colombianen of andere Latijn samerikanen geen grote rol bij drugssmokkel vanuit de Neder landse Antillen. Sinds een jaar geleden een Venezolaanse ben de werd opgerold, zijn de activi teiten van die groepen fors te ruggelopen. De marine op de Antillen en Aruba neemt sinds kort deel aan de bestrijding van de drugs handel in het Caraibisch gebied. Samen met Amerikaanse. Britse en Franse oorlogsschepen en vliegtuigen oefenen de Neder landse schepen en vliegtuigen in het opsporen en volgen van drugstransporten. Lubbers geen voorstander referendum pen haag gpd Premier Lubbers voelt er niets voor een referendum te houden over het Verdrag van Maastricht over de Europese eenwording. Lubbers zei na afloop van de ministerraad gisteren dat daar voor een wetswijziging nodig is, zodat het alleen al uit prakti sche overwegingen onmogelijk is om een referendum te hou den. Maar ook principieel voelt Lubbers niets voor een referen dum. „Het Deense referendum (waar het verdrag met een nipte meerderheid werd afgewezen) heeft geleerd dat het heel moei lijk is om over zo n onderwerp een referendum te houden." Hij wees op de complexiteit van het verdrag, waarover volgens hem 'niet met een simpel ja of nee' kan worden beslist. Lubbers merkte op dat Dene marken altijd al een buiten beentje is geweest in de EG. „Bovendien leeft vrij algemeen het gevoel dat Brussel iets teveel de 'B' van bureaucratie is. In al le landen worden kritische dis cussies gevoerd. We moeten nu beginnen met voorlichten en overtuigen en wjhn op de structurele voordelen van de Europese eenwording", aldus de minister-president. RIO DE JANEIRO HARM HARKEMA Milieuminister Hans Alders staat is menigeen vooral bekend als een persiflage op Kees van Kooten, die van onder een verzorgd beknevelde bovenlip ellenlange, in gewikkelde zinnen uitbraakt. Het bedrijfsleven vindt hem een typische PvdA-minister, die wel eens te hard van stapel loopt. Bij de milieubeweging vinden ze Al ders doorgaans beter dan Winsemius, maar toch iets minder dan zijn voorganger Nijpels. En in de Tweede Kamer hoor je eigenlijk weinig over hem. Hij is er geen uitschieter. Er komt weliswaar niet zoveel zichtbaars uit zijn handen, maar dat wordt hem over het algemeen vergeven omdat de kamerleden beseffen dat hij moet opboksen tegen enorme economische belangen. En nu is deze voormalige meao-leerling, die nauwe lijks vreemde talen sprak toen hij 2,5 jaar geleden mi nister werd, tijdens de wereldconferentie over milieu,en ontwikkeling in Rio de Janeiro opeens verkozen tot een van de drie vice-voorzitters. Daarnaast is hij voorzitter geworden van een van de acht werkgroepen die de ko mende dagen overgebleven twistpunten dienen weg te onderhandelen. Dat Alders werd voorgedragen en dat zijn benoeming zonder tegenstemmen werd aanvaard, is door de Nederlandse delegatie met lichte trots ver welkomd. Het maakt duidelijk dat Alders in vele buitenlanden beduidend beter bekend staat dan in eigen huis. Voor die goede naam zijn verschillende redenen, Nederland heen zich in de voorbereidende jaren van de conferen tie steeds zeer actief opgesteld. Waar talloze landen zich routineus en niet bijster geïnteresseerd in het i de Nederlandse delegatie initiatief en enth Tekenend was dat twee dragende krachten van de Nederlandse onderhandelingsdelegatic, Fred Slinge- mann van het ministerie van financiën en Joke Waller van Vrom, door Unced baas Maurice Strong nog zijn gevraagd om voor hem te komen werken. Ook Alders zelf heeft zich steeds intensief met de Unced bezigge houden. Bij alle vier de voorbereidende conferenties op de Unced is hij aanwezig geweest, in tegenstelling tot vele andere ministers. .Aiders heeft er hard voor gelopen. En als je steeds overal je gezicht laat zien. rol je vanzelf naar boven", al dus een lid van de Nederlandse delegatie. Typerend is Kabinet maakt pas op de plaats met Plan-Sinioas den haag» anp Het kabinet zal tot eind volgend jaar pas op de plaats maken bij de invoering van het Plan-Si mons voor een nieuwe basisver zekering in de gezondheidszorg. De extra tijd zal het kabinet be nutten om zichje verdienen in de effecten van hetgeen aJ is in gevoerd en de verdere vormge ving van de nog te nemen stap pen. Dat heeft premier Lubbers gisteren gezegd na afloop van de ministerraad. Stappen van enige betekenis zullen op zijn vroegst pas op 1 januari 1994 pi—uvinoen Mo gelijk is wel dat in de loop van 1993 de kraamzorg nog in de awbz (Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten) wordt onderge bracht. Staatssecretaris Simons zelf zei gistermiddag dat de awbz geen „massa-container" voor verstrekk. ngen moet wor den. Het kabinet wil zich verder buigen over de omvang van het basispakket, waar volgens de oorspronkelijke opzet van Si mons 95 procent van de zorg in zou worden ondergebracht. ook dat Alders vorige week tijdens een persconferentie ietwat geërgerd opmerkte dat de milieuminister van Portugal de huidige EG-voorzitter pas in Rio aan zou komen op de dag dat de conferentie zou beginnen. Zelf was Alders er twee daeen eerder, om alvast wat voor te kunnen onderhandelen Een reden voor de be noeming voor Alders zou ook kunnen ziin, dat de Ne derlandse delegatie op moeilijke ogennlikken in de vooronderhandelingen met compromisvoorstellen kwam. Dat blijkt over het algemeen in redelijk goede aarde gevallen te ziin. Nederland heeft voorzover dat voor een westers land mogelijk is ook een goede naam bij de ontwikkelingslanden, omdat het niet alleen begrip toont maar ook de daad bij het woord voegt Na Noorwegen stelt Nederland van alle geïndustrialiseerde landen naar verhouding het meeste geld voor ontwik kelingshulp beschikbaar Minister Jan Pronk van ont wikkelingssamcnwerkinff heeft het weliswaar verbruid in Indonesië, maar heeft in vele ontwikkelingslanden nog steeds een goede naam. Pronk onderhoudt ook al vele jaren een goede band met Unced secretaris gene raal Maurice Strong Wie weet heeft ook dat nog bijgr- dragen tot de benoeming van Alders. Gelderland verscherpt eisen voor Betuwelijn aanmim ceo De provincie Gelderland heeft haar etsen voor medewerking aan de Betuwespoorlijn tussen Rotterdam en Duitsland fors aangescherpt. De spoorweg moet 'op maaiveldhoogte wor den aangelegd en het traject moet in gebieden met hoge be volkingsconcentraties onder kruisingen met wegen, rivieren en kanalen worden doorgeleid De extra eisen betekenen een extra aanslag van zeker een half miljard gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3