Schouwburg en LAK heffen drempels op K O: 'De afbraak is begonnen' Cultuur&Kunst Kunst kost geld Expositie architectuur: 'Een maskerade van gespeelde onschuld' WOENSDAG 3 JUNI 1992 13 Gezamenlijk programma in nieuwe seizoen Danny de Munk, Ryan van den Akker duktie 'Cyrano'. Als het aan Schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries ligt, blijft de Leidse Schouwburg een gemeentelijke instelling. Van privati sering wil hij niet horen. „Kunst kost geld. Dat moeten we nu maar eens beseffen. Commercialisering van de kunst is een heil loze weg." En daarbij haalde hij een aantal voorbeelden aan van com merciële schouwburgen, waar het allemaal mis is gegaan. .Al melo heeft een Van der Valk-schouwburg waar gemeentegeld bij moet. Alleen het Van der Valk-concern is de gemeente dank baar, maar tal van artiesten willen er niet optreden. In Gorkum nam een cateringbedrijf het op zich de schouwburg te verbou wen en uit te breiden met een congrescentrum. Na twee jaar heeft het bedrijf het contract ontbonden en de gemeente zit nu met de gebakken peren." Wallis de Vries ziet overigens 'hier en daar' wel mogelijkheden om met sponsors samen te werken. „Onze adverteerders en sponsors gedragen zich heel keurig en hebben gevoel voor kunst." De schouwburgdirecteur haalde in zijn toespraak tijdens de presentatie van het seizoenprögramma ook uit naar politici in Leiderdorp die de Muzenhof het vuur aan de schenen leggen: „Ik zie de voorstellingen in de Muzenhof als een belangrijke aanvulling op het* Leidse theaterprogramma. Het zou een verar ming zijn als dit cultureel centrum zou moeten inkrimpen of verdwijnen." Jordaanprijs voor Ruud Schuitemaker Amsterdam Het Amsterdams Fonds voor de Kunsten heeft de LJ. Jordaanprijs 1992 toegekend aan de filmer Ruud Schuitema ker voor zijn korte kinderfilm 'Emiel'. Aan de prijs die hem op 23 oktober wordt uitgereikt is een bedrag van 15.000 gulden ver bonden. Joram Lürsen krijgt voor zijn korte film 'De Finales' een aanmoedigingsprijs van 5.000 gulden. Expositie in de Eendenkooi zoeterwoude In de Eendenkooi te Zoeterwoude-Rijndijk is tot 22 juni een expositie te zien van werk van Marian van Heel, Ju dith Karstens en Marijke van Rijn. Getoond wordt een aantal kleurrijke acrylschilderijen en gemengde technieken op papier, ontstaan gedurende een periode van samenwerking. Openings tijden: ma t/m za 9.00-24.00 uur en zo 9.00-14.00 uur. Expositie in Huize Jeroen noordwuk Ir> Huize Jeroen, aan het Jeroenspark 1 in Noord- wijk, exposeert tot eind augustus de Zoetermeerder Sebel zijn olieverfschilderijen met zeegezichten. De expositie is dagelijks te zien van 10.00-17.00 uur. Het theaterpubliek krijgt het komende seizoen voor het eerst de mogelijkheid een abonnement te nemen op voorstellingen in zowel de Leidse Schouwburg als in het LAK-theater. Schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries biedt in het vanaf vandaag verkrijgbare programmaboek je 1992/1993 drie series aan, waarvan de voorstellingen afwisselend in het LAK en de schouwburg worden gege ven. Zo willen Wallis de Vries en Roland Helmer van het LAK proberen de mogelijke drempels op te heffen tussen 'hun' theaters. Dit onder het motto: „Wie alleen in de schouwburg komt, mist veel moois in het LAK. En an dersom." leiden annemiek ruygrok Voor het eerst ook staat in het programma van de Leidse Schouwburg een overzicht van de voorstellingen in het LAK- theater, al zijn er nog veel 'witte plekken', die in de loop van het seizoen worden ingevuld. Het is de bedoeling dat vanaf septem ber in het maandelijkse Schouwburgnieuws ook de maandprogramma's van het LAK worden opgenomen. Eén van de Schouwbur- g/LAKseries is een programma van vier dansvoorstellingen met Krishna de Chatel (LAK), Lanö- nima Imperial (schouwburg), Shusaku Dormu Dance The atre (schouwburg) en de Rotter damse Dansgroep (LAK). Overigens begint het seizoen in de Leidse Schouwburg in de maand september kalmpjes aan met een aantal reprises: de mu sical Tsjechov, het cabaretpro gramma van Paul de Leeuw 'Wie plukt mij?' en 'Hoog Tijd' met Mary Dresselhuys en John Kraaykamp. Officieel in premiè re gaan die maand 'Die Zau- berflöte' van Frank Groothof en het dansprogramma van Conny Janssen, die van Djazzex afkom stig is. De programmering van de Leidse Schouwburg, de eerste volledige van schouwburgdirec teur Wallis de Vries, valt verder op door buitenlands repertoire. Een keuze die niet zonder risico is, wanf het is maar de vraag of het (Leidse) publiek zit te wach ten op Duits- of Engelstalig to neel. Toch gokt Wallis de Vries er op dat bij voorbeeld Theater an der Ruhr met 'Die drei Sch- westem' van Tsjechov en twee komedies door het Britse to neelgezelschap 'Cheek by Jowl' het publiek nieuwsgierig ge noeg maken om naar de Oude Vest te komen. Nederlandstalige produkties die dit seizoen hoge ogen zullen gooien zijn onder meer 'Dood van een handelsreiziger' van het RO Theater met Lou Landré en 'De thuiskomst' van Harold Pin ter met Rijk de Gooyer. Annie M.G. Schmidts nieuwe blijspel 'We hebben samen een paard' met onder anderen Annet Nieu- wenhuyzen en Trudy Labij is goed voor een avond plezier op niveau. Vrolijk en eensgezind presenteerden de Leidse Schouwburg, K O en het LAKtheater hun jaarprogramma aan cultuurwethouder Koek. Voor de af sluitende borrel bracht zangeres Mathilde Santing haar Randy Newman-programma ten gehore. Op de foto (v.l.n.r.) Mathilde Santing, schouw burgdirecteur Wallis de Vries en kinderen, LAK-coördinator Roland Helmer, K O-directeur Tjitte Weberen wethouder Hennie Koek. FOTO MN HOLVAST Operaliefhebbers en -haters kunnen hun hart ophalen bij La Gran Scena Opera Company di New York, een Amerikaans ge zelschap heren dat al dan niet falsetto de opera op de hak neemt. Terwijl een kleinschalige opera 'De repetitie' met Boude- wijn de Groot eveneens een op zienbarende voorstelling kan zijn. De verbindende teksten zijn in het Nederlands, de aria's in het Duits. Terug van een internationale tournee is de veelzijdige Hans Liberg. Zijn programma heet 'Internationaal'. Op cabaretge- bied zijn er ook nieuwe pro gramma's van Herman Finkers en Youp van 't Hek te verwach ten, Jenny Arean zet me zet zich schrap' t /.angprogramma nei Bloemen komt terug 'Karin in concert' ei Kleinsma brengt hel televisie met veel succes ge brachte 'Simone and friends'. In de categorie musicals kijkt iedereen uit naar 'Cyrano', die in mei volgend jaar naar Leiden komt. Een echte van den Ende- produktie met een cast van 25 'De da- Karin iet haar Simone :rder op acteurs, onder wie Danny de Munk en Bill van Dijk (Cyrano). Frank Boeyen, Harry Sacksio- ni en Raymond van 't Groene- woud hebben de koppen bij el kaar gestoken en zullen twee maanden als trio optreden. Waarvan acte in de Leidse Schouwburg. En het Willem Breuker Kollektief brengt een muzikale revue op tekst van Ischa Meijer onder regie van Ton Lutz over het voetlicht: 'Deze kant op dames'. De programmering van de schouwburg is gericht op kwali teit, maar, aldus Wallis de Vries ,Als de gemeente geen finan ciële toezeggingen doet, gaat de afbraak nu beginnen. K&O heeft geprobeerd de jarenlange bezuinigingen het hoofd te bie den door het aantal cursussen, die immers geld opleveren, te vergroten, maar nu is de laatste druppel uit de citroen gekne pen." K&O-directeur Tjitte Weber liet.zich gisteren bij de presen tatie van het nieuwe program ma somber uit over de toe komst van de Leidse volksuni versiteit. Hoewel voor het ko mende seizoen nog de beroem de Meesterserie op het pro gramma staat, kan dat volgens hem wel eens de laatste keer zijn. „Gelukkig is het program ma voor het komende jaar nog intact gebleven. Maar de ge meente is met het bezuinigen op de subsidie voor K&O in de laatste ronden duidelijk over de Wethouder Koek (cultuur) opperde in haar toespraakje de mogelijkheid dat op een schaal met fruit de citroen dan welis waar uitgeknepen is, maar dat er wellicht nog andere vruchten liggen waar iets aan gesneden kan worden. Tjitte Weber houdt het er op dat tiet cursuspakket niet kan worden ingekrompen, zoals sommige politici opperen. „Als het zo doorgaat moet de Meesterserie verdwijnen. Want die kost geld. Cursussen leveren ;eld op. In elk geval i het sei zoen 1992/1993 plaats voor de ze succesvolle serie ingeruimd. Wellicht omdat volgens K&O- voorzitter Bob Hageman „aan het huidige culturele en educa tieve aanbod van K&O het laagst mogelijke prijskaartje voor het gemeentelijk bestuur hangt"? Wethouder Koek (cul tuur) beweert in hetzelfde boek je dat „menig grote stad in Ne derland op het door K&O sa mengestelde muziekprogram ma jaloers kan zijn." Wellicht wordt de soep toch niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend en worden K &0 en de gemeente het nog Naast alle kommer en kwel toch ook vreugde bij Weber en de concertliefhebbers, want ne gen concerten in de Meesterse rie door Forum Philharmonisch KLINGEN Orkest, Brabants Kamerorkest en Het Residentie Orkest doen velen watertanden. Vooraf gaand aan elk concert kan, evenals vorig seizoen, op de maandagmiddag een toelich tende cursus worden gevolgd. Daarin gaat docente Mies Al- barda dieper in op één of meer werken uit het programma. En er kan nog een korting af voor K &0-inschrijvers t/m 25 jaar: die rotterdam jan rusdam Hoe modem is de Nederlandse archi tectuur eigenlijk? Architectuurcritici hebben daarover, vooral in tijdschrift artikelen, al eens het een eh ander ge zegd. De vraag krijgt weer een nieuwe impuls na het zien van de expositie van het werk van tien jonge architec ten (bureaus) bij het Architectuurin stituut in Rotterdam. Verbondenheid met de moderne traditie is bij vrijwel al deze architecten terug te vinden. Maar zijn zij ook de werkelijk vernieu wende geesten in de architectuur? De expositie in het Architectuurin stituut was vorig jaar te zien tijdens de Vijfde Internationale Architectuur tentoonstelling van de Biënnale van Venetië. Landen uit de hele wereld waren hier vertegenwoordigd met het werk van befaamde bouwmeesters als Richard Meijer, James Stirling en Ren- zo Piano. Nederland exposeerde ech ter het werk van een jongere, nog niet gearriveerde, generatie architecten. Deze tentoonstelling, onder het motto 'Modernisme zonder dogma' is nu in Nederland te zien. Verschillen Het thema van de Biënnale was 'Meesters en leerlingen'. Maar in de ogen van de Nederlandse organisato ren, de Rijksdienst Beeldende Kunst en het Nederlands Architectuurinsti tuut, is in Nederland nauwelijks spra ke van een meester-leerlingverhou ding. De meeste lering, hier'te lande, wordt getrokken uit de 'lessen' van de moderne architectuur uit de eerste helft van de twintigste eeuw. De expositie omvat in totaal 38 pro jecten van tien jonge architecten (bu reaus) en geeft in foto's, maquettes, tekeningen en ontwerpschetsen een beeld van de verschillende manieren waarop de jongere generatie zich aansluit bij de moderne traditie. Het gepresenteerde werk maakt duidelijk dat, hoe authentiek en verschillend het werk ook is, de kenmerken, in vormen en technieken, van de mo derne architectuur in vrijwel ieder project aanwezig zijn. Ook al lijken de jongere architecten net als hun oudere collega's uitslui tend aandacht te hebben voor het moderne verleden, toch vallen er ook verschillen te signaleren. Een wezen lijk verschil tussen de twee lichtingen is de vrijere omgang met het moderne verleden, constateert Hans Ibelings in de begeleidende catalogus. Zijn con clusie luidt dat voor de jongere gene ratie architecten de moderne traditie geen bindend principe is, rr waardevrije inspiratiebron vrijelijk geput kan worden. Het resul taat van deze houding wordt gety peerd als een 'modernisme zonder dogma'. 'Maskerade' De expositie geeft uiteraard geen doorsnee beeld van de Nederlandse architectuur anno 1992. Atwr/ig is bijvoorbeeld de schare jonge archi tecten die voor grote commerciële bureaus of voor projectontwikkelaars werkt. De expositie gaat vooral over wie en wat de toon aangeeft in Neder land. Het is een onderstreping van de opvatting dat. in tegenstelling tot an dcre Europese landen, postmodemis me. traditionalisme en classicisme in Nederland nauwelijks voet aan de grond heeft gekregen. 'Moderne ar- Deze constatering zal de Delftenaar Grandpré Molière, in Nederland de belangrijkste vertegenwoordiger van het traditionalisme in de architectuur, ongetwijfeld doen omdraaien in zijn graf. Maar ook Henk Engel en Erik Terlouw roeren zich in een beschou wing in het deze week te verschijnen 'laarhoek Architectuur in Nederland 1991-1992'.Zij noemen de moderne architectuur die op dit moment in Nederland 'bon ton' is. een gedateer de stijlvorm. „Weliswaar zijn de dog ma's en de scherpe kanten verdwe nen. maar de aanspraak op moderni teit en een eeuwige jeugd blijft be staan. Echter, zoals altijd waar men zijn jeugd tracht te bewaren, hebben we hier te maken met een maskerade van gespeelde onsch uld. seizoenoverzicht: „Met het voor-elk-wat-wils- principe in gedachten". Toch voert, net programma overzien de. toneel de boventoon. Toneel dat niet altijd even hapklaar ia. Wat te denken bijvoorbeeld van een voorstelling als Bremer Freiheit' van Reiner Wemer I assbinder? Volgens Wallis de Vries zit er echter beweging in het publiek. Dat wil zeggen dat het vaker naar vernieuwende, niet al te gemakkelijke voorstel lingen durft te komen. Vandaar de keuze voor een repertoire van een wat zwaarder kaliber. kunnen voor 100 gulden een abonnement op de gehele serie kopen. K&O zet ook de succesvolle internationale pianistenserie voort, waarin onder anderen Ju ne Yajung Choi. Salvai.in Sp.t no en Aquiles Delle Vigne aan bod komen. Verder op het K&O-program ma de koffieconcerten op zon dagmorgen met o.a. het lona Kwartet, Vera Beths en het Leo nardo trio, de kamermuziek concerten op de vrijdagavond in de Kapelzaal, oude muziek in De Lakenhal en bij Oudheden, de concerten in de Lokhorst- kerk, de divertissements- en vo calistenserie. In totaal zullen vijftig lunch concerten, waarop jonge veel belovende solisten van hun kunnen blijk geven, op de don derdagmiddag worden georga niseerd. Volgens de trotse Tjitte Weber een seizoenprogramma dat wellicht het meest uitge breide is van de laatste jaren. „Politici denken vaak dat K &0 op de bovenlaag van de be volking mikt. Maar dat is zeker niet het geval. We streven be wust naar een zo breed moge lijk publiek. Proberen mensen ook nedendaagse muziek te la ten waarderen. Alleen doen wij dat niet op één avond tegelijk. Dan lopen de mensen weg. Wij verpakken die moeilijke heden daagse muziek in een program ma. Klemmen die tuvsen Mo zart en Beethoven in. En dan blijken de mensen het heel leuk te vinden." Van daadwerkelijk modernisme is. in de ogen van de auteurs, helemaal geen sprake. De verwijzingen naar de 'heroïsche periode' van ae moderne architectuur noemen zij „puur uit wendig. een teruggrijpen naar oude vormen, aangevuld met een aantal moderne frivoliteiten die weggelopen lijken uit de jaren vijftig. Een opnieuw doordenken van het ideeëngoed van de modernen is niet aan de orde. We hebben hier te maken met een merk waardige variant binnen het brede spectrum van het postmodernisme. Wat dat betreft is de Nederlandse ar chitectuur geheel bij de tijd." Df nprulllf MoóernWmr mnikt dogma ht) bd Nrdrrland* Architectuurinstituut, WrMrr*ingrl 10 in Rotterdam duurl tol m mei 2 auguttiH. Openingstijden: dl l/m n 10-17 uur twredr pinksterdag II 17 uur. KunstRai: meer kwaliteit en avantgarde AMSTERDAM FRAN^OtSE Dc achtste KunstRai onder leiding van de nieuwe direc teur Erik Hermida onder scheidt zich van de vorige door een grotere nadruk op kwaliteits- en avantgarde kunst. Het aantal deelnemer* is teruggebracht van 110 naar 80. waaronder 69 Ne derlandse en 11 buitenlandse galeries. De zesdaagse beurs voor hedendaagse kunst pre senteert tot en met maandag grote namen als Armando en 1 ik chertm.t.ii hrrngl ook verrassingen als Berend Strik, de vroegere Oostduitser Via Lewandowskv en dc I Islan der Thorvaldur Thorsteins- son. De koersverandering heeft inderdaad vruchten ah geworpen: door het kaf van het koren te scheiden cn het uitsluiten van toegepaste tarnt, is do kw.iiitcit om dan vongc jaren I kleinere omvang voorkomt boven dien dat dc bezoeker door dc bomen het bos niet meer ziet. Het becldcnplein in het midden is wat aan de volle kant. maar toont wel mooie werken van onder anderen Carcl Visser, Ijoo Vroegindc- weij en Ronald Tolman De organisatie heeft Hermida echter heel wat hoofdbre kens gekost. De afwijzing van 20 deelnemers aan dc vorige KunstRai leidde tot een woe dende open brief van zeven galeriehouders, die stelden dat er sprake was van ordi naire vriendjespolitiek. Her mida wist zich echter ge steund door een zware ad viescommissie. Juryvoorzitter Fred Wage- mans maakte dinsdag be kend dat I vel ine Visser (Snoei). Tempi Wolf (Dela four), Rob Rn (Van KMm* pen). Ko Aarts (Sieendrukke rij Amsterdam). Tiong Ang (Van Rooyi, Ab van Hanc gem lAri k MM mi In rend Strik (Foas Weiter») zijn genomineerd voor de Triple P-prijs van 25.000 gulden. I>c winnaar wordt vrijdag be kendgemaakt. De KunstRai (Hollandhal RAI Trntoonafrlllngsrcn- trum) duurt van woensdag tot rn mei vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en van zater dag lot en met maandag van I I 'KI M I" 'Hl uur I gangsprijs bedraagt 15 gul den, C|P-houders betalen II) gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13