ruimte ken. Bel onze uparkeren 'Postume' opvolger Granada Station Weg en wiel om een 100% rake groep Ci £7£ autoliefheb- bers te berei- Stadsfiets niet altijd degelijk DONDERDAG 1992 BLIKVANGERS Tsjechische Roadster in wit of rood De auto-fabrikanten hebben de zomer in het hoofd. Skoda komt bij voorbeeld met een aantrekkelijke tweezits Favorit cabriolet: de Roadster. Volgens importeur Pon Mobiel een mooie manier om te laten zien dat Skoda het volste vertrouwen heeft in een zonnige toekomst. De Roadster is verlaagd en voorzien van een speciale wielophanging, maar is verder identiek aan de andere Favorits met 1.3 liter motor. De eenvoudig opklapbare kap is van stof en achter beide zitplaatsen zijn rolbeugels geplaatst. Een ra dio/cassettespeler wordt er standaard bijgeleverd. Lichtmetalen velgen zijn tegen meerprijs verkrijgbaar. De zomerse Favorit is voor 35 mille te koop in de kleuren helderwit of felrood. Je bent jong en je wilt een Opel Corsa Met een dikke knipoog naar het jeugdige kopërspubliek presen teert Opel deze zomer een nieuwe uitvoering van de Opel Corsa, de 'Sport'. Deze versie is gebaseerd op de Swing (3- en 5-deurs) met 1.2i motor. Als extra's heeft de Corsa Sport een 5-versnel- lingsbak, brede 165/65 R 14 banden, stalen sportvelgen, een achterspoiler, een sportstuur, een toerentelleren speciale 'Sport'bekleding. Een fabrieks-schuifdak kost 695 extra. De Corsa Sport is leverbaar vanaf 23.320. Super Oldtimer Festival in Lisse Komend pinksterweekeinde staan de Hobaho-hallen in Lisse weer drie dagen lang vol met nostalgisch snoepgoed tijdens het 'Super Oldtimer Festival 1992'. Het accent ligt zoals gebruikelijk op het kopen, verkopen en ruilen van klassieke auto's en aanver wante artikelen als folders, modelauto's, boeken etc. Maar na tuurlijk valt er voor de autoliefhebber ook gewoon genoeg te be kijken in Lisse. Het Festival is zaterdag toegankelijk van 11 tot 18 uur en zondag 7 en maandag 8 juni van 12 tot 18 uur. Voor meer informatie: tel. 02526 - 87466. Zie ook 'Blik in het verleden' Zomerse Tropic-versie Hyundai Scoupé Geïnspireerd door de zomerse temperaturen van de afgelopen weken heeft Hyundai-importeur Greenib Car nu eep zonnige uitvoering van de Scoupé in de aanbieding, genaamd Scoupé Tropic. De Tropic is uitgevoerd in de vrolijke kleur 'bright blue' of 'mars red' en voorzien van een groot zonnedak, dat kantel baar is maar ook volledig uitneembaar. Er behoeft niets extra voor te worden betaald en dat betekent volgens Greenib voor de klant een voordeel van zeker 1.200 gulden. Om deze Scoupé ex clusief te houden, is er een beperkt aantal Tropics beschikbaar en zijn ze alleen nog deze maand te koop vanaf 27.995. Actie-stationwagon: Opel Omega Travel De toenemende belangstelling voor de stationwagon heeft Opel aangezet een nieuw actiemodel op de markt te brengen: de Omega Stationwagon Travel. De Travel is een basisuitvoering van de Omega tweeliter, aangevuld met onder meer hoofdsteu nen achter, een verstelbare lendesteun op de in hoogte verstel bare bestuurdersstoel, speciale velours bekleding, een afdekzeil voor de bagageruimte, een dakreling en een gedeelde, neerklap- bare achterbank. De prijs begint bij 49.500. De Travel is ook le verbaar met een 2.4i of een 2.3 diesel- of turbodiesel-motor. België: Blinde automobilist belastingvrij BRUSSEL GPD De Belgische belastingdienst beleeft deze week een wel heel bijzondere primeur. De fiscus moet namelijk aan alle blinde automobilisten vrij stelling van belasting verlenen op 'inverkeerstelling', een hef fing die vanaf 1 juni verschul digd is bij de aanschaf van een dure nieuwe wagen. Dat staat tenminste in een wet die het Belgische parlement vrijdagavond laat in allerijl goedkeurde. Letterlijk vermeldt de wets tekst dat de belastingvrijstel ling geldt voor auto's die „be stuurd worden door een per soon die volledig blind is". De zinsnede is waarschijnlijk het gevolg van een verschrij ving: de regering zou auto's op het oog hebben gehad die ge bruikt worden voor het ver voer van blinden. Overigens blijkt het woord 'inverkeerstel ling' in de titel van de nieuwe wet in het Vlaams-Nederlandse taalgebied volkomen onbe kend te zijn. Tijd om beide fouten te herstellen ontbrak, omdat de wet op 1 juni van kracht moest worden. Hoogovens als tv-decor umuiden» Het staalbe drijf Hoogovens in Umuiden vormt zater dag het decor voor het Avro-programma 'In de hoogste versnelling'. De drie testwagens van de ze aflevering zijn de BMW 316. de Audi 80 en de Alfa Romeo 155. Regisseur Maarten Henneman zocht dit keer een industrieel complex als decor en kwam zodoende bij Hoogovens terecht. Het staalbedrijf levert na melijk veel gewalst staal voor de automo bielindustrie. Qe test wagens zijn onder meer gefilmd met gloeiende plakken staal van de continugietmachine en de walserij op de ach tergrond. Bij de ovensectie van de dom- pelverzinklijn (foto) ging het even mis. Als gevolg van het statio nair draaien van de mo toren, ging daar het ge voelige koolmonoxyde- alarm af. De wagens en Hoogovens zijn zater dag om 19.02 uur te zien op Nederland 1. FOTO HOOGOVENS WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Amsterdam richting Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Muiden, avond en nacht Amsterdam richting Utrecht (A 2) Tussen Vinkeveen en Utrecht, avond en nacht. Den Bosch - Maastricht (A 2) Tussen Veldhoven en knp. de Hogt, beide richtingen, dag/nacht. Belgische grens richting Rotterdam (A 16) Breda - Rotterdam (A 16) T.h.v. de Moerdijkbrug, in beide richtingen avond en nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) T.h.v. het Kleinpolderplein, in beide richtingen, overdag. Zwolle - Amersfoort (A 28) T.h.v. de IJsselbrug bij Zwolle, in beide richtingen, dag en nacht. Arnhem richting Den Bosch (A 50) T.h.v. knooppunt Valburg, dag en nacht. t j advertentie- KUni afdeling. De eerste automobilisten waren cabrioletrijders uit noodzaak, gewoon omdat er op geen enkele auto een kap zat. Aan het eind van de jaren twintig koos men echter voor comfort en liet zich inblikken Er kwa men ook auto's met een opvouwbare kap en die vorm van autorijden Is nooit meer verdwenen. Sterker nog. het cabriolet-rijden is de laatste jaren weer behoorlijk gestegen In populariteit. Op de foto een van de eerste luxueuze cabrio's van het merk Lincoln, dat In 1922 door Ford werd gekocht: de Convertible uit 1929. Typerend zijn de opengewerkte voorbumper en de springende chromen hazewindhond op de radi- ateur. De wagen is komend weekeinde te zien in Usse op het Super Oldtimer Festival (zie Blikvangers). AUTO ADVERTENTIES uit de jaren iBMk18 door I rank van der Heul; ultg. Elmar in Rijswijk; 153 blz.; 24,50. De grootste stationwagon bij Ford was vele jaren lang de Sierra. Ford-liefhebbers die toch een grotere combi wilden rijden waren aangewezen op de Amerikaanse Scorpio-modelJen Ford Taurus of Mercury Sable. Maar nu heeft de Europese Ford-tak ook een Station wagon in de Scorpio-serie beschikbaar, die in feite de vroegere Granada Station opvolgt. De terugkeer in deze steeds poplairder wordende sector vormt voor Ford een welkome aanvulling op het leve ringsprogramma, vooral nu de verkopen sterk achter blijven bij die van het vorig jaar. De geïntroduceerde Ford Scorpio Wagon is een fraai gelijnde combi die is afgeleid van de sedan en waarvan de koets vanaf de achterdeuren geheel nieuw is ont worpen. De ontwerpers zijn daarbij hun eigen gang ge gaan en de Scorpio Wagon lijkt dan ook in het geheel niet op de Amerikaanse zustermodellen. Het maximale laadvolume van de nieuwe Wagon be draagt 1.600 liter. De laadvloer met opgeklapte achter bank is dan 1.99 meter lang. Het versterkte dak kan nog eens 100 kilo lading vervoeren. Standaard zijn de dak relingen en de beschermstrips. De beglazing loopt ge heel rond het achtergedeelte van de auto en omhult de stijlen en het frame van de achterdeur. De Wagon is leverbaar als CLX en GLX met keus uit twee benzine-injectiemotoren van 2.0 liter (4-cilinder) en 2.9 liter (6 cilinder) en een turbodieselmotor van 2.500 cc. De achterwielophanging is gewijzigd in de geest van de Sierra Wagon, waardoor de veerpotcn geen ruimte in het laadcompartiment opeisen. Een andere belangrijk pluspunt is de automatische niveauregeling van de achterste veerdempers. Evenals de andere verjongde Scorpio's heeft'ook de Wagon een gewijzigde neus ge kregen, waardoor de wagens wat slanker ogen. Het drastisch veranderde dashboard is een stuk praktischer geworden. Het interieur is in alle versies met panelen in notehoutmotief uitgevoerd. Als vanouds zijn alle Scor pio's standaard voorzien van een (vernieuwd) ABS. De goedkoopste Wagon is de CLX 2.0i, die 53.470 kost. De GLX 2.0i komt op 60.210. de GLX met 2.9i V6- motor is te koop voor 65.130 en de CLX Turbodiesel komt op 63.710. BOEKEN Auto-advertenties Vrijwel vanaf het moment dat de eerste auto's op de weg ver schenen. ruim een eeuw gele den, werd er geadverteerd om Frank van der Heul'bracht 69 reclame-uitingen uit de periode tot de Tweede Wereldoorlog bij elkaar en voorzag ze van een begeleidende tekst. De adver tenties geven een mooi beeld van hoe illustratoren en tekst schrijvers in die jaren het pu bliek trachten in tc palmen. De ene advertentie is een en al dagdromerij, die soms grenst aan misleiding terwijl de andere alleen maar volkomen nietszeg gende informatie bevat. Op de linkerpagina staat steeds een (zwart/wit) advertentie, rechts ernaast het verhaal. In het midden zit een kleurenka- terntje met zeven full-color ad vertenties uit vervlogen tijden, zonder begeleidende tekst. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Zo reden wij Van dezelfde uitgever is een verzameling van welgeteld 268 zwart/wit-foto's van auto's uit de jaren veertig en vijftig, sa men^esteld door Rob de la Rivc Box. 'Zo reden wij' heet het 111 bladzijden lellende boekje maar die titel dekt de lading niet hele maal, reden waarom de titel tussen 'kommaatjes' is gezet. Want naast overbekende mas- saprodukten als de Fiat 500, Ford Angiia of Volkswagen Ke ver staan er talloze wagens in die nooit iemand gezien, laat staan bereden zal hebben. Er zullen bij voorbeeld weinig mensen zijn die kunnen zeggen dat ze ooit met een Arbib, Mathiesen of Rollera naar het Werk reden. Toch zijn het vooral dergelijke onbekende grootheden, die zo n overzicht van twintig jaar automobielbouw buitengewoon interessant maken. Het boekje kost 19,50. ZO REDEN Wl| in dc jaren veertig cn vijftig; door Rob de la Rivc Box; ultg. Elmar in Rijs wijk; 111 blz.; 19,50. BUK IN HET VERLEDEN De gewo ne, ste- vi ge stadsfiets is lang niet altijd een veilig en degelijk produkt. Deze conclusie trekt de stichting Verge lijkendwarenon derzoek (VWO) na een onderzoek van dertig stadsfietsen. Het gaat om typen die zijn uitgerust met dichte ketting- kast, trommelrem- men en drieversnellingsnaaf. Van alle fietsen die in Neder land worden verkocht bestaat de helft uit stadsfietsen. Daar onder vallen tevens de fietsen die zijn uitgerust met een een voudige terugtraprem of velg- remmen. Het aanbod is om vangrijk. De prijzen variëren van 500 tot 1.150 gulden. Het VWO beschrijft de stadsfiets aldus: „Het is de veel verkochte huis-, tuin- en keukenfiets. Lijkt sterk op de klassieke fiets (ou derwets, degelijk en meestal zwart), maar is iets korter van bouw en meestal in enkele kleu ren leverbaar. Te koop met te rugtraprem, trommelremmen of velgremmen. Met een, drie of vijf versnellingen, ingebouwd in de achteras (naafversnelling). De merken Altra, Halfords, MBK en Burco leveren geen garantie bewijs bij de fiets. Merken die wel garantie geven hebben vaak beperkende voorwaarden. Ook ontbreekt bij veel merken een gebruiksaanwijzing. Die is hard nodig, omdat veel mensen nau- Stadsfiets van Gazelle. welijks weten hoe ze stuur en zadel moeten verstellen om lek ker te kunnen zitten. Gelukkig zijn alle fietsen wel voorzien van merkstrepen op stuur- en zadelpen, die de maximale en dus nog veilige uitsteekhoogte aangeven. Vaak worden dit soort fietsen gebruikt om kinderen mee te nemen. Het is zaak om bij aan koop te controleren of het kin derzitje naar keuze op de fiets past. Burco heeft bij voorbeeld een bagagedrager die voor be paalde zitjes te breed is. Het VWO heeft de fietsen een serie zware proeven laten on dergaan om achter de degelijk heid te komen. Duidelijk werd dat het merk Mondia tc zwakke sturen monteert. Ze bogen door onder flinke belasting. Bij de Union Monte Carlo brak zelfs tot twee keer toe het frame. Bij de Burco Speciaal brak bij twee exemplaren de stuurpen en het zelfde gebeurde bij een MBK. Bovendien braken daarvan de dynamo en het voorspatbord af. Om de laklaag te testen werden de fietsen drie maanden in de buitenlucht gezet. De Burco, de MBK en de Mon dia kunnen daar slecht tegen. De laklaag werd meer dan gemid deld aangetast. Bij de Sparta So merset hecht de lak onvoldoende aan de onder grond. Er waren ook dui delijke pluspun ten: het remsysteem was van al le fietsen sterk genoeg. Er bra ken geen rem kabels, zoals bij eerdere VWO-testen wel is ge beurd. Wel werd duidelijk dat, zoals bij alle fietsen, de remweg op een nat wegdek veel langer is dan op een droog. Opvallend was dat de vrouwelijke proef personen veel meer moeite hebben met het krachtig inknij- pen van de remhendels. Die hendels zijn ook vaak veel te groot voor kleine handen. De Mondia kwam er over het al gemeen bar slecht vanaf. De verlichting was niet in orde en rechtuit rijden met de fiets bleek onmogelijk vanwege een verbogen voorvork. Als goed en relatief gunstig geprijsd beoor deelde het VWO de Halfords Cumberland GL 780), RIH Columbus 840). Rivel Orion 850) en Union Extra 880). Deze fietsen zijn zowel in he ren- als in damesuitvoering le verbaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11