Rijkste landen moeten portemonnee trekken Tien jaar marteling voor een verfbom op Mao Buitenland 'Israëlisch leger moordt undercover' Harvard-studie somber over aids-epidemie Kurden Irak breken definitief met Saddam Thatcher feliciteert als enige de Denen Oefenen met een takkebos Venezuela opnieuw toneel van rellen DONDERDAG 4 JUN11992 7 In China zitten nog steeds duizenden po litieke gevangenen in de cel. Drie jaar na dat het Volksbevrijdingsleger met grof ge weld een einde maakte aan het studen tenprotest op het Plein van de Hemelse Vrede, is Peking druk doende met de de mocratiseringsbeweging af te rekenen. Dat gebeurt met martelingen en oneerlij ke processen, zo meldt Amnesty Interna tional vandaag in een rapport. hong kong yvonne van dcr heupen correspondent „Vijf verfvlekken zo groot als mijn vingernagel op het immense portret van Mao Zedong op het Plein van de Hemelse Vrede, daarvoor draai je hier levenslang de gevangenis in. Is er een ander land op de wereld te noemen dat zulke barbaarse straffen oplegt? Het is gebeurd, hier in China, in 1989." De bittere woorden van eer Chinese vriend over de rechteloosheid en willekeur die in zijn land heersen, zijn uit een gesprek eerder dit jaar in Pe king. Hij is nu tegen de 70 en heeft meer dan 20 jaar dwangarbeid verricht, nadat hij aan het eind van de jaren '50 kritiek leverde op het bewind van Mao. „We werden gevraagd aan te geven wat niet deugde in het beleid, en daarna onverbiddelijk gestraft." Eind jaren '70, toen Deng Xiaoping aan de macht kwam, is hij gerehabiliteerd, „zonder een woord van verontschuldiging".voor de iaren die hij „bij vergissing" in het kamp ten zuiden van Peking heeft doorgebracht. Er is sinds zijn er varingen weinig veranderd in de Volksrepubliek voor mensen die ideeën verwoorden die afwijken van de officieel door de Chinese Communistische Partij voorgeschreven lijn. De demonstraties voor democratie en tegen cor ruptie in het voorjaar van 1989 waarvan de hele wereld via de televisie getuige is geweest, en de nasleep ervan die zich voornamelijk achter geslo ten deuren heeft afgespeeld, zijn daarvan het tra gische bewijs. Vannacht was het precies drie jaar geleden dat het Chinese volksleger het vuur opende op de demonstranten in Peking. Daarbij zijn honderden, volgens sommigen zelfs duizen den doden gevallen. Mensenrechtenorganisatie Amnesty International houdt het dodental op 1300. Zusterorganisatie Asia Watch vindt dat te hoog en houdt het op honderden, hooguit duizend. Achter de cijfers zijn, ook in Nederland, vraagtekens gezet. Nie mand heeft het 'bloedbad' in die omvang gezien. Maar „elke dode is er een te veel geweest" en „het is niet het aantal doden op 4 juni 1989 dat de ernst van de situatie in China in de afgelopen ja ren aangeeftaldus een mensenrechtenactivist in Hongkong. Hij doelt daarmee op de slachtoffers die in de af gelopen drie jaar zijn gemaakt en van wie velen nog steeds lijden. Na een ware heksenjacht op 'contra-revolutionairen' door het hele land in zeker 20 grote steden hadden in 1989 demonstra ties plaats heeft de Chinese politie duizenden verdachten gevangen gezet of in werkkampen op gesloten. Voor hun arrestatie was het al voldoende dat ie mand verklaarde dat zijn buurman video-opna mes van het bloedig legeringrijpen in Peking had gezien. De beschuldigde viel dan ten prooi aan de willekeur van de politie die in China onder meer de bevoegdheid heeft mensen naar werkkampen te zenden. Honderden betrokken worden geacht bij de 'beweging van 1989' te horen en zitten veelal zonder enige vorm van proces nog steeds vast. Onder hen de drie mannen die het portret van Mao besmeurden. Zij horen bij degenen die na geheime processen de zwaarste straffen meer dan 10 jaar gevangenisstraf hebben opgelegd gekregen; één kreeg levenslang. Asia Watch ont hulde afgelopen weekeinde dat de drie in de ge vangenis worden gemarteld en dat twee van hen de afgelopen 2.5 jaar constant in een kleine, don kere isoleercel hebben doorgebracht. Hun ge zondheid is zeer slecht. De behandeling van de drie 'portret-schenders' staat niet op zichzelf. Asia Watch stelt dat marte lingen van gevangenen van de beweging voor de mocratie uit 1989 aan de orde van de dag zijn. Ze worden bovendien regelmatig in isoleercellen ge zet. Een aantal is in psychiatrische inrichtingen opgesloten. Studenten-activisten die inmiddels op vrije voe ten zijn, hebben ook geen leven, aldus het rap port. Ze dragen een volgens Chinese termen 'pro blematische persoonlijke geschiedenis' met zich mee en komen nergens aan de bak. Hun rest, on danks hun opleiding, niets anders dan als losse arbeider op het land te gaan werken. Drie jaar na de demonstraties voor democratie en tegen cor ruptie is zo een 'kaste' ontstaan van hoogopgelei de. werkloze zwervers. Optimisten zeggen dat de economische hervor mingen die dit voorjaar nieuw leven zijn ingebla zen uiteindelijk onvermijdelijk tot politieke ver anderingen moeten leiden. Voor de dag van van daag hebben ze echter een heel ander effect, ze vormen een domper op de roep om democratie. Het blijft stil in de straten en op de universiteiten van Peking, en niet alleen door de alom aanwezi ge politie en de verboden die voor het Plein van de Hemelse Vrede zijn uitgevaardigd. De intellec tuelen voelen er niets voor met acties de conser vatieven een wapen in handen te spelen om zelfs de hervormingen in de economie terug te draai en. tel avtv ad bloemend aal correspondent Speciale Israëlische militaire eenheden, die vermomd als Pa- lestijnen arrestaties verrichten in de bezette gebieden, grijpen te snel naar hun wapens. Er is een sfeer geschapen waarin het doodschieten van gezochte Pa- lestijnen gewoon lijkt. Dat is immoreel en in strijd met de wet, schrijft de Israëlische men senrechtenorganisatie 'B ts- elem' in een gisteren gepubli ceerd rapport. De organisatie zegt overigens geen aanwijzin gen te hebben gevonden voor de Palestijnse beschuldiging dat Israël in de bezette gebieden een 'executiepolitiek' hanteert. Volgens het rapport zijn in to taal 86 Palestijnen gedood door de speciale arrestatieteams, 19 van hen in de eerste vier maan den van dit jaar. In 28 gevallen ging het om mensen die werden gezocht door leger óf politie, slechts 27 van de 86 waren ge wapend en 21 werden doodge schoten toen ze probeerden te ontvluchten. Volgens 'B'tselem' was het in de meeste gevallen mogelijk de verdachten zonder gebruik van geweld aan te houden. Het me rendeel van de gedode Palestij nen is van korte afstand in borst of hoofd geschoten De arresta tieteams zouden vijf Palestijnen 'per vergissing' hebben gedood. 'B'tselem' heeft het rapport voor publicatie ter inzage gege ven aan de Israëlische legerlei ding. zodat deze een reactie kon voorbereiden. In een 20 pagi na's dik antwoord betoogt de legerwoordvoering dat de men senrechtenorganisatie de geva ren onderschat waaraan ae le den van de arrestatie-eenheden zijn blootgesteld. 'B'tselem' zou wat haar informatie betreft in te veel gevallen hebben gesteund op vage of anonieme bronnen, geruchten of berichten in de media. De conclusie dat in de meeste gevallen verdat hten zonder gebruik van geweld had den kunnen worden aangehou den. heeft volgens het leger niets te maken met de harde re aliteit. Gezochte verdachten zouden er immers op uit zijn als eerste te schieten om aan arres tatie te ontkomen. WASHINGTON HENK DAM correspondent Aan het einde van het huidige decennium zullen wereldwijd meer dan 25 miljoen mensen aan aids lijden en zullen er mogelijk nog eens 120 miljoen besmet zijn met het virus dat aids veroorzaakt. Deze schok kende cijfers zijn afkomstig uit een studie door onderzoekers aan de Amerikaanse Harvard- universiteit. Ze zijn veel pessi mistischer dan alle eerdere prognoses. Dr. Jonathan Mann, coördi nator van het groot opgezette onderzoek, sprak gisteren van „een globale epidemie die niet meer onder contróic te hou den lijkt. Do huidige strategie- en werken niet, omdat ze de omvang van het probleem on derschatten". Volgens de onderzoekers zijn er wereldwijd nu al 2,6 miljoen mensen die aan aids lijden uf aan die ziekte zijn overleden. Ten minste 13 miljoen mensen zl|n verder besmet met het HlV-vlrus, dat aids veroor zaakt. De groei van aids Is de afge lopen tien jaar explosief ge weest en zal dat ook blijven. In het jaar 2000 zullen 38 tot 110 miljoen volwassenen met het HIV-virut zijn hesmet en bo vendien meer dan 10 miljoen kinderen, zo wordt voorspeld. Die cijfers zJjn veel somber der dan de laatste cijfers van de Wereld Gezondheids Orga nisatie (WHO). Die kwam on langs op 10 miljoen gevallen van aids aan het eind van dit decennium, hij M M 111 mil joen besmettingen. Volgens het rapport van de onderzoekers van Harvard zal de komende jaren een ver schuiving te zien geven van het werelddeel waar aids het meest voorkomt. Nu Is dat nog Afri ka, maar aan het eind van hel decennium zal 42 procent van alle nieuwe gevallen van aids uit Azië komen, zo schrijven «M- Met name In landen als Thailand, Birma en India Is het aids-virus bezig zich snel te verspreiden. In die drie landrn samen zijn vermoedelijk nu aJ een miljoen mensen geïnfec teerd met het HIV-vlms. In het rapport wrorden ver der 57 landen genoemd waar het risico van een snelle ver spreiding van het virus groot is. Daarbij behoren onder meer Tsjecho- Slowakije, Egyp te, Indonesië, Irak, Pakistan en Turkije. Geen land ter werrld zal aan de epidemie ontsnappen, aldus het rapport. Nu al worden ge vallen van aids gemeld uit af gelegen lokaties als Groenland, Élji en Samoa. Opvallend la verder dat het percentage vrouwen dat aids krijgt we reldwijd snel aan het oplopen is, van 25 procent van het tota le aantal gevallen in 1990, tot 40 procent nu. Moskou geeft Solzjenitsyn flat terug moskou De gemeenteraad van Moskou heeft gisteren besloten de schrijver Aleksandr Solzjenitsyn zijn oude appartement terug te geven. De Nobelprijswinnaar, die in 1974 door de Sovjetunie werd uitgewezen en sindsdien in Amerika woont, wil nu naar zijn land terugkeren. Rome beperkt autoverkeer wegens smog rome Alleen bestuurders van een auto met een kentekenplaat dat op een even nummer eindigt mogen vandaag van de bin nenstad van Rome gebruik maken. Ernstige luchtvervuiling heeft het stadsbestuur hiertoe genoodzaakt. Als het gehalte stik stofdioxide in de lucht morgen nog niet tot onder de gevarenzo ne is gedaald, is de beurt aan auto's met een oneven nummer bord. Adviseurs Reagan en Carter naar Perot Washington De vroegete campagneleider van Ronald Reagan, Ed Rollins, en de voormalige chef-staf van Jimmy Carter, Hamil ton Jordan, hebben hun medewerking toegezegd aan de onaf hankelijke presidentscampagne van de Texaanse zakenman Ross Perot. De Republikein Rollins krijgt de leiding over de da gelijkse gang van zaken, terwijl de Democraat Jordan verant woordelijk wordt voor de strategie. Geen vervolging Thaise generaals bangkok Een grondwetstnbunaal in Thailand heeft gisteren ge weigerd het amnestiebesluit te vernietigen dat ex-premier Suchinda Kraprayoon had afgekondigd om zichzelf en andere militaire leiders te vrijwaren van rechtsvervolging wegens het bloedige legeroptreden in Bangkok. Suchinda nam het besluit, tot grote woede van de oppositie, enkele uren voor zijn gedwon gen aftreden op 24 mei. Boerenleider Pawlak moet Polen redden Warschau Waldemar Pawlak, de vrijwel onbekende leider van de belangrijkste boerenpartij in Polen, is onverwacht in de poli tieke schijnwerpers komen te staan. President Walesa heeft Pawlak gisteren gevraagd een nieuwe coalitieregering te vor men. De 32-jarige boer uit Centraal-Polen werd pas in juni vorig jaar gekozen tot leider van de Poolse Boerenpartij (PSL). De hui dige premier Jan Olszewski maakt weinig kans morgen een mo tie van wantrouwen te overleven. Ex-president Traore van Mali berecht Bamako Ex-president Moussa Traore van Mali, die 15 maanden geleden ten val werd gebracht in een combinatie van een staats greep en een massa-opstand, is vandaag voor de rechter ver schenen. Hij wordt beschuldigd van moord op betogers voor de mocratie. De 55-jarige generaal is de eerste Afrikaanse leider die terecht staat sinds het werelddeel drie jaar geleden werd over spoeld door democratische hervormingen. Weer losgeld De Clerck gevonden brusel De Belgische politie heeft voor de tweede maal in korte tijd een deel van het losgeld teruggevonden dat werd betaald voor de vrijlating van Anthony De Clerck. In verband met de vondst zijn twee arrestaties verricht. Inmiddels zitten elf mensen vast op verdenking bij de ontvoeringszaak betrokken te zijn. Het bedrag dat voor de vrijlating is betaald wordt geschat op 14 mil joen gulden. De 11-jarige Anthony, kleinzoon van een rijke tex tielbaron, werd begin maart na een gijzeling van 32 dagen vrij gelaten. Eigen parlement in Vrij Kurdistan De Kurdische opstandelingen in het noorden van Irak hebben vandaag hun eigen parlement geïnstalleerd. Deze stap be schouwen zij als de definitieve breuk met het bewind van pre sident Saddam Hussein in Baghdad. „Er is nu geen weg terug meer, we staan op eigen be nen", zegt guerrillaleider Jalal Talabani. „Als ons parlement werkt, zal iedereen in Irak ervan overtuigd raken dat Saddam weg moet." Het 115 leden tel lende nationale parlement van Kurdistan werd ruim twee we ken geleden gekozen. Baghdad had de verkiezingen onwettig verklaard. De vergadering van het parle ment verschaft hoop op een de mocratische orde en een rechts staat waarvan de Kurden zeg gen dat ze daar sinds 1961 voor hebben gevochten. De puinho pen van de voormalige Ba'ath- gebouwen tegenover het parle mentsgebouw vormen een scherpe verwijzing naar hun angst dat Saddam op een kwade dag de regio weer onder zijn controle krijgt. Saddam heeft 100.000 solda ten met tanks en artillerie aan de zuidgrens van Kurdistan, op nog geen 30 km van de plaats waar het parlement vergadert. Kurdische voormannen zeggen dat een van de eerste daden van het nieuwe parlement erin zal bestaan op te roepen tot het op heffen van de door de Verenig de Naties opgelegde sancties aan het door opstandelingen beheerste noorden van Irak. De economie van Kurdistan heeft danig te lijden van de sancties en van een zeven maanden oude blokkade die Baghdad heeft ingesteld. Kurdi sche functionarissen wijzen er op dat hun nog in de kinder schoenen staande democratie in de knop kan breken als de VN de sancties niet opheffen. PLOtESTiEen Roemeense boerin traint haar dochtertje In de traditio nele wijze van hout vervoeren in de streek Transsylvanië. Transport is in Roemenië, en vooral op het platteland, een groot probleem. FOTO AP MARTINNANGLi Eerste dag milieutop zeer moeizaam verlopen De eerste dag van de VN-milieuconferentie (Unced) in het Braziliaanse Rio de Janeiro is zeer moeizaam verlo pen. Het is nog volstrekt onduidelijk of de geïndustriali seerde landen bereid zijn extra geld uit te trekken voor milieuproblemen in de ontwikkelingslanden. ,,Er zit geen enkel schot in", aldus milieuminister Alders, die de Ne derlandse delegatie leidt. kelingshulp geven. Omdat dit bedrag bij voor baat al onhaalbaar werd geacht, is in de voorbereiding op de conferentie voorgesteld om te beginnen met een jaarlijkse ex tra bijdrage van tien tot dertig miljard gulden. Het is nu zelfs de vraag of die bedragen wel worden gehaald. Leden van de Nederlandse delegatie hebben de indruk dat er bij de geïndustrialiseerde lan den, op Japan na, geen of nau welijks animo is om flink in de beurs te tasten. Amerika heeft verslaggever Voor de ontwikkelingslanden vormt die extra financiële bij drage een hoofdvoorwaarde voor medewerking aan een om vangrijk milieuprogramma voor de aarde. Komt die steun er niet, dan dreigt de conferentie te mislukken. Unced-secretaris- generaal Maurice Strong heeft een benodigd bedrag van 140 miljard per jaar genoemd, bo venop de 110 miljard gulden die de rijke landen nu aan ontwik- weliswaar toegezegd 200 mil joen gulden per jaar te willen uittrekken voor tropische bos sen, maar het is onduidelijk of dat 'nieuw' geld is, of dat dit ten koste zal gaan van het bestaan de ontwikkelingsbudget. Nederland heeft onder voor waarden een extra bijdrage van 125 miljoen per jaar vanaf 1994 toegezegd, oplopend tot uitein delijk 600 miljoen per jaar. Ne derland geeft dit geld echter al leen als ook andere geïndustria liseerde landen extra bijdragen. De milieutop in Rio is de grootste conferentie ooit gehou den. Honderdtachtig landen zijn vertegenwoordigd, van wie ruim honderd gedurende een deel van de conferentie door hun regeringsleiders. De officië le delegaties zijn samen goed voor 25.000 deelnemers. Dan is er nog het parallele Global Fo rum voor niet-gouvemementele organisaties, waarvoor zon 30.000 deelnemers zijn geboekt. En natuurlijk zijn er journalis ten: een slordige 7000 in getal. Bij een grote conferentie over grote problemen horen grote woorden. Die onbraken dan ook niet in de openingstoespra ken van onder meer VN-secre taris-generaal Boutros Ghali, de Noorse premier Brundtland en Unced-baas Strong. „De mens heeft getriomfeerd over de na tuur. De toekomst van de na tuur ligt nu in handen van de mens", aldus Boutros Ghali. Of de mens reeds in Rio in staat is tot fundamentele beslis singen te komen om de „gesta ge vernietiging" van de aarde te keren, moet worden betwijfeld. De eerste dag was wat da( be treft weinig hoopgevend. brussel/oslo gpd vervolg van voorpagina De EG-lidstaten hebben ge schokt gereageerd op de uitslag van het Deense referendum over het verdrag van Maastricht waarin de politieke en econo mische samenwerking van Eu ropa wordt geregeld. De enige felicitatie voor Denemarken kwam gisteren van de vroegere Britse premier, Margaret That cher, die zei dat de Denen „de democratie een grote dienst hebben bewezen in de strijd te gen de bureaucratie". Navo-secretaris-generaal Wörner sprak daarentegen van een „tegenslag". „Juist nu Euro pa in crisis verkeert, is dit het laatste wat we kunnen gebrui ken". Minister Van den Broek reageerde teleurgesteld en sprak van een „streep door de reke ning". De kandidaat-leden van de Europese Gemeenschap vrezen dat de uitslag van het referen dum in Denemarken hun'toe treding tot de EG ernstig zal vertragen. Zweden, Finland en Oostenrijk, die hun aanvragen al hebben ingediend, en Zwit serland en Noorwegen, die dat nog moeten doen, zitten nu in een moeilijk parket. De drie Scandinavische lan den wilden per 1995 tot de EG behoren. Politici uit de drie lan den stelden gisteren bang te zijn dat het referendum ook in hun land de anti-EG-gevoelens zal aanwakkeren. Alleen in Finland is een ruime meerderheid van de bevolking voorstander van toetreding. In Zweden werd het besluit vorig jaar slechts met een krappe meerderheid genomen en in Noorwegen zijn de tegenstan ders nog in de meerderheid. In Oostenrijk en Zwitserland is wel een meerderheid voor toetre ding tot de Gemeenschap. Studenten zetten gisteren de Venezulaanse hoofdstad Caracas op stelten. foto afp Venezuela was de afgelopen da gen toneel van grootschalige rellen. In verscheidene steden werden dinsdag demonstraties tegen het regeringsbeleid van de sociaal-democratische presi dent Carlos Andrés Peréz ge houden, die uitliepen op con frontaties met de politie. De rel len en plunderingen namen gis teren in hevigheid toe. In acht steden kwam het tot botsingen tussen studenten en politie. De studenten protesteren te gen de stijging van de prijzen, onderdrukking door de politie en het sociaal-economisch be leid van Peréz. Zijn privatise- rings- en bezuinigingsbeleid heeft hem gehaat gemaakt bij grote delen van de Venezolaan se bevolking. Venezuela, het land met de grootste olievoorraden van het westelijk halfrond en lange tijd één van de stabielste democra tieën in Latijns-Amerika, is sinds het aantreden van Pérez in 1989 herhaaldelijk het toneel van protesten tegen de presi dent. In februari 1989 vielen daarbij zelfs 300 doden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7