Vrees voor tweede Joegoslavië Feiten Meningen Navo kan in Joegoslavische crisis nieuwe taak bewijzen -genre p€m°ckatem' Europa, het lelijke eendje dat geen zwaan wordt DONDERDAG 4 JUN11992 2 Tsjechen en Slowaken morgen naar de stembus Een plein met een podium, een orkestje en een spre ker. De ingrediënten waar mee de partijen in Tsjecho- Slowakije hun campagnes voeren, zijn vrijwel altijd gelijk. Wat verschilt, is de melodie: jazz bij de een, volksmuziek bij de ander. Radicale economische her vormingen bij rechts, soci aal beleid en nationalisme bij links. PRAAG RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De verkiezingen van morgen zullen volgens alle verwachtin gen een aardverschuiving te weeg brengen. Zelfs optimisten deeldheid en versplintering. Een breuk tussen de Tsjechi sche republieken en Slowakije wordt door niemand voor on mogelijk gehouden. Extreme pessimisten, zoals voorzitter Jan Kalvoda van de Burger Democratische Alliantie (ODA), waarschuwde deze week zelfs voor 'Joegoslavische toe standen'. President I lavel deed begin deze week voor de televi sie een dringende oproep aan zijn landgenoten voor behoud van de eenheid te stemmen en te kiezen voor zakelijke, wijze en tolerante politici, niet voor mensen die het conflict zoeken. De kiezers is het niet gemakke lijk gemaakt. Er doen in het to taal 42 partijen mee, waarvan er slechts één, de conservatieve Burger Democratische Partij )I)S) van minister van financi ën Vaclav Klaus, overal deel neemt. Dank zij taFvan splitsin gen is de verwarring groot. Het Burg'erforum, de grote politieke beweging na de fluwelen revo lutie, is in drieën gesplitst. De leidende politici weten zonder enige twijfel waarom, maar voor de kiezer blijven de verschillen vaag. Tegenstelling Twee thema's beheersen deze verkiezingen: deTsjechisch-Slo- waakse kwestie en de steeds zwaarder wegende tegenstelling tussen links en rechts. Tsjecho- Slowakije is een van de weinige voormalige socialistische lan den waar de partijen ter linker zijde, van de sociaal-democra ten tot aan de communisten, een kans op een parlementaire meerderheid maken. De Communistische Partij van Bohemen en Moravië zal vol gens de opiniepeilingen in het Tsjechische parlement met zo'n 12 procent de tweede partij worden. Even groot zijn de kan sen voor de Partij voor Demo cratisch I.inks, de ex-commu- nisten in het Slowaakse parle ment. In heide delen van Tsjecho-Slowakije staan ook an dere partijen die matiging van de economische hervormingen willen, hoog in de peilingen. De Communistische Partij heeft haar laatste verkiezingsbijeen komst georganiseerd in een eentonige, Praagse hoogbouw wijk. Er zijn zo'n duizend men- Jonge Slowaken hebben de HZDS-lijstrekker, Vladimir Meciar, veranderd in een crimineel en de tekst op het verkiezingsaffiche gewijzigd in 'Bewe ging voor een communistisch Slowakije'. foto epa grootste kanshebber in Bratisla va) is dan ook een mengsel van nationalisme en van sociaal-de mocratische ideeën over sociale voorzieningen en staatsbemoei enis met de i President Vaclav Havel. sen op af gekomen. Veel grijze hoofden, veel armoedige kle ding. Het antwoord op de vraag waarom ze op de communisten stemmen, is voor de aanwezi gen simpel. „Zekerheid", zegt een jongere vrouw, „Ze zeggen wel dat het een totalitair regime was, maar vroeger kon je tenminste voor een redelijke prijs boodschap pen doen. Nu gaan de prijzen omhoog, de huren, de elektrici teit, maar mijn loon is vrijwel gelijk gebleven. Vroeger had je gegarandeerd werk, nu kun je zo je baan kwijtraken." Bij politici als minister Klaus vinden de werklozen, de gepen sioneerden. de alleenstaande moeders met hun armoede wei nig gehoor. Klaus, die in het Tsjechische deel als grootste kanshebber geldt en getipt wordt als de nieuwe Tsjechoslo- waakse premier, is voorstander van radicale hervormingen. Maar het is juist die radicale vi sie die de Tsjechische republie ken en Slowakije de afgelopen twee jaar tot op de rand van een breuk hebben gebracht. Slowakije, waar het grootste deel van de zware industrie ge concentreerd is, heeft de groot ste klappen te verduren gekre gen. De werkloosheid is er drie keer zo hoog als in het Tsjechi sche deel en de Slowaken zijn het moe om JOaus te horen zeg gen dat de situatie in delen van Moravië en Bohemen nog erger Zij hebben het gevoel in Praag geen gehoor voor hun proble men te vinden, ze voelen zich in de woorden van sommige Slo waakse politici „een kolonie". De verkiezingscampagne van de Beweging voor een Democra tisch Slowakije (de HZDS, met in de peilingen ruim 30 procent verreweg de Soeverein Vladimir Meciar, de charismati sche HZDS-partijleider, belooft zijn aanhangers niet alleen een onafhankelijk Slowakije, hij ver zekert hen vooral dat soeverei niteit de enige weg naar sociale zekerheid, naar werkgelegen heid en welvaart is. Meciar heeft al aangekondigd dat Slowakije zich bij een ver kiezingsoverwinningvan de HZDS binnen twee maanden soeverein zal verklaren. Daar mee is de republiek weliswaar nog niet onafhankelijk, maar komt de zelfstandigheid wel na derbij. Klaus heeft op zijn beurt al laten weten dan een confede ratie wat hem betreft net zo min bespreekbaar is als vertraging van de economische hervor mingen. Klaus is desnoods be reid een volledige splitsing op de koop toe te nemen:Als het zover komt, zal het een fluwelen scheiding worden. Het wordt geen herhaling van Joegosla- Met zulke uiteenlopende visies zijn de kansen op een stabiel politiek klimaat nihil, zelfs als het niet tot een volledige breuk tussen de twee landsdelen mocht komen. Volgens de opi niepeilingen eindigt de conser vatieve ODS straks weliswaar als grootste partij in het parlement. Maar ze wordt gevolgd door de partij van Meciar en een aantal andere linkse partijen. Daarmee wordt de vorming van een rege ring een uiterst moeilijke aan gelegenheid. OSLO HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De strijd in Bosnië komt de Navo-ministers van buitenlandse zaken deze week wel heel slecht uit. Zonderde troebelen in Joegoslavië hadden zij vandaag in Oslo vrijblijvend kunnen praten over het ideetje van minister Van den Broek om de Navo te laten optreden als vre desmacht voor de CVSE. Maar de publieke opinie wil meteen daden, en daar is men nog niet rijp voor. Twee weken geleden werd in Brussel met enige trots be kendgemaakt dat de bondge noten berdid waren Navo- troepen als vredesmacht van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) te laten optreden. Zo leek de Navo eindelijk zijn nieuwe taak in het Europa van na de koude oorlog te hebben gevonden. Maar het blijkt nu allemaal minder gemakkelijk te gaan dan het leek. Vooral Frankrijk ligt dwars. Het voelt niets voor nieuwe ta ken voor de Navo en zejeer niet voor militaire operaties buiten het grondgebied van de lidsta ten. Daarvoor zijn andere clubs, zoals de VN en de West- europese Unie (WEU), die de gewapende arm van de EG moet worden. En daarin wil Parijs de eerste viool spelen, onder meer met de vorming van een Frans-Duits Eu rokorps. De Fransen zijn het eens met het principe dat Navo-landen bereid moeten zijn op verzoek van de CVSE, die alle Europese landen plus de VS en Canada omvat, in actie te komen. Maar niet via een verzoek van de organisatie CVSE aan de organisatie Navo. De CVSE mag in de Franse visie slechts individuele Navo-landen benaderen met een verzoek om militaire hulp. Die houding is niet verrassend. Als de CVSE (waarin Frankrijk zit) een dergelijk verzoek doet aan de Navo (waarvan het alleen politiek lid is), dan bestaat het risico dat Franse troepen onder de Navo-paraplu in actie moeten komen. En aan gezien Parijs al sinds 1967 geen deel meer uit maakt van de militaire Navo-structuur, zou dat toch tot sluipende integratie kunnen leiden. Knopen doorhakken Dat wil Frankrijk niet en daarom is men in Brus sel niet verder gekomen dan een principe-verkla ring over de inzet van Navo-middelen en -men sen bij vredesoperaties. De ministers moeten nu op hun halfjaarlijks beraad in de Noorse hoofd stad proberen toch knopen door te hakken. Het nare is alleen dat die vermaledijde Joegoslavische kwestie roet in het eten dreigt te gooien. Kroatië heeft gisteren gevraagd om directe militaire bijstand van de Navo of het onlangs ge vormde Frans-Duitse leger korps om een einde te maken aan de aanvallen op Kroati sche en Bosnische steden door het Joegoslavische leger. Bij nieuwe aanvallen op een bus van het Rode Kruis en wijken in Sarajevo door Servische mi lities kwamen zeker vier men- „Dc regering van Kroatië verzoekt een onmiddellijke preventieve militaire actie door de Navo of de Euro-troe pen", verklaarde de Kroatische afgevaardigde Darko Beklc tij dens een voltallige zitting van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Helsinki. De stap zou, zei Bekic, zijn gericht op „de neutralisering van artille- riegeschut en vliegvelden waarvandaan het Joegoslavi sche leger voortdurend aanval len heeft uitgevoerd op Kroati sche en Bosnische stedelijke centra en de infrastructuur". Pratend over vredesmissies in Europa buiten Navo-gebied ligt optreden daar immers het meest voor de hand. Er wordt tot nog toe alleen gepraat over een operatie onder CVSE-paraplu in Nagor- no-Karabach, de omstreden Armeense enclave in Azerbajdzjan. Maar iedereen is het erover eens dat een optreden van de CVSE-Navo in Joegosla vië nu een hogere prioriteit heeft. De tamelijk machteloze VN hebben een embargo tegen Servië afgekondigd, maar Bel grado lapt alles aan zijn laars. EG-waamemers en VN-blauw- helmen kunnen vooralsnog niet meer doen dan de schuil kelders opzoeken. Na alle ver bale geweld tegen Servië moet er iets gebeuren en het is niet vreemd dat men nu, opder an dere in Bosnië, vol verwach ting ook naar de Navo kijkt. Hoewel men dat in Brussel of ficieel ontkent, worden bin nenskamers wel degelijk plan nen voorbereid, variërend van het sturen van een vloot naar de Adriatische Zee voor een blokkade en het controleren van de VN-boycot tot het stu ren van troepen die zich tus sen de strijdende partijen zou den moeten opstellen. Maar of het zover komt, is mede door de Franse houding uiterst on zeker. Slagvaardigheid Ten eerste moet de CVSE zo'n verzoek unaniem doen. Nu Joegoslavië (dus Servië) als CVSE-lid is geschorst, is die eenstemmigheid haalbaar. Er ligt bovendien een voorstel op tafel om bij besluiten te vol staan met de steun van alle 52 landen min één, het land waartegen de organisatie in Üctie komt. Dat vergroot de slagvaardigheid omdat dat land anders altijd zal tegenstemmen. Maar daarna moeten ook de Navo-landen het unaniem eens worden. En dat is evenmin zeker. Op dit moment lijkt alleen de Franse oplossing haalbaar, waarbij de bondgenoten individueel troepen beschikbaar stellen voor een vredes macht onder CVSE-vlag en niet onder Navo-com- mando. Parijs vergeet gemakshalve even dat de Navo vorig jaar ook nauw betrokken was bij de Golfoorlog. Dat zich nu VN-troepen in Joegoslavië bevinden en geen Europese heeft vooral te maken met het Europese onvermogen in de Joegoslavische kwes tie. Maar de voortdurende strijd daar maakt dat het westen in actie zal moeten komen. Juist nu kunnen de ministers niet meer vrijblijvend filoso feren, terwijl op een steenworp afstand een oor log woedt. Tenzij de verhalen over de Navo als vredesmacht slechts zijn bedoeld om te verbloe men dat de organisatie in het Europa van na de koude oorlog echt geen toekomst meer heeft. Joegoslavi sche leger in de val te lokken in de straten van Modri- FOTO Rtr WIM STEVENHAGEN HENK GLIMMERVEEN EN PETER DE VRIES „Hij was al te gelukkig, maar toch nooit hoogmoedig, want een goed hart wordt nooit hoogmoedig", schreef de beroem de Deense verteller Hans Christian An dersen ooit in het sprookje van het lelijke jonge eendje dat tot zwaan uitgroeit. Het beestje weet zich geen raad wanneer an deren haar schoonheid prijzen. Ten ein de raad verbergt de eend de kop onder de vleugels. Verlegen. Hadden de Europese regeringsleiders daar in Maastricht eind 1991 maar een voorbeeld aan genomen. Maar nee. Toen in december de stamhoofden van de twaalf EG-volkeren een verdrag sloten over verdere politieke en economische eenwording, bezongen ze luidkeels hun eigen schoonheid. De Deense afwijzing van de Maast richtse verdragen heeft aan die euforie een einde gemaakt en de EG in een acu te crisis gestort. Want met één ontbre kende handtekening kunnen de verdra gen niet worden ingevoerd, stokken bo vendien de onderhandelingen over toe lating van nieuwe lidstaten, en moeten Brusselse spelregels worden herzien. De EG wordt na het Deense referen dum nooit meer dezelfde, hoe hard mo menteel ook wordt geprobeerd te voor komen dat de brand overslaat naar an dere landen. Want de hoop met z'n twaalven één sterke politieke macht te vormen, vervaagt en maakt langzaam plaats voor een 'Europa a la carte'. Daar in beslissen soevereine staten op welke punten ze willen samenwerken en op welke niet. Twee oorzaken lijken aan de Maastrichtse misrekening ten grondslag te liggen. Allereerst is er de massale on vrede van de Westeuropeanen met de politieke kaste. Die houding vindt een uitweg in onbehagen met de Brusselse Euro-technocratie. Daarnaast hebben de EG-leiders zich verkeken op het feit dat nu de Russische vijand is verdwenen, de wil tot politieke samenwerking niet lan ger wordt gevoed door de noodzaak één front ti Labyrinth Het Deense referendum heeft gedemon streerd dat de kloof tussen wat politici doen en de bevolking vindt, groot is. Ver kiezingsuitslagen in Frankrijk, Duitsland, België en Italië wezen eerder al op een vloed van afkeer van het politieke esta blishment. Wie het massale 'ja' van de Deense parlementariërs legt naast het nipte 'nee' van de Deense bevolking, ziet dat die tendens zich voortzet. Het proces van politieke verwijdering is aangewakkerd door de onverwachte economische crisis, en de machteloos heid van de EG een eind te maken aan de meest gruwelijke oorlog op het conti nent sinds 1945: Joegoslavië. Langzaam maar zeker sluit de bevolking op veel plaatsen de luiken. Het Brusselse Euro-circus heeft aan die vervreemding zelf de afgelopen jaren overigens een -niet te onderschatten bij drage geleverd. De democratische con trole op het labyrinth van instellingen en procedures laat te wensen over en de doolhof is in de Maastrichtse verdragen alleen maar onoverzichtelijker gewor den. Russen en Yanks Het is vaak vergeten, maar het hele idee van Europese samenwerking is een di rect uitvloeisel van de Koude Oorlog. Het was een poging de eeuwenoude rivaliteit tussen verschillende grote en oorlogs zuchtige landen na 1945 te bezweren. Het doel was niets minder dan de Rus sen buiten de deur te werken, de Ameri kanen binnen te loodsen, en de Duitsers eronder te houden. Die doelstellingen zijn door de loop der geschiendenis in gehaald. Een bondgenootschap als de Navo verkeert daardoor inmiddels in een forse identiteitscrisis. De Brusselse EG-instel- lingen leken aanvankelijk te ontsnappen aan die post-Koude Oorlog-malaise. De EG mat zichzelf in Maastricht zelfs twee nieuwe bestaansredenen aan. Naast de klassieke opdracht te waken over de vrij handel tussen de EG-landen het be roemde '1992-project' waarbij de grens- contrles verdwijnen werd de omscha keling van de Gemeenschap naar een politieke en een monetaire unie uitgete kend. Maar het breien aan de lappendeken van compromissen had een waarschu wing moeten zijn voor wat Margaret Thatcher ooit al voorspelde: als puntje bij paaltje komt, zullen veel landen te rugdeinzen voor het overdragen van werkelijke macht aan Brussel. Thatcher kreeg gelijk. De Europese stamhoofden zorgden er in Maastricht voor dat ze zelf de touwtjes in handen hielden. Maar de droom is uit: het 'Europa van de Twaalf wordt geen eensgezinde politieke macht. Requiem Daarmee ligt de weg open voor de reali sering van het visioen van de Ijzeren Da me. Zij wilde de Europese landen een vrijhandelszone laten vormen, waar mensen, diensten en goederen onge stoord kunnen circuleren. En wat That cher betrof, mochten andere landen los daarvan de pretenties van een Europese politieke supermacht vorm geven door hun buitenlands- en defensiebeleid te coördineren. Onvermijdelijk bijverschijnsel van een dergelijk 'Europa la Carte' is dat een flink aantal landen weliswaar toe kan treden tot de vrijhandelszone, maar dat het politieke gewicht ervan geringer is. Het is een bizarre paradox dat waar de bevolking van de EG-landen onverschil lig is onder de eigen Gemeenschap, in Oost-Europa wordt verwacht dat ze een anker van stabiliteit vormt. Die laatste taak is voor Brussel echter te hoog gegre pen. Vroeger werden Europese provincie stadjes beroemd door het verlenen van onderdak aan de ondertekenaars van vredesverdragen of de generaals die in historische veldslagen vochten. In dat rijtje van Waterloo, Verdun en Stalin grad, Jalta en Versaille, past Maastricht sinds dinsdag niet meer. Wat geprezen is als het begin van een nieuw tijdperk, lijkt te eindigen als reïncarnatie van de 20ste

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2