Scholenfusie van de baan Scholenfusie van de baan Van Rooy achter lage btw voor pretparken Regio Leiden Italianen bezoeken Leiderdorps tehuis eiderdorps tehuis 'We willen er weer een echt plein van maken' Zoeterwoudse vandalen naar HALT Meer asielzoekers niet welkom in Zoeterwoude 20 DONDERDAG 4 JUN11992 21 AlfP Of CRAAff kllfSKTH KJlTTNK Het Palet niet met Deynootschool Haagse autokraker opgepakt voorschoten Een 28-jarige autokraker uit Den Haag is gister avond in Voorschoten aangehouden. De man probeerde om streeks 19.45 uur een wagen open te breken die stond gepar keerd achter een woning aan de Koningin julianalaan. Toen hij een ruitje insloeg, ging het alarm van de auto af en sloeg de man op de vlucht. Omwonenden waarschuwden de politie en kon den een goed signalement van de dader geven. De Hagenaar werd kort daarna op de Veurseweg aangehouden. Wedstrijden turnvereniging Meerburg zoETERWQUDE - De gymnastiek- en turnvereniging Meerburg in Zoeterwoude houdt op zondag 14 juni de jaarlijkse onderlinge wedstrijden in de Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijk. De groepen turners laten op deze dag zien waarvoor zij de afgelo pen maanden hebben getraind. Ook is er een demonstratie jazz- gymnastiek. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur en de prijs uitreiking staat om 19.00 uur op het programma. Voorzitter Jan van der Meer van de gymnastiek- en turnvereniging, die na 27 jaar zijn functie overdraagt aan Sietze Binsma, wordt tijdens de wedstrijddag in het zonnetje gezet. Ook wordt afscheid geno men van de beide trainers Peter-Paul Regensburg en Miranda Schouten-. Ruilavond postzegelclub Oegstgeest oegstgeest k De postzegelclub Oegstgeest sluit op vrijdag 12 juni het seizoen af met de maandelijkse ruilavond in 't Groot Proffijt n het Boerhaaveplein in Oegstgeest. De bijeenkomst begint 119.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. Voor leden wordt i gratis verloting gehouden en om 20.15 uur staat een veiling op het programma. De kavels zijn vanaf 19.30 uur te bekijken. Basisscholen krijgen gft-container oegstgeest Basisscholen in Oegstgeest kunnen op verzoek een container krijgen voor het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (gft). Een aantal basisscholen had de gemeen te gevraagd om de containers. Het college van B en W is het het verzoek akkoord gegaan. Elke basisschool kan nu een aanvraag indienen tot plaatsing van een dergelijke afvalbak. De gemeente wil de scholieren nog wel voorlichten over het scheiden van het afval. De gft-containers voor de scholen zijn van hetzelfde type als de baldcen voor de inwoners. Gehandicapten kijken ogen uit in Nieuw-Buitenzorg leiderdorpliesbeth buit1nk Luigi Drei laat zich zachtjes meedeinen op het grote water bed in de snoezelruimte. Rood licht glijdt over hem heen, de warmte en de klassieke muziek maken hem doezelig. De snoe zelruimte in het Leiderdorpse tehuis voor meervoudig gehan dicapten Nieuw-Buitenzorg doet wat de naam belooft: Luigi wordt er loom en rustig van. De geestelijk gehandicapte Luigi maakt deel uit van een de legatie Italianen die een congres in Maastricht bijwoont. De Stichting Philadelphia, die naast Nieuw-Buitenzorg nog 300 an dere wooneenheden voor ge handicapten beheert, heeft in Maastricht vertegenwoordigers uit zeventien Europese landen verzameld om te praten over gehandicaptenzorg. Het overleg moet uitmonden in een Eu- De Voorschotense basisschool Het Palet fuseert niet met de Gevers Deynootschool. De leerlingen van Het Palet gaan met ingang van komend schooljaar naar de Ds. Fortgensschool. Het samengaan met de Gevers Deynoot school waartoe het bestuur van de Stichting Pro- testans Christelijke Scholen aanvankelijk had besloten stuitte op fel verzet van de ouders en de leerkrachten van Het Palet. voorschoten i Voor de Gevers Deynootschool heeft het niet doorgaan van de fusie geen gevolgen. De school groeit de laatste jaren goed en verwacht in augustus 1996 bo ven de opheffingsnorm van 173 leerlingen te zitten. De groei komt vooral uit de nieuwbouw wijk Starrenburg. Na inteme ruzies, ergernissen bij ouders en zelfs een spreek verbod voor directeur Hoek van Het Palet besloot het be stuur half april de ouders de vrijheid te geven om hun kinde ren aan te melden bij de school van hun keuze. Toen vervolgens bleek dat alle ouders hun kinde ren naar de Ds. Fortgensschool zouden sturen, liet het bestuur de Gevers Deynootschool als fu siepartner los. Volgens directeur Hoek heb ben de ouders voor de Ds. Fort gensschool gekozen omdat deze veel lijkt op Het Palet. „De school heeft dezelfde bouw. De naar uitlaatgassen. Voor de deur stopt ik weet niet hoeveel keer per dag een bus en dat geeft 'ook dieselwalm. Door de ver keersdrukte is het er onveilig voor kinderen. Het gebouw wordt dan wel verbouwd, het oogt toch sjofel. Dat vinden on ze ouders armoedig. Ook zijn er vlakbij de school winkelstraten en dat geeft te veel afleiding weet Hoek. De secretaris van de Stichting Protestants Christelijke Scholen H. Klifman, weet dat de ouders er zo over denken. Toch is hij het niet met ze eens. „Wij heb ben gezegd: de (ievers Dey nootschool wordt verbouwd. De school die u krijgt is niet de school die u nu voor u ziet. Blijkbaar hebben wij de ouders daar niet van kunnen overtui gen." Na de fusie gaat de Ds. Fort- gensschool irn zonnige toe komst tegemoet, meent Hoek. die zelf adjunct-directeur wordt. „We hebben dan ongeveer 180 AifP D€ CRAAff l ESKTH SOI TINK Het Palet niet met Deynootschool 'nzorg probleem van de maatschappij en een belangrijk discussiepunt. In Nederland worden gehandi capten meer gezien als pro bleem van de ouders en de wel zijnssector." Instrumentenkamer Ribot ziet nog een belangrijk verschil tussen de Nederlandse en de Italiaanse gehandicapten zorg. „In Italië worden de ge handicapten veel meer uit de maatschappij gehouden dan in Nederland. Bovendien is de zorg veel meer verdeeld over verschillende instellingen. In Nederland zijn de verschillende voorzieningen geconcentreerd in een tehuis. Kijk hier nou: ac tiviteiten, wonen, een zwem bad, alles in één gebouw." Geld Nieuw-Buitenzorg is bovendien beduidend luxueuzer dan de meeste tehuizen in Italië, weet Ribot. „Er zijn wel huizen in Ita lië die dit soort voorzieningen hebben, maar die zijn er niet zoveel", wijst Ribot op de in strumentenkamer en de riante snoezelruimte. ..Aan de andere kant: bij ons krijgen ook staats inrichtingen redelijk veel geld. Ik begrijp dat Nieuw-Buitenzorg vooral zoveel mogelijkheden heeft omdat het een geprivati seerde instelling is." Luigi en Angelo houden zich afzijdig van de uitleg die wordt gegeven en de ervaringen die worden gewisseld. Zij interesse ren zich meer voor het water bed, het warme zwembad, de instrumenten en de doos met vieze geluiden. Angelo ontdekt dat de doos reageert op de warmte van zijn hand. Uit de doos laat hij steeds weer het ge luid van een vette boer opklin ken. De Voorschotense basisschool Het Palet fuseert niet met de Gevers Deynootschool. De leerlingen van Het Palet gaan met ingang van komend schooljaar naar de Ds. Fortgensschool. Flet samengaan met de Gevers Deynoot school waartoe het bestuur van de Stichting Pro- testans Christelijke Scholen aanvankelijk had besloten stuitte op fel verzet van de ouders en de leerkrachten van Het Palet. voorschoten i Voor de Gevers Deynootschool heeft het niet doorgaan van de fusie geen gevolgen. De school groeit de laatste jaren goed en verwacht in augustus 1996 bo ven de opheffingsnorm van 173 leerlingen te zitten. De groei komt vooral uit de nieuwbouw wijk Starrenburg. Na inteme ruzies, ergernissen bij ouders en zelfs een spreek verbod voor directeur J. Hoek van Het Palet besloot het be stuur half april de ouders de vrijheid te geven om hun kinde ren aan te melden bij de school van hun keuze. Toen vervolgens bleek dat alle ouders hun kinde ren naar de Ds. Fortgensschool zouden sturen, liet het bestuur de Gevers Deynootschool als fu siepartner los. Volgens directeur Hoek heb ben de ouders voor de Ds. Fort gensschool gekozen omdat deze veel lijkt op Het Palet. „De school heeft dezelfde bouw. De lokalen zijn licht en het is er prettig werken. De omgeving is mooi. stil en groen en ligt voor de leerlingen uit de Krim- en de Vlietwijk dichtbij", aldus Hoek. Overtuigen Een fusie met de Gevers Dey nootschool wezen de ouders af omdai deze school omringd is door straten met veel verkeer. „De ouders vinden de omge ving niet prettig. Het stinkt er naar uitlaatgassen. Voor de deur stopt ik weet niet hoeveel keer per dag een bus en dat geeft 'ook dieselwalm. Door de ver keersdrukte is het er onveilig voor kinderen. Het gebouw wordt dan wel verbouwd, het oogt toch sjofel. Dat vinden on ze ouders armoedig. Ook zijn er vlakbij de school winkelstraten en dat geeft te veel afleiding weet Hoek. De secretaris van de Stichting Protestants Christelijke Scholen H. Klifman, weet dat de ouders er zo over denken. Toch is hij het niet met ze eens. „Wij heb ben gezegd: de Gevers Dey nootschool wordt verbouwd. De school die u krijgt is niet de school die u nu voor u ziet. Blijkbaar hebben wij de ouders daar niet van kunnen overtui gen." Na de fusie gaat de Ds. Fort- gensschool ren zonnige toe komst tegemoet, meent Hoek. die zelf adjunct-directeur wordt. „We hebben dan ongeveer 180 leerlingen en zitten dus ruim boven de opheffingsnorm. Een belangrijk voordeel is ook dat bijna alle docenten meegaan naar de nieuwe school. Daar door is het mogelijk om alle klassen een eigen leerkracht te geven. Dat is uniek voor Voor schoten. Vrijwel alle andere scholen werken met 'combina tiegroepen' en dat is in didac tisch en pedagogisch opzicht bepaald niet optimaal", zegt Hoek Welzijn Ouderen wil meer vrijwilligers sa5senheim/warmond De Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim Warmond (SWOSW) heeft meer vrijwilligers nodig om tegemoet te kunnen komen aan de groeiende vraag van ouderen om specifieke zorgvoorzieningen. Meer ouderen deden het afgelopen iaar een beroep on de SWOSW. Dit staat in het jaarverslag van de Stichting over het jaar 1991. Huisvesting en woonomgeving zijn volgens de SWOSW heel erg belangrijk. Bij de gemeente moet daarom meer worden aangedron gen op passende woonruimte voor ouderen. Middenstanders presenteren plan voor opknapbeurt winkelcentrum zoeterwoude - uesbeth buitink WASSENAAR - ANP De pretparken kunnen rekenen op de steun van het ministerie van economische zaken bij een verzoek om onder het lage btw- tarief te vallen. Dat zei staatsse cretaris Van Rooy vanmiddag bij de officiële opening van een nieuwe attractie in het park Duinrell. Het hoge btw-tarief is momenteel 18,5 procent, het la ge 6. De staatssecretaris haakt daarbij in op de verzoeken van onder meer de ANWB en de club van de elf pretparken in Nederland die al eerder in het kader van de Europese eenwor ding hebben gepleit voor verla ging van de btw-tarieven. Dat lage tarief geldt in Nederland al IJ- FR5 la ds ot. ils >ai d( de ils lal de wassenaar caroune van overbeeke :h ?r Met gevaar voor eigen leven het ;fr Stadhoudersplein oversteken ;n om bij de slager te komen. En je ie ook nog eens rotzoeken naar ig die ene speelgoedzaak in het le Wassenaarse winkelcentrum, ei Een winkel die na lang zoeken in verborgen blijkt te liggen achter een paar grote donkere bomen. 'A Dat winkelleed moet binnen- et kort verleden tijd zijri. Vanmid- e- dag heeft de kersverse winke- ei liersvereniging van winkelcen- s- trum Stadhoudersplein een e- plan gepresenteerd om het cen- i- trum gezelliger en veiliger te in maken, s, Ie Voorzitter W. Rikkers van de d winkeliersvereniging heeft het ?i plan aangeboden aan wethou- i der Ch. Aptroot. „We vinden dat het winkelcentrum na twintig ii jaar wel eens toe is aan een face-lift: het moet worden aan- p gepast aan de eisen van deze Ie tijd. Het plein vormt niet echt il een eenheid: het bestaat eigen- lijk uit drie afzonderlijke winkel- blokken die door allerlei obsta kels uit elkaar worden getrok- la ken. Wij willen er weer een écht y plein van maken", licht hij het il plan toe. ;t Rikkers loopt door het winkel - il centrum om te laten zien wat er aan schort. Vooral de doorgaan- I de weg Wiegman weg/Van Duivenvoordelaan is hem - een doorn in het oog. „Het is net een soort race-baan die tus sen de winkels doorloopt. En de gemeente heeft nooit maatrege len genomen om het hardrijden - van auto's hier tegen te gaan. Daarom vinden wij dat het II kruispunt moet worden opge- hoogd en dat het verkeer van rechts voorrang moet krijgen. Daardoor worden de auto's ge- f dwogen tempo te minderen. f Daarnaast willen de winke- f fiers dat het handjevol grote bo men aan de Hofcampweg ver dwijnt. zodat het pjein over wel voor shows, curcussen en dierentuinen. De Europese Gemeenschap heeft een lijst met goederen en diensten opgesteld die in aan merking komen voor het ver laagde btw-tarief. Daarop staan ook de attractieparken. De lid staten mogen nu zelf bepalen of ze die produkten en diensten onder het verlaagde tarief bren gen. Frankrijk deed dat al, net als België, en daarvan profiteert nu het nieuwe Euro-Disney bij Parijs. Als de pretparken in ons land hetzelfde willen, moeten ze een verzoek indienen bij Financiën. In het overleg tussen de minis teries zal Economische Zaken zo'n verzoek ondersteunen. zichtelijker wordt. „Die bomen nemen het uitzicht op de ande re winkels weg", verklaart Rik kers. „Ie kunt door die bomen helemaal niet zien welke win kels er op het pleintje aan de Hofcampweg-Van Duivenvoor delaan zitten. Die bomen hoe ven niet te worden omgehakt, maar de gemeente zou ze kun nen verplaatsen. Ook de strui ken en het onkruid moeten weg. Het wordt allemaal toch niet goed onderhouden." In de plaats van het groen zien de winkeliers liever een speelplaats voor de kinderen. „Dan trekken de kinderen hpn ouders naar het winkelcentrum. Daarnaast vinden we dat die fontein wel weg kan: er zijn mensen die zeggen dat ze van dat watergeluid moeten plas sen. Bovendien is het niet eens een echte fontein en je moet er helemaal omheen lopen om bij de winkels te komen. Op die plek zou dan bijvoorbeeld een kunstwerk kunnen komen. Ver der wat zitbankjes en bakken meigroen.'" Een paar kiosken zouden het plein ook kunnen verlevendi gen. vindt Rikkers. „Dat is leuk voor de mensen. En het hoeft helemaal geen concurrentie te betekenen voor de andere win keliers." ropese samenwerking en een uitwisselingsverband. Iedere delegatie bezocht gisteren een provincie. Nieuw-Buitenzorg werd als de meest bijzondere instelling in Zuid-Holland uit gekozen om de Italianen rond te leiden. Volgende maand volgt een tegenbezoek. Probleem Luigi en zijn delegatiegenoot Angelo Patroncini wonen in het 'Ca del vento' ('Huis van de wind') in Imola, vlakbij Bolog na. Naast de twee gehandicap ten bestaat de afvaardiging uit een welzijnswerkster, de voor zitster van de stichting die 'Ca del vento' beheert en een plaat selijke politicus. ,Aan de sa menstelling van de afvaardiging kun je zien hoe Italië met ge handicapten omgaat", vindt welzijnswerkster Florence Ri bot. „Gehandicaptenzorg is een In het plan staat dat de bus halte vlak voor het kruispunt moet worden verplaatst, zodat het verkeer niet meer vast komt te zitten. Verder moeten er aan de parallelweg bij het plein 'schuine' parkeerplaatsen wor den aangelegd en een parkeer plaats voor invaliden. Een extra zebrapad ter hoogte van de hui dige bushalte moet het makke lijker maken om veilig naar de overkant te komen. Rikkers vindt dat het fiu aan de gemeente is om iets met het plan te doen. „Wat die verkeers maatregelen betreft, die zou de gemeente moeten betalen, vin den wij. Verder kan de gemeen te ervoor zorgen dat de eigena ren van het winkelcentrum zich achter het plan scharen en hun financiële medewerking verle- „Dit is hét winkelcentrum voor veel inwoners van Wasse naar", besluit Rikkers. „Daarom vinden we een opknapbeurt be langrijk. ook om verpaupering tegen te gaan. Er was jn het ver leden geen winkelierwereniging die zich hiervoor inzette. Nu hebben we die wel en het is op vallend boe eensgezind de win keliers zich achter de plannen scharen. Ook van anderen men sen horen we dat er gewoon wèt moet gebeuren. Zoeterwoudse jongeren die vandalisme plegen worden doorgestuurd naar het bureau HALT. De commissie welzijn heeft zich gisteravond uitge sproken voor definitieve deel name aan het project, dat tot nu toe op experimentele basis ver liep. In de afgelopen periode zijn al verschillende jongeren bij Het Alternatief (FIALT) be land om door voorlichting en alternatieve dienstverlening met de gevolgen van hun daden te worden geconfronteerd. Zeven Zoeterwoudse jonge ren werden vorig jaar in leiden opgepakt omdat dj hpd vuurwerk afstaken. Een film be- zoeterwoude Het is niet mogelijk om in Zoeterwoude meer asielzoe kers op te vangen. Zowel het aantal vrijwillige begeleiders als het aantal beschikbare hui zen laat dit volgens de raads commissie sociale zaken niet toe. Momenteel zijn zestien vfaadHeHngn in het dorp ge huisvest. Daarmee voldoet de gemeente aan de rijksnorm van 2 promille van het aantal inwoners. Het ministerie van wvc zou graag zien dat Zoeter woude dit aantal verhoogt tot 24. De werkgroep die de asiel zoekers in Zoeterwoude bege leidt. kan alleen meer mensen opvangen als de groep aan zienlij wordt uitgebreid. Het raadslid Th. Smit Van Teijlin- gen van Progessief Zoeterwou de vroeg zich gisteren wel af of kijken over brandwonden was hun straf, gevolgd door een middag werken bij de plantsoe nendienst. Vier jongeren tussen de 12 en de 18 jaar werden eveneens doorverwezen naar HALT omdat ze voor 350 gulden schade aan een container had den aangebracht Overlast van illegaal vuurwerk kostte vier an deren eveneens een verwijzing naar HALT. Ook kinderen onder de 12 jaar worden naar het HALT-bu reau gestuurd, hoewel r\\ nffi cieel te )ong zijn voor alternatie ve dienstverlening Dat over kwam een groepje wnderen tus sen de 9 en 1 i jaar. dat jonge kuikentjes had gedood. Een de vrijwilligers hun tijd niet anders kunnen indelen. Bij voorbeeld door het uit besteden van schilder en schoonmaakwerk in de huizen van de asielzoekers zou er meer tijd overblijven voor an- dere taken van de begeleiders. Wethouder A. Ringersma liet echter weten dat hij dit al een hm mal da werkgroep heeft doorgenomen. Daarbij bleek dat de tijdsbesparing mini maal zou zijn. „De beschikba re tijd wordt door de begelei ders al zeer economisch inge vuld", aldus de wethouder. Een andere reden voor de gemeente om zich terughou dend op te stellen ten opzichte van het voorstel van wvc is dat Zoeterwoude met méér huizen mag bouwen, ook niet als zij meer asielzoekers zou huisves ten. boom vernielen 'uit onwetend heid' betekende voor acht kin deren een middag opofferen om zelf bij de gemeentedienst de schade te herstellen. Onkruid wieden op de gemeentewerf was voor hen de alternatieve straf. Zoeterwoude is tevreden over ha prajai i liaan da worth h ting op de basisscholen zou kunnen verbeteren, vindt het gemeentebestuur. Vorig jaar ge bruikte maar één basisschool het voorlichtingsmateriaal van HALT om de kinderen te vertel len over vandalisme >e ge meente wil nu ook andere scho len stimuleren om van de voor lichting gebruik te maken. Bewoners Kuitenhor willen huurt winkel lboeroom utsarrH aumwK Een deel van de bewoners van de loiderdorpse nieuwbouw NÉ buitenhof wil een buurt winkel. Uit een onderzoek van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) onder bewoners van de BuitendijkJaan blijkt dat zij een winkel op loopafstand wlllenn De Winkelhof is voor velen van hen te ver weg. Ook de verkeerssituatie op de Buitendijklaan kan worden ver beterd, menen de omwonen den. Zij vinden bijna allemaal dat er te hard wordt grreden. Omdat er nogal wat gezinnen met kleine kinderen wonen, pleit de VAC voor maatregelen om de snelheid van het verkeer af te remmen. De VAC hield een enquête onder de huishoudens om te onderzoeken of de bewoners te vreden waren met de woningen de woonomgeving. Zestien be woners van een bouwproject van de Algrmene Woningbouw vereniging leiderdorp deden aan de enquête mee De VAC hoopt de conclusies in volgende bouwprojecten te gebruiken I >e meeste bewoners zijn redelijk tevradan ovar hun huis. In het Leiderdorpse tehuis Nieuw-Buitenzorg kijkt de Italiaanse delegatie toe hoe een medewerkster activiteiten doet met een bewoonster. FOTO V JAN HOLVAST Het winkelcentrum bij het Stadhoudersplein in Wassenaar. FOTO VLOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21