Kijker wil RTL-plus Leiden Gelderse makelaar raakt weg kwijt in Groenoord 'We hebben niet voor niets gestreden' Onduidelijkheid over onderzoek naar station Terras Fandango mag weer open t i"* VRIJDAG 5 JUN11992 15 Tandarts uit Ede ontkent betrokkenheid Kerk Rijndijk gered van slopershamer IjlDEN BOY KLOPPER Het spoor leidt naar J. Slothou wer, een tandarts uit Ede. Die ontkent echter in alle toonaar den huizen in Groenoord te wil len kopen. Toch beweert 'zijn' Vnakelaar J. ten Hoor uit Wage- hingen.dat hij van de tandarts teen doorlopende opdracht' Weeft gehad elke kans aan te grijpen om in Groenoord een woning te bemachtigen. De journalist die zich voorstelt als bewoner/eigenaar in Groen oord vindt bij deze makelaar jjan ook een dankbaar gehoor ^vanneer hij zijn huis te koop aanbiedt. Het verhaal begint bij het ge rucht dat een makelaar in proenoord heeft getracht ver schillende pandjes op te kopen. Hij bood de eigenaren van drie huizen in de Jan Lievensstraat vijftien- tot twintigduizend gul den méér dan de gangbare prijs. Deze meneer Breunissen uit Ede was zo vriendelijk twee te lefoonnummers achter te laten: feijn privénummer in Ede en dat van het Wageningense make laarskantoor Breunissen van den Berg. Zijn compagnon op kantoor ontkent alle betrokken heid. Daarom de makelaar paar eens thuis gebeld. We stellen ons voor als een bewo ner van de Jan Lievensstraat, jdie van zijn huis af wil. Heeft de makelaar interesse? Nee, Breunissen zelf kan hem niet helpen. Maar hij weet dat Icollega Ten Hoor uit Wagenin- gen aan het werk is voor een cliënt met interesse in Leidse pandjes. Ja hoor, het telefoon nummer wil hij ook best geven. Makelaar Ten Hoor dan maar gebeld. Andermaal stellen we Ons voor als bewoner, „ik wil mijn huis in de Jan Lievens straat kwijt. Heeft u interesse? Kan ik eens komen praten?" Ui teraard kan dat. De makelaar blijkt goed op de hoogte van de discussie die in Leiden over Groenoord gaande Is. „De gemeente wil die wijk saneren", vat hij het verhaal sa men. Om te slopen moet de ge- .meente toch eerst eigenaar van de panden en de grond zien te Worden, redeneert hij. En daar voor moet Leiden, als zijn mis sie slaagt, dan bij hem zijn. De Wageningse makelaar laat dus zelfs geen twijfels bestaan over de bedoelingen van zijn cliënt: tandarts Slothouber, reeds in het bezit van enkele panden in Leiden, wil winst maken in Groenoord. De opdrachtgever van Ten Hoor, tandarts Slothouber, rea geert verontwaardigd hem om uitleg wordt „Zegt Ten Hoor dat ik daar hui zen wil kopen? Wat een onzin. U bent misleid. Ik ben tandarts. Ik doe ook in onroerend goed en ik ben dus thuis in dat we reldje. Ik weet dat er dikwijls met stromannen wordt gewerkt. Ik heb verder geen geheimen. U mag gerust weten dat ik drie panden in Leiden heb gekocht aan de Melchior Treublaan. Ik kom er voor uit dat ik dat met speculatieve doeleinden heb ge daan. Twee van de drie heb ik alweer verkocht. Dat is mijn enige band met Leiden. Met Groenoord heb ik niets te ma ken." Er moet iemand zijn die de waarheid niet vertelt. Ten Hoor nog maar eens gebeld. Nu als journalist van het Leidsch Dag blad. De makelaar heeft dan een heel ander verhaal. Hij ver onderstelt een misverstand: „Het gaat me niet om Groen oord, ik ken die wijk niet eens. Het gaat mij om Leiden. Ik weet dat mijn cliënt al eens huizen in Leiden heeft gekocht. En toen ik die meneer uit Groenoord aan de lijn kreeg, dacht ik: ik zal m'n cliënt eens vragen of hij belang stelling heeft." Maar Ten Hoor wist toch van de discussie over 'sloop' van Groenoord? „Nee hoor, die me neer uit Groenoord vertelde mij zelf over over de mogelijke sloop", beweert hij. Ten Hoor zegt dat niet hij, maar iemand anders enkele weken geleden de eigenaren van drie panden in de Jan Lievensstraat moet heb ben benaderd. Dat kan wél kloppen. Dat was immers colle ga-makelaar Breunissen uit Ede, althans zo stelde hij zich tenminste voor. Het onderzoek dreigt vast te lopen. Terug daarom naar de bron: E. van Aelst. De voorzitter van het buurtcomité Groenoord verbaast zich er niet over dat Breühissen alle betrokkenheid ontkent. „Al in de gesprekken met de bewoners maakte hij duidelijk dat hij eigenlijk na mens iemand anders aan het werk was", aldus Van Aelst. Wanneer dit verhaal al ge schreven is, meldt zich plots M. Markusse van de bewonersor ganisatie Maredijkbuurt (die met soortgelijke problemen kampt als Groenoord) aan de telefoon. Ook hij heeft contact gezocht met makelaar Breunis sen. Markusse: „Hij zei mij dat hij aan het werk is geweest in Groenoord in opdracht van een Leidse tandarts. Maar ik vind het een gek verhaal. Waarom zou een Leidse tandarts een Gelderse makelaar uit zoeken om een huis bij hem om de hoek te laten kopen?" EMIEL FANGMANN De kerk van de parochie Maria Middelares aan de Rijndijk wordt niet gesloopt en blijft op de huidige plek in gebruik. Het kerkbestuur heeft zich bij zijn besluit laten leiden door een enquête onder parochianen naar de toekomst van het kerk gebouw. Bijna 60 procent van hen voelde niets voor de ver plaatsing van de kerk. Door de ze beslissing blijft ook het nabij gelegen klooster, denten won sloop. Het kerkbestuur was van zins de kerk aan de Katwijkse pro jectontwikkelaar Ouwehand Bouw te verkopen. Die had een plan ontwikkeld om flatwonin gen op de plek te zetten. In ruil voor de kerk zou Ouwehand de kosten voor een heel nieuw kerkgebouw voor zijn rekening nemen, dat bij het winkelcen trum Stevensbloem in de Ste venshof zou komen. Dat is nu van de baan. P. Ouwehand zei vanochtend het besluit van het kerkbestuur 'te respecteren'. „Ik heb de indruk dat het eerder een emotioneel dan een zakelijk besluit is, maar dat is natuurlijk ook een besluit. Het is jammer, de Stevenshof was met het oude plan mooi 'af geweest. Maar> duidelijkheid is mij alles waard." Naast de kerk komen nu 'symmetrisch' twee flatblok- ken van vijf etages met elk twin tig appartementen. Het klooster met studentenwoningen wil Ouwehand 'nog wat uitbrei den'. Meerderheid Het parochiebestuur besloot de parochianen over de verhuizing van de kerk te raadplegen door middel van een enquête. Het kerkbestuur liet die bij zijn be sluit 'zwaar meetellen', zo schrijft het in het gisteren ver schenen parochieblad. Ruim 57 procent van de 961 uitgebrachte stemmen gaf de voorkeur aan het huidige gebouw. Vijfentwin tig procent wilde een nieuwe kerk, terwijl ruim 18 procent geen voorkeur had voor de ou de kerk of nieuwbouw. De meerderheid geeft de doorslag, vindt het bestuur, 'omdat men sen de bouwstenen van een kerk zijn' en 'in een tijd waarin de kerk vol ontwikkeling is geen risico's genomen kunnen wor den'. Bij een eventuele verhui zing van de parochiekerk vrees de het bestuur - op grond van de enquête - een daling van het aantal parochianen. Zij noemt een draagvlak van 25 procent vóór verhuizing 'onvoldoende'. De kerk van de parochie Maria Middelares aan de Rijndijk. Mevrouw W. Westgeest van de Rijndijk, die met een groep parochianen actie voerde tegen de mogelijk verhuizing van de kerk, is tevreden. „Wij hebben niet voor niets gestreden. Een kerk in de Stevenshof zou bij voorbeeld doelwit van de jeugd zijn geworden, het stuk grond was daar veel kleiner. De huidi ge kerk voldoet, er moet alleen een nieuw dak op. Vanaf de Rijndijk kun je een overledene ook veel makkelijker naar be- m Leidenaar Thomas van Zeyl vertro februari vol goede moed naar het Franse Disneyworld. Die tent ging in april draaien, en het leek de plaats waar je als jongere moest zijn. Vier maanden later zit hij weer thuis. Zijn commentaar: „Een klerezooi". Leidse Thomas wilde er even een B^^^ jaartje uit. Zijn havo- opleiding vlotte niet zo en een ptfar K#1 maanden Frankrijk I zouden hem goed doen. Uit de krant haalde hij een advertentie waarin jongeren Werd gevraagd om te komen Werken in het Europese Disney- Circus. Thomas reisde erheen en werd tot zijn stomme verbazingonmiddellijk aangenomen. Achteraf gezien begrijpt hij die haast wat beter. „Ik spreek drie talen en heb ruime ervaring als barman bij bnder meer De Harmonie." Disney De eerste maanden kregen liefst 15.000 nieuwe werknemers een training. Hoewel de term trai ning wel zeer lichtjes is uitge drukt. Hersenspoeling is meer op z'n plaats, verzucht de jonge Leidenaar. Vanaf de eerste dag werden de werknemers, in leef tijd variërend van 18 tot en met 25 jaar. in een grote zaal verza meld. Daar kregen ze ras-Ame rikaanse toespraken over zich heen. „Jullie zijn de besten Werd de jongeren keer op keer toegeroepen. Maar voor de ze kerheid kregen ze ook even een Waslijst voorschriften mee. „Je mocht eigenlijk niets; geen kauwgom, niet drinken of ro ken, het ging allemaal heel erg Ver". De Amerikaanse benade ling werkte voor veel Europea nen, niet gewend aan zoveel ge weld. afschrikwekkend. Toen het park eenmaal open ging wa ren er nog maar 9000 over. Thomas van Zeyl besloot na twee weken de pijp aan Maar ten te geven. Hij kwam hiertoe na overleg met een Engelse vriend die hij in het park ont moette, Jesse Berridge. Het duo runde samen een bar die een imitatie was van een Ameri kaanse sportkroeg. Alle bars in het Disney-park hebben name lijk een thema. Het was hard werken, al had de Engelsman en Leidenaar nog mazzel. Zij spre ken meerdere talen en mochten daardoor het hoog-aangeschre- ven bedieningswerk uitvoeren. De Fransen die zoals bekend geen woord over de grens spre ken, moesten het schoonmaak werk doen. Veertien uur per dag waren de barkeepers in de weer, soms elf dagen achter elkaar. Het was alleen werken, slapen en weer werken. Een grote te leurstelling. Dagobert Duck Het vriendenduo werkte nog een maandje door om geld te verdienen voor een nieuwe reis. Daarna zegden ze hun contract op. Ze waren niet de enigen trouwens. Dagelijks verlieten tientallen teleurgestelden het park. Maar geen nood voor de organisatie, even zovelen meld den zich weer aan. De organisa tie was zelfs zo n chaos dat mensen die werden ontslagen een dag later weer zonder lasti ge vragen werden aangenomen. Ook de betaling van de jonge ren liet nogal te wensen over. Disney is zo gierig als Dagobert Duck. Allereerst kwam het geld telkens veel te laat. waarna je het zelf moest ophalen. Verder werd er te veel belasting inge- Uit onderzoek in regio blijkt: Bijna de helft van de tv-kijkers in deze regio wil dat RTL- plus op de kabel wordt gezet. Dat blijkt uit een kijk en luisteronderzoek in Leiden en de regio. RTL-plus is de Duitstalige variant van RTL-4 en zendt veel speel- en ero tische films uit. Het kijk- en luisteronderzoek is een initiatief van het bestuur van de regionale kabelregeling die voor negen gemeenten en de Merenwijk het kabelnet be heert. Voor het onderzoek wer den in totaal 1500 mensen be naderd. Op basis van de uitkomsten van het onderzoek wordt dit na jaar het nieuwe zenderpakket samengesteld. Toevoeging van nieuwe zenders is mogelijk om dat de capaciteit van het kabel net wordt uitgebreid tot dertig tv-zenders. Vermoedelijk vindt de toevoeging van nieuwe zen ders echter niet eerder dan in de loop van '93 plaats. Alleen het u-pakket in de Merenwijk wordt al deze zomer uitgebreid (met ondermeer RTL-plus). De Merenwijk kan zelfstandig opereren omdat het aan het einde van het kabelnet zit. De Stichting Kabelnet Merenwijk plukt RTL-plus met een eigen schotel uit de lucht. De meeste aangesloten gemeenten kunnen echter alleen in overleg veran deringen doorvoeren. Overigens is de meerderheid van de regio-bewoners niet be reid meer te gaan betalen voor het kabel abonnen het zenderpakket wordt uitge breid. Uit het onderzoek blijkt dat RTL-4 verreweg de meest beke ken zender is. direct gevolgd door de drie Nederlandse zen ders. TV 5, de Turkse zender. MTV en Duitsland 3 genieten weinig populariteit. Die mogen van meer dan de helft van de kijkers verdwijnen. Over het algemeen is de kijker in deze regio tevreden met het aanbod. Er wordt dan ook veel televisie gekeken Circa 63 pro cent kijkt dagelijks gemiddcls drie uur televisie Twintig pro cent kijkt zelfs vier uur. Wan neer gevraagd wordt naar het soort zender dat aan het pakket moet worden toegevoegd blijkt een verschil tussen lager én ho ger opgeleiden. De eerste vraagt om een amusementszender, de tweede om een documentaire zender als Discovery-channel. Ook is onderzocht wat de in woners van deze regio vinden van het radio-aanbod Dan blijkt naast de Nederlandse om roepen vooral de muziekzender Sky-radio geliefd. Een duidelijke voorkeur voor de toevoeging van nieuwe radiozenders is er FOTO •HIELCO KUIPERS graafplaats Rhijnhof brengen." De kerstman die sinds decem ber voor de ingang stond met het bord 'De kerk moet blijven', is inmiddels door mevrouw Westgeest in de top van de vlag- gemast gehesen. Het is onduidelijk geworden of het ministerie van verkeer en wa terstaat een ton uittrekt voor een extra onderzoek naar de sta tionsplannen van de gemeente Leiden. Gemeente en ministerie overleggen nog over de inhoud van het onderzoek en de kosten. „Want misschien kunnen wij de gegevens zo op tafel leggenal dus wethouder T. van Rij. Tot grote schrik van een deel van de gemeenteraad kondigde de minister enkele weken geleden het onderzoek aan Dat was reactie op de subsidie-aanvraag van de gemeente voor het project, dat rond de 150 miljoen gulden kost. Verschillende raadsleden vatten het extra onderzoek op als •en afwijzing van subsidie voor het huidige plan. dat onder neer voorziet in een lange tunnel onder het Stationsplein. De verantwoordelijke wethouders bleven echter optimistisch. Wethouder T. van Rij is dat na enkele gesprekken over de in houd van de brief nog steeds. „Onze indruk is dat niet alle be trokken ambtenaren van het ministerie alles weten van onze plannen. Tussen de verschillende afdelingen van het ministerie zit wat informatieruis Misschien dat we snel de benodigde ge gevens kunnen verstrekken." DEN HAAG/LEIDEN ROY KLOPPER Het terras van cocktailbar Fan dango aan het Noordeinde mag weer open. Voorwaarde is dat het dagelijks om 22.00 uur wordt opgebroken. Het ge rechtshof in Den Haag heeft bc paald dat*de het terras verbod dat de president van de recht bank in augustus 1991 uitvaar digde. te ver gaat. Fandango exploiteerde tot vorig jaar zomer een terras met een stuk of vijf tafels aan de Nova Passage, de binnenplaats tussen Nieuwe Varkenmarkt en Noord einde. Eén van de omwonen den. R. Heeneman, zei hiervan veel last te ondervinden. Zijn woning ligt slechts vijf meter van het terras. Heeneman span de vorig jaar augustus een kort geding aan om te bewerkstelli gen dat het terras zou sluiten. De Leidenaar kreeg gelijk Het terras moest met onmiddellijke ingang dicht. Eigenaar k Walenkamp van Fandango ging tegen deze uit spraak in beroep en kreeg deze week op zijn beun gelijk van het gerechtshof. De klachten van Heeneman wegen volgens het hof niet op tegen de belangen van Walenkamp. Het hof acht het wel redelijk het terras om tien uur 's avonds te sluiten Op die manier wordt de nachtrust van de familie Heneman vol doende gewaarborgd Als het café zich niet aan dit slui tingsuur houdt, moet Walen kamp 1000 gulden per overtre ding betalen. Het hof heeft overigens de discussie binnen de gemeente Leiden over het terassenbeleid naast zich neergelegd „Van de door de gemeente aangekon digde regeling per 1 mei is nog geen spoor te bekennen." Het hof magi rit ii dn ooi nta Mn een uitspraak over de al dan niet legale status van het terras. De uitbaters van Fandango zijn zeer tevreden over de uit spraak. „Het geeft aan dat zo'n terras niet meer dicht hoeft als slechts één bewoner moeilijk doet. Dit is een heel belangrijke uitspraak voor alle Ixridse ter rassen". aldus mede-eigenares se M. defïoede. Het vroegr slui tingsuur van het terras acht ze geen probleem „Het gaat erom dat we overdag open kunnen, dat ene uurtje minder in de avond maakt niet zoveel uit." Hecnema houden en klopte het bedrag vrijwel nooit. Disney-world werd een grote teleurstelling voor Thomas van Zeyl. Hij ver trekt vandaag met zijn vriend fesse naar Spanje om wat aan het strand te gaan werken. Daarna gaan ze naar Australië. Disney-world hoeven ze nooit meer te zien. „Zelfs als ik kinde- Sprookjes De twee hebben zich trouwens verbaasd over de ophef over Disney-world. „Het is een sof. alles draait met verlies. Ze re kenden vooraf op 60.000 men sen per dag. het zijn er amper 10.000." Ook de opening was veel minder spectaculair dan de televisie-beelden deden gelo ven. „Het was helemaal niet zo druk. Ze hadden alleen drom men mensen op een grote hoop gezet en daar de camera op ge richt." Thomas wil een ding even duidelijk stellen .Als er in I.cidcn jongeren rondlopen met AGENDA het idee bij Disney in Parijs te gaan werken, raad ik ze dat ten VRIJDAG 5 JUNI stelligste af."(RK) Lekten Roy Kloppw en Loman Le+fmenj Trefpunt, vanaf 17_3 sof. alles draait met verlies." FOTO HENK Thomas van Zeyl (links) en Jesse Berridge hadden het na vier maanden al gezien in Euro Disney. „Het is

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15