IJskonijn Borg tennist weer met plezier Gouden Spike een test voor Barcelona Sport Jeffrey van As op huurbasis naar MW VRIJDAG 5 JUN11992 Leidse inbreng op Westathletic brüssel I Jan Kulkcr, Peter van Noort en Yvonne van Dorp ma ken deel uit van de Nederlandse atletiekploegcn die zaterdag 13 en Zpndag 14 juni in het Heizei Stadion in Brussel aan de Westathletic deenemen. Deze tweejaarlijkse wedstrijd tussen de acht zwakkere Europese atletiekJanden Nederland. Oostenrijk. België, Denemarken, Ierland, Portugal, Spanje en Zwitserland biedt kwalificatiemogelijkheden voor Barcelona. Kulker (De Ba taven) loopt de 1500 meter, Van Dorp (AV Holland) komt uit op de 4 x 400 meter en Van Noort (De Spartaan) doet mee met de kogclslingcraars. DuPrie in Optimist naar WK leiden Martijn du Prie is opgenomen in de WK-ploeg die rond de jaarwisseling deelneemt aan het WK-zeilen in Argentinië (Mar del Plata). De 14-jarige Leidse zeiler dwong zijn selectie af in vier internationale selectiewedstrijden (Brouwershaven, Mui den, Hoorn en Andijk) waar hij in het algemeen klassement als eerste eindigde. Du Prie eindigde vorig jaar in Griekenland in de Optimisten klasse als 17de. Dit jaar is zijn laatste in de Optimis ten-klasse, dieJeeftijdgcbonden is. Eerste overwinning van hockeysters Amstelveen De Nederlandse hockeysters hebben bij het vijflan- dentoernooi in Amstelveen de eerste overwinning geboekt. Spanje werd gisteren met 3-2 verslagen. Ander goed nieuws voor de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) kwam van Heineken, dat de jaarlijkse evenementensponsoring omzette in een contract voor vier jaar, met een optie voor nog eens zo'n ter mijn. Boebka wipt weer over zes meter saint-penis» Sergej Boebka heeft tijdens internationale wedstrij den in Saint-Denis bij Parijs voor de twintigste keer met de pols stok een hoogte van zes meter bedwongen. De Jamaicaanse Merlene Ottey maakte haar seizoendebuut op de 100 meter: 10,97 seconden. Verder was de 12,32 seconden van GOS-atlete Ljoedmilla Narozjilenko op de 100 meter horden de beste pres tatie van dit seizoen. Christien Toonstra, al aangewezen voor de Olympische Spelen, werd op de 3000 meter achtste in 8.56,96. Bestuur van Excelsior stapt op Rotterdam De bestuursleden van Excelsior hebben besloten hun functie beschikbaar te stellen. „Het kracht- en tijdverslin dende werk is het bestuur te veel geworden wordt in een ver klaring gesteld. Voorzitter Simon Kelder heeft de Rotterdamse club vier jaar geleid. Kelder wil in het gezelschap van secretaris Tom Vermeulen en de leden Ruud Hoogerwerf, Hans van Roon en loop Osterholt collectief terugtreden. Excelsior, de nieuwe dub van de Noordwijk-spelers Bram Marbus en Leonard van Utrecht, is momenteel, zo stelt het bestuur, nagenoeg vrij van schulden. leiden tim brouwer de koning Een discusworp van 61,00 me ter is Jacqueline Goormachtigh dit jaar meer waard dan de Gouden Spike. De Rotterdamse discuswerpster doet morgen middag in Leiden namelijk een poging om te voldoen aan de olympische A-limiet. Lukt dat, dan gunt zij de hoofdprijs graag aan Erik de Bruin, Frans Maas of wellicht Emiel Mellaard. „Een leuke bijkomstigheid noemt Goormachtigh de hoofd prijs van de 21ste editie van de Gouden Spike, nog altijd het paradepaardje van AV Holland. „Maar nu ik tot twee keer toe zo dicht bij die olympische A-li- mict ben geweest, betekent 61,00 meter alles voor mij. De Gouden Spike biedt mij een goede gelegenheid, al heb ik voor de Olympische Spelen nog wel een stuk of vijf kansen. Hoewel ik eigenlijk vind dat ik met worpen van 60,80 op de competitie en 60,68 in Duits land al in aanmerking kom voor uitzending naar Barcelona. Bij marathonlopers kijken ze ook niet altijd op een seconde." Ondanks de hoopgevende vor deringen die zij dit seizoen maakt, is zelfkritiek Goormach tigh bepaald niet vreemd. „Ik moet nog zeker een jaar door- trainen om constant boven de zestig meter te werpen. Maar ik ben op de goede weg. Al ben ik de winter niet helemaal onge schonden doorgekomen. En in hei weekeinde van de cttetifa te kampioenschappen (23/24 mei, red.) dacht ik dat ik in vorm was. Prompt schoot het toen in mijn lies." In Leiden, waar de werpnum- mers met Erik en Corrie de Bruin (beiden discus) en speer werper leroen van der Meer sterkbezet zijn, is Goormach tigh, verlost van blessures, in elk geval op papier de meest kans rijke vrouw. Bij de mannen hoeft vijfvoudig spike-winnaar De Bruin zich over limieten geen zorgen meer te maken. Voor de verspringers Maas en de lichtgeblesseerde Mellaard nadert Barcelona echter met rasse schreden. „Die jongens mogen zich wel eens laten zien", aldus Goormachtigh. „Ik heb tenminste al vier keer aan de B-limiet voldaan. Vermoede lijk willen zij in één keer de A-li miet springen." Voor de loopnummers geldt tijdens de Gouden Spike: hoe korter, hoe beter. Vrijwel de complete Nederlandse sprint- top is morgen in loeiden, inclu sief de van een blessure herstel de Yvonne van Dorp en het aanstormende talent Monique Bodijn van de organiserende vereniging. Alphenaar Ruud van Maurik dingt mee naar de over winning op de 110 meter hor den. Op de langste afstand bin den de Hollanders Theo van der Veer en Jan Jansen de strijd aan met elkaar, met Spartaan Erik Bakker vermoedelijk in hun kielzog. De junioren Bianca Vermond en Saskia Engels duel leren op de 800 meter. Als uitsmijter van de 21ste Gouden Spike, van 14.00 tot 17.00 uur op de atletiekaccom- modatie Leidse Hout, dient de 4 x 100 i Daarna treedt de Leid se show- and marchingband Kunst en Genoegen een kwar tier op. Een commissie van drie rrvct onder anderen technisch coördinator Bert Paauw van de KNAU en oud-atlete Truus Hennipman beslist ondertussen voor wie de hoofdprijs van 1500 gulden is. SPORT OP TV 15 00-15 30 Sportnet Eurobics 15 ZO -19 35 BBC 2 Cricket Engeland 15 30-16 00 Sportnet Rew Engelsauto- en motorsportmagazino 15 55 16 00 Did 3. Sport Aktuell 16 00-18 00 Sportnet Golf lush Open 18 00 18 30 Sportnet Autosport Monster 18 30-19 30 Sportnet Voetbal Blauw-W.t toernooi m Amsterdam 1 '3 05 19 54 Ned 3 Tennis Roland Gar 19 30 20 00 BRT 1 Sport 19 30-20 00 Sportnet Global Adventure Sport 19 35 20 25 BBC 2 Atletiek vanuit Bir- 20 00-20 30 Sportnet World Sports Spe- 20 00-21 00 Super Pr.me sport 20 30 21 30 Sportnet Go au 21 30-22 oITeuRO Sportme 21 30-22 30 Sportnet Golf I 22 00-00 30 EURO Boksen e (Roland Garros) 22 X) 22 55 BRT 1 sport 22 30-00 00 Sportnet Atletie 22 55-23 00 Sue 23 25 23 50 Did 1 Sportvc 01 30 02 30 Sportnet Faszmation auto- 02 30-03 00 Sportnet Autosport Monster Trucks 03 00-06 00 Sportnet NBA Basketbal n joustra ad v katwuk» Quick Boys 2 is het eerste elftal een stap voor. De reserves werden gisteravond op het eigen Katwijkse sportpark Nieuw Zuid kam pioen van Nederland bij de reserve-elftallen. EDO 2 uit Haarlem, dat een 4-0 nederlaag moest wegwerken, kreeg dit keer met 2-0 klop. Voor 500 toeschouwers scoorden Marcel Hartevelt (voor rust) en Cees Varkevisser (na rust) namens de formatie van trainer Freek Rienks, die binnen kort moet opkomen voor zijn herexamen oefen meester 1. Wellicht is het vlaggeschip van Quick Boys dan ook wel algeheel kampioen van Ne derland. FOTO» HENK B Ajax wil Leidenaar niet kwijt b onderwater Jeffrey van As speelt volgend seizoen hoogstwaarschijnlijk voor MW. De 20-jarige Leide naar blijft evenwel eigendom van Ajax. Trainer Louis van Gaal peinst er niet over om de voormalige aanvoerder van het tweede elftal te verkopen. Van As: „Van Gaal is tevreden over mij. Maar ik ben mo menteel de achttiende of ne gentiende man. Dat houdt in dat ik volgend jaar nauwelijks in beeld zal zijn voor het eer ste team. Daarom vindt Van Gaal het beter dat ik een jaar tje bij een andere club rond kijk." Ajax eiste van Van As dat hij zich in verbinding stelde met een club uit de eredivisie. Drie kandidaten waren in beeld: FC Den Haag, Volen- dam en MW. Voor de eerste club heeft Van As geen be langstelling meer: „Ik heb woensdagavond naar de tele visiebeelden gekeken over die narigheid met het Haagse pu bliek. Nou, dan hoeft het voor mij niet, als je op de vlucht moet voor je eigen suppor ters. Nog afgezien van het feit dat Den Haag volgend sei zoen in de eerste divisie speelt." MW geniet de voorkeur, ook al omdat Van Gaal vindt dat die club het meest de speelstijl van Ajax benadert. Van As: „Ze spelen vaak één op één, dan kan ik lekker doorschuiven. Ook belangrijk vind ik dat de trainer, Sef Ver- goossen, het helemaal in mij ziet zitten. Daaruit spreekt vertrouwen." Het is de bedoeling dat Van As na één seizoen weer terug keert in De Meer.Als dat niet gebeurt, heb ik het slecht ge daan. Maar daar ga ik maar niet van uit." Volgende week hakt de oud-Roodenburger definitief de knoop door, hoe wel de kogel al door de kerk is. Het is de bedoeling dat hij samen met zijn vriendin in Maastricht gaat wonen. Dertien maanden geleden maakte hij zich volgens velen volstrekt belachelijk. In zijn woonplaats Monte Carlo stond Björn Borg, acht jaar na zijn plotselinge afscheid, weer op de baan tijdens een officieel toernooi. De vijf voudige Wimbledon-kampioen, die nog steeds een hou ten racket hanteerde, werd door de Spanjaard Jordi Arre- se op ondubbelzinnige wijze duidelijk gemaakt dat de tij den zijn veranderd. Maar de Zweed gaf de moed niet zo snel op. Hij schafte een modem racket aan en meldde zich op de tennisacademie van Nick Bollettieri in Florida. mook eric de bie gpd-verslaggever Wijs geworden door zijn sma delijke nederlaag tegen Arrese gaat Borg. die zaterdag zijn 36- ste verjaardag viert, dit jaar ook iets bedachtzamer te werk. Af en toe accepteert hij een wild card voor een 'normaal' toer nooi. Tussendoor werkt hij de zogeheten ATP Senior Tour af, een circuit voor 35-plussers dat de afgelopen week zijn tenten opsloeg in de achtertuin van de Mookse dakpannen-fabrikant Piet van Lent. Achter Borgs rug wordt nog steeds gegrinnikt, maar daar trekt het Scandinavi sche 'ijskonijn' zich niets van aan. „Mensen die echt verstand van tennis hebben, weten dat ik nooit meer de 'oude' Björn Borg kan worden. Er wordt constant gesproken over mijn come back, maar dat is onzin. Ik ben alleen back in tennis. Schichtig om zich heen kij kend, het hoofd diep tussen de schouders, betreedt hij de baan. Hij is veel kleiner dan verwacht. Tengerder ook. Toch is het moeilijk te gelo ven dat naast de steeds boller wordende llie Nastase de man staat die tussen 1976 en 1980 op het gras van Wimbledon met zijn stoïcijnse houding de te genstanders tot wanhoop dreef, die in totaal 65 officiële toer nooien op zijn naam schreef, die zestien keer in de finale van een Grand-Slamtoemooi stond en er maar liefst elf won: vijf maal op rij in Londen en zes keer in Parijs. Maar hij is ook de man die op 26-jarige leeftijd plotseling een punt achter zijn imposante carrière zette. Björn Borg was het tenniswereldje meer dan zat. Hij wilde het 'an dere' leven leren kennen en ook daarin successen behalen. Topsport „Toen ik in 1983 stopte had ik mijn buik vol van tennis. De sport had mij veel gegeven, maar daar had ik ook veel offers voor moeten brengen. Als je aan topsport doet, moet je bereid zijn alles te geven. Toen ik be gon en later de nummer één van de wereld was, was ik daar toe in staat. Ik hield echt van het tennis. Daarom heb nu nog steeds geen spijt van de dingen die ik destijds heb gedaan en waarvoor ik heb gekozen Borg heeft zich inmiddels weer teruggetrokken in het ge deelte van Van Lents huis dat tijdens het veteranen-toernooi dienst doet als 'players-lounge'. „Het spelen van dit soort toer- nooitjes bevalt me. Het gaat er meer relaxed aan toe dan bij de officiële evenementen en ik zie weer eens bekenden van vroe ger. Toch speel je echt om pun ten en prijzengeld. Er is dus wel degelijk sprake van competitie en dat heb ik momenteel nodig. Ik moet nu vooral veel wedstrij den spelen, met publiek en scheidsrechters er bij, zodat ik me weer op mijn gemak ga voe len op de baan. Dat kost tijd, maar ik heb geduld", vertelt Borg, die begin september in Bordeaux weer zal deelnemen aan een toernooi met de 'echte jongens'. Over zijn verrassende terug keer zijn vorig jaar de vreemd ste gissingen gedaan. Voor de meeste 'insiders' was het zo klaar als een klontje: geldge brek. De Zweed, wiens vermo- f Bjom Borg: „Toen ik in 1983 stopte had ik mijn buik vol van tennis. De sport had mij veel gegeven, maar daar had ik ook veel offers voor moe ten brengen." foto cpd gen bij zijn afscheid op tachtig miljoen gulden werd geschat, had na zijn tenniscarrière een aardig imperium in de mode branche opgebouwd. In de zo mer van 1989 ging de 'Björn Borg Design Group' echter fail liet. Gevechten met zijn vroege re partners voor de rechtbank en de verkoop van zijn kapitale villa bij Stockholm versterkten de geruchten als zou Borg fi nanciële problemen hebben. Boulevardbladen Toen hij vijf jaar geleden ook nog een relatie begon met de Italiaanse popzangeres Loreda- na Berte, niet echt het toon beeld van kuisheid, wreven de journalisten van de boulevard bladen zich helemaal in hun handen. Met name cocaïnege bruik zou de teloorgang van de eens zo grote tennisser hebben veroorzaakt. Toen hij in februari 1989 met spoed naar een zie kenhuis in Milaan werd ge bracht, waar zijn maag werd leeggepompt, smulden de 'pa parazzi'. Volgens hen was het overduidelijk: Borg had gepro beerd zelfmoord te plegen. De persoon in kwestie haalt er voor de zoveelste keer zijn schouders over op. „Een sensa tionele leugen verkoopt nu een maal beter dan de saaie waar heid. Mijn 'zelfmoordpoging' was niets meer dan een voed selvergiftiging. Tijdens een vis- maaltijd had ik iets verkeerds gegeten. Maar ik begrijp die kranten ook wel een beetje. On derling voeren ze natuurlijk een vreselijke concurrentie en dan moet je scoren." „Mijn terugkeer heeft ook niets met mijn bankrekening te maken. Ik weet heus wel hoe ik mezelf zonder tennis in leven moet houden. Dat ik weer op de baan sta, heeft alleen maar te maken met het feit dat ik op nieuw plezier aan tennis beleef. Ik geef toe dat ik mijn rentree iets te luchthartig heb opgeno men. Na mijn optreden in Mon te Carlo werd me in elk geval duidelijk dat ik mijn houten racket moest vervangen. Ik heb zeer veel moderne modellen ge probeerd en ben nu erg tevre den over het type dat ik ge bruik." Veranderen „Daarnaast besefte ik dat ik mijn spel moest veranderen", vervolgt Borg. „Iedereen kon zien dat ik slecht speelde. Daar om ben ik naar Nick Bollettieri gegaan. Nee, hij heeft me geen nieuwe slagen geleerd. We heb ben vooral geprobeerd mijn huidige spel te verbeteren. Ik ben van mening dat die trai ningsstage vruchten heeft afge worpen. Dit jaar speelde ik in Monte Carlo toch stukken beter (Borg verloor met 6-7, 2-6 van een niet-fitte Wayne Ferreira, red.). Wat ik nu nodig heb, zijn wedstrijden. Mentaal en fysiek gezien ben ik in een prima con ditie. Ik ben weer bereid drie, vier uur per dag te trainen. Daarbij heb ik geen speciaal doel voor ogen. De mensen moeten niet verwachten dat ik opnieuw de nummer één van de wereld word. Voor mij is de enige uitdaging goed te spelen en te ontdekken hoe ver een bij na 36-jarige in het hedendaagse tennis kan komen." Tot nu toe is dat een gedeelde 1034-ste plaats op de wereld ranglijst met drie punten (drie keer verlies in de eerste ronde). Borg: „Ik wist natuurlijk dat het moeilijk zou worden. Ik ben per slot van rekening acht jaar weg geweest. In die tijd is het tennis door de ontwikkeling van het materiaal drastisch veranderd. In mijn ogen is het niveau nog steeds hetzelfde. Er zijn alleen veel meer goede spelers, die door de 'wide-body-rackets' veel harder kunnen slaan." „Het 'power-tennis' doet naar mijn idee de sport geen goed. Tegenwoordig zie je bijna geen rally's meer. Jongens als Ivani sevic en jullie landgenoot Kraji- cek zijn zonder twijfel goede tennissers. Maar het is boem, service en klaar. De meeste toe schouwers kopen daarvoor toch geen kaartje", aldus de vroegere grootmeester van de rally, die niets ziet in het idee om het ser vicevak te verkleinen. „Ik denk dat het langzamer maken van de banen en ballen meer effect zal hebben. Maar ze moeten eerst die wide-body's' verbie den. Anders speelt over tien jaar iedereen daarmee en dan is het tennis nog sneller en nog onin teressanter." Een seintje van 'Godfather' Van Lent maakt een einde aan het vraaggesprek. Borg moet nog douchen en over een uurtje staat er weer een verplichting bij een sponsor op het pro gramma. Een kort knikje en weg is hij. Via de achteruitgang, want bij de voordeur wachten een Zweedse journalist en foto graaf. En met de Zweedse me dia, die volgens Borg iets te veel leugens over zijn privé-leven hebben verspreid, praat de le gendarische tennisser al jaren niet meer. SCOREBORD SPORTAGENDA WIELRENNEN lulgarije 81-74 (50-33) Stand 1. 2 Italië 5-9. 3 Bulgarije 5-8. 4 a 5-8. 5 Japan 5-7. 6 Canada 5-7. VOETBAL HOOFDKLASSE: DSB - Keytown RONDE VAN ITALIË 42.2 I. 2. Cipi 9 Petite 5 Sciandn (Ita). 6 (Ita). 8 Henn(Du-). 10 Oegroemov (GOS). 143 54 17 00. Spfuch (Pol). 7 Di Basci (Ita). 10 is (Ned) 4 06. 0 59. 3 Herrera (Col) 2 16, a). 5 Giovannetti (Ita) 2 20. i a (Pol) 2 58. 8. Vor 91 Solleveld, 92 Ni|dam, 93 Hanegraa». 108 Goense 20 50. Algemeen klassement 1 Zulle 11 17 10. 2 Rommger 0 21. 3 Montoya 0 42. 4 Memdert 1 38. 5 Oelgado 1 40. 8 Oen Bakker 2 09. 9 Van Aert 2 19. 10 Alonso. 13 Breukmk 2 30. if 21.18. 91. Poels 21.43. 97. '7. 104 Goense 21 20. 105. N. VOETBAL EERSTE KLASSE: Quick Boys -1 ROEIEN eiderdorp (10 00-18 00 uur) o Dwarswetenngkade iandag8/6 AFC 34 UVS. terr EDO 14 00 VROUWEN SOFTBAL I) 2 59. 9. Chioi 1)3.26. 1 HOCKEY TENNIS BASKETBAL snelheid 33.521 km'u). 2 Ekimov (GOS) 1 02. 3 Nei.ssen (Ned). 4 Do,wa (Fra). 5 Le- Mond (VSO. 6 Rooks (Ned). 7 Van den Akker Algemeen klassement 1 Lebianc (Fra) 18 48 52. 2 Fartan (Col) 0 15.3 Mottet (Fra) 0 18.4 Dufau*(Zwi)0 21 RONDE VAN ASTURIE Derde etappe. Avies A:to de Naranco 1 Alonso (Soa) 143 km in 4 06 15. 2 Rom.nger (2wi) 0 16. 3 Zulle (Zwi) 0 18, 4 Memdert Republiek 99-42 n 1-0 (sc). 40 Maragan 1-1.45 Lea der Ben 2 1 (sc). 51 Dorado 2-2. 70 e-Van der Ben 3-2 (sb) Scheidsrech- Bra/'i.e Aust'.aiie 49 9 1 Austraiie6-11.2 Tsiechosiowak.|e6 Chma 6-11.4 Brazilië 6-10 5 Hongar DAMMEN ROLANDGARROS Sabat.n. (Arg/3) 6-3 4-6 6-4 Finale Graf - Se- Vrouwen dubbel kwartfinales Femandez/Zvere- va (VSt/GOS/2) - Adams/Bodegraf (VSt/Ned/5) 6-3 6-4 Gemengd dubbel kwartfinales Bodegraf/Nes sen (Ned/6) - Savtsienko/Suk (Let/Tsj) 4-6 6-3 EERSTE KLASSE: V - Storks. EDO - ADO. Ten ATLETIEK TAFELTENNIS EREDIVISIE: Oegstgeest - Bartok (z HONKBAL TENNIS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22