VS willen Nederland treffen met sancties 'Nederland op schema voor EMU' Economie PGGM toch in Rodamco Beleggen, een geliefd 'spel' Databank helpt 'foute' bedrijven ontmaskeren Accountant draait vaak op voor schadeclaims 'Telewerken' toekomst voor 2 miljoen mensen Export stijgt, maar Afrika raakt verder achterop DONDERDAG 4 JUN11992 Weer arbeidsplaatsen weg bij Porsche stuttcart De Duitse autofabrikant Porsche wil opnieuw ar beidsplaatsen schrappen wegens de moeilijke situatie op de we reldmarkt. De komende twaalf maanden verdwijnen 850 banen. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Bij de sportwagen producent werken nu nog 8.000 mensen. Vorig jaar moest het bedrijf ook al 950 arbeidsplaatsen schrappen. EDCC wil fusie met Noro-Ventures Amsterdam De beleggingsmaatschappij European Develop ment Capital Corporation (EDCC) bespreekt momenteel de mo gelijkheden tot een fusie met het investeringsfonds Noro-Ven- 'Max Havelaar' wil de cacaomarkt op den haag De Stichting Max Havelaar, die zich er voor inzet dat kleine koffieproducenten een redelijke en gegarandeerde prijs voor hun koffie krijgen, wil zich ook gaan richten op de kleine cacaoproducenten. De stichting hoopt begin volgend jaar cacao- produkten met een Max Havelaar Keurmerk te kunnen introdu- Aandeelhouders VFN afgekocht Amsterdam Twee aandeelhouders van Venture Fonds Neder land (VFN) hebben een verzoek om enquête ingetrokken bij de Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof. Dat is gebeurd omdat ze zich door de eigenaar van VFN, de 'raider' J. Kuyten, voor een niet bekendgemaakt bedrag hebben laten af kopen. De aandeelhouders wilden een onderzoek instellen om opheldering te krijgen over een zoekgeraakt bedrag van 25 mil joen gulden bij VFN. Unilever licht hoofdkantoren door Rotterdam Unilever gaat zijn hoofdkantoororganisatie door lichten en bekijken of deze nog voldoet aan de eisen voor de toekomst. Dat heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Aan alle afdelingen wordt gevraagd hun functie grondig te bezien en aanbevelingen te doen voor hun toekomstige organisatie. Jeltsin mag naar top G-7 münchen» De Russische president, Boris jeltf 'n, krijgt een uitno diging om begin juli de topconferentie van de zeven grootste in dustrielanden (G-7) in München bij te wonen. De deelnemende landen hebben met de uitnodiging ingestemd, zo heeft Horst Kohier, staatssecretaris van Financiën in Bonn, gisteren gezegd. Oostenrijkse interesse voor Kloos krimpen aan den ussELHet Oostenrijkse staalconcern Voest-Alpi ne heeft een optie genomen op aandelen van het bedrijf Kloos Kinderdijk, dat voor 60 procent in handen is van de gebroeders Lubbers. De broers zijn echter niet van plan om meer dan de helft van de uitstaande aandelen te verkopen. Beide bedrijven werken overigens al samen. rotterdam gpd Ondernemers die zaken willen doen met andere bedrijven, moeten in een speciale data bank gegevens over die onder neming kunnen opvragen. Op die manier kunnen zij een 'sig naal' krijgen of dat bedrijf eer der te maken heeft gehad met bijvoorbeeld de Fiscale Inlich tingen en Opsporingsdienst (FIOD) of justitie. De databank kan een grote rol spelen in de bestrijding van fraude, zoals koppelbazerij. Advocaat mr. M. Udink en districtsbestuurder W. Kwap- penberg van de CNV Hout- en Bouwbond, hebben dit plan de ze week aan leden van de Twee de Kamer gepresenteerd. Het PvdA-kamerlid R. van Middel koop, voormalig raadslid in Rot terdam, zei 'niet onwelwillend' tegenover het idee te staan. Op korte termijn wordt 'het plan binnen de fractie besproken. De databank moet een lande lijk karakter krijgen. Het sys teem is slechts een 'bronver melding', legt mr. Udink uit. Het geeft een waarschuwing als er iets niet in de haak is. „Om dat meerdere instanties gege vens aan de databank verstrek- Washington zet EG onder druk subsidies te verminderen Nederland dreigt te worden getroffen door Amerikaanse handelssancties. Dat zeggen woordvoerders bij de Gatt (Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) in Genève. Op een voorlopige lijst met produkten waarvoor de Amerikanen handelsbeperkingen willen, komt voor 154 miljoen dollar aan Nederlandse produkten voor. Met name de uitvoer van snijbloemen, kaas en paprika's komt in het geding. Tegen de verwachting in wordt de Nederlandse bierexport niet getroffen door de sancties. geneve «anp die de marktpositie van Ameri kaanse sojaboeren ondermijnt door subsidies te verlenen aan Europese oliezadenproducen- ten. Een commissie van de Gatt heeft tot tweemaal toe geoor deeld dat de EG-subsidies han- delsverstorend werken. De sub sidies stellen de Europese boe- Op de Amerikaanse sanctielijst staat in totaal voor twee miljard dollar (3,6 miljard gulden) aan Europese landbouwprodukten. De Verenigde Staten overwegen de sancties om de Europese Ge meenschap te straffen omdat ren in staat goedkoper te wer ken, waardoor het moeilijker wordt voor de VS concurrerend te blijven. Als de lijst werkelijkheid wordt, wordt Frankrijk het zwaarst getroffen met een in voerbeperking van 600 miljoen dollar voor onder meer wijn, cognac en kaas. De Italiaanse agrarische export wordt voor 380 miljoen dollar (eveneens kaas, wijn en sterke drank) be perkt en de Duitse voor 294 mil joen dollar. De export van Nederlandse snijbloemen wordt volgens de voorlopige lijst voor 57 miljoen dollar per jaar aangepakt. Kaas wordt voor 29 miljoen dollar ge troffen, paprika's voor 21 mil joen dollar 13 miljoen dollar. Dat betekent niet dat Nederlandse exporteurs ook voor die bedragen schade lijden. De Amerikaanse lijst is nog niet officieel gepubliceerd. Be drijven en belangenorganisaties in de VS krijgen na publicatie van de voorlopige lijst 30 dagen de tijd om hun mening te ge ven. Op basis daarvan wordt de grote lijst in waarde gehalveerd. De belangrijkste bedoeling van de lijst lijkt de druk die ze uitoefent op de EG om alsnog overstag te gaan en de subsidies aan oliezadenproducenten te verminderen. Voorstel om fraude beter aan te pakken ken, kunnen er vanuit verschil lende hoeken waarschuwingen komen. Dat bij elkaar geeft dan een beeld van zo'n bedrijf', zegt de advocaat. Hij noemt onder meer het Vennoot-systeem van het mi nisterie van justitie als een van de 'voeders' van de databank. „Als iemand bijvoorbeeld tel kens tien BVs tegelijk opkoopt, dan is dat een beetje verdacht zegt mr. Udink. Verder kan de Kamer van Koophandel gege vens verschaffen, evenals be drijfsverenigingen, de fiscus, branche-organisaties en nota- PvdA'er Van Middelkoop pleit voor een onafhankelijke be roepscommissie, die controle uitoefent en een oordeel velt over bedrijven die menen met een onterechte aantekening in de databank terecht te zijn ge komen. CDA-kamerlid mr. Th. Vreugdenhil zegt het idee voor een databank 'verstandig' te vinden, maar vreest dat de Wet op de Privacy zo'n systeem dwarsboomt. Mr. Udink is daar niet zo bang voor. „De gegevens zijn veelal openbaar. Bovendien gaat het hier om rechtsperso nen, niet om natuurlijke perso nen", stelt mr. Udink. Amsterdam Beleggen is voor veel mens 'beursspel' is, bleek afgelopen dinsdag ii bezocht. sn een geliefd tijdverdrijf, niet in de laatste plaats omdat er flink mee te verdienen valt. Hoe populair het de Amsterdamse Beurs van Berlage, waar een internationale bijeenkomst van beleggingsclubs druk werd FOTO DIJKSTRA Kok optimistisch over ontwikkelingen den haag Minister Kok van financiën ver wacht dat Nederland zo tussen 1994 en 1996 zal voldoen aan de financiële normen die nodig zijn om te kunnen toetreden tot de derde en laatste fase van de Economische en Monetaire Unie (EMU). In die fase, die op zijn vroegst in 1997 ingaat, wordt de EMU voltooid met één Europese centrale bank en één Europese munt. Kok zegt dat in het program- wordt aangegeven hoe Nederland denkt die criteria (die betrekking hebben op het begrotingstekort, de overheidsschuld, het renteni veau, de inflatie en de wissel koers) te kunnen gaan voldoen. Elk EG-land moet zo'n 'conver gentieprogramma' bij de EG in dienen. De norm voor het begrotings tekort, dat de 3 procent van het Bruto Nationaal Produkt (bnp het geld dat binnen de lands grenzen wordt verdiend) niet mag overschrijden, wordt in 1993 al gehaald, aldus Kok. Het tekort zal dan 2,9 procent van het bnp bedragen. Moeilijker ligt het met de staatsschuld. Het EMU-criteri- um daarvoor is dat deze de 60 procent van het bnp niet mag overschrijden. Nederland zit thans nog op 80 procent. Vol gens Kok zet echter vanaf 1993 een daling in die overigens niet kan verhinderen dat het per centage aan het eind van de ka binetsperiode in 1994 nog op 76,5 staat. Kok maakt zich ook niet echt zorgen over flink toenemende inflatie. Volgens de EMU-norm mag die bij toetreding tot de derde fase niet hoger zijn dan 1,5 procent boven het gemid delde van de drie stabielste lid staten. Lag de prijsstijging in 1990 nog op 2,5 procent, voor 1993 wordt een percentage van ruim 4 verwacht. Volgens de be windsman is dat een „tijdelijke opleving", al geeft hij niet aan waarom de inflatiegroei op ter mijn zal afnemen. Kok is even min bezorgd dat ohs land niet zal kunnen voldoen aan de cri teria ten aanzien van het rente niveau en van de wisselkoers stabiliteit. PGGM, het pensioenfonds voor de gezondheidszorg, heeft on danks het recente afketsen van de samenwerking met Robeco vorig jaar toch een belang van 2,5 procent opgebouwd in dit vastgoedfonds. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaarver slag van het op één na grootste pensioenfonds van Nederland. Verder heeft PGGM het belang in de Spaanse onroerend-goed belegger Metrovaccsa in de laatste helft van 1991 uitgebreid van 2 5 lot 5.8 procent. PGGM en Rodamco begon- eind 1991 besprekingen king. Begin mei werd echter be kend dat de besprekingen wa ren stukgelopen op de zeggen schap. PGGM eiste zeggen schap over het ingebrachte vastgoed, maar Rodamco wei gerde dat. PGGM behaalde vorig jaar een winst van 9.6 procent over het belegde vermogen tegen 11 procent over 1990. Het pen sioenfonds belegde vooral fors in aandelen. De gemiddelde jaarlijkse bclcggingsopbrengst sinds de oprichting van PGGM in 1970 bedraagt 8.3 procent. amsterdam Accountants over de hele we reld maken zich steeds meer zorgen over de grote schade claims die vooral in de Ver enigde Staten bij financiële debacles door de rechter wor den toegewezen. Volgens be stuursvoorzitter J. Steenmeij- er van KPMG, de grootste ac countantsmaatschap ter we reld, draaien accountants nogal eens op voor schade claims als ze ooit een jaarre kening van een failliet bedrijf hebben goedgekeurd of an derszins niet hebben gewaar schuwd voor dreigend onheil. Steenmeijer heeft weinig goede woorden over voor het Amerikaanse schadeclaimsys teem. „Je kunt toch moeilijk de hele aansprakelijkheid al leen of voornamelijk bij de accountant leggen; er zijn al tijd vele anderen die een aan deel in een mislukking heb ben gehad: directeuren, managers, commissarissen en zo meer. In het algemeen zijn het de accountants die zich het best hebben verzekerd voor het geval hun advisering of controle faalt. Omdat de andere partij dat ook weet. richt men zich heel gemakke lijk Op hm De kosten van de verzeke ringen tegen de (mede-)aan- sp rakel ij kheid voor financiële miskleunen rijzen in snel tempo de pan uit, zelfs in Eu ropa. waar Amerikaanse toe standen nog niet aan de orde zijn. In ons land zijn venno- i de satie van KPMG inmiddels 1.8 procent van hun omzet kwijt aan verzekeringspremies, of wel gemiddeld ruim 30.000 gulden per jaar per vennoot. Steenmeijer acht het overi gens niet waarschijnlijk dat in Europa een claim rechtspraak ontstaat zoals de Amerikanen dat kennen. KPMG boekte vorig jaar in ternationaal een recordomzet van 6 miljard dollar (10.8 mil jard gulden), bijna 12 procent nun dan in 1900 De grod kwam voornamelijk tot stand in Europa en het Verre Oos ten. De Nederlandse organi satie van KPMG groeide vorig jaar met 11 procent naar een omzet van ruim 639 miljoen gulden. den haag gpd Moeder die dagelijks thuis haar wasmiddelen-enquêtes regi streert. Vader die in zijn eigen werkkamer bouwtekeningen ontwerpt en telefonisch overleg pleegt met zijn baas. Over een aantal jaren is het heel gewoon. Dan zullen één tot twee miljoen werknemers 'telewerker' zijn. Dat wil zeggen: hun werk niet verrichten op dezelfde plek als hun werk- of opdrachtgever. Wetenschappers van de Uni versiteit Twente en het Studie centrum voor Technologie en Beleid (TNO) hebben ren On derzoek gehouden naar het ver schijnsel telewerken. Een ver schijnsel dat straks niet meer weg te denken is uit onze sa menleving. ondervonden zij. In de Verenigde Staten groeit het aantal telewerkers inmiddels al met 30 tot 40 procent per jaar. Hoewel de onderzoeksresul taten voorzichtig en weinig con creet zijn, schatten de onder zoekers dat een kwart van de Nederlandse beroepsbevolking 'in aanmerking komt' voor tele werken. Het zijn vooral de ho gere en middelbare beroepen die zich ervoor lenen. Volgens projectleider R. Meij er zijn de voordelen van tele werken legio „Denk alleen al aan de file problematiek. Thuis werken scheelt een hoop over bodige reistijd. Dat is goed voor de arbeidsproduktiviteit. Daar naast profiteert het milieu van de telewerkers, evenals werkne mers die zich nog wel per auto mobiel verplaatsen. Meijer merkt op dat het 'tele werken' al geleidelijk onze maatschappij binnensluipt. „Als je directies vraagt of ze aan tele werken doen. zeggen ze alle maal nee. Maar als je vraagt of het wel eens voorkomt dat een werknemer twee of drie dagen thuis werkt, zeggen ze allemaal: Ja. natuurlijk)" Maar ondanks alle voordelen moeten er nog heel wat hobbels worden overwonnen. Zo zullen veel bazen niet blij zijn met het feit dat ze hun 'telewerkers' minder makkelijk kunnen con troleren. Ook is de infrastruc tuur van onze telecommunica- duizenden werknemers tegelij kertijd telefonisch kunnen ver gaderen. En wat te denken van het maatschappelijke isolement waarin een telewerker kan ra ken. harare anaclet rwegayura Afrika's aandeel in de wereldhandel, toch al miniem, is de afgelopen jaren sterk gedaald. De groei van de export blijft sterk achter bij die van de rest van de wereld. Dat is de conclusie van een rapport van de Economische.Commis sie voor Afrika (ECA) van de Verenigde Naties. Het rapport spreekt van een „structurele ongel ijkheid Afrika's handelssector heeft volgens ECA-secretaris Issa B. Diallo „zwaar ge leden onder de economische recessie in de industrielanden, die resulteerde in een daling van de vraag naar Afrikaanse exporten." De ECA maakt in haar studie onder scheid tussen ontwikkelingslanden en minst ontwikkelde landen (MOL's). Er zijn volgens de ECA 32 MOL's in Afrika, zoals F.tiopië, Sudan, Mozambique en Uganda. Onlangs zijn ook Madagascar, Zaire en Zambia naar dit laagste niveau afgedaald. Het aandeel van de MOL's in de we reldhandel is van 0,7 procent in 1970 gedaald tot 0,2 procent in 1989. De an dere Afrikaanse ontwikkelingslanden zagen hun aandeel in dezelfde periode zakken van 4 naar 1,8 procent. De oorzaak van de crisis ligt vooral in het slechte functioneren van de export sector. Dit komt volgens de ECA door dat veel Afrikaanse landen zich slechts op enkele grondstoffen concentreren en de prijzen op de wereldmarkt daarvoor laag zijn. Niet betalen In de afgelopen twintig jaar is de totale waarde van de exporten van de Afri kaanse landen wel gestegen, maar niet genoeg. De export van de MOL's ging met 5,7 procent per jaar omhoog. In de andere Afrikaanse ontwikkelingslanden was dat groeipercentage 8. Voor de hele wereld 12,6. Belangrijk gevolg van de geringe exportopbrengsten is dat de landen hun importen niet kunnen beta len. Bovendien kunnen zij niet meer voldoen aan de afbetaling van hun nog steeds groeiende buitenlandse schuld. Toch wordt meer dan 25 procent van de exportinkomsten besteed aan de af betaling van de rente. De totale schuld van Afrika is desalniettemin opgelopen tot 275 miljard dollar, dat is 72,8 pro cent van het Afrikaanse Bruto Nationaal Produkt. De schuld van de MOL's, in clusief de kredieten die het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) heeft ver leend voor het doorvoeren van structu rele aanpassingsprogramma's, is geste gen van 48 miljard dollar in 1988 tot 57 miljard in 1990. Om de export te verhogen proberen de Afrikaanse landen er een grotere ver scheidenheid in aan te brengen. Daar mee voorkomen zij dat sterke prijs- schommelingen op de wereldmarkt hun economie in één klap kapot kan maken. Als de prijzen te laag zijn, kun nen zij immers overschakelen op ande re produkten. Sterke concentratie In negen Afrikaanse landen is de con centratie op één produkt, zoals koffie, cacao of katoen, in de jaren tachtig zeer sterk geweest. Deze landen weiden dan ook zwaar getroffen toen de industrie landen ineens minder daarvan gingen importeren. Bovendien daalden de we- reldprijzen van juist dit soort produkten enorm in het afgelopen decennium. Een andere tendens in Afrika is de oprichting van economische samen werkingsverbanden. Volgens Diallo worden de Afrikaanse landen zich er steeds meer van bewust dat economi sche integratie de enige mogelijkheid is om de neergang te stoppen. De ondertekening door de Afrikaanse leiders van het verdrag over de Afri kaanse Economische Gemeenschap, in juni 1991, is een voorbeeld hiervan Volgens Salim Ahmed Salim. secretaris generaal van de Organisatie van kaanse Eenheid (OAE), was dit ee: wijs van „de toewijding en de grote ijvci waarmee wordt gewerkt om de totale economische onafhankelijkheid van de regio te bereiken." De koffieoogst in Angola. Koffie is Angola's belangrijkste exportprodukt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9