Plan grand café Voorschriften moeten hygiëne garanderen Wassenaar heeft een by-pass Regio Leiden Houseparty's SJJO aan banden Geen referendum over centrum Oegstgeest Kritiek op enquête over centrumplannen ZATERDAG 6 JUN11992 17 In Regthuys op Plein in Wassenaar WASSENAAR ASTRID V In het Regthuys op het Plein in Wassenaar komt mogelijk een grand café met daarboven vier luxe appartementen. De eigenaar van het pand, beleggingsmaatschappij Polair bv uit Den Haag, heeft hiervoor een plan ingediend bij de gemeente. Voordat Polair het Regthuys kocht, was er een jeugdcafé in gevestigd. De beleggers wilden hierop aansluiten met een jeugddiscotheek. Maar dat plan stuitte op verzet van het ge meentebestuur. Door het jeugd café hadden zich in het verle den onregelmatigheden voorge daan, waar omwonenden zich aan stoorden. Een gewoon café, zoals Polair een tijd op die plek gerund heeft, functioneerde om dezelf de redenen niet. „Het enige al ternatief dat in onze ogen over blijft, is het plan voor een grand café. waar mensen kunnen lun chen, licht dineren of alleen een kop koffie drinken", aldus Van Puffelen. „De verkoop van de Het al jaren leegstaande Regt huys moet zo weer een horeca gelegenheid worden van het 'betere, mooie soort'. De winke liers in de aangrenzende Lang straat vragen al geruime tijd om een restaurant, om de straat en het plein aantrekkelijker te ma ken voor het publiek. R. van Puffelen van Polair ver wacht dat de gemeente akkoord zal gaan met het plan voor een grand café. „We hebben al di verse plannen ingediend, maar die werden allemaal afgewezen. De gemeente eist dat de hore- cabestemming van het pand bewaarde blijft. Dat beperkt voor ons de mogelijkheden." vier appartementen die we er boven willen bouwen, moet het project financieel draagkrachtig maken." Van Puffelen verwacht dat de gemeente binnen enkele weken tot een uitspraak zal komen over de plannen. De afdeling ruimtelijke ordening is inmid dels druk in onderhandeling met de architect: Hans van Olp- hen. Van Olphen leverde na mens van Puffelen de tekenin gen. Ambtenaren op het gemeen tehuis bekijken nu of het plan past binnen de regels van een 'beschermd dorpsgezicht', waar het Regthuys aanmoet voldoen. In elk geval voldoet het plan aan de wensen van de winkeliers van de Langstraat de winkel straat die uitkomt op het Plein. Zij pleiten al jaren voor een res taurant 'op niveau', die het Plein nieuw leven moet inbla- „We moeten kijken hoe de SJJO het programma kan aanpas- OEGSTGEEST UESBETH BUITINK De houseparty die de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst- geest (SJJO) zondag heeft ge houden, valt niet onder het jon gerenwerk. De mensen van de SJJO 'hoeven dit soort activitei ten niet meer in hun hoofd te halen, want anders worden ze aan banden gelegd', waar schuwde de Oegstgeester bur gemeester tijdens de gemeente raadsvergadering. Scheenstra, die verantwoor delijk is voor de openbare orde en veiligheid in de gemeente, reageerde daarmee op klachten over geluidsoverlast van de zo genaamde 'Sunrave', die van zes tot twaalf uur 's ochtends duurde. Het CDA-raadslid P. Mande- ma was zelf op zondagochtend in alle vroegte poolshoogte gaan nemen. „Wij achten dit niet voor herhaling vatbaar", vindt zij. „Bij «en dergelijke overlast dienen de activiteiten uit te wij ken naar een andere lokatie." „Het hele programma van de SJJO wordt binnenkort onder de loep genomen", zegde wethou der A. Kohlbeck (welzijn) toe. De 'Moonrave' die de SJJO voor deze maand op het pro gramma heeft staan, maakt in elk geval weinig kans nog door gang te vinden. De houseparty zou van elf uur 's avonds tot zes uur 's ochtends moeten duren. „Absoluut krankzinnig", vindt Scheenstra. „Ik kan deze activi teit niet onder het Oegstgeester jongerenwerk scharen. De jon gelui worden met pendelbusjes uit Leiden opgehaald, terwijl de SJJO voor Oegstgeestenaren be- De Wassenaarse voorlichter/voorvechter Wim Issendonck, hoog verheven boven het verkeer op de Rijksstraatweg. „Wassenaars grootste zorgenkindje. Alle regiogemeenten profiteren van ons wegennet terwijl wij al dat verkeer niet meer kunnen verwerken." foto henk bouwmam Voorlichter voert lobby voor komst snelweg Zwemvierdaagse Zoeterwoude ZOETERWOUDE Zwemliefhebbers kunnen van 8 tot en met 12 juni meedoen aan een zwemvierdaagse in Zoeterwoude. Vier dagen lang moeten de deelnemers een afstand van 500 meter afleggen: op maandag tot en met vrijdag kan dat tussen 12.30-19.30 uur op vrijdag. Kinderen tot en met 12 jaar kunnen met 250 meter zwemmen per avond vol staan. Het zwembad ligt aan de Nieuweweg. OEGSTGEEST UESBETH BUITINK Er komt geen referendum over de centrumplannen in Oegst geest: een meerderheid van de gemeenteraad is tegen een der gelijke volksraadpleging. D66, de PvdA en Groen Links wilden met een referendum de gevoe lens van de bevolking peilen over nieuwbouw van het ge meentehuis of behoud van het huidige raadhuis aan het Wil- helminapark. Volgens D66'er M. Poelmans is er in het dorp 'duidelijk spra ke van een vertrouwensbreuk' en kan die worden hersteld door een referendum. Het CDA en de WD wezen die mogelijk heid echter af. Wethouder H. Rijks (ruimte lijke ordening) erkent dat het vertrouwen van de Oegstgeeste naren in de politiek 'moet wor den herwonnen'. „Maar er zijn meer middelen dan een refe rendum. Het is helemaal waar dat er onduidelijkheid is en een slechte sfeer heerst. We zullen er alles aan doen om duidelijk heid mogelijk te maken." Voor een referendum voelt hij echter niets. „Gemeentepolitiek hoort in een democratische vorm van gedelegeerd vertrouwenver klaart burgemeester S. Scheen stra. „De verantwoording van de politieke partijen vindt plaats bij de volgende gemeenteraads verkiezingen." D66 wil opnieuw een referendum voorstellen als de plannen voor nieuwbouw en behoud van het gemeentehuis in het Wilhelminapark verder zijn uitgewerkt. Chemocar in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De chemocar voor het inza melen van klein chemisch af val (kca) staat op zaterdag 13 juni in het dorp en aan de Rijndijk in Zoeterwoude. Zoeterwoudenaren kunnen dan hun rode boxen met kca-afval aanbieden. Eerder was beloofd dat de boxen huis-aan-huis zouden worden opgehaald, maar dit bleek onmogelijk te zijn. Nu is afgesproken dat inwoners het afval enkele keren per jaar bij de chemo-car kun nen aanbieden: meestal op zaterdagen. WASSENAAR MIEP DE GRAAFF „Wassenaar heeft een ziek hart. Een hart dat bezig is dicht te slibben. Wil je het weer gezond maken, dan is een by-pass noodzakelijk. Wij vinden dan ook dat rijksweg All-west er, ondanks alle pro testen, moet komen." Ferme taal van Wassenaars gemeente- voorlichter Wim Issendonck. Wie hem hoort praten, zou zweren niet een neu traal doorgeefluik van informatie voor zich te hebben, maar burgemeester Schoute zelf. Issendonck is zich daarvan bewust, maar zegt wars te zijn van de voorzichtige ambtenarentaal waarin veel van zijn collega's zich zo graag hullen. Hij doet graag politiek gekleurde uitspra ken, vindt dat het zo moet en weet zich door het Wassenaars college dik ge steund („Met burgemeester Schoute kan ik lezen en schrijven"). Issendonck zegt graag zijn nek uit te steken. „Ik fungeer dan ook vaak als Kop van Jut. Maar ik ben hier dan ook een politiek steunpunt. Je zit er per slot van rekening namens het college. Wat dat college wil uitdragen, moet je als voor lichter verwoorden. Natuurlijk is de poli tieke eindverantwoording voorbehouden aan burgemeester en wethouders, maar ik ben intermediair." Op die wijze kan Wassenaars voorlich ter momenteel een flinke lobby voeren voor de komst van de omstreden rijks weg, die buurgemeente Voorschoten doormidden zou klieven. Het is nog al tijd onzeker of die weg er komt. Voor schoten zelf is er een fel tegenstander van en zal Issendoncks mening dan ook bepaald niet op prijs stellen. Maar dat kan de voorlichter niet schelen. „Want wat iedereen vergeet, is dat alle regioge meenten profiteren van ons wegennet. Terwijl Wassenaar al dat verkeer hele maal niet meer kan verwerken. Het leef klimaat wordt er ernstig door aangetast." Woningbouw Datzelfde geldt volgens Issendonck voor de dreigende woningbouw in 'onze' pol ders, waar met name grote broer Leiden naar streeft. „Daar zullen we ons met hand en tand tegen blijven verzetten. De Vierde Nota Ruimtelijke Ordening heeft het er gelukkig ook over dat de Randstad een groene long moet houden. Wasse naar is die groene buffer." „Vergeet niet dat er in een weekeinde in het zomerseizoen een paar miljoen mensen op Wassenaars grondgebied re creëren, dat zegt toch wel wat! Het strand, de Horsten, Duinrell, de duinen van Meyendel, dat alles moet men niet onderschatten. Wassenaar het ft DM- noeg het grootste bosareaal van Neder - hod IIBÉI komt bij dat er in dr du hth. volkte steden weinig meer te doen valt. Mensen zoeken dan toch de rust van Wassenaar op." Rust die volgens Issendonck in bepaal de delen van Wassenaar absoluut niet meer te vinden is. „Zo'n Rijksstraatweg moet dagelijks 60.000 auto'lverstouwen Die weg kun je dan ook gerust het zor genkindje van Wassenaar noemen. Wat zeg ik: van de hele regio! We dachten er vorig jaar met de komst van de S4.-ée nieuwe provinciale weg Leiden/Katwijk, uit te zijn. maar dat is dus helemaal niet zo. Meer dan enig soelaas heeft de SI niet geboden." Kinderen na ziekte niet te snel naar school OEGSTGEEST UESBETH BUITINK Suggestieve vragen die weinig ruimte laten aan degene die antwoord moet geven. De Oegstgeester wethouder T. Ko hlbeck heeft harde kritiek op de Nipo-enquête over de centrum plannen. „Het is duidelijk dat een hele boel mensen ongerust zijn en dat wil ik niet wegpoesten. Maar het onderzoeksbureau Nipo heeft een opeenvolging van suggestieve vragen opge steld." De uitkomst van de en quête onder een steekproef van 110 Oegstgeestenaren was dat 75 procent geen nieuwbouw van het gemeentehuis wil. „Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft vergaande plannen om een grootschalig bouwproject te starten aan de Lijtweg", zo luidt een vraag in de enquête. „Het gaat om een studie, er is nog lang geen spra ke van vergaande plannen vindt Kohlbeck. „Als je op die manier vraagt wat mensen er van vinden en er wordt dan ook nog bij gezegd dat behoud van het oude gemeentehuis goedko per is, laat je de mensen weinig kans om objectief te antwoor den." De enquête: „De gemeente heeft al meer plannen doorge drukt die de mensen niet wil den. Als dat met deze plannen ook zo gaat, wil de groep ver ontruste burgers met een eigen lijst voor de gemeenteraad uit komen. Zou u in principe op eendergelijke partij willen stemmen bij gemeenteraads verkiezingen?" Zo luidde de vraag waarop 64 procent van de ondervraagden 'ja' antwoordde. Kohlbeck: „Zo'n anwoord is niet verbazingwekkend. Op een dergelijke vraagstelling kun je bijna niets anders antwoorden." NIPO-woordvoerder B. Huys- man erkent dat een twee-derde meerderheid voor een nieuwe dorpspartij onwaarschijnlijk is. „Natuurlijk krijgt een nieuwe partij niet twee-derde van de kiezers mee. Het geeft de onvre de weer. In de praktijk valt de meerderheid van de mensen toch terug op de eigen partij." I- EN BOLLENSTREEK WILLEKE H EU KOOP Een checklist met hygiënische voorschriften en een 'wegwijzer' over infectieziekten, worden nog dit jaar ingevoerd voor alle kinderdagverblijven en peuter speelzalen in de Duin- en Bol lenstreek. De regionale GGD wil dat alle instellingen voor kin deropvang in de streek zich aan de voorschriften op de lijst hou den. Doel van de 'vriendelijke controle' is te voorkomen dat de peuters onnodig aandoeningen oplopen of elkaar aansteken met allerlei ziekten. Suzanne Koeman, verpleeg kundige bij de regionale GGD, zal waarschijnlijk tegen het ein de van dit kalenderjaar met lijst en wegwijzer alle instellingen voor kinderopvang bezoeken, om te bezien of wordt voldaan aan de eisen voor hygiëne. Zo staat in de 'wegwijzer infectie ziekten' te lezen dat het beter is kinderen met bijvoorbeeld flin ke diarree of een nog besmette lijke kinderziekte thuis te hou den. Ook moeten de kinderen die worden gebracht minimaal 24 uur koortsvrij zijn. Volgens waarnemend direc teur J.T. Versteegen van de GGD, is het begeleiden van de hygiëne bij instellingen als be jaardentehuizen maar ook crè ches een van de taken van de gezondheidsdienst. De afgelo pen maanden ontstond er enige onrust over de dood van twee jonge kinderen die beiden de Noordwijkerhoutsc peuter speelzaal Harlekijntje bezoch ten. Versteegen: „Begrijpeljk Suzanne Koeman: „De checklist is bedoeld als begeleiding van de optimale hygiëne bij de kinderdagverblijven werden de ouders van andere speelzaal te doen. Dat hebben Harlekijntje. We hebben ahso- kinderen ongerust. De leiding we gedaan en daaruit bleek dat luut geen onregelmatigheden van Harlekijntje heeft ons toen er geen enkel verband bestond ontdekt zelf verzocht een onderzoek tussen de dood van de kinderen Al voor dit voorval was de naar de hygiëne in de peuter- en de omstandigheden binnen GGD begonnen met het opstel- foto iah kxvast len van een checklist voor hygi ene. Ook raadde de dienst het dagverblijf aan geen zieke kin deren binnen te halen om elk risico van besmetting uit te slui ten. Dit advies wordt dus dit jaar doorgeven r.i m .tl!.- MUttV speelzalen en dagverblijven in de reeio. .Je. moet dit eigenlijk vooral zien als begeleiding van een optimale hygiene bi| dag verblijven' zegt Koeman, die namens tie .1belast is met het 'hygiëne-project' en beslist geen behoefte heeft bevoog dend op te treden. De checklist waarmee de ver pleegkundige momenteel bezig is. bestaat voor een deel uit tl. .or dl Értglg MB Ndi landse Gemeente opgestelde voorschriften. Ook andere GGD's, werken volgens haar al met een dergelijke lijst. Onder andere worden de thema's 'handen wassen' en 'schoon houden van de toiletten' bc- sprnkrn >«»k staal te lezen hoe groot de afstand van de toilet ten tot de plaats waar bijvoor beeld wordt gegeten, moet zijn. Verder staat in de lijst een op somming van telefoonnummers die altijd aanwezig moeten zijn Bijvoorbeeld van de huisarts van elk kind en de oudera of verzorgers. Eveneens wordt aangeraden zoveel mogelijk re levante informatie over elk kind en diens gezondheid te Ix-wa Zodra alles af is. gaat Koeman de dagverblijven langs „Samen met iemand van de leiding loon ik dan de hele lijst door. In elk dagverblijf laat ik er een achter zodat de leiding steeds de lijst als handvat kan gebruiken. Als dat achter de rug is. bekijken we de wensen en mogelijkheden. Misschien blijkt hi t nodig om regelmatig zo n ronde langs de vabiiftl ta maken

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17