Leiden Regio O HH1P 'Burger gewoon belazerd' Huurders kunnen bouw museum fors vertragen Kamsteeg Leerlingen leren over milieu spectaC,vinPr 'Taak voor gemeenten in gezondheidszorg' '"ZATERDAG 6 JUN11992 13 RTL-plus 1 C Televisiekijkers in I 3 Leiden en de Duin en Bollenstreek willen RTL- plus op het kabelnet Grand café v| 7 In het Regthuys aan I f het Plein in Wasse naar komt misschien een grand-café met daarboven appartementen De huurders van de met sloop bedreigde huizen aan de Pest huislaan kunnen de bouw van het Nationaal Natuurhistorisch Museum fors venragen. De be woners zeggen dat ze volgens de wettelijke regels pas op 1 ja nuari 1997 de deur uit kunnen worden gejaagd. Dan moet het museum al een jaar open zijn. De vier uit de zeventiende eeuw stammende huizen zijn sinds 1 januari 1991 eigendom van het Rijk. Volgens de wet mag een nieuwe eigenaar pas na drie jaar de huur opzeggen. Vervolgens kunnen de bewo ners nog drie jaar aanspraak maken op huurbescherming. Wethouder T. van Rij betwijfelt of de redenering van de huur ders klopt. De vier huizen moeten wijken voor het nieuwe museum, L LogiCom Alpha 9 i COMPUTERS NETWERK SPECIALIST C REPARATIE EN ONDERHOUD 0 VAN ALLE MERKEN m VELE MERKEN PC*. PRINTERS EN SUPPLIES A l STANDAARDSOFTWARE P BEU 01720-37 911 h Va advas tevemg er mstattat d naar tevreden gebruik IBM LogiCom Alpha bv OrxtomorTMngtweg 32-34 2404 HN Alphon aar den Rijn waarvan de bouw eind volgend jaar moet beginnen. Van Rij be nadrukt dat de gemeente pa» een sloopvergunning afgeeft aJs voor de bewoners een goede oplossing is gevonden. Die lijkt echter nog lang niet in zicht. De bewoners zijn in het verle den tevreden gesteld door het Kijk. ii.ii beloofde nieuwbouw huizen bij het museum Ie bou wen. De huurders kregen de te keningen van deze woningen in huis en moesten zelfs al aange ven wat voor soort tegels ze in de badkamer en in de keuken wilden hebben Vervolgens hoorden ze acht maanden niets meer tot on langs uit een brief van het Rijk bleek dat het nieuwbouwplan van de baan was. De bewoners werd aangeraden zich in te schrijven als woningzoekenden. Ze zouden met voorrang door de gemeente behandeld kun nen worden. De huurders voe len zich echter bedrogen. Zij willen /i<h belrm.T.il mn m schrijven voor een woning cl ders in de stad. „Er was toch al een oplossing voor ons?" Volgens Van Rii is het Rijk van mening dat er helemaal geen toezeggingen zijn gedaan over nieuwbouw aan de Pesthuis laan. Hij wil proberen beide partijen rond de tafel te kri)gen om te bemiddelen. Mede na mens de bewoners heeft Barendse van de Club van Boze Buurtverenigingen inmiddels een brief gestuurd naar de mo numentencommissie. Volgens hem horen de woningen op de lijst van beschermde panden en mogen ze dus helemaal niet worden afgebroken. AUTO RENTAL Wij danken alle deelne(e)m(st)ers van ons marktonderzoek 1992. Het winnende deelname formulier is geworden: 01538 Wachttijd voor flat Slaaghwijk flink korter LgPtN» De wachtlijst voor een flat in de Slaaghwi|k is flink ingr krompen. Dat komt doordat mensen geen woning meer krijgen toegewezen waarvoor zij meer dan 250 gulden huursubsidie kunnen kri)gen. I >r flits in «Ie Sl.i.i^hvMik zijn zo duur dat mensen met Mn Im| Itikomw ar dl veranderde regels niet meer voor in aanmerking komen. „En dat maakt de lijst dras tisch korter", aldus wethou der T. van Rij. Binnenkort wordt een overzicht verspreid waarin staat wat de gevolgen zijn van de strengrTC regels, be loofde de wethouder aan Laurier van Grorn links dte om dergelijke gegevens vroeg. Ml) hm het ver haal van een woningzoeken de die een jaar langer moet wachten op ren huis omdat hij voor duurdere woningen ■M mal in MnoMrifaft komt. leiden De wereldmilieudag bracht gisteren in Leiden een paar honderd scholieren op de been. Leerlingen van groep acht van diverse basisscholen trokken door de stad, waar op acht plaatsen demonstraties werden gegeven over milieuzorg. Zo lieten medewerkers van het Hoogheem raadschap aan de Steenschuur zien hoe de kwaliteit van water wordt gemeten, terwijl honderd meter verder amb tenaren van gemeentelijke afdeling milieu de geheimen van de geluidsmeting onthulden. Op de foto zijn de leer lingen op bezoek bij de Leidse brandweer waar een vrouw In beschermende kleding de giftigheid van een gaswolk meet foto hillco kuipers tTI ATRF Directeur Leidse GGD bij afscheid: 'Vuilstort' Verversbuurt verdwenen LEIDEN» Er kan geen vuil meer wor den gestort op de hoek van de West-Havenstraat en de Ververstraat. De plek, die werd gebruikt als een mini- vuilnisbelt, is bij het naastge legen plantsoentje getrokken. Daarmee hoopt de reini gingsdienst het probleem te hebben opgelost. De kwestie, die tot grote ergernis in de buurt leidde, is opgelost na een brief van het Groen Links-raadslid Laurier aan de verantwoordelijk wet houder. Al eerder was er door de bewoners van de buurt geklaagd maar dat leidde er slechts toe dat het vuil door de reinigingsdienst werd weggehaald. Zestiende bijenmarkt bij Leidse Sterrewacht leiden Rond de Sterrewacht aan de Kaiserstraat wordt volgende week zaterdag 13 juni opnieuw de 'blije bijenmarkt' georgani seerd. Het is de zestiende maal dat dit evenement, jaarlijks goed voor enkele duizenden be zoekers, wordt gehouden. Op de bijenmarkt presenteren zich de imkers uit Leiden en omge ving en diverse natuur- en milieuverenigingen. De imkers zullen vanuit een 'steekvrije' bijenstal het publiek tonen hoe het leven van de ho ningbij er uit ziet. Vanachter een plastic gordijn kunnen de verrichtingen van de imker ge volgd worden wanneer deze een met tienduizenden bijen gevul de kast opent en de raten er een voor een uithaalt. Elders op de markt is het leven binnen de korf zichtbaar gemaakt, terwijl in observatiekastjes met glazen wanden wellicht de koningin tussen haar onderdanen te ont dekken valt. Wie genoeg heeft van de bij en, kan terecht bij tientallen kraampjes met demonstraties over bewerking en gebruik van natuurlijke materialen: korf- vlechten, boerenschilderen, kaarsenmaken, wolspinnen, kaasmaken. Verder treden er di verse dans- en muziekgroepen op en is er een muziektheater. De markt is open van 9.00 tot 16.00 uur en bezoekers hebben vrije toegang tot de aan het marktterrein grenzende Hortus Botanicus. De gehele dag is er honing te koop die rechtstreeks van de imkers komt. van haar huisarts naar zijn waarnemer verwees. Na een aantal verwijzingen via ant woordapparaten kwam ze weer bij het bandje van haar eigen huisarts terecht. Achteraf ging het om een klein bedienings foutje van een van die moderne apparaten met veel knoppen. Maar toch gaf dit mij te denken: een netwerk van antwoordap paraten?" Ook als mensen wel de weg weten, kan het mis gaan, vertel de Kerkhoff. Er komen steeds meer ouderen die verschillende kwalen hebben en een 'ver splinterde' gezondheidszorg be handelt steeds maar een deel- probleempje. .Iemand wacht bijvoorbeeld elf maanden op een heupoperatie en blijkt ver volgens niet naar huis te kun nen omdat het kruiswerk onvol doende mensen voor adequate thuiszorg beschikbaar heeft." Hoe groot het probleem is, kan de Kerkhoff niet schatten, 'maar belangrijk is het wel, want het gaat vaak om groot menselijk leed'. „Mensen om wie het gaat zijn niet de snelle, mondige en' bewuste cliënten en consumenten waar iedereen het tegenwoordig over heeft. Het gaat om zieke en hulpeloze en alleen daardoor vaak ook minder zelfredzame mensen. Die klagen niet, ook niet nadat het is misgegaan." De Nederlandse gezond heidszorg is dus een netwerk van min of meer losjes verbon den instellingen. De laatste ja ren groeien deze sterk, maar één facet blijft daarbij volgens Kerkhoff achter de beheers- en bestuursfuncties. „Te veel heeft men binnen de gezondheids zorg het idee 'wij maken men sen beter en zeur ons verder niet aan onze kop.' In zieken huizen en andere grote instel lingen zie je ze ai wel komen, de managers en de economen, de mensen die de zaak organisato risch goed op poten zetten. Bij netwerken heb je dat niet. daar zijn geen mensen die zich met leidinggevende of coördineren de taken bezighouden, ledereen heeft tenslotte zijn eigen win kel." En die taak moet door ge meenten worden vervuld, vindt de -aanstaande hoogleraar. Bij gebrek aan officiële bevoeghe- den moeten de gemeenten het voorlopig hebben van het sti muleren van overleg, het stimu leren van contacten tussen ver schillende partijen. „Eerst wilde vadertje staat alles regelen en nu moeten wc concurreren in de gezondheidszorg. Maar ik vind dat de gemeenten meer de handen uit de mouwen moeten steken dan nu gebeurt." Politie doet niet mee aan 'volksverlakkerij Vervolg van pagina 1 Op het Leidse politiebureau vallen ongekend harde woorden. De frustratie zit diep, de woede is groot. 'Het verdelen van de armoede' zo noemen vertegenwoordi gers van het Leidse en Voorschotense korps de aanstaan de reorganisatie. ,,De politiek en de politieleiding doen hun best om de burger te doen geloven dat de politiezorg beter wordt. Maar de burger wordt gewoon belazerd. De ser vice van de politie wordt niet beter, alleen maar slechter", zegt Jaap Raasveldt, voorzitter van de dienstcommissie in Lei den. 'Er komt meer blauw op straat' was de essentie van het betoog van korpschef S. van der Hulst enige tijd geleden in deze krant. Van der Hulst leidt het korps Holland-midden dat is verdeeld in acht districten waarvan Leiden/Voorschoten er één is. Het korps Leiden/Voorscho ten krijgt 232 politiemensen in dienst. Dat is aanmerkelijk min der dan het huidige aantal van 261 dat beide korpsen samen hebben. Maar nog veel minder, en dat steekt de politiemensen, dan de 356 die twee jaar gele den was toegezegd. Dat gebeur de na een onderzoek naar de werkdruk bij de politiekorpsen. Weliswaar komt er een regio naal recherchekorps van 140 man, maar dat moet voor alle districten gaan werken. De cijfers zijn al enige tijd be kend, maar binnen het korps leefde lange tijd de hoop dat de korpsleiding bij de Tweede Ka mer zou weten te bewerkstelli gen dat er meer geld beschik baar komt. Daar ziet het voorlo pig niet naar uit. Op een verga dering van het politiepersoneel deze week werd besloten dat de grieven maar eens naar buiten moesten worden gebracht. „Wij doen niet mee aan de volksverlakkerij dat de politie zorg door de reorganisatie wordt verbeterd", zegt Raas veldt. Zijn collega's Van Duij- venbode en Rozeboom vullen aan: „De hele reorganisatie is niets meer dan een ordinaire bezuiniging op de politiezorg." Maar niet alleen de burger wordt de dupe als hij zijn aan rijding zonder hulp van de poli tie moet afhandelen. „Ook poli tiemensen stuit het tegen de borst als ze 'nee' moeten verko pen. En er is niets zo frustre rend als halverwege een onder zoek te moeten stoppen omdat het aan tijd ontbreekt." De politiemensen willen meer geld van 'Den Haag' en een her bezinning op de reorganisatie. In plaats van acht moeten er slechts vier korpsen in district Holland-midden komen, me nen zij. Daardoor blijven er meer agenten over 'om de straat op te gaan'. Voorlopig hebben de politie mensen nog geen actieplannen klaar liggen om de verantwoor delijken onder druk te zetten. Maar in de uitgebreide uiteen zetting over hun klachten aan de pers blijft de actie van twee jaar geleden - toen de politieau to's in een colonne het bureau aan de Langegracht verlieten omdat er gedemonstreerd ging worden - niet onvermeld. RTL-plus Het er niet naar uit dat de tv-kijker in deze regio binnen afzien bare tijd RTL-plus kan ontvangen. Toch is uit een steekproef duidelijk geworden dat bijna ae helft van de kijkers deze zender toegevoegd wil zien aan het huidige tv-pakket. De gemeentebe stuurders die de kabel beheren, lijlken echter niet van plan deze wens snel in te willigen. Ze willen daarmee wachten totdat de capaciteit van het kabelnet is vergroot. Tegen die tijd echter hoeft er niet meer te worden gekozen. Ui het vergrote kabelnet is immers ook volop ruimte voor zenders die maar weinig kij kers trekken. De kabelbeheerders doen hiermee afbreuk aan hun eigen on derzoek en verzuimen bovendien hun klanten, de abonnees, tot koning Ir kronen De abonnees houden lol er m 1 MM3, en mo gelijk ook nadien, Duitsland 3 en MTV op de kabel. Uit het on derzoek is gebleken dat maar weinig kijkers op deze zenders af stemmen. Ze moeten zodoende een jaar lang betalen voor ongevraagde waar. Dat is onaanvaardbaar. Als de kabelbestuurders hun ei gen onderzoek en de klant echt serieus nemen, moeten ze di rect tot actie overgaan en RTL-plus op de kabel zetten. Om ruimtetescheppen.kunnend.mDuitsl.mil ten of M TA ri.it Als de uitbreiding van het kabelnet een feit is kunnen deze zen ders terugkeren. De gezondheiszorg is in Neder land de laatste jaren zo snel ge groeid, dat de mensen door de bomen het bos niet meer zien. Van ziekenhuis tot wijkverple ging: instellingen werken onvol doende samen. Daarom moe ten gemeenten zich gaan bezig houden met het reilen en zeilen van de gezondheidszorg op plaatselijk niveau. Dat zei gistermiddag direc teur A. Kerkhoff bij zijn afscheid als medisch directeur van de Leidse GGD. Na acht jaar 'in de praktijk' te hebben gewerkt, vertrekt hij naar de Technische Universiteit Twente, waar hij hoogleraar wordt. Kerkhoff gaat zich daar bezighouden met on derzoek en onderwijs naar 'structuur en functioneren van de gezondheidszorg'. „Onder zoeken hoe alles werkt en niet werkt, om het even simpel te zeggenverklaart hij desge vraagd. Kerkhoff gaf gistermiddag verschillende voorbeelden hoe het mis kan gaan in de door hem overigens kwalitatief hoog gewaardeerde gezondheidszorg in Nederland. „Ik herinner mij nog levendig de paniek van een oudere mevrouw die via de dokterstclefoon om hulp vroeg, omdat het antwoordapparaat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13