'Kabinet verrekent zich 3 miljard in wao-zaak' Binnenland Simons ziet oplossing voor conflict in zorg Strengere fiscus krijgt meer grip op inkomsten Maij: Deel spitsheffing naar tunnels Met mascotte-beer naar Thailand RCH - HALSTEREN 'Bedrijven verzwijgen steeds vaker deel winst' DINSDAG 2 JUN11992 a ,-r~.r- vy. nditaÉMB Cf? QawMdi PinCHI Europese basisschool in Amsterdam Amsterdam In Amsterdam gaat volgend schooljaar de Europa- school van start. De basisschool gaat onderwijs geven „vanuit Europees perspectief' en wordt grotendeels gefinancierd door het ministerie van onderwijs. De leerlingen kïijgen onderwijs dat voorbereidt op de eenwording van Europa. De lessen gaan voor een groot deel over taal, cultuur en geschiedenis van de EG-lid- staten. Een belangrijke plaats wordt ingenomen door taallessen in met name de Romaanse talen. De kinderen zullen er vanaf hun vierde jaar één moeten kiezen. Raad: Dwang bij aannemen invaliden valkenburg Werkgevers moeten op straffe van boetes verplicht worden een bepaald aantal gehandicapten in dienst te nemen. Sinds 1986 geeft de overheid werkgevers- en werknemers de kans deze zaak onderling te regelen, maar het is duidelijk dat al le partijen hebben gefaald. Daarom is invoering van een quotum dringend nodig. Dit zei voorzitter Friethoff van de Gehandicap tenraad gisteren tijdens het Europees jongerencongres van ge handicapten in Valkenburg. Zelfs bij onbetaalde arbeid moeten gehandicapten het volgens Friethoff doorgaans afleggen tegen validen. Mavo mogelijk bestraft voor walkman wormerveer» Leerlingen van de christelijke mavo Zaanstreek- Noord beweren dat 'het kattegejank' uit de walkman van een le raar ze vorige week dinsdag tijdens het examen scheikunde ern stig heeft gestoord. Het geluid zou volgens hen tot achterin het lokaal te horen zijn geweest. De onderwijsinspectie stelt een on derzoek in. De directeur van de school betwijfelt of de uitlatin gen van de leerlingen waar zijn. Volgens haar heeft een collega gecontroleerd of de muziek achterin te horen was. Dat was niet het geval. Ze vermoedt dat de leerlingen een kat willen uitdelen: „De meesten houden namelijk niet zo van klassieke muziek." Als de klacht gegrond blijkt, kan dat de mavo een boete opleve- Documenten in brandhout gevonden doesburg» Bij het kloven van haardhout heeft een 8-jarige jon gen uit Doesburg drie militaire papieren uit 1790 gevonden. Het gaat om verlofpassen van de infanterie van de Staat der Verenig de Nederlanden. De verlofpassen golden van 5 tot en met 13 ok tober 1790. Het hout waarin de passen werden gevonden, was afkomstig van kasteel Rozendaal bij Velp. Na een restauratie, en kele jaren geleden, mocht een Doesburger het hout meenemen. De balken kwamen uiteindelijk in een achtertuin terecht om dienst te doen in de open haard. De papiertjes zijn in het kasteel waarschijnlijk gebruikt als 'tochtstrip'. Directie Brio beschuldigd van heling Leeuwarden De Rijkspolitie van Drenthe heeft de directie (vader en zoon) van Brio BV in Zeegse gearresteerd. Zij worden ver dacht van valsheid in geschrifte en heling inzake de superhef fing. Dat heeft de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij in Kerkrade vanmorgen bekendgemaakt. De Brio-directie kwam onlangs in het nieuws, toen de advocaat Baron van Hohenhau uit München beslag liet leggen op de woning van de oudste directeur. Hij beschuldigde Brio BV van het niet nakomen van betalingen aan een zuivelfa briek in de voormalige DDR. den haag gpd Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) ziet mogelijkheden om het steeds hoger oplopende cao-conflict in de zorgsector op te lossen. Hij zei dit gisteravond in de Tweede Kamer tijdens een discussie over de veqilegende beroepen. Simons wilde geen details geven, maar volgens hem zullen er de komende da gen „andere varianten" voor een oplossing van het conflict worden besproken, die „beter zijn toegesneden op de situa tie". Volgens Simons zal „een meer zakelijk gesprek" worden gevoerd over „de benutting van het vermogen van het pen sioenfonds PGGM". Het kabinet wil het grootste deel van een loonsverhoging financieren door de pensioenpremie te ver lagen. De bonden zijn daar fel tegen, omdat de werknemers zo den haag gpd afgelopen jaar met 1,5 procent teruggebracht. Het totaal aan oninbare tegoeden daalde van 1,1 miljard in 1990 tot 946 mil joen vorig jaar. Er werden 560.000 meer voorlopige aan slagen inkomstenbelasting ver stuurd, evenals 16.000 voorlopi ge aanslagen bij de vennoot schapsbelasting. Het aantal 'correcties' op de binnengekomen aangiftebiljet ten inkomstenbelasting lag 16 procent hoger dan in 1990. Uit het feit dat het aantal bezwaar schriften gelijk bleef, conclu deert de Belastingdienst dat de correcties terecht waren. Boersma maakte uit die cij fers op dat de dienst burgers en bedrijfleven steeds beter onder controle krijgt. Het enige min punt dat hij ziet, is de weifel achtige houding van Justitie om notoire belastingontduikers te vervolgen. In 1990 meldde de Belastingdienst 879 processen verbaal aan bij Justitie, waarvan er circa vierhonderd door een rechterlijke uitspraak werden afgedaan. Bij de overige zaken kwam het tot een schikking of werd de zaak door de officier van justitie geseponeerd. De Belastingdienst wordt steeds klantvriendelijker, maar vooral ook steeds strenger. Daarmee voldoet de dienst aan de twee hoofdvoorwaarden van de bijna afgeronde reorganisatie, die een grotere klantvriendelijkheid paart aan straffere controle. Dat zei directeur-generaal Boersma gisteren bij de presentatie van het verslag. Het jaarverslag staat vol met voorbeelden van strengere con trole. Zo onderschepte de doua ne (deel van de Belastingdienst) in 1991 58.000 kilo drugs, tegen 8.000 kilo in het voorgaande jaar. De controle op belastingaf dracht door bedrijven is sterk toegenomen. Werd een onder nemer in 1984 gemiddeld eens per 25 jaar doorgelicht op zijn aangifte, vorig jaar lag dat op een keer per 7,7 jaar. De verplichting voor banken om rente op spaartegoeden aan de Belastingdienst door te ge ven, leverde 600 miljoen gulden aan extra inkomsten op. Daarbij werd voor 11 miljard aan ver zwegen vermogen ontdekt. De achterstand bij de invor dering van belastingschulden is den haag gpd Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wil een deel van de opbrengst uit de zogenoem de spitsheffing voor automobi listen gebruiken voor de afbeta ling van privaat gefinancierde tunnels. Maij liet dit de Tweede Kamer gisteren weten bij de be antwoording van vragen over het nieuwe Infrastructuurfonds. De minister schrijft samen met minister Kok van Financiën dat de kosten voor de privaat gefinancierde tunnel onder de Noord vanaf 1996 uit de dan in gestelde spitsheffing zullen wor den betaald. Het gaat om 35 miljoen gulden per jaar. Tot die tijd wordt uit het Rijkswegen fonds en het nieuwe Infractruc- tuurfonds geput voor de afbeta- ling. Het is de bedoeling de ko mende tijd meer tunnels te bouwen met behulp van private geldschieters, zoals de Wijker- tunnel bij Velsen. Maij liet eer der nog in het midden waar de opbrengst van de spitsheffing heen zou gaan. GMD schrijft brandbrief aan Sociale Verzekeringsraad Het ministerie van sociale zaken overschat de besparing op de wao-uitkeringen door aanscherping van het begrip passende arbeid met drie miljard gulden. Dat schrijft de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) in een brandbrief aan de Sociale Verzekeringsraad. De raad brengt donderdag advies uit over het wetsvoorstel dat het beroep op de wao-uitkeringen drastisch moet verlagen. zoetermeer Het kabinet verwacht dat onge veer 21 procent van de arbeids ongeschikten bij herkeuring minder arbeidsongeschikt wordt verldaard, door in de toe komst geen rekening meer te houden met opleiding en vroe ger beroep en door aanscherp ing van de medische keuring. Een deel zou mogelijk zelfs he lemaal worden goedgekeurd voor lager gekwalificeerd werk. Dat zou op den duur 3,7 miljard gulden per jaar opleveren. Volgens de GMD baseert het kabinet zich echter op foute ge gevens en zal slechts 2 procent van de wao'ers en aaw'ers er door de nieuwe regelingen in uitkeringsniveau op achteruit gaan. Dat betekent dat van de bruto besparing van ruim 6 mil jard gulden die het kabinet voorziet nauwelijks de helft overblijft. De oorzaak van het 'misver stand' is door de GMD opge spoord. Het kabinet zegt zich bij zijn raming te baseren op een GMD-notitie' die vol gens de GMD niet bestaat. Ver der verwijst Sociale Zaken naar het Centraal Planbureau (CPB), dat half 1991 ramingen maakte die min of meer overeenstem men met die van het ministerie. Volgens de GMD heeft een CPB-medewerker in juni vorig jaar in de marge van een be spreking mondeling de GMD- gegevens gekregen die hij voor zijn ramingen nodig had. „Deze gegevens zijn vervolgens ver keerd geïnterpreteerd", schrijft de GMD. Nog voor het verschijnen van het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad (Ser) over de wao in juli 1991, heeft de GMD de CPB-medewerker laten we ten dat hij de gegevens fout in terpreteerde. Bovendien vertel de de GMD hem dat de werke lijke bezuiniging slechts een fractie was van hetgeen oor spronkelijk was berekend. De kem van de fout is dat juist ar beidsongeschikten met een bo- venminimale uitkering na her keuring nauwelijks voor laag ge kwalificeerd werk in aanmer king komen, omdat juist die groep vaak volledig op objectief medische gronden voor geen enkele soort werk meer in aan merking komt. Als de GMD-voorspelling uit komt, zit het kabinet in de meerjarenramingen met een collectieve lastendruk (de druk van belastingen en premies op elke verdiende gulden) die circa 0,6 procent hoger uitvalt. De Sociale Verzekeringsraad heeft de berekeningen van de GMD gecontroleerd en acht zich niet in staat een Salomonsoordeel te vellen. De raming van de GMD wordt gezien als 'ondergrens' en die van het sociale zaken als een 'sigaar uit eigen doos' zou den krijgen. Simons zei gisteren te beseffen dat er fel verzet is te gen de kabinetsplannen met de pensioenpremie. Hij noemde het echter ook een „te gemak kelijke benadering" om in plaats daarvan de ziektekosten premies voor de verzekerden te verhogen, zoals de bond Abva Kabo onlangs voorstelde. Si mons verzekerde de kamerle den dat het kabinet niet wil dat de pensioenvoorziening van de werknemers risico loopt. Simons vertelde de Kamer verder dat er sinds 1990 in de verpleging zesduizend nieuwe, permanente banen zijn gescha pen, dank zij extra geld om de werkdruk te verlichten. De Ka mer vind dat er meer geld nodig is om de personeelssituatie te verbeteren. Simons bleef op dit punt terughoudend, maar wilde aangeven dat deze beroepen „volop in de lift zitten". schiphol Een Nederlandse marinier stapt met een grote speelgoedbeer op het vlieg tuig naar Thailand. Het beest is de mas cotte van de twee groepen mariniers, die gisteren vanaf Schiphol vertrokken om deel te gaan uitmaken van de VN-vredes- macht voor Cambodja (Untac). De 152 mi litairen gaan naar de Thaise havenstad Sattaship, waar vrijdag het Nederlandse schip wordt verwacht met materieel en voorraden voor het Nederlandse detache ment mariniers. De militairen zullen zor gen voor het lossen van het schip en het beheer van materieel en voorraden. Het vertrek van een groep van 205 mariniers, dat voor vandaag was voorzien, is tot na der order uitgesteld, omdat de Rode Kh mer de mariniers aan de grens tussen Thailand en Cambodja beletten naar het operatiegebied in Noord-West-Cam bod ja te gaan. FOTO ANP COR MULDER Hirsch Ballin belooft 175 tot 200 noodcellen Minister Hirsch Ballin en staats secretaris Kosto (beiden justitie) willen op korte termijn 175 tot 200 extra cellen ter beschikking stellen om iets te doen aan het nijpende cellentekort. De extra cellen tomen bovenop de voor genomen uitbreiding van de ca paciteit met 1000 cellen, die in 1996 gerealiseerd moei /i|ii Over de vraag of er twee gedeti neerden in één cel geplaats worden, heeft de minister nog geen besluit genomen. Naast dit 'noodverband' zal in de begroting van 1993 (die in september zal worden inge diend) een pakket maatregelen worden aangekondigd om het probleem van het tekort aan cellen structureel op te lossen. Dan wordt ook nader ingegaan op de mogelijkheid twee gevan genen in één cel te plaatsen. De discussie hierover is on langs weer opgelaaid. In 1988 besloot de toenmalige WD-mi- nister Korthals Altes, na een af weging van alle voor- en nade- houdt momenteel echter alle mogelijkheden open. Het plaat sen van twee gedetineerden in één cel vereist een wetswijzi ging, reden voor de minister om eerst te komen met een nood oplossing voor het probleem. CDA en WD hebben zich al uit gesproken vóór twee gevange nen in één cel. In een brief aan de Tweede k.muT maakt de minister van daag bekend welke voorlopige stappen hij wil ondernemen en hoeveel geld die gaan kosten. Bij het ter perse gaan van deze krant was de inhoud van de brief nog niet bekend. Kamer wil wet tegen aids-test bij aanstelling DEN HAAG ANP De Tweede Kamer wil dat het kabinet op korte termijn wette lijke maatregelen treft om tests op het aids-virus 111bi| BSD stellingskeuringen te voorko men. Een ruime meerderheid voelt niets voor het kabinets voorstel om nog eens twee jaar te bekijken of artsen bereid zijn die richtlijn vrijwillig na te le ven. Dit bleek gisteren tijdens een debat over het aidsbeleid. i lit ondaraocfc m L98B li pa- bleken dat 23 procent van de ■tan m lui kua van anal lingskeuringen wel eens test op het HIV-virus. „Zelfregulering werkt dus niet", concludeerde CDA-kamerlid Janmaat-Abee. De regeringspartijen CDA en PvdA gaan voorlopig akkoord met de invoering van een ge dragscode voor HIV-tests door verzekeraars bii mensen die een levens- of arbeidsongeschikt - heidsverzokering willen afslni ten voor minder dan 200.000 gulden. Ze zien af van een wet lelijk verbod, hoewel de PvdA een dergelijk verbod voor de toekomst niet uitsluit. ACHTERGROND Jacques van Schaijk medewerker KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Zonder overname geen toekomst voor Fokker De angst voor een Folcker in buitenlandse handen is niet terecht. De aandelen van de vliegtuigbouwer zijn voor een belangrijk deel al jaren in buitenlandse handen. Net als grote aandelenpakketten van andere 'oerhollandse'ondernemingen. Hoe Nederlands zouden Philips en Akzo nog zijn? Los van nationalistische gevoelens is die vraag niet van wezenlijk belang. Wat is Nederlandsen een Japans bedrijf in onze eigen polders of een vestiging van Philips in Amerika? Werkgelegenheid en winst in Ne derland, daar gaat het om. Houden we werk en winst van Fokker bin nen de grenzen? Laten we eens uitgaan van een optimistisch scenario. De Duitse vlieg tuigbouwer DASA krijgt 51 procent van de aandelen van Fokker en heeft de beste be doelingen. Fokker krijgt een rijke moeder, is uit de eeuwige geldzorgen en raakt boven dien een concurrent kwijt. DASA doet plechtige beloften en komt die ook nog eens na. Dan blijft onze nationale trots een volledige onderneming, met de ontwikke ling, bouw en verkoop van vliegtuigen in ei gen hand. Met de werkgelegenheid zit het ook wel goed, want daar staat de overheid achter. Dat je die om een boodschap kunt sturen, weten ze bij Fokker ook wel. Pas als er waterdichte garanties zijn voor de positie tem Fokker en de werkgelegenheid, wil de overheid haar belang van 32 procent van de hand doen. DASA gaat werkelijk tot het ui terste en verbreekt op verzoek van Fokker de samenwerking met het Franse Aerospa tiale en het Italiaanse Alenia. DASA lijkt met alles in te stemmen. Waar- Jaren geleden, bij het vertrek van Johan Cruyff naar Spanje, spoelde een golf van emoties over Nederland. Ook bij de kwestie Fokker laaien de nationale senti menten hoog op. Fokker geen Neder lands bedrijf meer, stel je voor. om wil het zo graag met Fokker de lucht in? Samen met Aerospatiale en Alenia wilden de Duitsers aanvankelijk twee toestellen bouwen voor regionale vluchten. Ze zouden gaan concurreren met de Fokker 70 en de Fokker 130 die nu op de tekentafel liggen. Fokker heeft met deze toestellen een voor sprong op de concurrenten en kan er snel mee op de markt komen. DASA zou binnen het samenwerkingsverband met de Fransen en Italianen een dikke vier miljard op tafel moeten leggen. Met Fokker is de Duitse vliegtuigbouwer heel wat goedkoper uit en waarschijnlijk ook een stuk dichter bij zijn doel: de verovering van de eerste plaats in de markt van toestellen voor regionale vluchten. Mogelijk moeten we het optimisme wat temperen en veronderstellen dat DASA het beste voor heeft met DASA en niet met Fok ker. Voor het moment is de overname van Fokker ongetwijfeld een aantrekkelijke in vestering. Op het moment dat er geld bij moet, komen de kaarten anders te liggen De kans dat DASA over pakweg vijf jaar uit stekende redenen heeft om delen van Fok ker af te stoten of over te hevelen naar el ders, is niet ondenkbeeldig. Op dat moment kunnen de waterdichte garanties van nu zo lek als een mandje blijken. Fokker wil een volledige onderneming blijven en de werk gelegenheid behouden, een nobel streven. Als DASA over een aantal jaren meent te kunnen besparen op kosten door activitei ten te hergroeperen, dan zal het Nederland se bedrijf daaraan niet ontkomen. Dat bete kent hier specialisatie op bepaalde werk zaamheden en dat hoeven echt niet de meest hoogwaardige te zijn. Op die manier kan Fokker eindigen als een soort assem- blagebedrijf, ook als DASA op dit moment te goeder trouw is. Hoe goed of hoe slecht de intenties van de diverse betrokkenen ook zijn. Fokker kan niet anders dan zoeken naar samenwer king. Voor het voortbestaan van de onder neming is de ontwikkeling van een nieuwe generatie vliegtuigen noodzakelijk en voor Fokker is dat financieel gezien geen haalba re kaart. De keus is dus tussen zelfstandig ten onder gaan of binnen een samenwer kingsverband kans van overleven hebben. Bij een belang van 51 procent in handen van de concurrent is samenwerking echter het verkeerde woord. Fokker gaat in wezen op in een groter geheel. Als het daarbij de eigen identiteit mag behouden, is dat ple zierig. Wie kwade bedoelingen verondert stelt, houdt rekening met de mogelijkheid dat de Duitsers op termijn een concurrent willen uitschakelen. Dat zou passen binnen hun ambitie nummer één te worden in het betrokken marktsegment. Maar deze veron derstelling is al MgRMMtOkn dooi hoge functionarissen van DASA en zulke mensen liegen niet. Hopen we. Woensdag 3 juni a.s. Aanvang 19.00 uur zaak echter vooral in de gecom plicecrdr belastingwetgeving en de verschillende juridische in terpretaties die daardoor kun nen ontstaan. „Als je kijkt naar de totale opbrengst van de ven nootschapsbelasting, dan valt die tien procent nogal mee. Als het verschil nou 50 procent was, dan zou ik me zorgen gaan ma ken", aldus Zwemmer. De fiscus loopt jaarlijks zeker anderhalf miljard gulden aan winstbelasting mis, omdat be drijven zo'n tien procent van hun winst verzwijgen Bedrijven moeten dan ook beter worden gecontroleerd, vindt het minis terie van financiën. Volgens het jaarverslag van de belastingdienst hebben bedrij ven in 1990 vijf miljard gulden winst verzwegen, in 1987 was dat nog 2.5 miljard Vijf miljard winst levert zo'n anderhalf mil jard aan belastingen op. Vol gens Financiën is een deel van de lagere opgaaf échte fraude en een deel 'slordige aangifte' Volgens belastingdeskundige professor Zwemmer ligt de oor E.K. VOETBAL ZWEDEN VLIEGREIZEN.: ƒ775.- ftocf^n e «(mm <rvj! rtretfrjjn REISBURO VANGERWEN 0405454fa y 040 551665

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3