Jeltsin remt hervorming r M Eü& Buitenland Nieuwe kans voor lammergier Afgedwongen rust op Plein van de Hemelse Vrede Denen krijgen nog halfjaar bedenktijd Zesdaagse Oorlog veranderde Midden-Oosten ingrijpend VRIJDAG 5 JUN11992 Amerikanen kiezen 'jonge Elvis' Memphis Ruim 1,1 miljoen Amerikanen hebben begin april bij de post hun voorkeur kenbaar gemaakt voor één van de twee ontwerpen van een postzegel met de beeltenis van Elvis Presley. De afbeelding van de 'jonge' Elvis (links) kreeg drie keer zoveel stemmen als de 'oude' Elvis. Het was voor het eerst dat de Ame rikaanse postdienst het publiek een postzegelontwerp liet uitkie zen. De Elvis-zegel is de eerste in een serie die is getiteld „Le gendes uit de Amerikaanse Muziek" en zal op 8 januari worden uitgebracht, de verjaardag van Elvis. Duitse meerderheid tegen ecu bonn» Tweeëntachtig procent van de Duitsers is tegen een be langrijk onderdeel van de Europese unie: het inwisselen van de D-mark voor een Europese munt. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek van het Wickert Instituut. Arafat mag morgen uit ziekenhuis amman Yasser Arafat heeft gisteren van zijn artsen te horen ge kregen dat hij morgen het ziekenhuis mag verlaten, maar nog zeker drie weken rust moet houden. De PLO-leider werd begin deze week in de Jordaanse hoofdstad Amman aan zijn hoofd ge opereerd om bloedstolsels te verwijderen die hem sinds zijn vliegtuigongeluk in Libië in april hoofdpijn bezorgden. Valse mummie bleek toch echt lObeck In het Llibeckse St. Annen Museum is een echte mum mie ontdekt, die al 100 jaar in de kelder had gelegen, maar voor een vervalsing werd gehouden. Röntgenopnamen hebben nu bezwezen dat de mummie echt is. De gemummificeerde per soon is waarschijnlijk een man en naar de amuletten te oordelen een hoge ambtenaar. Winkeliers ontvangen dreigbrieven lanaken Tientallen Belgische winkeliers hebben dreigbrieven in de bus gekregen. Volgens die brieven moet binnen vijf dagen 75.000 dollar worden gestort op'een rekening in Arnhem. Indien niet wordt betaald, moet rekening worden gehouden met een bomaanslag, zo luidt het dreigement in de brief. De brieven zijn ondertekend met 'RAF'. Werknemers VS kunnen slecht lezen Washington Meer dan 10 miljoen Amerikaanse werknemers hebben moeite met lezen en rekenen, waardoor hun werkpres taties achter blijven. Dat blijkt uit een onderzoek van de organi satie Southport Institute for Policy Analysis. De gedeeltelijk anal fabete werknemers worden vooral aangetroffen in het midden- en kleinbedrijf. Socialisten winnen in Servië Belgrado Bij de eerste parlementsverkiezingen in het nieuwe Joegoslavië Servië en Montenegro hebben de socialisten een duidelijke overwinning behaald. In Servië behaalden zijn 68 procent van de stemmen, in Montenegro 76 procent. VN-missie in Cambodja onder vuur phnom penh Eenheden van de Rode Khmer hebben in het noorden van Cambodja posities van het regeringsleger bescho ten op het moment dat een verkenningsgroep van de VN-vre- desmacht een inspectiebezoek aan het gebied bracht. Duitse gijzelaars binnenkort vrij berlun De in 1989 in Libanon ontvoerde Duitsers Thomas Kcmptner en Heinrich Strübig komen op korte termijn vrij. Dat verklaarde een hooggeplaatste functionaris van de Iraanse isla mitische fundamentalisten gisteren in de Libanese hoofdstad Bayrut. De twee Duitsers zijn de laatste buitenlandse gijzelaars in Libanon. TSJECHOSLOWAKIJE Politie voorkomt massale vlucht Albanezen De Albanese politie heeft giste ren honderden mensen terug gedreven die in de havenstad Vlora via schepen het land wil den ontvluchten. De politie had woensdag al met geweld een menigte van 2.000 Albanezen verdreven, maar velen waren te ruggekeerd om alsnog een po ging te wagen. Het was de eer ste massale ontsnappingspo ging sinds bij verkiezingen de voormalige communisten wer den verslagen en zes weken ge leden een democratische rege ring werd geïnstalleerd. Een van de twee schepen die werden be stormd was de Partizan, waar mee in mei en augustus vorig jaar duizenden Albanezen naar Italië vluchtten. Japanse troepen mogen overzee worden ingezet De regerende Japanse Liberaal Democratische Partij heeft van morgen een wetsvoorstel door een parlementaire commissie geloodst waardoor Japanse troepen voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog overzee mogen worden ingezet. Het wetsvoorstel werd na een 16 uur durende zitting aangenomen, maar moet nog door het hele parlement worden bekrachtigd. De LDP heeft daarin een abso lute meerderheid. De Socialisti sche Partij is van plan tegen het wetsvoorstel te stemmen. Privatisering op de tocht De hervormingen in Rusland staan onder druk. President Jeltsin en zijn adviseurs proberen de indruk te wekken dat er niets is veranderd aan de radicale koers. Maar de wijzigingen die Jeltsin onder druk van conservatieve kri tiek heeft gemaakt in zijn kring van naaste medewerkers en in de Russische regering, duiden op het tegendeel. Algemeen Nederlands Persbureau AP Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschat>pe!.|ke Persd-enst International PressSovfce RTR Reuter uPi MOSKOU HANS GELEUNSE Langzaam maar zeker worden de pijlers weggehaald onder het hervormingsprogramma van de regering van eerste vice-pre mier Gajdar; een programma dat de goedkeuring heeft van het Internationaal Monetair Fonds en daarmee uitzicht biedt op een krediet van ruim 22 miljard dollar. De privatisering van staatson dernemingen is op een laag pit je gezet. Het voornemen om de energieprijzen vrij te laten, is in getrokken. De faillissementswet, die een eind moest maken aan het bloedeloze leven van tien tallen niet renderende staatson dernemingen, trof hetzelfde lot als de privatiseringswet. Het convertibel (vrij inwisselbaar) maken van de roebel is uitge steld. En de hoge rente op staatsleningen zal worden ver laagd. Gisteren ging het parlement bovendien niet akkoord met de ontslagaanvraag van Georgy Matjoechin, president van de Russische Centrale Bank. Mat joechin was en is tegenstander van vrije prijzen en hij blijft ge kant -tegen het op volle toeren laten draaien van de geldper- Dat is vooral gebeurd onder druk van Jeltsins reizen naar de kolen- en oliegebieden in Rus land. In Jeltsins kielzog arriveer den dan wagonladingen roebel biljetten, waarmee de salaris eisen van de arbeiders in de vi tale energiesector moesten wor den ingewilligd om stakings dreiging af te wenden. Tegen over dat geld stond echter geen extra produktie, zodat de infla tie toenam. Matjoechin wil nu de afkondiging van een loon- en prijsstop. Gajdar heeft op de nieuwe ontwikkelingen nog niet gerea geerd. Zijn bevoegdheden zijn verder ingeperkt door de be noemingen van Vladimir Sjoe- mejko en Georgy Chiza tot vice- premiers. Beiden komen uit het militair-industrieel complex. Sjoemejko liet er gisteren geen twijfel over bestaan dat hij voortaan de zernez Honderd jaar geleden verdween de lam mergier uit het Unter Engadin, het uiterste oostelij ke hoekje van Zwitserland, dat ligt ingeklemd tus sen Italië en Oostenrijk. Sinds gisteren is de vogel terug. Vanuit Zernez brachten parkwachters van het Nationale Park twee in Wenen gekweekte lammer gieren naar hun nest in de Mustairvallei. De Zwit sers, die samenwerken met het Wereld Natuur Fonds, hopen dat de vogels zich daar opnieuw zul len vestigen. FOTO EPA Van Eekelen wil inzet marine bij Joegoslavië HILVERSUM/OSLO ANP-GPD Om controle op de naleving van het VN-embargo tegen Servië en Montenegro te waarborgen, moeten marineschepen van de WEU-landen worden ingezet in de Adriatische Zee. Dat bepleit te de secretaris-generaal van de Westeuropese Unie, de Neder lander Van Eekelen, gisteren in Veronica Nieuwslijn. Volgens Van Eekelen zijn tien twaalf schepen nodig. Van Eekelen zei dat het ook voorstelbaar is iets te ondernemen tegen beschie tingen. „Maar dat zou luchtac ties betekenen en ik denk dat daar de politieke bereidheid nog niet voor aanwezig is", al dus Van Eekelen. Van de Navo is vooralsnog geen optreden in het voormali ge Joegoslavië te verwachten. De Navo-landen werden het gisteren in Oslo eens over een nieuwe rol voor het bondge nootschap als handhaver van de vrede in Europa. Maaneen mili taire interventie zit er nog niet in. Wel vinden onder meer Ne derland en de VS dat de Navo bereid moet zijn militair op te treden ter bescherming van de konvooien met humanitaire hulp voor de slachtoffers van het geweld in Bosnië-Hercego- vina. Nieuwe onderhandelingen uitgesloten Tienduizenden Chinezen met brandende kaarsen in de hand herdachten gisteren in het Victoriapark in Hong Kong het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. PEKING/HONG KONG AFP-Rtr In Peking heerste gisteren rust. Op de derde verjaardag van het bloedbad waarmee de commu nistische machthebbers in Chi na de beweging voor meer de mocratie de kop indrukten, de den zich geen incidenten voor. Strenge veiligheidsmaatregelen beheersten de universiteiten en het verlaten Plein van de He melse Vrede, drie jaar geleden het centrum van de protesten. Een dag eerder kregen enkele buitenlandse journalisten rake klappen, toen ze opnamen wil den maken van de arrestatie van vier dissidenten. De vier hadden een stille mars willen houden ter herdenking van de honderden doden die in de nacht van 3 op 4 juni 1989 vie len. FOTO» AFP Een van de vier, de 29-jarige Han Dongfang, werd gisteren weer op vrije voeten gesteld. Dongfang zat eerder al bijna twee jaar vast omdat hij in 1989 een vrije vakbond had opge richt. CORRESPONDENT Denemarken krijgt van de an dere elf EG-landen een half jaar de kans om alsnog in te stem men met het Verdrag van Maas tricht. De elf willen de Deense regering op alle mogelijke ma nieren helpen bij het vinden van een oplossing voor de crisis die is ontstaan doordat een meerderheid van de Denen per referendum nee heeft gezegd tegen dat verdrag. Van het her openen van de onderhandelin gen over 'Maastricht' kan echter geen sprake zijn. „De deur naar de Deense deelname aan de Europese Unie staat nog open", zei de Portugese minister van buiten landse zaken Joao De Deus Pin- heiro gisteravond in Oslo. In de marge van een Navo-biieen- komst pleegden de twaalf EG- ministers van buitenlandse za ken daar spoedoverleg. „Dene marken maakt deel uit van de Europese familie en dat moet zo blijven", aldus de Portugees. Maar tot welke oplossing dat moet leiden, weet riog niemand. De Deense premier Schlüter sloot gisteravond een tweede referendum niet uit. Maar: „Het Deense parlement en het volk moeten er dan van overtuigd zijn dat er een heel andere situ atie is dan op 2 juni". De EG-ministers wilden hun Deense collega Elleman-Jensen gisteren niet te hard aanpakken over de uitslag van het referen- Een meerderheid (51 tot 58 procent) van de Neder landers zou zich per refe rendum willen uitspreken over de Europese eenwor ding. Ongeveer de helft (49,5 tot 57 procent) zou dan stemmen vóór bekrach tiging van het Verdrag van Maastricht, waarin de vor ming van de Europese Poli tieke en Monetaire Unie zijn geregeld. Twee recente en quêtes in opdracht van NRC Handelsblad en de Avro-te- levisie wijzen daarop. dum. Maar zij maakten wel dui delijk dat de Deense regering zelf maar uit de crisis moet zien te komen. De andere elf vinden dat de Europese Unie moet doorgaan en zetten in hun ei gen landen de goedkeurings procedures gewoon door. Voor het eind van dit jaar moeten die zijn voltooid. Minis ter Van den Broek (buitenland se zaken) zei dat er dus nog vol doende tijd is om met de Denen iets te bedenken. „Laten we af wachten wat de komende zes maanden mogelijk is". Zijn Duitse collega Kinkel zei dat het Deense referendum „een terugslag is, maar geen ramp en zeker niet het einde van de Europese gedachte". Premier Liibbers sprak gister avond woorden van gelijke strekking op een bijeenkomst in Maastricht. Vandaag en morgen worden in Tsjecho-Slowakije verkiezingen gehou den. Zelfs optimisten vrezen verdeeldheid en versplintering omdat het land uiteen dreigt te vallen in Tsjechië en Slowakije. Bovendien doen er zoveel partijen mee (80), dat de kiezers bij voorbaat het spoor bijster zijn. De hemel boven Tel Aviv was bewolkt toen op 5 juni 1967 rond zeven uur 's ochtends Is raëlische gevechtsvliegtuigen opstegen om een aanval uit te voeren op steunpunten van de Egyptische luchtmacht in de Si- naï. Van de toestellen, die bin- enkele uren de vijandelijke luchtmacht zouden vernietigen, was vanaf de grond niets te zien. Alleen aan het luchtalarm dat kort daarop weerklonk, was te merken dat er oorlog was uit gebroken. Opnieuw hadden di plomatieke middelen gefaald en waren de Verenigde Natie? er niet in geslaagd geweld te voor komen. Ditmaal zou de oorlog zes dagen duren. Niemand kon die ochtend ver moeden dat de oorlog de aan blik van dit crisisgebied langdu rig en ingrijpend zou verande ren. Israël slaagde er in de Ara bische omsingeling te doorbre ken. Aan het einde van de korte oorlog hadden Israëls lucht macht en zijn tanksdivisies bij na de volledige oorlogsmachi nerieën van Egypte, Syrië en Jordanië vernietigd. De joodse staat die de oorlog als David was binnengegaan, kwam als Goliath weer tevoor schijn. Israël, ongeveerde helft zo groot als Nederland, verover de tijdens de gevechten de Si- naï, de Golan-hoogvlakte, de Gazastrook, de Westelijke Jor- daanoever en Oost-Jeruzalem. Deze gebieden besloegen bijna 2.5 keer het oppervlak van Is raël. De terreinwinst maakte de ver dediging voor Israël eenvoudi ger, maar kon nieuwe oorlogen in het Midden-Oosten niet voorkomen. Wel sloot Jeruza lem in 1979 spectaculair vrede met Egypte. In ruil daarvoor gaf het de Sinaï-woestijn terug aan de Egyptenaren. Als men afgaat op sommige his torici dan was de uitkomst van de Zesdaagse Oorlog het resul- Met een voettocht door Is raël en door bezet gebied willen vredesactivisten uit zo'n 20 landen de Zesdaagse Oorlog herdenken die van daag 25 jaar geleden uit brak. Ook een tiental Neder landers neemt deel aan de 'Voettocht voor een vreed zame toekomst in het Mid den-Oosten'. taat van catastrofale beoorde lingsfouten aan de kant van de Arabische landen en hun mach tige bondgenoot, de Sovjetunie. En van de zwakte van de VN, die hun buffertroepen op bevel van de Egyptische president Nasser in alle haast terugtrok ken. De beelden van de oorlog zijn in de herinnering gebleven. De Israëlische piloten vernietigden binnen 48 uur bijna de gehele luchtmacht van Egypte. Syrië en Jordanië. Het tot dan toe door Jordanië bezette en bestuurde Oost-Jeruzalem viel na 47 uur in Israëlische handen. Israëls toen malige minister van defensie Moshe Dayan zwoer bij de Klaagmuur in de kort tevoren veroverde Oude Stad dat Jeru zalem „voor eeuwig" Israëls on gedeelde hoofdstad zou blijven. Na drie dagen capituleerde ko ning Hussein van Jordanië en stonden Israëlische troepen aan het Suez-kanaal. Weer drie da gen later zwegen ook de wapens aan het Israëlisch-Syrische front. Ook hier waren de Israë li's ver doorgedrongen in het land van hun vijand. Damascus lag binnen handbereik. Daar mee eindigde de oorlog die vol gens de verklaringen van alle betrokkenen eigenlijk niemand wilde. Op het „veld van eer" lie ten 10.000 Egyptenaren, meer dan 6.000 Jordaniërs en 730 Is raëli's het leven. Maar de vreugde over de over winning bekleef niet in Israël. Door de oorlog werd Israël een bezettende macht die de bevol king van de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook met ge weld in bedwang moest hou den. De bezettingspolitiek en het later ontwikkelde nederzet - tingenbeleid droeg ertoe bij dat het positieve beeld van Israël dat tot 1967 in het Westen over heerste, veranderde en de sym pathie voor de Palestijnen toe- Ook bleek dat de oorlog van 1967 andere oorlogen niet had kunnen verhinderen: de in het Westen reeds lang vergeten „uitputtingsoorlog" tussen Egypte en Israël (1968/69), de Yom Kippuroorlog van 1973 en de Israëlische invasie in Liba non in 1982 kostten vier keer zoveel Israëli's het leven als de juni-oorlogvan 1967. En ondanks een voorzichtig be gin van vredesbesprekingen tussen Israël, zijn buurlanden en de Palestijnen, is 25 jaar na de Zesdaagse Oorlog nog lang geen vrede in zicht Verdachte actie 'Lockerbie' in Spanje opgepakt De Spaanse politie heeft in Madrid een Syrische wapen handelaar gearresteerd, wiens naam in verband wordt gebracht met de aan slag op het Amerikaanse vliegtuig dat in 1988 neer stortte boven het Schotse Lockerbie. Het gaat om de in Syrië geboren Monzer Al Kassar, die in het bezit is van een Argentijns paspoort. De politie arresteerde eveneens de in Bayrut geboren Nabil Olabi Dasuki en de in Chili geboren Yamal Edgardo Bathich. Kassar werd in een in april openbaar gemaakt rapport in het Amerikaanse tijdschrift Time genoemd als een po tentiële dader achter de aan slag op het PanAm-vliegtuig. Kassar ontkende elke betrok kenheid.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6