Plan van Simons kan toch doorgaan HOE KRIJG JE EEN VENT VAN 2 METER OP Z N KNIEËN? M Kruistocht tegen beunhazende rij-instructeur Binnenland Beatrix bezoekt Margriet-kazerne Sijthoff en NDU willen nauwer samenwerken Eisen tot veertien jaar in Rhedense incest-zaak DONDERDAG 4 JUNI 1992 5 Grotere prijzen in toto en lotto den haag De Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) krijgt van de Tweede Kamer meer armslag om de concurrentie met het buitenland en met illegale kansspelen het hoofd te bieden. Zo mag de stichting de hoofdprijzen voor de toto en lotto verho gen, het aantal lotto's per jaar uitbreiden en meer verkooppun ten openen. De Sporttotalisator heeft zijn omzet de afgelopen tien jaar zien slinken van 240 naar 150 miljoen gulden. Volgens een ruwe schatting doen momenteel net zoveel mensen mee aan buitenlandse en illegale kansspelen als aan de toto, lotto en andere sportprijsvragen van de SNS. De organisatie brengt geld in het laatje voor sportverenigingen en culturele instellingen. Er komen steeds meer koopwoningen den haag Er worden steeds meer koopwoningen gebouwd. Vooral in de vrije sector blijft het aantal gebouwde woningen de verwachtingen overtreffen. Vorig jaar werd 65 procent van de nieuwe huizen als koopwoning gebouwd. In 1986 was dat nog 47 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het bouwprogramma 1991. Zoeken naar obstakels korter werken den haag Het ministerie van sociale zaken gaat onderzoeken welke wetten het korter werken belemmeren. Minister De Vries heeft dat gisteren tijdens een debat over de vierdaagse werkweek aan de Tweede Kamer beloofd. De resultaten van het onderzoek zijn eind dit jaar beschikbaar. Alle politieke partijen zijn het er over eens dat er meer banen moeten komen om zoveel mogelijk mensen aan het werk te krijgen. Korter werken kan aan dat doel bijdragen. Accijns op suiker wordt afgeschaft den haag De accijns op suiker wordt afgeschaft, maar de accijns op frisdrank wordt iets hoger. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën zei dat gisteravond in een overleg met de Tweede Kamer over aanpassing van de accijns aan EG-afspraken. Het wetsvoorstel ligt bij de ministerraad. Een pak suiker wordt goed koper. Frisdrank met suiker wordt iets duurder. Hoeveel de prij zen zullen verschillen, is nog niet bekend. Meer toezicht op speelautomaten den haag Het ministerie van economische zaken gaat het toe zicht op speelautomaten verscherpen. De apparaten moeten voldoen aan wettelijke regels. De verantwoordelijke controle dienst, het IJkwezen, gaat ernstige afwijkingen melden. Het mi nisterie bekijkt dan of de vergunning moet worden ingetrokken. Een exploitant zonder vergunning moet zijn bedrijf beëindigen. Onlangs trok minister Andriessen voor het eerst een vergunning in. De exploitant had in de afgelopen twee jaar een aantal fruit machines laten ombouwen en voorzien van een vervalst merk teken. Meer interesse voor gegevens over kredieten Steeds meer mensen willen in zage in hun eigen gegevens bij het Bureau Kredietregistratie (BKR). In 1989 waren dat er 8869, vorig jaar 12.818. In onge veer één op de tien gevallen blijkt de registratie niet te klop pen. Zo'n 3800 banken en andere bedrijven die kredieten verle nen, laten die leningen bij het BKR registreren. Totaal staan er 3,7 miljoen mensen geregi streerd die een schuld hebben. Jaarlijks vragen instellingen, banken of bedrijven het BKR 8 miljoen maal om inlichtingen over de kredietwaardigheid van hun klanten. De onjuiste registratie betreft soms gevallen van mensen die hun lening allang hebben afge lost, maar toch nog geregi streerd staan. De kredietgever heeft dat dan niet doorgegeven aan het BKR. In andere gevallen gaat het volgens directeur Rip om 'verkeerde voorletters of een verkeerd adres'. In enkele geval len maakt het BKR zelf fouten bij de registratie. Om fouten zoveel mogelijk te voorkomen, wil Rip kredietver strekkers voortaan vijftig gulden boete laten betalen voor elke verkeerde registratie. Douane wil deel werk AID doen na opheffen grenzen den haag gpd De douane wil een deel van de taken van de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministe rie van landbouw en visserij overnemen. De douane, onder deel van het ministerie van fi- denkt op die manier het wegvallen van arbeidsplaat sen door het verdwijnen van de EG-binnengrenzen deels te kunnen opvangen. Dat blijkt uit een brief van de dienstcommis sie (een ondernemingsraad) van de douane Rotterdam aan de Tweede Kamer. De douane weet zich in ieder geval al verzekerd van de steun van staatssecretaris Van Amels- "voort van financiën, die het plan ziet als een middel om de efficiëntie van beide diensten te verhogen. Nu is het nog zo dat de taken van douane en AID el kaar soms overlappen, met na me op het gebied van de con trole op grensoverschrijdend goederenverkeer. Bij de douane werken bijna 6900 mensen, bij de AID 600. Vanwege het wegvallen van de binnengrenzen in de EG ver dwijnen er binnen de douane 1400 arbeidsplaatsen. Vrijwel overal kampt de douane met te veel mensen. Alleen in Amster dam, Rotterdam en op Schiphol bestaan vacatures. Koningin Beatrix bracht gisteren een werkbezoek aan de ka- het werk van de 11 e Compagnie Genie, die bezig v n Wezep die naar haar zuster is vernoemd. De koningin bekeek te bouwen over een droge rivierbedding. foto %thjT4u CEO Grrncr~v<Nippe<pWNndtenit "Geen criminelen in Amsterdams Grenshospitium' De organisatie Vluchtelingen werk Nederland is fel tegen de plannen van lustitie om van het nieuwe opvangcentrum voor asielzoekers in .Amster dam gedeeltelijk een gevange nis te maken. „Criminelen, il legalen, kennelijk ongegronde asielzoekers horen voor justi tie blijkbaar tot één probleem categorie die op één plaats kunnen worden samenge bracht", aldus Vluchtelingen werk, die het voorstel „vol strekt onaanvaardbaar" Het tijdelijk onderbrengen van criminelen In het Grens hospitium is een van de voor stellen die minister Hirsch Bal- lin en staatssecretaris Kosto deze week deden om het nij pend tekort aan cellen op te lossen. Vluchtelingenwerk brengt in herinnering dat Kosto bij de opening van het hospitium begin dit jaar, bena drukte dat het nieuwe gebouw voor asielzoekers een „seml- hotel-functie" zou gaan vervul len. Maar nu wordt het een ge vangenis waarin criminelen worden opgesloten naast men sen die niets anders hebben 'misdaan' dan het vragen van asiel, aldus de organisatie. Kostenbeheersing centraal in compromis tussen CDA en PvdA den haag cpd-anp Het plan-Simons kan doorgaan. CDA en PvdA hebben op hoofdlijnen overeenstemming bereikt over de voortgang van de stelselherziening gezondheidszorg. Kostenbeheer sing staat daarbij centraal. Pas wanneer dat lukt, gaan meer voorzieningen over naar de awbz. Een belangrijk middel tot kostenbeheersing is de invoering van een ei gen risico. Verzekeraars worden verplicht een eigen risico aan te bieden, waarbij hun klanten zelf blijven bepalen of ze dat willen in ruil voor een lagere premie. Vrijwel zeker komen er eigen bijdragen voor para-medische voorzie ningen als de tandarts en fysiotherapie. verzekeraars wil hij gaan praten over de aanbieding van een ei gen risico. Verder wil hij een ge sprek over de medische tarie ven. Simons wil af van een ver goeding per verrichting, waar door er in feite een premie staat op het doen van zoveel mogelijk ingrepen. Het KLOZ, de club van parti culiere verzekeraars, is boos. Volgens woordvoerder Van der Wel is er over het compromis te weinig overlegd met de direct betrokkenen „zodat men niet weet of het akkoord in het 'veld' gedragen wordt en of het uit voerbaar is". Ook de verenigin- Het verplichte eigen risico dat het CDA en premier Lubbers wilden, komt er dus niet. Maar de christen-democraten vinden dat ze desondanks hun zin heb ben gekregen: de eigen bijdra gen betekenen immers ook een drempel om gebruik te maken van medische voorzieningen, en dat was de bedoeling van het verplichte eigen risico. Een belangrijk tweede ele ment tot kostenbeheersing is dat Simons voor elke nieuwe stap uitvoerig met alle betrok kenen gaat overleggen. Met de gen van tandartsen en fysiothe rapeuten zijn boos. Zij zijn te gen de invoering van een eigen bijdrage. Verzekeraar Ohra, die deze maand begint met het landelij ke ziekenfonds Medi-Zorg, maakte gisteren bekend dat ze samen met een aantal andere particuliere verzekeraars werkt aan een altérnatief voor het plan-Simons. Hun plan heeft veel weg heeft van de 'drietraps raket' die oud-staatssecretaris Van der Reijden van volksge zondheid begin jaren tachtig lanceerde. De gedachten gaan uit naar een verplichte volksverzekering voor onverzekerbare risico's, met daarbovenop een verplicht wettelijk omschreven pakket dat de elementaire zorg omvat. Tenslotte moet er een vrijwillige aanvullende verzekering komen voor de resterende zorg. Vol gens Ohra moet deze schade verzekering een „substantiële omvang" hebben, maar wat er precies in zou moeten (bij voor beeld ook huisartsenhulp) staat nog niet vast. Bij Philips Oss 180 banen weg Bij Philips Lighting in Oss ver dwijnen 180 banen. Gedwon gen ontslagen zijn onvermijde lijk. Een woordvoerder van Phi lips heeft dat gisteren meege deeld. De inkrimping is het ge volg van het voornemen van Philips om de produktie van TL- balken over te brengen van Oss naar het Franse Nevers. Daar kan goedkoper worden gepro duceerd en dat versterkt de concurrentiepositie van Philips. In Oss zal Philips zich con centreren op het maken van zo genoemde verlichtingselektro- nica en conventionele voor schakelapparaten. Een deel van de werknemers die door de re organisatie zonder werk komen zitten, kan hier aan de slag, zo is de verwachting van Philips. De bonden hebben uitermate gere serveerd gereageerd op de plan nen van Philips. Ook acties in de gezinszorg De christelijke vakbond CFO dreigt met acties in de gezins verzorging. De Landelijke Ver eniging voor Thuiszorg (LVT), de werkgeversorganisatie, moet vóór vrijdag met een 'reëel loonbod' komen voor de cao voor de gezinsverzorging (100.000 werknemers). De oor zaak van het vastgelopen over leg is dezelfde als in de rest van de zorgsector: de werkgevers willen de lonen wel verhogen (met circa 4 procent), maar ze hebben het geld er niet voor. bunnik saskia van westhreenen Tien rijlessen voor 175 gulden. Een boekhouding in een oude schoenen doos. Rij-instructeurs die het nieuwe Re glement Verkeersregels en Verkeerste kens (RW) niet kennen. De rijschool branche is uit zijn krachten gegroeid. Het kan zo niet langer, vindt de belan genvereniging Bovag. Op haar aandrang ligt er nu een wetsontwerp bij het minis terie van verkeer, dat paal en perfymoet stellen aan deze wantoestanden. „Het is vandaag de dag onbestaanbaar dat een automonteur een garage gaat runnen. Daar heeft hij toch minstens een ondernemersdiploma voor nodig. Maar een instructeur kan zonder enige beper king een rijschool beginnen met wel tachtig auto's", zegt G. van der Pluijm, manager van de afdeling auto- en mo torrijscholen van de Bovag. „Het leeuwedeel voert de administra tie in een oude schoenendoos. Sommi gen kennen het verschil in debet en cre dit niet eens! Ze vegen de agenda en de opgespaarde benzinebonnetjes bij elkaar en noemen dat hun boekhouding. Dat biedt ze alle ruimte om lesaen al dan niet op te geven. Vooral met de huidige con currentie is het voor veel instructeurs aantrekkelijk te sjoemelen met hun ad ministratie." Van der Pluijm probeert al sinds eind jaren tachtig de politiek ervan te overtui gen dat het aantal rij-instructeurs uit de pan rijst. Volgens Van der Pluijm is dat eigenlijk op één punt terug te voeren: het is te makkelijk om rij-instructeur te wor den. In Nederland zijn in totaal zo'n 18.000 instructeursbewijzen in omloop, afgezet tegen 240.000 achttienjarigen. Het aantal achttienjarigen neemt bin nenkort sterk af tot 140.000 a 150.000. Volgens de Bovag is er dan maar ruimte voor een kleine tweeduizend rijscholen. Nu staan er officieel 7200 geregistreerd. Met het aantal rij-instructeurs stijgt de concurrentie. Het is geen uitzondering dat er geadverteerd wordt met tien rijles sen voor 175 gulden. Een aanbieding die duidt op een rij-instructeur die zijn boekhouding niet helemaal zuiver be stiert, vermoedt Van der Pluijm. Hij heeft uitgerekend dat een normale rijles van zestig minuten 55 tot 63 gulden kost. „Onder druk van de concurrentie kan dat zakken minimaal 43 gulden per uur." „Het rijden van de auto alleen al kost een rijschoolhouder vijftien gulden per uur", vertelt Van der Pluijm. „Tenmin ste, als hij hem verzekert via de normale weg. Het probleem is dat zeventig pro cent van de rij-instructeurs part-timer is. Zij lessen vaak in de avonduren, en laten de autoverzekering via de werkgèver be talen. Leskosten worden zo aanzienlijk gedrukt." Vaak ook compenseert een instructeur lage leskosten door veel meer rijlessen te geven dan nodig is. Verder leveren veel part-timers een bedroevende kwalitéit, zodat de leerling sneller zakt en uitein delijk weer veel duurder uit is. Boven dien heeft een part-timer het voordeel dat hij niet verplicht is 18,5 procent btw af te dragen en een full timer wèl. Bedroevend Naast de boekhouding is ook de kwaliteit van voornamelijk veel part-timers be droevend, vertelt Van der Pluijm. Zo heeft het CBR anderhalf jaar geleden ge weigerd examens af te nemen van leer lingen van een Dordtse rij-instructeur. „De man had een geslaagd en percent a ge van 0,0. Zijn leerlingen deden niets an ders dan taxiritten rijden met kapiteins, stuurlui en machinisten van Dordrecht naar de Botlek en weer terug. Zo vulde die man zijn zakken." Het vreemde is echter dat een instruc- den haag gpd Dagbladuitgeverijen Sijthoff Pers en de Nederlandse Dag bladunie (NDU) overwegen nauwe samenwerking bij de uit gave van dag en huis aan huis bladen in Zuid Holland Vol gens Sijthoff directeur Nouwen zijn „in principe alle vormen van samenwerking" mogelijk. Een definitief besluit over de sa menwerking wordt pas in het najaar verwacht. Aanleiding voor de mogelijke fusie vormen de goede ervarin gen die de twee concerns heb ben met het gezamenlijk exploi teren van het Rotterdams Dag blad, dat vorig jaar ontstond na de fusie tussen Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad. Ben andere reden voor samen werking is de ingezakte adver tentiemarkt. Sijthoff zal zich verder de ko mende drie jaar vooral bezig houden met de reorganisatie bij de Haagsche Courant, waarin over enkele maanden het kwij nende dagblad Het Binnenhof wordt opgenomen. In totaal ko men er zo'n honderd banen te vervallen. Volgens Nouwens zijn gedwongen ontslagen ech ter niet aan de orde In de sterk te van de redactie wordt niet ge sneden omdat dat de kwalitatie ve verbetering van de krant niet ten goede komt, aldus Nouwen. teur nooit belet kan worden zijn beroep uit te oefenen. „De huidige wet zegt dat een instructeursbewijs niet is in te vor deren. Als een instructeur betrapt wordt met een alcoholpromillage van 4,6 kan zijn rijbewijs worden ingenomen, niet zijn instructeursbewijs. Maar ja, welke leerling komt op het idee de instructeur naar zijn rijbewijs te vragen? Dat zou ab surd zijn", aldus Van der Pluim. Een forse aanscherping van de Wet Rijonderricht Motorrijbewijzen zou een eind moeten maken aan deze wantoe standen. Toch hebben pogingen van de Bovag om dat te doen tot nog toe niets uitgehaald. De politiek toont weinig inte resse om zich druk te maken over de kwaliteit van het rij onderricht. Op dit moment ligt er voor de tweede keer een conceptwet te wachten. De Bovag hoopt dat de wet dit najaar wordt behandeld. In de voorstellen van de Bovag staat dat het niveau van de instructeurs examens moet worden opgekrikt. Een kandidaat instructeur moet tenminste een mavo diploma hebben. Ook moet er één onafhankelijk oplei dingsinstituut worden opgericht, dat uit sluitend instructeurs-examens afneemt. Nu is het tegendeel het geval. Iedere bur ger die drie jaar in het bezit is van een rijbewijs, mag aan een ander onderricht geven en hem opleiden tot rij-instruc teur. De kosten van zo'n opleiding vari eren van drie- tot zevenduizend gulden. Leertraject Tenslotte wil de Bovag dat een rij in structeur in het vervolg voor zijn leerling een te volgen leertraject opstelt. Van der Pluijm: „Een goede instructeur weet na één of twee lessen al ongeveer wat voor vlees hij in de kuip heeft, en hoe lang het zal duren eer de leerling het rijden onder de knie heeft. Het is eigenlijk belachelijk dat rijles een open-eindverhaal is. Een mavo-leerling weet toch ook precies wat zijn vakkenpakket als hij aan zijn exa men begint?" 'Wat hier gebeurd is, kan niemand bedenken arnhem anpdoor gewelddadig ingrijpen van een van de ooms zou ze een miskraam hebben gekregen. Toen een van de zusjes aangifte deed van verkrachting door een kennis, werd ze op afschuwelij ke wijze gestraft. Haar vier ooms schopten en sloegen het meisje en hingen haar vervol gens aan de trap op. De verdachten ontkenden al les, maar volgens Samson zijn de feiten zo gruwelijk, dat ze domweg niet verzonnen kun nen zijn. „Wat hier gebeurd is, kan niemand bedenken", zei ze. Twee van de vier ooms (32 en 34 jaar) hoorden 14 jaar cel ei sen, terwijl tegen de moeder 11 jaar werd geëist. Alle negen ver dachten bleven ontkennen, ook toen een 16-jarige getuige ver klaarde dat een van de slachtof fers haar had verteld dat zij was verkracht door de vriend van haar moeder Tegen deze ver dachte werd 2,5 jaar celstraf ge elst. De laagste cis was één jaar waarvan negen maanden voor waardelijk tegen de 56-jarige vader. Morgen wordt de zaak voortgezet. De negen verdachten in de zo genoemde Rhedense incestzaak hebben gisteren in hoger be roep voor het Gerechtshof in Arnhem gevangenisstraffen ho ren eisen van één tot veertien jaar. De negen, allen familiele den van de slachtoffers, zouden jarenlang vier zusjes hebben verkracht en mishandeld. De rechtbank in Arnhem veroor deelde de negen vorig jaar al tot straffen van één tot zeven jaar. AJ op zeer jeugdige leeftijd werden de vier meisjes regel matig verkracht door vier ooms en andere familieleden. De moeder, die actief bij de incest was betrokken, zou zelfs men- struatiedata van haar dochters hebben doorgegeven en hen hebben vastgebonden. Procu reur-generaal Samson zei zich erover te verbazen dat de moe der geen enkele keer heeft geïn formeerd hoe het met haar dochters ging. De gewelddadige verkrachtin gen leidde bij een van de slacht offers al op haar twaalfde jaar tot een zwangerschap, maar 40ioar ADURODAM Ajt rS MADURODAM. HÉÉÉL NEDERLAND AAN IE VOETEN HfrtnfkKR 17$. D*n Telefoon 070 - US WOO Word lid van de ANWB en profiteer óók van de vele diensten en voordelen die de ANWB u te bieden heeft. Voor leden en toekomstige leden ligt er nu een wegenkaart van Nederland klaar voor slechts f 1 Bovag wil de beunhazerij onder de rij-instructeurs aanpakken. roland de bruin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5