De achttien verloren jaren van Judith Ward Arafat wil graag onmisbaar zijn Feiten &Meningen Belachelijk Berlijn ZATERDAG 6 JUN11992 2 Hen Brits hof van beroep heeft deze week het vonnis ver nietigd van Judith Ward, een vrouw die achttien jaar on schuldig in de gevangenis heeft gezeten nadat zij in 1974 tot dertig jaar was veroordeeld. Zij zou voor de IRA een aanslag hebben gepleegd op een bus met militairen en hun gezinnen. Ward was twee weken geleden al op borg tocht vrijgelaten. Volgens het hof hebben onderzoekers, politie, justitie en een gevangenisdokter zich allemaal schuldig gemaakt aan het achterhouden van bewijsmate riaal dat in 1974 haar onschuld had kunnen aantonen. Heather Mills en Adam Sage spraken met de vrouw die vastbesloten is een nieuw leven op te bouwen. LONDEN HEATHER MILLS/ADAM SAGE THE INDEPENDENT Vijftien jaar lang reikte de we reld van Judith Ward niet verder dan de betonnen en metalen trapportalen van de beruchte zwaarbewaakte vrouwenvleugel van de Durhamgevangenis. Bin nen die muren kende ze haar zwartste ogenblikken, weken van zwaarmoedige wanhoop waarin ze opgerold op bed lag en niemand wilde zien. Zij maakte mee dat vrouwen'de isolatie, vervelingen discipline niet meer aan konden. Zij zag hoe haar beste vriendin zich ophing. Maar voor Judith Ward is het grootste onrecht dat haar is aangedaan misschien dat nu haar kansen verkeken zijn om nog kinderen te krijgen. Ze is 42 en haar baarmoeder is onlangs weggehaald. Zij zegt dat dit een van de moeilijkste dingen is om onder ogen te zien als onschul dige vrouw die in de beste jaren van haar leven achter slot en grendel is gezet. ,,Ik had zo graag zelf kinderen willen heb ben, een gezin", zegt ze. Twee weken na haar vrijlating op borgtocht toonde zij zich in afwachting van de uitspraak van het hof niet wraaklustig. ,,lk kende in de gevangenis een he leboel vrouwen die kwaad wa ren, verbitterd. Ik probeer niet zo te worden, want je gaat er aan ten onder. Het vreet aan je en zorgt ervoor dat je een hekel aan mensen krijgt. Het is funest voor iedere relatie die je hebt. Ik was meer het wanhopige type. Ik ging door vreselijke depres sieve perioden waarin ik letter lijk niemand in mijn buurt wil de hebben." Wanhopig Nu is ze allesbehalve wanhopig. Ze wil dat de mensen kennis nemen van de bekrompen rege lingen, vernederingen isolatie die zij had te verduren, zodat anderen misschien gevrijwaard blijven van het lot dat haar door politie, justitie en onderzoekers werd opgelegd. Allen hebben bewijsmateri aal achtergehouden dat haar onschuld achttien jaar geleden had kunnen aanto- Wanneer ze nu ove de betrokkenen spreekt, is dat eerder met ver bijstering dan met kwaadheid. Het zijn, concludeert ze, „heel erg vreemde mensen". „Ze kunnen niet hebben gepro beerd zichzelf voor de gek te houden. Wanneer je eenmaal begint met het verbergen van documenten, houd je jezelf nie langer voor de gek omdat je weet wat de waarde is van het document. Ik denk dat het een onopzettelijke samenzwering was. Ik denk niet dat ze bij el kaar zijn gaan zitten en hebben gezegd: 'Laten we haar erin lui zen!'. Ze waren het er allemaal over eens zonder het zelfs maai hardop te zeggen." Ze heeft slechts vage herinne ringen aan de gebeurtenissen die leidden tot haar arrestatie en opsluiting. Ze was 23, sliep op straat en leed aan een gees tesziekte waardoor ze in een fantasiewereld leefde. Zij zegt dat in de rechtszaal zit ten luisteren naar psychiaters die deze gestoorde vrouw om schreven, was 'alsof het over ie mand anders ging'. Volgens de psychiaters hunkerde zij naar opwinding. „Ik denk niet dat het dat was. Het was een perio de waarin ik rondzwierf, niet wist wat ik wilde doen, waar ik heen wilde. Je komt in een da gelijkse routine en je komt er niet meer uit... Terugkijkend is het echt niet zo pijnlijk. Ik denk dat ik alleen maar naïef was en dat me dat veel problemen heeft opgeleverd." Die problemen begonnen toen zij op 14 februari 1974 in Liver pool werd gearresteerd en posi tief werd bevonden bij een nitroglycerinetest door de nu in diskrediet geraakte arts Skuse. Ze was een paar keer eerder ge arresteerd en had opgeschept over terroristische activiteiten, maar ze was altijd vrijgelaten als zijnde een zonderling. Maar de ze keer was het totaal anders. Vier dagen lang mocht ze niet slapen terwijl ze van politiebu reau naar politie bureau werd ge sleept. „Al die mensen staan te gen je te schreeuwen en dus denk je op het eind: 'Mijn God! zeg wat ze willen horen, laat ze me met rust laten.' Nu zouden ze niet eens mijn naam uit me krijgen, maar toen was ik niet goed te gen die druk bestand. Ze kon den me breken. Ik denk dat ze dat ook wisten." Claustrofobisch Haar herinnering aan de vrou wenvleugel van Durham is le vendig. „Het is erg klein, erg claustrofobisch. Alles is er, zelfs een kapel je komt er nooit uit. We praten hier over een ruimte die je in tien minuten helemaal hebt bekeken. De eer ste twee of drie jaar liep ik er als verdoofd rond. Ik functioneer de, maar kon niet accepteren dat ik daar was ik kon de hele situatie niet accepteren. Toen ik het me begon te realise ren, raakte ik wanhopig. Dat was heel erg. Dagenlang lag ik op bed en wilde ik met nie mand spreken. Ik heb heel diep in de put gezeten. Afschuwelijk, echt afschuwelijk." In de vleugel zitten ongeveer 39 vrouwen de meesten zitten straffen uit van vier of vijf jaar. „Als je te hard schreeuwt, of als je lacht, ga je op rapport, zo eenvoudig is het. Zij proberen voortdurend de emoties van de mensen te beteugelen, ze uit te snijden. Dat is heel slecht want die emoties gens bomaanslagen door de IRA. Dat gaf hoop. Misschien zou ook het onrecht dat haar is aangedaan aan het licht komen. Toch zou het nog een jaar du ren voordat haar zaak opnieuw voor de rechter zou komen. Meer nog dan te leren leven met wat met haar is gebeurd, is ze vastbesloten haar leven te le ven. „Ik moet achttien jaar goedmaken. En die ga ik in de komende twee jaar proppen. Windsurfen, bergbeklimmen, dat soort dingen." r op een of Ward is vol vertrouwen, avon- 'Xe konden me breken. Ik denk dat ze dat ook wisten. 'Ik had zo graag zelf kinderen willen hebben. andere manier uitkomen. Ge woonlijk raken de vrouwen er door in de vernieling of worden gek." Twee vrouwen hebben zichzelf opgehangen, een van hen was Judy's beste vriendin. „Het was afschuwelijk, akelig, maar ze verwachtten dat je er gewoon mee doorleefde -r- het gevange nissysteem is zo onverschillig. Zij zijn zo harteloos en het erg ste is dat ze zich niet eens reali seren dat ze harteloos zijn." Het was de humor, de galgehumor, die haar erdoorheen sleepte, en haar plotselinge besluit om te gaan stude ren aan de Open Universiteit. „Dat maakte een nieuw mens van me. Ik zei altijd: je kunt mijn lichaam opsluiten, maar niet mijn mond en mijn gedachten." Computerdeskundige De laatste twee jaar van haar gevangenschap bracht ze door in de Hollowaygevangenis in Noord-Londen, waar ze zich op haar vrijlating voorbereidde. Daar kon zij zich verder ontwik kelen en werd zij de computer- genis eigenlij deskundige van de gevangenis. „Het is zo ra? Haar dagen bracht zij studerend zijn", voegt z door. „Na Durham was Hollo- way geweldig, echt geweldig, zo ontspannen, het was ongeloof lijk." Zij zat daar toen ruim een jaar geleden na zestien jaar de Bir mingham Six werden vrijgela ten, die ook met ondeugdelijk bewijs tot lange gevangenis straffen waren veroordeeld we- tuurlijk, geestig en ondanks dat ze langer dan de anderen on schuldig heeft moeten zitten, lijkt ze beter in staat om zich buiten de gevangenis te hand haven. Voor een groot deel schrijft ze dat toe aan het ver lichte regime in Holloway en aan haar vastbeslotenheid niet geïnstitutionaliseerd te raken. „Ik probeerde de hele tijd de dingen anders te doen. Als je een gewoonte gaat ontwikkelen, dat is dat iets verschrikkelijks in de gevangenis. Dan raak je geïnsti tutionaliseerd. Om vijf uur gingen ze allemaal naar be neden en om zes uur onder de dou che. Ik probeerde dat steeds te vari eren. Verschillende dingen te doen, kleine dingen, want in de gevangenis zijn het de kleine dingen die belangrijk zijn." Ward is van plan te gaan schrij ven in de gevangenis heeft ze hoorspelen en gedichten ge schreven. „Nu wil ik schrijven. Ik denk dat het belangrijk is op een informele manier de waar heid te vertellen, zodat de men sen Ieren begrijpen wat gevan- afspraak willen maken, vragen zé me: Wanneer ben je vrij? en dan zeg ik: Ben je gek? Ik ben de hele tijd vrij!" VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Judith Ward verlaat het hof van beroep in Londen, nadat het vonnis tegen haar dertig jaar gevangenisstraf is vernietigd. De vrouw werd drie weken geleden op borgtocht vrijgelaten, na achttien jaar onschuldig in de gevangenis te hebben gezeten wegens terroristische activiteiten. foto ap martin cleaver PLO-leider schuift opvolgingskwestie voor zich uit AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT PLO-leider Yasser Arafat maakt een goede kans er weer hele maal bovenop te komen. De bloedklont tussen schedel en hersenen een souvenir van het vliegtuigongeluk van begin april in Libië is op tijd verwij derd, zeggen de artsen Iti Am man. Arafat mag nu uitrusten in een van de paleizen van koning Hussein, aan de Golf van Akaba. Maar wie behartigt de lopende zaken in de PLO. nu de voorzit ter het even rustig aan moet doen? Farouk Khaddoumi. het hoofd van de politieke afdeling in Tunis. Maar dat is een ge heim. Hen woordvoerder van de Palestijnse 'ambassade' in Am man heeft tenminste gezegd dat Arafat geen aanleiding ziet ta ken uit handen te geven. Het incident onder Arafats schedeldak heeft voor de zo veelste keer de aandacht gericht op de vraag wie de PLO moet leiden als definitief blijkt dat de huidige voorzitter sterfelijk is. Eind april, een paar weken na het bijna fatale vliegtuigonge luk, publiceerden kranten in Oost-Jeruzalem een verhaal over de opvolgingskwestie, ge baseerd op vraaggesprekken met een lange reeks Palestijnse leiders. Conclusie: zonder Arafat stort de PLO als een kaartenhuis Sinds een paar jaar is er volgens de PLO een 'Palestijnse staat' met Arafat als 'president'. De Palestijnse Nationale Raad wordt neschouwd als een parle ment, het Uitvoerend Comité is een soort regering en de aange sloten Palestijnse groeperingen lijken wel wat op partijen. Schimmcnryk Maar in werkelijkheid is Arafat alleenheerser over een schim menrijk. De instituten van de organisatie functioneren ge brekkig of helemaal niet. Pales- tijnen uit de bezette gebieden kunnen de vergaderingen in Tunis niet bijwonen en de isla- misten voor wie godsdienst de politieke drijfveer vormt zijn helemaal niet vertegen woordigd. Harnas, de islami tische verzetsorganisatie in de Yasser Arafat is doodsbang om een opvolger aan te wijzen, foto afp bezette gebieden, is in principe wel bereid afgevaardigden naar de Nationale Raad te sturen, maar de prijs in zetels die ze verlangt, wil de plo niet beta- len. En dan de 'politieke partijen'. Welke staat ter wereld zou anno 1992 kunnen functioneren met het soort groepen dat samen de plo vormt? Bassam Abu-Sharif, die binnen de organisatie de jóngere generatie vertegen woordigt. verklaarde in april dat du traditionele pi tgroeperin gen met inbegrip van Arafats I atach hun tijd hebben ge had. Dat geldt wel heel duidelijk voor het Volksfront, het Demo cratisch Front, de communisten (sinds kort 'Palestijnse Volks partij') en de vele kleinere marxistische organisaties. De steun voor het islamisme onder de Palestijnen zowel binnen als buiten de bezette ge bieden is mede het gevolg van groeiend wantrouwen je gens de PLO. Vooral in de Gaza- strook en het zuidelijk gedeelte van de Westelijke Jordaanoever heeft 'Harnas' zijn voordeel ge daan met corruptie binnen Arafats bureaucratische systeem en het gebrek aan PLO-fondsen sinefs de Golfcrisis. Palestijnse leiders in Tunis, Damascus, Bagdad en Amman voelen zich sinds het uitbreken van de in tifada ook bedreigd door het plaatselijke leiderschap in de bezette gebieden. Voor tv-kij- kers in de hele wereld vertegen woordigen nu mensen als Fay- sal al-Hussayni, Hanan Ashrawi en Khaider Abdelshafi het ge zicht van het Palestijnse volk. Binnen de Palestijnse delegatie verwacht men dat de vredesbe sprekingen met Israël zullen worden opgeschort als Arafat overlijdt zonder dat is voorzien in zijn opvolging. Pas als het ge weld en de politieke strijd die onvermijdelijk volgen, een nieuw leiderschap hebben op geleverd, zal duidelijk worden of de Palestijnen met het proces zullen doorgaan. Zeggenschap Arafat zou bloedvergieten kun nen voorkomen als hij de PLO- bestuursinstellingen, die nu een zieltogend bestaan leiden, snel nieuw leven inblaast. Met zijn hulp zouden de leden het dan misschien eens kunnen worden overeen democratisch leider schap en strikt toezicht op fi nanciën en personeelsbeleid, voorafgaand aan verdere mo dernisering. De bevolking van de. bezette gebieden de enige Palestijnen die actief weerstand bieden tegen de Israëlische be zetting zal maximale zeggen schap eisen bij de verkiezing van een nieuwe leider. De naam van Faysal al-Hussayni wordt genoemd en onder mogelijke kandidaten van buiten zijn Farouk Khaddoumi, Khaled al- Hassan en Machmoud Abbas (Abu Mazen). Na het vliegtuigongeluk dat hem bijna het leven kostte, ver klaarde zelfs Arafat dat het tijd werd zich te beraden over de opvolgingskwestie, maar twee maanden later maakt hij nog al tijd niet de indruk haast te heb ben. Hij is èr vast van overtuigd dat niemand anders de rol kan spelen van reizend president van een nog niet bestaand land. Volgens een Palestijnse bron in Oost-Jeruzalem is Arafat zelfs doodsbang een opvolger aan te wijzen. Waarom? Omdat hij dan niet langer onmisbaar is. TOM JANSSEN STANDPLAATS BERLIJN Gisteren met de bus door de Brandenburger Poort in het hart van Berlijn gereden. Sinds vori ge week woensdag kan het weer. Met de fiets en met een taxi mag het ook, maar niet sneller dan tien kilometer per Berlijn heeft het zich knap moeilijk gemaakt met dit be sluit. De politie moest er vorige week zelfs aan te pas komen om uiteindelijk met bijna twaalf uur vertraging de weg vrij te maken voor de eerste grote gele dub beldekker. Na de val van de Muur begon het gehakketak. De een wilde dit historische bouwwerk open hebben voor alle verkeer, de an der eiste dat de Poort gesloten zou blijven, een derde wilde er alleen taxi's, bussen en Fietsen doorlaten rijden. Vorig jaar herfst leek er een compromis aan te komen en al les werd voorbereid voor een feestelijke opening op de derde oktober, de dag van de Duitse eenheid. Maar daar kwam niets van terecht: er werden namelijk haarscheurtjes ontdekt in de zuilen. Deskundigen voerden alle mogelijke metingen uit om uiteindelijk tot de conclusie te komen dat er niets aan de hand was. Daarna begon de strijd ge woon opnieuw. Vorige week woensdag was het dan zo ver. 's Ochtends vroeg zou de wethouder van verkeer de weg feestelijk openen. Maar hij had buiten de Groenen en Bondgenootschap 90 gerekend. Zij wensten dat de Poort dicht bleef en hadden spontaan hun fractievergaderingverplaatst naar de Brandenburger Poort. De taxi-chauffeurs zorgden met hun getoeter voor een oorver dovende muzikale begeleiding en de wethouder droop maar weer af. Uiteindelijk had het stadsbe- ur genoeg van deze ludieke tie en tegen de avond werden 3 Groenen door sterke politie- armen weggedragen. De bus kon, zij het met bijna twaalf uur vertraging, door de Poort. Maar wie nu had gedacht dat daarmee dit hoofdstuk was af gesloten, zit er lelijk naasL De Poort dicht voor onze auto's? Dan gaan we er juist doorheen, menen veel Berlijners en bezoe kers van de Duitse hoofdstad. En dus scheuren ze illegaal on der dit Duitse heiligdom door. Aan beide zijden zijn nu agen ten geposteerd die de Poortrij- ders op de bon slingeren. Maar die zitten daar niet mee. „Het kost maar 20 mark en ik heb zo gelijk het bewijs dat ik het hem heb geleverd", reageerde een bekeurde man. En zo denken er velen over. Berlijn is er weer eens in geslaagd zich belache lijk te maken. HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2