EZ Deel Kamer: Dodewaard moet sluiten Primafoon' Binnenland Stakingsacties van start op 250 scholen De afwerking Zware crimineel wordt financieel 'uitgekleed' Vervoer Przewalski-paarden wordt drama WD-bureau geeft Bolkestein veeg uit pan Europaschool mikt op het 'arme' zuiden 75,- DONDERDAG 4 JUNI 1992 3 pfc»ai$pnw*rtneded4n<i*pf*bu'mu gpo &eo*r*cnx*jppfsfcf Toekan kost Tros 70.000 gulden hilversum De Tros moet 70.000 gulden betalen voor ongeoor loofde reclame in het programma Dierenmanieren. Dat heeft het Commissariaat voor de Media bevestigd. Vorig jaar juli was in het bewuste programma veelvuldig het Toekan-logo van ho- reca-gigant Van der Valk te zien. Het Commissariaat beschouwt het afbeelden van de toekan als een vorm van reclame voor het horecabedrijf. De mediawet staat dat niet toe. Prehistorisch dorp bij Wieringermeer wieringen - Archeologen hebben aan de rand van de Wieringer meer de restanten van een circa 4.500 jaar oud dorp gevonden. Wieringen en omgeving waren in die tijd moerasachtige gebie den. hoog boven de zeespiegel. Volgens de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is het ,,een zeer bijzondere vondst". De onderzoekers hebben vastgesteld dat het gaat om restanten van de 'Enkelgraf-cultuur'. Dat was één van de eerste culturen die elke dode in een apart graf ter aarde bestelde. De hoeveelheid archeologisch materiaal is zo groot, dat de archeo logen verwachten tot september te kunnen opgraven, lene 'Geen fout in zaak Belgische meisjes' den haag Het parket in Breda heeft „adequaat en met gepaste spoed" gereageerd op een Belgisch verzoek om rechtshulp bij het onderzoek naar de moord op twee meisjes, waarvan een Ne derlander wordt verdacht. Of er van Belgische zijde fouten zijn gemaakt, valt op grond van de beschikbare gegevens niet te be oordelen. Dat heeft minister Hirsch Ballin (justitie) gisteren ge- anwoord op kamervragen van de PvdA, over het vermeende tra ge optreden van het openbaar ministerie in Breda en de gebrek kige samenwerking met de Belgen in het onderzoek. De ver dachte, een man man uit Woensdrecht, heeft eind april bekend de meisjes te hebben ontvoerd en vermoord. Wel bedrijfsgezondheidsdienst In het wetsvoorstel Terugdringing Ziekteverzuim komen de eer ste weken ziekte voor rekening van de werkgever, zo meldden we in onze editie van dinsdag. Per abuis werd echter gemeld dat bedrijfsgezondheidsdiensten in die eerste weken afzijdig zouden moeten blijven van de bepaling hoe de zieke werknemer moet worden begeleid en gecontroleerd. Dat is onjuist. In die eerste fase mogen als deskundige dienst geen bedrijfsvereniging of GAK worden ingeschakeld, maar juist wel een bedrijfsgezond heidsdienst. Bonden trekken gezamenlijk op groningen anp De protestacties in het onder wijs zijn vanmorgen begonnen met een reis van de 'actiekara vaan' van onderwij svakbonden langs stakende scholen in noord- en oost-Nederland. Er deden zo'n 250 scholen mee. „Het gaat ons zeker niet alleen om het salaris", zeggen de lera ren. „We protesteren ook tegen alle vernieuwingen die over ons heenkomen en de enorme werkdruk die dat oplevert." De vakbonden ABOP, KOV, NGL en PCO trekken tijdens de ze stakingacties gezamenlijk op. Wel wordt op de apenbare en katholieke scholen meer ge staakt dan op de protestante, maar de andere bonden zijn toch blij dat ook de PCO mee doet. De actiekaravaan trekt deze en komende donderdagen langs stakende scholen in heel Neder land. Volgende week is de Randstad aan de beurt, 18 juni Racisten leggen treinenloop stil met nepbom numegen fc. anp Racisten hebben gisteren met een nepbom het treinverkeer tussen Nijmegen en Roermond een uur stilgelegd. De Turkse ei genaar van een snakcbar op een brug over het tracé vond gister middag aan de achterkant van zijn bedrijf een doos met een tikkend uurwerk. De politie vond de 'bom' er echt genoeg uitzien om de Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) te waar schuwen. Na een uur bleek dat het om een nepbom ging. Dinsdagnacht kwam bij de politie al een telefoontje binnen dat er een bom bij de snackbar zou worden geplaatst. Politie mensen gingen direct op onder zoek uit, maar konden niets vinden. Een uur nadat de EOD het later wel gevonden projec tiel had onderzocht, werd de plaatsing telefonisch opgeëist door een volgens de politie on bekende organisatie. Daarbij werden zeer racistische kreten geslaakt De politie sluit niet uit dal p' meer acties zullpn volgen volgt Zuid-Nederland. Doel is te peilen welke scholen bereid zijn tot staken. Aan de actie doen al leen de scholen mee waar ten minste 60 procent van de lera ren wil staken. Voor de bonden is deze peiling van groot belang. Als blijkt dat de leraren nu echt willen staken, dan durven ze in september een landelijke 24- uurstakingaan. Directeur D. van Veen van mavo De Kampagne in Delfzijl, vandaag één van de stakende scholen, denkt echter dat de le raren nu echt vastberaden zijn. „Wij zijn nooit zo geneigd tot staken. Veel leraren zijn lid van de bond, maar als het erop aan komt vinden ze toch dat de kin deren niet de dupe mogen wor den. Dan gaan ze toch maar weer aan het werk. Maar nu be ginnen we in te zien dat de overheid daar misbruik van maakt. 'Leraren zijn zo plichts getrouw, die gaan toch niet sta ken'. Daar moet maar eens een eind aan komen." Premie wao kan lager, premie Ziektewet niet zoetermeer ?-anp Een verlaging van de wao-pre- mies per 1 juli is mogelijk. Dat vindt het bestuur van het Ar beidsongeschiktheidsfonds. Het fonds beschikt momenteel over meer geld dankzij hogere pre mie-ontvangsten en 'meeval lers' bij de uitkeringen. Een verlaging van de ziekte wet-premies behoort volgens het fonds echter niet tot de mo gelijkheden, zo blijkt uit een no ta van de Sociale Verzekerings raad (SVR). Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken wil de premies begin volgende maand verlagen. In een brief aan de SVR schreef de minister onlangs dat een verlaging van beide premies mogelijk is, omdat de kabinets plannen met betrekking tot Ziektewet en wao nu al hebben geleid tot een daling van het aantal zieken en arbeidsonge schikten. Verwacht wordt dat staatssecretaris Ter Veld nog deze week de premieverlaging zal bekrachtigen. Het kabinet mag de wao-pre- mie, die door werknemers wordt betaald, zelf vaststellen. Dat is niet het geval bij de Ziek tewetpremie, die door werkge vers en werknemers worden be taald en per bedrijfstak door de bedrijfsverenigingen worden vastgesteld. Volgens de SVR ontbreekt de ruimte voor een verlaging van de ziektewet-premie omdat de bedrijfsverenigingen sinds 1988 een groot deel van hun vermo gen hebben moeten 'opeten'. Ter Veld repte in haar brief aan de SVR iuist van uitdijende ver mogens Na vernietiging vergunning kerncentrale PvdA, D66 en Groen Links in de Tweede Kamer vinden dat de kerncentrale in Dodewaard onmiddellijk moet worden stilgelegd, nu de Raad van State gisteren de ver gunning heeft vernietigd. Ook een verheugde stichting Natuur en Milieu, die het bezwaar tegen de vergunning had aangetekend, wil dat Dodewaard onmiddellijk wordt stopgezet. CDA en WD beraden zich nog op de uitspraak van de Raad en wachten op een kabinetsstandpunt. algemene inspraakronde was gehouden. De Raad van State vindt het gebrek aan inspraak bezwaarlijk, omdat er voof het eerst een integrale vergunning werd verleend voor een project waarvan bekend is dat er 'breed gedragen weerstand' tegen is. De nu vernietigde vergunning moest alle voorafgaande ver gunningen vervangen. Volgens de betrokken ministers zou daarbij geen groter gevaar of schade optreden dan bij eerdere vergunningen in aanmerking was genomen. De Raad van Sta te vindt echter dat de inzichten over een veilige bedrijfsvoering in kerncentrales aanmerkelijk zijn gewijzigd sinds 1968, toen er voor het laatst een integrale beoordeling van het gevaar van Dodewaard plaatsvond. De vergunning is ook vernie tigd omdat er voorzien wordt in uitbreiding. Zo is toestemming verleend voor acht extra splijt stofstaven in de kem en vergro ting van opslag van staven bui ten de kem. Naar het oordeel van de Raad van State kan niet worden uitgesloten dat deze uitbreiding nadelige invloed heeft op de mate van gevaar, schade of hinder van de centra- De vernietigde vergunning is een beschikking uit 1988 van de ministeries van economische zaken, Vrom, sociale zaken en WVC. Volgens de Raad van Sta te zijn de benodigde inspraak procedures toen niet gevolgd. Een woordvoerster van de kern centrale stelt dat er nu zonder vergunning wordt gedraaid, maar Dodewaard rekent erop dat de overheid dit zal gedogen tot een nieuwe vergunning met de juiste procedures is aange vraagd. Of er wordt gedoogd is nog niet zeker. Er wordt nu eerst on derzocht of Dodewaard nog vol doet aan de eisen van oudere vergunningen. De kans dat dit niet het geval is, wordt groot ge acht. De betrokken ministers kunnen dan ook besluiten de kerncentrale te sluiten. Een be slissing zal waarschijnlijk echter pas vallen als milieuminister Al ders uit Rio de Janeiro is terug- De uitspraak over de vergun ning hing al in de lucht. In april werd in een ambtsbericht van het ministerie van Vrom erkend dat de vergunning ten onrechte .was afgegeven, omdat er geen le. westerbork Een dienstplichtige soldaat geeft de gereconstrueerde wachttoren bij de ingang van het voormalige concentratiekamp Westerbork een likje verf. Op 16 juni wordt het heringerichte ter rein door prinses Margriet officieel geopend. foto kanp Zware criminelen worden in de toekomst vooral gepakt op waar het hen allemaal om te doen is: het geld. De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met een voorstel van minister Hirsch Ballin, waarbij justitie aanzienlijk meer middelen krijgt om criminelen financieel uit te kleden. Zo kan bijvoorbeeld tijdens een onderzoek vooruitlopend op de uitslag alvast een voorlo pig beslag op het vermogen van een crimineel worden gelegd, om te voorkomen dat de buit verdwijnt. Als justitie bij het on derzoek stuit op geld of goede- het aannemelijk is dat die op „enigerlei midadige wijze" zijn verworven, dan kun nen die in beslag worden geno- Met name op dit punt maakte D66'er Wolffensperger bezwaar, omdat dan de verdachte zelf moet bewijzen dat hij het geld legaal heeft verdiend. „De mi nister is hier te ver doogescho- tenaldus de Democraat. Hij kreeg echter geen meerderheid voor zijn bezwaren. De politie in Nederland kan al sinds enkele jaren beschikken ovet zogenoemde 'kaalpluk teams', die proberen zoveel mo gelijk crimineel verkregen ver mogen van misdadigers binnen te halen. De teams zijn daarin tot nog toe redelijk geslaagd lelystad Het vervoer van negen gefokte Przewalski-paarden naar Mongolië is gisteren uitgelopen op een klein drama. Nadat de dieren op het terrein van de Stichting Reservaten Przewalski-paard in Lely stad in speciale kisten waren gestopt werden ze wild. Eén dier is daarbij omgekomen, een ander redde het maar net. De negen paar den zouden vandaag naar Mongolië worden gevlogen, het land waar het dier vijfentwintig jaar geleden voor het laatst in het wild werd ge signaleerd. De paarden kregen gisteren een verdoving, waarna ze zonder problemen in de transportkisten konden worden gedaan. Een maal bijgekomen werden de paarden echter wild en vernielden ze hun houten boxen. De stichting heeft het transport nu een dag uitge steld. foto lnieuw anefo i.rob bogairts WD-leider Bolkestein heeft van deTelders- stichting, het wetenschappelijk bureau van zijn eigen partij, een flinke veeg uit de pan gekregen. De stichting vindt het 'onverstan dig' dat Bolkestein in één betoog zowel de onbeschaafde activiteiten van sommige moslims in het buitenland als de integratie van moslims in Nederland aan de orde stel de. Daarmee wekte Bolkestein de indruk dat hij alle islamieten op één hoop gooide. De toonzetting van het betoog van de WD-leider was volgens de Teldersstichting bovendien zó alarmerend dat het leek „als of de Turken weer voor de poorten van We nen stonden en ze ditmaal in ons land kon den beschikken over een mogelijke vijfde kolonne". De uithaal naar Bolkestein wordt gedaan in het 'Pre advies allochtonenbeleid' van de Teldersstichting. Het stuk wordt volgende week besproken op een WD-symposium. Uit het pre advies wordt ook duidelijk dat de stichting met de WD-fractie in de Twee de Kamer van mening verschilt over maat regelen om de achterstand van allochtonen aan te pakken. Zo keert de stichting zich tegen elke vorm van positieve discriminatie. Een initiatief- wet van de eigen WD-fractie, D66 en Groen Links, die de kansen van allochtonen op de arbeidsmarkt moet vergroten, vindt in de ogen van de Teldersstichting dan ook geen genade. Het bureau noemt net onjuist dat de overheid problemen afwentelt op bedrij ven en van hen verlangt dat ze doorgaans slecht geschoolde mensen snel een baan aanbieden. Volgens het pre advies moet het beleid gericht zijn op 'positieve prikkels', zoals verlaging van het minimumloon en stimulering van het eigen ondernemer schap. Het pre advies neemt ook nadrukkelijk stelling tegen subsidies voor culturele acti viteiten. Het is beter dat geld te besteden aan zaken als scholing en arbeidsmarkt, zo betoogt het pre advies. Projecten voor be houd van de eigen cultuur van migranten kunnen de achterstand van allochtonen zelfs in de hand werken. Onderwijs in eigen taal en cultuur moet het volgens de stich ting dan ook zonder overheidssubsidie doen. Anti-emancipatorische minderhe denorganisaties moeten ook hun subsidie inleveren, vindt de Teldersstichting. amsterdam 1 beek Leren omgaan met een vere nigd Europa kan niet jong ge noeg beginnen. Zeker met het oog op één arbeidsmarkt en economie, moeten Europeanen over een goede kennis beschik ken van eikaars culturen en hun talen beheersen. Reden voor de jonge Stichting Europees On derwijs (SEO) om in augustus in Amsterdam de Europaschool te beginnen. Op deze basisschool krijgen kinderen vanaf vier jaar al les in een romaanse taal aan- wordt daarmee begonnen. Vier jaar later kan daar nog een tweede taal bij worden gekozen. „Nee, dat is niet buitengewoon jong", vindt Cunho. „Uit de we tenschappelijke literatuur is be kend, dat hoe jonger kinderen met een vreemde taal beginnen, des te gemakkelijker zij die le- Voor de romaanse talen is ge kozen omdat in Nederland de germaanse talen en culturen sterk overheersen. In de praktijk betekent dit volgens Cunho dat Nederlanders daardoor veel minder gemakkelijk toegang hebben tot de Zuideuropesc landen. „En dat terwi|l het I U ropese stimuleringsbeleid juist is gericht op deze Tanden. In de toekomst zal het dus daar veel zijn te in veste Cunho omschrijft zijn Euro paschool weliswaar als een 'eli teschool', maar dan in die zin dat er prestaties worden gele verd op basis van leren en soci aal-emotionele ontwikkeling. „De school is bereikbaar voor alle groepen, maar ik sluit niet uit dat een bepaalde groep ou ders met een betere opleiding ervoor zal kiezen." Ook het feit dat een extra ou derbijdrage van 1,5 procent van het netto inkomen zal worden gevraagd, hoeft volgens hem geen belemmering te vormen. „We willen werken met kleine groepen leerlingen en dat gaat dus extra geld kosten Boven dien, iets wat gratis is, wordt ook minder gewaardeerd. luist door een klein bedrag te vragen, hoi Kr dat ouders r raken." be- De school is ontstaan op ini tiatief van een aantal leerkrach ten en ouders. Zij vinden dat het Nederlandse onderwijssys teem in het algemeen nog te sterk op de eigen nationaliteit gericht is. SEO-voorzitter is Fer nando Cunha, van Portugese af komst en ontwikkelingspsycho loog bij de schoolbegeleidings dienst ABC in Amsterdam. „We hebben straks te maken met een Europese Gemeenschap zonder binnengrenzen. Dat wil zeggen dat kinderen over tien jaar binnen een geheel andere context leven. Dus moet je ook de grenzen van het onderwijs openbreken." De Europaschool moet niet worden verward met. de reeds bestaande internationale Eu ropese scholen, benadrukt Cunha. Daarvan functioneren er inmiddels een tiental, onder het bevoegd gezag van de Eu ropese Gemeenschap. De Am sterdamse Europaschool, de eerste in Nederland, is in wezen een normale basisschool. Met dit verschil dat vakken als aard rijkskunde en geschiedenis meer nadruk zullen leggen op de verbondenheid van de diver' se Europese volkeren. Vier dagen per week krijgen de leerlingen een extra lesuur in een romaanse taal. Gekozen kan worden uit Frans, Spaans, Italiaans of Portugees Al op vierjarige leeftijd Utrecht.' Fraai uitgevoerd toestel Met nummerherhaling met één druk op de toets herhaalt u het laatstgekozen telefoonnummer In metallic rood. metallic blauw, saharabeige, aubergine, smaragd groen. wit en antraciet NU VAN 98,- VOOR DE WINKEL VAN PTT TELECOM BVD-onderzoek naar corruptie bij overheid apeldoornanp De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) gaat onderzoeken welke overheidssectoren het meest gevoelig zijn voor infiltra tie. Dat heeft minister Dales van binnenlandse zaken gisteren gezegd op het jaarcongres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „De maffia-arhtige praktij ken. zoals die zich in een aantal andere landen hebben kunnen ontwikkelen, nopen ons tol waakzaamheid", stelde Dales. „Nederland heeft een open eco nomie en streeft traditioneel naar open betrekkingen, zowel in financieel en economisch op zicht als maatschappelijke en cu I tu rele on twt kkeli n g. Het zou volgens de minister daarom naïef zijn te vcmnder stellen dat Nederland kan ont komen aan de 'import' van randverschijnselen al» corrup tie Overigen» ziin er volgen* haar geen aanwijzingen dat er nu daadwerkelijk sprake is van corruptie in het Nederlandse ambtenarenapparaat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3