Dinosauriër na grote klap verdwenen? PTT deelt jodiumpillen uit Broeikaseffect ook op 90 kilometer hoogte te zien Wetenschap Grotere overlevingskans na levertransplantatie Afrikanen koken op zonne-energie DINSDAG 2 JUNI 1992 8 Aarde honderden jaren gegeseld met bijtende en dodelijke neerslag Afgedankte kernkoppen heelal in? den haag Stuur overtollige kernkoppen met raketten het heelal in of sla ze op in de oceaanbodem. Die mogelijkheden voor de verwijdering Van plutonium en hoog verrijkt uranium uit de af gedankte kernwapens, somt het onderzoeksbureau CRS van het Amerikaanse Congres op. Deze verwijderingsmethoden kosten veel geld en bovendien is volgens het CRS-rapport de veiligheid een probleem wanneer bijvoorbeeld de lancering van een raket mislukt en de raket met radioactieve inhoud terugvalt op aarde. Andere mogelijkheden zijn volgens de CRS het vermengen van het plutonium en uranium met kernafval. Dit mengsel moet dan ondergronds worden opgeborgen. Het zal echter nog 20 jaar du ren voordat een definitieve ondergrondse opslagplaats voor kernafval in de VS in bedrijf komt. De laatste mogelijkheid die de CRS noemt is het gebruik van het kernwapenmateriaal in kern centrales. Dit heeft volgens de CRS het voordeel dat de energie uit kernkoppen gebruikt wordt voor het opwekken van stroom. Dan zijn echter nieuwe fabrieken nodig om de kernbrandstof te vervaardigen. Neushoorn staat in de kou kyoto» De wereldconventie over handel in bedreigde dier- en plantsoorten (CITES) heeft amper stilgestaan bij de kritieke toe stand van de neushoorn. CITES verbood in 1977 alle handel in neushoorns, maar het aantal blijft jaarlijks afnemen. Er leven er nog maar minder dan 11.000 in het wild, en vier van de vijf soor ten zijn bedreigd met uitsterving. Het dier wordt nog steeds af geschoten vanwege zijn hoorn. In Azië wordt die als een me disch wondermiddel gebruikt tegen alle mogelijke kwalen, van epilepsie tot malaria en vergiftigingen. In Taiwan brengt de hoorn bijna 100.000 gulden per kilo op. Maar ook aan andere li chaamsdelen van de neushoorn worden geneeskrachtige ver mogens toegeschreven. Het bloed van het beest zou helpen te gen menstruatieproblemen, de nagels tegen koorts, het vlees om krachten op te doen, de uitwerpselen als laxeermiddel, de penis als liefdewekkend middel en de urine tegen ademhalingsproble- 1992 AD: omloop duurt 93 jaar den haag Het Europese observatorium ESO bij het Duitse Mün- chen heeft een foto vrijgegeven van de pas ontdekte kleine pla neet 1992 AD, de verst verwijderde in ons zonnestelsel. Het he mellichaam werd op 9 januari van dit jaar in de VS ontdekt. De foto werd onlangs genomen op het ESO-observatorium in La Sil- la (Chili). De 1992 AD heeft een diameter van 1 r>0 kilometer en beweegt zich van alle tot nu toe bekende kleine planeten in het zonnestelsel in de meest extreme baan. Deze loopt van net bin nen de omloopbaan van Saturnus tot ver buiten die van Neptu- nus. De planeet doet daar 93 jaar over. In 2037 is de planeet het verst van de zon verwijderd, namelijk 4.850 miljoen Idlometer. Toen de foto werd genomen, bevond 1992 AD zich op een af stand van 1.297 miljoen kilometer van de zon. Volgens een nieuwe theorie zijn de dinosauriërs niet gestorven door de grote klap, maar door het onleefbare klimaat met dodelijke neerslag, dat daarna ontstond. archieffoto cpd utrecht «anp De overlevingskansen na een le vertransplantatie zijn de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. On geveer 60 procent van de vol wassen patiënten is na 10 jaar nog in leven. Naar schatting zijn de komende tijd jaarlijks 35 tot 126 levertransplantaties in ons land nodig. Jaarlijks komen er 70 donorlevers beschikbaar. Dat blijkt uit een onderzoek uitgevoerd door de Erasmus Universiteit in Rotterdam. In Groningen werden tussen 1989 en 1991 jaarlijks gemiddeld 30 transplantaties verricht. Onge veer 50 patiënten melden zich jaarlijks aan en dat aantal is al sinds 1989 stabiel. De onderzoekers bekeken alle 111 levertransplantaties die tus sen 1979 en 1991 in Groningen zijn uitgevoerd. Tussen 5 en 10 jaar na de transplantatie is geen van de patiënten overleden. Dertien procent van de volwas senen heeft een tweede trans plantatie nodig, bijna altijd bin nen een iaar na de operatie. In tegenstelling tot de ervaringen bij nier- en harttransplantatie zijn er naar verhouding weinig problemen met afstoting van de donorlever op lange termijn. Na een jaar is een stabiele situatie bereikt die vrijwel overeenkomt met het leven van een gezonde volwassene. Een levertransplantatie kost gemiddeld 260.000 gulden, in clusief 10 jaar nazorg. Zonder een nieuwe lever komen de kos ten voor behandeling van de le verziekte op 56.000 gulden per patiënt. Een transplantatie kost per gewonnen levensjaar tussen de 64.000 en 79,000 gulden, in dezelfde orde van grootte als de kosten bij harttransplantatie. Het 'Gat van de Dino sauriërs' lijkt eindelijk ge vonden. Er is vele jaren ge zocht naar dat 65 miljoen jaar oude litteken van kos mische oorsprong, dat de plaats markeert waar zich toen een ramp van onge kende omvang afspeelde: de inslag van een tientallen kilometers grote planetoï de. den haag ben apeldoorn Een ramp die al spoedig wereld omvattende gevolgen had: ja renlange duisternis door in de dampkring ronddrijvend stof dat het zonlicht blokkeerde; de bijna totale vernietiging van de ozonlaag; geweldige branden; een na de duisternis intredend broeikasstadium en als klap op de vuurpijl waarschijnlijk ook nog zure regens die misschien wel duizenden jaren aanhiel den. Het laatste is een heel re cente theorie. Rare jongens, die dino sauriërs. We vinden hun ver steende restanten, in alle vor men en afmetingen, vrijwel overal op aarde, maar we weten nog steeds niet zeker hoe en waardoor ze nu precies, 65 mil joen jaar geleden, massaal de geest gaven. De meest aanne melijke theorie: de oerdraken stierven vrij plotseling uit als ge volg van de inslag van een reu zen meteoriet (een planetoïde). Daar is veel voor te zeggen, vooral nadat, twaalf jaar gele den, in de 65 miljoen jaar oude grenslaag tussen het Krijttijd- perk en het Tertiair sporen van die kosmische berg en van toen gewoed hebbende, uitgestrekte branden werden gevonden. Duivels Straat Gezien het wereldomvattende karakter van de ramp moet de krater zeker flinke afmetingen hebben gehad; Nederland zal er grotendeels een plaatsje in heb ben kunnen vinden! Alleen, waar is dat enorme gat? Het heeft er alle schijn van dat het half verscholen ligt onder het Mexicaanse schiereiland Yuca tan en de bodem van de Caribi sche Zee. Tien jaar geleden al werd, door merkwaardige magneti sche eigenschappen van het ge steente in dat gebied, vermoed dat in het gebied ooit een gi gantische inslag had plaatsge had, maar pas vorig jaar kreeg men een idee van de enorme afmetingen van de bedolven krater: minstens 180 kilometer. Het plaatsje Chicxulub ('Duivels Staart' in de taal van de Maya's) op Yucatan ligt er precies mid den boven. De monsterachtig grote krater heeft dan ook die naam gekregen. Een team van Mexicaanse en Amerikaanse onderzoekers heeft een groot aantal boor- monsters geanalyseerd. In vrij wel alle onderzochte fragmen ten zijn de overduidelijke teke nen gevonden van de enorme inslag: versplintering, glasachti ge lichaampjes en mineralen als kwarts en veldspaat met sterk gedeformeerde ('geschokte') kristalstructuur. Het gebied waar de inslag plaatsvond bevatte dikke krijtla- gen als gevolg van miljoenen ja ren lange verdamping van (zee- )water. Tijdens de inslag in die lagen kwam een enorme hoe veelheid C02 (kooldioxide, thans een berucht broeikasgas) vrij. Analyse van bepaalde fossiele sporen had, begin dit jaar, ech ter aan het licht gebracht dat di rect na de inslag sprake was van een kortdurende, sterke afkoe ling gevolgd door een plotselin ge opwarming die vele duizen den jaren aanhield. Aan de hand van de boor- monsters menen de onderzoe kers dit fenomeen te kunnen ontraadselen. Grote delen van de kalkbeddingen bevatten ook caJciumsulfaatlagen tot soms een kilometer dikte. Bij de ko lossale inslag werden grote de len daarvan abrupt verdampt waardoor, behalve C02, triljoe nen tonnen zwaveldioxide in de dampkring terecht kwamen. Bovendien vond de inslag ge heel of gedeeltelijk plaats in zee, zodat honderden, duizenden kubieke kilometers zeewater als oververhit stoom de lucht wer den ingeblazen. Dit vormde met het calciumsulfaat druppel tjes ('aerosols') van puur zwa velzuur. Dodelijk zuur Na korte tijd was een groot deel van de aarde gehuld in een zuur gordijn dat het zonlicht tegen hield. De afkoelende en verdui sterende werking daarvan moet, zo denkt men, veel groter zijn geweest dan dat van al het stof dat hoog in de atmosfeer rond dreef. Vermoedelijk daalde de tem peratuur door beide (aerosols en stof} binnen enkele weken na de inslag tot ver onder het vriespunt. De voedselketen stortte als een kaartenhuis in een. Tot overmaat van ramp ging het regenen en/of sneeu wen; misschien hing er ook wel een permanente, ijzige, zurige smog. En niet dagen- of weken lang, maar misschien wel hon derden jaren. Regen, sneeuw of smog: het was bijtend, dodelijk De onderzoekers hebben ge poogd zich een beeld te vormen van de totale hoeveelheid daar van in de dampkring en de ge volgen als dat allemaal binnen enkele jaren neerregent. Men komt op vijf tot 50 kilo gecon centreerd zwavel- en salpeter zuur per vierkante meter aard oppervlak in ongeveer drie jaar. Dat daama de broeikaswer king van het kooldioxide de overhand kreeg, mocht voor meer dan 70 procent van alle le vensvormen, inclusief de dino sauriërs, niet meer baten. Mis schien waren ze al overleden tij dens de korte 'ijstijd' vlak na de grote klap; misschien kregen de overlevenden daarna pas de ge nadeslag door jarenlange, zure hoosbuien. Hoe het ook zij; toen de aarde weer wat warmer begon te wor den en de nevels van de cata strofe waren opgetrokken, ver lichtte de zon een mondiaal kerkhof van onbeweeglijke ge raamten. Voorzichtig waagden enkele, diep in de aarde verbor gen gebleven, kleine zoogdieren hun spitse snuiten naar buiten; ze ademden een nieuwe, onge woon frisse lucht in. De lucht van het prille Tertiair. Post ingeschakeld als het mis gaat in kerncentrale Borssele herman damveld Het bestuur van de kerncentrale Dodewaard willen de bevolking nu al jodiumpillen verstrekken. Hun collega's van de centrale Borssele lijken echter meer te voelen voor het verzenden van pillen per post bij het begin van een ongeval. Jodium heeft namelijk de ei genschap dat het zich ophoopt in de schildklier. Bij een kern ongeval komt radioactief jodi um vrij. Door de inname van jo diumpillen kan dan worclen voorkomen dat de schildklier besmet raakt met radioactief jo dium. De pillen werken alleen maar, als men ze inneemt voor de radioactieve wolk overtrekt. In de Rapportage Kemonge- vallenbestrijcling van minister Alders van Milieubeheer staan lure mogelijkheden van verde ling van de jodiumpillen be schreven: van tevoren of tijdens een ongeval. Vanuit medisch oogpunt verdient het de voor keur dat de mensen van tevoren beschikken over de pillen, schrijft de staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en cultuur in een bijlage bij het rapport van Alders. Minister Alders wijst er echter op dat van tevoren uitdelen ook nadelen heeft. Zo kan de inna me van meer dan 20 pillen bij kinderen tot problemen aanlei ding geven. Pillen kunnen zoek raken. Verder kunnen negatieve psychologische en sociale ge volgen bij de bevolking optre den. Daarom kiest de regering De kerncentrale In Borssele. Mocht het er ooit fout gaan, dan komt de PTT jodiumpillen langsbrengen bij de omwonenden. archieffoto ».anp niet. De vraag of van tevoren jo diumpillen uitgedeeld worden, laat de regering over aan de plaatselijke bestuurders. De regering legt echter wel een voorwaarde op: de bevol king dient binnen zes uur na melding van een ongeval te be schikken over de jodiumpillen. Ook moeten de plaatselijke au toriteiten er voor zorgen dat ze de bevolking binnen deze zes uur voorlicht over hoeveel pil len men moet slikken en welke de bijwerkingen zijn. Het rap port van Alders gaat niet in op de vraag of dit binnen de gestel de zes uur uitgevoerd kan wor den. Wel blijkt uit het rapport dat men bij de kerncentrale Borsse le voorstander is van verdeling van pillen vooraf, vanwege de optimale medische bescher ming die dit geeft. De autoritei ten rondom de kerncentrale Dodewaard wijzen dit om psy- chologische-sociale redenen af. Jodiumpillen worden uitge deeld „in de beginfase van een ongeval door middel van de PTT". Alders zwijgt echter over de vraag of PTT'ers in het begin van een kernongeval bereid zijn stad en land af te gaan met jodi umpillen en welke stralingsbe lasting ze daarbij op zullen lo pen. nairobi» ips De bewoners van Afrika die al eeuwenlang voor hun energie van hout afhankelijk zijn, en nu geplaagd worden door ont bossing en droogte, hebben de zonne-energie ontdekt. In Ke nya en Uganda wordt voor zichtig geëxperimenteerd met de zogenaamde zonne-fomui- zen. „Koken op zonne-energie is hèt antwoord op onze pro blemen", zegt bisschop Li vingston Mkoyoya van Ugan da. Hij doet mee aan het test programma van het in Oos tenrijk ontwikkelde 'osolaire fornuis'. Het fornuis is voor zien van twee glasplaten die de zonnestralen opvangen en de met aluminium bedekte oven tot 170 graden kunnen Toen Merz het zonne-for- nuis zag, raakte hij ervan over tuigd dat dit de taak van de Afrikaanse huisvrouw wel eens wezenlijk zou kunnen verlich ten. In 1989 keerde hij naar Afrika terug en begon het pro ject 'Koken op zonne-energie' in het stadje Eldoret in West Kenya. „Het fomuis kan zowel op het platteland als in de steden worden gebruikt. Het is snel in elkaar te zetten, gemakkelijk in het gebruik en heeft bijna geen onderhoud nodig", aldus de timmerman Samuel Kabig- wa Merz is van-plan een pro- duktiebedrijf voor zonne-for- nuizen te openen. Bisschop Mkoyoyo wil het zonne-for- nuis introduceren in de arme wijken van de Ugandese hoofdstad Kampala. den haag ben apeldoorn Braziliaanse onderzoekers maakten onlangs bekend dat zij op 90 kilometer hoogte in de dampkring tekenen hebben ge vonden, die in verband ge bracht kunnen worden met een globale opwarming van de aar de. bekend als het 'broeikassta dium'. Heel bijzonder, want de gehe le weermachinerie speelt zich doorgaans af in de onderste laag van de dampkring, de tro posfeer, die tot maximaal vijf tien kilometer hoogte boven het aardoppervlak reikt. Het broei kaseffect, in de vorm van we reldwijde opwarming, zal zich dan ook voornamelijk in die troposfeer plegen te manifeste- Toch is er sprake van bij-ef fecten die door dit ingewikkelde proces worden opgeroepen en één aspect daarvan menen de onderzoekers nu te hebben ge vonden. Of liever gezegd: tussen 1972 en 1987 te hebben geme ten. Ongeveer 60 jaar geleden ont dekten geofysici een heel merk waardige atmosferische laag op 90 kilometer hoogte boven de zeespiegel. Merkwaardig, om dat deze ijle en ongeveer tien kilometer dikke laag natrium- deeltjes bevat. Vreselijk weinig (gemiddeld 1 deeltje per tien miljard andere), maar toch heel bijzonder want hoe komt dat natrium daar zo hoog? De enige verklaring is dat het daar door in de dampkring ver brandende meteoren (of 'val lende sterren') wordt gebracht. Deze van buiten de aarde af komstige, zeer snelle brokjes materie bevatten zekere con centraties natriumverbindin- gen. Daar komt nog bij dat de gemiddelde hoogte waarop de meeste meteoren in de damp kring verbranden 85 kilometer bedraagt. Temperatuurdaling Sinds 1972 houden de onder zoekers het gedrag van de natri um-laag met behulp van laser- infrarood-metingen in de gaten. Onlangs maakten zij wereld kundig dat deze laag tussen 1972 en 1987 ruim 700 meter is gedaald, ongeveer 50 meter per jaar. Die waarde is, volgens de Brazilianen, consistent met de aanname dat daaraan een glo bale temperatuurdaling, in de atmosfeer boven 50 kilometer hoogte, van vijf graden (in vijf tien jaar) ten grondslag ligt. En die daling moet worden veroorzaakt door dezelfde broeikasgassen, kooldioxide, methaan, nox'n en cfk's. die in de troposfeer zorgen voor het invangen van infrarode straling (warmte), maar daarentegen in de mesosfeer (boven 40 kilome ter hoogte) juist meer infrarood de ruimte in dirigeren (afkoe ling). Door die afkoeling van de ho ger gelegen, atmosferische re gionen is de dichtheid en dus het 'draagvermogen' van die la gen i Dat 2 de geringere hoogte van de natri um-laag kunnen verklaren. Op grond van de toename van de genoemde broeikasgas sen gedurende de afgelopen twintig jaar, stelde onder meer de World Meteorological Orga nisation (WMO) in 1989 vast dat de globale, atmosferische afkoe ling tussen 40 en 60 kilometer hoogte gedurende die tijd 2,5 graden was. Dat is de helft van de waarde die Braziliaanse me teorologen vaststelden, uitgaan de van de 700 meter-daling van de natrium-laag tussen 1972 en 1985. Andere wetenschappers zijn dan ook van mening dat er een andere oorzaak voor die daling moet worden gezocht. Mis schien zijn er nog onbekende verticale bewegingen in de dampkring in het spel en heeft de natrium-laag in feite niets met de 'vallende sterren' van doen. En dat laatste suggereert weer dat de lichte daling van de natrium-laag niet in verband hoeft te staan met broeikasver schijnselen boven het aardop pervlak. Det neemt echter niet weg dat het gedrag van de natrium- laag in de komende jaren met grote belangstelling zal worden gadegeslagen. Want het zou best eens zo kunnen zijn dat we de duidelijkste symptomen van het broeikasstadium niet in on ze directe omgeving, maar juist hoog daarboven moeten zoe ken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8