Autoherstellers maken milieuplan Over leven Lekker luie Jan van Gent Afgraven niet nodig bij olievervuiling van bodem Milieuroute op Floriade Bescherming vogels laat te wensen over Informatie produkten onduidelijk MILIEUTIPS VRIJDAG 29 ME11992 Gebruikers glasbak beloond met glas den haag Gebruikers van de glasbak maken vanaf volgende week kans op een glasservies. De Stuurgroep Promotie Glasbak stelt voortaan wekelijks een 18-delig glasservies beschikbaar om Nederlanders te belonen die glas keurig in de glasbak depone ren. Het percentage ingezameld glas is vorig jaar in Nederland gestegen tot zeventig procent. De actie heeft het karakter van een loterij. Wekelijks wordt een willekeurige gemeente geselec teerd waar de prijs zal vallen. Stadsparken door de jaren heen alkmaar» In het Stedelijk Museum van Alkmaar is tot 5 juli een tentoonstelling te zien met de titel 'Het stadspark, van plezier- tuin tot ecologisch groen'. De expositie gaat in op het karakter en de functie van stadsparken door de jaren heen. Stadsuitbrei dingen, vernieuwingen in de architectonische vormgeving, uit eenlopende wensen van de bevolking, een toegenomen milieu besef en gebrek aan geld voor een intensief beheer hebben het karakter van de parken de laatste decennia sterk beïnvloed. Het Stedelijk Museum (Doelenstraat 5) is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. Op zondag is het museum open tussen 13.00 en 17.00 uur. Hoge beloning tip dassenmoord beek-ubbercen» De Vereniging Das Boom in Beek-Ubbergen heeft de beloning verhoogd voor de gouden tip die leidt tot aan houding van degenen die eind vorige maand bij Roermond twee jonge dassen hebben doodgeslagen. Aanvankelijk was duizend gulden uitgeloofd. Dank zij giften kan de vereniging de beloning verhogen tot 5000 gulden. Tot dusver zijn er wel enkele tips bin nengekomen, maar die hebben nog niet tot aanhoudingen ge leid. Aardappelzak met dubbelfunctie honselersduk Sinds kort is er een nieuwe milieuvriendelijke pa pieren aardappelzak op de markt, die de huidige plastic zak moet gaan vervangen. De nieuwe 2,5 liter verpakking kan twee keer worden gebruikt: eerst als aardappelzak en daarna als huisvuilzak voor de inzameling van gft-afvai. De zak compos- teert volledig mee. De winkelier bepaalt hoe duur de nieuwe zakken zijn. Focwa: ondernemers kunnen deel kosten terugverdienen Een auto op de weg vervuilt het milieu en dat houdt niet op als het ding total-loss wordt gereden of van ouderdom uit elkaar valt. Autowrakken stapelen zich op. Een ander probleem vormt de verwerking van afgedankte onderde len na reparatie. Die kunnen veelal niet worden herge bruikt. Het schoonmaken levert grote hoeveelheden che misch afval op. sassenheim monica wesseling Om de milieuschade enigszins te beperken, stelt de overheid vanaf 1995 verplicht dat auto- carrosseriebedrijven een milieuzorgsysteem hebben. De Focwa, de branche-organisatie van bedrijven zoals autoherstel lers, caravanbouwers, opbouw- bedrijven voor vrachtwagens, e.d., roept vooruitlopend op de verplchting de leden op nu al vast vrijwillig iets voor het milieu te gaan doen door zo'n milieuzorgsysteem op te zetten. Het idee is simpel: aan de hand van een vragenlijst bekijkt de ondernemer op welke ma nier zijn bedrijf milieubelastend is. Samen met een deskundige wordt vervolgens een plan op gesteld om dat terug te dringen. Als extraatje heeft de Focwa ook nog eens een eendaagse cursus. Grootste milieuprobleem bin nen deze tak van de autohandel is de berg afval, meent secreta ris A AT. Beljaars. ..Bij het over spuiten blijven restjes verf over, elk bedrijf produceert liters af gewerkte thinner en elke be schadigde bumper komt op de vuilnishoop terecht. Het van het bedrijf afvoeren van de. (chemi sche) afvalberg kost elk jaar meer geld. Minder afval bete kent dat de ondernemer de milieuzorg al snel terugver dient." Minder afval is, in elk geval voor een deel, makkelijk te ver wezenlijken. Door vooraf goed uit te rekenen hoeveel verf voor een bepaald karwei nodig is, blijven er geen restjes over. Thinner, een oplosmiddel voor verf en vet, kan hergebruikt wordt door het verf en vet eruit te halen. Bumpers hoeven als ze beschadigd zijn zeker niet altijd geheel vervangen. Afval is evenwel niet het enige milieubezwaar. Er wordt in de autobranche met nogal wat vloeistoffen gewerkt, die ver dampen en die stoffen bevatten die de ozonlaag aantasten. De ozonlaag beschermt ons tegen de schadelijke werking van zon nestralen. Vervluchtiging van de ozonaantastende stoffen is voor een deel goed te voorkomen. Door verfpotten en flessen goed gesloten te houden en door bij spuiten goed af te zuigen. Dat gesloten houden is ook goed voor het risico voor de ge zondheid van de werknemers. Milieurisico's zijn te verminde ren door bijvoorbeeld een vloei stofdichte vloer aan te leggen. Het milieuzorgsystyeem voor de carrosseriebedrijven is klaar, nu nog de invoering ervan op de bedrijven. Bejaars is tevre den als over een jaar de helft van de aangesloten leden (1450) met milieu bezig is. „Wellicht dat we over een paar jaar zo'n milieuzorgsysteem als eis voor lidmaatschap invoeren. Die groene stempel is voor klanten extra aantrekkelijk. Dan betaalt milieuzorg zichzelf weer terug." Het overspuiten van auto's belast het milieu. Door vooraf goed te berekenen hoeveel verf er nodig is, wordt extra chemisch afval voorkomen. foto jan holvast Noordzee Deze Jan van Gent heeft het zich makkelijk gemaakt op het dek van een vis sersboot in de Noordzee. Het maaltje vis, in clusief een aantal zeesterren, lijkt voor hem neergelegd te zijn. Dat is heel wat eenvoudi ger dan voor elke prooi vanuit de lucht naar beneden suizen, zoals zijn soortgenoten moe ten doen. De Jan van Gent is de laatste jaren in aantal iets toegenomen. De Noordeuropese kolonie telt nu ongeveer 180.000 paren. De vogelbe scherming denkt dat reden hiervoor zou kun nen zijn dat er steeds meer wordt gevist. De vissers gooien de bijvangst weer terug en voor de Jan van Gent is de tafel gedekt. De visvangst dreigt echter ook de ondergang van de prachtige dieren te worden. De indus trievisserij, een vorm van visserij waarbij ook de kleine vissen worden gebruikt voor de fa bricage van vismeel, haalt alle voedsel uit de zee. De vogelbescherming vreest dat verdere invoer van deze vistechniek de Jan van Gent sterk gaat bedreigen. In de Noordelijke Ba- rentzee, waar al op grote schaal industrievis serij is doorgevoerd, is 90 procent van de zee koeten verdwenen. „De constatering dat het goed gaat met de Jan van Gent moet je dan ook met een korrel tje zout nemen. We weten niet exact hoe groot de aanwas is. De Noorse Stem die op dezelfde kliffen broedt als de Jan van Gent. gaat in aantal snel achteruit. Te vrezen valt dat ook bij de Jan van Gent de aanwas in ach teruitgang omslaat", aldus een woordvoerder van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van vogels. De Jan van Gent is een van de grootste zee vogels. Zijn spanwijdte kan wel twee meter bedragen. In zijn lange leven, de 'koning bo ven zee' kan dertig jaar oud worden, vreet het dier heel wat vis weg. Hij (of zij) broedt op de Engelse kliffen. Grappig genoeg worden de eieren niet met borst uitgebroed De Jan van Gent zit weken achtereen met de twee poten op het ei. In de broedtijd stroomt er extra bloed door de zwemvliezen waardoor deze lekker warm zijn. In Nederland is in voor- en najaar de Jan van Gent te zien. De vogel overwintert in West- Afrika en vliegt In september en maart boven onze kusten. De lange weg die hij over zee moet afleggen wordt af en toe onderbroken. De vogel rust uit door eventjes op de golven mee te dobberen iMK Specialistisch en argwanend Water, watervervuiling en wa terzuivering staan de laatste ja ren sterk in de belangstelling. Het groeiend milieubesef heeft ook de bezorgdheid om de kwa liteit van het water verder doen toenemen. Veel mensen vragen zich af of drinkwater nog wel gezond is en of er niet massaal moet worden overgeschakeld op mineraal- of bronwater. Die groeiende interesse zou doen vermoeden dat een boek over water goed te pas komt. De uitgeverij Bigot Van Rossum komt op de markt met het boek Water Wijzer. Na een inleiding over het belang van water voor organismen, wordt beschreven op welke manieren drinkwater wordt geproduceerd. Ook de bedreigingen van de natuurlijke voorraad aan drinkwater door industrie, landbouw en andere activiteiten, worden voor het licht gebracht. De schrijvers van het boek vertrouwen die drinkwaterbe reiding blijkbaar niet erg, want er wordt uitgebreid ingegaan op manieren om thuis verder te zuiveren. Ook het enorme as sortiment bronwaters wordt be sproken. Het is niet helemaal duidelijk voor wie Water Wijzer nu eigen lijk bedoeld is. Een burger die wat meer te weten wil komen over water, strandt vermoede lijk in de brij van details, een deskundige treft er te weinig goede gegevens in aan. Het werk is bovendien nogal ten dentieus. De auteurs laten zich, zonder dit goed te onderbou wen, vertwijfeld uit over de vei ligheid en de zuiverheid van ons drinkwater. Met olie vervuilde grond kan ter plekke worden schoongemaakt, zonder dat afgraven noodzakelijk is. Het Geotechnisch Instituut Grondmechanica in Delft introduceert een nieuwe saneringstech- niek die gebaseerd is op ventilatie van de bodem, zo meldt de milieunieuwsbrief Stabiel. Door lucht in de bodem te persen verdwijnen oliebestanddelen en andere vluchtige stoffen. Er komt door deze methode zoveel zuurstof in de bodem dat ook de niet-vluchtige oliebestanddelen voor een belangrijk deel worden afgebroken door micro-organis- GEBIOLOGEERD Welja, laten we het nog eens over dierenleed hebben. Mag een scholier een tevoren dood gemaakte regenworm of kikker opensnijden en uit elkaar ha len? Weegt het leven van deze kikker op tegen het educatieve effect op de scholier? Wie daar van wel eens een kJas vol heeft gezien, zegt: doe mij maar een takte Goed, volgende vraag. Mag een student die chirurg wil worden zijn snij- en naaivaardigheid oe fenen op een levend konijn? Nee? Denkt u daar nog net zo over als die beginnende chirurg aanstalten maakt om uw blindedarm te verwijderen? Of die van uw kind? Hatsiee, daar gaan alle morele problemen overboord. Het eigen leven en dat van het kroost heeft priori teit boven alles. Zo zit het nou eenmaal. Wetgevers worstelen nogal met deze tegenstelling tussen Fressen en Moral. Ener zijds zijn er de prettige resulta ten die dierproeven opleveren, anderzijds de ethische bezwa ren. Wetgevers moeten ergens een grens trekken, en die grens verschuift naarmate de welvaart toeneemt steeds een stukje ten gunste van alles wat groeit en bloeit en ons telkens weer boeit. Want medelijden is een luxe goed. In het op een na wel varendste land ter wereld (dit) kan iemand pleiten voor meer bomen in de weilanden, als be schutting voor de zielige koeien (dat gebeurde onlangs in de Volkskrant). Kostelijk. Zo ie mand wil waarschijnlijk ook pa rasols sturen naar Soedan, te gen de brandende zon (ant woord Soedan we hebben lie ver die zielige koeien). Het bovenstaande samengevat: als ik op de stoep mieren zie looj> ik er keurig met een boogje keuken tegenkom gaan ze gena deloos voor de bijl. Eerst das i mm, n rit 'ii" ZOETERMEER MONICA WESSELING Ook de land- en tuinbouw hebben de afgelopen jaren zich ingezet om minder milieuonvriendelijk te gaan werken I r wordt op grote schaal onderzoek gedaan en op een aantal bedrijven zijn al milieu maatregelen doorgevoerd. Zo hanteert niet iedereen meer automa tisch de gifspuit ais er beestjes of plagen op het gewas zitten, maar worden natuurlijke vijanden ingezet Bepaalde soorten sluipwesp worden in de kas gebracht om schadelijke vliegjes op te eten. Ook wordt er geëxperimenteerd met hergebruik van water l laar- door kan de vervuiling met meststoffen en bestrijdingsmiddelen behoorlijk worden teruggebracht. De verv hillende manieren om in de land- en tuinbouw meer milieuvriendelijk te gaan werken, wot den zichtbaar gemaakt op een zogeheten Milieuroute op de Floria de De route is uitgezet op verzoek van de /uidhollandse milieufe deratie. l>c federatie hoopt hiermee bezoekers van de Monade dui delijk te maken dat milieuvriendelijke tuinbouw wel degelijk moge lijk is. In de praktijk wordt slechts op een klein aantal bedrijven milieu vriendelijk gewerkt. De milieufederatie wil de vraag naar milieu vnendelijk geteelde produkten stimuleren om zo meer luinbwou bedrijven over de 'milieustreep' te trekken. zee? Neem pils en limonade in flessen en kartonnen sixpacks mee. Iets zwaarder, maar veel en veel beter. Werpservies Ontegenzeggelijk makkelijk voor op de camping of bij een tuinfeestje. Zo'n leuk avondje uit levert echter wel een berg af val op. Gewoon serviesgoed is uit milieu-overweging veel be ter. Er wordt nog gewerkt aan afbreekbaar wegwerpservies, gemaakt van eiwit en zetmeel. Dat servies zou met het gft-afval meegegeven kunnen worden. Of dit servies op de markt komt en of het dan inderdaad zo milieuvriendelijk is, moet nog blijken. Overigens hebben de patatfabrikanten al wel een opeetbaar zakje voor de friet ontworpen. Plastic beker Het lijkt een open deun beter een stenen mok of een glas dan een plastic beker. Toch gebrui ken we met z'n allen nog heel wat plastic bekers. In Nederland alleen al worden elk jaar drie miljard bekers weggegooid. Eenderde daarvan is afkomstig van 'normale' huishoudens. Daar is dus relatief eenvoudig wat aan te doen. Een glas, ste nen mok of duurzaam plastic drinkt bovendien veel lekkerder. De bescherming van vogels laat veel te wensen over. De huidige Vogelwet (1936) biedt broeden de vogels, zang- en weidevogels en eksters veel te weinig be scherming. In de nieuwe Flora- en Faunawet die dit najaar in de Tweede Kamer wordt behan deld, moeten alle vogels een be schermde status krijgen. Dat vindt de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vo gels te Zeist. Nu de tijd van snoeien, maai en en kappen weer is aangebro ken, komen bij de vereniging tientallen meldingen binnen van vernielde nesten, gebroken eieren en dode vogels. De vo gelbescherming vindt dat er bij het plannen van deze werk zaamheden beter rekening ge houden moet worden met de vogels. De zangvogels broeden mo menteel in bomen en struiken. Het snoeien en kappen daarvan zou moeten worden uitgesteld tot de jongen groot zijn en uit vliegen. Over de mogelijkheid die de Vogelwet biedt om nes ten op gebouwen of woningen te verwijderen, is de vogelbe scherming al helemaal niet te spreken. Niet te spreken Een ander 'voorjaarsprobleem' is de broed van weidevogels en het maaien van graslanden. Er wordt naar de mening van de vogelbeschermers nog veel te weinig gewerkt met nestbe schermers. Duizenden weide vogels overleven het broedsei- zoen niet, om nog maar niet te spreken van de eieren die niet uit kunnen worden gebroed. De Vogelbescherming heeft veel noten op haar zang. De Zangvogels, zoals deze mannetjes-merel hebben het niet bepaald makkelijk. Veel broedsels gaan verloren doordat de bomen en struiken vroegtijdig worden gekapt. foto martijn df joncf jacht op eksters moet ook wor den verboden. Eksters hebben de naam nesten van zangvogels leeg te roven, maar volgens de Vogelbescherming valt dit nogal mee. Elk jaar worden vergun ningen afgegeven voor het af schieten van 130.000 eksters. Door het afschieten van volwas sen dieren sterven vele jongen de hongersdood. AMSTERDAM ANR Producenten moeten worden verplicht meer milieu-informa tie over hun produkt te geven, bij voorbeeld op het etiket of in een bijsluiter. Ook moeten zij de consument beter informeren wat er met het afval van hun produkt moet gebeuren. Dat vindt de Vereniging Milieudefensie die reeds vijf jaar een milieutelefoon heeft. In die tijd heeft zij ongeveer 50.000 vragen over het milieu gekre gen, merendeels van consu- Uit onderzoek dat de Swoka (consumentenonderzoek) en de Wetenschapswinkel van de Vrije Universiteit Amsterdam in ver band met het eerste lustrum hebben gehouden, blijkt vol gens de vereniging dat milieu informatie van overheid en be drijfsleven onduidelijk is. "We gaan naar Zandvoort al aan de zee, we nemen broodjes en drinken mee'. Prima, zolang het drinken maar geen zogeheten sixpack is. De fabrikanten van limonade of pils in blikjes ver pakken deze vaak per zes, bij el kaar gehouden door een plastic houder. Dat is handig, maar ook uiterst milieu-onvriendelijk. Het plastic wordt nauwelijks afge broken en bovendien goojt een flink aantal recreanten de hou der zo maar in de natuur weg. Zwerfvuil kan gevaar opleveren voor dieren zoals watervogels, meeuwen of sterns. Ze vreten het plastic op, faken er in ver strikt of krijgen stukjes ervan tussen de veren. Niet alleen het sixpack is uit milieuoogpunt 'fout'. Het blikje zelf is dat ook. Blikjes worden gemaakt van het energievreten- de aluminium en zijn niet op nieuw te gebruiken. Lekker naar

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9