Vader op afstand levert problemen op Buurthuizen regio Leiden respecteren horecawet 'Ook ambtenaren bij parlement op matje' Regio Dierenmishandeling op Leidse veemarkt Arbeidsbureaus helpen vaker werkende aan baan SAVA niet blij met Haagse voorzitter 'Aalsmeer' haalt groei niet DONDERDAG 4 JUN11992 Spermabanken overwegen behandelingen te stoppen De landelijke Inspectie van de Dierenbescherming kritiseert de veemarkt in Leiden, dat zij niet zachtzinnig met dieren om springt die er worden verhan deld. Na een onderzoek op tien veemarkten in Nederland kwa men de markten van Leiden, Leeuwarden, Groningen, Den Bosch en Zwolle er het slechtst af. De inspectie erkent dat een ze kere dwang vaak noodzakelijk is om vee in of uit de vrachtwagen te krijgen. Sommige drijvers zijn echter veel te hardhandig. De inspectie heeft geregeld gecon stateerd dat het geweld alle per ken te buiten ging. Als voor beeld noemt de inspectie het smijtwerk met nuchtere kalve ren. Het komt verder vaak voor dat er zwakke, zieke of gewonde dieren op de veemarkten wor den aangevoerd. Dat is bij wet verboden. den lijken in stijgende mate de werklozen te verdringen bij het verdelen van de vacatures. RBA-directeur D. Visser zegt dat zijn bureau drie groepen mensen heeft die voorrang krij gen bij het zoeken naar een baan: vrouwen, buitenlanders en zij die langdurig werkloos zijn. Hij constateert dat de ar beidsbureaus steeds meer men sen met een baan in huis krij gen die op zoek zijn naar een andere werkgever. „Ze willen een baan waarin hun kwaliteit kwijt kunnen. Ze zoeken die via ons. Ik vind dat dat best mag. Of ze de werklozen verdringen, ik denk dat wij niet afwijken van de rest van Nederland." Visser beschouwt dit niet als een negatief effect. De RBA-di- recteur: „De banen die vrijko men als wij iemand een andere werkgever bezorgen, kunnen we dan met werklozen opvullen." De arbeidsbureaus helpen in toenemende mate niet-werklo- zen aan een baan, die eigenlijk aan een werkloze had moeten worden gegeven. Het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning Rijnstreek (RBA), het over koepelend orgaan van de ar beidsbureaus in Leiden, Alphen, Katwijk en Lisse, meent dat het landelijke beeld ook geldt voor ile regio rond Leiden en Alphen aan den Rijn. In het eerste kwartaal van dit jaar, zo heeft het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning berekend, hielpen de ar beidsbureaus 36.000 werkzoe kenden aan een baan. Ruim een kwart van hen was nog bij een baas in dienst. Conclusie van het Centraal Bureau voor de Ar beidsvoorziening: de werken- Vervolg van voorpagina Donors die sperma willen geven terwijl hun anonimiteit niet gewaarborgd is, zijn juist de mannen die door de spermabank op dit ogenblik worden geweerd. „Onze spermadonors zijn mannen die uit menslievendheid meewerken. Wij zoeken geen mannen die op afstand va der willen zijn", aldus K. de Bruyn, hoofd spermabank van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. LEIDEN MONICA WESSEUNG De Bruyn is fel gekant tegen het plan van Hirsch Ballin om de anonimiteit van zaaddonors op te heffen. „Dat is slecht voor het kind, de ouders en de zaaddo nor." De ouders krijgen volgens hem te maken met een derde ouder die over de schouder meekijkt, de zaaddonor kan ge confronteerd worden met een vrouw of een kind dat het va derschap afdwingt. „Voor het kind betekent een bekende va der veelal dat het emotionele problemen krijgt: van wie moet het kind houden?" De Nederlands/Belgische Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie en de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gyneacologie komen vandaag bijeen. Volgens De Bruyn over wegen de banken de behande lingen stop te zetten. „Daarmee willen we de cliënten ertoe aan zetten bij hun eigen politieke partijen druk uit te oefenen. Wij doen dat al jaren en zullen ook vandaag weer een krachtig sig naal afgeven." Het idee van Hirsch Ballin komt op een moment dat de Leidse spermabank er net in is geslaagd de wachttijd voor vrouwen terug te brengen van een jaar naar een maand of drie. De afgelopen tijd zijn nieu we donors geworven en is de in- vriestechniek voor sperma ver beterd. Via inseminatie bij een van de twintig banken die Ne derland telt, worden elk jaar 800 tot 1200 kinderen geboren. Weinig animo De Bruyn voorspelt een drama tische daling van het aantal zaaddonors als de anonimiteit niet langer gewaarborgd is. On langs heeft de Arnhemse sper mabank onder de vijftig aange sloten mannen een enquête ge houden. Daaruit bleek dat van de ongeveer 50 donors slechts twee zouden willen blijven als hun anonimiteit niet langer ge waarborgd is. De Bruyn schat dat van de 80 mannen aange sloten bij de Leidse spermabank er hooguit tien overblijven. Volgens het hoofd van de spermabank wordt geheimhou ding en anonimiteit verward. Geheimhouding, het kind niet vertellen dat het via kunstmati ge inseminatie is verwekt, heeft K. de Bruyn: „Een illegaal circuit van sperma is levensgevaartijk. Mannen die zaad verkopen zullen erfelijke afwijkingen of ernstige ziekten verzwij- FOTO HIELCO KUIPERS Bruyn verwacht ook dat er n vrouwen zich zwanger zullen la ten maken door bekenden zoals de broer van de echtgenoot. „Dat is onwenselijk. De oom als vader en de vader als oom. geeft ruzie en narigheid." gen. niet de voorkeur van het hoofd van de spermabank. „Er is dan binnen zo'n gezin een groot ge heim. Als kinderen er later ach ter komen voelen ze zich, te recht, belazerd." De sperma bank wijst ouders nadrukkelijk op de voordelen van openheid. „Dat is iets heel anders dan anonimiteit. Een man die be reid is zaad af te staan aan de spermabank, moet niet gecon fronteerd worden met claims van mogelijke kinderen." Het plan van Hirsch Ballin heeft, zo vindt De Bruyn, alleen maar voordelen voor het CDA, de partij van de minister. „Het CDA is altijd al tegen kunstma tige inseminatie geweest. De kerk ziet dat als overspel." De G.A.I. Schuijt hoogleraar Mr. G.A.I. Schuijt is benoemd tot bijzonder hoogleraar pers-, omroep- en telecommunicatie- recht aan de Rijksuniversiteit in loeiden. De nieuwe bijzondere leerstoel, een deeltijdbaan, is ingesteld door het Leids Univer- sileits Fonds. Schuijt is sinds 1987 als hoofddocent verbon den aan het instituut voor infor matierecht van de Universiteit van Amsterdam. Daarvoor was hij onder meer secretaris van de Nederlandse Vereniging van lournalisten en directeur van het weekblad De Groene Am sterdammer. 'Wij mogen het clubhuis niet aan particulieren verhuren' REGIO JOOST BOUWMEESTER „Hier een feest houden? Nee hoor, dat is hier niet gebruikelijk. Wij mogen dit clubhuis niet aan particulieren verhuren." De buurt- en clubhuizen en sportkantines in Leiden en om streken houden zich in grote lijnen aan de nieuwe Drank- en Horecawet, zo blijkt na een uitgebreide telefoonronde. Zonder de echte reden bekend te maken, werden zo'n dertig buurt- en clubhuizen in Leiden, Noordwijk, Katwijk en Oegstgeest opgebeld. „Goedenavond, met Bouwmeester. Ik ga trinnetikort trouwen. Is het mogelijk om dat in uw kantine te vieren?", was de vraag aan een kantinebeheerder in Leiden. Steevast was het antwoord negatief. „Slechts voor leden van onze vereniging willen we wel eens een uit zondering maken, maar verhuur van het €lub- huis zit er niet in. Dat mag namelijk niet, het is verboden. Sorry." Bijna alle telefoonge sprekken verliepen die avond op praktisch identieke wijze. Slechts enkele beheerders wil den het aanbod nog bespreken in het bestuur van de betreffende vereniging. Boos Toch zijn de horecahouders in Nederland boos, met name op de gemeenten. Sinds de invoering van de nieuwe horecawet op 1 juni vorig jaar, zijn feesten in kantines en buurt huizen aan banden gelegd. Alleen feestjes van leden kunnen doorgang vinden en ook dan moet er een aanvullende vergunnning voor worden aangevraagd. Uit een onderzoek van Horeca Nederland blijkt dat maar liefst 70 procent van de gemeenten zich niets van de nieuwe wet aantrekt. Volgens de belangenver eniging treden ambtenaren veel te weinig op tegen de illegale feestjes in de relatief goedko pe clubhuizen. Deze concurrentievervalsing kost de branche handen vol geld. In tegenstelling tot wat Horeca Nederland beweert, valt het volgens voorlichter D. Grave- land wel mee met de klachten die bij de Leid se politie binnenkomen van boze horecahou ders. „Nee, dat komt hier niet zoveel voor. Er zijn wel eens klachten over feestjes bij bijvoor beeld voetbalverenigingen, maar die hebben een vergunning om een biertje te tappen. Daar treden wij dus niet tegen op", verklaart de voorlichter. Paracommercie De legale horecahouders (hotel/restaurant- /café) willen volgens G. van der Veen, lande lijk voorzitter van Horeca Nederland, al jaren een nieuwe wetgeving om de 'paracommer cie' aan te pakken. De beunhazerij, zoals de voorzitter het omschrijft, zou de horeca-on- dememers zo'n twee miljard gulden per jaar kosten. Van der Veen kan niet verklaren Leiden en omstreken zich zo netjes wetgeving houden. Ook kan hij over de Leidse streek geen exacte cijfers geven. „Er zijn goede en slechte voorbeelden in Nederland te vin den. Alle gemeenten in Zeeuws Vlaanderen1 voldoen wel aan de wettelijke voorschriften^ terwijl in Noord-Brabant ruim dertig distric ten de vloer aanvegen met de wet. Het is eer goed teken dat het in Leiden wel zo gaat als het hoort. Blijkbaar is er in de twintig jaar dal wij strijd leveren met deze concurrentiever valsing toch iets gebeurd. De kantinehouders zijn zich waarschijnlijk beter bewust van de nieuwe wetgeving", meent voorzitter Van de? Veen. Leidse bestuurskundige pleit in proefschrift voor nieuwe bevoegdheid parlement LEIOEN MEINPERT V Het Nederlandse parlement moet de bevoegdheid krijgen om ambtenaren voor hun da den op het matje te roepen. Ambtenaren hebben volgens de Leidse bestuurskundige M. Tuurenhout de laatste tientallen jaren zoveel macht gekregen, dat ook zij aan het hoogste or gaan van net land verantwoor ding schuldig zijn. Dit onder zoeksmiddel kan volgens hem ook de rol van de minister in bepaalde affaires duidelijk ma ken. Tuurenhout promoveert van daag aan de Leidse universiteit op een proefschrift dat zich richt op de vraag of een zelf standige verantwoordingsplicht van ambtenaren in Nederland juridisch mogelijk en wenselijk is. Het antwoord luidt volgens hem bevestigend. „Het is nodig dat het parlement de ambtelijke machtsuitoefening op een di recte manier in het vizier krijgt. En zo'n bevoegdheid kan de controle van de regering sterk verbeterenzegt T uurenhout. De verdeling van de verant woordelijkheden is op dit mo ment nog steeds gebaseerd op de grondwet van 1848 waarin de ministeriële verantwoorde lijkheid werd vastgelegd. Sinds dien zijn de taakgebieden van ministeries zodanig gegroeid dat ministers nog maar van een zeer beperkt deel van besluiten weet henben. Onderzoeken wijzen uit dat het steeds meer de ambtenaren zijn die aan de touwtjes trekken en belangrijke besluiten nemen. Wanneer zaken fout gaan. zoals bij de paspoorten en de visfrau- de. is het de minister die zijn biezen moet pakken. „Maar vooral het wegsturen van Braks heeft duidelijk gemaakt dat dit niet de goede oplossing is ge weest," zegt Tuurenhout. Hij verwijst daarbij naar het vernietigende oordeel dat een De Leidse bestuurskundige M. Tuurenhout „Het is nodig dat het parlement de ambtelijke machtsuitoefening op e M«t." onderzoekscommissie over het ministerie van landbouw, visse rij en natuur velde. Daaruit bleek dat met name de ambte lijke top niet eoed functioneer de. „De eigenlijke hoofdrolspe lers in de visfraude hebben zich achter minister Braks kunnen verschuilen. Maar ook uit de parlementaire enquêtes naar de RSV, paspoorten en bouwsubsi- dies blijkt dat ambtenaren de belangrijkste mensen waren." De controle van ambtenaren door het parlement moet alleen achteraf gebeuren en niet tij dens de beleidsuitvoering. Tuurenhout denkt aan de mo gelijkheid voor Tweede-Kamer leden om op korte termijn een commissie te vormen die bui ten de ministers om ambtena ren kunnen horen achter geslo ten deuren. De bestuurskundige vindt niet dat het parlement ook ambtenaren moet kunnen straf fen. Volgens hem is het belang rijkste dat de Tweede Kamer di rect van de ambtenaren kan ho ren wat en waarom iets is ge beurd. De fase die daarna komt met de vraag wat de conse quenties zijn, is eerder een zaak van de oude of nieuwe minister. Die moet als werkgever maatre gelen nemen zoals berispen, overplaatsen of zelfs ontslag. Maar de politieke aanspreek baarheid kan volgens Tuuren hout ook in het voordeel van de ambtenaar werken. Hij haalt daarbij het voorbeeld aan van de geruchtmakende RSV-en- quête waarbij oud-minister Ne- lissen verklaarde van een be paalde zaak niets af te weten. Zijn ambtenaar Molkenboer kon echter een aantal zittingen later aan de hand van stukken met aantekeningen van de mi nister, bewijzen dat Nelissen wel degelijk op de hoogte was van bepaalde feiten. „Het geeft ambtenaren kortom tevens de mogelijkheid zich te verdedi gen." zegt Tuurenhout. Het onderzoek van Tuuren hout wees uit dat het horen van ambtenaren door de Tweede Kamer veel extra informatie op leverde. Ook bleek dat de kamer zo preciezer kon vaststellen wie nu voor wat verantwoordelijk was, dan wanneer alleen de mi nister de vragen beantwoordde. De stelling dat de politieke aan spreekbaarheid van ambtena ren zich niet verdraagt met de verantwoording die de minister moet afleggen, is volgens Tuurenhout in zijn onderzoek ontkracht. De bestuurskundige vindt dat de huidige onderzoeksmogelijk heden van het parlement niet voldoende zijn. Gebruik maken van het enquêterecht is volgens hem een veel te zwaar en te langzaam middel voor de kleine zaken. „Dat is alleen geschikt voor diepgaande onderzoeken. Ik denk veel eerder aan een be voegdheid die het mogelijk maakt ambtenaren op zeer kor te termijn te horen zodat ook de kamer ook slagvaardig kan op treden. Nu is dat in zekere zin ook wel mogelijk, maar dan moet de minister het goedvin den. Zowel bij de visfraude als bij de paspoorten gingen de mi nisters daarbij dwarsliggen. Nog voordat de nieuwe voorzit ter ook maar iets heeft uitge voerd, lijkt hij al aangeschoten. Tijdens de vergadering gisteren van het SAVA, dat ooit door ge meenten in het leven is geroe pen voor de bouw van een grote vuilverbranding in Leidschen- dam, bleken er veel twijfels over de kandidatuur van de Haagse wethouder J.E. van der Putten. „Is er nu echt geen andere voor zitter te verzinnen", smeekte de Wassenaarse wethouder 'A. Pruijs. Uiteindelijk is Van der Putten toch door alle aanwezige ge meenten aangewezen als opvol ger van R. Vlaanderen, destijds eveneens >wethouder van Den Haag. Deze bestuurder is door de Haagse gemeenteraad vorige maand min of meer aan de kant gezet vanwege de onvrede met zijn beleid ten aanzien van de Haagse vuilverbranding. Zijn opvolger Van der Putten heeft vervolgens de nodige restricties opgelegd gekregen van het Haagse gemeentebestuur. „Kan iemand, die zo zeer de gevangene is van het Haagse college, optreden als een onaf hankelijk voorzitter van het SA VA?" zo vroeg wethouder Kohl- beck uit Oegstgeest zich af. De wethouders van Warmond (WAB. de Vos) en Voorschoten (J.W.E. De Poel) vroegen zich net als Pruijs uit Wassenaar zich af of kandidaat Van der Putten wel voldoende ervaring heeft voor deze zware klus. Zij wezen daarbij op de turbulente tijd die het SAVA net achter de rug heeft met het afblazen van de vuilverbranding, waar Van del Putten praktisch geen weet van heeft. Daarbij komt dat het SAVA zeker een zware tijd tegemoel gaat in verband met de schade claim van de Duitse bouwel Babcock die zeker in de miljoe nen guldens gaat lopen. Dit be drijf verwachtte de vuilverbran ding, waarmee een bedrag van bijna een miljard gemoeid was, te kunnen bouwen. Over d« schadeclaim van Babcock werd gistermiddag overigens achtei gesloten deuren verder verga derd. Van der Putten erkende dat hij bepaald niet stond te trappe len om het voorzitterschap op zich te nemen. „Aanhoudende drang van het dagelijks bestuul van het SAVA heen mij ertoe ge bracht mij toch kandidaat te stellen". De Leidse wethouder De la Mar, tevens lid van het dagelijki bestuur, werd niet kandidaa' gesteld. Hij ligt bij veel gemeen ten binnen het SAVA zeel slecht. De la Mar wordt gezien als de man die ervoor heeft ge zorgd dat de bouw van de vuil verbranding niet kon doorgaan. De omzetgroei van de bloemenveiling Aalsmeer (VBA) blijft dit jaai tot nu toe achter bij de resultaten van vorig jaar. Hoewel er meel bloemen en planten werden geveild, is de groei van de omzet ge stagneerd. De gepl;ande groei van 4 proedfent zit er niet in. De VB/ boekte vorig jaar een omzet van 2,2 miljard gulden en een batif saldo van 12,3 miljoen gulden. Een derde deel daarvan vloeit teruj naar de aangesloten telers. Het eigen vermogen van de veiling steeg vorig jaar tot 224 miljoen gulden op een balanstotaal van 614 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20