Politie Haïti slaat rouwstoet uiteen Politieke crisis dreigt in EG na Deens nee Buitenland Serviërs beschieten VN-voedselkonvooi VS slechterik van milieutop Rio Chinezen kunnen niet om 3 juni heen - WOENSDAG 3 JUN11992 A#mce Ff«n« Prn* ANP Algrmem Nedri*"<h Pmbwfeee AF Aeeotóed OPA Deutsche Piiim Afint* CPO Omee-^vNipp**!*' FVnd*«U Washington Bill Clinton heeft gisteren voldoende gedelegeer den achter zich gekregen om zeker te zijn van de Democratische nominatie. Clinton won bij voorverkiezingen in Ohio, New Jer sey, Alabama, Nieuw Mexico en Montana. Clinton heeft nu 2151 gedelegeerden achter zich staan; hij had er voor de nominatie 2145 nodig. In Califomië, met 30 miljoen inwoners Amerika's meest bevolkingsrijke staat, voerde Clinton een nek-aan-nekrace met Jerry Brown, ex-gouvemeur van deze staat. De definitieve uitslag in Califomië was bij de sluiting van deze editie nog niet bekend. Clinton neemt het in november op tegen de Republi keinse president Bush en de onafhankelijke kandidaat Ross Perot. foto Rtr Na 40 jaar verkiezingen in Taiwan taipeu In Taiwan zullen op 19 december voor het eerst in 40 jaar algemene parlementsverkiezingen worden gehouden, zo heeft minister van binnenlandse zaken, Wu Pöh-hsiung, gisteren tegen journalisten gezegd. Daarmee riskeert de regerende Natio nalistische Partij de macht kwijt te raken die zij in handen heeft sinds zij in 1949 van het Chinese vasteland naar Taiwan vlucht- Mount McKinley eist weer vier levens talkeetna Vier Canadezen hebben hun poging om Mount McKinley in Alaska te bedwingen afgelopen zondag met de dood moeten bekopen, aldus de autoriteiten. De hoogste berg van Noord-Amerika (6.198 meter) eiste dit jaar al elf levens, het hoogste aantal uit de recente geschiedenis. Record vliegen-tegen-de-wind-in doha» Een piloot uit de golfstaat Qatar heeft het wereldrecord solovliegen-tegen-de-wind-in gebroken. De piloot, sjeik Hamad bin Ali bin Jabor al Thani, werd na zijn sterke staaltje bedolven onder de eerbetonen van hoogwaardigheidsbekleders. Hoe lang de piloot precies tegen de wind in heeft gevlogen, is niet bekend. Duizenden kompels Zuid-Afrika op straat Johannesburg In twee dagen tijd zijn 6.000 goudmijnwerkers in Zuid Alrika hun baan kwijt geraakt. Nadat West Rand Consoli dated Mines maandag 1.000 arbeiders op straat zette, kondigde Harmony Gold Mining gisteren 5.000 kompels te ontslaan. De goudmijnen verkeren in de problemen omdat de goudprijzen zijn gekelderd en de winningskosten zijn gestegen. Sinds 1990 hebben tienduizenden arbeiders in de goudmijnen hun baan verloren. Ambtenaren naar Canary Wharf LONDENIn een laatste poging de failliete boedel van Canary Wharf te redden, zal de Britse regering 2000 ambtenaren over plaatsen naar het kantorencomplex in de Londense Docklands. Op verzoek van de schuldeisende banken plaatste de rechter Ca nary Wharf vorige week onder het beheer van bewindvoerders. De rechter besloot hiertoe nadat de eigenaar, het Canadese bou- wimperium Olympia York, zijn financiële verplichtingen niet meer kon nakomen. sarajevo/den haag gpd Een door VN-troepen begeleid konvooi met hulpgoederen is gistermiddag in Sarajevo met machinegeweren beschoten door leden van een Servische militie. De chauffeur van een van de vrachtwagens werd daarbij gedood, twee collega's raakten ernstig gewond. Red dingspogingen werden bemoei lijkt door constant vuur uit au tomatische wapens. Een lid van de VN-vredesmacht raakte ge wond bij een Servische artille riebeschieting op Sarajevo. De voedselvoorziening in Sa rajevo en de rest van Bosnië- Hcrcegovina wordt door de oor logshandelingen steeds nijpen der. In de ziekenhuizen krijgen de patiënten niet veel meer dan brood en thee. Bovendien valt door de beschietingen de stroom vaak uit. Sluipschutters nemen mensen die boodschap pen willen gaan doen onder Tegenstander Aristide wordt premier De Haïtiaanse politie heeft gisteren met bruut geweld een rouwstoet uiteengedreven die de vermoorde broer van een prominente medestander van de afgezette presi dent Aristide ten grave droeg. Zeker acht mannen en twee vrouwen werden gearresteerd en tot bloedens toe geslagen. port-au-princeAP/rtr/uPi/DPA/iPS dood' begonnen te scanderen. Agenten met automatische wa- De politie greep in toen de be- pens maanden fotografen geen grafenisgangers 'Aristide of de foto's te maken, terwijl een Duitse freelance-journaliste werd gedwongen haar videoca mera af te staan. De begrafenis was voor Geor ges Izmery. een welgestelde za kenman wiens broer Antoine een van de voornaamste geld schieters was voor de verkie zingscampagne van Aristide in december 1990. Izmery werd op 26 mei in de hoofdstad Port-au- Prince doodgeschoten. Veel Haïtianen menen dat de moor denaars Georges voor zijn broer hebben aangezien. De militaire regering heeft gisteren de bankier Mare Bazin benoemd tot premier. De 60-ja- rige Bazin was in december 1990, bij de eerste democrati sche verkiezingen in Haïti in veertig jaar, de tegenkandidaat van Aristide. Hij behaalde toen niet meer dan 15 procent van de stemmen. Aristide won. maar werd in september 1991 door militairen ten val gebracht. Intussen houdt de stroom vluchtelingen uit Haïti aan. Het aantal vluchtelingen dat in Cu baanse opvangkampen verblijft is de afgelopen dagen gestegen tot 793, aldus de Cubaanse af deling van het Hoge Commissa riaat voor de Much tel in gen van greenbelt De Verenigde Staten lijken op de milieuconferentie in Rio (Unced), die vandaag is be gonnen, op voorhand de rol van slechterik toebedeeld te krijgen. Voor velen is president Bush het voornaamste obstakel voor een succesvolle afronding van de con ferentie. In Rio is lauw gereageerd op Bush' mededeling dat de VS bereid zijn bijna 300 miljoen gul den uit te trekken ten behoeve van Wouden voor de Toekomst. Bush maakte dit gisteren bekend in het ruimtevaartcentrum in Greenbelt. Het ziet er naar uit dat Dene marken, Duitsland en Italië het voorstel van Zwitserland, Oosten rijk en Nederland zullen steunen om hardere afspraken te maken over de aanpak van het broeikas effect. Dat heeft minister Alders (milieu) gisteren in Rio meege- peking kathy chenault ap „De herinneringen maken me zelfs nu nog bang", zegt de vrouw. Of ze willen of niet, van daag denken de meeste Chine zen terug aan de gebeurtenis sen in de nacht van 3 op 4 juni 1989, toen het Volksbevrijdings leger met grof geweld een einde maakte aan het studentenpro test op het Plein van de Hemel se Vrede in Peking. „Ik herinner me dat ik thuis zat te wachten, me afvragend wanneer zij op mijn deur zou den kloppen", aldus de vrouw die uit vrees voor mogelijke ver geldingsmaatregelen anoniem wil blijven. Haar echtgenoot be vond zich onder de duizenden mensen die na een groot scheepse klopjacht op dissiden ten achter de tralies verdwenen. Op en rond het plein vielen bij de ontruiming honderden do den. Bij nadering van de derde verjaardag van het bloedbad zeggen veel Chinezen dat zij de gebeurtenissen van juni 1989 willen vergeten. Zij willen zich Een politieman staat op wacht op het Plein van de Hemelse Vrede In Peking. Vanmorgen werd op het plein een man gearresteerd die een spandoek wilde uitrollen. De politie hield ook een Canadese tv-ploeg aan. foto rtrdennis owen liever bezighouden met de toe komst. Heeft de Chinese leider Deng Xiaoping niet onlangs de bevolking opgeroepen door te gaan met de hervormingen die door de repressie in 1989 waren gestagneerd? „Vandaag de dag denkt ieder een alleen nog maar aan geld verdienen en de eigen toe komst", zegt de 27-jarige zaken man Sun. Ook de Chinese leiders willen de gebeurtenissen van 1989 het liefst in de doofpot stoppen, maar dat is hen niet geheel en al gegund. Dat zij niet in staat blijken een beslissing te nemen over wat er moet gebeuren met de in juni 1989 van al zijn func ties ontheven partijleider Zhao de Verenigde Naties (Unhcr) De afgelopen maand pf Was hington de Amerikaanse marine opdracht om Haïtiaanse boot vluchtelingen terug te sturen. Ook Cuba geeft Haitiaanse vluchtelingen geen toestem ming meer door te reizen naar de VS. De Jamaicaanse regering heeft gisteren verklaard dat zij wel bereid is meer Haïtiaanse vluchtelingen toe te laten. Pro-Iraans verzet valt Kabul aan geweigerd toe te treden tot de regering die op 28 april in de plMta is pimnMn vu hel i om munistische bewind, tenzij haar minstens vijf ministeries en drie staatssecretariaten worden toe bedeeld. Hezb-i-Wahadat zegt zeker 130 gebouwen en installaties rond Kabul in handen te heb ben. De gebouwen zijn opge sierd met grote portretten van wijlen de Iraanse ayatollah Kho meini. De groep heeft ook een basis voor Scud-raketten in handen. In de Afghaanse hoofdstad Ka- bul zijn gisteren felle gevechten uitgebroken tussen rebellen van de pro-Iraanse Hezb-i-Wahadat en troepen die trouw zijn aan de islamitische interimregering. Volgens functionarissen zijn daarbij zeker 20 doden gwHfW De hele stad werd in slaat van paraatheid gebracht en tanks en pantserwagens die na drie we ken van betrekkelijke kalmte vrijwel uit het stadsbeeld waren verdwenen, rolden weer door de straten. Hezb-i-Wahadat (Partij van Islamitische Eenheid) is een co alitie van acht kleine verzets- npen die de shi'itische min- eid van Afghanistan verte genwoordigen. De coalitie heeft Doodstraf voor Algerijnse fundamentalisten wegens politie- deeld. Alders zal de Westerse lan den vertegenwoordigen in het vijf leden tellende 'presidium' van de VN-milieutop. Tot die groep be horen de VS, de landen van de EG, Canada, Australië en Nieuw-Zee- land. FOTO EPA Ziyang, is illustratief voor de patstelling. Aan de ene kant wil len ze afrekenen met het verle den en zich voorgoed van Zhao te ontdoen; aan de andere kant zijn ze kennelijk beducht voor nieuw tumult en schrikken zij terug voor Zhao's berechting. Met de nadering van de nacht van 3 op 4 juni werden, net als vorig jaar. de veiligheidsmaatre gelen in de hoofdstad ver scherpt. Het aantal controlepos ten langs de wegen is uitgebreid en er Verscheen meer politie op straat. Aan de universiteiten, drie jaar geleden bakermat van het protest, nam het veilig heidspersoneel zienderogen toe. Buitenlandse journalisten worden scherper dan normaal in de gaten gehouden. Internationaal gezien pro beert de regering haar bescha digde imago op te vijzelen. Af gelopen jaar zijn verscheidene gearresteerde dissidenten weer vrijgelaten. Gisteren boekte Pe king een succesje, toen de Ame rikaanse president Bush de sta tus van meest begunstigde han delspartner hernieuwde. Een Algerijnse rechtbank heeft twee moslim-fundamentalisten ter dood veroordeeld het gijzelen agent. In totaal hebben de afge lopen drie maanden 21 islami tische extremisten de doodstraf gekregen. Beiae mannen werden maan dag door een rechtbank in Bouira, ten zuiden van de hoofdstad Algiers, bij verstek veroordeeld. Hun rechtszaak is de eerste in een serie tegen fun damentalisten die betrokken zouden zijn geweest bij de on lusten in juni 1991. Destijds kwamen 55 mensen om het le ven toen aanhangers van het Is lamitisch Reddingfront (FIS) de straat opgingen om te eisen dat de kieswetten worden veran derd. Rusland hervat programma voor kernenergie Rusland heeft besloten zijn kernenergieprogramma te her vatten, dat werd stopgezet na de ramp met de kerncentrale in Tsjemobyl in april 1986. Joeri Rogozjin van het Staatsveilig- heidsbedrijf voor Kernenergie bevestigde daarmee een artikel dat in de Komsomolskaja Praoda was verschenen. De krant meldde dat vice-pre mier Jegor Gajdar eind maart een order heeft ondertekend om de bouw van een aantal kerncentrales te hervatten en de capaciteit van de bOMMUdo centrales te verhogen. In het document, dat nog niet open baar is, zijn aanzienlijke voor delen voorzien voor de regio's waar de bouw van dl nm Mn installaties wordt hervat. Hier mee kunnen protesten van de bevolking wellicht worden voor komen. maar de Russische krant houdt rekening met woe dende reacties van buitenland se milieugroepen. BRUSSEL Rtr Kernpunten Verdrag Maastricht tionale muntirnheden m 1 samen te smelten tot één munt. De tweede 'pijler' betrof een gezamenlijk buitenlands en Vei ligheidsbelcid. dat tot doel had de bestaande samenwerking op het gebied van het buitenlands (plus defensie) beleid te verbe teren door regels vast te leggen voor een gezamenli|k optreden van EG-lidstatenDe West europese Unie werd getypeerd als de toekomstige defensie- arm van de EG. De derde 'pijler' omvatte sa menwerking tussen de regerin gen van de EG-lidstaten in za ken die yariëren van immigratie en asielbeleid tot het bestnjden Het Verdrag van Maastricht had de nieuwe grondwet van de Eu ropese Gemeenschap moeten worden. Het moest in de plaats komen van het 35 jaar oude Verdrag van Rome. dat in 1956 de basis vormde van de F.G met zes leden: Frankrijk. Duitsland, Italië. België. Nederland en Luxemburg. Het Verdrag van Maastricht bevatte drie hoofdonderdelen: De eerste 'pijler' was het be staande Verdrag van de Europe se Gemeenschap, maar dan uit gebreid om de EG een nieuwe of grotere rol te geven op de ge bieden milieu, onderwijs, be scherming van de consument, openbare gezondheid en pan- Europese netwerken (wegen, computerlijncn, elektriciteitslij- nen en communicatie). Ook zette ze de koers uit om de na- verdovende middelen Onderdeel ervan was Europol, een nieuwe politie in lichtingendienst waaraan alle EG-lidstaten zouden meedoen. Omdat hulptransporten over de weg worden beschoten of geplunderd, wil de VN dat de Serviërs het vliegveld bij Saraje vo uit handen geven. Daarover hebben VN-functionarissen gis teren onderhandeld. De Bosni sche president Alija Izetbegovic onderhandelde gisteren op nieuw met de commandant van het Joegoslavische leger over ontruiming van de Maarschalk Titokazeme in het centrum van Sarajevo. Het complex wordt al geruime tijd belegerd door Bosnische en moslimmilities. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de VN. heeft gisteren de hulp van de VN toegezegd bij het ontwapenen en terugtrek ken van de strijdende partijen in Bosnië, zoals wordt geëist in resolutie 757. Hij bleek niet op timistisch over de vrijwillige medewerking van hen die het bevel voeren over de diverse milities. De schuld aan het bloedige geweld legde hij bij zo wel Kroaten als Serviërs. brussel peter de vries correspondent Het nipte 'nee' van Denemarken tegen het Verdrag van Maastricht over nau were Europese economische en poli tieke samenwerking dreigt de EG in een ernstige constitutionele crisis te storten. Toonaangevende leiders als de Franse president Mitterrand en de Duitse kanselier Kohl hebben welis waar al laten weten desnoods op de zelfde voet met elf landen te zullen doorgaan. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan in de praktijk van de EG gedaan. Het zal nog enige tijd duren voor de volle omvang duidelijk is van de poli tieke ravage die door deze uitslag is aangericht. De Europa-gezinde Deense regering, die enorm gezichtsverlies heeft opgelopen, is als eerste aan zet. Aangenomen moet worden dat zij wei nig zal kunnen veranderen aan de af wijzing. Premier Schlüter heeft welis waar ooit gesuggereerd na een verwer ping een twe«ie referendum te hou den, maar dat lijkt een slecht begaan baar pad. Men kan immers moeilijk de bevolking vragen of ze achteraf bezien geen spijt heeft van haar stem. De uitslag roept verre herinneringen op aan 1950, toen Frankrijk op net laatste moment weigerde mee te doen aan een Europese Defensie Gemeen schap. De Europese integratie werd voor jaren vertraagd door de huiver van de Parijse Nationale Assemblée om de soevereine macht over het leger op te geven. Een soortgelijke angst voor Duitse overheersing en verlies van nationale identiteit is terug te vinden in de uitslag van het Deense referen dum. Dat betekent niet dat de Europese eenwording ook dit keer met een klap tot staan zal komen. Maar de Deense afwijzing onderstreept wel op een ruwe manier dat er ook in het huidige West- Europa grenzen bestaan aan dc inte gratie van staten. Het signaal uit Ko- n komt bovendien o ongelegen moment, lijk nu een paar honderd kilometer zui delijker op het continent in Joego slavië de wil tot samenwerking een bloedig dieptepunt heeft bereikt. En wellicht zet de afwijzing de talloze kan didaat-leden van de EG, met name de Scandinavische, nog eens aan het den ken. Het Deense 'nee' is daarnaast een niet mis te verstane waarschuwing dat Europa tot nu toe veel teveel het werk is geweest van specialisten, ambtena ren en ministers. Er is niet alleen in Denemarken, maar overal in West-Eu ropa te weinig geïnvesteerd in pu blieke betrokkenheid bij en democrati sche contróle op de Gemeenschap. Het is tegen die donkere achtergrond dat de EG moet handelen. Een weg te rug op het pad van de eenwording is er nauwelijks, zeker niet in het licht van het uiteenvallen van de Oost europese landen. Brussel zal daarom proberen de nu uitgebroken crisis zo snel moge lijk terug te brengen tot een constitu tionele kwestie. Wettelijk is er na de afwijzing van 'Maastricht' door één land geen ver drag meer. Zomaar met z'n elven door gaan „zonder nieuwe onderhandelin gen en zonder veranderingen", zoals Mitterrand en Kohl onlangs suggereer den, kan gewoon niet. In Maastricht is niets minder dan de Grondwet van dc Furopese (iemcen- schap Maas van Furopa elkaar veel meer dan het streven naar één munt. verdere econo mische integratie en een gezamenlijk buitenlands- en defensiebeleid Ze ver anderden ook tal van spelregels en machtsverhoudingen: Brussel kreeg meer macht, de rol van het Europees Parlement werd een ietsepietsje opge waardeerd. het veto-recht van de indi- vidurle 1.111(1.Tl aircI .-Mn handen w legd. de FG wrrd een Statenbond. Het is ondenkbaar dat één deelnemer bui tenspel gaat staan, terwijl de anderen verder spelen Het zou betekenen dat Kopenhagen veto-recht denkt te heb ben in situaties waar de rest bij meer derheid van stemmen wil beslissen. Heropening van de onderhandeiin- het met zoveel moeite bereik te akkoord gold t<»t nu toe In als het openen van de Doos van Pan dora Maar na gist» ra ontkomen meer aan; men kan slechts pogen te voorkomen dat de hele in- noud van de doos naar buiten Mul Fcn belangrijke vraag die daarvoor moet worden beantwoord, is of het Deense voorbeeld doet volgen. Ook el ders leven bezwaren tegen het ak koord. Om dat mijnenveld in kaart te brengen, kan het politiek debat over Maastricht in de oariementen van an dere landen hoewel juridisch be schouwd nutteloos wellicht worden voortgezet. Een dergelijke manoeuvre heeft als voordeel dat het andere landen inhou delijk bindt aan het akkoord Daar staat tegenover dat menig nationaal parlementslid de mogelijkheid zal aan gnipen om nog wat punten voor de nieuwe onderhandelingsronde naar voren te brengen Maar dat valt waar schijnlijk te vrrkiezen boven een chao tische begrafenis van het hele verdrag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7