Onderwijs legt werk massaal neer Zakenman brein Bosio-zaak SSSSa?' Binnenland Systeem maakt controle op illegaliteit simpeler 'Debat over tekort doodt discussie VRIJDAG 5 JUNI 1992 g FNV heeft nu record aantal vakbondsleden utrecht anp De vakcentrale FNV is groter dan ooit. De grootste vakcentra le, die in het verleden veel leden verloor, is weer helemaal boven Jan. Gisteren maakte de FNV bekend dat ze 1.082.845 leden telt. Dat zijn er drie meer dan in het recordjaar '79. In de jaren '80 kelderde het ledental naar een dieptepunt van 900.724 le den (in '86). Vorig jaar boekte de FNV een ledenwinst van Ruim 400 scholen doen mee aan acties 44.000. Bij de Industriebond FNV, ja renlang de grootste ledenverlie zer, steeg het aantal leden het sterkst. Procentueel gezien zit de groei vooral bij de kleinere bonden. De organisatoren van de stakingsacties in het onderwijs zijn zeer tevreden. Gisteren deden zo'n vierhonderd scholen mee aan actiebijeenkomsten in Deventer en Groningen. Tweeduizend bondsleden lieten zich als staker regi streren. Meer belasting op grote auto's Grote auto's die veel brandstof verbruiken, worden volgend jaar waarschijnlijk enkele hon derden guldens duurder. Kleine, - zuinige auto's worden goedko per. Het kabinet besluit van- daag om de bijzondere ver- - bruiksbelasting (BVB) op auto's (nu tussen de 20 en 28 procent) zodanig te veranderen dat daar bij niet meer de nieuwwaarde 3 van de auto, maar de vervui lingsgraad als basis dient. Treinkaartje eerste klas omhoog utrecht NS willen de prijs van de treinkaartjes voor de eerste klas verhogen met tien procent. Nu is het prijsverschil tussen eerste en tweede klas vijftig procent, maar in de toekomst zou dat zestig moeten zijn. Met de extra inkomsten wil NS meer faci liteiten bieden aan reizigers in de eerste klas. Daarbij denkt NS onder meer aan het installeren van personal-computers, tv-toe- stellen, faxen en dergelijke. Brand in nieuwe fabriek Dow terneuzen Een uitslaande brand heeft gisteren een deel van de nieuwe styreen-4-fabriek van Dow Chemical in Terneuzen ver woest. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade loopt in de miljoenen guldens. De brand brak rond elf uur 's ochtends uit. Het productiepersoneel, circa vijftig man, werd geëvacueerd. De bedrijfsbrandweer van Dow was snel met drie bluswagens aanwezig. Rond half vier werd het sein 'alles veilig' gegeven. Volgens metingen van bedrijfsdeskundigen had de brand geen nadelige invloed op mens en milieu. Een team van deskundigen gaat de oorzaak van de brand onderzoe ken. Goede resultaten Ahold, ook in VS zaandam Ahold heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een ho gere nettowinst behaald. Die ging met 11,5 procent omhoog van ruim 76 naar 85 miljoen gulden. De goede resultaten zijn mede veroorzaakt door de supermarktketens van Ahold in Amerika: Tops en Bi-Lo. In Nederland klom de omzet van het detailhan delconcern met 8,3 procent tot 3,3 miljard gulden. Bergen vreest overlast zandwinning bergen De Noordlimburgse gemeente Bergen gaat alles op alles zetten om te verhinderen dat een Duits ontgrondingsbedrijf jaarlijks 700.000 ton zand via Nederlands grondgebied naar Noord-Brabant en naar de haven in het Limburgse Wanssum gaat vervoeren. Als de zandwinning doorgaat, zullen vanaf au gustus twintig jaar lang elke werkdag om de twee seconden vrachtwagens met zand door Bergen rijden. Extra geld voor monument Roermond roermond Het kabinet stelt extra geld beschikbaar voor het herstel van monumenten en kerken die zijn beschadigd door de aardbeving bij Roermond. Dit heeft premier Lubbers gisteren in Roermond gezegd. Over de hoogte van het bedrag moet het ka binet nog praten. Eerder gaf de regering een bijdrage van ruim 7 miljoen gulden aan het Rampenfonds waaruit schade aan ande re objecten wordt betaald. Rotterdam tekent Klimaatverbond niet Rotterdam» Rotterdam ondertekent het Klimaatverbond niet. Het Klimaatverbond is een manifest van Europese gemeenten, waarin zij toezeggen te streven naar een halvering van de uit stoot van koolstofdioxyde voor het jaar 2010. Het college van burgemeester en wethouders had al eerder laten weten tegen ondertekening te zijn omdat het voor industriegebied Rijnmond onmogelijk is om de uitstoot van koolstofdioxyde, verantwoor delijk voor het broeikaseffect op aarde, te halveren. De gemeen teraad stelde zich gisteren achter het college. Demonstrerende onderwijzers en leraren maakten gisteren een boottochtje over de Ussel tijdens een manifestatie in Deventer. De leraren, geleid door de vier onderwijs bonden, staakten voor verhoging van hun salarissen. Volgende week zijn er soortgelij ke acties in Noord- en Zuid-Holland en de week erop in Zuid-Nederland. De acties, zo zei ABOP-voorman Van der Kolk gisteren, moeten een signaal zijn voor de regering. „Pikt het kabinet dit niet op, dan staat het na Prinsjesdag in september nog heel wat te wachten.'" Dan wordt er een landelijke actiedag gehouden, vermoedelijk op het Malieveld in Den Haag. De bonden eisen voor de komende on derhandelingen in elk geval 700 miljoen gulden extra om de aanvangssalarissen van leraren en die van conciërges op te krikken. In totaal is er 1.5 miljard nodig om de sala rissen in het onderwijs gelijk te trekken met die van de ambtenaren. En daarvoor zal het kabinet overstag moeten, vinden de bon den. Tijdens een forum in een tent in Deven ter hield PvdA-kamerlid Netelenbos de aan wezigen voor dat het ook met minder dan 700 miljoen gulden kan. Zij wees erop dat n pakket v in kosten, zoals is eerder wordt veel maatregelen uit het t bonden pas na jaren geld c de eis dat het maximale sal bereikt. Vice-voorzirter Karin Adelmund van het FNV benadrukte dat ze de actie van de lera ren ondersteunt en vroeg speciale aandacht voor de 'nahossers', de jonge leraren die een relatief grotere salarisachterstand op de ambtenaren hebben dan hun oudere colle ga's. ,,Maar onze eisen komen op een ver domd ongelukkig moment. We moeten de achterstand van tien jaren niet in één keer willen inhalen". Kosto neemt nieuwe administratie in gebruik De politie kan sneller achterha len of een vreemdeling illegaal in Nederland is. Gisteren nam staatssecretaris Kosto bij de Haagse politie de eerste fase van het Vreemdelingen Admini stratiesysteem (VAS) in gebruik, waardoor de systemen van de vreemdelingendiensten met el kaar gekoppeld worden. Het VAS is tevens bedoeld om te voorkomen dat vreemdelingen ten onrechte gebruik maken van sociale voorzieningen. Als het VAS in 1993 in het he le land is ingevoerd, kunnen in stanties via de gemeentelijke basisadministratie snel zien of iemand rechtmatig in Neder land verblijft of recht heeft op een voorziening. Het VAS wordt eerst uitgeprobeerd in Den Haag en Eindhoven. Ook de belastingdienst kan het systeem gebruiken. Sinds november is die verplicht te controleren of een vreemdeling legaal in Nederland is als hij of zij een sofinummer aanvraagt. Uit een inventarisatie van justi tie blijkt dat twintig dertig procent van de buitenlandse aanvragers illegaal is. Zonder sofinummer is het voor hen moeilijker werk te krijgen en voor werkgevers om hen in dienst te nemen. Arnhemmers bevestigen onschuld Fransman Senaat kritisch na grote gift aan Bush Een topfunctionaris van een bekend Nederlands bedrijf is het brein achter de grootscheepse drugs- en wapen smokkel die bekend is geworden als de Bosio-affaire. Dat zeggen twee Arnhemmers die binnenkort worden ge hoord door de speciale kamercommissie die de zaak, waarbij ook de Amerikaanse inlichtingendienst CLA is be trokken, onderzoekt. Volgens deze twee getuigen be schikte de vooralsnog anonieme zakenman over goede contac ten op het ministerie van eco nomische zaken. In de jaren ze ventig en tachtig zou hij lang durig zaken hebben gedaan in Nigeria, Iran en Irak. De kamercommissie onder zoekt de zaak-Bosio omdat deze sinds 1979 in Nederland verblij vende ondernemer de rijksover heid ervan beschuldigt hem als naïeve dekmantel te hebben ge bruikt voor CIA-operaties in Ne derland. Inmiddels is komen vast te staan dat Bosio's naam mis bruikt is op de vrachtpapieren van een container met 645 kilo marihuana, die in 1985 uit Gha na naar Rotterdam kwam, maar wegens een havenstaking in Antwerpen werd gelost. Voor de Belgische politie staat vast dat Bosio niets te maken had met de zending. De Arnhemse politieman Buil, die in werkelijkheid de lo kale BVD-functionaris is, zou tegen Bosio hebben gezegd dat de container te maken had met de CIA en de DEA, de Ameri kaanse narcoticabrigade. Een kennis van Bosio, Bernard San derson, zegt dat te kunnen be vestigen omdat hij bij het ge sprek met Buil aanwezig was. Buil en Sanderson zijn ook door de kamercommissie opgeroe pen. De rijksrecherche heeft in middels een strafrechtelijk vooronderzoek naar de affaire afgerond. Zij heeft 58 personen verhoord, maar vreemd genoeg niet de twee Arnhemmers, die beweren over documenten te beschikken („over drie adressen verspreid") met uiterst compro mitterend materiaal voor onder meer de rijksoverheid. Bosio kreeg in 1982 een kre diet van 650.000 gulden van Economische Zaken om in Am- hem een bedrijfje te beginnen. Omdat Bosio op dat moment in staat van faillissement verkeer de, zette het ministerie een re geringscommissaris naast hem. De aandelen van het bedrijfje kwamen in handen van het Gel derse WD-statenlid Van der Houwen, die tevens secretaris was van de Kamer van Koop handel in Zutphen. Deze Van der Houwen had persoonlijk ge zorgd voor de kredietgarantie. De kamercommissie heeft ook Van der Houwen opgeroepen. Van der Houwen ontsloeg Bosio in 1983 als directeur om dat hij zich niet aan manage ment-afspraken zou hebben ge houden. Volgens Bosio had de regeringscommissaris, die in middels is overleden, een groot deel van het EZ-krediet gebruikt voor wapenhandel met landen in het Midden-Oosten. Toen de Fransman dat aankaartte bij Van der Houwen en Economi sche Zaken, kreeg hij zijn congé. Behalve Bosio zelf wordt in de tweede helft van de maand ook nog de Franse journalist Ephi- menco gehoord. Hij was de eer ste die als Benelux-correspon dent voor zijn krant Libération over de affaire heeft bericht. Hij heeft ook een boek over de zaak geschreven. Scheidend thesaurier Maas bepleit snelle terugdringing financieringstekort Menig thesaurier-generaal van Financiën beleefde saaiere tijden dan de man die nu afscheid neemt. Drs. Cees Maas waakte zes jaar lang over 's Rijks financiën. Een roerige tijd. De halve bankwereld fuseerde, terwijl het politieke toneel werd beheerst door hooglopende discussies over belastingverla ging dan wel extra bezuinigingen. En pas sant werd de Economische Monetaire Unie (EMU) in de steigers gezet. Gisteren legde Maas zijn functie neer, volgende maand treedt hij aan als bestuurslid bij de Interna tionale Nederlanden Groep. Terugkijkend op zijn tijd als thesaurier bij Financiën zegt hij: „Gegeven de doelstellin gen ben ik een tevreden mens." Genoeg zaam achterover leunen is er voor zijn op volger niet bij, vervolgt hij. De vriendelijk scheidende ambtenaar legt uit waarom: het financieringstekort. Als schatkistbewaarder zag hij het begrotingstekort van de overheid teruglopen van ruim 7 naar nog geen 4 pro cent van het nationaal inkomen. Maas is echter bang dat een volgend kabinet van wege pure bezuinigingsvermoeidheid de zaak op z'n beloop zal laten. Terwijl verder gaande bezuinigingen volgens hem onont koombaarzijn. „Natuurlijk is er de afgelopen jaren be zuinigd. Maar veel mensen vergeten dat de overheid nog altijd meer geld uitgeeft dan bijvoorbeeld tien jaar geleden. In veel geval len hebben we de uitgaven niet echt terug gedrongen, maar ze slechts minder hard la ten groeien. Er zijn ook nieuwe subsidies bijgekomen, neem alleen de studiefinancie ring en de ov-studentenjaarkaart. Die voor zieningen kosten allemaal geld. „Zaken die de mensen écht belangrijk vinden worden in ons land grotendeels door de overheid bekostigd. Geld voor het wonën, voor onze gezondheid en voor onze kinderen, die per slot van rekening nage noeg gratis onderwijs krijgen. Doordat de overheid betaalt, houden de mensen een groot deel van hun inkomen over voor bier en chips. Dat laatste is natuurlijk niet hele- Scheidend thesaurier-generaal drs. C. Maas. maal waar, maar veel zaken die ieder mens van levensbelang vindt lopen hier via de collectieve middelen. Dat zou best wat min der kunnen." Het is een standpunt dat Maas al bij zijn aantreden als thesaurier innam. Als voorzit ter van de studiegroep begrotingsruimte moest hij meteen in 1986 een ambtelijk ad vies aan het kabinet uitbrengen over de ver mindering van het financieringstekort. Maas wilde dat het kabinet Lubbers-II het tekort met 3 procent zou verlagen, anderen vonden 2 procent genoeg. Het kabinet deed uiteindelijk het laatste; het bezuinigde min der straf en gaf de burger in plaats daarvan een lastenverlichting. Maas vindt nog steeds dat hij het destijds bij het rechte eind had. „Als we toen meer hadden bezuinigd, hadden we nu onze ren telasten beter onder controle gehad. Dat langzaam-aan bezuinigen is helemaal niet FOTO GPD ROLAND Dt BRUIN goed, je kunt beter met grote stappen snel thuis zijn. Het doodt de politieke discussie als je twaalf jaar lang over het financierings tekort moet praten. Die ellendige discussie staat belangrijkere vraagstukken, zoals wat te doen met Oost-Europa, in de weg." „Toen het regeerakkoord voor dit kabinet werd gemaakt, raamden we de rente op 6,75 procent. Het werd bijna 2 procent ho ger Daardoor moeten we in 1994 vijf mil jard gulden meer aan rente betalen dan we dachten Dat is evenveel geld als de aanleg van de TGV (de hoge snelheidstrein) en de Betuwespoorlijn tezamen En dan ieder jaar opnieuw! Als we na 1994 het financierings tekort niet verder verlagen kost het nog der tig jaar voordat we voldoen aan de eisen die de Monetaire Unie stelt. Ik hoop niet dat dat gebeurt, want dan hebben we een groot probleem. De enige manier om dat voor te zijn is door te gaan met bezuinigen, ook na 1994." De benoeming van Donald Alexander als nieuwe ambassa deur voor de Verenigde Staten in Nederland is aan een zijden draadje komen te hangen. De Senaat, die later deze maand over de benoeming beslist, vraagt zich af of de zakenman van Nederlandse afkomst deze post niet heeft 'gekocht' door 100.000 dollar te storten in het herverkiezingsfonds van presi dent Bush. Alexander zei gisteren tegen de buitenlandcommissie van de Senaat dat de op 17 fanuili overgemaakte dona- tie „helemaal los stond van mijn in spanningen om am bassadeur te wor den". De Democrati sche senator Joseph Biden trok dat in twiifel. Het valt nog te oezien, zei hij, of de Senaat de schen king als een volstrekte toevallig heid beschouwt bij het besluit over Alexanders benoeming. Alexander zou de opvolger worden van Howard Wilkins, ei genaar van een keten van pizze ria's. Voorafgaand aan zijn be noeming in 1989 stortte ook hij zeker 100 ooodoBv VOOI dt Re publikeinse verkiezingscampag ne. Van sommige kanten is al gesuggereerd dat 100.000 dollar kennelijk het tarief is voor de post Den Haag. Alexander (53) werd in Ne derland geboren en studeerde op Nijenrode. In 1961 ging hij in de VS studeren aan het Wash burn College in Kansas. Hij emigreerde naar de VS, werkte in de industrie en de bankwe reld en begon vervolgens zijn eigen bedrijf. In 1974 werd hij gentriimHtawd tn verkortte hu zijn Nederlandse naam, Donald Herbert Alexander Buitenhuis, tot Donald Alexander. Volgens Alexander nam hij begin dit jaar contact op met de afdeling personeelszaken van het Witte Huis om te laten we ten dat hij ambassadeur wilde worden. In februari had hij een sollicitatiegesprek, een paar we ken later werd hij genomineerd. „Heeft u er helemaal niet bij stilgestaan dat uw donatie toe vallig net samenviel met uw po gingen om ambassadeur te worden?", vroeg senator Paul Sarbanes hem woensdag Alexander ant woordde dat het wel even in hem opgekomen was dat zoiets vragen kon oproepen. „Maar ik heb de bijdrage overge maakt omdat ik in de Republikeinen en in ons sys teem geloof'. Sarbanes wees erop dat de laatste donatie die Alexander aan de Republikeinen deed, wel opvallend veel hoger was dan vorige. Van 1988 tot en met 1991 schonk Alexander bij el kaar 6.300 dollar. Alexander weet de stijging aan de recente verkoop van twee produktiebe- drijven, waardoor hij plotseling veel geld 'over' had. Hij wees er op dat de toenmalige ambassa deur in Nederland. lohn Shad, hem in 1989 al als opvolger had aanbevolen. Maar toen trok Alexander zich terug omdat hii in een echtscheiding verwikkeld .iv rodn Uiikins ma Dm Haag mocht Schenking van 100.000 dollar omdat ik geloof in Republikeinen Omstanders slaags met politie bij arrestatie na schietpartij De aanhouding van vier mannen in Den Haag heeft gistermiddag tot een grote vecht partij geleld met omstanders die zich met de zaak begonnen te be moeien na een vuurgevecht tussen de politie en de ar restanten. De vier worden verdacht van de ontvoering en mishandeling van een 27 jarige Hagenaar. De Haagse poli tie vermoedt dat de ontvoering heeft te maken met een af rekening in het drugsmilieu. Het slachtoffer werd woensdagochtend door drie mannen ontvoerd uit de woning van ri|n vriendin aan de Noord polderkade omdat ze nog geld van hem tegoed zouden hebben. HIJ zou de hele dag In Rotterdam zijn vastgehouden, waarna de ontvoer ders hem over brachten naar Am sterdam. Gister nacht zetten zij hem In Den Haag weer op straat en dreigden later terug te komen. De Hage naar schakelde daarop de politie in, die de hulp in riep van een «pe daal arrestatieteam uit Rotterdam. Gistermiddag kwa de voerders In een Mercedes over de Noord polderkade aangereden. Toen de politie hen wilde arresteren, open den ze het vuur, vs.i.irn.i «Ir 1111 i r terugschoot. Twee van de drie In/it tenden raakten daarbij gewond: een 28 jarige Hage naar en een nog onbekende m De derde Inzittende was een 31-Jarige Rotterdammer. Een 43-)arige Ha genaar, broer van de gewonde 26-Jari ge, stond tussen de omstanders en be- pon zich met de «westle te bemoei gende zich nog zo'n twintig omstanders lil «Ir '.li |d I >C pQl tie moest metra mensen laten aan rukken om de ar rrst.itie .if te run den.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5