Haai in borrelglaasje Over leven 'Natuur en Milieu' wil minder gebruik chloor CONFERENTIE MILIEUTIPS DONDERDAG 4 JUN11992 13 monica wessedng Het gebruik van chloor moet aan banden worden gelegd. Zwembaden kunnen met keu kenzout net zo goed worden ge desinfecteerd en in het huis houden is chloor al helemaal overbodig. Een normaal huis houden hoeft helemaal niet ste riel te zijn. Chloor heeft grote milieubezwaren en veroorzaakt ook prikkeling van slijmvjiezen en ogen. Dit schrijft de stichting Na tuur en Milieu aan staatssecre taris Simons (volksgezondheid). In de brief wordt ook het huis houdelijk en industrieel gebruik van chloor veroordeeld. De stof is nu nog overal te koop en mag vrijelijk worden gebruikt. Na tuur en Milieu wil chloor eigen lijk verbieden en alleen bij ont heffing van het verbod gebruik ervan toestaan. Bij het desinfecteren van zwembaden wordt nu nog ge bruik gemaakt van enorme hoe veelheden chloor. Jaarlijks wordt vier miljoen kg chloor in het zwemwater gegooid. Dat is volgens de milieubescher mingsorganisatie volstrekt niet nodig. Door het bad te vullen fractie van de hoeveelheid chloor nodig om toch dezelfde bescherming tegen infecties te krijgen. Het chloorgebruik zou op deze manier met 80 tot 90 procent kunnen worden ver minderd. Bovendien kan het badwater met ozon worden ge schoond. Natuur en Milieu is ook fel gekant tegen het gebruik van chloor in het huishouden. Het middel maakt niet schoon zoals zeep wel doet, maar desinfec- teerd alleen. Dat is in een nor maal schoon huishouden niet nodig. In Nederland wordt elk jaar vier miljoen kg chloor in het huishouden gebruikt. De industrie verbuikt zo'n zes miljoen kg. Hetzelfde 'schonen de' effect kan bereikt worden door hittebehandeling danwel een fikse borstelbeurt. De produktie van chloor is bijzonder milieubelastend. Er ontstaan bovendien veel milieuschadelijke organo- chloorverbindingen, zoals chlo roform. Het gebruik geeft veel vuldig aanleiding tot gezond heidsklachten; tranende ogen, slijmvliesontstekingen. EIGEN WUS Regeringsleiders en staats hoofden uit alle delen van de wereld buigen zich vanaf deze week op de milieuconferentie in Rio over onze toekomst. Ne derland en een aantal andere Westerse landen zullen op de top pleiten voor een zoge noemde 'duurzame ontwikke ling', waarbij verdere econo mische groei niet ten koste mag gaan van het milieu. Maar hoe ziet de praktijk van alledag er uit? Enkele redacteuren van deze krant doen de komende weken op de pagina Over Le ven verslag van hun pogingen om zelf het milieu te ontzien. Vandaag een aflevering van Sjaak Smakman in de rubriek EIGENWIJS. foto archief Gifloos luizen bestrijden leiden De zachte winter en het mooie zomers weer van de afge lopen weken hebben voor een ware explosie van de luizenpopu latie gezorgd. Met name lindes, populieren, berken en esdoorns worden door de kleine knagers aangetast. Een fikse luizenplaag is te herkennen aan krullend en vallend blad en een kleverige vochtafscheiding. Met de gifspuit er over heen is uit natuur- en milieuoverwegin gen niet aan te raden en bovendien niet echt nodig. De bomen met een krachtige waterstraal afspuiten venaagt de luizen net zo goed. Gifloos bestrijden voorkomt dat vogels die luizen eten, ziek zouden worden. Zwakke bomen en struiken worden eerder door beestjes aangetast. Door voldoende water te geven en te zorgen voor een goede standplaats heeft de plant meer natuur lijke weerstand. Mierenexplosie (1) leersum De overlast door mieren is dit jaar op sommige plaat sen zo groot dat bestrijdingsmiddelen tegen mieren in vele "win kels uitverkocht zijn. Volgens deskundigen is echter geen sprake van een plaag, maar van een verhoogde activiteit van mieren als gevolg van het droge, warme weer. ,,Er zijn niet meer mieren dan andere jaren, maar door de droogte gaan mieren actiever op zoek naar voedsel en vooral vocht. Ook is de voortplanting eer der op gang gekomen door het wanne weer", aldus mierenex pert Bram Mabelis van het Instituut voor Bos- en Natuuronder zoek in Leersum. Mierenexplosie (2) leersum De mierendeskundige betwijfelt het nut van insektici- den:Lokdoosjes Werken niet altijd. Weliswaar worden de werk- mieren gedood, maar de koninginnemier gaat ondergronds ge woon door met het leggen van eitjes". Als maatregel tegen rode mieren in grasvelden adviseert hij het regelmatig zeer kort af maaien van het gazon. „Je pest de mieren dan weg, want aan kort gras hebben rode steekmieren een hekel." Tegen mieren in huis kan knoflook uitkomst bieden. De zwarte wegmier die zich thuisvoelt tussen de tegels van terrassen en paden, kan worden verjaagd met heet water. Het warme weer van de afgelo pen dagen heeft tot een stroom van vragen over stankoverlast geleid. De geurtjes ontstaan doordat in de warme gft-contai- ner het composteerproces al vast begint. De stank is wel in te perken. Een rijtje tips hiervoor: t zo veel i gehou- 1. De gft-t mogelijk buiten de den worden. 2. De deksel zo veel mogelijk gesloten houden zodat de vlie gen geen kans krijgen eieren af te zetten. Uit de eieren kruipen namelijk maden. Als u erg veel last \an maden heeft, bel dan Er worden van vrijwel alle (bedreigde) diersoorten meer exemplaren in de natuur teruggebracht dan eruit gehaald. Dierentuin Blijclorp model voor natuurbeschermingsprogramma 's Een jonge haai in een borrelglaasje en vier Chinese reu zensalamanders in aparte kleine glazen bakjes. Het top punt van dierenmishandeling of is hier iets anders aan de hand? Iets anders dus. Iets héél anders. De haai en de reuzensalamander zijn te zien in de diergaarde Blijdorp in Rotterdam en staan model voor natuurbeschermings- en reddingsprogramma's. rotterdam monica wesseling De jonge haai zit in een bor relglaasje omdat zijn ei vroeg gebroken is en hij nog niet zon der bescherming kan; de reu zensalamanders wachten in een hokje op een vrouw. Beide dier soorten zijn bedreigd en in Blijdorp 'worden er een paar bijgemaakt'. De dierentuin anno 1992 is niet dezelfde als die van tien, vijftien jaar geleden. De dier gaarden 'consumeren' niet lan ger wilde dieren, maar produce ren ze. Er worden van vrijwel al le (bedreigde) diersoorten meer exemplaren in de natuur terug gebracht dan eruit gehaald wor den. „Het beste is en blijft be scherming en fokken van be dreigde diersoorten in hun leef gebieden zoals het regenwoud, zeeën, savannes en steppen. Dat kan echter niet altijd. Als een gebied echt verwoest is en de diersoort heeft geen plek meer om te leven, is fokken van de diersoort in dierentuinen de beste oplossing", zegt directeur T. Dorrestein van de diergaarde. Zo wordt de wilde ezel, die voorkomt in Somalië in Blijdorp gefokt. „Beter zou zijn om in Somalië zelf het dier te fokken, maar daar heerst een burger oorlog. De mensen hebben niets te eten. Dan kun je hun niet vragen aan een fokpro- gramma van wilde ezels mee te werken." In de tuinen worden bedreig de diersoorten gefokt om zo uit sterven te voorkomen. Dorres tein benadrukt dat fokken al léén niet voldoende is. „Je moet tegelijkertijd goede projecten opzetten om verloren gegane natuurgebieden te herstellen en verder aantasting van gebieden te voorkomen. We fokken hier immers dieren om ze later terug te kunnen zetten in de natuur. Het gaat om herstel van flora en fauna. Met hier gefokte exem plaren voorkomen we uitster- Fokprogramma's Blijdorp heeft als specialiteit het fokken van reptielen, maar doet ook aan tal van andere interna tionale fokprogramma's mee. De Rotterdamse dierentuin hoort op het gebied van fokken van bijzondere diersoorten op wereldniveau bij de acht be langrijkste dierentuinen, op reptielenkweekgebied hoort Blijdorp zelfs bij de beste vijf. Dorrestein legt uit dat de rep tielen meer dan enig ander dier soort, bescherming nodig heb ben. Omdat reptielen tot de oudste diersoorten behoren, hebben ze zich heel sterk kun nen specialiseren. Elk reptiel heeft een eigen gebiedje waar het kan wonen en de specifieke dingen vindt die het eet. Dat maakt hem kwetsbaar. Zodra dat bepaalde voer er niet meer is of zijn leefgebied wordt om gespit is het reptiel tot uitster ven gedoemd. „En dat maakt duidelijk waarom fokprogram- De Fiji-leguaan, de trots van Blijdorp. De diergaarde is er verleden jaar In geslaagd een jong groot te brengen. Zondag kwamen er opnieuw twee jongen uit het ei. foto buidorp ma's voor reptielen zo belang rijk zijn, maar ook heel moeilijk. Een miskleun bij het voer voor jonge leguaantjes, slangetjes, hagedisjes of varaantjes bete kent dat een heel nest verloren gaat. De 'oppassers' observeren hun lievelingen urenlang, bekij ken wat ze 'eten en besteden uren aan de verzorging." Blijdorp heeft heel wat wa penfeiten op het gebied van de fok van reptielen op zijn naam staan. Het lukte de moeilijk te kweken chuckwalla's, Afrikaan se doornstaartagamen, Haiti- boa's en Timor waterpythons te fokken. De trots van Dorrestein is wel de Fiji-leguaan. Het dier komt alleen op de Fiji-eilanden voor. Omdat het beest het, zoals Dorrestein het smalend uit drukt, 'prima doet als opgezet dier in de huiskamer' is de legu aan bijna uitgestorven. Vorig jaar legde het Blijdorpse vrouw- de reinigingsdienst (252091). 3. Strooi een theelepeltje gips over de inhoud. De gips neemt de stank weg en belemmert het composteerproces niet. 4. Vlees- en visresten verpakken in een krantje of ander stukje (niet geplastificeerd) papier. Vlees- en visresten bederven snel en gaan dan fiks stinken. Gooi daarom in warme tijden dierlijk afval in de bak die Tiet eerst wordt geleegd. 5. Laat vochtig afval zoals tuin afval eerst een beetje drogen. Dat voorkomt rotting in de bak. 6. Een krantje onderin de bak of een papieren zak kan de over last verminderen. De zakken zijn te koop in de supermarkt. 7. Zorg ervoor dat de bakken als u op vakantie gaat leeg en schoon zijn. Een volle container laten staan geeft niet alleen slank, maar lokt ook ongedierte.' 8. Voor vragen over afval kan al le werkdagen van acht tot half vijf worden gebeld met de gft- infolijn, telefoon 071-252130. de die de De Rotterdamse dierentuin hoort op het gebied v acht belangrijkste dierentuinen. n fokken van bijzondere diersoorten op wereldniveau bij de bek. Hij houdt zijn kaken twee maanden op elkaar en spuwt dan een aantal jonge visjes uit. Al met al wordt wel duidelijk dat een dierentuin er minstens even hard voor de dieren is als voor de mensen. „Natuurlijk blijft een van de taken van ac tuin mensen een dagje uit aan bieden. Wat wij echter belang rijker vinden is fokken, onder zoek naar het optimaliseren van de leefomstandigheden en de mensen liefde voor de natuur bijbrengen." De verlokkingen van Pampers De jeugd heeft de toekomst, heet het. Kan best zijn. maar het blijft natuurlijk een feit dat het hun ouders zijn die nü beslissen of er straks überhaupt nog een toekomst is. U begrijpt het al: dit stukje gaat over duurzame ontwikkeling en ouders. Alsof die net al niet moeilijk genoeg hebben! Nog niet zo lang geleden wijdde net week blad Elsevier er zelfs een om slagverhaal aan. Monsters, zo luidde de titel even kort als veel zeggend. De ene gekwelde ou der na de ander aan het woord over die verwende krengen van tegenwoordig. En dan ook nog eens duur zaam opvoeden? Het begint al voor de geboorte. Het dwingt bewondering af hoe de baby maffia weet in te spelen op de onzekerheid van de bijna-ou- der. Alleen het beste is goed ge noeg voor uw baby, zo schreeuwt alles je soms let terlijk tegemoet in de baby speciaalzaken. Wat de baby-maffia eigenlijk bedoelt, is: alleen het duurste is goed genoeg voor onze kassa. Wij hadden ons dan ook heilig voorgenomen niet mee te doen aan die kermis van opgeklopte sentimenten. Dat 'beste', dat was toch de liefde en aandacht van onszelf, en niet de met al lerlei prullaria afgekochte onze kerheid, zo hielden we onszelf voor? Maar toch. Waren we ei genlijk geen schriepen? Toch maar een elektrische flessen- warmer? Nee. Niet bezweken, zelfs niet bij het horen van de bedragen die andere mensen aan babyka mer en 'toebehoren' uitgaven. Dan maar schriepen. En ook geen Pampers, maar gewoon katoenen luiers. Pampers kos ten een berg geld en zorgen voor een minstens zo grote berg afval. Gelukkig werd onze zoon in de zomer geboren, zodat de tweedaagse trommel luiers weer tijdig schoon en droog was Maar na een paar maanden bezweken we. Eerst alleen Pam pers op bezoek en tfjdW M weekje Zeeland. Toen ging het hard. Nog even geprobeerd met plastic luierbroekjes met papie ren inlegluier, maar dat vond mijn vrouw maar niets. Pam pers dus. Toen ik een half jaar later vier dagen kon gaan wer- ken. voerde ik op die vrije dag de luierbroekjes weer in. Maar de combinatie van rode billen bi| Platei en (da J apmeknirta \.m me.vlt WM lr Merit De tweede is nu een paar we ken oud. De kunstjes van Wel come en Prenatal zijn deze keer langs onze koude Weren afge gleden. Maar wel gelijk Pam pers. Niet duurzaam, wel mak krli|k Pieter is bijna twee. Hij loopt dus zelf de speelgoedwinkel in en wijst vervolgens t'Auwio, auwto') aan wat hij wil hebben Kinderen die vragen worden overgeslagen, zo houd ik mezelf voor. Hij moet maar leren dat hij niet alles kan krijgen wat hij wil. Als we naar een duurzame samenleving willen, dan zullen we niet alleen onszelf beperkin gen moeten opleggen, maar ook onze kinderen moeten leren dat er grenzen zijn. Zondagochtend in Groenen- daal. Op het terrasje bij de speeltuin drinken we koffie. Jongetjes van zes. zeven jaar met permanentje, stikdure atb en al even kostbare Nikes. Een jochie van pakweg vier met een Amsterdams matje. En ze hoe ven maar te kikken of de ouders trekken hun portemonnee. Staal ons dat ook te wachten? Ik gruwel, kijk naar hun ouders en troost mezelf dan met de ge dachte dat de appel niet ver van de boom valt. Als Pieter later sportschoenen van driehonderd gulden wil hebben, krijgt hij ze niet. Als pa als fanatiek hardloper er niet over piekert om zoveel geld uit te geven voor een paar loop schoenen. dan gaat hij ze toch zeker niet voor zoonlief kopen die ze alleen wil hebben omdat iedereen ze heeft? Maar als die andere ouders dat wel doen. wat dan? Wat doe ik als Pieter die Nlkes of die atb 'nodig' heeft om niet builen zijn groen te vallen? Toen ik 16 was. was het voor mij toch ook van levensbelang om er bij te horen (al was dat toen godzijdank nog betaalbaar)7 Laat ik Pieter over tien, vijf tien jaar uitlachen door zijn vriendjes omdat ik graag wil dat or over vijftig jaar ook nog wat te lachen valt? Ik hoop dat ik dat op kan brengen. Maar vooral dat hij dat óók kan. SJAAK SMAKMAN IN 'T VELD uitkwam. „En dan begint het grote puzzelen. Onze reptiel mensen weten wat andere jon ge leguanen eten, maar een Fiji- leguaan heeft weer een eigen smaak. Door een overvloed aan jonge insekten zoals jonge kre kels, jonge spinnen en allerlei soorten vliegjes aan te bieden kom je er achter wat ze lekker vinden. Met eindeloos geduld is hel gelukt het jong op te kwe ken.". Zondagmorgen kwamen opnieuw twee Fijt-leguaantjes uit het ei. Truc Grappig is de truc die Blijdorp uithaalt met de Chinese reuzen salamander. Het dier paart in het water. In de paartijd zwemt het vrouwtje door stromende ri viertjes. De mannetjes zitten in holletjes in de oever. Het vrouwtje zwemt langs en zoekt een mannetje van haar gading uit. In Blijdorp zaten tot nu toe vrouwtje en mannetje bij elkaar maar aaar kwam niets van. De nieuwste truc is dat het vrouw tje tegen de paartijd wordt los gelaten in een bak met vier gla zen deurtjes. Achter elke deur zit een mannetjes-reuzensala mander, dus de vtouw heeft het voor het kiezen. Toeval en geluk komen er ook bij kijken. Zo merkte een ver zorger van de Arowanavissen op dat een van de mannetjes slecht at. Enkele weken later trof hij in het luchtfilter een jonkie aan. Het geheim van het slecht eten was opgelost. Arowana's zijn muilenbroeders. Direct nadat het vrouwtje eieren heeft afgc Afgelopen winter heb ik met een wanhoopsdaad de laatste frontale aanval van de klimop op mijn oude appelboom afge slagen. Met een zaag guilloti neerde ik de bijna polsdikke wurgslangen van ae omhoog kruipende, wintergroene klim mer. Ik deed het met enige wee moed, want in principe laat ik de natuur het liefst haar soms wrede gang gaan. Maar ik troostte me met de gedachte dat er twee meter verderop nog een klimop bezig was een boom in dit geval een prunus te wurgen. Daarin kunnen nog ge noeg nesten worden gebouwd Als de houtduiven het tenmin ste goed vinden, want die heb ben in die met donkergroen overwoekerde donkerrode boom al jaren hun liefdesnestje. Dit weekeinde stond ik op een meter of vier hoog te balance ren op een aluminium ladder om de appelboom van de laatste rouwkransen van dode klimopbladeren te ontdoen. Het was heet. maar op dat niveau was in ieder geval een flauwe bries te voelen Tot een vriende lijke stem mij bijna uit mijn évenwicht bracht. Buurman Joost kon mij voor het eerst van zijn leven over de schuur heen toespreken en de laatste vogel- roddels toevertrouwen. Of Ik de braamsluiper soms had gezien die met zijn heimelijk lied enke le weken voor onnist onder de vogelliefhebbers uit de buurt had gezorgd. En het legioen staartmezen dat was opge groeid in een straat verderop. De braamsluiper had zijn naam eer aangedaan, want ook ik had hem niet kunnen ontdekken. Maar de staartmezen hadden de dag ervoor met ziin zevenen of achten door mijn berk gcflie- rcfluit en hadden zich allesbe halve schuw gedragen. Dat heb je met bosvogels die in de stad hun heil komen zoeken en van geen mens kwaad verwachten. Ik had ze dan ook van heel dichtbij kunnen bewonderen De twee ouders waren duidelijk herkenbaar aan hun met wit af getekende kopjes. De jongen waren nog wat egaal vaalbruin, maar slingerden al even rap aan de dunne oerketwijgen. Eigen lijk is een staart mees helemaal geen mees en dus geen familie van de vertrouwde kool- of pimpelmees. Maar het voortdu rende gesjiep en gesjap, waar mee ze bomen afstruinen on zoek naar rupsjes en kleine Krie belbeesten. liikt toch heel veel op het gekwebbel van andere mezen die elkaar ook voortdu rend op koers houden met hun geluiden. Staartmezen zijn in tegenstel ling tot andere mezen geen hoienbroeders. maar bouwen zelf een zeer bij/onder nest Zo'n ingewikkelde constructie zelfs dat ze er al in februari of maart aan moeten beginnen Van buigzame twijgje* en gras jes wordt eerst een geraamte geconstrueerd M. meoi doornige struik als een mei doorn of sleedoorn, óf in een conifeer die het hele jaar voor dekking zorgt. In dat geraamte worden door beide partners met engelengeduld duizenden haartjes en veertjes gevlochten die één voor één worden aange voerd en verwerkt. Het nest is kogelrond en alleen aan de zij kant zit een klein gaat)e Na het geraamte en de isolatie Is het tijd voor de afwerking, voornamelijk bedoeld als r.i mouflage van hei nest. De bui tenkant wordt rondom behan gen met (korst)mos en hout schilfers die met spinrag wor den vastgeplakt. Een wonder schoon bouwwerk, dat door geen andere inheemse vogel wordt geëvenaard Als kroon op het werk wordt de kleine nestin gang soms voorzien van een op vallend veertje, opdat de tot- gang bijna blindelings kan wor den gevonden. Zo'n fragiel nest is natuurlijk wonderschoon, maar niet echt praktisch voor een vogel met een staart van zo'n zeven centi meter, bijna net zo lang als het vogellijf zelf. Die zev en centi meter zitten aardig in de weg bij het broeden Het vrouwtje moet het lastige ding dan ook bijna dubbel vouwen om haar zittend vruchtbaar werk te kunnen vol brengen. Als het broeden erop zit. kun je het vrouwtje nog een tijd herkennen aan de krom ming in haar evenwichtsorgaan. I»k de .H ht tot twaalf jongen m het nest krijgen al snel lange staartpennen U kunt zich dan ook voorst elicn dat het nest na de broedtijd meer op een gaten- kaas lijkt dan op een architecto nisch hoogstandje TyofTYE»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13