Leconte man van uitersten 'Er kan niets meer misgaan' 'Het kan spoken in het Zuiderpark' Sport Oranje oefent zonder Gullit en Rijkaard BANDEN MET f 100,-VAKANTIE VOORDEEL. VRIJDAG 5 JUN11992 21 n joustra ao van kaav AFC '34 mag aantreden tegen UVS alkmaar UVS moet het maandag opnemen tegen AFC 34. De zondageersteklasser uit Alkmaar plaatste zich gisteravond ten koste van Blauw Wit (2-1) voorde promotiewedstrijd tegen UVS. die op het terrein van EDO in Haarlem wordt afgewerkt. Overi gens beleefde AFC voor ongeveer 1500 toeschouwers benauwde ogenblikken, omdat Blauw Wit lange tijd de leiding had. De Am sterdammers. wegens het onreglementair opstellen van de Nige- naan Asmand Ogokali veroordeeld tot het overspelen van dit duel. gaven in de slotfase het recht op een promotiewedstrijd uit handen. Slimme Grimbergen leidt in Portugal viana Petra Grimbergen heeft op een merkwaardige manier de leiding genomen in de grote prijs van Portugal. De Rijnsburgse wielrenster vond gisteren als enige uit een kopgroep van negen de kortste weg naar de finish. Nadat haar medevluchters een verkeerde weg waren ingeslagen, schreef Grimbergen naast alle tussensprints ook de 75 kilometer lange etappe van Viana naar Maia op haar naam. Een dag eerder had zij zich tijdens de pro loog al een goede uitgangspositie in het algemeen klassement verworven. Hetzelfde gold voor Marion Borst uit Leiderdorp, die beslag legde op de witte trui voor de best geklasseerde junjore. Nederlanders gokken op Oranje Amsterdam Een meerderheid van de Nederlandse voetballief hebbers denkt dat Nederland in Zweden de Europese titel pro longeert. Zestig procent tipt Nederland als winnaar. Duitsland is favoriet voor 24 procent van de fans. Dat blijkt uit een telefo nische enquete, die het martonderzoekbureau Trendbox deze week onder duizend Nederlanders heeft uitgevoerd. Ruim een kwart van de ondervraagden (28 procent) denkt dat Marco van Basten zich in Zweden als beste speler zal manifesteren. Ruud Gullit verwierf dertien procent van de stemmen, Frank Rijkaard elf, Ronald Koeman tien, Dennis Bergkamp acht en Wim Jonk vijf. Personele problemen bij Schotten LONDEN/CLAScowZowel de Engelse bondscoach Taylor als zijn Schotse collega Roxburgh moet nieuwe spelers oproepen om hun selecties op sterkte te brengen voor de eindronde om de Europese voetbaltitel in Zweden. Taylor raakte woensdag Barnes kwijt en zag dat verdediger Stevens gisteren naar het ziekenhuis moest om röntgenfoto's te laten maken van zijn voet. Schotland, de eerste tegenstander van Nederland, verloor woensdag Malpas in het oefenduel met Noorwegen wegens een achillespeesbles- Vanenburg kiest eieren voor zijn geld eindhoven Gerald Vanenburg dient zijn contract bij PSV uit. In tensief overleg tussen de speler, trainer Hans Westerhof en het bestuur van de landskampioen heeft geleid tot voortzetting van Vanenburgs verblijf in Eindhoven. Krajicek tennist op Hollands gras rosmalen Richard Krajicek neemt deel aan het grasbaantoer- nooi in Rosmalen dat volgende week maandag begint. De Ne derlandse tennisser is voldoende hersteld van de spierirritatie die hij afgelopen week opliep in Roland Garros. Tot die conclu sie kwam Krajicek na een training met onder anderen Rijnsbur ger Jan Siemerink. Van der Kleij vol vertrouwen katwijk rob onderwater Frenk van der Kleij is een bij zonder kind. Je houdt van hem of je ziet het helemaal niet zit ten in de voetballer van Quick Boys. De aanhangers van de 'rooie' beleven momenteel gou den tijden. De 28-jarige aanval ler verkeert in bloedvorm en is er voor een niet onbelangrijk deel verantwoordelijk voor als de Katwijkers voor de tweede keer in successie de zaterdagti- tel voor zich opeisen. Er mag zelfs met 3-0 van Kozakken Boys worden verloren. Maar niemand in Katwijk gelooft dat het zo ver komt. De tegenstan der uit Werkendam wordt met huid en haar opgegeten, den ken ze in Katwijk, waarna Quick Boys begint aan het échte werk: het algehele amateurkampioen schap van Nederland. Het smetje op het seizoen 1990-91 zit Quick Boys nog steeds niet lekker. Na een reeks uitstekende prestaties werden de Katwijkers twee keer volledig weggespeeld door De Treffers uit Groesbeek. Volgende week op Nieuw Zuid heet RCH of Rheden de tegen stander. De Katwijkers, Van der Kleij incluis, zijn gebrand op re vanche. Wie heb je liei>er: RCH of Rheden? „Het maakt me eigenlijk niet uit. Misschien dat RCH leuker is. Daar hebben Edwin Otte en Richard Hoogervorst gespeeld." Quick Boys straalt momenteel iets onoverwinnelijks uit. „Het gaat inderdaad steeds beter." Waarom nu pas, terwijl het tijdens het lopende seizoen niet altijd even goed was? „Tijdens de winterstop zat de zaak goed op slot. Dat had te maken met de slechte verhou ding met de trainer. Toen er op een gegeven moment van ho gerhand werd besloten dat de partijen met elkaar verder moesten, hebben we de koppen bij elkaar gestoken. En hebben elkaar beterschap beloofd. Van af dat moment is het beter gaan draaien." Maar in de eerste wedstrijd van de nacompetitie bij ACV was het weer niets. „Dat was voor mij ook onbe grijpelijk. We waren best gecon centreerd, maar kwamen steeds een stapje tekort." Wat kan er morgen tegen Ko zakken Boys nog misgaan? „Eigenlijk niets. Maar als er niets op het spel staat, is Quick Boys onvoorspelbaar. Als we morgen bijvoorbeeld vriend schappelijk spelen tegen een Frenk vierdeklasser, dan kunnen we net zo goed met 3-0 verliezen. Voor een trainer is dat om gek van te worden. Maar ik heb het gevoel dat we zonder proble men zaterdagkampioen wor den." Dan kunnen jullie je eindelijk der Kleij laat drie verdedigers van Kozakken Boys de hielen zien. revancheren voor de afgang van volgend seizoen. „Dat kun je we! zeggen. We zijn extra gespannen." Duurt het seizoen niet te lang? „Het seizoen duurt nooit te lang als je lekker speelt. Ik heb er in elk geval weinig last van. Het Nederlands voetbalelftal speelt tegen Frankrijk zonder Ruud Gullit en Frank Rijkaard. De twee Milanezen blijven van avond bij het vriendschappelij ke duel in Lens door blessures aan de kant. Michels wilde aan vankelijk in actie komen met de ploeg, die een week later op de Europese titelstrijd ook de eer ste wedstrijd tegen Schotland speelt. Daarom verbood hij ook Ronald Koeman zondag voor Barcelona uit te komen. De Spaanse club heeft nog een kans op het kampioenschap. Gullit heeft nog steeds last van een blessure aan het scheenbeen. Rijkaard is de laatste twee dagen aan het suk kelen geslagen. „Hij heeft last van enkele spieren, als gevolg van een beetje overbelasting. Het is beter dat'hij even rust neemt", verklaarde bondsarts Kessel bij aankomst op het vliegveld van Lille. Michels heeft in Frankrijk zestien spelers tot zijn beschik king. Naast Gullit en Rijkaard zijn ook Frank de Boer (lies) en Peter Bosz (spier) door blessu res niet beschikbaar. „Maar ik verwacht", zei Kessel, „dat ie dereen voor de openingswed strijd van volgende week op tijd fit is." De blessures van met name Gullit en Rijkaard zijn niet zo ernstig dat spelen onmogelijk is. „Maar ik ben absoluut niet van plan voetballers op te stellen die niet honderd procent zijn. Daar is ook geen enkele aanleiding toe. Er zijn voldoende alterna tieven". lichtte Michels toe. Aanvankelijk was Michels van plan in dezelfde samenstelling te starten als in de eerste oefen wedstrijd tegen Oostenrijk. De beoogde basis was als volgt: Van Breukelen, Van Aerle, Koeman, Van Tiggelen, Rijkaard, Wou ters, Bergkamp, Witschge, Gul lit, Van Basten en Roy. Michels wilde nog niet zeggen voor wie hij nu kiest. „Ik ga daarover eerst uitgebreid van gedachten wisselen met Dick Advocaat. Tot nu toe verscheen Van 't Schip in de voorbereiding op rechts als Gullit uitviel en was Winter de vaste vervanger van Rijkaard op het middenveld. Seles en Graf op het randje Gabriela Sabatini en Arantxa Sanchez-Vicario rammelden gisteren weer behoorlijk aan de poort bij respectievelijk Monica Seles en Steffi Graf. Maar voor lopig blijven de nummers één (Seles) en twee (Graf) van de wereld ongenaakbaar. Morgen spelen ze de finale op Roland Garros. Graf kreeg gistermiddag wel even de bibbers. In de eer ste set maakte ze geen game te gen de 20-jarige Spaanse. Dat deed zelfs Manon Bollegraf een paar dagen eerder beter tegen Sanchez. De gedachten van Graf gingen op dat moment te rug naar een jaar geleden. Toen werd ze in de halve eindstrijd in Parijs genadeloos afgeserveerd door Sanchez (6-0, 6-2). San chez, vierde geplaatst, viel ech ter ver terug en Graf stond op uit haar graf. Met twee keer 6-2 rekende ze af met haar tegen standster, die haar in de finale van 1989 op Roland Garros ook al de loef had afgestoken. Graf lijkt na 1987 en 1988 klaar voor een nieuwe titel bij de Open Franse. „Ik voel me lekker en ik benader mijn tennis anders", aldus de in het verle den vaak door het randgebeu- ren uit balans gebrachte Analis te. „Ik heb hier in elke wedstrijd plezier." Monica Seles, 's we relds nummer één, had het gis teren net als Graf ook even Spaans benauwd. De Argentijn se Gabriela Sabatini vocht na een verloren eerste set (3-6) knap terug (6-4) en sleepte er een derde set uit. Daarin kwam ze op een 4-2 voorsprong. Maar Sabatini maakte in het vervolg van het duel géén game meer: 6-4. De 18-jarige Seles kan voor de derde keer in successie de beker winnen, waaraan een cheque van 810.000 gulden ver bonden is. FC Den Haag acht zich niet kansloos Nu bij aankoop van 2 autobanden bij Profile Tyrecenter maar liefst ƒ100,- boekingsvoordeel op een midweek arrangement bij Gran Dorado bungalowparken. Bovendien kunt u meedoen aan de prijsvraag waarmee zelfs 55 Gran Dorado midweken zijn te winnen. Deze aktie duurt tot 21 juni PROFITEER NU EN KOM NAAR PROFILE TYRECENTER PROFILE TYRECENTER ANDINSMVICI MIT NONH PROFILE TYRECENTER BERK Leiden, Kaasmarkt 6, telefoon 071 -12 53 41 den haag gus van oosten De vulkaan die FC Den Haag heet, is plotse ling weer uitgebartsen. Het supportersge- weld van woensdag in de Deventerse Ade laarshorst heeft de goede bedoelingen van de Zuiderpark-club een behoorlijke knauw gegeven. Een dag later, na de 3-0 nederlaag tegen Go Ahead Eagles in de eerste van de twee promotie/degradatiewedstrijden, komt Den Haag weer een beetje tot rust. De eerste maatregelen zijn al aangekon digd. Op tweede pinksterdag blijven de kas sa s van het Zuiderpark gesloten, wordt de bierpomp aan banden gelegd en een leger van 450 ME'ers ingezet om de wedstrijd van Den Haag tegen Go Ahead in goede banen te leiden. Supportejs uit Deventer wordt de toegang geweigerd, evenals de Haagse fans die zich woensdag in de IJsselstad nebben misdragen. Voorzitter Nyqvist van FC Den Haag kon zijn woede gisteren nauwelijks verhullen. „Het is intriest dat een kleine harde kem zich weer te buiten is gegaan. Des te meer omdat de club structureel aan de betere hand was. Wij hebben als bestuur besloten om al die mensen die zith m I venter hebben misdragen, hangende het onderzoek, maandag de toegang tot het sta dion te ontzeggen. We mogen niet in deze situatie berusten, we moeten hard optreden tegen deze kleine groep. In de politiek en het bedrijfsleven worden mensen die zich niet aan de regels houden niet getolereerd, dus waarom zou dat in het voetbal niet mo gelijk zijn." Mark Wotte, trainer ad interim bij Den Haag, zegt in een eerste reactie niets over de onverkwikkelijke gebeurtenissen op de tribunes te willen zeggen. „Daar hebben we niets mee te maken, want dat is ons pro bleem niet", aldus Wotte. „Het is een zaak van de openbare orde. De voetballers zijn niet verantwoordelijk voor dergelijke exces sen. Het beïnvloedt de wedstrijd, dat wel. Het is even slikken als je zo iets meemaakt. Ik denk dat de autoriteiten in Deventer een grote inschattingsfout hebben gemaakt." „Ik ben meer kapot van het resultaat dan van de toestanden er omheen", zegt mid denvelder Cor Lems. „Ik denk dat ze in De venter de komst van 1000 Haagse fans te licht hebben opgevat. Bij ons is alles goed georganiseerd. We hebben nog hoop op een goed resultaat. De wonderen zijn de wereld niet uit. We kunnen onze sterkste pstellen. Harry van der laan. Marcel Jbert van Oosten en Michel Adam zijn er weer bij. Peter Houtman kan weer in de punt van de aanval spelen. Dat het kan spoken in het Zuiderpark hebben we vaak genoeg bewezen. Vraag dat maar aan Roda, want toen scoorden we ook vier doelpunten in een kwartier tijd." De dreiging van degra datie is echter levensgroot. Wotte: „Als je het nuchter bekijkt, dan hebben wij vijf pro cent kans om te overleven." Het zou de der de keer in tien jaar tijd zijn dat FC Den Haag een stapje terug moet doen. De finan ciële gevolgen zijn vooralsnog niet rampza lig. De begroting van de club is door Alrc- con, het bedrijf dat het produkt FC Den Haag commercieel aan de man moet bren gen. het komende seizoen gegarandeerd. „De negatieve publiciteit werkt natuurlijk demotiverend", aldus Kees van Oostrom, de vertegenwoordiger van Alrecon in het Haagse bestuur. „Maar voor FC Den Haag is er altijd belangstelling, omdat de club in een voetbalstad speelt met grote betrokken heid van zowel de burgers als van het be drijfsleven. Het verzorgingsgebied van Den Haag is een grote markt, met veel consu menten. Daarom blijft FC Den Haag inte ressant voor sponsors. Degradatie is niet eens mijn primaire zorg. het negatieve imago richt veel meer schade aan." De se lectie van FC Den Haag ging gisteren weer over tot de orde van de dag. De spelers groep was te gast in Hilversum, waar opna mes werden gemaakt voor het tv-program ma De Verleiding. Onderwerp: de positieve uitstraling van sportsponsoring. En de ploeg ook niet. We gaan steeds beter voetballen, zelfs de mindere jongens spelen nu de pannen van het dak." Staat Edwin Otte morgen in delnisis? „Hii heeft deze week meege- traind en lijkt dus fit. Maar of hij speelt, weet ik niet. Het is on verstandig als hij met Marco Dijkhuizen op het middenveld speelt. Dan spelen we te voor spelbaar. Aan de andere kant is het lullig om zo'n jongen met zo'n jpoie verdienste buiten de ploeg te houden." Henri Leconte moet altijd een beetje lachen om de ver heerlijking van zijn persoon. Hij is vaak genoeg doodge knuffeld, maar daarna ook weer van zijn sokkel geduwd. Hij blijft liever met beide benen op de grond. Ook al zien de Fransen dat graag anders nu hij de laatste vier heeft bereikt op Roland Garros. Hij is hun held. PARUS ROB VAN DER ZANDEN Ach, hij weet hoe dat gaat met zijn chauvinistische landgeno ten. In een onbezonnen bui liet hij zich jaren geleden al eens laatdunkend uit over de verre gaande vaderlandsliefde. „Een Fransman krijgt al een erectie als hij in zijn eigen paspoort kijkt", grijnsde Henri bij die ge- IHRUIM. Het was een opmerking die volkomen in het verkeerde keel gat schoot van de Fransen. Maar ze hadden het kunnen weten. Dit was de 'clown' Henri ten voeten uit. Hij breekt net zo gemakkelijk hanen als hij m steelt. Hij krijgt de mensen op de kast en op de banken als het moet. Zijn gedrag buiten de baan is zoals ziin tennis: ge durfd, creatief en het liefst tegen alle heersende normen en waarden in. De flapuit heeft ook wel eens geroepen dat hij liever Wimbledon zou winnen dan Roland Garros. Op dit moment wil natuurlijk niemand in Frankrijk aan die onvriendelijke opmerkingen worden herinnerd. Het is op Roland Garros Henri voor en na. Zijn zoveelste rentree op het hoogste niveau laat geen plaats voor relativeren. Henri de ma giër' is terug en heel Frankrijk houdt weer van hem. Eigenlijk geniet hij ook wel van de steun. Hij heeft er recht op. Leconte zal niet de geschie denis ingaan als een 'enfant ter rible' la John McEnroe, maar hij verdient toch een eervolle plaats achter 'Big Mac,' als 'die andere linkshanaer met de flu welen touch'. Weinig spelers kunnen op <Je tennisbaan zo veel met een bal als de fransman, die over een maand 29 wordt. Weinig ande ren kunnen ook zo belabberd spelen. Een man van uitersten, maar als hij het op zijn heupen heeft, verbleekt de rest van het veld dat vooral uit gevoelloze hardhitters bestaat. Niemand heeft zulke snelle handjes als Leconte. Zijn volleren is ongeë venaard. Hij werd op 4 juli 1963 gebo ren in het Franse üllers. De kenners hadden het al snel door. Dit was geen doorsnee tennisser waarvan er dertien In een dozijn kunnen. Hier stond een natuurtalent met een bril jante linkerarm die bewees op alle ondergronden te kunnen winnen In 1980 stapte hij het profcir cuit binnen. Twee jaar later I bij de beste 30 van Vanaf dat moment verliep zijn loopbaan met vallen en opstaan. Vooral ziin blessu regevodige rug zou hem veel vuldig opbreken. Liefst drie keer onderging hij een operatie, maar steeds kwam hij terug op het hoogste niveau. Voor een man die niet bekend staat om zijn werklust I In 1986 had hij zijn beste jaar. Zijn plaats als nummer vijf van de wereld had hij destijds vooral te danken aan twee halve-fina- leplaatsen op Roland Garros en Wimbledon en een kwartfina- Icplaats bi) de US jMO Behalve met zijn rug had llenri ook zo zijn probleempjes die pasten in het leven van een 'bon vivant'. Hij dronk graag een wijntje, kocht het liefst snel Ie auto's en alti|<l had hi| mooie vrouwen om zich heen. Hij trouwde onder andere met de ex-vrouw van Guy Drut (de voormalige Franse hordenlo per). Toen de relatie op de klip pen liep. berichtten de roddel bladen r lil geuren en kleun n over. „Hij blijft een beetje naïef en is niet altijd tactvol met zijn teksten. Maar je moet hem ne men zoals h11 is", aldus een Franse journalist op Roland Garros. Als het er op aankomt is de Franse pers bijna net zo hWÉÉW h als liet publiek. Toen Leconte woensdagavond de Zweed Nicklas Kulti versloeg na een 0-2 achterstand in sets, was niet alleen Stade Roland Garros te klein. Ook de pers* ruimte barstte uit haar voegen. 'Riton, Rit on' schreeuwden de Franse verslaggevers, de koos naam van Leconte. Gisteren waren de Franse kranten tc klein om de heldendaden van leconte te beschrijven. L'Eoui- pr besteedde maar liefst due pagina's aan de indrukwekken de come-back van de nummer 200 van de wereldranglijst De man die enkele dc rijs nog wilde af/eggrn voo Open Franse Henri zat in een dal zet nu heel Frank rijk in vuur en vlam Het is alle maal nog erger dan een half jaar grleden toen 1-ecomr ook al de nationale held was. Samen met Guy Forget bezorgde hij toen zijn land de fel begeerde Davis Cup door In de finale de favo riete ploeg van de Verenigde Staten te verslaan. De landen beker was zestig jaar lang niet in Franse handen geweest. Nu beleeft leconte het allemaal op nieuw. Vandaag kan de balvir tuoos. net als in 1988 dc finale van Roland Garros bereiken (hij verloor van Mats Wilandcr) Over de rug van Petr Korda. een andere llnksh ander. De Tsjechoslowaak maakte gisteren de woensdag afgebroken partij af tegen Andrei Ohcrkasov 6-4. 7 i 1- 7,. i» 1.1 Henri 1<-» on te in de finale van Roland Gar ros 1992. Het zou een ning «oor bat tennis zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21