werkt CUMULENT de lijd in urn voordeel Vlokkentest is niet altijd betrouwbaar Binnenland 'Vissers moeten zelf vangstfraude tegengaan' Amsterdamse ouders laten kinderen regelmatig in de steek Medaille van Fahd Grootste gastanker te water Verlies HCS overtreft ergste verwachting Overheid loopt Spoorwegen veel te veel voor de voeten VRIJDAG 5 JUNI 1992 3 Algemeen Nedfrtand* Omwnchjppï^fce PtrscScmt Muggen bestrijden met drooglegging vriezenveen Staatsbosbeheer is begonnen met de gedeeltelijke drooglegging van het grote natuurgebied Engbertsdijksvenen in de Twentse gemeente Vriezenveen. Tot de maatregel is besloten om een muggenplaag te bestrijden in de aangrenzende dorpen Kloosterhaar en Sibculo. In totaal zal 25 hectare worden droog gelegd van het 975 hectare grote hoogveenreservaat. Volgens Staatsbosbeheer zal de drooglegging geen gevolgen hebben voor het natuurgebied. Oostduits slot is Nederlandse zaak den haag De Tweede Kamer vindt dat de regering geld en ken nis ter beschikking moet stellen voor de restauratie van slot Ora- nienburg in de gelijknamige Oostduitse stad. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van CDA, PvdA, WD en D66 aan minister d'Ancona van wvc. Het vervallen slot is ooit gebouwd voor Loui se Henriëtte van Oranlenburg, dochter van stadhouder Frederik Hendrik. Leden van de vier grote fracties vinden dat met de res tauratie van het slot een Nederlands belang is gemoeid vanwege de historische banden tussen het Nederlands koningshuis en Oranienburg. Eis tien jaar voor moordpoging breda De Bredase officier van justitie mr. j. Bijvoet heeft giste ren wegens poging tot moord tien jaar gevangenisstraf geëist te gen een 33-jarige man uit Middelburg. De verdachte zou eind februari uit pure geldzucht hebben geprobeerd een bevriend echtpaar uit Bergen op Zoom te vermoorden. Dat gebeurde tij dens een bezoek van de man aan de slachtoffers. Na over koetjes en kalfjes te hebben gepraat, sprong de verdachte plotseling op en begon hij te schieten. De slachtoffers werden ook geschopt en bewerkt met karateslagen. De verdachte ontkende tijdens de zitting dat hij het echtpaar wilde beroven. Hij zei dat de slachtof fers hem hadden beledigd wegens zijn geloof in Allah. Uitspraak op 18 juni. haags redacteur Vissers moeten in groepen zelf afspraken maken over de hoe veelheid te vangen vis en de controle daarop. Op deze wijze kunnen de illegale vangstprak tijken worden tegengegaan. Dat stelt de Commissie-Biesheuvel in haar vandaag gepresenteerde rapport 'Beheerst Vissen', dat in opdracht van het ministerie van landbouw is gemaakt. De com missie vindt overigens dat een sanering van de vissersvloot en zware sancties noodzakelijk blijven om illegale aanvoer te gen te gaan. 'Eigen verantwoordelijkheid' en 'bindende afspraken' zijn volgens de commissie de funda menten onder een nieuw sys teem. In ruil voor bindende af spraken moet minister van landbouw, Bukman, volgens de commissie een flexibeler zee dagenregeling (het aantal dagen per jaar dat een visser mag vis sen, red.) toestaan. Een absolute voorwaarde voor het nieuwe systeem is dat de vissers zich houden aan ge maakte afspraken, aldus Bies heuvel. Via 'zelfcontrole', het opstellen van een 'jaarvisplan' en de verplichting alle aange voerde vis op de visafslagen te verhandelen, moet het systeem controleerbaar blijven voor de overheid. Verder moet de indi viduele visser te allen tijde zijn quotum mogen opvissen. Nu is het zo dat de minister een alge meen vangstverbod kan opleg gen. Volgens Biesheuvel is er op dit moment sprake van een ver trouwensbreuk tussen vissers en overheid. Vissers voelen zich gedwarsboomd door de over heid, die allerlei regels opstelt om overtollige vangsten tegen te gaan. De overheid voelt zich op haar beurt voor gek gezet door de vissers, die dé maatre gelen op alle mogelijke manie ren ontduiken. Tijdens de presentatie van het rapport beloofde D. Langstraat, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visproducten, zich sterk te maken voor het door voeren van de voorstellen in de visserijwereld. Rabobank en Robeco Groep Een uniek spaarplan voor mensen met een vooruitziende blik Door nu een deel van uw inkomen te reserveren, beschikt u straks over een flink belastingvrij kapitaal. Met Cumulent, het Belastingvrij Kapitaal Plan van de Rabobank en de Robeco Groep, zijn de kosten laag en is het rendement maximaal. Daarmee is het voor vrijwel iedereen mogelijk om in 20 jaar een belastingvrije som van maximaal f220.000,- op te bouwen. Vult u voor uitgebreide informatie de coupon in. U kunt ook bellen met de Robeco Groep: 06 - 8380 (20 ct. p/m) op werkdagen van 8 uur 's morgens tot S 9 tot 12 uur. Of u kunt even langsgaan bij een adviseur van de Rabobank. amsterdam gpd De Amsterdamse politie moet steeds vaker voor kinderoppas spelen. Basisscholen brengen regelmatig kinderen, die na de les niet worden afgehaald, naar de politie. ,Als we de ouders niet kunnen bereiken, plakken we een briefje op de deur, zodat ze weten waar ze hun kind kun nen vinden", aldus directeur T. de Smidt van de Bijlmer-Mon tessorischool. Het gaat vooral om kleuters van vier tot zes jaar die niet zelf naar huis kunnen nen. De school ging tot deze maatregel over nadat leerkrach ten een aantal malen urenlang vergeefs zaten te wachten op de ouders. Zelfs is het voorgeko men dat onderwijzers een kind op vrijdag mee naar huis na men en er het hele weekeinde voor zorgden. „Dat was echt te gek", aldus De Smidt. Een woordvoerster van het politiebureau Flierbosdreef in de Bijlmer bevestigt dat regel matig kleuters worden opge vangen. Het gaat echter niet al leen om leerlingen van omlig gende scholen, maar ook om kinderen die op zaterdag hun ouders«ijn kwijtgeraakt in win kelcentra. „Soms zijn het er wel twee of drie op een dag", zegt ze. Het lijkt er volgens haar sterk op dat mensen hun kroost doelbewust achterlaten. ..Als ze bellen zeggen ze dat ze het kind over een kwartier afhalen en pas uren later komen ze dan langs met volle boodschappen tassen." Slordigheid en vergeet achtigheid liggen ten grondslag aan het verschijnsel. Maar ook gemakzucht en verslaving wor den wel als oorzaak genoemd. Officieel vindt de politie dat van een probleem geen sprake is. „Het gebeurt wel eens en we vinden het ook lastig", aldus hoofdinspecteur L Schaap, chef van het wijkteam Bijlmermeer. Maar uit onderzoek van de stadsdeelraad Zuid-Oost, dat over een maand openbaar wordt, blijkt dat er wel degelijk sprake is van een probleem. I lei merendeel van de bijna dertig basisscholen in de wijk kampt met het verschijnsel Directeur De Smidt stuurt ou ders die hun kind niet afhalen van school een pittige brief of spreekt hen aan op hun verant woordelijkheden zodra ze het kind weer komen brengen. „Het helpt wel", meent hij. Op het politiebureau dreigen agenten vaste klanten wel met de kin derbescherming en ontzetting uit de ouderlijke macht. Ook dat helpt. Negatieve uitslag betekent niet per se kind met afwijking Vrouwen hebben het liefst een vrouwelijke arts groningen. anp De vlokkentest is niet betrouwbaar als ze aangeeft dat het ongeboren kind ernstige afwijkingen heeft. Alleen als de test aangeeft dat er geen sprake is van afwijkingen, is ze 100 procent betrouwbaar. de placenta kunnen handhaven dan in het kind zelf. Het chro mosomale patroon in de pla centa kan zo dus duiden op een afwijking, terwijl daar in de cel len van het kind niets van terug te vinden is." In 96 procent van de gevallen geeft de vlokkentest aan dat een kind geen afwijkingen heeft. Maar als de test wel een afwij king aangeeft, zegt dat volgens Breed nog niet alles. In 140 ge vallen die hij onderzocht gaf de test een afwijking, waarna 86 van de betrokken vrouwen het kind direct lieten aborteren. Ten minste zes van hen hadden dat niet hoeven laten doen: hun kind vertoonde geen enkele af wijking. In vier gevallen bleek het kind een andere afwijking te hebben dan de vlokkentest voorspelde. Tot die conclusie komt onder zoeker Breed na onderzoek van 3.137 vlokkentests in ziekenhui zen in Groningen en Arnhem. De vruchtwaterpunctie is qua betrouwbaarheid veruit superi eur, concludeert hij. Als een vlokkentest aangeeft dat het kind afwijkingen zou hebben, is een vruchtwaterpunctie daarom eigenlijk noodzakelijk, vindt hij. Bij de vlokkentest wordt een klein hapje uit de toekomstige placenta genomen. De cellen daarvan worden vervolgens ge controleerd op chromosoom afwijkingen. Breed: „Na de be vruchting vinden in korte tijd vele honderden celdelingen plaats, waarin ook foutjes kun nen sluipen. Het blijkt dat deze afwijkende cellen zich beter in Verder besloten zes van de 140 vrouwen hun kind gewoon geboren te laten worden. Vier daarvan waren volstrekt nor maal, terwijl de overige twee een lichte afwijking hadden. De vruchtwaterpunctie biedt veel meer zekerheid dan de vlokkentest. Het nadeel van de ze test is echter dat hij pas na zestien weken kan worden ge daan. Een eventuele abortus wordt dan, vooral emotioneel, veel belastender. Voor deze zwangerschapstes ten komen vrouwen boven de 35 jaar en vrouwen met erfelijke aandoeningen in de familie in aanmerking. Zij lopen namelijk een verhoogd risico op een kind met ernstige aangeboren afwij kingen. Het bekendste voor beeld daarvan is mongolisme ofwel het Down-syndroom. Vrouwen kunnen sinds de jaren zeventig vruchtwateronderzoek laïen doen en sinds 1984 een vlokkentest laten uitvoeren. utrecht Veel vrouwen hebben bij voor keur een vrouw als huisarts om dat die meer praat en minder pillen voorschrijft dan manne lijke artsen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands instituut voor onderzoek van de eerstelijns gezondheidszorg (Ni- vel). Nivel-directeur Bensing maakte de resultaten gisteren in Utrecht bekend. Vooral de full-time werkende vrouwelijke dokters krijgen veel meer dan de mannelijke artsen te maken met zwangerschaps controles, anticonceptieconsul ten en 'typische vrouwenpro blemen' als eetstoornissen en sociale problemen, zo blijkt uit het onderzoek. Vrouwelijke artsen trekken per consult meer tijd uit dan mannelijke, lossen meer proble men op via een gesprek en schrijven minder medicijnen Bensing vindt dat zoveel mogelijk de kans moeten krijgen om voor een vrouwelijke huisarts te kiezen. Logischerwijs zouden mannen volgens haar dan de keus moeten kunnen maken voor een mannelijke huisarts. m bosch gpd AVBB stopt met geven advies over tijdstip bouwvak enschede«gpd De bouwvakvakantie lijkt van de baan. De werkgeversorgani satie AVBB zal zich volgend jaar voor het eerst onthouden van een advies over de vakantiepe riode. Tot nu toe volgt vrijwel elk bedrijf in de sector het AVBB-advies op, waardoor de bouw in de praktijk massaal drie weken op vakantie gaat. In het verleden werd de verplichte bouwvakvakantie in de cao ge regeld. Het is op verzoek van de Ver eniging-Grootbedrijf Bouwnij verheid (VGB) dat het AVBB voortaan een advies achterwege laat. Een meer flexibele en min der collectieve invulling van de zomervakantie is volgens de VGB in het belang van de be drijfstak. De Bouw- en Houtbond FNV is blij dat het AVBB een advies achterwege laat. „Wij vinden al jaren dat werknemers vrij moe ten zijn om op vakantie te gaan wanneer zij dat willen", aldus een woordvoerder van de bond. 'Supermarkt kan met minder verpakking toe' hardenberg anp Wavin Trepak in Hardenberg komt in de loop van dit jaar met een nieuw soort transportver pakking, dat het gebruik van onder meer dozen en plastic fo lie kan beperken. De totale hoe veelheid verpakkingsmateriaal zou door het gebruik van het nieuwe materiaal 7 procent om laag kunnen, zo claimt Wavin. Het gaat om een soort univer sele kratten, die meermalen te gebruiken zijn. Het systeem is ontwikkeld door de Duitse le vensmiddelenindustrie. In bij voorbeeld supermarkten wor den veel artikelen nu nog aan gevoerd in dozen of in plastic folie. Die verpakkingen worden weggegooid als de artikelen in de winkel zijn neergezet. Dat veroorzaakt een enorme berg afval. Het nieuwe verpakkingssys teem heeft dat nadeel niet: de polypropyleen verpakkingen gaan volgens de fabrikant ten minste tien jaar mee en ze wor den'in die periode zo'n zestig keer gebruikt. Daarna worden ze geschikt gemaakt voor herge bruik. alphen Vijf militairen van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) kregen gisteren in Alphen (Brabant) een onderscheiding voor hun werk tijdens de bevrijding van Kuwayt. De medaille is ingesteld door koning Fahd Ibn Abdul Aziz Al-Saud van Saudi-Arabië. Op de foto laat ser geant-majoor H. Nauman de medaille aan zijn dochtertje zien. FOTO anp TOLTSSAINT KLUITtRS drijf werd voorspeld. In verband met de slechte resultaten heeft het bestuur van HCS besloten de verliesgevende activiteiten af te bouwen in een poging niet totaal ten onder te gaan. Het recordverlies bii HCS Technology werd geleden bij een omzet van 929 miljoen gul den, tegen 665 miljoen in 1990. HCS verkeert zo n twee jaar in financiële moeilijkheden, het geen vorig jaar al leidde tot en kele roerige aandeelhoudersver- gailt-ringt-n Vooral de teloorgang van het Amerikaanse bedrijf Savin, waarin HCS Technology een be lang heeft, doet het bedrijf de das om. De waarde van deze deelneming is inmiddels nihil, wat em mop over 1991 ople vert van 24R miljoen gulden. Vorig jaar werd nog gemeld dat 'slechts' 63.5 miljoen moest worden afgeschreven op Savin. Flet Bossche automatiserings bedrijf HCS Technology heeft vorig jaar een verlies geleden van 411,4 miljoen gulden. Dat is meer dan twee keer zoveel als het verlies van 200 miljoen gul den dat in januari door het be- waterhuizen Bij de scheepswerf Pattje Shipyards in Waterhuizen is gistermiddag de grootste tot nu toe In Nederland gebouwde gastanker te water gelaten. De Ipg-tanker 'Jade gas' is door de Groningse werf gebouwd in opdracht van de Duitse rederij Hartmann uit Leer. Het schip Is 113 meter lang, bijna zestien meter breed, kost zo'n 42 miljoen gulden en is geschikt voor het vervoer van dertig verschillende soorten gas. fo TO ANP KARFL ÏWANFVtLD Kerkactie voor Afrika levert al elf miljoen op De actie 'Honger in Afrika - Ker ken helpen nu' heeft al elf mil joen gulden opgebracht. De or ganisatoren rekenen erop dat het definitieve bedrag nog en kele miljoenen hoger zal zijn. „Dit is echt een tussenstand", aldus O. Yska van de Stichting Oecumenische Hulp. De finan ciële actie, die werd gehouden van 16 tot 24 mei. was een ini tiatief van protestantse en rooms-katholicke hulporganisa ties. Er deden veertien kerkge nootschappen aan mee. Van de opbrengst zal een kwart worden besteed aan structurele hulp voor Afrika. De rest is voor noodhulp aan de droogste ge bieden de lloom van Afnka en zuidelijk Afrika. Hoogleraar bepleit hulp aan Joegoslaven 'Nederland voorop bij hulp geestelijke oorlogsproblemen' numegen anp Nederland heeft zoveel ervaring met de behandeling van geeste lijke problemen bij oorlogs slachtoffers, dat ons land veel zou kunnen doen voor slachtof fers van de huidige oorlog in Joegoslavië. Nederland speelt wereldwijd een voorlopersrol met onderzoek naar en behan delingvan deze problematiek. Aldus de Nijmeegse bijzonder hoogleraar transgenerationele oorlogsgevolgen De Levita van middag in zijn inaugurele rede. De Levita probeert onderzoek te bevorderen, te bundelen en zo mogelijk zelf te doen naar de geestelijke gevolgen van oorlog en de behandeling van die ge volgen. Volgens De Levita is de ken nis in Nederland over de hulp aan slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en hun nakome lingen door drie fases gegaan. Vlak na de oorlog werd over geestelijke schade gezwegen. Daarna kwam de periode van acceptatie, hulp en schadeloos stelling en nu moet, aldus de hoogleraar, de oorlog in de hulpverlening geïntegreerd worden als één van de veroor zakers van generaties lang voortdurend menselijk leed. Volgens hem moeten slacht offers van oorlogen elders in de wereld ook al deze processen doorlopen. De Nederlandse er varing kan daar goede diensten bewijzen. De Levita benadrukte dat de problemen zich kunnen uit strekken over vijf generaties: elk slachtoffer heeft ouders en grootouders en kan zelf weer kinderen en kleinkinderen krij gen. Naar de gevolgen voor die andere generaties moet volgens De Levita nog veel onderzoek worden gedaan. Commissie- Wijffels uit kritiek in rapport: utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen worden ernstig in de wielen gereden door de overheid. Door de voordurende bemoeienis met de dagelijkse gang van zaken, kunnen de NS niet doelmatig werken. Dat stelt de Commissie-Wijffels in haar vandaag verschenen rapport over de verhouding tussen overheid en spoorwegen. De Vervoersbond FNV meent dat de conclusies van de commissie tot grote onrust onder het NS-personeel zullen lei den. De studie werd verricht in opdracht van minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Delen van het rapport werden in april al naar buiten ge bracht door commissievoorzitter Wijffels. Hij wil dat de NS zich meer als onderneming manifesteren. Voorstellen van de commissie om dat te verwezenlijken, richten zich vooral op het personenvervoer. Dat moet in vijf iaar rendabel worden gemaakt, zodat de overheid er niet meer jaarlijks zo'n 400 miljoen gulden op moet toeleg gen. De commissie stelt onder meer voor de effi ciency* Ik jaar met één procent te verbeteren. Bo vendien adviseert ze de tarieven in 1993 met een extra prm ent te verhogen bovenop de al door het kabinet afgesproken 6 procent. Voorwaarde is wel dat ook de autokosten met dat percentage om hooggaan. De commissie constateert verder dat er op dit moment twaalf onrendabele spoorlijnen zijn. die jaarlijks 150 miljoen gulden subsidie opslokken. De overheid moet maar beoordelen of die lijnen uit maatschappelijk oogpunt moeten worden ge handhaafd, aldus Wijffels. I)e commivsie advi seert in ieder geval te onderzoeken of er geen goedkopere alternatieven zijn, waarbij vooral aan de bus wordt gedacht. Vervoersbond FNV is niet te spreken over het rapport Wijffels. Dc bond noemt de tijd niet rijp voor grootschalige ingrepen en vreest voor grote sociale onrust. „De onderneming is nog maar net hekomen van reorganisaties in de diensten Ex ploitatie (personenvervoer) en Infra (aanleg cn onderhoud van het railnet)", aldus een woord voerder. Dc Vervoersbond CNV spreekt over een 'ambitieus' plan Deze hond wil meewerken, maar vraagt zich af wie dc verantwoordelijkheid neemt als net plan op niets uitloopt. „Het mag niet op het personeel worden afgrwcntcld", aldus bestuurder Th de long.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3