Monumentenzorg luidt noodklok lammer, Meubelplein Leiderdorp is 2e Pinksterdag niet geopend! Stad openluchtmuseum van beeldhouwer Krop Museum tijdelijk een supermarkt Protest van kunstenaars Cultuur Kunst Oorlogsrequiem van Britten stemt tot inkeer VRIJDAG 5 JUN11992 Blessure Jaap van Zweden leiden Door een blessure is de violist Jaap an Zweden verhin derd vanavond met het Noordhollanós Philharmonisch Orkest in de Stadsgehoorzaal het openingsconcert van de K O-zo- merserie te spelen. Hij wordt vervangen door Philipp Hir- schhorn. De aanvang van het concert blijft 20.15 uur. Klank van metalen boven Utrecht utrecht» Op tweede pinksterdag zal zich boven Utrecht de klank van zware metalen verspreiden. Vanuit de Domkerk zal ei gentijdse muziek van componist René Uylenhout voor beiaard, elektronische klanksporen en luidklokken te horen zijn. Beiaard en elektronica zullen elkaar ongemerkt afwisselen. Het con vindt plaats in het kader van het festival „Oor en gehoor." 'Parkpop de grootste' den haag Navraag in de Verenigde Staten en Australië heeft de organisatie van het Haagse festival Parkpop gesterkt in de over tuiging: „Wij zijn de grootste in Europa en waarschijnlijk in de hele wereld." Parkpop is dit jaar op 28 juni en het programma voor deze editie is rond. Het festival wordt gehouden in het Haagse Zuiderpark. Van één uur 's middags tot ongeveer negen uur 's avonds zullen twaalf groepen op twee podia optreden. Pu bliekstrekkers zijn de Nederlandse The Scene, de Walter Trout Band, E.M.F. en Fishbone. Het festival trok de voorgaande twee jaren 400.000 toeschouwers en wordt voor de twaalfde keer ge houden. Het publiek wordt aangeraden met het openbaar ver voer te komen. Kris Kross vóór Jackson Rotterdam De jonge Amerikaanse rapgroep Kris KrosS treedt i; het voorprogramma van Michael Jackson op. Overigens zijn bei de concerten van Jackson in de Rotterdamse Kuip nog niet hele maal uitverkocht. Per concert (30 juni en 1 juli) zijn nog 8.000 kaarten te koop. amsterdam Naar schatting vijftig kunste naars hebben gisteravond korte tijd de vergadering van de Am sterdamse gemeenteraadscom missie voor kunst en cultuur onderbroken. Zij deden dat uit protest tegen de voorgenomen bezuiniging van acht ton op het hoofdstedelijk museum Fodor. Als die korting doorgaat, moet het museum sluiten. In het pand van Fodor zou dan het nieuwe vormgevingsinstituut moeten worden gevestigd. Gewapend met een sirene stelde beeldend kunstenaar Pen ter Giele dat er ruimte moet zijn voor een stedelijk museum voor de kunsten in Fodor. Na de on derbreking verlieten de kunste naars de zaal. Tijdens de verga dering besprak de raadscom missie kunst en cultuur het eer ste hoofdstedelijke Kunsten plan, dat op 1 januari 1993 voor een periode van vier jaar van kracht moet worden. De bijeen komst werd bezocht door zo'n 150 mensen, die hun afkeuring over de gang van zaken rondom Fodor lieten blijken. Wethouder Bakker (D66) zei in reactie op de protesten van de kunstenaars dat hij „goed begreep wat er leeft". Hij heeft daarom afspraken gemaakt met de conservator van Fodor, F. Wagemans, en de directeur van het Stedelijk Museum, W. Bee- ren, die tevens directeur is van Fodor. Zij zullen nader overleg gen over de mogelijkheden voor de voortzetting van de functie van Fodor. De bezuiniging van acht ton wil Bakker niet ter dis cussie stellen. cees van moore Terwijl in 200 Nederlandse torens de 'noodklok' werden geluid, deed de Raad voor het Cultuurbeheer gisteren een dringend beroep op de Tweede Kamer om de bezui nigingen terug te draaien. De minister praat wel over de slechte staat van het culturele erfgoed, zo stelde de raad, maar haar beleid wordt niet financieel vertaald. Vollenhoven de bezuinigingen op te schorten. Volgens Monu mentenzorg begint het geloof in de rijksoverheid door alle bezui nigingen te tanen. De grens tot In zijn hoedanigheid van voor zitter van het Nationaal Restau ratiefonds vroeg mr. Pieter van waar de Monumentenzorg kan functioneren is bereikt. „Men moet toch het gevoel hebben dat men een partner heeft waarop men kan rekenen." Er is wel begrip voor de meer projectmatige aanpak die de gens een woordvoerder moeten er toch structureel gesubsidieer de instellingen blijven om een zekere infrastructuur te hand- De Raad voor het Cultuurbe heer liet de kamer ook weten niets te voelen voor de door d'Ancona voorstelde fusie met de Raad voor de Kunst. Er zijn geen redenen voor die fusie, er bestaan alleen maar bezwaren ertegen. Bijvoorbeeld het verlies van deskundigheid en van dui delijkheid naar buiten over de verschillende taken. Op de hoorzitting sprak ook een vertegenwoordiger van de Stichting voor de Nederlandse Archeologie, die pleitte voor een speciale wet op de archeologie. Daarin moet onder meer ko men te staan dat er niets van wat er gevonden wordt, mag worden weggegooid, want ver reweg het meeste gaat al verlo ren onder bulldozer en slopers hamer. De Nederlandse Museumver eniging ten slotte «neg de Ka mer iets te doen aan de succes sierechten die musea over schenkingen moeten betalen. Ze heeft zelf een onderzoek naar de mogelijkheden lopen, en hoopt dat net onderwerp snel op de agenda van de mi nister komt. Er zou ook wat moeten worden gedaan aan de aankoopbudgetten van de mu sea. want die zijn te mager en zullen alleen een zeer ver schraalde museum-inhoud voor de toekomst tot gevolg hebben. Kunstenaar leverde markant bijdrage aan Leids stadhuis Architecten die beeldhouwers betrekken bij de versiering van hun gebouwen, hun architec tuur laten overgaan in uitsprin gende sculpturen of verrijken met beeldengroepen... het is anno 1992 bijna ondenkbaar. Dat Nederland toch rijk is aan versierde architectuur is vooral te danken aan Hildo Krop (1884-1970). een van de mar kantste en veelzijdigste Neder landse kunstenaars van deze eeuw. Zijn sculpturen voor openbare gebouwen en brug gen vormen een niet weg te denken onderdeel van vooral het j"\msterdamse stadsbeeld. Krop was een buitengewoon produktief kunstenaar. Naast zijn omvangrijke Amsterdamse oeuvre werkte hij ook voor tal van andere opdrachtgevers. In Leeuwarden, Doetinchem en Den Haag (De Bijenkorf) vindt men beeldhouwwerk van Hildo Krop aan bruggen of gebouwen. In Leiden bepaalde Krop mede het gezicht van het nieuwe stadhuis. Architect C.J. Blaauw schakel de de beeldhouwer in 1936 in bij de bouw van het Leidse stad- Elk jaar mogen we vanwege de winkelsluitingswet een vast aantal zon- en feestdagen geopend zijn. Deze keer valt daar 2e Pinksterdag niet onder. Jammer. Maar niet getreurd, want op zaterdag 6 juni maken we 't extra gezellig. Dan geven (van 11.00 tot 15.00 uur) bloemenmeisjes heel wat bloemen weg. Is dat een zonnige start van een mooi Pinksterweekend? NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. Informatie 071 -41 65 85 huis, nadat een felle brand in 1929 het oude gebouw in as had gelegd. Krop ontwierp de glazen koepel boven de vestibule ach ter de herbouwde gevel aan de Breestraatkant en het beeld houwwerk rondom de hoofdin gang aan het Stadhuisplein. Aan weerskanten van deze entree staan beelden, links dat van het 'gezag' en rechts het beeld der 'vrijheid'. De pilasters getuigen van het beleg van Leiden, de universiteit, land- en tuinbouw en handel- en nijverheid. Daar boven prijken twee leeuwen met de wapens van Leiden en Nederland. Stadsbeeldhouwer Meer dan een halve eeuw werk te Hildo Krop voor de gemeente Amsterdam waar hij in 1956 of- ficeel werd benoemd tot stads beeldhouwer. Geen Amster dammer die zijn werk niet kent. In sommige wijken lijken de in woners in een klein openlucht museum te wonen van het werk van Hildo Krop. Op het hoogte punt van zijn loopbaan, tussen 1920 en 1930, werd ook wel eni ge kritiek geuit op Krops 'mono poliepositie' binnen Publieke Werken van de gemeente j\m- sterdam. Naast zijn beeldhouwwerk aan gebouwen en bruggen heeft Krop ook een grote hoeveelheid vrij werk op zijn naam staan. Hij hield van experimenteren, ontwierp onder meer meubels en keramiek, om van de grote hoeveelheid houtsneden en te keningen voor kranten, tijd schriften en boekomslagen maar te zwijgen. De monografie die dezer da gen over Hildo Krop is versche nen, geschreven door mevrouw E.J. Lagerweij-Polak, gaat vooral over zijn Amsterdamse oeuvre. Het is de tiende in een reeks monografieën van Nederlandse kunstenaars. Mevrouw Lager- weij heeft Hildo Krop goed ge kend en is nog in ae gelegen heid geweest uitvoerig met de kunstenaar van gedachten te wisselen. De auteur gaat in op een aan tal essentiële aspecten in het le ven en werk van Hildo Krop: het ideaal van de samenwerking tussen architecten en beelden de kunstenaars, Krops rol in de Amsterdamse School, de invloe den van het socialisme en zijn verhouding met de gemeente Amsterdam komen aan bod. Telkens weer blijkt dat het werk en handelen van Hildo Krop voortvloeit uit een sterke sociale bewogenheid. Hij voelde zich dan ook zeer thuis bij de socia listische gemeentebestuurders van Amsterdam, bij wie de idea len van de gemeenschapskunst sterk leefden. Toen Hildo Krop in 1970 op 86-jarige leeftijd stierf was hij de grijze eminentie van de Neder landse beeldhouwkunst. Hoe wel zijn werk in die tijd niet meer tot de moderne kunst werd gerekend was hij alge meen gerespecteerd kunste naar. Krop had zich zijn leven lang toegelegd op figuratieve kunst maar was zeker geen te genstander van abstracte of ex perimentele kunst. Herhaaldelijk gaf hij blijk van zijn belangstelling voor abstract werk. Bewust als hij zich was van de evolutie in kunst vond hij het een verdienste van de 'abstracten' dat ze de mogelijk heden van de vorm onderzoch ten. Krop tekende wel protest Hildo Krop In zijn atelier omstreeks 1935, weritend a aan tegen degenen die experi mentele vormen alleen zalig makend verklaarden. Steeds legde hij er de nadruk op dat het bij kunst ging om de inhoud Hildo Krop, door E.J. Imager - welj-Polak; deel 10 in de serie monografieën van Nederland se kunstenaars; Sdu Uitgeverij Koninginnegracht; prijs f 49,90. recensie udy van der spek A War Requiem van Benjamin Brrtten door het Bachkoor Holland, dingent Char les de Wolff. m m v Knszhna Laid, so praan, Neil Mackie,tenor. Klaus Mertens, bariton, het Noord Nederlands Orkest en het Roder Jongenskoor oj.v Bouwe Dijk- i Voorafgegaan door de Symfonie i Hoogtepunt in het vocale oeu vre van B. Britten (1913-1976) is wel 'A War Requiem' (1963), waarin gedichten van de in de eerste wereldoorlog gesneuvel de Wilfred Owen met de oor spronkelijke Missa pro Defunc- tis zijn gecombineerd. Wilfred Owen ontleende de stof voor zijn gedichten aan de tragedies die hij in de loopgraven had meegemaakt. De partituur kent een uitge breide bezetting van sopraan-, tenor- en baritonsoli, gemengd koor plus jongenskoor en een groot symphonieorkest. Britten zelf heeft net als in zijn opera's de behoefte gevoeld aan indrin gende psychologische kunst werken. De noodzaak om zijn diepste gevoelens in klank om te zetten staat voorop. Met dit War Requiem bewijst Britten dat er nog pakkende en aangrij pende muziek in het tonale sys teem geschreven kan worden Het koor zong voorbeeldig. Zeer bewogen, beangstigende maar steeds beheerste fortissi mo's, zoals in 'judicare sae- culum per ignemen calami ta- tis et miseriae'die als een mach tige golf de kerk overspoelden. En bijna nog veelzeggender wa ren de tere pianissimo passages, zoals de slotzin 'Requiescant in pace. Amen' waar het koor adembenemend sereen en ho mogeen het Amen uitspon. hukr leiding van De Wolff speelde het orkest voortreffelijk, felle strijkerpassages naast de steeds terugKerende hoornsig nalen, vermengd met hobo's en de fagot. /Ms een bloedrode draad klonken in het orkest steeds weer de doodsklokken 'voor hen die als vee kreperen', een strofe indrukwekkend ver tolkt door de tenor Neil Mackie. die op de valreep Peter Bartels verving. Buitengewoon overtui gend en prachtig samenklcu- rend werden de tenor en ban tonsoli 'It seemed that out of battle I escaped' gezongen door Mackie en de niet al te duidelijk articulerende Klaus Mertens. De sopraan kon mij minder boeien Tot slot: het Roder Jongenskoor zong gelijk engelen en deze functie vervulden zij dan ook in het geheel. Een uitvoering van het Bachkoor Holland die tot inkeer stemt. 'Pop Artvertising', relatie tussen kunst en reclame in Venlo De expositie in Venlo wil. dat blijkt ook al uit de titel, de relatie tussen reclame en Pop Art aan de orde stellen. Voor de hand lig gend omdat Pop Art-kunstenaars als War hol. Hamilton en Ramos reclame-uitingen letterlijk citeerden in hun kunstwerken Door een colafles of een plaatje uit een stri palbum te schilderen of te laten zeefdruk ken werd deze afbeelding 'kunst'. Op zichzelf niet zo uitzonderlijk, maar wel vreemd was dat huis tuin-en-keuken- voorwerpen daardoor ineens in een heel ander licht kwamen te staan Neem daar nog eens bij dat veel Pop-kunstenaars uit de reclamewereld kwamen of er voor werk ten en dc relatie reclame-Pop Art is ver klaard. In de catalogus doen meerdere me dewerkenden pogingen daarover iets tc zeggen, maar uit hun bijdragen blijkt maar weer eens hoe'moeilijk de relatie ligt. Zo ontbreekt het in Venlo aan een duidelijk ka der. Tussen al dat visuele reclame-geweld raakt de kunst zelf wat op de achtergrond in Ven lo. Het monopoly-geld van Rob Scholte vond hoog in een zaal een plaatsje, zijn als tapijt uitgevoerd Mens Erger Ie Niet speel hord hangt er wat verloren en minder pro minent bij dan de uitvergrote advertentie van een levensverzekeringsmaatschappij waarin hij figureert. Elders staat de Noordhollandse kunste naar Servaas zijn ingeblikte vislucht te ver kopen, een actie die evenveel met concept kunst als met Pop Art te maken heeft Dichtbij braakt een kleuren-copieerappa raat werken van Woody van Amen uit en op grote Publcxborden zijn foto's van het Rot tcrdaime Kunst en Vaarwcrk (onder andere de als hoedendoos beschilderde olietank) tc zien Verderop liggen stapeltjes barbiepop pen, enorme wasknijpers, een Keith Ha ringservies. zoutjes, pakjes shag en het Zwitserse swatch-horloge. Een deel van de uitgestalde waar is te koop. dc catalogus i.s uitgevoerd als boodschappcnzak. compleet nu t handvat De hele zomer is het Venlose museum in bedrijf als supermarkt, en de publiciteit die de expositie nu al heeft (zet een colafles op je dak cn dc cameraploegrn verdnngen zich voor je museumi en het luchtigr en vrolijke karakter van 'Pop K Advertising' zullen ongetwijfeld velen naar Venlo lok ken Op zich is daar niets mis mee. maar de expositie vertroebelt eerder de relatie tus sen kunst, in dit geval Pop Art, en reclame dan dat deze er duidelijker op wordt 'Pop Artvrrtlslng' tot en met 30 augus tus in Museum Van Bommel van Dam. Deken van Oppantaget Venlo. Op de stoep staan de winkelwagentjes in het gelid, het museum is voorzien van een nieuw verfje, op het dak staan een reuze colafles cn dito Campbell-socpblik. Op dc gevel prijkt het logo 'Mubo'. Tot september is het Venlose museum Van Bommel-Van Dam omgebouwd tot sujiermarkt onder de noemer 'Pop Artvertising'. Binnen staan de winkelstellingen met krentebollen. t-shirts. blikjes frisdrank, but tons en tandpasta met hier cn daar ook nog een 'heus' kunstwerk. Een kleurige warboel die het definitieve lot van de Pop Art uit de jaren vijftig en zestig bezegelt: dat van kunstwerk tot decoratie van t-shirts. pos ters. jurkjes van het postorderbedrijf, zout jesverpakkingen. gordijnstoffen en agenda's tot nu dus decoratie van het museum zelf. De grote Pop Art expositie die vorig jaar in Londen en Keulen werd gehouden wees de kunst die de triviale uitingen van de massacultuur in de vorm van strips, verpak kingsmateriaal en reclame-uitingen tot on dervverp koos. haar plaats eigenlijk al. In het Keulse 1 udwigmuseum was de souveniraf deling al van grote afmetingen. De samen stellers van de tentoonstelling in Van Bom me'van ^am zichzelf helemaal geen beperkingen meer op. zelfs de balie is om Pop-Art expositie in Museum Van Bommel-Van Dam: stoffen bedrukt met prints van kunstwerken (Marilyn Monroe) van Andy Warhol. gebouwd tol kassa met op de muur dc foto Gpd laatste aanbiedingen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9