Raad fluit wethouder terug Leiden Omwonenden van Zijleiland l komen voor niets opdraven 'Die jongen kon het wel even zonder gas en elektra stellen' Jongetje beschoten Tekort van 1,2 miljoen dreigt bij Zijl Bedrijven DONDERDAG 4 JUN11992 19 i Gemeente vergeet Informatie-avond af te zeggen I iJe bent boos en je wilt je zegje doen. Zeker als er H (dingen gebeuren die je niet aanstaan. Gister- I javond verzamelden ruim twintig bewoners van 9 woningen rond het Zijleiland zich in het Kerkelijk I Centrum de Regenboog in de Merenwijk, voor ieen informatie-avond over mogelijke woning- jbouw op het Zijleiland. Een redelijke opkomst derhalve, met mensen die er klaar voor waren om wat pinnige vragen af te vuren. Maar helaas, die jmogelijkheid werd hun ontnomen; eenvoudig omdat van gemeentewege vergeten was om het publiek in te lichten over het niet doorgaan van de informatie-avond. Verbazing alom, want de mededelingen van het gemeentebestuur in het zondagsblad Nieuws- week hadden van een afzegging geen gewag ge maakt. Na enkele telefoontjes wist de beheerder van het centrum („De avond is zo'n tien dagen geleden afgezegd") via via contact te leggen met Dirk Halfwerk, chef van de Afdeling Stedenbouw de Directie Ruimtelijke Ordening. Halfwerk („Ik ben tenslotte al 25 jaar bekend als de bonte hond") wel bereid de mensen te woord te staan. Hij verontschuldigde zich namens de ge meente voor het ongerief dat de belangstellenden overkomen. „Het is een samenspel tussen de Afdeling Stadsbeheer en de Afdeling Voorlich ting", verklaarde hij. „De avond is inderdaad twee weken geleden bij de Regenboog geannuleerd. Al leen is vergeten een brief naar de bewoners uit te laten gaan en de advertentie in krant af te zeg gen." De houding van de gemeente-ambtenaar werkte kennelijk kalmerenH hoewel enkele bewo ners toch iets van hun gal wilden spuien. „Ze zijn toch wel ondeugend in Leiden", meen de een al wat op leeftijd zijnde bewoonster. „Eerst verkopen ze de grond heel duur aan je en dan zetten ze een flat voor je neus. Ze moeten toch weten wat ze doen? Dat moeten wij tenslotte ook. De politiek behandelt de burgers gewoon als vuil, maar als de heren geld willen hebben dan weten ze je wel te vinden." Een mannelijke lotgenoot was bepaald niet in zijn nopjes met de Afdeling Voorlichting van de gemeente. „Drie maanden geleden heb ik om in formatie gevraagd en op grond daarvan heb ik mijn woning gekocht. Pas twee weken geleden hoor ik dat er op het Zijleiland gebouwd gaat worden. En vergis u niet, het gaat hier om enkele Halfwerk kon gezien zijn positie niet op derge lijke aantijgingen ingaan. De boze bewoner zal wellicht een beroep doen op de Wet op de Ruim telijke Ordening dat een artikel Planschade kent. Indien hij meent schade te hebben geleden als gevolg van een herziening van het bestemmings plan dan kan hij wellicht een beroep op dat arti kel doen. fn elk geval zal een vervangende informatie avond wel enige tijd op zich laten wachten. „Juni halen we niet meer. Er is niet voldoende tijd meer om overeenstemming te krijgen tussen de wo ningbouwverenigingen en de verantwoordelijke wethouder over de stedenbouwkundige uitgangs punten. Dat zal dan wel na de zomervakantie worden," meldde Halfwerk zijn gehoor ten slotte nog. Makelaar: kraakpand was verhuurd De krakers in het pand Hooi gracht 40 kunnen voorlopig blijven zitten, en lijken hier mee een mazzeltje te hebben gehad. Diverse omwonenden van het pand verklaren dat het perceel pas maandagochtend omstreeks 8.00 uur is gekraakt. Toen de politie enige uren la ter ter plekke was, verklaarden de krakers echter dat ze er al 24 uur zaten. Ze werden ge loofd door de officier van justi tie en zijn daardoor gevrij waard van ontruiming. Het openbaar ministerie is in deze kwestie niet geneigd de eigenaar op zijn woord te gelo ven. Volgens het makelaars kantoor Z&R, dat het pand in de verkoop heeft (en dus niet de eigenaar is, zoals de politie maandag abusievelijk meldde) was een kamer in het voorma lige notarissen-kantoor ver huurd. Dat was volgens direc teur Zaalberg sinds vorige week het geval. „De huurder was net het afgelopen waek- einde aan het verhuizen." Toch gelooft het openbaar ministerie er niet zo in dat het Hooigracht-pand werkelijk is verhuurd. Ze vermoedt dat het doorgestoken kaart is. De huurder is namelijk een 25-ja- rige werknemer van het make- laarskantoor^Verder was in het gebouw geen gas of elektra aanwezig. Werkelijke bewo ning achtte officier van justitie Van Ek dus niet aannemelijk. Zaalberg is hierover teleurge steld. „Die aansluitingen moesten nog worden aange vraagd bij de EWR. En dat gas en elektra? Ach, het is een jon ge jongen, 's avonds werkt hij hier over en in het weekeinde heeft hij het zonlicht door de ramen. Bovendien is het mo menteel heel erg warm. Hij kon het wel even zonder ener gie stellen, hij slaapt er eigen lijk alleen maar." Z&R probeert het voormalige kantoor al sinds september vo rig jaar aan de man te brengen, eerst lag de prijs rond de 5 ton, maar die is inmiddels gezakt tot 4,5 ton. Toch heeft zich nog geen koper gemeld. Daarom heeft de eigenaar van het pand, een particulier uit Was senaar het idee geoppperd om het perceel om te bouwen tot kamerverhuurbedrrijf. Er zou een aantal appartementen in worden gecreëerd. Volgens Zaalberg van Z&R heeft een aannemer inmiddels een offer te gemaakt voor de verbou wing. „Maar die kunnen we nu voorlopig wel op onze buik schrijven." Zaalberg ergert zich groen en geel aan de situatie. „Het is toch van de gekke dat je niet eens een pand kunt Eerkopen. Ik kan er nu geen potentiële koper meer mee naar toe ne men. Bovendien moet je maar afwachten hoe het gebouw er uitziet als het wordt ontruimd. Ik heb al gehoord dat alle deu ren eruit liggen en ben bang dat het hele pand woedt uitge woond." Vooralsnog is de gang naar de rechter de enige moge lijkheid om de huidige bewo ners weer uit het pand te krij gen. Zaalberg weet niet of dit gebeurt. „Dat is een zaak van de eigenaar." Die eigenaar, noch de krakërs van het pand waren gisteren te bereiken. Een meerderheid van de raad voelt er weinig voor om ten behoeve van het Sleutelhof-project de Waagbrug weg te halen en te vervangen door een overkluizing, foto t zuydifi ïuin 'Meer duidelijkheid over Sleutelhof Voordat de mogelijkheden van de bouw van het presti gieuze winkelcentrum Sleutelhof aan de Breestraat ver der worden onderzocht, moet de gemeente een pakket met eisen op tafel leggen. Die opdracht gaven de fracties in de gemeenteraad wethouder J. Walenkamp (economi sche zaken) mee voor de verdere onderhandelingen met projectontwikkelaar MBO die de Sleutelhof wil realiseren. leiden plaats mag blijven of een gelijk waardig onderkomen elders in De fracties willen onder meer de stad krijgt. Daarnaast voelt dat duidelijk vast komt te liggen een meerderheid in de raad er dat het LVC op de huidige weinig voor de Waagbrug weg te halen en te vervangen door een overkluizing. Ten slotte vindt een aantal leden van de raad dat bij de Sleutelhof geen parkeergarage moet komen omdat dit strijdig is met het be leid de auto's uit de binnenstad te weren. Walenkamp was gisteravond in de raadscommissie economi sche zaken aanvankelijk niet van plan de projectontwikkelaar nu al met allerlei voorwaarden op te zadelen. Hij wil eerst een AGENDA onderzoek naar de mogelijkhe den in het gebied. Daarna moet de politiek een oordeel uitspre ken over wat wel en niet mag gebeuren, vindt hij. i onder- i projectont- De opdracht vo zoek (gemeente wikkelaar betalen er beide 50.000 voor) ligt klaar maar de fracties voelden er niets voor deze gisteravond al te onderte kenen. PvdA-raadslid P. Borde- wijk: „We kunnen beter nu vast leggen wat we willen dan ach teraf. Dan neem je toch het ri- sisco dat de projectontwikkelaar over een jaar alsnog afziet van het project omdat er te veel ei sen worden gesteld." Omdat hij alleen door zijn ei gen fractie werd gesteund, haal de Walenkamp bakzeil en be loofde hij de raadsleden om binnen enkele weken een lijstje met voorwaarden aan de over eenkomst toe te voegen. Over die voorwaarden praat de ge meenteraad verder op 16 juni Een 10-jarig jongetje is gisteren aan de Uitcrstcgracht geraakt door een iuchtbukskogeltjc. Het Leidcnaartjc werd per ongeluk beschoten door een 14-jarige buurjongen De schutter mikte ei genlijk op vogels, zo vertelde hij de politie later. De politie heeft de luchtbuks in beslag genomen. Het buurjongetje, dat in een arm werd geraakt, kon na doktersbehandeling weer naar huis. Wat weten de Nederlanders van Leiden? Ais je het ze vraagt mompelen ze iets over haring en wittebrood, een universiteit met ballerige studenten en de kroonprins. Dat ligt voor de hand. Maar één ding weet men tegenwoordig ook te melden. „Je hebt daar zo'n café met midden op het water een terras." I Annie's Verjaardag is I zo'n beetje Leidens handelsmerk HJR| geworden. Met j I name de jongere Nederlandse generatie associeert de Sleutelstad met deze kroeg. Mooi meegenomen voor een j gemeente die zich wil profileren. Het is in deze rubriek al eerder aan de orde geweest, het gemeentebestuur doet geforceerde pogingen Leiden te verkopen als museum-, Rembrandt-, bloemen- en weet-ik-veel-stad. Het werpt maar weinig vruchten af. Verjaardag Eén zo'n tent aan de Hoogstraat is meer waard dan tonnen ver slindendereclamecampagnes. Denk alleen maar eens terug aan de woorden van kersvers Leidenaar Bert Poeiert, vorig jaar. In deze krant meldde de toenmalighoofdcommissaris van politie dat hij Annie's bijna het leukste plekje van de stad vindt. Voor de rest was het maar huilen met de pet op met de terrasmogelijkheden in de stad, zo meende hij. En gelijk had-ie. Nou, zou je zeggen, de gemeen te zal die tent wel dankbaar zijn. De eigenaar zal wel gemeente lijke onderscheiden zijn en de kroeg kan jaarlijks rekenen op subsidie van de VW. Maar niks van dat alles. De gemeente staat helemaal niet te springen van enthousias me over dat terras. Er is zelfs nog nooit een vergunning voor gegeven. Toegegeven, het werd de ambtenaren ook niet erg ge makkelijk gemaakt door wat dwarsliggende omwonenden. Zij gingen zelfs zo ver te stellen dat het terras in strijd is met het monumentale karakter van de omgeving. Alsof een monument alleen maar bestaat om er een groot hek omheen te zetten en er vooral geen gebruik van te maken. Niet jarig Het moet gezegd, de gemeente ging nooit zo ver om het water podium te laten wegslepen. Dat durfde ze blijkbaar niet aan, dan was ze nog niet jarig ge weest... Er worden al genoeg impopulaire maatregelen geno men. Vorig jaar werd zelfs aan gekondigd dat het terras een definitieve vergunning krijgt. Dat was nog eens een goed voornemen in een toch al ter- ras-arme stad. Maar nu is daar het volgende gedoe al weer. Het terras moet in een andere vorm worden ge goten. Die boten met dat plan- kie erop, dat geeft maar een ar moedig gezicht, zo wordt ge oordeeld. En dus is nu weer ge bakelei aan de gang over een nieuw terras. Bij Annie's maken ze zich er niet druk over. „Wij vinden het ook niet ideaal, die roestende schepen. Iets mooiers is natuurlijk van harte welkom." ken) die verantwoordelijk is voor DZB, schrijft de gemeente raad dat er geen reden is voor paniek. Hij benadrukt dat met opzet is gekozen voor bereke ningen die op heel sombere verwachtingen zijn gebaseerd. Deze aanpak heeft voor 1992 reeds zijn vruchten afgeworpen, volgens de wethouder. Voor het eerste kwartaal van dit jaar was een tekort van zes ton begroot maar in werkelijkheid neeft DZB de eerste drie maanden van dit jaar een positief resul- taat van 1 (M) (MX) gulden ge boekt. Gemeente wil naar rechter LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat de gemeente de toegezegde 6,3 miljoen voor uitbreiding van De Zijl bedrijven nog zal ontvan gen. Volgens de gemeente heeft net rijk dit bedrag destijds toe gezegd om de bouw van bon bon-inpakken) in Roomburg mogelijk te maken. Toen de nieuwbouw werd geopend, bleek dat dé toezegging niet zou worden nagekomen De onderhandelingen met de ministeries zitten muurvast. ..Er is niets te verwachten zegt een woordvoerder van De Zijl be drijven. Het wachten is nu op de officiële subsidie-afwijzing waarna de gemeente de rechter kan inschakelen. Onduidelijk is nog of de kwestie wordt voorgr Icgd aan de Raad van State of aan de burgerlijk M hM Annie's Verjaardag is zo'n beetje het handelsmerk van Leiden geworden, maar is de gemeente daar dankbaar voor? Welnee, foto wtico kuipffts De bedrijfsleider houdt zich op de vlakte. Hij is eigenlijk niet blij met weer een verhaal over de kroeg. „We willen een beetje rust in de tent, niemand voor het hoofd stoten." Ach, het zal allemaal best wat professioneler kunnen. Maar wie ergert zich daar nou aan, behalve blijkbaar een paar ambtenaren. Het is gewoon een gezellig gezicht, op een mooie dag die mensen in al die kleu ren opdat podium. Verjaarde Als we het nou toch over lelijk hebben, laten ze eens de moeite nemen op dat waterpodium te gaan zitten en omhoog te kij ken. Dan zien ze Het grootste wangedrocht dat ooit in deze stad is gebouwd. De zogenaam de 'Blauwe Tram' staat er nog steeds. Die verjaarde, armoedi ge grijze hokjes met allerlei handeltjes ontsieren al jaren het straatbeeld van de Hoogstraat. Bovendien ontneemt dat stalen wanprodukt ook nog eens het uitzicht op de monumentale grachten-splitsing. Laten ze daar eens wat aan doen. Vorig jaar al werden plannen gelan ceerd om die ellende daar te ontruimen. Maar vooralsnog staan ze er nog altijd. Nu is het weer wachten op de marktnota voordat een besluit wordt genomen over die grijze massa. Laat de gemeente nou eerst haar eigen straatje letter lijk en figuurlijk schoonvegen voordat ze zich bemoeit met een relatief klein schoonheids foutje tien meter verderop. Roy Klopper tn Lom»n Bij De /i|i Bedrijven (DZB) moet worden ingegrepen om een structureel tekort van 1,2 miljoen gulden te voorkomen. Dat tekort dient zich volgens di recteur G. Bovens mdi ui 1991 aan. Bovens is in zijn bereke ningen uitgegaan van het som berstescenario. DZB is de sociale werkvoorzie ning voor Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude. Er werken zo'n 920 mensen die door ziekte, on geval of handicap niet meer aan de slag kunnen bij bedrijfsleven of overheid. Het tekort dat Bovens voor spelt, wordt voornamelijk ver oorzaakt door een bezuiniging van de rijksoverheid op de sub sidies op aiMdaplMfMn MJ de sociale werkvoorziening. Bo vens rekent op een korting van zo'n zes procent per arbeids plaats. Het aantal arbeidsplaat sen btj itZB /.ii eind 1991 engs veer duizend zijn. Nu zijn dat er 920. Volgens de directeur is het niet nodig om activiteiten af te stolen I )/B besU.it uit ile divi sies industrie en detacheringen, groen en onderhoud. De divi sies waarvoor veel ruimte rn hoge investeringen nodig zijn, wil Bovens terugdringen. Activi teiten waarvoor lage kosten worden gemaakt, zoals detache ringen (waarbij DZB-personeel bij andere instellingen te werk wordt gesteld) kunnen dan wor den uitgebreid. De directie heeft de werknemers gevraagd met andere ideeën te komen, waar mee het tekort kan worden be streden Wethouder H. de la Mar (Groen Links/sociale za-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19