Record aan patiënten hooikoorts X Goed jaar Energiebedrijf EWR Directeur van veemarkt: 'Geen mishandelingen' Regio Horeca en ziekenhuis kissebissen over broodmaaltijd aan toeristen ƒ10,- IH///III vanLeest Beveiliging bouwkranen vaak slecht Ritzen wil medezeggenschap hbo verbeteren ifcaéLtji tij- ,J| J VRIJDAG 5 JUN11992 19 v:s v_ ass. Een recordaantal mensen heeft de afgelopen weken met rode en lopende neuzen, gezwollen ogen en onbedaarlijk niezend rondgelopen. Nooit tevoren hebben zo veel mensen last gehad van hooikoorts. De lucht bevatte een ongeëvenaard aantal stuifmeelpollen. Er is een bloeiex- plosie van grassen. De afgelopen weken heeft het nauwe lijks geregend waardoor de zogeheten stuifmeelpollen in de lucht bleven zweven. De meeste hooikoortspatiënten kunnen nu even ademhalen, maar voor de Pinksterdagen wordt weer mooi weer verwacht. Veel mensen die in normale jaren geen last hebben, kregen nu ook met e gezette slijmvliezen te maken. LEIDEN MONICA WESSELINC Als het KNMI het heeft over de warmste maand mei van deze eeuw loopt een recordaantal hooikoortsklachten daarmee parallelaldus aerobioloog F.T.M. Spieksma van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Het ziekenhuis meet dagelijks de stuifmeelconcentratie en geeft op grond daarvan een hooi koortsverwachting af. Nog nooit tevoren hebben zo veel mensen last van hooikoorts gehad. Spieksma schat dat de afgelo pen weken ten minste 200.000 mensen min of meer ernstige hooikoortsverschijnselen heb ben gehad. Veel mensen die in normale jaren geen last hebben, kregen nu ook met een lopende neus, rode ogen en opgezette slijmvliezen te maken. „Het aantal mensen met hooikoorts lag beduidend hoger en ieder een bleef langer ziek". De aan leg voor hooikoorts is aangebo ren. In de jeugd wordt al dan niet een allergie ontwikkeld en de meeste mensen houden die allergie levenslang. Iedereen ademt stuifmeelpollen in, maar alleen bij hooikoortspatiënten leidt deze inademing tot allergi sche reacties van de slijmvlie- Niets te doen Er valt tegen hooikoorts weinig uit te richten. Spieksma raadt mensen met deze vorm van al lergie aan hun leefwijze aan te passen. „Dat betekent dus niet gaan joggen van Leiden naar Zoeterwoude als het AZL aan geeft dat de omstandigheden voor hooikoortspatiënten on gunstig zijn. Er bestaan medicij nen zoals een prikpilkuur en ta bletten. Het succes hiervan is nogal wisselend." Spieksma wijst er met nadruk op dat hooikoorts weliswaar niet gevaarlijk, maar toch zeker zeer vervelend is. „Sommigen hebben het zo erg dat ze er fei telijk door gehandicapt zijn. Het moet niet worden onderschat. Hooikoortspatiënten voelen zich bij een ernstige aanval be hoorlijk beroerd." Hoewel er de afgelopen we LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Voor de N.V. Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) was 1991 een zeer goed jaar. Het be drijf boekte vorig jaar een veel beter resultaat dan was begroot, zo blijkt uit het gisteren gepre senteerde jaarverslag. Wel moet de EWR gaan fuseren met het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH), zo constateert het bu reau KPMG in een studie. EWR- directeur J. Haijkens noemt één energiebedrijf voor de provincie Zuid Holland op langere ter mijn niet onwaarschijnlijk. Het resultaat van de EWR viel met 9,7 miljoen gulden ruim 5,5 miljoen hoger uit dan was be groot. Haijkens verklaart dat grote verschil uit een betere be heersing van de kosten en de invoering van een nieuwe ta riefstructuur. „En dat is altijd lastig begroten". Op de stadsverwarming werd in 1991 een verlies geleden van 5,3 miljoen. Dit project wordt naar verwachting pas rond de eeuwwisseling winstgevend. Voor milieurisico's heeft de EWR 1,5 miljoen gulden opzij gelegd. Haijkens verwacht dat dit bedrag in de toekomst nodig is voor bodemsanering, onder andere op het bedrijfsterrein aan de Langegracht. Over de vraag of de EWR moet fuseren met het Haagse Duinwaterbedrijf wordt waar schijnlijk een extra aandeelhou dersvergadering bijeen geroe pen na de zomer. Daarna zal het volgens Haijkens nog onge veer een half jaar tot negen maanden duren voordat defini tief tot een fusie wordt besloten. KPMG adviseert dat te doen in de vorm van een holding, waar in beide bedrijven zelfstandig blijven en hun samenwerking langzaam kunnen uitbreiden. Als grootste voordeel van een fusie noemt Haijkens de grotere invloed van een groot bedrijf op het beleid van de overheid, zo wel nationaal als internationaal. „Daarbij denk ik bijvoorbeeld aan toekomstige regels uit Brus sel. De Europese commissie heeft al aangekondigd pooling te gaan verbieden en dat heeft consequenties voor de tarie ven." Pooling betekent dat alle centrales die aan het Neder landse elektriciteitsnet leveren hun kosten bij elkaar optellen en vervolgens delen. De uit komst is de prijs die de distribu tiebedrijven betalen. In de toekomst verwacht de directeur nog grotere samen werkingsverbanden dan de fu sies die nu worden voorbereid. Over ongeveer 15 jaar zou in Zuid-Holland één distributiebe drijf voor gas, licht en water kunnen ontstaan. Dat zou dan wel weer in regionale units ver deeld moeten worden om de af stand naar de klant niet te groot te laten worden. Het Haagse waterleidingbe drijf voelt op dit moment nog weinig voor een fusie. Om toch alle openbare nutsbedrijven in 16 Favoriete Hits Nederpop met o.a. René Froger, Anita Meyer en Annie Schilder. 16 Daverende Hollandse Hits Nederlandstalige meezingers met o.a. Koos Alberts, Corry Konings, Benny Neyman. Twee feestelijke verzamel CD's. Normaal -W75 Van Leest prijs 15,- per CD. VOORDEELCHEQUE iU van deze voordoelchcquc CD geen 15.-niaar s,echl 'Beste vakman' een doorzetter LEIDEN/ALPHEN De 25-jarige Alphenaar M. Al- haft heeft vorige week een prijs gewonnen voor de beste 'aankomende' vakman in de detailhandel. De prijs een bedrag van 500 gulden - wordt beschikbaar gesteld door het Regionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening Rijnatreek (RBA Rijnstreek). Volgens het juryrapport krijgt Alhaft de prijs omdat hij als allochtoon heeft bewezen dat met veel doorzettingsver mogen een leidinggevende positie in de detailhandel wel degelijk haalbaar is. Alhaft is momenteel filiaalhouder bij schoenenwinkel Bata in Lei den. Op jonge leeftijd moest hij stoppen met zijn opleiding aan de LTS om geld te gaan verdienen voor zijn familie. I^ter volgde hij een cursus Nederlands en andere oplei dingen. Via de cursus winkel training van het arbeidsbureau kwam hij uiteindelijk terecht bij Bata. Ook voor andere sectoren werden vorige week in de Rijn streek prijzen uitgereikt, voor beste vakman (m/v) in de ge zondheidszorg, de transport sector, de tuinbouwsector en de bouw- en metaalsector. Uit de vijf prijswinnaars wordt op een symposium in november de beste 'aankomende' vak man/vakvrouw voor de hele Rijnstreek gekozen. UV/tf COMPACT OISCS MINICASSETTES Leiden, Haarlemmerstraat 119 De provincie Zuid-Holland trekt dit jaar bijna 2 miljoen gulden uit voor verbetering van busver voer en bevordering van car pooling. De provincie doet dat door 1,4 miljoen gulden te ste ken in projecten die een betere doorstroming van het busver voer moeten opleveren. Daar naast investeert de provincie 470.000 gulden in verbetering De EWR moet volgens directeur Haijkens fuseren met het Duinwaterbe drijf Zuid-Holland (DZH). foto archief de regio's Den Haag en Leiden in zou de Haagse waterleiding tot samenwerking te brengen redelijk zelfstandig kunnen blij- adviseert KPMG een soort 'su- ven, zonder dat samenwerking perholding' op te richten. Daar- wordt uitgesloten. ken al heel veel grassen hebben gebloeid, geeft dat allerminst reden voor optimisme voor de komende tijd. Nederland kent een groot aantal grassen en de bloei daarvan is gespreid. De weermannen voorspellen voor komend weekeinde weer een stijging van temperatuur. Spieksma houdt zijn hart vast. De grond is weer lekker nat en het vocht in combinatie met een hoge temperatuur zet de grassen flink aan de groei. Dat betekent ook dat de bloei door zal zetten. ZOETERMEER MONICA WESSEUNC Bouwkranen zijn vaak slecht beveiligd tegen omvallen. Dat blijkt uit een eerste onderzoek van de Arbeidsinspectie in Zuid-Holland. Van de vijftig bouwkranen die tot nu toe in de provincie zijn onderzocht, wa ren er tien niet voldoende be veiligd. Alle tien zijn stilgezet tot de beveiliging weer was inge steld. Het onderzoek is nog niet af gerond stelt hoofdinspecteur J. Betlehem van de arbeidsinspec tie nadrukkelijk. Tot de bouw vak-vakantie worden in het hele land de kranen onderzocht. Hij vindt het dan ook te voorbarig om nu al definitieve uitspraken te doen over beveiliging van bouwkranen. De eerste resulta ten noemt de hoofinspecteur alarmerend. „Wij hadden niet verwacht dat het zo vaak mis zou zijn. Dat er iets aan de be veiliging schortte was natuurlijk wel bekend: zo n onderzoek be gin je niet zomaar." Het ontbreken van de beveili ging van de kranen zorgt ervoor dat de kraan een groter bereik heeft. „Die beveiliging zit er echter niet voor niks op. Zonder is de stabiliteit zoek", aldus Bet lehem. In 1992 zijn tot nu toe vier bouwkranen omgevallen. Hoe wel de materiële schade groot was, deden er zich geen ernstige persoonlijke ongevallen voor. Betlehem kan niet zeggen welke van de vier zijn omgevallen om dat de beveiliging was verbro ken. Een fikse windstoot kan ook oorzaak zijn. Recreatiedag De provincie Zuid-Holland or ganiseert met het Recreatiecen trum Vlietland en de Stichting Sport en Cultuur op zondag 14 juni (12-17 uur) een recreatie dag in Vlietland. Het hele gezin kan daaraan meedoen. De activiteiten zijn vooral ge richt op sport en survival (over leven) op land en water. KATWU K/NOORDWU K JAN WESTERLAKEN Het Bedrijfschap Horeca verwijt de Van den Berghstichting in Noordwijk dat zij alleen maar naar haar portemonnee kijkt, die niet goed is gevuld. Niet waar. zegt de stichting, er wor den wel meer diensten aan der den verleend. Het verstrekken van een brood maaltijd aan een paar honderd Duitse toeristen uit de voorma lige DDR is de oorzaak van het gekissebis tussen Horeca en het psychiatrisch ziekenhuis in de badplaats. Het bedrijfschap noemt het oneerlijke concur rentie. Maar directeur L Tou wen van de stichting zegt dat het vaker voorkomt dat er dien sten worden aangeboden. Tafel tje dek je is er een van en de wasserij wast wel eens kleding voor een bedrijf in Noordwijk. Hij ziet daar geen kwaad in. Wat de Duitse toeristen be treft: „We hebben die mensen op verzoek van de VW in Kat wijk binnengehaaldaldus Touwen. Met klem ontkent hij dat de Van den Berghstichting de intentie zou hebben om on eerlijk te concurreren met de horeca. „We zijn toch niet zelf de boer op gegaan om eters te werven? Dat zijn we trouwens ook niet van plan. Ooit hebben we een congres in de buurt van eten voorzien. Onze keuken be reidt elke dag maaltijden «OOI duizend bewoners. Kriigen we van buiten een verzoek om de helpende hand te bieden, dan doen we dat. Want we hebben daar ruimte voor. Zo lag dat ook met die toeristen uit Duitsland. Wij kregen een verzoek, konden daaraan voldoen, dus deden we dat ook." Eenmalig VW-directeur Cees Verplancke zegt inderdaad bemiddeld t^ hebben. „Normaal gesproken doen we zoiets helemaal niet. Die Duitsers hadden zelf al con tact met die instelling. Wij heb ben onze eigen folder waarin staat waar toeristen kunnen overnachten en eten. >Mles bin nen Katwijk. De VW zegt nooit dat toeristen bij de Van den Berghstichting kunnen eten. Dan doen we de horeca in onze pl.t.tts ttkon En dal la nin da bedoeling. Deze kwestie was eenmalig en wat mij betreft ge beurt het niet meer." Directeur S. de Boer van het Bedrijfschap Horeca stelt: „De faciliteiten in een ziekenhuis zijn er voor de patiënt en voor niemand anders De Van den Berghstichting doet dingen die expliciet zijn w eggelegd voor de horeca. Ik vind dan ook dat er van eerlijke concurrentie geen sprake kan zijn. Indien een zie kenhuis het brede publiek van maaltijden wil voorzien, laat het dan eerst eens met de lokale horeca en met ana AtUWm contact zoeken. Wij zijn er niet tegen dat er collega's bij komen om gasten te werven. Maar dan wel onder het motto gelijke monniken, gelijke kappen Voor eerlijke concurrentie zijn wij niet bang Als dat maar gebeurt onder dezelfde voorwaarden. Daartoe moeten de keukens in de ziekenhuizen bij ons bedrijf schap zijn ingeschreven." LEIPEN ERIC JAN WETERINGS Onjuist en onterecht. Dat vindt directeur A. de Jong van de Leidse Groenoorhallen over een rapport van de Landelijke In spectiedienst Dierenbescher ming. De dierenvrienden klagen daarin over wantoestanden op de Nederlandse veemarkten. Ook op markt in de Groenoord- hallen zouden de dieren het re gelmatig zwaar te verduren hebben. „Ik werk hier al 22 jaar en ik heb nog nooit klachten ge had." Het verwijt dat veedrijvers ge weld zouden gebruiken bij het opdrijven van de dieren noemt De Jong niet terecht. „We heb ben de avond voorafgaand aan de veemarkt juist aparte voor lostijden, zodat niet alle dieren tegelijk gelost hoeven te wor den." Ook het verwijt dat vee drijvers hun drijfstokken en elektrische veeprikkers 'met een geweld dat alle perken te buiten gaat' zouden gebruiken, be strijdt De long. „Ik heb de in spectiedienst gevraagd welke drijfmiddelen we wel en niet mogen gebruiken, maar dat we ten zij zelf ook niet." De directeur van de Groen- oordhallen verwerpt het verwijt dat emstig zieke of verzwakte dieren ('wrakke' dieren in het jargon) verhandeld zouden worden. „Wij verhandelen hier 253.000 dieren per jaar. Het kan dus dat er soms iets tussendoor slipt, maar ik weet zeker dat het om niet meer dan tienden van procenten gaat. Dit soort han del is wettelijk verboden en als iemand door de inspectiedienst wordt gesnapt vólgen er hoge boetes". „Onzin", noemt De long het verwijt dat de Groenoordhal on voldoende zou zijn ingericht voor veehandel. „De loswal zou te steil zijn. Men is hier begin vorig jaar geweest en sindsdien is een compleet nieuwe loswal aangelegd. Dat heb ik de sa menstellers van het rapport ook laten weten toen ze ons de con cept rapportage toestuurden, maar daar hebben ze niets mee gedaan." Over de presentatie van het rapport is De long niet te spre ken Weliswaar vindt hij het nuttig als derden hier de zaak eens tegen het licht houden, maar de Landelijke Inspectie dienst Dierenbescherming heeft de veemarkten onvoldoende kans op een weerwoord gege ven. „Op 15 apnl ontvingen wij een concept-rapport, daar wilde men binnen tien dagen een re actie op. Die heb ik gegeven en daarna heb ik eind april ook nog een gesprek gehad met de samenstellers. Daar heb ik in de eindversie niets van terugge- ZOETERMEER ANP 1 Zuid-Holland verbetert busvervoer van carpoolterreinen. Om de stiptheid en snelheid van het openbaar vervoer te vergroten, verbetert de provin cie op tien plaatsen busstroken en bushaltes. Daarnaast zullen met het beschikbare geld drie carpool terreinen worden ver- .nieuwd en uitgebreid. De pro vincie wil zo het carpoolen sti muleren en de overvolle provin ciale wegen ontlasten. De medezeggenschapsraden in het hbo moeten meer invloed krijgen. Dat is een van de hoofdpunten van de notitie over de bestuursstructuur van hbo en universiteiten die minister Ritzen (onderwijs) gisteren naar de betrokken organisaties heeft ge stuurd. Verder blijkt uit de notitie dat uni versiteiten meer vrijheid krijgen om zelf hun bestuursvorm te bepalen. In elk geval moeten zij de studierichtingscommissies meer macht geven en daarmee de studen ten. Er komt ook geld om die student be stuurders tè scholen voor hun taak. De grotere autonomie die de universitei ten krijgen, moet er ook toe leiden dat ze zelf bepalen hoe hun bestuur eruit ziet. Ze mogen daarom zelf een 'charter' (overeen komst) opstellen, dat wel door de minister moet worden goedgekeurd. De meeste voorstellen die Ritzen nu aan de universi teiten doet. komen uit het advies dat de commissie-Van der Zwan in december uit bracht. Het idee van de charter was de kem van dat advies. De grotere invloed van studenten heeft Ritzen er in deze notitie aan toegevoegd. Hij vindt dat de studierichtingscommissies (SRC's) meer invloed moeten krijgen Die commissies houden zich bezie met het on derwijs Ze bestaan voor de helft uit studen ten. Op dit moment functioneren ze maar matig en naar hun adviezen wordt slecht geluisterd De minister stelt \r>or dat de band tussen de SRC en het faculteitsbe stuur nauwer wordt en dat adviezen van de dwingend kunnen worden op gelegd aan een vakgroep Dat kan hi| voor beeld nodig zijn als uit evaluaties blijkt dat er aantoonbare mankementen zijn in het onderwijs van een vakgroep. Ook als een universiteit een cigrn charter opstelt, zal de minister die z/*ker toetsen aan de vraag of de studenten genoeg in vloed houden, zo meldt hij in de notitie Hij wil extra geld uittrekken voor de scholing van studenten die in een studierichting* zitting nemen. In het hbo verdient de medezeggenschap verbetering, vindt Ritzen. De bevoegdheden van de medezeggenschapsraden, waarin de docenten en studenten zitting hebben, zijn nu niet duidelijk vastgelegd Hierover wil Rit/en in augustu* een werkconferentie be- W Kgrn. Directeur A. de Jong van de Leidse veemarkt: „Ik werk hier al 22 jaar en ik heb nog nooit klachten gehad

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19