Leiden Regio 'U spoelt ons spaargeld door riool' 'Discussie over Groenoord snel beëindigen' Sluiting Aldi door computerstoring Leiden verwacht meer tegenvallers Leidenaar (23) bekent zeven aanrandingen DONDERDAG 4 JUNI 1992 17 „Van iedereen had ik dit kunnen verwachten, maar niet van de PvdA. Met jouw praatjes spoel je onze zuurver diende spaarcentjes door het riool." Harde woorden tot wethouder Van Rij (PvdA/volkshuisvesting) van een ver ontruste Maredijkbuurtbewoner. De bezitter van een ei gen huis liet zich gisteren even gaan op een drukbezoch te avond in buurthuis Maredijk. leiden - emiel fangmann De wethouder kwam er een kleine honderdvijftig bewoners vertellen wat de bedoeling is van het structuurplan 'Op zoek naar speelruimte'. Daarin wordt wonen in de 'geïsoleerde' Mare dijkbuurt met huizen van 'slechte kwaliteit' ter discussie gesteld. „Waarom worden wij 'geïsoleerd' genoemd? Ja, de Stevenshof, de Coebel en de Merenwijk, die liggen pas geïso leerd met hun eigen voorzienin gen. Er is geen enkele wijk in Leiden die zo gezellig en gemê leerd is als hier." „Staan onze koopwoningen er over tientallen jaren nog wel? wilde iedereen weten. Die ga rantie kon Van Rij hun gisteren niet geven, net zo min als in Groenoord. „Een nieuwe ge meenteraad kan met een nieuw meerderheidsstandpunt komen in een andere tijd, dat is demo cratie." Wel beklemtoonde Van Rij opnieuw dat er 'geen sloop- plannen' zijn. „Ik heb dat woord niet gebruikt. En in mijn ogen zal geen weldenkend mens in de toekomst goede hui zen slopen." Van Rij gaf de bewoners ech ter niet de verzekering dat hun woningen de komende 30 of 35 jaar geen haar wordt gekrenkt. „En daar moet u juist blij om zijn. Als ik dat zou toezeggen, komt er over 25 jaar een discus sie en die is niet goed. U moet gewoon vertrouwen in uw eigen wijk hebben en uw huizen goed onderhouden. Dure huizen worden dan echt niet door kan toren vervangen, want dat geld komt er niet uit." Volgens be woners 'geeft onzekerheid ech ter ook verpaupering' en daar mee waardevermindering van huizen. Gisteravond werden eveneens vraagtekens gezet bij de nood zaak van nieuwe bedrijven in het gebied. Met de volgens hen 'veelal leegstaande' kantoren op het aangrenzende Schutters veld, zijn de bewoners ook al niet gelukkig. Van Rij: „Die zijn goed voor de werkgelegenheid van Leiden, en we moeten als gemeente toch een keer beslis sen of we hier met kantoren verder willen of bijvoorbeeld rondom het station Lammen schans. Nou, over die hoofdlij nen gaat de discussie die we met dit plan zijn begonnen." Maar de grote achterdocht kon de wethouder gisteravond niet wegnemen. „Gebruikt u Wethouder Van Rij (links) legde zijn ideeën gisteren uit aan zo'n 150 Maredijkbewoners. deze wijk in het geheim niet als wisselgeld voor projectontwik kelaars, omdat u de stations plannen niet kunt betalen. Zo dat ze u daarmee helpen, indien u hun over vijftien of twintig jaar deze wijk geeft?" zo filoso feerde een bewoner van de Schuttestraat onder luid ap plaus. „Dat applaus is geen blijk van vertrouwen in uw eigen wijk", reageerde Van Rij rustig, „en dan zijn uw gedachten ecnt veel kwader dan de mijne." Aan de discussie over het voortbestaan van Groenoord als woonwijk moet het Leidse gemeentebestuur vanavond in de vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een onmiddellijk einde maken. Dat stellen J. Beemer, P. Jansen, E. EIp- hick en L. Sprenger. De vier zijn namens verschillende organisaties nauw betrok ken bij het kaskoherstelproject van ruim 500 hujzen in de veelbeproken Leidse wijk. Als die duidelijkheid uitblijft, vrezen ze dat een breuk met de eigenaren van de huizen ontstaat. Die zullen dan niet be reid zijn geld in de opknapbeurten van hun eigendommen te steken. „Daarmee kan het proces dat de afgelopen jaren met steun van velen in gang is gezet, een zeer ongunstige wending nemen", aJdus Beemers. Hij is via de Stichting Welzijn bij het kaskoherstel betrokken. Hij is sociaal co ordinator van het project. Jansen, even eens van de Stichting Welzijn, is tech nisch bewonersadviseur. Elphick woont in Groenoord en zit in de werkgroep GOK, die voorkomt uit het buurtcomité en speciaal voor het kaskoherstel in het leven is geroepen. Sprenger ten slotte, is voorzitter van de Stichting Kaskoherstel en Onderhoud Groenoord (SKOG) die namens bewoners contracten afsluit met aannemer en architect. Wethouder Van Rij had volgens de vier geen slechter moment kunnen uitkiezen voor het debat over de toekomst van de wijk. Beemer: „Voor dit project proberen we al jaren de sfeer van 'eerst-zien-dan- geloven' te doorbreken. Dat was in elk geval al heel goed gelukt voor de Jan Lie- vensstraat waar dertien huizen moeten worden opgeknapt. De eigenaren heb ben nu de overeenkomst t Icing met de SKOG wel ondertekend, maar onder de ontbindende voorwaarde dat de woonfunctie van Groenoord be houden blijft." De bewoners dragen voor maximaal 20.000 gulden bij in de opknapbeurt van de huizen. „Da's geen kattepies", zegt Sprenger. „Dat betekent dat ze financiële verplichtingen met een looptijd van zo'n 25 jaar aangaan. Het is dan logisch dat ze een woonperspectief willen." „Ik begrijp Van Rij ook wel", aldus Beemer. ..Hij heeft een heel genuan ceerd verhaal dat echter niet lekker over komt. Hij wil de discussie over de toe komst van Leiden niet belasten door vooruitlopend daarop Groenoord garan ties te geven. Dat vind ik echter een heel academische benadering waar de men sen uit de praktijk van vandaag niets mee kunnen." Bewoner Elphick: „Eigenlijk is er hele maal geen probleem meer. Van Rij wilde een publieke herbezinning op de woon functie van Groenoord. Nou, die heeft hij nu toch wel gehad, dacht ik zo. Al we kenlang staan de kranten er vol van. De conclusie is duidelijk: Groenoord is een woonwijk en dat moet zo blijven." Beemer „We zitten in een vicieuze cir kel. Hoe beter de huizen in Groenoord er bij staan, des te kleiner is de kans dal het gemeentebestuur van de woonwijk af wil of dat project-ontwikkelaars de boel op kopen om te speculeren. Maar de bewo ners willen alleen maar huizen opknap pen waarin ze kunnen blijven wonen. Het stadsbestuur is de enige me die vicieuze cirkel kan doorbreken. Overi gens heeft ze onlangs een goed signaal afgegeven door geld te blijven geven voor de particuliere woningverbetering in Groenoord, terwijl de subsidies voor huizen in andere delen van de stad wor den stopgezet." Boosdoeners Volgens wethouder Van Rij ziet de gemeente zich ge dwongen in de toekomst steeds meer met projectont- wttdorittis n Mmn in zee te gaan: .Als de bezuini gingen van het rijk doorgaan en de subsidies blijven dalen, kunnen wij geen nieuwe plannen meer financieren. Dan moeten we projectont wikkelaars inschakelen. Ik ben me er van bewust dat u er mij, als PvdA'er, misschien om uitlacht." Tegelijk vindt de wethou der dat de burgers te vaak naar de gemeente als grote boosdoener wijzen. ..Daar moeten we eens van af, dat bel Altijd men aan de meente ligt", zei hij op zeker moment nadat Maredijk- buurbewoners klaagden over de parkeeroverlast. ../Vis het autobezit toeneemt, kan de Sleutelhof A q De gemeenteraad I Z7 wil duidelijke voor waarden stellen aan het luxueuze winkelcentrum Sleutelhof Arbeidsbureau Arbeidsbureaus in U de Leidse regio hel pen steeds vaker werkne mers aan een andere baan Scholenfusie yi Een fusie tussen de I Voorschotense ba sisscholen Het Palet en Gevers Deynootschool is na protesten van de baan Gasthuishof wint prijs leiden r Het Leidse Sint Elisabeth Gasthuishof heeft een prijs ge kregen voor de meest effectieve personeelswervingscampagne. Met een bescheiden budget van 15.000 gulden wist het Leidse verpleeghuis vorig jaar voor tien moeilijk vervulbare vacatures 180 mensen te verleiden tot een sollicitatie. Reclamebureau De- Bussy bedacht voor de campagne de slagzin 'Hoor zelf hoe ge zellig!' Deze regel stond groot afgedrukt boven een grijze adver tentiepagina. Daarop stond een coupon waarmee geïnteresseer den een cassettebandje konden bestellen. Op deze band vertel len medewerkers en gasten van het verpleeghuis hoe gezellig het wel niet is in het Gasthuishof. Opnieuw slager in Morsstraat leiden De slagerij aan de Morsstraat komt weer in de handen van de familie Zwetsloot. Nico Zwetsloot heropent over twee weken de zaak die eerder deze maand werd gesloten door het echtpaar Korst. Dinsdag verscheen in deze krant een interview met het echtpaar Korst, dat er sinds 1984 een scharrelslagerij ex ploiteerde. Ze konden het winkelbedrijf niet meer draaiende houden. De redenen hiervan zijn van financiële aard. Zwetsloot is niet bang met dezelfde problemen te worden geconfronteerd. „Ik denk dat het een prima vestigingsplaats is." Hij zet de tradi tie van zijn opa en vader voort, die ooit in hetzelfde pand zaten. In de nieuwe slagerij wordt overigens geen scharrel vlees ver kocht. Klokken luiden uit protest leiden i. De klokken van het Leidse stadhuis hebben vanmiddag tussen 15.45 en 16.00 uur geluid als protest tegen de voorgeno men bezuinigingen op monumentenzorg. Het betreft een lande lijke actie. Het klokkenspel is een reactie van de bij monumen tenzorg aangesloten organisaties op de bezuinigingsplannen van het ministerie van wvc. Dat wil nog verder bezuinigen op de monumentenrestauraties. Op het moment van de actie verga derde een commissie van de Tweede Kamer over het plan. Geld voor Albanees onderwijs leiden 'Onderwijs Albanië 1992' is een initiatief van de onderwijs- De gemeente Leiden heeft 2000 vakorganisatie NGL/AVMO, die gulden gegeven aan de actie haar 125-jarige bestaan viert. 'Onderwijs Albanië 1992'. Wet- De organisatie schreef ook 1500 houder H. Koek van onderwijs scholen- voor voortgezet onder- overhandigde het bedrag aan wijs aan vooreen'rugzakactie', landelijk actie-coördinator J. van Tilburg. Hij is leraar wis- In het straatarme Albanië zijn kunde op de Leidse scholenge- na de omwenteling 800 meenschap 'Louise de Coligny'. 2500 scholen gesloten wegens In totaal is er al 89.000 gulden gebrek aan middelen. Zo'n 160 bijeengebracht. Daarnaast is scholen hebben zich inmiddels groot aantal leermiddelen tot de NGL/AVMO gewend met r Albanië verzameld. een verzoek om steun. vaste 'werkwijze' die hij er op Een 23-jarige Leidenaar heeft nahield. De man had bijna altijd bekend de afgelopen maand ze- een of twee honden bij zich, en i hebben aange- beging zijn misdrijven steevast rand. De man, die de bijnaam rond middernacht in de omge- de 'aanrander met de honden', ving van de Langegracht. Toen had gekregen, is afgelopen dins- surveillerende agenten dinsdag dag aan de Langegracht gear- rond twaalf uur 's nachts een resteerd. Overigens hebben man met twee honden aan de r van de zeven aange- Langegracht ontwaarden die rande vrouwen aangifte gedaan aan het signalement voldeed van het misdrijf. De politie dat de slachtoffers hadden ge- hoop dat de andere drie slacht- geven, besloten ze hem mee te offers zich alsnog melden. nemen naar het bureau. Giste- Agenten slaagden erin de Lei- ren heeft hij de aanrandingen denaar te arresteren dankzij de bekend. Wethouder Van Rij onder vuur in Maredijkbuurt Directie ontkent personeelsgebrek Tekort wellicht meer dan 7 miljoen gisteren voor een gesloten deur bij de Aldi fOTO UAN HOI VAST leiden emiel fangmann Niet het personeelstekort, maar eëh computerstoring in de kas sa zou de oorzaak zijn van de tijdelijke sluiting gisteren van een Leids AJdi-filiaal. De super markt aan de Garenmarkt ging gisterochtend 'wegens omstan digheden' plotseling dicht. Een woordvoerder van het Zaandamse hoofdkantoor van de supermarktketen verkJaarde gistermiddag laat, dat door de storing de kassa de boodschap pen niet meer kon verwerken. „Wij werken met genummerde boodschappen, die worden aangeslagen." De woordvoerder zegt zelf te hebben gezorgd voor het herstel van de centrale com puter. „Dat was zo gebeurd, in hooguit een uur." Van perso neelsproblemen wil hij niets weten. „Ik zal niet zeggen dat wij ruim in het personeel zitten, maar dat geldt voor de hele le vensmiddelenbranche. Bedrijfsleider R. Passchier van het filiaal aan de Leidse Garen- markt gaf gisteren ter plekke een andere verklaring. Volgens hem lag een tekort aan vol doende personeel ten grondslag aan de sluiting. Hij was de dag begonnen met slechts één-cais sière. ook omdat zieke mensen niet vervangen konden worden. Tegen elf uur moest de caissière weg. Uit veiligheidsredenen be sloot de bedrijfsleider iets eer der tot sluiting, omdat hij an ders zelf achter de kassa moest. Pas om half twee zou er een an dere caissière kunnen komen. Ook magazijnwerkzaamheden konden geen doorgang meer vinden. Vlak voor elven kwamen er enkele klanten de zaak uit, wier boodschappen nog door de caissière werden afgerekend. Aan de Garenmarkt had zich buiten inmiddels een toeloop gevormd van kooplustigen. Een klant verklaarde aldaar dat een ander Leids Aldi-filiaal, aan de Langegracht, in het verleden ook enkele malen tijdelijk even dicht was vanwege gebrek aan personeel. „Op maandagoch tend was er trouwens aan de Garenmarkt ook een rij, toen ging de zaak pas om half tien open", aldus een andere klant. „Het lijkt me een beetje het paard achter de wagen span nen." De Aldi draaide gisteren later op de dag weer met meer dere caissières en een maga zijnkracht. De bedrijfsleider zei gisteren dat de districtsleiding voor ver vanging van ziek personeel zou Kooplustigen stonden zorgen. „Er moest iets geregeld worden. Maar de Aldi zit krap in het personeel, het is hier even geëscaleerd. Aan de betaling van het werk kan het niet lig gen, al moet er misschien bij Al di wat meer voor worden ge daan dan in een andere zaak." De woordvoerder van het hoofdkantoor die anoniem wil blijven en 'op persoonlijke titel spreekt' wil niet ingaan op de lezing van de bedrijfslei der. „Wij geven hier de juiste in formatie. IJ heeft toch ook wel eens een computerstoring?" LEIDEN i JANET VAN DIJK Het risico bestaat dat het tekort van de gemeente Leiden vol gend jaar nog verder oploopt. Het Rijk kan namelijk de ko mende maanden besluiten om de uitkeringen aan gemeenten nog verder te verlagen „Van de berichten daarover word je niet vrolijk", aldus H. van der Eijk, hoofd van de gemeentelijke di rectie financiën „Ik houd m'n hart vast", zegt H Baaijens. fractievoorzitter van de PvdA. Het tekort wordt voorlopig berekend op 7.1 miljoen gulden. Dat blijkt uit de gistermiddag door wethouder S. de' Vrecze van financiën gepresenteerde Voorjaarsnota. Het onverwachte miljoenen tekort wordt vooral veroorzaakt door de bezuinigingen die het Rijk al heeft aangekondigd, zoals op het stadsvernieuwings fonds. Een andere reden ligt bij de gemeente zelf. Voor sommi ge zaken zoals bijvoorbeeld de vernieuwing van rioleringen en het onderhoud van school gebouwen is simpelweg re weinig of helemaal geen geld gereserveerd. Andere dingen vallen duurder uit dan was ver wacht. Door verbetering van de financiële administratie bij de gemeente moeten dergelijke fouten in de toekomst worden voorkomen Door deze onverwachte te genvaller moet het college van bui] emeei lm en wethouder] opnieuw een pakket bezuini gingsvoorstellen gaan maken. Er is de afgelopen jaren echter al zoveel bezuinigd, dat forse ingrepen nu niet meer zijn te vermijden, aldus I)c Vrecze. „Duidelijk is dat politiek pijn lijke maatregelen genomen moeten worden", staat in de Voorjaarsnota. Uitgangspunt is volgens De Vrecze dat geen ge- wongen ontslagen zullen vallen bij de gemeente. „Het zal ontzettend moeilijk worden". beseft PvdA'er Baaijens „Pijnlijke keuzes zijn noodzakelijk", is de reactie van de fractie van D66 Alle partijen in de gemeente raad zijn het met het college van B en W eens dat de inwo ners van de stad niet hoeven op te draaien voor het miljoenen tekort. De onroerend-goedbc lasting gaat niet gigantisch om- hoog Het college wil wel andere ta neven zoals bet lozingsrecht en bijvoorbeeld de kosten voor een paspoort extra verhogen De VVD is ém Mpn m ook Baaijens. partijgenoot van wet houder De Vrecze, heeft daar zijn twijfels over.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17