Leiden Regio T elefoonmaniak nu sprakeloos Angst bewoners Groenoord weg spectaculaire Leidenaar rooft voor ton aan goederen Opruimactie station Dure papegaai zwijgt 'SP belazert de boel met kwalijke stencils' 70 PROCENT KORTING VRIJDAG 5 JUN11992 13 Kerk blijft Broodmaaltijd a r De kerk van de pa- I 3 rochie Mana Mid delares aan de Rijndijk wordt niet gesloopt en blijft op de huidige plek in I Duitse toeristen gebruik a q Kritiek op de Van I -7 den Berghstichting over het verstrekken van een broodmaaltijd aan feROY KLOPPER fcWIM KOEVOET feLOMAN LEEFMANS &ERNA STRAATSMA GERT V De Leidse telefoonmaniak was gisteren voor de Haagse rechtbank heel wat minder spraakzaam dan in zijn be dreigende telefoontjes. De man stamelde op de zitting in totaal slechts een kleine tien woorden. Tijdens zijn tele foonmarathon van ruim een jaar vroeg hij zeker 79 moe ders van Leidse studentes bijna letterlijk het hemd van het lijf. DEN HAAG/LEIDEN ROY KLOPPER VERVOLG VAN VOORPAGINA Van januari 1991 tot en met 27 maart 1992, de dag van zijn ar restatie, belde de man met een zekere regelmaat moeders van in Leiden studerende meisjes. Hij vertelde dat hij hun dochter in zijn macht had. Om te voor komen dat er enge dingen zou den gebeuren moesten de vrou wen ingaan op zijn seksueel ge tinte verzoeken. Zo vroeg hij de moeders onder meer hun figuur en ondergoed te beschrijven en de telefoonhoorn over hun schaamhaar te halen. Soms be dreigde hij de moeders met ver krachting van hun dochter. De politie achterhaalde de man na twee tips en een tele foontap. De Voorschotenaar bleek huismeester te zijn van een studentenflat aan de Klik- spaanweg. Op die wijze kwam hij aan almanakken waaruit hij De op één na beo te manier om kennié te maken met Mieie keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons, als ervaren keuken adviseurs, een persoonlijk advies te laten geven. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Korevaarstraat 11 tel. 071 - 149859 Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2. tel. 070- 3646154 VERVOLG VAN VOORPAGINA De bewoners van Groenoord halen pas echt opgelucht adem als de motie over het voortbe staan van de wijk later deze maand is aangenomen. De uit spraken van de raadspartijen stellen de bewoners echter ge rust. „Het klinkt allemaal heel positief', zei E. van Aelst, verte genwoordiger van de wijk. Hij voorziet dat de animo onder de bewoners om mee te doen aan het verbeteringsproject dan ook groter wordt. „Ik verwacht dan geen problemen meer." Enkele weken geleden ont stond grote commotie in de wijk, toen bleek dat in een plan van de gemeente over de toe komst van de stad getwijfeld werd over de woonfunctie van Groenoord. De bewoners vroe gen om een garantie dat de wijk nog dertig jaar of meer zou blij ven bestaan. Een dergelijke ver- twoordelijk i Rij niet geven, rust in Groen- groter werd. 'ervolgens met m een der klaring wilde wethouder T. va waardoor de oi oord alleen maa De SP kwam een eigen voorstel gelijke garantie te geven. De an dere politieke partijen zijn het echter met de wethouder eens dat een dergelijke afspraak niet zoveel waarde heeft omdat een nieuw gemeentebestuur die in de prullenbak kan gooien. „Het de telefoonnummers putte. Liefst 79 ouders deden in ruim een jaar tijd aangifte van be dreiging door de man. „Hoe komt iemand zo gek", vroeg president van de recht bank mevrouw Timmermans zich gisteren af. De verdachte kwam niet verder dan een kort gemompeld antwoord: 'Goede vraag'. Rapporten van de reclasse ring, het Leger des Heils en een psychiater maakten meer dui delijk. De Voorschotenaar lijdt aan gevoelens van onmacht. „Met die bedreigingen wilde hij macht over vrouwen krijgen." Volgens de psychiater is de ver dachte licht verminderd toere keningsvatbaar. Alle deskundi gen adviseren psyscho-thera- peutische behandeling. Dat vond de officier van justi tie prima, maar niet genoeg. „Deze zaak is zo ernstig dat hij ook twaalf maanden moet zit ten." Daar bovenop eiste ze zes maanden voorwaardelijk, in welke periode de Voorschote naar verplicht moet worden be handeld. De raadsvrouw van de man, mevrouw L. Italiaander, noem de de reactie van de officier 'overtrokken'. „Ik heb zelf ook e$n studerende dochter in Lei den. We waren al een jaar gel den gewaarschuwd." Ze wilde de acties van haar cliënt niet vergoeilijken. „Maar u moet zich wel realiseren dat hier een ziek man staat die moeilijk hulp kon zoeken omdat er een taboe rust op zijn afwijking." De Voorschotenaar heeft bo vendien al tijden huwelijkspro blemen. „En", zo voegde Itali aander toe aan haar pleidooi, „tachtig procent van de man nen heeft afwijkende seksuele fantasieën." Ze veegde ook nog de vloer aan met de bevindin gen van de psychiater. Inder daad bleek diens rapport een grove fout te bevatten. De psy chiater schrijft een deel van het probleem toe aan het feit dat de Voorschotenaar de jongste thuis was. Dat klopt niet, de verdach te was de oudste zoon en had tien dagen uitspraak. Bij huiszoeking in de woning v 128-jarige Leidenaar trof de politie e Opening van wijkbureaus Burgemeester Goekoop ver richt dinsdag 9 juni om 16.00 uur de opening van de nieu we wijkbureaus van politie. Dit gebeurt in de nieuwe wijkpost aan de Pioenhof 11. De Leidse politie krijgt ook bureaus aan de Stellingmo len en de Top Naeffstraat. LEIDEN GERT VISSER Met de aanhouding van een 28-jarige Lei denaar heeft de politie een groot aantal in braken en diefstallen uit auto's en wonin gen opgelost. Naar schatting heeft de man voor meer dan een ton aan goederen bij el kaar geroofd waarvan een groot deel nog stond opgeslagen in zijn woning in de Horsten. Daar werd bovendien een grote partij stickers met racistische leuzen gevon den. De man verhuisde begin vorig jaar van Den Helder naar Leiden. Naar nu is geble ken pleegde hij in eerstgenoemde stad di verse diefstallen uit parkeerautomaten waarvan hij een valse sleutel had. Zijn ac ties noopten het stadsbestuur ertoe voor een bedrag van 25.000 gulden de sloten van de parkeermeters te vervangen. De man werd in die periode ook al veroordeeld voor diverse inbraken. De Leidse politie kwam op het spoor van de man na een inbraak begin dit jaar in de Comradstraat. Er waren aanwijzigingen in de richting van de 28-jarige. Toen zijn wo ning werd bezocht, trof de politie een groot aantal spullen aan die afkomstig waren van andere inbraken. Dinsdagochtend werd de man die inmiddels heeft bekend in zijn woning aangehouden. De Leidenaar sloeg zijn slag vooral in wo ningen, kelderboxen en auto's in de Meren- wijk. Tot nu toe is duidelijk dat hij zeker tien huizen heeft bezocht en enkele tiental len auto's heeft opengebroken. In de wo ning werden sierraden, geld, videorecor ders, stereoinstallaties in alle soorten, vi deobanden en cd's, visuitrustingen, horlo ges, gereedschap en kleding gevonden. Politiewoordvoerder Graveland: „We hebben ook de meeste sierraden terug ge vonden die waren ontvreemd uit een wo ning aan de Havikshorst. Behalve een fi nanciële 30.000 gulden waarde had den de sierraden ook een grote emotionele waarde voor de eigenaars. Ze waren vreugde toen we ze terug gaven." „Onder de buit bevond zich ook een hele dure hengel-uitrusting. Zo kostbaar dat de eigenaar een paragnost had ingeschakeld om deze terug te kunnen vinden. Die was tot de conclusie gekomen dat de spullen zich ergens in de buurt moesten bevinden." De stickers die in de woning werden aan getroffen, zijn afkomstig van een organisa tie uit de Verenigde Staten die onder de naam NSDAP opereert. NSDAP Staat ver moedelijk voor de Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, de partij van Hit- Ier. De man heeft toegegeven in de eerste maanden van dit jaar een aantal van die stickers in Leiden op auto's en muren te hebben geplakt. Behalve een hakenkruis staan op de stickers racistische leuzen. In hoeverre justitie verder onderzoek gaat doen naar de makers van de stickers is nog niet bekend. Drie jaar cel voor Leidse verkrachter DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS De Haagse rechtbank heeft een van verkrachting verdachte Lei denaar een celstraf van drie jaar gegeven. De 2 I-jarige man zou in de zomer vorig jaar een vaste vriendin viermaal misbruikt hebben. Twee maanden later verkrachtte hij zijn volgende vriendin. Tijdens de strafzitting twee we ken geleden ontkende de man krachtig. Drie vrouwelijke getui gen. onder wie twee voormalige minnaressen, omschreven hetn als een zachtmoedig type dat niet in staat is geweld tegen vrouwen te gebruiken. Niette min se hoe de rei htbank wettig en overtuigend bewezen dat de man schuldig was aan meer voudige verkrachting. Het vonnis, drie jaar met af trek van voorarrest, is geheel in overeenstemming met de eis van officier van justitie mr. J. van Ek. De aanklager meende dat een forse straf op zijn plaats was, aangezien de verdachte al eerder vanwege een verkrach ting was voorgekomen. „Het moet maar eens in zijn herse nen gegrifd worden dat als een \touw nee zegt, zij ook nee be doeld". zei de officier twee we ken geleden. Twee jaar 'droog' Een 29-jarige inwoner van Lei den heeft gisteren van de Haag se rechtbank twee jaar cel ge- kregen voor een serie vergrijpen die hij begin onder invloed van drank. De man bedreigde vorig jaar in zijn woning een bezoe ker en een politieagent met een Indisch mes. Daarnaast moest hij twee weken geleden voorko men voor rijden onder invloed, doorrijden na een ongeval en rijden zonder verzekeringsbe wijzen en bedreiging met een alarmpistool. De man kreeg twee jaar onvoorwaardelijk en een half jaar voorwaardelijk. Verder mag hij dertig maanden niet achter het stuur zitten. is alleen maar een schijnzeker heid", zei W. Egels van D66. WD en PvdA bedachten ver volgens een andere methode om de bewoners gerust te stel len. Met dat voorstel kan de SP ook instemmen: „Ik ben blij dat de andere fracties nu ook de uitspraak willen doen dat de woonfunctie van Groenoord be houden moet blijven", zei C. Vergeer. Ook wethouder Van Rij staat achter de woorden van het voorstel. Hij maakte gisteravond echter nog eens duidelijk dat wat hem betreft het verbete ringsproject van de woningen nooit in gevaar is geweest. „De commotie ontstond pas toen er koppen in het Leidsch Dagblad stonden over sloop. Maar de woonfunctie van Groenoord stond en staat wat mij betreft niet ter discussie." De bewoners vinden het achteraf niet erg dat uitvoerig over de toekomstplan nen van de wijk is gebakkeleid. „Er is nu tenminste duidelijk heid", aldus Van Aelst. Hij zei het te betreuren dat de gemeenteraad niet van plan is uitspraken te doen over de Ma- redijkbuurt en Transvaal, waar ook onrust is ontstaan. R. Hille- brand van de PvdA probêerde hem gerust te stellen door te zeggen dat ook de woonfunctie van deze wijken niet ter discus sie staat. Gemeente, spoorwegen, en politie beginnen volgende week een ge zamenlijk project om het station schoner te maken. Fietswrakken, verkeerd gestalde rijwielen en vuil worden verwijderd. Voorts wor den zogenaamde pieshoeken afgesloten en plaatst de gemeente 600 extra fietsklemmen. Volgens de politie is het station momen teel een chaos. Overal staat en ligt troep, sommige hoeken dienen als illegaal openbaar toilet en velen Italian hun Beis op de eerste de beste plaats die ze tegenkomen. De bouwer van het station neemt ook deel aan de actie. Deze firma zorgt onder meer voor schotten om de hoeken af te sluiten Om dergelijke overlast terug te dringen wordt bekeken of het mogelijk is het officiële toilet buiten het sta tion permanent of langer open te houden. De actie begint dinsdag 9 juni. LEIDEN In het krantje dat de SP onlangs in de wijk Groenoord verspreidde, staa.i volgens wethouder Van Rij 'asociale' en stemmingmakende opmerkingen FOTOKHENKB Een bewoner van de Arendshorst is enkele malen bedreigd door een Rotterdammer De Leidenaar verkocht de man vorige week een papegaai voor 1200 gulden met de mededeling dat het dier zou spreken. Tot nu toe zwijgt de vogel evenwel als het graf. De Rotter dammer wil zijn geld terug en heeft dat enige malen met de nodige bedreigingen telefonisch meegedeeld. De Leidenaar heeft aangifte gedaan bij de politic. Die heeft de koper opgebeld met de aanrader een civiele procedure te starten als hij meent te zijn bedrogen LEIDEN JANET V De SP 'belazert' de boel door 'kwalijke' stencils te verspreiden in Groenoord. Daar in wordt de bewoners voorgehouden dat ze plaats moeten maken voor yuppen. „Dit vind ik absoluut asociaal beleid en dat had ik niet van de SP verwacht", zei wethouder T. van Rij gisteravond tijdens sievergadering. Van Rij stoort zich ook vreselijk aan opmerkingen in hetzelfde SP-pamflct c de huursubsidie. De gemeente heeft de langs besloten geen mensen meer huurwo ningen aan te bieden waarvoor zij meer dan 250 gulden subsidie krijgen. Volgens Van Rij wil de staatssecretaris van volkshuisvesting dat zo geregeld zien. In het pamflet doet de SP het voorkomen alsof de Leidse wethouder deze strenge re gel voor mensen met lage inkomens zelf heeft bedacht „Stemmingmakerij, want het is een landelijke maatregel", aldus een boze Van'Rij. Volgens Vergeer zijn er echter gemeenten die zich niets van de regel van de staatsse cretaris aantrekken. En hij beloofde de wet houder een lijstje met namen van plaatsen Ook de andere onderdelen van de tekst kloppen als een bus, aldus Vergeer. Woord voerder E. van Aalst van de Groenoordbe- woners nam het later nog voor Vergeer op. „Ik vind het triest dat iedereen nu zo over de SP valt rwee weken geleden heefl Vei geer zijn nek uitgestoken. Hij heeft toen ge zegd: de bewoners moeten ae garantie krij gen dat de wijk nog zeker 30 jaar blijft be staan. Daar vroegen wij om. Nu is er een ander voorstel en nu wordt Vergeer zo aan gevallen. Dat vind ik triest."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13