Cultuur Kunst Griffel voor Velthuijs Orgeldag Typetjes en clichés in Mozaïek ^bewondering Iphigenia' voor liefhebbers van puur literair theater Schijn bedriegt bij Kossuth DONDERDAG 4 JUN11992 23 I REDACTi Gouden Penseel naar Friso Henstra De Gouden Griffel voor het best geschreven kinderboek is dit jaar toegekend aan Max Velthuijs (1923) voor zijn boek 'Kikker en het vogeltje'. Het Gouden Penseel voor het best geïllustreerde kinderboek gaat naar Friso Henstra (1928) voor zijn illustraties in het boek van Sylvia Hofsepian 'Waarom niet?' Dat heeft de Stichting Collec- !tieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) gis teren bekend gemaakt. onderscheiding ook toegekend. De jury kende in totaal twee Zilveren Penselen toe en - in verschillende leeftijdscategorie- en - zes Zilveren Griffels. Verder werd aan dertien titels een eer volle vermelding verleend. De leden van de Griffel- en Pen seeljury kozen de titels uit de jaarproduktie 1991. Max Velthuijs schrijft sinds Dit jaar werd ook een Boeken- I sleutel toegekend aan de uitga- !ve 'Spelen met hiërogliefen' van j Catherine Roehrig. Deze prijs wordt slechts bij hoge uitzonde- j ring vergeven aan de auteur van ieen kinder- of jeugdboek met i'bijzondere perspectieven'. In 1979, 1981 en 1988 werd deze 1962 kinderboeken die hij zelf illusteert. Voordien was hij gra fisch ontwerper en docent aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den In 1977 ontving Velthuijs al een Gouden Penseel voor zijn boek 'Het goedige monster en de rovers'. In 1986 nog een keer, nu voor 'Klein mannetje vindt het geluk'. In 1988 schreef Velt huijs de kleuteruitgave voor de Kinderboekenweek 'Krokodil en het meesterwerk'. In 1990 werd zijn boek 'Kikker is verliefd' be kroond met een Zilveren Griffel. Gouden Penseel-winnaar Henstra illustreert al zo'n veer tig jaar kinderboeken. In 1989 kreeg hij een Zilveren medaille van de Internationale Buch- kunst Ausstellung in Leipzig. De met de Boekensleutel be kroonde uitgave 'Spelen met hi ërogliefen' bestaat ondermeer uit een doos met 24 rubber stempels van hiërogliefen, een stempelkussen en een boekje met uitleg en puzzels. 'Spelen met hiërogliefen' is een bewer king van een uitgave van het Metropolitan Museum of Art in New York. De Griffels, Penselen erf de Boekensleutel worden op 6 ok tober, aan de vooravond van de Kinderboekenweek, in Amster dam uitgereikt. Thema van de Kinderboekenweek 1992, die van 7 tot en met 17 oktober duurt is 'Land in ziiicht!'. leiden Leiden staat komende zater dag in het teken van het or gel. Voor de achtste maal houdt de Stichting Orgelstad Leiden dan in zes kerken de Leidse Orgeldag. Het pro gramma: Waalse kerk (Bree- straat 64). 10.00-10.30 uur, Eric van Bruggen; Lokhorstkerk (Pieterskerk straat 1). 10.45-11.15 uur, Anton Doornhein; Evangelisch-Lutherse kerk (Hooglandsekerkgracht 26), 11.45-12.15 uur, Henk Jas- perse; Hooglandse kerk (Hoog landsekerkgracht), 13.30- 14.15 uur, Joop Brons en de Cantorii o.l.v. Hans Brons; Marekerk (Lange Mare), 14.30-15.00 uur. Ben Feij; Hartebrugkerk (Haarlem merstraat 106-110), 15.15- 16.00 uur, Folkert Grondsma en het Philh. Koor Hagacan- tare o.l.v. René Verhoeff. De Bezige Bij neemt Balans over Amsterdam Uitgeverij De Bezige Bij neemt met ingang van 1 ja nuari 1993 de uitgeverij Balans over. Balans geeft uitsluitend non-fictie titels uit van auteurs als Etty Hillesum, Robert Hughes en K.G. van Wolferen. Bij De Bezige Bij bestond al enige tijd het plan om de non-fictie tot ontwikkeling te brengen. Door de overname van Balans wordt dit voornemen nu ten uitvoer ge bracht. Agnesfestival in Amsterdam Amsterdam Agnes, de hoofdpersoon uit het feuilleton van Peter van Straaten in Vrij Nederland, is veertig geworden. Daarom wordt zondag 14 juni vanaf 15.00 uur op het plein in de J.W. Brouwersstraat te Amsterdam het eerste Agnesfestival 1992 ge houden. Met een Agnes-verkiezing, een speciaal doof Ivo de Wiis geschreven Agnes-lied en bespiegelingen door een aantal bekende Nederlanders. Jute gordijn beschermt kunstwerken sevilla In het Nederlands paviljoen op de Wereldtentoonstel ling in Sevilla is een afscheiding aangebracht, die het licht moet dempen dat op de vijftien schilderijen valt. De nieuwe lichtaf- scheiding bestaat uit een gordijn van een zwaar soort jute dat parallel aan de kunstvitrine hangt. Met her aanbrengen van deze definitieve lichtafscheiding kan ook het laagje folie worden ver wijderd dat op de glaswand van de kunstvitrine was geplakt. recensie conny van der zande Mozaïek, een musical van het Leidsch Stu denten Tooneel. Regie Janne Jansen; pro- ducente Sigrid Heck, met o.a. Jitteke Blus- se van Oud-Alblas. Thomas Loudon en Louise Koopman. Gezien in de Leidse Schouwburg op 3 juni, aldaar nog te zien Zeer wisselend van kwaliteit. Dat is de musical waarmee het Lei'dsch Studenten Tooneel (LST) haar 22ste lustrum viert. De zelfgeschreven musical speelt in de achterbuurten van de stad. Hoofdperoon Victoria Kent komt er terecht nadat ze haar laatste kraak heeft gezet: ze heeft een waardevolle ketting gestolen. Er zijn echter meer ka pers op de kust. Victoria wordt in elkaar geslagen en daarna doet ze alsof ze haar geheugen heeft verloren. Van de in de achterbuurt is er één die haar doorheeft. Hij wordt verliefd op haar en hij zorgt er niet alleen voor dat ze uit han den van de politie blijft, maar hij beschermt haar ook tegen de acties van de andere misdadi gers. Het verloop van het verhaal is wat drakerig, en in de teksten worden de clichés niet ge schuwd. Kreten als 'het leven is een lach en een traan' en 'liefde is een bosje rozen' kun je on mogelijk serieus nemen, maar ze worden niettemin met volle overtuiging gezongen. Het verhaal komt traag op gang en er hadden zeker wat scènes kunnen worden inge kort. Echt mooi waren de mo menten waarop blijk werd gege ven van een strakke regie. Wan neer bijna alle spelers op het podium staan is het risico groot dat het een rommeltje wordt. Daar was absoluut geen sprake Eigenlijk had ik mijn tuin willen noemen. ^7^7 Die vind ik prachtig. Zo'n ommuurde stadstuin met zo'n verhoogd ge deelte. Maar het is dit houten beeld van Gerda Rüter gewor den. Een kunstenares die ik als kind al kende, ik noemde haar tante. Ik heb het van mijn moe der gekregen. Ik mocht iets uit zoeken voor in de tuin. Maar mijn keus viel op deze twee zee meerminnen van populieren hout. Omdat het is vervaardigd uit hout van de populier die bij een andere tante in de tuin stond, heeft het een dubbele waarde. Aan die tuin van tante Meike heb ik heel leuke herinneringen. Ik zet het beeld niet in de tuin, dat zou zonde zijn. Het hout zou wegrotten. Dus staat het in de kamer op de schoorsteen. Veel kunst kopen doe ik uiet meer. Ja, muziekboeken. Maar toen wij nog in Engeland woon den, struinde ik antiekwinkel tjes en kunstveilingen af. In die periode heb ik wel veel kunst gekocht. En ik krijg ook veel. Ik kom uit een artistieke familie. Als ik in een museum kom, dat doe ik vrij geregeld, vraag ik me bij elk kunstwerk af of ik het zelf zou willen hebben. Dat is een criterium. Ik zou vaak iets uit een museum willen hebben. Een Manet of Monet bijvoor beeld. Maar dat is nu eenmaal onmogelijk. Ben ik in het buitenland in een museum dan zoek ik toch Hollandse kunst op. Hollandse meesters zijn 'iets van jou'. Ja, dat is chauvinistisch. Zo vind ik die twee Egypti sche beelden, die twee zittende vrouwen in het Rijksmuseum van Oudheden hier aan het Ra penburg, prachtig. Daar kan ik steeds opnieuw naar kijken, be-, wondering voor opbrengen. Die Egyptische afdeling in Leiden is heel mooi. Als kind, ik woonde toen in Amsterdam en had een Muse umjaarkaart, bezocht ik elke week een museum. Vooral in het Stedelijk Museum ben ik vaak geweest. Dan ga je dingen steeds opnieuw bekijken, ze worden een stukje van jezelf. De kunst waarmee ik mijzelf bezighoud, ballet, is heel an ders. Vluchtig. Niet om te bewa ren. Van klassieke balletten is alleen via dp overlevering nog In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord, die hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst of cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk, en alles wat daartussenin zit. Vandaag spreekt Lucette Bletz, balletschoolhoudster te Leiden, haar bewondering uit. iets over. Van Giselle, dat begin vorige eeuw werd gemaakt, staat niets vast. 'Le Sacre du Printemps' is één keer opge voerd. Wat wij met klassieke balletten doen, lijkt in niets meer op het oorspronkelijke werk. Na één voorstelling is het weg. Dat is misschien ook wel het aantrekkelijke aan de dans kunst. Grote tentoonstellingen zoals die van Rembrandt en het jaar daarvoor van Van Gogh, bezoek ik niet. Al die mensen, al die drukte. Nee. Waar mijn zeemeerminnen na mijn dood naar toe gaan? Ik denk naar mijn dochter. Zij vindt het beeld ook mooi. Trou wens iedereen in de familie. Het is niet zo dat het beeld mag blijven, alleen om- Gangsterportret *5 C Bugsy Siegel: een Z 3 man met een 'Ame rican Dream' of een ele gante psychopaat? Familiegeschiedenis Kees Verheul is be- 2 O gonnen aan 'een familiegeschiedenis in vier delen'. Onlangs verscheen de eerste aflevering 'Villa Bermond' van in de musical van het LST en dat is een knappe prestatie voor mensen die niet professio neel met theater bezig zijn. De regisseuse heeft gekozen voor een sterk aangedikte speelstijl en dat levert typetjes-toneel op. Van de karakter rollen die in het programmaboekje beloofd wer den, was geen spoor te beken- Naast het spel vormt de mu ziek een belangrijk element in de voorstelling. Een professio nele band speelde prachtige, goed in het gehoor liggende nummers. Het was dan ook jammer dat de kwaliteit van de zang sterk varieerde. In het be gin waren de liedjes nauwelijks te verstaan en de zuiverheid liet te wensen over. Daartegenover stonden weer liedjes die zo pro fessioneel werden vertolkt, dat ze in het rijtje musical-klassie kers niet zouden i i de acteurs is opvallend terughoudend en daarom soms zelfs bijna toonloos zacht- Met f titelrolvertolkster Vlviane de Muynck, hier naast André van den Heuvel, foto pan sc theater recensie wunand zeilstra Iphigenia op Tauns" van Johann Wolfgang von Goethe door Het Nationale Toneel Vertaling/regie Ger Thi|s Vorm geving Per Kirkeby Spel Vlviane de Muynck, André van den Heuvel, Jos Ver bist. Rudolf Lucieer en Huib Rooymans Gezien: 2/6, Koninklijke schouwburg. Den Haag Nog te zien t/m 6/6, Koninklijke schouwburg, Den Haag en 9/6 t/m 11/6. Stadsschouwburg, Amsterdam Het contrast kon beslist niet groter zijn. In het kader van het Holland Festival bracht vorig jaar het beroemde Théatre du Soleil van de Franse regisseuse Ariane Mnouchldne gedurende drie avonden de klassieke trage dies rond het geslacht der Atri- den. Dat was op en top theatra- liteit met imposante, breed uit gemeten rituelen. Dit jaar levert Het Nationale Toneel met 'Iphi genia op Tauris' van Goethe een eigen bijdrage aan het Holland Festival. Diezelfde gebeurtenis sen rond de moord op Aga memnon en de wraak van diens zoon en dochter op hun moe der, de moordenares, worden weer in herinnering geroepen. Alleen is hier gekozen voor de meest introverte benadering. Regisseur Ger Thijs heeft ge streefd naar een uiterst strenge vormgeving die balanceert langs de rand van het ravijn der immense saaiheid. Op het podi um gebeurt vrijwel niets dat aan een toneelmatige handeling doet denken. Dat komt omdat het echte conflict zich in de hoofden van de personages af speelt. In taal moet dat tor uit drukking komen, en daarom is de gehele enscenering daaraan ondergeschikt gemaakt. Waarschijnlijk uit angst dat die in heel veel woorden ver pakte twijfels in onze oren hol zouden kunnen gaan klinken, is het taalgebruik van de acteurs opvallend terughoudend en daarom soms zelfs bijna toon loos zacht. Met name geldt dat voor titelrolvertolkstcr Viviane de Muynck. Het vergt dan ook extra concentratie om het stuk te volgen. Een avondje voor lief hebbers van puur literair thea- De godin Diana heeft Aga- memnons dochter Iphigenia gered van een offerdood en haar als priesteres naar Tauris geleid. Daar hoopt zij ooit uit haar ballingschap naar huis te mogen terugkeren. Die kans doet zich voor als haar broer Orestes op Tauris verschijnt. Al leen met list en bedrog lijkt de onderneming te lukken Tegen over koning Thoas die haar als balling gastvrijheid heeft ver leend. acht Iphigenia echter zulke leugenachtigheid onjuist. Open kaart spelen betekent daarentegen het nemen van grote risico's op leven en dood. Om dat dilemma draait het stuk. Scène één behandelt in gesprek met Thoas de situatie op Tauris, scène twee de lange aanloop naar het elkaar als broer en zus (h)erkennen, en tenslotte scène drie laat zien, hoe de kracht van het waarach tige argument de doorslag geeft. Voor dit bijna handelingloze taalbouwsel heeft de Deense schilder en beeldhouwer Per Kirkeby een onbestemde ruimte gecreëerd. De bedoeling daar van lijkt weliswaar duidelijk. Wat hij precies met die paar schoorsteenachtige bouwsels van uit Hollandse klei gebakken stenen beoogt, is niettemin een raadsel. FOTO LOEK ZUYDERDUIN KUNST RECENSIE IRENE VAN BEVEREN Expositie beelden en tekeningen van Wolfgang Alexander Kossuth, tot 22/6, di t/m vr 10 00-16 00 uur, za en zo 13 00 - 17 00 uur (Pinksteren gesloten) in Ze staat in gespannen verwach ting op haar tenen. Het naakte, goedgevormde lichaam iets voorover gebogen. De armen achterwaards gespreid. De lip pen uitnodigend getuit. Zo ont vangt ze iedere bezoeker van het Wassenaarse raadhuis De Paauw. Maar nooit zal iemand een kus op haar lippen drukken. Ze is van brons, al lijkt ze ver bluffend echt. Haar schepper, de Milanese beeldhouwer en tekenaar Wolfgang Alexander Kossuth (45), is een even bedreven sur realist als realist. 'Mozart' is de titel van een plafondhoge mar meren wirwar van lichaamsde len die vergroeid zijn met de omhooggestoken arm van een somber kijkende man. Een hommage van de voormalige dirigent Kossuth aan een groot componist. Even imponerend en bizar als Dali's weergave van de Spaanse burgeroorlog. 'Mozart' is enig in zijn soort. Kossuth heeft het verder bij een extreem realisme gehouden Hoewel hij een voorliefde heeft voor ingewikkelde poses. Neem het brons 'Slangenvrouw'. Het bekken van dit vrouwelijk naakt is zo ver naar achteren gekan teld dat haar benen over schou der en arm zijn geslagen. Of het Ze staat In gespannen verwachting op haar tenen. Maar nooit zal Ie mand een kus op haar lippen drukken. Ze is van brons. FOTO pp houten beeld 'Gehurkt' dat een naakt in foetushouding voor stelt Op de tentoonstellingsaffiche is een zwart wit foto van deze sculptuur afgedrukt. Als je niet weet dat het om een beeld gaat, zou je zweren dat het een vrouw van vlees en bloed be treft Het vrouwelijk naakt over heerst bij Kossuth. Ook in zijn krijt- en pentekeningen. Daar naast exposeert hij een aantal koppen. Portretten. In een cata logus die bij de balie ter inzage ligt. is een aantal modellen ge fotografeerd naast hun geboet seerde evenbeeld. De gelijkenis is keer op keer treffend Kossuths portret is afgedrukt op een tweede catalogus Maar schijn bedriegt, net als bil de af- fichefblo. Niet de levende Kos suth is gefotografeerd, maar zijn terracotta zelfportret dat ook in De Paauw is te zien. Kaal met wat vermoeide lijnen onder de starende ogen Met een mooi gevormde mond en een krachfi ge kaaklijn. En ongetwijfeld goed gelijkend.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23