Oegstgeest wil geen nieuwbouw 'Let op veiligheid van attracties' I Regio Leiden Brug over Noord Aa "gaat wellicht dicht Houseparty's SJJO aan banden gelegd Raadhuis kan ook in Jelgersmakliniek Laatste dag sportmeerkamp Boktor 'vreet' kerktoren van Zoeterwoude op Onderzoek naar huizen Alzheimer-patiënten Mildere straf geëist voor pleger ontucht _)VRIJDAG5JUNI 1992 17 Vlinders in milieucentrum Leiderdorp leiderdorp» Vlinders staan op zondag 7 en 14 juni centraal in het Milieu Educatief Centrum in Leiderdorp. Tegenover de kin derboerderij in de Houtkamp is te zien hoe rupsen en vlinders leven. Bovendien zijn levende rupsen, poppen en vlinders te zien. Drummer doet examen in Muzenhof leiderdorp Een openbaar eindexamen van het Rotterdamse conservatorium staat op 9 juni op het programma van de Lei- derdorpse Muzenhof. Gunnar Graafmans doet dan vanaf 20.00 uur eindexamen 'slagwerk' met medewerking van de Bird Big Band van streekmuziekschool 'Rijnakkoord'. Informatie-avond over milieu in huis leiderdorp Een informatie-avond over milieu in en om het huis wordt op 10 juni gehouden in de kantine van de gemeentewerf aan de Simon Smitweg. Huishoudelijke produkten en verpak kingsmateriaal zijn het onderwerp van een dialezing. De avond duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Rockconcert Oegstgeest week later oegstgeest Het hardrock-concert in het Oegstgeester jongeren centrum aan het Boerhaaveplein wordt niet aanstaande zater dag maar een week later gehouden. Op 13 juni treedt om 21.30 uur de band op met de naam: 'Sexorcist consolation'. De kaar ten voor het hardrock-concert kosten tien gulden. oeterwoude» i or a" de vries zieDe kans bestaat dat de uiterst ^bouwvallige bascule-brug over a^Jde Noord Aa voor alle scheep vaartverkeer wordt afgesloten. Om het verkeer het water te la- n 'ten oversteken, zullen dan als noodoplossing schotten worden 'neergelegd. Dit zei wethouder A. Ringersma gisteravond tij- I dens de vergadering van de r. pcommissie openbare werken. vw Een van de Zoeterwoudena- Jren die boos is over het verval van de brug, heeft een fotore portage van het bouwwerk ge- "*maakt. Het aan de Noord Aa 5/ wnende CDA-raadslid, J. van der Salm, liet de foto's gister- avond liet zien. Duidelijk zicht- baar was dat de balken van de brug vrijwel geheel zijn doorge rot. De brug is in zo'n slechte ito^conditie, dat hij zo nu en dan vanzelf omhoog komt. De ge- meente heeft tussen de balken zelfs al stenen aangebracht om ^„de brug wat meer gewicht te ge- oegstgeest uesbfth buit1nk 14 «De houseparty die de Stichting Jeugd- en longerenwerk Oegst- v" geest (SJJO) zondag heeft ge- ^houden, valt niet onder het jon- 2 geren werk. De mensen van de SJJO 'hoeven dit soort activitei- véten niet meer in hun hoofd te halen, want anders worden ze [aan banden gelegd', waar schuwde de Oegstgeester bur- )€j gemeester S. Scheenstra gister avond tijdens de gemeente- raadsvergadering. Scheenstra die verantwoorde- lijk is voor de openbare ordé en veiligheid in de gemeente, rea- - geerde daarmee op klachten over geluidsoverlast van de zo genaamde 'Sunrave', die van zes tot twaalf uur 's ochtends duurde. Het CDA-raadslid P. Mande- ma was zelf op zondagochtend in alle vroegte polshoogte gaan nemen. „Wij achten dit niet Massaal protest van bevolking tegen plannen voor dorpscentrum Uit een opinie-onderzoek van het Nipo blijkt dat 75 pro cent van de Oegstgeester bevolking (boven de 18 jaar) té gen grootschalige nieuwbouw van het centrum is. Dit opinie-onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de groep "Verontruste Burgers Oegstgeest', onder leiding van Oegstgeestenaar J. Hartevelt. Deze overhandigde gister avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad 2500 protest-handtekeningen. Bijna honderd Oegstgeestena- ren bevolkten de publieke tribune om de protesten tegen de centrumplannen kracht bij te zetten. Van de Salm sprak de vrees uit dat door recreatievaarders gevaarlijke toestanden kunnen ontstaan. Deze recreanten moe ten voor het passeren de brug ophalen, waarna ze die weer met een reuzeklap neerlaten. „Dit geeft letterlijk brokken", al dus Van der Salm. Zijn fractie- en naamgenoot J. van der Salm voegde daar aan toe dat de gemeente bij de op gangen van de brug, telkens as falt moet storten om de grote gaten op te vullen. „Dit asfalt wordt door het verkeer vervol gens het water ingereden, waar door dezelfde gaten weer terug komen. Fijn voor het milieu schamperde hij. Aanvankelijk zou een archi tectenbureau tekeningen ma ken van een nieuwe brug over de Noord Aa en de brug ook bouwen, maar door een misver stand bleef dit werk enkele maanden liggen. De bedoeling is nu toch het volledige brug- gen-plan vóór de zomervakan tie aan de gemeente aan te bie den. oegstgeest liesbeth 8uitink Uit de Nipo-enquête blijkt ook dat maar liefst 64 procent van de Oegstgeestenaren bij de vol gende gemeenteraadsverkiezin gen op een nieuwe partij zal stemmen. Met spandoeken, leuzen, bravo-geroep en honend gejoel lieten de mensen op de afgela den publieke tribune gister avond blijken wat zij van het optreden van het gemeentebe stuur tot dusver vonden. De vertoning had veel weg van een zitting van het Britse Lagerhuis. De bijna honderd aanwezige Oegstgeestenaren protesteer den tegen de plannen van de gemeente om nieuwbouw van het gemeentehuis aan de Lijt- weg te onderzoeken. Ook zijn ze tegen de voorkeur van de ge meenteraad voor het meest in grijpende plan voor nieuwbouw van het centrum aan de Lange Voort: model 3. In model 3 is het centrum he lemaal vernieuwd en hebben raadhuis, bibliotheek, woningen en kantoren er een nieuw plekje gekregen. De bestaande winkel passage is dan verdwenen. Veel Oegstgeestenaren vrezen dat het dorpse karkater van Oegst geest door dit plan wordt aan getast en dat het dorp verstede lijkt. Wethouder J. van der Reijden Het voorstel om een onderzoek te doen naar nieuwbouw van het raadhuis aan de Lijtweg in Oegstgeest, werd gisteravond door alle fracties weggewuifd. 'Onvoldoende informatie over de verschillende alternatieven' was daarbij het belangrijkste argu ment. „In het Wilhelminapark bestaat zeker een mogelijkheid voor het gemeentehuisstelde wethouder J. van der Reijden de demonstranten en raadsleden gerust. „We zouden één laag van de Jelgersmakliniek in gebruik kun nen nemen en de rest verhurenverduidelijkte hij. „Dat is geen optimale constructie, maar het is wel bespreekbaar. Je zou dan aan het Wilhelminapark het representatieve gedeelte kunnen houden, de huwelijken en dergelijke. En we zullen nog een keer bekijken of we niet in z'n geheel naar de Jelgersmakliniek kun nen. Maar ik begrijp dat u bijna tegen elke prijs in het Wilhelmi napark wilt blijven." zegde gisteravond toe dat alle alternatieven worden bekeken die de huisvestingproblematiek van de gemeente-ambtenaren kunnen oplossen. Niet alleen de mogelijkheden van een geheel nieuw Oegstgeester raadhuis aan de Ljjtweg, maar ook de al ternatieven voor het oude raad huis worden onderzocht. De CDA-wethouder reageerde daarmee op de aantijgingen van de overvolle publieke tribune, dat Oegstgeest met de centrum- plannen en nieuwbouw van het gemeentehuis een 'tweede voor herhaling vatbaar", vond zij. „Bij een dergelijke overlast dienen de activiteiten uit te wij ken naar een andere lokatie." „Het hele programma van de SJJO wordt binnenkort onder de loep genomen", zegde wethou der A. Kohlbeck (welzijn) toe. „We moeten kijken hoe de SJJO het programma kan aanpas- De 'Moonrave' die de SJJO voor deze maand op het pro gramma heeft staan, maakt in elk geval weinig kans nog door gang te vinden. De houseparty zou van elf uur 's avonds tot zes uur 's ochtends moeten duren. ..Absoluut krankzinnig", vond Scheenstra. „Ik kan deze activi teit niet onder het Oegstgeester jongerenwerk scharen. De jon gelui worden met pendelbusjes uit Leiden opgehaald, terwijl de SJJO voor Oegstgeestenaren be staat." VÊ oegstgeest Oegstgeester basketballers, voetballers en korfballers streden gisteravond om het hardst rond de tafeltennistafel. Het laatste onderdeel van het Oegstgeester sportmeerkamp werd gehouden in Thom tafeltenniscentrum aan De Voscuyl. Uiteindelijk ging korfbalvereniging Fiks voor de derde achtereenvol gende keer met de wisselbeker aan de haal. De beker blijft nu in hun bezit. Basketbalvereniging BVO en voetbalvereniging w Oegstgeest zaten elkaar dicht op de hielen. De basketballers wisten in de afgelo pen dagen net meer punten te bemachtigen en eindigen vóór de voet ballers op de tweede plaats. De Badmintonclub OBC en volleybalvereniging VCO, die andere ja ren meestal onderaan eindigden, sleepten nu een gedeelde vierde plaats in de wacht. De sporters waren enthousiast over het evenement dat op woensdag 20 mei van start ging. Als het aan hen ligt wordt het sportevenement volgend jaar weer gehouden. FOTO» HOL VAST zoeterwoude jan de vries De houten kap van de toren van de Dorps kerk in Zoeterwoude is zodanig aangetast door de boktor, dat een volledige vervan ging noodzakelijk is. Dit zei wethouder A. Ringersma gisteravond tijdens de commis sievergadering openbare werken. Voor de gemeente betekent dit een Fikse tegenvaller, want aanvankelijk werd alleen rekening gehouden met vernieuwing van het voegwerk van de toren. Door de plaat sing van een steiger, kon de kap van dicht bij worden geïnspecteerd. De torenkap bleek even sterk te zijn aangetast als het kerkgebouw zelf. De kerk, eigendom van de Hervormde gemeente, is voor een groot deel gerenoveerd. De toren is gemeentelijk eigendom. Een aannemer en het gemeentelijk Bu reau Bouwkunde zoeken nu uit wat de fi nanciële gevolgen zijn. Wethouder Ringers- Manhattan' zou worden. Om de protesten kracht bij te zetten overhandigde J. Har- teveld namens de "Verontruste burgers Oegstgeest' een handte keningenlijst. „Het zijn niet al leen meer dan 2500 handteke ningen. maar ook het besef bij de groep verontruste burgers dat zij het gevoel van velen in ons dorp vertolken", verklaarde Harteveld. Eind april had Har- teveld al aangekondigd dat hij een nieuwe politieke partij wil oprichten, als de gemeenteraad voorbij gaat aan de protesten. Wethouder A. Kohlbeck zette zijn vraagtekens bij de aard van het door het Nipo uitgevoerde opinie-onderzoek. .Als het gaat om een objectieve vraagstelling, zou ik het niet aan het Nipo toevertrouwen om die te stel len", aldus Kohlbeck. „Er is duidelijk sprake van een vertrouwensbreuk tussen de burgers en het college con cludeerde D66'er M. Poelmans echter. „Het aantal handteke ningen wijst niet alleen op de commotie die is ontstaan door de nieuwbouwplannen. maar ook op onvrede met de poli tiek". vond ook J. van Raalte (Groen Links). Sociaal Fonds Zoeterwoude zoeterwoude Inwoners van Zoeterwoude die door bijzondere omstan digheden in financiële moei lijkheden zijn geraakt, kun nen vanaf 1 juli een beroep doen op het pas opgerichte Sociaal Fonds. Ook mensen die een inkomen hebben op bijstandsniveau kunnen een beroep doen op het fonds. Het Sociaal Fonds is ont staan uit de Nmenwerting tussen de gemeente en de Zoeterwoudse kerken. Sa men brengen de/e groepen een bedrag van 7000 gulden per jaar in. Mensen die zo'n klein inkomen hebben dat bijvoorbeeld hun kinderen geen lid kunnen worden van een vereniging, kunnen hier voor een bijdrage krijgen. Ook zijn bijdragen mogelijk in de kosten voor abonne- Verder staat het fonds open voor mensen met een minimum-inkomen, die met een noodgevallen' te maken hebben. Het gaat hier bij voorbeeld om gezinnen waarvan de wasmachine het begeeft en die geen geld heb ben om 1 pen. Oegstgeest: niet op korte termijn De gemeente Oegstgeest onder zoekt de mogelijkheden voor aangepaste woningen waar Al zheimer-patiënten mensen die lijden aan dementie thuis kunnen worden opgevangen, in deze huizen zouden de partners van Alzheimer-patiënten de zie ken in hun eigen omgeving kunnen verzorgen. Het verzoek voor de houw yn dergeli|ke woningen is afkomstig van een inwoner van Oegstgeest wiens echtgenote inmiddels is overle den aan de ziekte van Alzhei- Ook na het overlijden van zijn vrouw heeft de Oegstgeestenaar bij de gemeente gepleit voor speciale woningen in het dorp waar Alzheimer-patiënten thuis kunnen worden verzorgd. Het college van burgemeester en wethouders heeft inmiddels te kennen gegeven dat het op korte termijn geen mogelijkhe den ziet om dergelijke huizen te realiseren. De Oegstgeestenaar had gevraagd of het mogelijk was om de huizen te bouwen op de plek waar nu ook een aantal woningen voor ouderen worden gerealiseerd; bij de voormalige Joris de Witte- school. Dat verzoek heeft de ge meente afgewezen. Volgens een woordvoerster van de gemeente zal wethouder A. Kohlbeck binnenkort contact opnemen met zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid om te praten over de opvang-mogelijkheden van Alzheimer - pat iën ten thuis. „Ook zal de wethouder con tact opnemen met de andere regio-gemeenten om over dit verzoek van gedachten te wisse len. Andere gemeenten buiten deze regio zijn al aan het expe rimenteren met dergelijke AJ- zheimer-woningen. maar we kennen de resultaten van die projecten niet. Wc willen ons eerst heel goed oriënteren over dergelijke woningen voordat wc een beslissing nemen." den haag/oegstgeest» ma kon geen schatting geven van de kos ten. maar hij veronderstelde dat die aan zienlijk zullen zijn. „Ik hoop dat we nog de ze maand een besluit kunnen nemen, an ders stagneert de renovatie en worden de fi nanciële problemen nog groter." De wethouder hoopt op een Rijksbijdrage omdat de toren op de monumentenlijst staat. Subsidie wordt echter niet eerder dan in 1996 uitgekeerd: tot die tijd moet de ge meente het geld op tafel leggen. In hoger beroep is gisteren te gen een 50-jarige man uit Oegstgeest een alternatieve straf van 240 uur dienstverlening ge rist wegens het plegrn van on tucht met zijn minderjarige dochter. De man was eerder door de rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan de helft voor waardelijk. Hij ging tegen die straf in beroep omdat hij hem te zwaar vond. De procureur-generaal bij het areinuhofl in 1 hnHaagnv H den Os. gaf gisteren tijdens de behandeling in hoger beroep toe dat een gevangenisstraf wei nig zin heeft. De dochter is in middels het huis uit en de kans op herhaling is volgens deskun digen klein Mr. den Os vroeg daarom om een alternatieve straf van 240 uur dienstverlening. De ver dachte liet weten dat hij met die straf vrede kan hebben Het hof doet over twee weken uitspraak. Staatssecretaris Van Rooy bij opening 'SplashDuinrell: I caroline v Wassenaars attractiepark Duin- rell doet als eerste mee aan een project om de kwaliteit van het |i pretpark te verbeteren. Duinrell werkt aan een zogeheten 'kwali- 'en teitszorgprogramma' dat is op- erj gesteld door de Vereniging van hcj Recreatie-ondernemers (Re- nlcron). Ondernemers kunnen J} daardoor beter inspelen op de ;u» wensen en eisen van de bezoe- kers. Dit zei staatsecretaris Y. I van Rooy (economische zaken) gistermiddag tijdens de officiële opening van de nieuwste Duin- I rell-attractie: de 'Splash'. I „Met een aantal handleidin- I gen en controle-lijsten kunnen de ondernemers zelf aan de slag gaan om de aandacht voor kwa- 1 liteit in alle vezels van hun be- De staatssecretaris hecht ook veel belang aan goed openbaar vervoer naar de attractieparken, zo bleek uit haar toespraak. „Jaarlijks maken Nederlanders maar liefst 27,7 miljoen keer een uitstapje naar pretparken, dierentuinen, kinderboerderijen en speeltuinen. Daar wordt on geveer 500 miljoen gulden aan entreegelden, consumpties en reiskosten aan uitgegeven. Wil len we dat zo houden, dan moeten we aandacht besteden aan de bereikbaarheid." Voorop staat het terugdringen van het autogebruik, vindt Van Rooy. „De bus is een goed alter natief. Die kan nog aantrekkelij ker worden gemaakt door bij voorbeeld clowns of sprookjes figuren op de bussen aan te brengen", suggereerde ze. Duinrell-directeur H. van Zuylen van Nijevelt zei dat hij met busmaatschappij NZH overlegt over de mogelijkheden van een sneldienst volgend jaar tussen Noordwijk. Katwijk, Duinrell, en het Haagse Ma- durodam en het Omniversum. Rompslomp Volgens de staatssecretaris on derzoekt haar ministerie moge lijkheden om de administratie ve rompslomp van attractiepar ken te verminderen. In de zo mer heeft Duinrell bijvoorbeeld veel vakantiewerkers voor wie sociale premies moeten worden betaald. Dat kost veel werk. „Momenteel wordt bekeken of het mogelijk is om de zoge naamde loonbelastingverkla ring minder vaak in te vullen. Ook zijn er projecten om elec- tronisch aangifte te doen, bij voorbeeld bij een ziekmelding van een van de medewerkers." Ook de veiligheid van het pretpark is belangrijk, zei Van Rooy. „Er is een EG-richtlijn in de maak voor de veiligheid van de toestellen in attractieparken. Daarbij is naast de opstelling óók het onderhoud van de toe stellen belangrijk. Want daarbij kan van alles fout gaan. Een glij baan is zo aangelegd, maar om na een paar jaar zónder splin ters in enig lichaamsdeel naar beneden te komen, is goed on derhoud nodig. Dit kan worden voorkomen door een geauto matiseerd onderhoudssysteem. Op dit moment wordt een der gelijk systeem uitgeprobeerd in de EG. Ook de parken in Neder land kunnen straks van die er varing profiteren. Wachten op de splash die komen zou. Staatsecretaris Y van Rooy (tweede van links) had er bij voorbaat schik In gistermiddag, toen zij de nieuwste attractie van Wassenaars Duinrell ten doop hield Van Rooy wordt omringd door de ex-staatsecretarissen (vinr) W. Dik. K. Beyen en P van Zeil Op de tweede rij duikt Duinrell-directeur Graaf van Zuylen van Nijevelt weg: hij houdt niet van water. fOTO» n*LCO nmps

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17