Sjeik bood aan O Y te redden Werken bij Euro Disney is beslist geen sprookje Economie Wanbeleid is meestal oorzaak faillissement Kostenbeheersing werpt vruchten af bij ECN Philips klinkt eindelijk als muziek in Europese oren PtNSDAG 2 JUN11992 7 Coca-Cola investeert in Oost-Europa Atlanta Het Amerikaanse drankenconcem Coca-Cola wil tot en met 1995 bijna 1 miljard dollar investeren in Oost- en Cen- traal-Europa. In de voormalige DDR vindt de grootste investe ring van het Amerikaanse drankenconcem plaats. Daar zal Co ca-Cola de komende jaren in totaal 450 miljoen dollar investe ren. Andere landen die van de investeringen profiteren zijn: Hongarije, Tsjecho Slowakije. Roemenië, Rusland, Oekraïne, Bulgarije, Joegoslavië, Albanië en de Baltische republieken Est land, Letland en Litouwen. Bankpresident Ciampi slaat alarm rome» President CiaiTipi van de Italiaanse centrale bank is zeer bezorgd over de economische situatie van zijn land. Volgens hem moet de overheid dit jaar nog 45 miljard gulden bezuini gen. In 1993 moet er dan nog eens voor 150 miljard gulden in de uitgaven worden gesneden om te voorkomen dat Italië de „Eu ropese boot'' mist. Ciampi pleit onder meer voor belastingver hoging, bevriezing van de (ambtenaren)salarissen, invoering van een eerlijker fiscaal systeem en bestrijding van de belastingont duiking. President Russische bank treedt af moskou De president van de Russische centrale bank, Georgi Matjoechin, is gisteren afgetreden omdat het volgens hem „on mogelijk" is verder te werken wegens gebrek aan steun van het parlement. Matjoechin en zijn plaatsvervanger Vladimir Rass- kasov maakten hun al aangekondigde ontslag bekend nadat zij in het parlement verantwoording hadden afgelegd voor hun be leid. De leiding van de centrale bank ligt al enkele weken over hoop met het parlement omdat dat het monetaire beleid te strak vindt. Rusland is gisteren officieel toegelaten tot het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF). Leningen laten echter nog even op zich wachten, omdat Moskou nog heel wat werk moet verrich ten voordat er een bevredigend hervormingsprogramma op tafel ligt, aldus eerflMF-woordvoerder. Jaarbeurs breekt records utrecht» De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft in haar jubileumjaar - de beurs bestond vorig jaar 75 jaar - alle records gebroken. Dat blijkt uit het gistermiddag verschenen jaarverslag. In totaal nam de nettowinst 4,8 miljoen gulden toe tot 7,5 mil joen gulden. De omzet nam in vergelijking met 1990 met ruim 14 miljoen gulden toe tot 135,4 miljoen gulden. Londen verhinderde verkoop Canary Wharf Olympia York (O Y) had niet ten onder hoeven gaan. De sjeik van Dubayy, Maktoum al Maktoum, bood het Canadese vastgoedimperium enkele weken geleden 600 miljoen pond (1,9 miljard gulden) voor het vastgoedpro ject Canary Wharf in de Londense Docklands. De trans actie werd verhinderd door de Britse regering. londen» j. warner c blackhurst-the independent Als de verkoop door was gegaan zou O Y waarschijnlijk van een faillissement zijn gered. Het monsterproject Canary Wharf wordt gezien als de molensteen om de nek van de gebroeders Reichmann, de eigenaren van 0& Y. O Y werd vorige week don derdag gedwongen surséance van betaling aan te vragen voor zijn Britse activiteiten omdat overleg met de banken over fi nanciële steun niets opleverde. Al eerder verkreeg de project ontwikkelaar uitstel van beta ling voor zijn Canadese activi teiten. Premier Major heeft al laten weten dat O Y het zon der Britse overheidssteun zal moeten doen. Het is niet bekend of de sjeik opnieuw bereid is voor Canary Wharf te bieden nu O Y is be zweken onder de hoge schulden die werden gemaakt om het kantorencomplex te kunnen re aliseren. De sjeik liet zijn investering destijds afhangen van het feit of de Britse regering zou besluiten om de Isle of the Dogs, het ge bied in de Docklands waar Ca nary Wharf staat, voor nog eens vijf jaar aan te wijzen als een speciale ondernemerszone. Be drijven gelegen binnen zo'n on dernemerszone krijgen allerlei belastingvoordelen toegescho ven. Voor de Isle of the Dogs gold al een speciale onderne- daarvoor liep vorige maand af. De regering weigert'een nieuw contract af" te geven uit vrees dat zo'n gebaar wordt gezien als een subsidie voor het overeind houden van Canary Wharf. Volgens de Reichmanns had het vastgoedproject tot een goed einde kunnen worden ge bracht als de regering meer had meegewerkt en haar vertrou wen in het project had uitge sproken door een aantal ambte- narendepartementen naar Ca nary Wharf over te brengen. De regering zou verder hebben ver zuimd het gebied van een goe de infrastructuur te voorzien, daarmee de kans op succes nog verder verkleinend. „De rege ring gedraagt zich miserabel", aldus een woordvoerder van de Reichmanns. „Nadat ze eerst voorop liep bij pogingen de Docklands nieuw leven in te blazen, doet ze nu net of ze ner gens mee van doen heeft." Andere belanghebbenden voor de koop van Canary Wharf zijn de Hongkongse miljardair Li Ka-Shing, de staatsinveste- ringsmaatschappij van Singapore en het Brits-Ameri kaanse conglomeraat Hanson. Canary Wharf staat nog gedeel telijk in de stijgers. O Y denkt zo'n 500 miljoen pond (1,6 mil jard gulden) nodig te hebben om het project te kunnen vol tooien. 'Vendex stoot warenhuizen V D niet af m haag »gpd Li Ka-Shing, miljardair uit Hongkong, wordt in financiële kringen getipt als een van de mogelijke redders van Canary Wharf. tow ap Het uitlekken van een kritische brief van de aandeelhouders- commissie van Vendex heeft gisteren tot spoedberaad geleid lussen leden VU de eHnuiiss,,. en de directie van Vendex Inter national. Naar aanleiding van de kritische brief, waarin onder meer de suggestie wordt gewekt dat Vendex moet overwegen de V D-warenhuizen af te stoten, hebben directie en aandeelhou derscommissie eensgezind la ten weten dat daar geen sprake van zal zijn. Voorzitter mr. A. Barge van de commissie laat met grote stel ligheid weten dat uit de brief absoluut niet mag worden ge concludeerd dat Vendex be langrijke onderdelen moet af- BtDtsn. ..De mmmhwtr heeft onder meer tot taak kritisch te zijn. Maar wij keuren het beleid van de directie niet af', aldus de voorzitter van de commissie, waarin vijf belangrijke Vendex- families zijn vertegenwoordigd. In de brief aan de ruim BH) aandeelhouders dringt de aan deelhouderscommissie er op aan dat de Vendex-directie 'strategische keuzes maakt', economenjargon voor het afsto ten van bedrijfsonderdelen. Het belangrijkste mikpunt van kri tiek van de commissie zijn de slecht draaiende V& D-waren huizen. die vorig jaar een verlies van 60 miljoen gulden leden. Werknemers pakken massaal hun biezen marne-la-vallee hans gertsen correspondent Overuren die niet of maar ge deeltelijk worden uitbetaald. Twee keer per dag lang en in je eigen tijd in de rij staan voor het kledingdepot. Ongunstige werk tijden en salarissen waar na af trek van vaste kosten niet veel van over blijft. Constant op je vingers worden gekeken en on danks dat alles verplicht zijn te blijven glimlachen. Het is slechts een greep uit de lange lijst klachten van duizen den medewerkers van E.uro Dis ney, die amppr twee maanden na de opening van het grootste pretpark ter wereld hun biezen alweer hebben gepakt. „Wij schatten dat sinds begin dit jaar vijf- tot zesdbizend medewer kers ontslag hebben genomen", zegt Roger Dupont, kaderlid van de Franse communistische vak bond CGT. Disney zelf weigert cijfers te noemen. Die zijn, net zoals de bezoekcijfers, bedrijfs geheim. Hopen op iets anders De oorzaak voor de massale uit tocht is volgens de vakbonds man duidelijk: Disney vraagt te veel van zijn medewerkers en betaalt ze er niet naar. De 22-ja- rige Maartje Mof uit Den Bosch en haar vriendin Mirjam uit Leeuwarden bevestigen het ver haal van de vakbondsman. „Ik hou 320 gulden zakgeld per maand over als ik boodschap pen heb gedaan", vertelt Maartje. Ze werkt als gastvrouw ('greeter' in Disney-jargon) in een van de luxe hotels net bui ten het eigenlijke pretpark. Ze verdient bruto 6.500 franc (bijna 2.200 gulden) per maand. Netto blijft daar zo'n 1.600 •gulden van over. Maartje moet Disney vervolgens 2.100 franc (700 gulden) per maand betalen voor het gebruik van het twee kamer-appartementje dat ze met drie collega's deelt. De ei gen bijdrage aan de openbaar vervoerskaart voor de regio Pa rijs kost Maartje nog eens 200 franc per maand en per maal tijd die ze in het hotel nuttigt, moet ze 20 franc betalen. „Je houdt inderdaad niet veel over", zegt Maartje. Ze vindt het niet vreemd dat duizenden 'cast members' zoals Disney haar medewerkers noemt, het alweer voor gezien hebben gehouden. Zelf is ze nog niet van plan om op te stappen. In ieder geval niet zon der een andere baan op zak te hebben. „Ik kijk wel naar iets anders uit", geeft ze toe. Maar tegen beter weten in hoopt ze nog steeds dat het allemaal be ter wordt. Dat ze ergens een be taalbare kamer kan huren met wat meer privacy, zodat ze ook eens vrienden kan laten overko- Ontmoedigen Vakbondsman Roger Dupont voert al maanden een soort kruistocht tegen de werkom standigheden bij Euro Disney. Tot nu met matig succes. Het aantal vakbondsleden bij de amusementsgigant is gering en vanwege het grote aantal bui tenlanders dat in het pretpark werkt, valt het niet mee het per soneel te organiseren. „De bui tenlanders kennen het Franse vakbondssysteem niet. Boven dien doet Disney er alles aan om de werknemers te ontmoe digen lid te worden van een 'vreemde' vakbond. Ze hebben een eigen vakbond in het. leven geroepen maar dat is niets an ders dan een spreekbuis van de directie", aldus Dupont. Volgens hem overtreedt Dis ney als werkgever diverse Fran se arbeidswetten. Hij vreest bo vendien dat de Amerikaanse amusementsgigant met zijn ui terst lage salarissen en keiharde arbeidsvoorwaarden een voor beeld wordt vcror andere bedrij ven. „In een aantal dure Parijse hotels is het personeel salaris kortingen van 25 procent en meer in het vooruitzicht ge steld. De hotels zeggen dat de salarissen omlaag moeten om dat ze anders niet meer met Disney kunnen concurreren Voor de arbeidsomstandighe den bij Euro Disney heeft hij maar één woord: „Middel eeuws. Ze knijpen hun mede werkers uit tot het uiterste. Het is toch schandalig dat eigen me dewerkers 2.100 franc per maand moeten betalen voor een kamer die ze ook nog met iemand anders moeten delen?" Geen sprookje Volgens Maartje is er tijdens de sollicitatiegesprekken in Neder land maar heel weinig serieuze informatie verstrekt over de gang van zaken in de wondere wereld van Walt Disney. „De voorlichting aan sollicitanten moet hoognodig worden verbe terd", aldus Maartje. „Ik denk dat veel mensen afknappen omdat ze het zich allemaal veel te mooi voorstellen. Werken in het buitenland, wonen in of bij Parijs lijkt een droom, maar de werkelijkheid valt tegen. Je komt ontzettend veel proble men tegen die je zelf op moet lossen. Een huis zoeken, verze keringen regelen. En het is hier allemaal ontzettend duur. Als je daar niet goed op voorbereid bent, ben je zo weer thuis." Onderzoek levert opzienbarende cijfers op Hard werken en de hele dag glimlachen v gfldfrmans Bijna de helft van alle faillisse menten in Nederland (in 1991: 4.122) is het gevolg van wanbe leid. Dat blijkt uit een onder zoek onder gcfailleerden en fail lissementscuratoren, uitgevoerd door hoofdredacteur R.J. Blom van het Nederlands Faillisse- mentenregister. Hij schreef er een bock over Failliet in de praktijk. Blom deed in feite twee on derzoeken: hij ondervroeg en interviewde 124 ondernemers die failliet zijn gegaan en hij hield een enquête onder 80 cu ratoren. Die aanpak levert cij fermateriaal op dat in veel ge vallen opzienbarend is. Zo gaat ruim 40 procent van alle firma's die worden opgericht, al na vier jaar over de kop. Belangrijkste oorzaak daarvan is dat de on dernemers in kwestie door gaans wel veel vakkennis bezit ten, maar er geen benul van hebben hoe zij een bedrijf moe ten runnen. Een deugdelijke ad ministratie wordt vanwege ge brek aan kennis en/of tijd niet gevoerd, investeringen worden te gemakkelijk gedaan, perso neelsbeleid bestaat niet. De gevolgen laten zich raden. Driekwart van de kersverse on dernemers (bijna de helft is jon ger dan 35!) staken hun activi teiten al na vier jaar en 43,3 procent kan een faillissement daarbij niet ontlopen. De gcfail leerden wijten dat in meerder heid trouwens niet aan zichzelf. Zo'n 44 procent meent dat de verslechterde economie ervoor verantwoordelijk is. Ook de bank (bij wie tweederde een krediet heeft lopen) scoort hoog: 22 procent speelt daar de zwarte piet naartoe Wordt het faillissement een maal aangevraagd, dan dompelt de gefailleerde zich veelal in on verschilligheid en apathie, zo signaleert Blom. De hele pro cesgang naar het faillissement, de rol van de curator en de uit eindelijke afwikkeling zijn vrij wel niet bekend bij de betrokke nen. van wie 42 procent de toe komst 'zeer somber' inziet. Niettemin denkt 70 procent van de ondervraagden weer aan het oprichten van een nieuw be drijf. Alleen nu zonder al te veel krediet, zonder personeel en al lemaal zo kleinschalig als maar mogelijk is. Het hoge percentage gefail- leerden dat 'bij de psychiater loopt', geeft aan dat een faillis sement veel emotionele gevol gen heeft. De helft van de 'mis lukte ondernemers' heeft zelfs zes maanden later nog last van emotionele problemen Meer dan 75 procent van de betrok ken gezinnen zou er ernstig on der gebukt gaan, zo wijst het .onderzoek uit. Nog afgezien van de financiële ontwrichting, want in 76 procent van de ge vallen is er sprake van een per soonlijk faillissement. Gezinnen worden op straal gezet, duiken de bijstand in en worden nage wezen op straat, terwijl ze voor af niet eens wisten dat niet al leen hun bedrijf, maar ook zij zelf persoonlijk failliet zouden gaan. aldus Blom. Failliet in de praktijk, R. Blom. Uitgeverij Gray don Ne derland BV, f34,50. hun vruchten af. Het aantal op drachten voor onderzoek op het gebied van energie neemt nog steeds toe. „Het bewijs is gele verd dat de nieuwe organisatie van ECN succes in de markt heeft. F.CN heeft aangetoond dat het zijn rol als het centrale Nederlandse instituut voor energieonderzoek met succes kan combineren met zijn posi tionering op de markt", aldus drs G. van Aardenne, voorzitter van het bestuur in het jaarver- slag. Belangrijke 'eindproduktcn' voor ECN zijn de officiële publi- katies. Ten opzichte van 199P is het aantal contractrapporten vorig jaar gestegen met 30 pro cent tot 183. Dezelfde groei is zichtbaar in de overige publika- ties, zoals onderzoekrapporten, tijdschriftartikelen en conferen- tiebijdragen. Dankzij een versterking van de marktpositie en een blijvende beheersing van de kosten, heeft het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in 'Petten het afgelopen jaar een positief be drijfsresultaat van 5,6 miljoen gulden geboekt. Dit is vier keer zoveel als de winst van 1,4 mil joen gulden die de onderzoek instelling in 1990 wist te beha len, na een aantal jaren van ver lies. Sinds het aantreden van prof.dr.ir. H. van den Kroonen- berg als algemeen directeur en kele jaren geleden, is er bij ECN veel veranderd. Hij maakte van de vrij gesloten onderzoekin stelling een open en op de ge bruiker gericht instituut. De inspanningen van Van den Kroonenberg Geldpers van Rusland draait op volle toeren MOSKOU Rtr-A De Russische geldpersen draaien op volle toeren. Vol gende maand komt er voor 142 miljard roebel aan nieu we bankbiljetten in omloop, ruim anderhalve keer zoveel als in 1991. Vanaf augustus komt er maandelijks zelfs zo'n 280 miljard roebel aan nieuw geld in circulatie. Dat heeft Jegor Gaidar, vice-pre mier van Rusland, gezegd in een tv-interview. Het tekort aan contant geld is nu nog zo groot dat salarissen en pen sioenen niet kunnen worden betaald. De groeiende geld- hoeveelheid is overigens geen motor voor de inflatie in Rusland omdat de roebels steeds minder waard wor den. the independent Jarenlang is de markt voor audio-tech- nologie gedomineerd door Japan. Daar kan binnenkort verandering in komen nu Philips met de opvolger van de cas sette af lijkt te stevenen op een overwin ning. Een commercieel toepasbaar apparaat dat zowel kan afspelen als opnemen met de perfekte helderheid van het digitale systeem, is de Heilige Graal geworden van de electronische industrie. Zowel Philips als zijn Japanse concurrent Sony doen dit najaar een gooi naar succes; Philips met de digitale compact cassette (dcc) en Sony met de mini-disc. Beide zijn bedoeld als vervanging van de ou derwetse geluidscassette en zijn het re sultaat van peperduur onderzoek. Vol gens kenners loopt Philips ditmaal voor op in de strijd om de gunst van de con sument en is de kans zeer groot dat het Eifidhovense concern de overwinning zal behalen. Moeilijkheden Philips verkeerde door de Japanse over heersing lange tijd in moeilijkheden. En niet als enige. Olivetti, de belangrijkste computerfabrikant van Italië, moest de hulp inroepen van Canon voor het ma ken van fotocopieerapparaten. 1CL, het vlaggeschip van de Britse computertech nologie, werd weinig meer dan een dochteronderneming van Fujitsu, een Japanse firma die IBM, 's werelds Num mer 1 in de computerindustrie, voortdu rend lijkt uit te dagen voor een titelge vecht. Het probleem van Philips is nooit een gebrek aan nieuwe uitvindingen ge weest. Het bedrijf heeft tenslotte de compact disc en de geluidscassette uit gevonden, twee van de drie nieuwe tech nologische snufjes (de derde is de video) die ons huiselijk leven de afgelopen der tig jaar hebben veranderd. Het verhaal doet zelfs de ronde dat wetenschappers van de firma de anti-conceptiepil heb ben uitgevonden, maar die niet op de markt mochten brengen omdat de fami lie Philips verspreiding van voorbehoed middelen op morele gronden afkeurde Nee. het probleem van Philips is altijd geweest dat het het concem niet lukte goede ideeën om te zetten in winst Al tijd moest de Eindhovense elektronica fabrikant het onderspit delven voor So ny. Het was Morita. de huidige presi dent-directeur van Sony, die met het idee kwam voor een cassettespeler die klein genoeg was om hem in een jaszak mee te nemen. Het was Sony dat erin slaagde de meeste winst te halen uit cd's door het apparaat technisch beter te ma ken dan ieder ander. De meeste cd-spe- lers op de wereld bevatten onderdelen van Sony, zelfs als daar het merkplaatje van andere fabrikanten op staat. Ditmaal lijkt Sony echter aan het kortste eind te trekken. De dcc-uitvin- ding van Philips is volgens kenners stuk ken aantrekkelijker dan de minidisc om dat op dcc-anparatuur ook 'ouderwetse' cassettebandjes kunnen worden afgc speeld. iets wat de minidisc niet kan. De digitale compact cassette (dcc) is boven dien goedkoper dan de uitvinding van Sony en zal eerder op de markt komen. Het is moeilijk om voorspellingen te doen, maar het apparaat van Philips ligt duidelijk op kop ten eventuele overwin ning is verdiend: dcc vormt onderdeel van een breed opgezette interne strate gie van het bedrijf om terug te keren naar waar het goed in is. verliesgevende takken af te snijden en meer aandacht te schenken aan wat de consument wil. Ouderwets Welke lering kunnen andere Europese industrieën trekken uit de geschiedenis van Philips? De les is onverwacht ouder wets. Op de eerste plaats gaat het mis met bedrijven omdat zij de kosten niet in de hand kunnen houden. Matsushita, daarentegen, is als grootste electronisch bedrijf ter wereld niet te trots om als re gel te hanteren dal leder stuk papier aan twee kanten beschreven moet worden voor het wordt weggegooid. Weet heb ben van wat produkten kosten en dus in staat zijn zich te concentreren op die produkten die winstgevend zijn. is een grondregel voor iedere fabnkant, van au to's tot satellieten. Verder brengt Philips de dcc snel op de markt In het verleden bleven teveel goe de produkten van Philips te lang op de plank liggen, terwijl anderen geld ver dienden. En ten derde sluit dcc aan hij wat de consument wil. Zich bewust van het feit dat technologie zichzelf niet ver- koopt, realiseerden de deskundigen van Philips zich dal veel consumenten een grote collectie cassettebandjes hebben die ze niet weg willen gooien Het ont wikkelen van een apparaat dal zowel de huidige als de nieuwe bandjes kan afspe len is een meesterlijke zet vtWTAUMG IWTH WjÉuwnvUKXEI t

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7