Zee als drug voor verslaafde zeiler Extra h DONDERDAG 4 JUNI 1992 27 Henk de Velde wil met catamaran in honderd dagen de wereld rond Op de werf van Rhebergen-Muttihull Yachts op het voormalige NDSM-terrein, wordt de laatste hand gelegd aan de cat. foto nationaal foto persbureau De kuip van de Zeeman is relatief klein. foto united photos de boer babette stapel Op de Dam in Amsterdam doopte Henk de Velde en rijn roon Stefan rijn supercatamaran. foto* ANP Hij noemt zichzelf slachtoffer van zijn eigen wil. Henk de Velde, 43 jaar oud en geboren in IJsselmuiden, gaat opnieuw solo de wereld rond. Het is zijn enige levensdoel. Ditmaal met een wonderschone catamaran van ruim een miljoen gulden, bekostigd door textielgigant Zeeman. Het wordt geen tocht, maar een wedstrijd. Er staat een wereldrecord op het spel. Binnen honderd dagen moet hij terug zijn in Brest, de Franse havenplaats waar hij zijn weer zinwekkende onderneming ook begint. De dood vaart mee, maar angst kent hij niet. God zal hem beschermen, weet de markante zeezeiler, die eenzaam heid als zijn gevaarlijkste tegenstander beschouwt. AMSTERDAM THOMAS BRAUN De 'Zeeman' is populair in Amsterdam. De speurtocht naar de enorme catamaran wordt onderbroken bij een keurslager, die haarfijn weet uit te leggen, waar het gele ge vaarte is gelokaliseerd. „Rijd met te hard", roept de vleeshouwer nog quasi-streng. .Anders komt er stof op." In de jachthaven aan de Klaprozenweg in Amsterdam-Noord doet de catamaran pijn aan de ogen. De felle zon maakt van de Zeeman een nautische diamant. Een schril contrast met de huis-, tuin-, en keuken bootjes die de peperdure catamaran flanke ren. Samen met een als zeerover uitgedoste hulpkracht legt Henk de Velde de laatste hand aan zijn trots. „Een boot is nooit klaar", zegt hij verontschuldigend. In de klein uitgevallen kuip van de boot be gint De Velde zijn verhaal. „Ik ben op mijn vijftiende gaan varen. Ik deed toen de havo, maar die heb ik niet afgemaakt. Ik moest en zou varen. Via het arbeidsbureau heb ik een schip gevonden, waar ik mee de zee op mocht. Voor die tijd had ik de zee nog nooit gezien. Op mijn achftiende ging ik naar de zeevaartschool en al vrij snel werd ik stuur man en later kapitein. In die tijd verslond ik boeken van bekende zeezeilers als Crow- hurst, Robjn Knox Johnson en Bernard Moitessier. Het meisje van de boekwinkel vroeg of ik zelf ook de wereld rond zou gaan. Ja, zei ik. Ik wist het toen al zeker." Advertentie De Velde verdiende aanvankelijk zijn brood door schepen van de ene werf naar de an dere te koersen. Toen hij de opdracht kreeg een Mexicaanse boot in de Middellandse Zee op te halen, besloot hij een advertentie te plaatsen. 'Welke jonge vrouw, ongeveer 25 jaar, wil met mij mee naar de Middel landse Zee', zo luidde de oproep. Hij kreeg vijf reacties. Eén van de kandidaten bood aan de reiskosten zelf te betalen en dat sprak De Velde wel aan. Een jaar later mocht ze zich mevrouw De Velde noemen. Nadat Henk de Velde het zoveelste boek van Moitessier had gespeld, hakte hij de knoop door. Hij had genoeg van het lezen, hij wilde zelf de hoofdrol vertolken. De we reld rond met een catamaran. Zijn passie, zijn droom: de tijd was rijp. Z'n vrouw, Gini, stemde toe. Het werd een beproeving. Gini raakte zwanger en Henk kreeg tyfus. „Het was de bedoeling dat we vijf jaar weg zouden blij ven, maar het werden er zeven. Ik ben bij Zuid-Amerika ziek geworden. Ik ging dood. Echt, ik was bezig dood te gaan. Voor mijn vrouw was het verschrikkelijk. Moet je je eens voorstellen: ze zit op een boot met niets, zelfs geen radio, op de Grote Oceaan. Zelf is ze zwanger en haar man doodziek. Het duurde zeven maanden voordat ik weer hersteld was. Twee maanden later moest Gini bevallen. Daarom zijn we negen maanden op Paaseiland bij Chili gebleven. Hierdoor hadden we al bijna een jaar vetra- ging. Nee, ik heb tijdens mijn ziekte nooit de behoefte gehad om terug te keren. Als je op reis bent, is er geen weg terug. Boven dien was ik op de helft van de wereld. Dan kan je net zo goed doorvaren." Fricties Het duurde niet lang of de eerste fricties kwamen boven tafel. Het huwelijk was geen lang leven beschoren. „Er was één groot verschil", zegt de zeeman. „Ik ging gewoon weer varen. Van een groot schip naar een klein schip. Nam twee koffertjes mee en wegwezen. Zij niet. Gini had een baan, ver enigingen, kennissen en een huisje. Dat zij met me mee wilde, betekende wel dat ze avontuurlijk bloed had. Maar ze wilde te rug. Ik niet. Ik wilde nooit meer terug. Heb ook getracht haar over te halen om altijd op zee te blijven. Naar Amerika, naar de Cara- bische Zee. af en toe naar Nederland, wat geld verdienen en weer weggaan. Dat kan. Zo'n leven is mogelijk. Tijdens die wereld reis heb ik bij voorbeeld tien maanden op de Caribische Zee als kapitein op een kust vaarder gewerkt en zeven maanden op een groot schip in Zuid-Afrika. Daarnaast schre ven we wat voor kranten. Aan geld hadden we geen gebrek. Want het levensonderhoud van een zeezeiler is heel goedkoop, omdat je geen vaste lasten hoeft te betalen." De cycloon Oscar zorgde vlakbij Zuid-Afrika voor een nieuwe tegenslag. De catamaran werd verwoest en het huwelijk, zij het indi rect, ook. „Dat was het begin van het einde. Ik ging in Zuid-Afrika werken, want er moest geld komen voor de reparatie van de boot. Mijn vrouw bleef alleen met ons kind (Stefan, red.) in de haven aan boord. Zij kwam weer in aanraking met de normale mensen. Kinderen die naar school gaan, mannen die op tijd thuiskomen, gezellig te levisie kijken... Bij Gini is er toen wat gaan broeien. Ik heb nooit gekozen, Gini wel. Zij nam in Zuid-Afrika het vliegtuig en ik ging alleen verder." „Ik ben een zwerver", zegt De Velde. Hij spreekt over een onverklaarbare drang. Het per definitie niet willen 'settelen'. Een leven van gaan en komen. Hij is verslaafd aan zwerven, de zee is zijn drug. Het koste hem zijn huwelijk, maar hij had geen keus. „Gini zei eens dat ze niet de reden wilde zijn die mij van mijn leven afhield. En dat geloof ik. Niemand wil het op zijn of haar geweten hebben om van mij een postbode te ma ken." In 1985 bereikte De Velde de sluizen van IJmuiden. Er was niemand die hem op wachtte. De eerste vraag die bij hem op kwam was: Wat nu? „Ik had een prachtige reis gehad, een boek geschreven, in de krant gestaan en viel van de ene op de an dere dag in een diep gat. Ik was alleen, had mijn familie en kennissen zeven jaar niet gezien en was mijn vrouw kwijt. Wat moest ik?" Het antwoord was gauw gevonden. Non stop de wereld rond. De Velde las in inter nationale kranten dal het wereldrecord so- lozeilen om de aarde met grote regelmaat gebroken werd. Een goed schip was derhal ve een vereiste. Hij liep deuren van bedrij ven in het hele land plat om een sponsor - contract los te weken, maar niemand wilde met de avonturier in zee. Uiteindelijk kon hij een prachtige catamaran van de Engelse zeezeiler Robin Knox Johnston huren. Kos ten: 17.500 gulden per maand De Velde verkocht zijn woonboot om het geld bijel- kaar te krijgen en betrok een vervallen cara van om toch nog onderdak te hebben. Pro vocerend stalde hij de 'Alisun' voor het Ma ritiem Museum in Amsterdam. Dit bleek het juiste lokaas om geldschieters binnen te halen die de wereldrecordpoging financieel wilden begeleiden. 'Nooit getreurd Op weg naar de start voltrok zich een ramp. De Alisun sloeg vlakbij Brighton om, de vijf bemanningsleden sloegen overboord en één van hen, Rutger Oosterhuis, werd do delijk getroffen door de giek. „Ik lag onder de boot", weet De Velde zich te herinneren. „Het eerste dat mij te binnen schoot was, denkend aan mijn zoon, 'daar gaat je papa, jongen'. Met moeite klom ik op de boot. Even later kwamen ook de andere drie aan boord. We zijn in een drijver gedoken, heb ben vuurpijlen gezocht en deze afgescho ten. Ik vroeg: waar is Rutger? 'Henk, daar moet je niet meer over denken, Rutger is dood', zei een van de jongens. Twintig mi nuten later werden we met een helikopter gered." I let vreemde is dat Henk de Velde letterlijk zegt ..nooit getreurd te hebben om de dood van Rutger". Het klinkt haast macaber, maar zijn uitleg verklaart een hoop. Niet al les, overigens. „Een dag na het ongeluk moest Rutger worden geïdentificeerd. Ik was de schipper, dus ik moest dat doen. Ie dereen ging de volgende dag naar huis; ik HH De Zeeman voorde sluizen van Umulden. bleef achter. Want mijn boot moest worden geborgen. De anderen gingen terug van hun hobby naar hun werk. Maar ik moest op de boot blijven. De boot was het enige dat ik had." „Ik was Rutger niet vergeten, maar ik moest wel verder, begrijp je? Ik heb niet om Rutger getreurd, want ik kende hem niet zo lang en wat heeft het voor zin om te treuren om ie mand die dood is? Zijn vriendin, zijn moe der, met die mensen had ik wel te doen. Kijk, voor hetzelfde geld was ik verongelukt. Dat realiseer ik me heel goed. Toen ik voor het eerst weer over dat bewuste punt zeilde, kreeg ik wel een raar beklemmend gevoel. Later niet meer. Het ongeluk is voor mij ook nooit een reden geweest om te overwegen met zeezeilen te stoppen. Iemand die een verkeersongeluk heeft gehad, stopt toch ook niet mee autorijden?" De Alisun en Henk de Velde bleven drie maanden achter in Frankrijk. Nadat het schip was opgelapt vertrok hij naar Neder land. Hij volgde een overlevingscursus zwemmen, want zonder zwemdiploma's de oceanen op: dat was toch wel wat link. Met tien kilo lood op zijn rug moest De Velde in het Amsterdamse Sportfondsenbad onder een matras vandaan zien te komen. ..Dat is goed geweest", zegt hij. „Na het ongeluk leek het me verstandig die opleiding te vol gen. En ik heb er een hoop van geleerd. 1 lij begon alsnog aan de recordpoging met de Alisun. Halverwege koers liep hij weer averij op, maar van opgeven wilde De Velde niet weten. Zijn eerste poging om het we reldrecord van de Fransman Titouan Lama- zou (109,5 dagen) te overtreffen was mis lukt. De Velde deed er 158 dagen over. „Een redelijke tijd", aldus de schipper. „Ik wist toen al dat ik het nog een keer wil de gaan doen. Ik wist ook bij welke sponsor ik moest zijn om een nog betere boot te la ten maken. Zeeman. Ik zag het bedrijf, de naam. hun mascotte Koos Matroos en ik hoorde dat ze wat in Frankrijk wilden on dernemen. Ik had mijn financiële plaatje klaar, het ontwerp van de boot was gereed en een kennis had een schilderij van de toe komstige catamaran gemaakt. De directie van Zeeman wilde het schilderij houden. Toen wist ik het zeker: het is rond. Het duurde nog drie maanden voordat alles in kannen en kruiken was, maar ik heb in die tijd oooft gstwtJMd Houtbouw Voordat de Amsterdamse reder Simon Rhe- bergen kon beginnen met de bouw van de Zeeman, werd eerst 1000 uur in de voorbe reidingen gestoken. Na 400 uur praten en 600 uur tekenen kon het project gestart worden. Volgens De Velde was het ontwerp in één nacht geboren. Het uitwerken van ae details bleek tijdrovend. De Zeeman is acht tien meter langen ruim elf meter breed. De mast is met 23 meter hoger dan een flatge bouw met zes verdiepingen. De boot weegt foto united photos de boer babette stapel ruim vijf ton en het totale zeiloppervlak is 324 vierkante meter. In de kuip is alle r tuur aanwezig. Bij de bouw v is gekozen voor hout, omdat dat materiaal bij eventuele schade eenvoudig te herstel len is. De Velde gaat er vanuit aat hij ge middeld 35 kilometer per uur zal varen. De topsnelheid schat hij op ruim 60 kilometer per uur. De totale kosten van het project liegen er niet om: 1,3 miljoen gulaen. Wie de Zeeman in levende lijve aan schouwt, kan zich nauwelijks voorstellen hoe één man een dergelijk gevaarte in be dwang kan houden. De boot is weliswaar uitgerust met een automatische piloot, maar daarmee kom je er niet, zegt De Vel de. „Ie moet beschikken over een zekere overgave. Ik heb dertien lieren. |e kunt er maar één tegelijk bedienen I igenli|k zou ik hebben. Maar die heb ik niet. Dus doe ik miin ogen dicht, en ga ik draaien. F,n dan pak ik de volgende, tot ik ze allemaal gehad heb. Ik ben dan helemaal kapot. Maar de boot gèat. Op de Alisun kreeg ik na tien dagen het schootzeil niet meer omhoog. Ik was helemaal leeg. Ik dacht: bekijk het maar, en ben gaan slapen. Maar de volgende dag moest ik er weer te genaan. Nu zal dat allemaal wel meevallen. Het materiaal van de Zeeman is immers vtdbt m Onder grote belangstelling werd de 'super- catop 14 maart gedoopt op de Dam San dra Reemer zong een liedje, burgemeester Ed van Thijn hield een toespraak en zoon Stefan de Velde mocht de champagnefles tegen de drijver smijten. De catamaran moet De Velde vanaf Brest de wereld rond brengen. Eerst langs de Ca- narische Eilanden richting Zuid-Afrika. dan over de Zuidelijke Oceaan richting Australië en Nieuw Zeeland, vervolgens koerst de IJs- selmuidenaar naar Kaap Hoom onder Zuid Amerika, waarna nog een taai stuk over de Atlantische Oceaan volgt voordat hii weer in Brest aankomt. Op 17 december oegint het avontuur. Slechts argument Eigenlijk is de record poging van De Velde slechts een argument om weer de zee op te kunnen. Nu hij de limiet van honderd da gen als doel heeft gesteld, is de IJsselmuide- naar ook vastbesloten in zijn opzet slagen. Hij is bereid grote risico's te nemen. Er zul len dagen zijn dat hij 400 mijl moet afleg gen. En dat is heel veel. Om tijd te winnen wil De Velde zelfs op de Zuidelijke Oceaan tot 58 graden zakken. De kans dat hij ijsber gen tegenkomt, is dan bijzonder gToot. Dat toch onheilspellende vooruitzicht kan hem nauwelijks verontnisten. „Leuk voor een fo to", zegt hij laconiek. Bang voor de dood is hij al helemaal niet. „Ik ben een zeer gelovig mens. Ik ga op pad met mijn God. Ieder avond bid ik. En wat zeg ik dan? Lieve Heer, ik heb mijn best ge daan. laat me vannacht lekker slapen. Ik ge loof dat we onderweg zijn naar een betere wereld. Dat wil ook zeggen dat we hier op deze wereld ons best moeten doen. Ik ben opgevoed met de boodschap: benut je ta lenten. Of je nu journalist, buschauffeur of zeezeiler bent. Ik geloof in de God die op mij wacht. Daarom ben ik niet bang voor de dood. Als God bepaalt dat ik terug moet ko men, dan kom ik tenig En als ik door een fataal ongeluk overlijd, dan ben ik in dat ge val gewoon opgenomen. Dan zegt de Heer tegen mij: 'Henk, je hebt je best gedaan, kom maar na.ii hmm I 'aar ta n ik hr.-l makkelijk in. Ik zou het alleen ontzettend jammer vinden vor Stefan, mijn zoon Want die is hartstikke trots op mij." „Maar ik ben niet gek hoor". voegt hij haas tig aan zijn preek toe. „Ik zeil daar waar ik me ontspannen voel. Zie ik het op een of andere manier niet zitten, dan verander ik van koers. Robin Knox Johnson heeft Ooit gezegd: 'Er heeft nog nooit iemand een race gewonnen met een gehavend schip'. Met die uitspraak in gedachten ga ik op reis. Eenzaamheid De Velde ziet zijn tocht niet als een levens gevaarlijke onderneming. Wel risicovol. Verrassend genoeg beschouwt hij een/.tam heid als zijn grootste tegenstander „ik heb me het afgelopen jaar aardig ingelaten met persoonlijke relaties. Toen ik met de Alison vertrok, dacht ik: ik laat het hele zootje ach ter me. Ik zal niemand missen. Ik heb nu een vriendin, mm ft DM N m llld geef. Maar de prioriteiten van het leven zi|n bij ons niet te rijmen Het bekende verhaal waar ook mijn huweii)k op stuk liep. Toch kan Ik moeilijk afstand nemen van emoti- nele gevoelens. |a, ik verwacht dat ik daar tijdens mijn reis problemen mee krijg, hen journalist schreef ooit: de enigr klip waarop mttn mHci i n m li ipn. li en mum i n hij heeft gelijk." De vraag is wanneer breekt dat moment aan? Wanneer vindt Henk de Velde het ge noeg en solliciteert hij op een baan als post bode. In honderd dagen de wereld rond is zijn po te doel. En als hij dat bereikt heeft, wat dan? Het zeilen kan hij niet laten, dat lijdt geen twijfel. Vorig jaar was De Velde te gast bij AVRO's Karei van den Graaf Hii liet weten behoudend te gaan leven als hij net record in handen heeft. Op de vraag wat hij daar precies mee bedoelde, antwoordde De Velde: „Ach. dan vaar ik eens naar de Ama zone. Of naar liangsu Qingjang Candy Dulfer zong al eens A house is not a home' Een verklaring waar De Velde zich goed in kan vinden. „Niemand begrijpt dat ik gelukkig kan zijn in een caravan at vra gen- waarom huur je geen huis? En dan? Dan huur ik ren huis. zet ik allerlei gezellige spullen om mij heen, maar dan vod ik me echt niet thuis Moet ik dan televisie gaan kijken7 Walgelijk vind ik dat. En dan met ro'n afstandsbediening... Ik moet er niet aan denken Ik moet bezig zijn op een boot. Dat is mijn thuis. Dat is mijn leven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27