Sportieve topevenementen eisen groot deel zendtijd op Rtv show 'Eindelijk weer een echte Neyman-plaat' Joop van den Ende trekt Wibo van de Linde aan DONDERDAG 4 JUN11992 14 Marcella Mesker •pr-foto NOS klaar voor de start van mediamarathon HILVERSUM GERARD V De sportredacties van de afdelingen radio en televisie van de NOS staan klaar voor de start van een mediama rathon, die de zomer grotendeels om spant. Dezer dagen verzorgen radio verslaggever Bep van Houdt en het il lustere tv-duo Heinze Bakker/Marcella Mesker vanaf -het Parijse tennisbol- werk Roland Garros de warming up voor een imposante reeks reportages. De lange en wie weet hete sportzomer begint officieel op woens dagavond 10 juni met Zweden-Frank- rijk, de openingswedstrijd van het EK- voetbal. Na dat evenement, dat duurt tot en met vrijdag 26 juni, besteedt NOS-tv achtereenvolgens uitgebreid aandacht aan: Wimbledon van 22 juni tot en met 5 juli de Tour de France van 4 juli tot en met 26 juli de Olympische Spelen in Barcelona van 25 juli tot en met 9 augustus Het kan dus niet op met de sport in de komende maanden, vindt ook de directeur van NOS-televisie, Ed van Westerloo. „Maar het is gelukkig ook Geen sponsor voor reportages Tour de France HILVERSUM Kees Boerhout, hoofd sponsorzaken van de NOS, is er nog niet in ge slaagd alle sportevenementen die deze zomer worden uitgezonden, te verkopen. Voor de uitzendingen van het EK- voetbal heeft hij Eurocard als spon sor gecontracteerd. Voor de uitzen dingen van de openings- en slui tingsceremonieën, alsmede voor de samenvattingen van de olympische evenementen is Coca Cola als geld schieter aangeworven. „Maar", zegt Boerhout, „tot dus ver heb ik nog geen bedrijf kunnen interesseren voor de Tour-reporta ges. Wel was Buckler in de markt, maar ik heb besloten daar niet ver der op in te gaan. Ik wil de sportre dactie niet in de problemen bren gen door in zee te gaan met bedrij ven die ook al meefietsen in het Tourpeloton." weer niet zo dat er helemaal niets anders dan sport te zien zal zijn op Nederland 3. Met Sesamstraat en NOS-Laat gaan we gewoon door. En zo veel mogelijk ook met de cul turele programma's." Dat neemt allemaal niet weg dat sporters en sportcommen- tatoren de komende twee maanden hoe dan ook het leeuwedeel van de beschikba re zendtijd opslokken. Bij NOS-radio doen ze het wat bescheidener aan. volgens chef sport Ferry de Groot om dat tegen de televisie eenvou dig niet valt op te concurreren. „Da's logisch", meent radio man De Groot.Als ik de keu ze heb tussen beeld en geluid, kies ik voor beeld. Met dien verstande dat ik wel het geluid van de radio erbij aanzet." Op de televisie worden alle EK-wedstrijden 'live' uitgezon den, zij het dat op woensdag middag 17 juni een keuze moet worden gemaakt tussen Zweden-Engeland en Frank rijk-Denemarken. De wed strijd die niet'voor rechtstreek se uitzending in aanmerking komt, wordt 's avonds laat als nog integraal uitgezonden. „De voorbereidingen op het EK-voet- bal beginnen pas vrijdagavond om vijf voor half negen serieus met de wed strijd Frankrijk-Nederland", zegt Kees Jansma met een lichte sneer richting RTL 4, dat de oefenduels van Oranje tegen respectievelijk Oostenrijk en Wales in beeld heeft gebracht. De NOS-radio volstaat met het bren gen van ooggetuigeverslagen van de wedstrijden van het Nederlands elftal. Zonodig zal vanuit de studio van ande re wedstrijden flitsgewijs melding wor den gemaakt. Oranje Ook als het op mankracht aankomt kan de afdeling radio onmogelijk met de afdeling tv wedijveren. De radio- ploeg in Zweden wordt belichaamd door lack van Gelder, Leo Driessen en regisseur Jan Venema, terwijl vanuit Hilversum Ron de Rijk de schaduw- wedstrijden (De Groot: „De off-tubes") van het Nederlands elftal voor zijn re kening zal nemen. Eddy Jansen is de centrale presentatie toevertrouwd. Bij NOS-tv nemen Annette van Trigt en Mart Smeets die taak voor hun re kening, waarbij dient te worden aan getekend dat Smeets tijdens de Tour de 'central desk' drie weken laat voor wat die is. Als in andere jaren is hij met Jean Nelissen ingehuurd om de dage lijkse tv-reportages van de Ronde van Frankrijk van commentaar te voorzien. De tv-equipe die naar het EK in Zweden wordt afgevaardigd, bestaat uit regisseur Martijn Lindenberg (te vens chef d'equipe), en de verslagge vers Evert ten Napel, Eddy Poelmann, Theo Reitsma, Frank Snoeks en Siert de Vos. Chef sport Kees Jansma ver zorgt het EK-journaal, dat in elk geval tot 19 juni doordeweeks om 23.00 uur staat gepland. Op de zaterdagen wordt een kwartier vroeger begonnen, en op de zondagen al om tien voor half elf. Jansma: „Daarna is voortzetting van dit programma-onderdeel afhankelijk van de prestaties van Oranje. Mochten we niet verder kunnen met het Neder lands elftal, dan komt daar een Wim- bledon-uitzending voor in de plaats, in de vorm van een dagoverzicht. Maar als het aan ons ligt, wordt het EK-jour- naal een herhaling van 1988. De opzet is om bovenop de ploeg te zitten. Onze eerste bijdrage vanuit Zweden is te zien in het NOS-Sportjoumaal van maandagavond.'" De sportredactie van NOS-radioaf- deling steekt de tv-collega's in ten minste één opzicht de loef af. Op de laatste zaterdag van juni traditio neel TT-dag zijn verslaggevers Jaap Timmer en Job van Oostrum namens de NOS van half elf 's morgens tot zes uur 's avonds in de weer om de motorsport liefhebbers onder de radioluis teraars te informeren over al les wat zich op en rond het As ser circuit afspeelt. Studio Sport geeft die avond slechts een samenvatting van de ra ces. „Dat spijt ons in hoge mate", stelt Kees Jansma als chef sport van NOS-televisie. „Het bedrag dat werd gevraagd door Folca, zeg maar de bond die alle uitzendrechten bezit van de motor- en autosport, was veel te hoog. Daarnaast hadden we ook nog moeten voldoen aan een aantal ver plichtingen. Het uitzenden van trainingen en van andere wedstrijden bijvoorbeeld. En we hadden ook nog de races binnen 24 uur moeten herha len. Dat was voor ons niet aantrekkelijk." Sfeermaker Wimbledon en de Tour de France hebben als jaarlijks te rugkerende sportevenementen geen seconde zendtijd hoeven af te staan aan het EK-voetbal en de Olympische Spelen. Voor de ra dio houdt tennisspecialist Bep van Houdt van 22 juni tot en en met 5 juli de zaken (Ferry de Groot: „Hij is elke dag te horen in de programma's van de reguliere omroepen") bij, op wat eens werd gekenschetst als de Groene Kathedraal. De nu nog op Roland Gar ros aanwezige Heinze Bakker en Mar cella Mesker zullen commentaar geven bij de beelden die de NOS met ingang van 22 juni dagelijks vanaf 15.00 uur aan de kijkers presenteert. In de twee de week van Wimbledon kijkt Studio Sport 's avonds telkens terug op de prestaties die overdag op het gras zijn geleverd. Als in een estafette vindt de media- marathon na Wimbledon nagenoeg z'n verlengde in de Tour de France. Op tv zijn vanaf 4 juli elke dag de finishre- portages van de Touretappes te zien, 's avonds tussen 19.15 uur en 20.00 uur worden de verreden ritten samenge- Op 11 juli strijkt het peloton neer in Valkenburg. Die avond verzorgt Studio Sport vanuit het Zuidlimburgse toeris tenoord een speciale uitzending. Met ingang van 16 juli maakt de NOS-ploeg ook een Tourjournaal, waarin het ac cent voornamelijk komt te liggen op de Nederlandse coureurs. Op dezelfde dag zal met het oog op de Olympische Spelen een begin worden gemaakt met ochtenduitzendingen. Jansma: „Met onderbrekingen zijn we dan van negen uur 's morgens tot half een 's nachts in de lucht." Meteen nadat de heren cou reurs de eerste pedaalomwentelingen hebben gemaakt, grijpt de sportredactie van NOS-radio weer naar de inmiddels beproefde formule van Radio Tour de France. De uitzending is elke middag van twee tot vijf, en indien nodig onder de titel Open Einde tot zes uur, te be luisteren. De verslaggeversploeg bestaat net als vorig jaar uit Leo Driessen, Hans Prakke, Jeroen Wielaert en Jacques Cha pel. De van Radio Gelderland afkomsti ge Rob Zandvoort is aangetrokken als sfeermaker. Ferry de Groot: „We had den behoefte aan meer sfeer. Hij gaat op zijn manier het Tourspel produceren en presenteren. Overigens brengen wij het meest gerelayeerde progammma van Europa, omdat zowel de Wereldom roep als vrijwel alle regionale zenders Radio Tour de France overnemen." Gewend als hij is een ongelijke con currentiestrijd te moeten voeren met de afdeling televisie, raapt de chef sport van NOS-radio elk succesje ten tijde van de aanstaande mediamarathon dank- Uitzendschema EK-voetbal op tv Nederland 3) Woensdag 10 juni 20.00-22.05 uur: Zweden-Frankaijk (Eddy Poel mann). Donderdag 11 juni 20.00-22.05 uur: Denemarken-Engeland (Theo Reitsma). Vrijdag 12 juni 17.00-19.05 uun Nederland-Schotland (Evert ten Napel). 20.00-22.05 uur GOS-Duitsland (Frank Snoeks). Zondag 14 juni 17.00-19.05 uur Frankrijk-Engeland (Evert ten Na pel). 20.00-22.05 uur Zweden-Dene- marken (Eddy Poelmann). Maandag 15 juni 17.00-19.05 uur: Schotland-Duitsland (Frank Snoeks). 20.00-22.05 uur Nederland-GOS (Theo Reitsma). Woensdag 17 juni 20.00-22.05 uur Zweden-Engeland (Eddy Poel mann) of Frankrijk-Denemarken (Theo Reitsma) Zanger spint van tevredenheid HILVERSUM PETER VAN DE KRAATS Benny Neyman is zeer tevreden over zijn nieuwe cd 'Later is te laat'. „Eindelijk weer eens een echte Neyman-plaat", zegt de zanger zelf. „Zo heb ik ze lang niet meer gemaakt." De plaat ligt sinds kort in de winkels. Neyman is morgenavond de gastheer in het TROS-program- ma Vocaal Centraal, waar hij behalve zijn hits 'Vrijgezel' en 'Waarom fluister ik je naam nog' ook een aantal nummers van zijn nieuwe cd zal zingen. Als gasten ontvangt Neyman Pierre Kartner en Bonnie St. Clair. Met de laatste heeft Ney man een duet opgenomen, dat op 'Later is te laat' staat. De twee artiesten zongen al eerder samen een duet in 1982. Pierre Kartner en Benny Neyman zul len enkele liedjes van elkaar zingen. Ook op Neyman's nieuwe cd staat een nummer van Kartner. „Ik belde hem en zei dat ik het leuk zou vinden als hij voor mij een nummer zou schrijven. Ik vind hem namelijk één van de allergrootste componisten van ons land. Twee weken later had ik het bandje in de bus." De dertien andere nummers zijn van de hand van Neyman zelf. „Bij sommige nummers heb ik soms wat hulp gehad. Onder anderen van Aristakis, waar ik al eerder meer samen werkte." Countrymuziek Neyman heeft ongeveer twee jaar aan zijn nieuwe plaat ge werkt. „Ik heb eerst zo'n drie honderd liedjes verzameld die ik mooi vond. Vervolgens ging ik begin dit jaar naar Amerika en liep tegen de countrymuziek aan. Ik kwam daar zulke goede nummers tegen, dat ik nog eens driehonderd liedjes verzamelde. Ik wilde die eerst gebruiken voor een aparte country-cd, maar dat zagen ze bij mijn pla tenmaatschappij niet zo zitten. Dat zou zó anders zijn dan de mensen van me kunnen ver wachten. Bovendien heb ik al een tijdje geen hit gehad, en dat moet nu toch wel weer gebeu ren. Met deze cd lukt dat denk ik wel." Met die zeshonderd num mers is Neyman aan de gang gegaan: luisteren of de muziek hem inspireerde tot het schrij ven van een tekst. „Want ik moet muziek hebben om een goede tekst te kunnen schrijven. Muziek inspireert me, geeft me houvast en ritme." „Ik houd mijn nummers zo algemeen mogelijk. Dan kan ie dereen zich in de liedjes her kennen", stelt Neyman. Toch staan er op zijn nieuwe plaat nummers die over bepaalde, bestaande personen gaan. „Omdat je voortleeft in mijn hart is bij voorbeeld zo'n num mer. Dat gaat over iemand die haar partner net heeft verloren. Weer een ander nummer gaat over een vrouw die 's morgens vroeg in het café zit. Die vrouw heb ik echt zien zitten." „Ik schrijf de nummers vanuit mijn gevoel, maar ik wil natuur lijk wel dat ze ook anderen aan spreken. Maar gelukkig hebben we in principe allemaal hetzelf de hart. Het zijn stuk voor stuk schakeringen van gevoel die ie dereen kent." Neyman vind deze nieuwe cd minder een 'luisterplaat' dan zijn vorige produkten. „Later is te laat kun je ook in een disco of in een supermarkt draaien. Je hoeft niet per se naar de woor den te luisteren om het mooie muziek te vinden. Mijn vorige platen hadden dat wel. Ik denk dat deze cd muzikaal gezien een stuk commerciëler is." HILVERSUM •GPD markt. We hebben actieve plan nen om programma's aan En geland, Zweden, Italië, Spanje en Luxemburg te verkopen." Van de Line gaat niet alleen de markt op met amusementspro gramma's, maar ook met diver se politie- en dramaseries. Wibo van de Linde (53) maakte 25 jaar televisiepro gramma's voor AVRO, NOS en de TROS. Verder was hij een jaar lang 'columnist voor een aantal GPD-bladen, waaronder deze krant. Wibo van de Linde is door tele visie- en theaterproducent Joop van den Ende aangetrokken als directeur voor internationale belangen. JE Entertainment Productions, de internationale poot van Joop van den Ende, produceert programma's voor het commerciële Duitse station RTL Plus. Wibo: „In onze grootste win kel in Keulen ga ik me bezig houden met de buitenlandse STARDOM STRIPS De Nederlandse Vivian Jansen was gelukkig met de vierde plaats die ze behaalde tijdens de internationale Miss Universe-ver- kiezing in Thailand. Ze stond be paald niet te trappelen om tot de 'mooiste van het heelal' te wor den gekozen en af te reizen naar Los Angeles, met achterlaten van vriend en familie. Meedoen vond de Brabantse belangrijker dan winnen. Een paar maanden geleden ging zanger Ronnie Tober vrese lijk in de fout. Toen hij met zijn vriend door de politie werd aan gehouden voor een alcoholcon trole liep het uit op een stevige ruzie. Tober haalde zijn hand open aan een muur en riep tegen een agent: „Ik heb aids, nu krij gen jullie het ook." De zanger zelf schrok nog het meeste van dit dreigement. Ook al bood hij later zijn excuses aan, Tober moet eind juni toch voor de rechter ver schijnen wegens het belemmeren van de ambtshandelingen van de politie. Gaat Anneke Grönloh Nederland verlaten? Een en ander hangt af van de tournee die de zangeres deze zomer maakt in Indonesië. Momenteel is Anneke daar popu lairder dan in Nederland. Boven dien liggen haar 'roots' nog steeds in de Gordel van Smaragd. Alleen ziet ze wel op tegen de hit te. Romances, romances. Politicus Hans van Mierlo (61heeft een nieuwe vriendin, met wie hij zich onlangs in het openbaar vertoon de. Leeftijd en beroep van de mooie, blonde dame in kwestie is onbekend. Zanger Julio Iglesias (48) houdt het al geruime tijd op het 26-jarige fotomodel Miranda uit Nederland. Het tweetal is on- Anneke Grönloh afscheidelijk. „Het is pure lief de", aldus Miranda's moeder. In Nederland word je niet echt rijk van toneelspelen. Ook niet in een film. Zo ontving actrice Nelly Frijda 120.000 gulden voor de rol van Ma Flodder in de tweede Flodder-film. Dat lijkt weliswaar veel, maar steekt schril aftegen het bedrag dat Rijk de Gooyer voor zijn 'Foutje Bedankt'-spotjes zou hebben gehad. Zo'n 150.000 gulden De populaire barman Woody Harrelson uit de serie Cheers gaat tegenwoordig door het leven met twee lijfwachten. Sinds kort is bekend dat zijn vader een huur moordenaar is die een levenslan ge straf uitzit voor de moord op een rechter. Tijdens zijn proces beweerde hij ook iets te maken te hebben met de aanslag op presi dent Kennedy. Zijn zoon Woody wordt nir bedreigd met anonieme telefoontjes. Dm zichzelf te be schermen heeft hij twee lijfwach ten ingehuurd. Actrice Roseanne Barr uit de comedy-serie Roseanne is dras tisch op dieet geweest en vele ki lo's afgevallen. Haar figuur was dermate uit model dat ze besloot tot een borstverkleining. Van elke borst werd meer dan een pond af gehaald. Roseanne is dolblij met het resultaat. Ze wil nu ook haar afgebonden eileiders weer laten herstellen zodat ze nog een kind kan krijgen. Geen tweede baby voor Patricia Paay en Adam Curry. Patricia durft op haar 42e de stap niet aan. Na de geboorte van hun dochter Christina Valerie hadden Patricia en Adam er graag nog een kleintje bij gewild. Maar het risico op een kind met gezond heidsproblemen gezien de leeftijd van Patricia niet ondenk beeldig deed de balans door slaan. De gezinsuitbreiding is de finitief van de baan. BOLLEBOOM u£vm£n. ikviho BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14