Deze week gaat het overhemden. 15.- en mooie uni in zachte kleuren voor 15.- met lange mouwen en lichte 15.- of een oversized model voor maar 15- Donor Codicil DINSDAG 2 JUN11992 SCHRIJVENDE LEZERS Kuiphof Met veel interesse en hilariteit volg ik de tenniswedstrijden die op tv uitgezonden worden via Eurosport vanuit Parijs. Het commentaar aldaar wordt deels geleverd door ene Ivan Kuiphof, nee sorry Herman Lendl, nee pardon Herman Kuiphof. Wat deze man ervan maakt, grenst aan het ongelooflijke. Edberg noemt hij steevast Lendl. Nou is dat géén schande, want die kan toch ook leuk bal len. Zijn 'deskundig' commen taar gaf hij ook toen Lendl (hè, nou zeg ik het weer), Edberg dus, tegen de Argentijn Gabriel Markus moest spelen. Wat Gabriel Lendl (foutje be dankt) Kuiphof hiervan maakte getuigde van een terdege ge schiedkundige ondergrond van Herman Kuiphof. Want deze Argentijn werd plotseling de kleine man uit Oostenrijk ge noemd! Nu denkt u natuurlijk hier klopt niets van, maar hoeveel Nazi's - en er liepen er wat in Oostenrijk - zijn niet naar Zuid- Amerika ontsnapt? Dus, dames en heren, zo vreemd is deze vergissing niet. En wat te denken van het aantal soorten slagen dat bij het edele tennisspel voorkomt. Zoals volleys, halfvolleys, stop volleys, smashes, groundstro- kes, etc. Wat 'der Hermann' daarvan maakt, werkt constant op je lachspieren. Als je niet be ter weet, denk je dat onze vriend een wedstrijd 'pluisjes- blazen'verslaat. Rest mij nog één advies aan 'Zuiphof, want een nuchter mens kan niet zoveel fouten maken. Stop met tennis en ga een cursus tapijtknopen volgen of ga een wedstrijd hardlopen organiseren tussen de Argen tijnse steppeschildpad en de Oostenrijkse lintworm. Dan heb je alle tijd om na te denken wie vóór ligt, voordat je je 'deskun dige' commentaar geeft. Leo van Hoogdalem, Volmolengracht 20, Leiden. Vuurwerk Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp sloot het eeuwfeest vrijdag 22 mei af met een groot vuurwerk- Hierdoor werd nogal wat (geluids-)overlast veroorzaakt, waarvoor de directie later haar excuses aanbood. Graag wil ik even reageren op het bericht over de gemaakte excuses door de directeur van het Elisabeth Ziekenhuis aan de omwonenden. Ik wil u, Elisabeth Ziekenhuis, bedanken voor het prachtige vuurwerk. Ik ben er voor uit mijn bed gekomen en heb er van genoten! Dat patiënten er last van heb ben gehad, kan ik mij wel in denken. Maar de kamers die er het zicht op hadden kregen ten minste afleiding. Waarom zo'n deining als be sluit van zo'n bijzonder eeuw feest? W.L van der Kwaak-Stapel, Albatrosstraat 27, Leiderdorp. Referendum De politiek discussieerde enkele weken geleden over het houden van nieuwe referenda in Leiden. Er werd veel kritiek uitgeoefend op een voorstel om ook referenda per wijk te houden. Naar aanleiding van het verslag in het Leidsch Dagblad van 21 gadering over het gemeentelijk referendum, willen wif als Werkgroep Leefbaar Zuidwest het volgende opmerken. Wij hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot inspraak op de Referendumnota, waarbij overi gens slechts drie reacties bin nenkwamen bij de gemeente. Eén van de punten die wij aankaartten was de mogelijk heid tot een wijkreferendum. Dat biedt de burgers de moge lijkheid om invloed uit te oefe nen op voor de wijk specifieke problemen, waarvan men de in druk heeft dat politieke oplos singen voor deze problemen buiten de burgers om, op lokaal of regionaal niveau worden be disseld. Als voorbeelden noemen wij slechts de 'vuilfabriek' Zuid west, het snelwegkarakter van de Churchilllaan, inpassing ver keerssituatie nieuwe wijk De Coebel, etc. De afwijzing van de WD en de PvdA van het wijkreferen dum betreuren wij. Uiteraard zijn er genoeg voor de wijk - tenslotte gaat het hier om ruim 12.000 zuidwesters - specifieke problemen aan te wijzen, die niét doordringen tot de ge meenteraad. Bovendien zijn de bewoners zelf deskundig in het signaleren van knelpunten in de wijk. De mogelijkheid van de mocratische participatie, die het wijkreferendum biedt, is juist toe te juichen. Het idee van beide genoemde partijen dat raadpleging op dit niveau tot ruzies tussen de be woners zou leiden, lijkt ons theoretisch geneuzel en nergens op gebaseerd. Waarom leidt democratische participatie op lokaal, provinci aal of landelijk niveau niet tot ruzies tussen betrokkenen? Wellicht dat de mogelijkheid voor de burger zich op kleinere schaal uit te spreken over be langrijke zaken voor de wijk, tot wederzijds begrip en begrip voor de problemen leidt. Zoiets heet basisdemocratie; een begrip dat WD en PvdA toch hoog in het vaandel zou den moeten voeren. De betrok kenheid bij de gemeentelijke politiek neemt af, getuige de da lende opkomst bij lokale verkie zingen. De afstand tussen bur ger en gemeenteraad neemt toe. Mogelijk zou de betrokken heid van de burger bij de poli tiek door een wijkreferendum vergroot kunnen worden. De Werkgroep Leefbaar Zuidwest juicht experimenten in deze richting toe. Namens het bestuur, Frans Hagedoorn en Henny Kwik, p/a Van 's Gravensandestraat 19. Leiden. Milieu Bezitters van schillenbakken in Leiden ergeren zich groen en geel aan de stank die - vooral tijdens warme dagen - uit de containers komt en het ongedierte dat de dingen aantrekt. Particuliere schoonmakers spinnen er garen bij. In deze krant van woensdag 27 mei jl. konden wij kennisnemen van: 'Schoonmaken containers gat in de markt' en vervolgens: 'Stank uit de bakken is gewoon niet te harden'. Het verhaal verder lezende, begint men zich af te vragen waar men met dit alles, samen gevat onder de noemer 'Milieu', mee bezig is. Zagen wij vroeger via de tv dat grote vliegen de ge zondheid belaagden van kinde ren in de Derde Wereld, nu zijn we al zover dat men via het ge meentebestuur kweekbakken voor dat soort vliegen krijgt aangeboden. Dat allemaal voor de prijs van 220,32 gulden per jaar t.b.v. het hebben van een goede reinigingsdienst, maar dan moet men wel zelf die met stinkende afval gevulde bakken schoonmaken. Hoe dat in zijn werk gaat, leest men dan in het verhaal hierover. 'De Gemeente', wie of wat dat dan ook moge zijn, adviseert een theelepeltje kalk over de stinkende massa te strooien, maar met dat theelepeltje ben je gauw uitgestrooid. Men kan zich ook afvragen; is het niet af doende om desnoods een zak kalk uit te strooien, over die breinen welke dit allemaal heb ben bedacht? Men moet derge lijke zaken o.i. bij hun bron aanpakken, om resultaten te boeken. Toch moet men ook dit alles natuurlijk niet direct nega tief zien. Positief is bijvoorbeeld dat men voor 'slechts' 57,50 gul den per jaar dat kan laten op knappen. dus twee bakken slechts 115 gulden per heel jaar, zodat men voor het luttele be drag van 22032 gulden milieu vriendelijk - nou ja - van afval, vliegen, stank, etc. afkomt, al zal 'Dat gat in de markt' meteen een gat in menig huishoudbud get betekenen. Zo zijn we ook benieuwd met wat voor milieuresultaten onze minister Alders weer uit de car- navalsstad Rio de Janeiro terug komt en wat ons dat weer alle maal gaat kosten. Maar ja, wie het breed heeft, laat het breed hangen en in Leiden hebben wij het blijkbaar nogal breed. Denkt u maar aan de vele honderddui zenden guldens die het kost om bootjes een vrije doorvaart te geven door de Blauwpoorts- brug. Boten die evengoed voor die brug een ligplaats kunnen vinden. Of aan het gesol met die Breestraat, nu al zo smal ge maakt dat onderhand een voet ganger die even van het trottoir geraakt, al kans maakt te wor den doodgedrukt door twee el kaar passerende bussen. Blijkbaar worden er aan de mensen die de plannen voor dergelijke verbeteringen in het verkeer op papier moeten zet ten, geen andere eisen gesteld dan het in zes aanzichten teke nen van de inmiddels welbe kende Leidenaartjes. Natuurlijk heeft zo'n wethouder die voor dit alles verantwoordelijk is, het erg moeilijk. Immers, nog bezig met die Blauwpoortsbrug, stort te een andere brug (Haagse Schouwbrug, red.) in elkaar. Men was helemaal vergeten dat de betreffende brug al in slechte staat verkeerde, toen men deze jaren geleden van Rijkswater staat overnam. Niemand wist dat meer en de wethouder zat er nog niet zó lang. Natuurlijk moeten wij ook de hand in eigen boezem steken, door de lage opkomst bij de ver kiezingen is het nu al zó dat de kiesdeler zodanig is gezakt, dat men al met 1250 stemmen ze ker is van een plaats in de Leid- se gemeenteraad. Nog enkele verkiezingen met een dalende kiezersopkomst en men zit er al met de stemmen van de eigen en de schoonfamilie irt We we ten dus nu waar de schoen wringt, maar wie zal er straks dan wèl bereid zijn de bezem door dat praathuis te halen? Toch wordt het tijd. De milieukoorts is inmiddels zo hoog opgelopen dat de burger er aan dreigt te bezwijken en de 'doktoren' zich bepalen tot het bekijken van mogelijkheden waar nog géld te halen is, om zich dan te bepalen tot hen, die de euvele moed hebben zich nog te verplaatsen in hun eigen verdiende vervoermiddel of een sigaret op te steken. De sigaret, in de oorlogstijd hèt middel om die tijd door te komen. Er werd van alles gerookt, terwijl de wachtkamers bij de artsen leeg bleven. Hoe toepasselijk waren de woorden gezongen tijdens een bijeenkomst van PvdA senioren op hun 1 mei-bijeenkomst: De staat verdrukt, de wet is logen- /De rijkaard leeft zelfzuchtig voort./Tot het merg wordt de arme uitgezogen/en zijn recht is een ijdel woord./Wij zijn het moe naar andere wil te leven, etc. Een oude waarheid, nog altijd actueel, blijft de vraag: wist men ook wat men daar zong? H. van Eek, Hoge Rijndijk 3, Leiden. Arrograntie De belangstelling voor de politiek neemt af. Mensen stemmen niet meer. Dat ligt volgens briefschrijver Stieding aan die bestuurders zelf. Arrogant noemt hij ze. Zowel door de rijksoverheid als de gemeentelijke overheid wor den we als 'simpele burgers' ge confronteerd met maatregelen en beslissingen waarop we geen enkele invloed kunnen uitoefe nen. De bestuurder heeft zijn plan nen gemaakt en komt daarop zelden terug. De plannen zijn helaas voor ons, simpele bur gers, veelal niet getoetst op haalbaarheid en acceptatie. Maar ja, de bestuurder weet in zijn almachtigheid wat mooi is en goed voor ons is. Voorbeelden van rijksover heid: de plannen van Maij-Weg- gen, Simons en Alders. Voor beelden van de gemeente Lei den: te veel om op te noemen, maar ik houd het even 'dicht bij huis'. De inspraak bij bouwloca tie Beyerincklaan was een farce. Een woontoren past toch mooi in de omgeving; wat weten de omwonenden nu van wat mooi is? Het Kruisgebouw op de Brug- gravenlaan moet mooi zijn, het is immers ontworpen door een bekende architect! Als je de woontoren niet mooi vindt ben je asociaal: denk eens aan de woningnood van anderen! De bestaande groenstrook langs de sloot/watertje zal ook wel het loodje moeten leggen. Haal er een 'deskundige' bij en laat hem zeggen: is niet mooi en sterk verwilderd. Daag groen strook! Verkiezingen: een farce. Zo dra de bestuurder op zijn stoel zit interesseert de simpele bur ger hem geen barst. Vraagt u zich nog af waarom een referendum en verkiezin gen geen belangstelling genie ten? Waarom extreem rechts zoveel stemmen krijgt?' Ik zal het u zeggen: uit ongenoegen over de mateloze arrogantie van bestuurders J. Stieding, v.d. Sande Bakhuyzenlaan 21 Leiden. Parken In de rubriek Steeds stond een verhaal over overlast van hondepoep in verschillende parken. Mevrouw Van der Tuyn uit Leiden ergert zich aan de manier waarop Leiden met zijn parken omgaat. Er stond van de week een leuk stukje in de krant over parken in Leiden. Leiden heeft inder daad een paar mooie parken. Maar wat doen we met zo'n park, onder meer met het Van der Werfpark? Die doen we op slot! Dat is voor de honden, dan kunnen ze er niet in. Nu was ik zondagmorgen in het Van der Werfpark om tien uur, daar waren vier honden aan het dollen. Hun baasjes til len ze gewoon over het hek heen. Onlangs is bij het Van der Werfpark een leuk koffie/thee huisje gebouwd, het staat heel leuk. Wat zou nu het meest nor male zijn, voor moeders met kinderwagens, of invalide men sen, komende uit de stad: het Van der Werfpark door en daar wat drinken. Vergeet het maar: het park zit op slot (voor de honden), de invalide mensen kunnen hun karretje moeilijk over het hek heen tillen. Zo gaan wij in Leiden met de parken om, we doen ze gewoon op slot! Is het geen lachertje? A. v.d. Tuyn, Schelpenkade 51, Leiden. HEMA De normaalste zaak van de wereld. Zo zijn er leuke gestreepte met korte mouwen voor streep voor 15. of wilt u liever een brede streep voor of een modieuze lichtblauwe met normale pasvorm voor U begrijpt 't al, deze week zijn al onze over hemden van 2?rr!S In de aan bieding voor 15.- Schilderwerk Vraag geheel vrijblijvend prijsopgaaf van al uw schilder-, wit- en behangwerk Ook voor granol, spagtelpoets en tegelwerk. Tel.: 01719-19117 na 18.00 uur Epilepsie? Zet iezelf niet buitenspel Nederland feit minstens 100.000 mensen met epilepsie Er over praten EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND met elkaar helpt /-v Word lid Postbus 9840, \(030) 66.00.64 EPILEPSIE IN MAATSCHAPPIJ 3506 GV Utrecht Donor Codicil nagedacht. Totdat hart zijn enige hoop werd Wie vandaag een ernstige ziekte aan bijvoorbeeld hart, lever of nieren krijgt en alleen een levenskans heeft met een de andere kant. Stelt u zich transplantatie, komt op een wachtlijst. Die wachtlijst is lang. Zó lang. dat er mensen sterven vóór ze aan de beurt zijn voor een transplantatie. Die wachtlijst is zo lang omdat er veel te weinig mensen een Donor Codicil bij zich dragen. Sommigen omdat zc 't maar een eng idee vinden om na hun dood voor dat plotseling zo'n ernstige ziekte krijgt. Zoudt u dan niet hopen dat iedereen een Donor Codicil zou dragen9 Denk erover Praat erover En haal een Donor Codicil bij ipotheker of huisarts. organen hebben nagedacht Anderen omdat gewoon Het Donor Codicil. Van levensbelang Daarom

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18