Bootvissen is meer dan makrelen takelen Vrije tijd Verfstrij ker' terug Kruiwagen vraagt goed onderhouden VRIJDAG 5 JUN11992 7 redactie MiNRirmv DINGEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Queen - 'Live at Wembley '86'. (EMI) Vlak voor 'Who wants to live fo rever' vertelt Freddie Mercury het publiek dat ook hij de ge ruchten kent over het uiteenval len van Queen. Zijn weerwoord - dat alleen de dood Hare Ma jesteit van de Britse rock kan doen vallen - wordt door het reeds platgespeelde Wembley met luid gejuich ontvangen. Het is het enige moment op de ze live-dubbelaar (met nog geen twee uur muziek) dat verdrietig stemt. De luisteraar kan zich verder helemaal laten meevoe ren op de golven vgji dit zeer geslaagde Queen-feest, dat in 1986 werd aangericht en su bliem op band is vastgelegd. Lij- kenpikkerij? Voor een deel na tuurlijk wel. Anderzijds was van Queen nog geen fatsoenlijk live- materiaal verkrijgbaar. Het kwartet, bijgestaan door een gast-toetsenist, gaat furieus van start met heavy metal versies van 'One vision' en 'Tie your mother down'. Daama wordt er maar een beetje gas teruggeno- De tweede cd begint met een wat knullige akoestische set. Pas bij 'Bohemian Rhapsody' is er weer leven in de brouwerij. Daarna gaat er niets meer ver keerd en worden we met het onvermijdelijk 'We are the champions' uitgeleide gedaan. (WK) Youssou N'dour - 'Eyes open'. (Sony) Veertien nummers lang levert de zanger uit Senegal met zijn veelkoppige Super Etoile abso lute topklasse op deze cd. Voor al N'dour zelf met zijn jongens stem en de onstuitbare percus sionisten in zijn band verbazén bij elke luisterbeurt weer. Dach ten we allemaal dat we dank zij de muzikale vergezichten van David Byrne al het nodige wis ten van Afrikaanse ritmen, na 'Eyes open' staat vast dat de New Yorker er alleen maar aan heeft geroken. En wij dus ook. In commericeel opzicht wil het met de carrière van N'dour in Europa en de VS niet zo erg luk ken. Zijn muziek is daarvoor 'te Afrikaans'. Op deze cd echter lijkt hij wél een stevige brug naar andere werelddelen te hebben geslagen. N'dour verloochent zijn af komst geenszins maar zingt in zo veel talen en behandelt in zijn emotionele songs zo veel onderwerpen die er 'hier' ook toe doen dat een breed samen gesteld gehoor ditmaal onver mijdelijk is. (WK) JAZZ Peter Brötzmann - 'Dare Devil'. (DIW) Peter Brötzmann, de hardst scheurende tenorsaxofonist van het westelijk halfrond, is zijn muzikale opvattingen al meer dan vijfentwintig jaar trouw ge bleven: beter hard geblazen dan de mond gebrand. Ook tijdens deze ontmoeting met drie Ja panse roek-improvisatoren in Tokyo, die iets subtieler om gaan met de dynamiek dan bij voorbeeld de band Last Exit waarin de Duitser ook speelt, blijft Brötzmann zijn free jazz- wortels trouw. Dit album ver toont daarbij de typisch zwakke en sterke punten van dit genre. Enkele malen vervallen de spontaan geïmproviseerde stuk ken in een gezoek en gerommel waarbij de musici elkaar aftas ten om dan gelukkig weer met meer spanning hun weg te ver volgen. De cd is interessant om dat de combinatie van rockge- luid en jazz-improvisatie de met Brötzmann geassocieerde heavy metal-effecten omzeilt.(KV) Eddie Daniels Gary Burton - 'Benny Rides Again'. (GRP) Een bijna vanzelfsprekend idee was het om klarinettist Eddie Daniels en vibrafonist Gary Bur ton een tribuut aan het Benny Goodman-Lionel Hampton Quartet te laten maken. Op één stuk na, Dorsey en Norvo's 'Knockin' on Wood' worden door het kwintet nummers ge speeld van het Goodman-reper toire. In tegenstelling tot de in spiratiebron zorgt een bassist, Marc Johnson, voor een voller geluid, een geluid dat overigens voorbeeldig van kwaliteit is. De beide leiders, Eddie Daniels in het bijzonder, laten zien dat ze echte virtuosi zijn, enigszins te leurstellend is alleen dat zo wei nig gebruik is gemaakt van de kwaliteiten van de andere musi ci, Mulgrew Miller in de rol van Teddy Wilson en Peter Erskine als Gene Krupa. Stilistisch blijft het netjes binnen de gebaande swing-wegen, iets dat de spon taniteit misschien niet ten goe de komt en de cd easylistening- tintje geeft. Vergelijkbaar werk van Bernard Berkhout en Frits Landesbergen bijvoorbeeld is weliswaar minder verfijnd, maar minstens zo levendig.(PK) KLASSIEK f» - BEETHOVEN IN BERLIN Beethoven - Egmont op. 84 - Ah Perfido! op. 65 - Leonore III, op. 72a Koorfantasie, op. 80. Cheryl Studer (sopraan), Jevgeny Kissin (piano), Bruno Ganz (declamatie), RIAS-koor, Berliner Philharmoni- ker o.l.v. Claudio Abbado. (DGZ) Zoals Wenen 's ochtends zijn Nieuwjaarsconcert kent, zo kent Berlijn de avond er voor zijn 'Silvesterconcert' en ook daar van laat de televisie ons regel matig meegenieten. Het concert van Oudejaar 1991 was geheel gewijd aan Beethoven en liet horen hoe nauw de band tussen de Berliner Philharmoniker en hun nieuwe chefdirigent Clau dio Abbado inmiddels is gewor den. Maatgevend zijn een met veel dramatiek gespeelde ou verture Leonore III en de con certaria 'Ah, Perfido!' met me dewerking op het hoogste voca le niveau door de sopraan Cheryl Suder. Typerend voor Abbado is ook de zorg die hij besteedde aan Egmont, waar van we niet alleen de ouverture, maar een totaal van negen de len met grote spankracht uitge voerde toneelmuziek horen. Na dat alles vormt de Koorfantasie, met fraai spel van Kissin, een goede afsluiting. (PK) Lutoslawski - Pianoconcert Chain 3 Novelette. Krystian Zimerman (piano), BBC Symphony Orchestra o.l.v. Witold Lutoslawski. (DG) Niet iedere componist is de bes te interpreet van zijn eigen werk, maar Lutoslawski komt daar dicht bij in de buurt en heeft hier een technisch knap pe, hem met hart en ziel toege wijde solist in Krystian Zimer man, die in 1988 de wereldpre mière speelde. Hij schrijft bo vendien een eigentijds idioom dat veel meer mensen zouden moeten aandurven. Het is mis schien even wennen, maar al snel zal duidelijk worden dat het om heel individuele en wel luidende muziek gaat met ster ke wortels in de 19de eeuw. Dat geldt ook voor de beide aanvul lingen en het geheel sluit per fect aan op een eerdere cd met (o.a.) het vioolconcert (Partita) en Chain 2. (PK) Dit is volgens Tefal het nieuwe wapen in de strijd tegen cellulitis: het massa ge-apparaat Effines- se. Na 20 behande lingen zou volgens tests de huid stevi ger en gladder wor den. Maar zoals al les: je moet wel vol houden, anders heeft de aankoop van dit apparaat (ƒ194.50), net als al die dure crèmes geen effect. Ook veel lichaamsbeweging en gezond eten dra gen hun steentje bij tot het tegengaan van cellulitis. Meer informatie 08385 - 19058. Moeder en Kind Speciaal voor de leden van de Swarovski Collectors Society ont wierp Michel Stamey deze walvis met haar jong. De prijs van dit kunstwerk in kristal is ƒ530,-. Meer informatie: Swarovski, Den Hel der, tel. 02230 - 60500. De Gnomon Martin Scheepers (27) 4de jaarsstudent aan de Academie voor Industriële vormgeving, won met deze tafel-wandklok 'De Gnomon' de vijfde Hema ontwerpwedstrijd. Als uitgangs punt voor zijn ontwerp koos hij de oudste tijdaanduiding: de zonnewijzer. Dit is terug te vin den in de wijzers, die met een voortbewegende schaduw een decoratieve functie kregen. Meer informatie: 076-715608. Nattigheid i hawahalashu Het nieuwe barbecuen Met deze Barbecook heb je geen proble men meer met het aansteken van de barbe cue. Twee vellen krantenpapier in de voet van het apparaat, onder de houtskool, aan steken via de luchtgaatjes en na 20 minuten heb je roodgloeiende kolen. Ook het braad- systeem is nieuw. Het schuingeplaatste rooster zorgt er voor dat het vet in het af druiprek loopt. Op deze manier verschroeit het vlees niet en ontstaat er ook geen rook. Meer informatie Saey, tel. 09 32 56 354200. Water, het heeft een aanweerstaanbare aan trekkingskracht, zeker als het warm is. Kleuters zet je in een badje in de tuin en met een emmer tje en nog wat strandat- tributen zijn ze weer uren zoet. Maar ook de groteren spelen graag met water. Voor hen heeft Otto Simon twee natte spelletjes: WATER- DISC en SPLASH OUT. Met de waterdisc, waar van het de bedoeling is dat je ermee in zee of het zwembad speelt, kun je wel 30 meter ver gooien, zeker als je h'm vult met water. Hij is te koop in opvallende kleu ren en kost ƒ9,95. Van de Splash out blijf je niet droog, want als de tijd klok op nul komt, ont laadt deze 'waterbom' zich. Het is dus zaak de 'bal' snel door te spelen 16,95. Meer informatie 05490 - 37777. VISSPORT De meest gebruikte mogelijkheid om op zee te ssen is nog altijd een dagje 'aan te monsteren' op •n van de tientallen sportvisserijschepen die vrij wel elke dag uitvaren vanuit havens gelegen aan de Noordzee, de Waddenzee of de Zeeuwse wateren. Voor de Noordzee zijn de vertrekpunten Den Hel der, Lauwersoog, het voormalige werkeiland Neel- tje Jans, Scheveningen, Stellendam en Ifmuiden. Voor het wad zijn Den Oever en Harlingen de grootste uitvalbases en voor Zeeland is de boten- concentmtie het grootst in Bruinisse, Tholen en Yerseke. De grootste belangstelling voor een dagje ter zou- ligt nog altijd in de zomermaanden wanneer gro te scholen makrelen voor de kust opduiken en het vangen van een portie vis vaak geen enkele visken- vereist. Je smijt maar een verenpaternoster in de golven en even later kan het takelwerk beginnen. Gezien de grote drukte aan boord moet je wel ?n erg grote enthousiast zijn om daaraan veel ple- er te beleven. Niet zelden zie je in de makrelentijd grote hordes oosterburen komen opdraven om 's avonds bepakt en bezakt met een voorraadje ma krelen, die je nog in geen twee jaar kunt wegeten, huiswaarts te keren. Ieder zijn meug zullen we -naar zeggen. Er zijn echter ook jaargetijden waarin het aantal broodvissers' aanzienlijk minder in getal is. Neem -naar eens de koude winterperiode waarin er soms verrasssend veel plezier valt te beleven aan een for- iguL Wie voor het eerst eens een dagje wil gaan zeevis- n kan ik de botengids aanbevelen die elk jaar in de voorjaar als onderdeel van het maandblad Zee hengelsport wordt uitgegeven door de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties. Daarin wor den alle Nederlandse boten opgesomd waarvoor certificaat van deugdelijkheid is afgegeven. Bo vendien hebben de schippers voor alle opvarenden in deze zeevisboten een wa-verzekering afgeslo- n. De gids geeft verder informatie over onder meer het maximale aantal opvarenden, of er consump- aan boord aanwezig zijn en of ook in de avonduren of 's nachts worden gevist. ~m u een indruk te geven van de kosten: voor dagopstapkaart voor de Noordzee moet u reke- op een bedrag van 35 tot 40 gulden. In de weekeinden en tijdens de eerder genoemde makre lentijd liggen de prijzen het hoogst. Op doorde- i dit schip is er voldoende ruimte voor de hengelaar. In de makrelentijd is dat nog wel eens anders. FOTO BvL weekse dagen is het doorgaans enkele guldens voordeliger. Vissen op het wad of in Zeeland is rond een tientje per dag voordeliger. Daarbij komen in de meeste gevallen nog de kos ten van het aas. En vooral als u een flink voorraadje zeepieren aanschaft, kan dat nogal eens in de pa pieren lopen. Afhankelijk van de aanvoer worden per gewicht soms prijzen genoteerd waarvoor u ook biefstuk zou kunnen kopen. Bent u ook zelf niet in bezit van een speciale zeehengel dan komt daar nog de huur van een hengel bovenop. Stelt u zich van die huurhengels niet al te veel voor. Vaak gaat het nu niet bepaald om klassemate riaal en voor zover dat wel het geval was hebben voorgangers de zaak niet zelden fors in gebruiks waarde laten dalen. Er zijn nogal eens hengelaars die voor het eerst op de Noordzee gaan vissen en aan boord verschij nen met een kort werphengeltje voor de binnenvis serij en dito molentje. Daarmee maak je onder om standigheden waar gewerkt wordt met soms hon derden grammen lood niets klaar. Zo'n molentje is in de kortst tijd naar de haaien. Niet doen dus Een fout die ook nogal eens wordt gemaakt is dat op een vrije dag op goed geluk naar een haven rijdt om op zee te gaan vissen Vooral in het hoogsei zoen is de kans aanwezig dat de zaak is volgeboekt. Bovendien kan het weer roet in het eten gooien. Misschien dat het op de bewuste dag goed weer is met weinig wind. Maar als het de voorgaande da gen flink heeft gewaaid kan er op zee nog zo'n hoge golfslag staan aat de schipper er niet aan denkt om mi vann Ban MINN rak dia Doorgaans geldt dat er niet wordt uitgevaren wanneer de windkracht hoger ligt dan vijf op de schaal van Be aufort. Bent u er niet zeker van bel dan de avond tevoren even met de rederij of bel het Rijnmhnd weerbe richt (06-91122327) dat de golfhoogte voor de rede van Hoek van Holland opgeeft. Dan kunt u zelf uw conclusies trekken. Voor de beginnende zeevisser heeft de NWS een speciale folder gemaakt onder de titel 'Opstappe- nen dan? die u gratis kunt bestellen via postbus 288. .3800 AG in Amersfoort Daar kunt u ook infor matie krijgen hoe u in het bezit komt van de meest uitgave van de botengids. DOE-HET-ZELF De 'verfstrijker', die 20 jaar geleden bij dhz- vers heel populair was. maar om een of an dere reden van het toneel verdween, is te rug onder de naam Brushmaster. Het is een soort kussentje met dicht opeen geplaatste, zeer korte haartjes van kunstvezel. Het wer ken ermee heeft een aantal voordelen. Het opbrengen van de verf gaat snel. het ont staan van de beruchte 'zakkers' in de verf laag is praktisch uitgesloten, de verf laat zich goed verdelen tot een gelijkmatige laag. De Brushmaster koop je in een set van drie: een grote uitvoering (20x8 cm), een mid denmaat (8x8 cm) en een kleine (3x4 cm). Eerstgenoemde is voor grote oppervlakken en er zit een aansluiting op voor een be zemsteel, zodat er gemakkelijk mee aan het plafond gewerkt kan worden. Hii is ook ge schikt voor het aanbrengen van behang- plaksel. het beitsen van de vloer e.d. De middenmaat is voor glanslakken, vernis e.d. op oliebasis. De kleinste dient voor het werken op lastige plaatsen, zoals achter lei dingen en voor net schilderen van smalle oppervlakken. Bij de set behoren ook twee verfbakken waarin een rol kan draaien. Door de Brush master over de in de verf draaiende rol te bewegen wordt deze gelijkmatig van de juiste hoeveelheid verf voorzien. Indopen is dus niet nodig en daarom blijft de 'body' van de verfstrijker vrij van verf. Schoonmaken is eenvoudig. Daarvoor wordt, evenals uiteraard voor het gebruik van de verfstrij kers. een duidelijke handlei ding meegeleverd. Indien nodig kan de Brushmaster met los verkrijgbare kus sentjes worden vernieuwd. De prijs van de Brushmaster set ligt rond de 50 gulden. Importeur is Sanders in Her- veld. 08880-51560. In deze tijd van het jaar is er weer volop werk aan de winkel voor de kruiwagen Kruiwagens zijn tegenwoordig geen logge, van hout getimmerde bakken meer. Het frame is van buisprofiel, de kuip van ge perst plaatstaal. In de betere en dus veel duurdere kwaliteit irfde bak van roestvast- staal gemaakt. Als de kruiwagen wegens plaatsgebrek bui ten geparkeerd moet worden, slaan roest op kuip en frame na verloop van jaren toe. Ge galvaniseerde exemplaren houden het lan ger vol maar ook die leggen tenslotte het loodje. Regelmatig schoon maken en in een droge ruimte opbergen, eens in de twee, drie jaar met de komstaaldraadborstcl in de boormachine de aanslag verwijderen e een nieuwe laag verf (autolak of. nog beter, tweecomponentenlak) aanbrengen houdt dit nuttige dhz- en tuingereedschap vele ja- in conditie. Er zijn ook kruiwagens met een bak van polyester of andere kunststof, dus ongevoelig voor corrosie, behalve d.ui het metalen frame. De vormen van kruiwagens verschillen sterk; er zijn er met een rechte of een ronde 'neus' Bij sommige MM ttt/é11 htl MM voor de bak uit, bij andere ligt het wiel gelijk met de neus van de bak. Speciale tuinkruiwagens voor afgemaaid gras. snoeisel, e.d. zijn te koop in een uit voering met twee wielen die op gazon of losse grond meer stabiliteit hebben, maar die vergen ook meer duwkrac ht I Gup inhoud varieert van zo'n 75 tot 140 liter De prijzen zijn navenant een simpele kruiwa gen van redelijke kwaliteit kost toch al gauw meer dan honderd gulden, een grote recht- neus en met een kuip van slagvaste kunst stof komt over de driehonderd. Het is dus zaak om bij aankoop op kwaii tuintegcls, e.d. moet zowel bij kruiwagens met een metalen als kunststof bak worden afgeraden. Een rechtneus kan makkelijker staand in garage of schuur geparkeerd wor den dan een rondneus, die echter weer het voordeel heeft dat hij zijn lading stort zon der op z'n zijkant te vallen. Houd de band steeds op spanning, mini maal 1,5 ato. lm te slappe hand kost twee maal zoveel inspanning bij het voortduwen. Smeer ook het lager van het wiel zeker eens per jaar met consistentvet. Sla kruiwagens met een metalen bak droog, staand of on- dnhbarai oa d nd aan bal van kunststof gevrijwaard tegen vorst. Met die voorzorgen kun je dan bijna een mensenle ven lang probleemloos blijven kruien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7