'Napoleon van de Saar' onder vuur Compromis plan-Simons biedt kabinet nieuwe hoop Van Mierlo pleit voor geloofwaardige overheid Feiten &Meningen Het is alsof mijn gevoelens zijn teruggebracht tot angst en haaf VRIJDAG 5 JUN11992 2 Dubieuze pensioenregeling breekt Lafontaine op Oskar Lafontaine, vice-voorzitter van de Duitse SPD en minister-president van Saarland, heeft zich behoorlijk in de nesten gewerkt. In de media van links tot rechts wordt de sociaal-democratische hoogvlieger keihard aangepakt vanwege een dubieuze pensioenregeling uit de tijd dat hij burgemeester van Saarbrücken was. C 7007 C Nr 26 t 4ft Jaltrgang tl.Mai f992 VSO OM BERUJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT I let weekblad Der Spiegel begon drie weken geleden de frontale aanval met een omslagverhaal onder de titel 'De luxe politici: zelfbedieningswinkel in de staat van Lafontaine'. De 48-jarige 'Napoleon van de Saar', zoals de SPD-politicus wegens zijn ambities vaak wordt genoemd, was afgebeeld met pruik en ge huld in een fraai koninklijk ge waad. I let weekblad had ontdekt dat in deze mini-deelstaat - met een staatsschuld van ruim 13 miljard mark het armenhuis van West-Duitsland - de minis ters zich door middel van een uiterst omstreden wet giganti sche pensioenen hadden toebe deeld. Zelfs een bewindsman die slechts één dag in functie was, had zijn hele verdere leven recht op pensioen. De Duitse Bond van Belasting betalers vroeg half maart in een hoffelijk gestelde brief aan La fontaine de privileges voor poli tici in het algemeen en die voor ministers in het hijzonder af te schaffen 'in het belang van de deelstaat'. Pas na een bits ge steld tweede schrijven verwaar digde de deelstaatsregering zich een antwoord te sturen: er zou een onderzoek worden inge steld. Toen Der Spiegel zich op de zaak stortte, gingen in Lafontai- nes centrale de eerste alarmbel len rinkelen. Het was immers de minister-president geweest die in zijn regeringsverklaring zijn i miljoen onderdanen nad lat de broekriem moest aangehaald en dat zijn regering met forse bezuinigin gen het goede voorbeeld zou geven. Maar Lafontaine maakte zich niet ongerust. Hij beriep zich erop dat de omstreden wet, waarmee de kaste van politici zich een prima oudedagsvoor ziening had bezorgd, dateerde uit de jaren '70 toen de chris ten-democraten het nog voor het zeggen hadden aan de Saar. I lij wist van niks, zijn naam was haas. Nu zou alles worden ver anderd, voegde hij eraan toe. Vergissing Dat daarmee de kous af zou zijn, bleek een schromelijke ver gissing. In een tijd waarin de politiek toch al steeds minder vertrouwen geniet, was deze af faire koren op de molen van de media. Menige krant had nog een appeltje te schillen met de arrogante, betweterige sociaal democraat uit het Saarland en dus werd er ijverig gezocht naar nieuwe belastende stukken. I let waren opnieuw de journa listen van Der Spiegel die toe sloegen. Begin deze week ont hulde het blad dat Lafontaine (jaarsalaris 300.000 mark) voor de tijd dat hij burgemeester van Saarbrücken was, een uiterst dubieuze wachtgeldregeling had getroffen. Daaraan zou hij ongeveer drie ton bruto hebben overgehouden. lafontaine kwam in het nauw. Eerst verdedigde hij zich koel: ..Ik heb niets te maken met het besluit, waarin dit wordt gere geld. Het is een technische fout." Der Spiegel kon het doen met de snerende opmerking dat een vooraanstaand redacteur van dit blad 'in drie maanden net zo veel verdient als de 100.000 mark netto waar het in mijn geval om gaat'. Pas later zag Lafantaine in dat het uitdelen van een paar klap pen aan links en rechts niet het beoogde effect sorteerde. Om de kritiek de kop in te drukken, bood hij aan het te veel ontvan gen geld voor een goed doel te bestemmen. Maar dat werd weer opgevat als een schuldbe kentenis. Oude rekeningen Lafontaine zit veel dieper in de problemen dan hij had gedacht en daaraan is zijn eigen optre den in het verleden niet vreemd. Oude rekeningen lijken nu te worden vereffend en de lijst is lang. Eens begon hij als jonge radicale socialist, die niets van de Navo moest hebben. Over zijn partijgenoot Helmut Schmidt zei hij dat die zo onge veer uit het zelfde hout was ge sneden als de bewakers van een concentratiekamp. Hij liet zich graag afschilderen als de favoriete politieke klein zoon van Willy Brandt. Maar die had al in 1983, onder verwijzing naar de notoire dwarsligger uit Beieren, CSU-minister-presi- dent Strauss, voorspéld: „Oskar kun je voor Bonn vergeten. Die wordt onze Strauss van Saar land." Voorlopig maakte Lafontaine echter een snelle carrière. Hij werd met absolute meerderheid gekozen tot minister-president Het lijkt alsof het kabinet is geschrokken van alle ellende die het de afgelopen maanden over zich heen heeft gekregen. Nu de ene ruzie na de an dere is uitgevochten, lijken enkele hoofdrolspe lers erop uit het klimaat wat te verbeteren. Met enig succes, zo lijkt het. PvdA-staatssecretaris Wallage sleepte met veel politieke lenigheid zijn felbegeerde basisvor ming door de Eerste Kamer. Veel politieke com mentatoren en vooral veel CDA'ers adviseerden Wallages partijgenoot en collega Simons van volksgezondheid eens bij hem in de leer te gaan. Hij lijkt zich dat advies aangetrokken te hebben. Totaal onverwacht organiseerde Simons deze week politiek overleg met Lubbers, Kok, De Vries en Andriessen om te proberen het conflict rondom zijn plan-Simons op te lossen. Velen in de politiek, maar ook in de wereld van de volks gezondheid zelf, hadden zich er al lang, ver heugd of juist teleurgesteld, bij neergelegd dat van de stelselherziening voorlopig niets meer te recht zou komen. Er werd ook in PvdA-kring al openlijk getwijfeld aan zijn overlevingskansen in de politiek. De starheid die Simons de afgelopen maanden ten toon spreidde als het om zijn geesteskindje ging, was echter plotseling verdwenen. Hij bleek bereid tot compromissen. En dat creëerde een sfeer bij de onderhandelaars van het CDA, die gemakkelijk tot oplossingen zou kunnen leiden. En zo gebeurde het ook. Het compromis dat nu op tafel ligt, mag er zijn. Duidelijk is dat beide coalitiepartners, die tot nu toe lijnrecht tegenover elkaar stonden, water bij de wijn hebben gedaan. En toch is het geen vaag compromis geworden, maar een voorstel waar CDA en PvdA goed mee kunnen leven en dat nog werkbaar is ook. Volgend jaar wordt de kraamzorg overgeheveld van de ziektekostenverzekeringen naar de AWBZ. De premie die daarvoor wordt betaald, wordt afhankelijk van het inkomen, zodat hier door weer een bescheiden bijdrage wordt gele verd aan de herverdeling van de kosten voor de gezondheidszorg. Het is slechts een bescheiden stapje, maar voor Simons en de PvdA is vooral de symbolische waarde groot. Er wordt voort gang geboekt. Bovendien kan de PvdA zich erop beroemen dat het door haar zo gehate verplich te eigen risico in de verzekering niet wordt inge voerd. Het CDA stond daar de laatste maanden op, maar die eis is ingeslikt, terwille van het compromis. Kostenbeheersing Aan de andere kant kan ook het CDA wat winst puntjes noteren. Voor de christen-democraten is de kostenbeheersing altijd het belangrijkste uitgangspunt van de stelselherziening geweest. De PvdA vond echter de herverdeling van de kosten voor de gezondheidszorg over de ver schillende burgers veel belangrijker. Afgespro ken ismu dat alle volgende stappen in het stelsel eerst getoetst zullen worden op het aspect van de kostenbeheersing. Een terechte toetssteen en mooi meegenomen voor het CDA. Dat de verzekeraars zelf niets voelen voor het nu bereikte compromis lag voor de hand. Zij hou den er niet van door de overheid op de vingers te worden gekeken. Toen begin dit jaar in de wet werd vastgelegd dat er eigen risico's konden worden genomen door de verzekerden, spraken de verzekeraars af daaraan niet te voldoen. Zij vreesden voor de concurrentie. Ook van de mo gelijkheid om ziekenfondsen onderling te laten concurreren door ze over het hele land te laten opereren, werd door afspraken tussen de fond sen afgeweken. Het ziet er naar uit dat de overheid de verzeke raars gaat dwingen deze kartel-achtige afspra ken te laten vallen. Dat ze dat niet leuk vinden is te begrijpen, maar nu ze hebben aangetoond de plannen van Simons koste wat kost te willen frustreren, is de wet nog de enige mogelijkheid om hen in het gareel te brengen. Niet alleen voor Simons, ook voor het kabinet als geheel is het deze week bereikte compromis hoopvol. Het gevoel van malaise dat de rege ringscoalitie de laatste maanden beheerste, kan hierdoor een beetje verdwijnen. Er liggen nog problemen genoeg, de komende maanden. Maar als die in de sfeer van de afgelopen week worden behandeld is er een sprankje hoop dat ook de zomer nog wordt overleefd. Oskar Lafontaine, zoals Der Spiegel hem ziet. van Saarland, rukte op tot plaatsvervangend voorzitter van de SPD en werd bij de laatste verkiezingen kanselierskandi daat van zijn partij. Maar toen ging het goed fout. Terwijl iedereen wist dat na de val van de Muur de eenheids- trein niet meer was te stoppen, ging Lafontaine met zijn hele gewicht aan de rem hangen. Natuurlijk heeft hij achteraf ge lijk gekregen dat de kosten, zo wel geestelijk als materieel, veel hoger zijn dan kanselier Kohl in zijn euforie had geroepen. Maar in plaats van daarna construc tief mee te werken aan het op lossen van die problemen, pro beerde hij zijn partij op een kei harde confrontatiekoers te zet ten. Hij had het immers alle maal voorspeld en laat de kan selier van de eenheid de kar nu maar verder in het moeras rij den, dan kunnen wij vanuit een fauteuil de macht overnemen, luidde zijn strategie. Het enige wat hij echter bereik te was dat de SPD hopeloos ver deeld raakte, anderhalf jaar ver speelde en nu pas tot bezinning lijkt te komen. Het politieke imago van Lafontaine liep fikse krassen op en daar is door deze pensioenaffaire ook nog eens moreel gezichtsverlies op ge volgd. De 'kleine Napoleon van de Saar' zal in de toekomst een paar tonen lager moeten zin gen, als hij politiek wil overle ven. Een voor volgende week geplande reis naar Japan heeft hij voor alle zekerheid maar uit gesteld. 'Neem zelf buitenlanders in dienst LEIDEN ERIC JAN WETERINCS „De samenleving zit zo gecom pliceerd in elkaar dat niet alles meer in wetten is te regelen. De overheid moet daarom geloof waardig zijn door zelf het goede voorbeeld te geven. Dus niet het bedrijfsleven vragen minder ko len te stoken om net milieu te sparen en dan zelf een kolenge- stookte centrale op de Maas vlakte neer gaan zetten." D66-leider Van Mierlo kon gis teravond weer naar hartelust fi losoferen over staatkundige ver nieuwing, de reden waarom zijn partij in 1966 werd opgericht. De democraat was uitgenodigd door de juridische faculteit van de Leidsc universiteit, om met de politicoloog H. van Gunste- ren te discussiëren over 'open baar bestuur en samenleving'. Van Gunsteren introduceerde aan het begin van de avond de term DOS., 'De Ongekende Sa menleving'. Daarmee bedoelt hij dat de maatschappij de laatste decennia zo sterk is ver anderd en zo ingewikkeld is ge worden. dat bestuurders haar niet meer kunnen besturen vol gens de beproefde methodes. „We hebben verfijnder technie ken dan ooit om bijvoorbeeld verkiezingsuitslagen te voor spellen, maar de uitslag is on- voorspelbaarderdan ooit." Zowel bestuurders als bestuur den moeten veranderen, zei de politicoloog. Bestuurders gaf hij de wenk mee beslissingen te durven nemen, zonder direct alle feiten te kennen en alle consequenties te overzien. i hirf je weg i«- zoeken ate stuurder. Ik noem dat het Sher lock Holmes beleid." D66-leider Hans van Mierlo. Tegen zijn gewoonte in had Van Mierlo niet direct de naam van een andere figuur uit de wereld literatuur bij de hand toen hij reageerde op het betoog van .in i runeteren.><>k hij noemde DOS. 'de kern van de zaak'. Als belangrijke oorzaak van de hui dige bestuurlijke verwarring noemde hij het einde van de verzuiling. Dank zij die strakke indeling in protestantse, katholieke en soci alistische organisaties was Ne derland tot voor kort een over zichtelijke, goed geordende maatschappij geweest, .die daardoor in staat was geweest boven zichzelf uit te groeien.' Van Mierlo: „Binnen de zuilen speelde het leven zich gebun deld af en daartussen bestond een grote sociale controle. Ont wikkelingen als individualise ring, internationaliseringen de kleinere rol van ideologieën hebben in Nederlrfhd dan ook veel duidelijker gevolgen gehad foto anp •toussaintkluiters dan in andere landen. De wan orde werd groter terwijl de be stuurscultuurdezelfde bleef." Volgens Van Mierlo leidde dit tol een crisis in de relatie tussen kiezer en gekozene. Om dit 'le gitimatieprobleem van het ge zag' te illustreren vertelde hij hoe de discussie verliep over 'het beeld van Kounellis', een abstract beeld met een bak steenkool dat voor het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer zou worden geplaatst. „Een ambtenaar schreef per on geluk (en onjuist) dat die bak symboliseert dat de macht van onder komt. Dat kon klein rechts natuurlijk niet over zijn kant laten gaan en daardoor lcwam ook het CDA in de pro blemen. Die partij had net een rapport gepubliceerd waarin de overheid als dienaar Gods werd neergezet. Als het CDA een pro bleem heeft dan heeft de PvdA het ook. Toen bedacht een RvdA-er 'hé, dat beeld is kunst. Dat vinden we lelijk en dus hoeft het niet te worden ge plaatst.' Zo'n dwaze redenering is symptomatisch voor het functioneren van het bestuur." Na deze jolige tussensprint keerde Van Mierlo weer snel te rug naar een serieuzer toonzet ting. Een geloofwaardige over heid is er volgens de fractielei der een die dicht bij de burgers staat, een bestuur dat haar macht zoveel mogelijk decen traliseert. „De centrale overheid kan de individuele burger niet meer bedienen, die ziet alleen nog maar segmenten. Maar er is ook een bestuur waar de man uit de straat rechtstreeks mee te maken heeft, een overheid met een loket met een ambtenaar daarachter." Volgens de D66-leider moeten 'mensen het gevoel hebben dat het hun regering is waar ze mee te maken hebben, anders is die niet geloofwaardig.' „Dat geldt niet alleen voor die man achter het loket, ook de centrale over heid moet haar gezag afdwin gen door haar handelen. Neem als overheid meer buitenlanders in dienst en ga zelf fatsoenlijk om met het milieu voordat je er anderen op aanspreekt." Een vrouw loopt door de straten van Sarajevo. De oorlog heeft in de stad een spoor van vernieling achtergela ten. En voorlopig is het einde nog niet in zicht. foto ap SA RAI EVP MARCUS TANNER THE INDEPENDENT Dzeilana Decanin, een 30-jarige lerares Engels in Sarajevo, ver telt telefonisch over een dag in haar leven onder beleg. „Ik werd om kwart voor negen wakker van het geluid van stro mend water. Ik had een kaas- smaak in mijn mond omdat ik droomde dat ik kaas en toma ten at. Maar ondanks de droom begon de dag goed, omdat we eindelijk na vijf dagen wat water hadden. Ik nam het bad waar ik al dagen naar had verlangd, maar ik had geen tijd voor mijn ontbijt van brood met jam en een kopje thee, omdat ik snel naar de markt moest. Iemand had mijn moeder verteld dat een vrouw daar met boter zou komen. Ik rende naar de markt, want ik ben zo vreselijk bang voor sluipschutters. Dat is een soort fobie geworden. Als ik op straat loop, kan ik het gevoel maar niet kwijtraken dat ik ie der moment kan worden ge dood. Soms lijkt het alsof al mijn gevoelens zijn terugge bracht tot angst en haat. Hoe dan ook, de vrouw met de boter kwam niet opdagen. Het was druk op de markt omdat het een vrij rustige ochtend was. Maar er was niets anders te koop dan sigaretten, netels en gedroogde soep. Er liepen wat zwerfhonden rond op zoek naar eten tussen het afval dat overal op straat lag. De stank was bijna ondraaglijk, dus nadat ik een tijdje tevergeefs had gewacht, ging ik naar huis. Op de terugweg werd ik staande gehouden door een paar Bosni sche soldaten, omdat ze mijn identiteitskaart wilden controle ren. Een van hen herkende mij omdat we samen op de lagere school zijn geweest en dus lie ten ze me maar gaan. Zij zagen er allemaal uitgeput uit. Mijn moeder was erg teleurge steld toen ze zag dat ik niets meebracht. Ze heeft moeite het voedsel dat we eten binnen te houden. Het meeste geeft ze over. Ze had echt naar die boter uitgekeken. Alles wat we heb ben is iedere dag brood, van de dappere bakkerij aan de over kant van de straat die ondanks de bombardementen nooit op houdt, een keer in de week wat melk, jam, en soms een blikje kippepastei. Als de blotdcade wordt voortge zet, en er geen voedsel de stad binnenkomt, zal er binnenkort alleen maar water en brood zijn. Ik denk dat ik dat wel overleef en daarvoor ben ik ook niet bang. Mijn diepste angst is te worden gedood, of, nog erger, gevangengenomen en gemar teld. Ik moet er de hele tijd aan denken. Ik denk dat ik liever met onze verdedigingsmacht mee zou vechten. Dan zou ik me niet zo hulpeloos voelen als de hele dag in dit gebouw. Zij zijn nu begonnen met bom barderen en ik moet naar de kelder. Ik krijg problemen met mijn moeder, omdat ze niet naar beneden wil. Zij wil in de badkamer blijven bidden. Zij is er slecht aan toe. Mijn broer is een maand geleden meegeno men door een van de milities. Sindsdien hebben we niets meer van hem gehoord. Ik ga alleen naar de kelder wan neer er echt hevig wordt ge bombardeerd. Het is er erg druk en mijn zenuwen kunnen het niet aan. De schuilkelder zit zo vol met mensen en het stinkt er. Het zijn vooral vrouwen en kin deren uit het gebouw. De man nen zijn weg, ofwel aan het vechten, ofwel aan het wachtlo pen rond het blok. Wanneer ik in de schuilkelder zit, probeer ik een hoekje te vinden waar ik kan lezen of kaartspelen, als we tenminste elektriciteit hebben. De anderen zitten te praten over de gevechten of het tekort aan voedsel. Dat zijn de enige onderwerpen." VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2