Tessin: Klein Italië op Zwitserse bodem Naar de tie op deze bollen of iet, verder weg: Vakantievervoerkaart kan autotoerisme terugdringen Toerisme Milieu en toerisme ZATERDAG 6 JUNI 1992 29 REISBERICHTEN Subtropisch kanton biedt rijke natuur en cultuur REDACTIE •ROeVANDCNDCfSaSTEEN Kwaliteit van zwemwater in het buitenland Bij de ANWB is een kaart ver schenen van Frankrijk en ge deelten van Spanje en Italië waarop is aangegeven waar de kwaliteit van het zwemwater aan de eisen voldoet. Bij de be oordeling zo licht de WWB toe is gebruik gemaakt van de meest recente gegevens, maar uiteraard kunnen algen- plagen of olielozingen de toe stand van de ene op de andere dag drastisch veranderen. Wie zekerheid wil hebben belle daarom de ANWB-Reisnieuws- lijn: 06 910 910 10 (50 cent per minuut). De kaart 'Zwemwater kwaliteit buitenland' is gratis af te halen bij alle ANWB-kantoren. Efteling-Expres De Efteling-Expres. Een betere manier om zonder oponthoud in De Eftcling te komen, lijkt nauwelijks mogelijk. De specia le trein rijdt in de maanden ju ni, juli en augustus elke dag. vertrekt uit Groningen orm7.29 uur en arriveert na achtereen volgens onder meer Assen Hoogeveen, Meppel. Zwolle, Amersfoort, Utrecht (9.43 uur) te hebben aangedaan om 10.15 uur 's Hertogen bosch. Daar Is een directe busaansluiting met het sprookjespark dat de ingr- bruikstelling van de nieuwste attractie (Droomvlucht) in ver band met problemen met de elektronica even heeft moeten uitstellen. Overigens is er geen Efteling Expres terug. Bezoekers die naar huis gaan, aldus de NS, doen dat te verspreid om daar voor een speciale trein in te /et ten. Vakantieweerlijn Wie van tevoren graag wil we ten wat voor weer het is op de vakantiebestemming (en ver trouwen heeft in voorspellingen natuurlijk) kan de Vakantie- weerlijn van de ANWB bellen: 06-95 79 (75 cent per minuut I. Er wordt specifieke informatie verstrekt over de betreffende streek op het gebied van de ver wachte neerslag, de tempera tuur. het aantal /onuren en de weersontwikkling voor de ko mende vijf dagen. Voor kustge bieden wordt ook de tempera tuur van het zeewater gegeven. De Vakantieweerlijn is tot 1 ok tober bereikbaar. Naar Moennansk via Nikel Vooral in, maar ook na de twee de wereldoorlog moeilijk te be reiken: het Russische Moer mansk. Sinds kort evenwel is het mogÉjk om vanuit het noorden van Noorwegen (Nikel) naar de befaamde havenstad te reizen. Overigens wel alleen op woensdag, vrijdagen zondag Ook gelden er - om redenen van miltaire aard - enkele andere beperkingen. Wie er meer over wil M tan kan contact opnemen met het Noor* Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020- 6710061. Veel gebreken bij caravans Noodkreet van de Amsterdamse politie: tijdens een controle op en omstreeks Hemelvaartsdag van caravancombinaties bleken slechts zes van de tachtig 'hul zen op wieltjes' volledig in orde. Het meeste aantal feilen werd geconstateerd bij banden, rem men. lapn en cMtufw ha ta stallaties Maar ook aan brand veiligheid kon nog wel het een en ander worden verbeterd. Zo had negentig procent van de ca- ravanners geen brandblusser aan boord Opvallend was dat in 24 geval len de benodigde documenten ontbraken (onder meer geen aanvullingsblad voor het trek ken van een caravan). Ook was 17 kecT vergeten het national!- tcitstckcn (M op dlMMB de bevestigen. Oranjebomen in Het Loo Over smaak valt urenlang te twisten, maar dat de tuinen van Pa leis Het Loo bij Apeldoorn tot de mooiste van het land behoren, staat buiten kijf. Sinds kort hebben ze er een attractie bij, want de eeuwenoude Oranjebomen door koningin Mary, de vrouw van koning-stadhouder Willem III verzameld staan na hun winterslaap in de Oranjerie weer in de Koninginnetuin. Een bij zonder schouwspel in het 'koude' Nederland, maar niet uniek. Want naast de sinaasappelbomen, zijn er ook andere subtropi sche gewassen te bewonderen, waaronder citroen-, grapefruit-, olijf- en mandarijnbomen. Op aanvraag is er een speciale rond leiding mogelijk. Het Loo is van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur open en het telefoonnummer is 055-21 22 44. uw adverten- plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Bagage reist de wandelaars achterna Als het al niet het populairste lange-afstandwandelpad van Nederland is dan mag het in elk geval worden beschouwd als het meest bekende: het Pieter pad, lopende van Pieterburen in Noord-Groningen naar de Sint- Pietersberg in Zuid-Limburg. De afstand is 465 kilometer en onder meer wordt er gewandeld door en over de vette Groninger klei, de Drentse zandgronden, rivierenlandschap bij Nijmegen en natuurlijk de 'ber- van Limburg. Stevige stap pers doen twee weken over het traject. Probleem is dikwijls: hoe vervoer ik m'n bagage en Tir kan ik overnachten. De jonge reisorganisatie Slinger heert daar een oplossing voor. De komende zomer worden e trips van vier weken (20 ki lometer per dag) langs het Pie terpad georganiseerd. Bagage wordt vervoerd en logies gere geld. Eventueel kan ook een deel van het parkoers worden gevolgd. Info: telefoon 030 - 88 52 82. Een zogenaamde 'vakantie vervoer kaart' zou een goede oplossing kunnen zijn om het massale au totoerisme in Nederland terug te dringen. Dat valt op te maken uit het onderzoekrapport ..Mo biliteitsplan Veluwe" dat is gemaakt in opdracht van de Provinciale VW Gelderland en waaraan ook de ministeries van economische zaken, ver keer en waterstaat en landbouw, de Verenigde Autobus Diensten (VAD) en de provincie Gelder land hun medewerking hebben verleend. De (aantrekkelijk geprijsde) w-kaart, een vari ant op de bekende ov-kaart, zou door toeristen tegelijk met het boeken van een vakantie gekocht moeten kunnen worden. Ook zouden hotels, bungalowparken en campings de w-kaart in de verkoop dienen te nemen. Uiteraard moet aan de invoering van zo'n w-kaart het aantrekkelijker maken van het openbaar vervoer in toeristische gebieden worden gekoppeld. Volgens Thijs Geurts. directeur van de Provinci ale VVV Gelderland, is gebleken dat toeristen (er werden er voor het rapport 3.000 ondervraagd) best gebruik willen maken van het openbaar ver voer. Bij Burgers Dierenpark in Arnhem komt jaarlijks al 20 procent van de 1,2 miljoen bezoe kers met de bus. De voorzieningen zijn daar dan ook uitstekend, aldus Geurts. Bij Pretpark Juliana- toren in Apeldoorn, waar helemaal geen ningen zijn, komt slechts een handjevol bezoe kers met bus of trein. Adoptie van bushalten door bedrijfsleven en WVs zou eveneens een mogelijkheid zijn om het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. Gedacht wordt dan aan terrasachtige zitmogelijk- heden bij bushalten, een overdekt looppad naar de ingang van de attractie en regelmatige vertrek en aankomsttijden van bussen, die goed aanslui ten op treinverbindingen. Het Mobiliteitsplan Veluwe waarin ook wordt gepleit voor een beter op elkaar afgestemd fietspadennet gaat gedetailleerd in op moge lijkheden voor het terugdringen van de auto op de Veluwe. Volgens Geurts moet het rapport ech ter tevens worden gezien als voorbeeld voor heel Nederland. De overlast van auto's immers speelt ook in regio's als de kust en Friesland. Het is de bedoeling, aldus Geurts. dat een aantal aanbeve lingen in het rapport in (iclderland getest zullen worden, aangezien de Veluwe nog steeds het drukstbezochte toeristische stukje Nederland is. Ideeën die goed blijken te werken, zullen dan wellicht in heel Nederland kunnen worden geïn troduceerd. Milieu en toerisme: ook de gro te internationale reisorganisa ties gaan zich er steeds r mee bezighouden. Bang als men in die kringen is de kip rl de gouden eieren lang/aam maar zeker te slachten als ze domweg doorgaan met het stu ren van het ene na het andere met toeristen afgeladen vlieg tuig naar reeds overvolle stran den. Onder auspiciën van de In ternationale Federatie Touroperators (IFTO) begint daarom op 1 juli in Mallorca een project waarbij onder lei ding van dr. Alfred Koch va universiteit van München gege vens zullen worden verzameld over de invloed van het toeris me op het milieu. In de ei fase, die in het hoogseizoen zal worden uitgevoerd, zal een r del worden ontwikkeld dat door elk land moet kunnen worden toegepast bij de planning een toeristische infrastructuur die rekening houdt met het milieu. Watersport in Groot-Brittannië Veertig pagina's telt de ldeurenbrochure waarin 21 van de mooi ste watersportlocaties langs de Britse kust worden beschreven. Het bekende Ipswich, maar ook het onbekendere Hartlepool. Oban in Schotland, maar ook Pwlheli in Wales. Zelfs Guernsey krijgt uitgebreid aandacht In de folder die de watersporter overi gens niet alleen inzicht verschaft in de faciliteiten van het Britse 'waterfront', maar ook in de sig/itteemg-mogelijkheden op de kust. Ook verstrekt de brochure informatie over de mooiste vis- stekken langs de kust van het Verenigd Koninkrijk, de bereik baarheid van de havens en een lijstje met belangrijke telefoon nummers. Waterfront Britain, zoals de gratis folder is geheten, kan per briefkaart worden aangevraagd bij het Brits Toeristen bureau, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam. Vakantietuinservice Gruwel voor iedere tuinliefhebber die met vakantie gaat: het feit dat gras en onkruid tijdens de afwezigheid gewoon doorgroeit. Het kost dagen werk om na terugkomst alles weer op orde te brengen. Maar het kan tegenwoordig ook anders. Zo heeft de Zeistenaar Kees Mora, samen met Lambert Jongerden in Huizen en het Hilversumse Tucon Tuinverzorging, de Vakantie-Tuinser- vice opgericht. Voor, zoals ze dat noemen, een bescheiden tarief willen de drie de honneurs wel even waarnemen. Zij wijzen en passant ook op de inbraakpreventieve werking van hun activitei ten die standaard inhouden: maaien, bemesten, sproeien en verticuteren. Op verzoek worden ook de border en wat dies meer zij binnen de perken gehouden. Voor informatie bellen met Kees Mora 03404-2 03 55. De beste vorm van openbaar vervoer in Tessin: de boot op het Lago di Lugano. Op de landkaart ziet het er uit als een Zwitserse enclave op Italiaans grondgebied: een wormvormig aanhangsel aan de romp van Zwitserland. Tessin is het meest zuide lijke kanton van Zwitserland dat zich uitstrekt van de be roemde Alpenpas over het Sint-Gotthardmassief tot het Lago Maggiore. Bij Nederlandse toeristen is het niet zo bekend als de kantons Wallis en Oberland, met hun tallo ze skipistes, maar ook Tessin heeft het nodige te bieden: een subtropisch klimaat, een Italiaanse sfeer en een aan trekkelijke mix van natuur en cultuur. Het uiterste puntje van Tessin dringt diep door in Italië en ligt slechts op zo'n 50 kilometer van Milaan. Het zuidelijke buurland heeft in de loop der eeuwen dan ook een flink stempel gedrukt op de cultuur van het kanton. Tot op de dag van vandaag voe len de Tessiners een sterke ver wantschap met Italië, die onder meer tot uiting komt in de eet cultuur en In het feit dat Itali aans de voertaal is, ook al kan de toerist er met Duits uitste kend uit de voeten. Sporen van de rijke historie van Tessin zijn volop te ontdek ken in het oude dorpje Giomico in de vallei van de rivier de Le- ventina, op ongeveer vijftig kilo meter ten zuiden van de Gott- hardpas. De zeer bescheiden nederzetting heeft maar liefst zes historische kerken, waarvan de uit de twaalfde eeuw date rende San Nicolao de meeste indruk maakt. De ingang van het uit bijna zilverkleurig gra niet opgetrokken Romaanse kerkje wordt bewaakt door twee primitief gebeeldhouwde leeu wen die de demonen op afstand moeten houden. In het interieur van de kerk zijn schitterend be waard gebleven muurschilde ringen te vinden. Bij een wandeling door het dorpje valt op dat ook veel van de huizen met kleurrijke fres co's zijn versierd, maar dan aan de buitenkant. Dé gevel van de eeuwenoude herberg ziet er uit als een reclamezuil uit de re naissance: een serie familiewa pens, waaronder dat van de Medici uit Florence, geeft aan dat de cliëntèle van de uitspan ning niet van de straat kwam. Jammer dat het dorpje wordt ontsierd door enkele wanstalti ge fiatgebouwtjes in smerige kleuren, zoals chocoladebruin. Wie na een cultureel rondje door het dorp de natuur wil op zoeken, kan zijn hart ophalen op de wandelwegen op de berg flanken die Giomico omsluiten. Heel Tessin wordt overigens doorkruist door een netwerk van gemarkeerde paden, dus reizigers te voet komen volop aan hun trekken. Bellinzona, de hoofdstad van het kanton, bezit als gevolg van zijn strategische ligging maar liefst drie eeuwenoude vesting werken die de toegang tot de passen van de Alpen moesten afgrendelen. In één daarvan zijn de historische en moderne ar chitectuur op een verbluffende manier met elkaar versmolten. De Tessinese architect Galfetti heeft binnen de muren van de burcht de Castel Grande een hypermodem restaurant en museum gebouwd met als be langrijkste materialen grijs be ton en zwart staal. Het klinkt misschien als een staaltje van wansmaak, maar het resultaat is opzienbarend. Het vorig jaar geopende museum, dat een grote collectie middeleeuwse tekeningen in huis heeft, zal on getwijfeld een internationale trekpleisterworden. In het uiterste zuiden van het kanton liggen de twee meren die Tessin moet delen met Ita lië: Lago di Lugano en Lago Maggiore. In die contreien is het beste te vinden dat Tessin op het gebied van het openbaar vervoer te bieden heeft: het transport over water. Het is waar in de Zwitserse treinen kun je als een vorst reizen, want de ranöen op cinemascoop- grootte bieden de reiziger een schitterend uitzicht op het voorbijtrekkende landschap. Maar de luxe VEin de spoorwe gen wordt nog naar de kroon FOTO PALTRJNIERj CADRO gestoken door de bootdiensten op de twee Lago s: zonnend op het dek dobber je op het blauwe water van de ene naar de ande re 'halte'. De eerlijkheid gebiedt overigens te zeggen dat het aan bod aan streekbussen in Tessin behoorlijk mager is, dus lange wachttijden zijn geen uitzonde ring. Aan het Lago Maggiore ligt onder meer Ascona, een sfeer vol, mondain stadje met veel restaurants, kunstgaleriem en exclusieve modezaken, waar je maar het beste met een goedge vulde beurs kunt binnenstap pen. Overigens echt goed koop is Zwitserland sowieso niet voor de Nederlandse toe rist. Vanuit Ascona kun je met de boot een uitstapje maken naar het Isole di Brissago. Dat kleine eilandje bezit een para dijselijke botanische tuin, waar in dank zij het subtropische kli maat planten, bloemen en bo men uit een onwaarschijnlijke hoeveelheid landen groeien. De hovenier verzorgt op verzoek een plantkundige reis om de wereld en onthult de meest bi zarre geheimen over bananen bomen. bamboespruiten en henneppalmen. Op het eiland staat een roze villa in Italiaanse stijl die daar is gebouwd door de excentrieke Duitse zakenman Max James Emden. Deze kocht het eiland in 1927 om er zijn laatste le vensjaren te slijten, omringd door een schare jonge nimfen. De klassiek aandoende vrou wenbeelden op de dakrand van de villa herinneren nog aan de voorliefde van Emden. Overi gens: als iets exemplarisch is voor het kanton Tessin dan is het Isole di Bnvsago wel. Een aantrekkelijke cocktail van na tuur en cultuur. Westfriese folklore Folklore in Schagen. FOTO PR Geprolongeerd wegens ongehoord succes: de Westfriese markt dagen in Schagen. Ook dit jaar staan er weer tien op het pro gramma. De eerste vindt plaats op donderdag 25 juni, de laatste op 27 augustus. De ingrediënten blijven hetzelfde: Westfriese dansgroepen die op de muziek van vedel en trekharmonika over het verhoogde plankier hotsebotsen, boerenmaaltijden in de open lucht, schapen scheren, ringstekerijen, optochten met fraai versierde sjezen en (dat vooral) enorm veel toeschouwers. Uiter aard ontbreken de nijvere beoefenaren van oude ambachten niet op het appèl en loopt het grps van de deelnemers en deel neemsters aan de verschillende manifestaties rond in de voorna me Westfriese klederdracht. Dus met de 'hoge zije' en de gou den oorijzers als meest in het oog lopend. In het befaamde café restaurant Igesz op de fraaie Markt speelt bovendien nog het boerenorkest De Uienhoop. Meer informatie: VW Schagen, tele foon 02240-9 83 11.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29