Vrije tijd Heen en weer Cable Lock Hobbyboxen Bazaarwerpmolen grootste fout van beginner VRIJDAG 22 MEI 1992 NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Emerson, Lake and Palmer 'Black Moon' (Metronome) manager zorgde er destijds >r dat toetsenist Keith (Emerson, bassist/gitarist/zan- ;er Greg Lake en slagwerker lar\ Palmer elkaar niet hoefden e zien in de studio. De drie ;onden eikaars bloed wel drin- :en maar toch moesten er op kamen voor nieuwe platen wor- Iden gemaakt. Palmer vertrok als (eerste. Hij werd vervangen door Cozy Powell, alleen al vanwege gijn achternaam een ideale op volger. Nu kon immers het ma gisch ELP-logo worden gehand haafd. Alsof er niets is gebeurd, ligt er (opeens een 'echte' nieuwe ELP- cd, dus weer met Palmer erbij, in de winkels. En 'Black Moon' is nog één van de meest gein- spireerde ELP-platen van de laatste 12 jaar ook. Weg zijn de logge, topzware composities en het oeverloze gepiel van Emerson. De heren houden het op alle tien de nummers kort maar krachtig. 'Black Moon' heeft nog het meest weg van het legendari sche 'Trilogy'-album. Ook op dat al weer 22 jaar oude album zorgde Lake met enkele krachti ge ballads voor de rustpunten en mocht Emerson tijdens klas siek getinte stukken uitrazen op zijn Steinway-vleugel. Palmer's spel is nog het meest veranderd. Hij slaat minder (niet minder hard) en laat meer aan de elek tronica over. (WK) Les Tambours du Bronx 'Mo nostress 225L' (FNAC) lEen dure cd (veertig piek) en een wel heel korte speelduur (25 Iminuten) uit Frankrijk. Ook het .gebodene is niet echt bijzonder. De 21 percussionisten van Les ITambours du Bronx klinken in feite als een flink opgepept K G. Ze slaan vaste patronen met [bitter weinig ontwikkeling erin. IBovendien laten de muzikanten 'elkaar zelden los. Pas tegen het einde van de cd is er wat span ning als de trommelaars top- snelheden bereiken. 'Mono stress 225L' is een perfect en zeer gedisciplineerd uitgevoerd (kunstje dat echter na twee jceer lal stierlijk verveelt. (WK) Nederland 2 'Wie weet wat er leeft' (TBA) De tweede mini-cd van de ge deeltelijk Leidse formatie Ne derland 2. Er staan vijf, alle in het Nederlands gezongen, kwa lijk tuttige liedjes op. De groep hinkt op elk stuk op weer ande re gedachten en gaat dan ook plat op de bek. Tekenend zijn de verschillende stemmetjes die Evert Schreuder opzet. Op het [zwoel bedoelde 'Liefde voor één dag' imiteert hij Westbroek, op het ronduit achterlijke Binky (een lied over een verkleurde teddybeer) doet hij vergeefse pogingen te vertederen en op het hoogdravende Requiem (een Uniceflied) richt hij als een dominee het woord tot de ge- De deadline voor de teksten t wel 5 december zijn ge weest. Anders is een regel als 'Het is net echt of je leeft/er is niemand die zo'n beer als ik heb, heeft', toch niet goed te praten. (WK) JAZZ The Houdini's: "Headlines" (Ti meless). The Houdini's in New York Het enige echte zwakke punt van de debuut-cd, "Live at the Paradox", van de Houdini 's was de opnamekwaliteit. Dit is bij deze uitgave meer dan verhol pen, want voor het geluid zorg de Rudy van Gelder die in New Jersey onder meer verantwoor delijk was voor het sprankelen de geluid van de Blue Note-lp's van de jaren zestig. Met een beetje echo en heel weinig mixen komt Van Gelder hier zeer ver, alleen vallen de tom toms van drummer Bram Wij- land een beetje weg. De blazers klinken in alle opzichten uitste kend, vooral de tenorsax van Boris van der Lek profiteert van de geluidsomstandigheden. Pia nist Erwin Hoorwerg ontpopt zich als een vruchtbaar compo nist, die zijn stukken een aan trekkelijke draai mee weet te ge ven. De scherpe en dynamische frontline, naast Van der Lek met altist Rolf Delfos en trompettist Angelo Verploegen, klinkt alsof hij uit Amerikanen bestaat van een generatie geleden. Dat de Houdini's in dit neobop-genre nog fris weten te klinken, is op zich al prijzenswaard. (KV) Tony Williams: "The Story of Neptune" (Blue Note) r" Tony Williams is een van de zeer weinige slagwerkers bin nen de moderne mainstream die even goed met de pen als met de stokken omgaat. Zijn stukken van de laatste jaren, zoals hier ook het geval is, ken nen naast een voor een drum mer natuurlijke ritmische span ning ook heldere arrangemen ten waarin de melodie-intsru- menten en ritmiek elkaar aan vullen. In Williams' huidige kwintet speelt trompettist Wal lace Roney, die met zijn enorme techniek Miles Davis en Freddie Hubbard moet doen vergeten, een belangrijke rol. Zo doet het laatste stuk, "Birdlike", door de typische breaks met basdrum en bekkens van Williams en bij na letterlijk spetterend blaas- werk van Roney niet onder voor het beste Herbie Hancock Quartet van tien jaar geleden. Ook een lieflijk popmuziekje als Lennon McCartney's "Black bird" blijkt jazz-potentieel te bezitten. Het leukst zijn echter de composities van de leider waarin de mogelijkheden van de groep het meest tot hun recht komen. (KV) KLASSIEK Trajekten (werken van Louis An- driessen, Misha Mengelberg, Wil lem van Manen, Klas Torstensson, Cees van Zeeland en Guus Jan sen). Orkest De Volharding. NM Classics Geen orkest heeft in Nederland zoveel bijgedragen aan het slechten van muzikale grenzen als De Volharding, een ensem ble dat ontstond in en uit de culturele woelingen van de pe riode na 1968, dat weigerde muziek in een hokje te stoppen en dat zichzelf ook niet in een concertzaal liet opsluiten. Inmiddels is ook De Volharding met haar tijd meegegaan en werd het overheersend politieke toontje vervangen door de mo gelijkheid muziek af en toe ook als prettig amusement te be schouwen. Deze cd met een verrukkelijke mengelmoes van genres is er een uitstekend voorbeeld van. Het onderscheid tussen 'klassiek' en 'populair' kent De Volharding niet en moeiteloos wordt overgescha keld van een swingend jazz-rit- me op ironische klanken die in de verte aan Weill doen denken. Maar veel belangrijker is eigen lijk, dat dit gewoon een heel leuke, onderhoudende uitgave is geworden vol aangename muzikale verrassingen. (PK) Mozart: Grosse Messe in c KV 427 - Exsultate, jubilate KV 165 - Ave verum KV 618. Arleen Augér (sopraan), Frederica von Stade (mezzo-sopraan), Frank Lopardo (tenor), Cornelius Hauptmann Xbas), koor en orkest van de Baye- rische Rundfunk o.l.v. Leonard Bernstein. DG In april 1990, een half jaar vóór zijn dood, gaf Bernstein in de Stiftsbasilika van het Beierse Waldsassen dit Mozart-concert, waarvan de beeldbanden reeds door de Duitse televisie werden uitgezonden. Het werd een in drukwekkend gebeuren, ver verwijderd van ieder 'authen tiek musiceren', maar des te dwingender van muzikale over tuigingskracht, het onmisken bare visitekaartje van Bernstein. Koor en orkest volgen hem vol overgave en het solistenteam wordt aangevoerd door de stra lende stem van Arleen Augér, die we ook horen in het "Exsul tate. jubilate'. (PK) DINGEN DOE-HET-ZELF Aangeklede zolen en hakken Het Amerikaanse sportschoenenmerk Nike - de ech te fan gebruikt uiteraard de juiste uitspraak: Naikie - timmert danig aan de weg met de Huarache (Heur- atsjie). Alles wat aan het bovenwerk van deze super- lichte schoen als overbodig wordt gezien, is weggela ten. Aangeklede hakken en zolen zijn het en de ge bruikers zijn enthousiast. Maar wie met deze kek ogende, perfect passende slofjes de show wil stelen, mag toch niet te zwaar zijn. Tegen al te veel kilo grammen. tegen al te zwaar gestamp, zijn Huaraches op den duur niet bestand. Zeker niet als er veel op stratenparkoersen wordt gelopen. Dan kan er als het dan toch per se Nikes moeten zijn beter voor bijvoorbeeld net model 'Future' worden gekozen. Meer info: de gespecialiseerde sportwinkel. Voor muziekliefhebbers Het populaire jeugdprogramma Sesamstraat blijft speelgoedontwerpers inspireren. De peuter op deze foto speelt met de Heen en Weer Vriendjes. Opgeblazen is het een cilindervormige speelrol, die de baby of peuter gemakkelijk over de vloer kan laten rollen. Het leuke is dat de rol weer van zelf naar het kind terug komt. Het opduiken van Baby Bird en Baby Koekie Monster in de rol ma ken het allemaal extra spannend. Het speelgoed is geschikt voor kinderen van zes maanden tot drie jaar. Heen en Weer kost onge veer ƒ19,95. Meer informatie Hasbro BV, tel. 030 - 80 96 09. Op drukke luchthavens is het zaak je spullen goed in de gaten te houden. Een ogenblik van onoplettendheid. Even naar de vertrektijd kijken; nog snel een reisverzekering afsluiten, m#t de Cable Lock hoef je dan niet meer alles mee te zeulen naar het andere eind van de hal. Als er een paal of op de grond verankerde stoel in de buurt is, leg je de bagage met dit cijfer slot 'aan de ketting'. Cijferslot en kabel zijn ook een manier om enkele stukken bagage met elkaar te verbinden. Kun je nooit een tas of koffer meer ver geten. Het slot kost 45,-. Meer informatie: Delsey: tel. 09- 32 24610010. Curver heeft drie handige hob byboxen met een brede hand greep. Ze zijn uitgevoerd in kunststof en kunnen tegen een stootje. In het onderste gedeelte is plaats voor het grotere ge reedschap; in het uitneembare blad kunnen schroefjes, boutjes en moertjes keurig gescheiden worden bewaard. De grootste box heeft twee van zulke bla den. De prijzen lopen van ƒ29,95 tot en met ƒ69,95. Meer informatie Curver: 076 780 888. Een eigen bestek, je had het als kind, maar later kwam daar de klad in. En toch, het geeft toch een be paalde sfeer aan tafel. Voor muziekliefhebbers heeft Christofle dit bestek 'Aria' ontworpen. Je moet er wel een flink bedrag voor over hebben want een vork en lepel kosten ƒ77 per stuk. terwijl voor het mes ƒ106 moeten worden neergeteld. En er is nog een duurde re (met goud versierde) uitvoering. Meer informatie: 09-32 23 76 60 38. VISSPORT Kent u de uitdrukking geld in het wa ter gooien? In de sportvisserij gebeurt dat veelvuldig. Denk alleen maar eens aan de tonnen voer die elke week opnieuw in kanalen, vaarten, meren en plassen worden geplempt om de vis naar de stek te loHten of daar te houden. En niet te vergeten de boiliecultus van de laatste jaren, waarbij verwoe de karpervissers er niet voor terug deinzen om ter voorbereiding van een langdurige vissessie voor enkele tientallen guldens aan tot knikkers verwerkte lok- en voedingsstoffen te laten uitzwermen met behulp van werpbuizen en eigenlijk bij de wet verboden katapults. Met een dergelijke 'verspilling' kun je nog vrede hebben in de weten schap dat het een nobel doel in de hengelsport dient: proberen zoveel mogelijk vis te vangen. Maar er wordt ook wel geld in het water ge gooid zonder dat daar ook maar het geringste nut tegenover staat. In te gendeel. Het leidt slechts tot ergernis en onvrede. Een sprekend voorbeeld daarvan vormen de bazaarwerpmolentjes. Toen een zekere Ilingworth dit jaar precies 90 jaar geleden de werpreel uitvond diende hij daarmee een schitterend doel. Door het op- en af draaien van de vislijn op een spoel werd de mogelijkheid geopend om plekken te bevissen die tot dat mo ment onbereikbaar waren omdat de hengelstok niet zover reikte. In die kleine eeuw is van zijn vin ding dankbaar gebruik gemaakt. Maar ook misbruik. En het resultaat van dat laatste is de bazaarwerpmo len. Qua uiterlijk oogt het artikel als een echte werpmolen. Maar wie er langs de waterkant mee aan de slag gaat ontdekt dat daarvoor alle voor waarden ontbreken. Hoe herkennen we de bazaarmo len? In de alleerste plaats aan zijn prijs. De molen is vaak niet duurder dan een gulden of vijftien. En de meeste worden geleverd als onder deel van een in blisterverpakking ge leverde complete hengelset. Je treft ze meestal aan in grootwinkel- of fili aalbedrijven die zich niet echt voor de vissport interesseren maar toch graag een graantje meepikken. Want in de hengelsport gaat jaarlijks zo'n 350 miljoen gulden om. Helaas worden dit soort hen- gelsetjes nogal eens cadeau gedaan slipmechanisme - is bij dit soort v werpspullen geheel afwezig of v Vissertjes-in-de-dop worden nogal eens naar de waterkant gestuurd met werpmolens die Daardoor gaat veel van het visplezier verloren. door goedwillende vaders en moe ders die zwichten VOOr de aanhnn. dende aandrang van zoonlief om zo slecht dat lijnbreuk onmogelijk kan uitblijven bij het haken van een flinke vis. Ik heb altijd een beetje medelijden als ik vissertjes-in-de-dop zie tobben met zulke waardeloze spullen. Hun enthousiasme verdient een betere beloning. En ik heb de overtuiging dat zich nogal wat jong talent van de sportvisserij afkeert omdat ze bij het aanleren van de basisvaardigheden genoegen moesten nemen met ma teriaal dat geen enkele kans op suc ces biedt. Had de ouderlijke weldoener een paar tientjes meer uit de knip getrok ken dan waren de eerste visavontu- ren waarschijnlijk aanmerkelijk posi tiever verlopen. En was hij niet na enkele visuurtjes teleurgesteld thuis- evenals vriendjes in het bezit te ko men van een echte werphengel met molen. Ik schrijf met opzet helaas omdat juist wanneer een sportvissertje zijn eerste wankele schreden zet langs de waterkant hij recht heeft op een de gelijk en hanteerbaar stukje visuit- rusting. En dat is zo'n bazaarmolen niet. Wie het interieur bekijkt ontdekt vaak al direct dat de draaiende on derdelen zijn vervaardigd van inferi eur materiaal dat al na zeer korte tijd grote slijtage vertoont. Reserveonder delen zijn als er iets kapot gaat nooit verkrijgbaar. En een van de mees» vi tale onderdelen van een molen - het inferieure kwaliteit zijn. fOTOWIM Dl IK MAN gekomen met de mededeling dat die 'rotmolen' het niet goed of in het ge heel niet meer deed. Als u voor uw kind een flets koopt, dan is dat geen exemplaar waarvan het frame al roestplekken vertoont. Scheep hem dan ook niet af met vts- materiaal dat nooit goed kan functio neren om de simpele reden dat het slechts gemaakt is als wegwerpmo- len. Heeft u er zelf geen verstand van - en dat is echt geen schande - stap dan naar de erkende hengelsport- winkelier en laat u goed voorlicnten. in een vu de tomende enfltalen kom ik op deze materie terug en zal u dan het een en ander vertellen over de verschillende molent zijn, de verschillende pi waarop u moet letten Dij het bepalen ntypes imto De hooikist terug van weg geweest De hooikist, om voedsel 'brandstof-arm' gaar te maken, lijkt terug te zijn van wegge weest. In de keuken van een gerenom meerd restaurant zagen we onlangs een flinke hooikist waarin de kok zijn rijst gaar liet worden. De hooikist verdient om allerlei redenen een come-back. Als je bedenkt dat hooikist ongeveer 40 procen kookenergie te besparen valt, kun je r op lijk volhouden dat het c i aftandse keu- Een hooikist bestaat in principe uit een doodgewone kist met deksel, gedeeltelijk gevuld met hooi, waarin pannen die eerst op het fomuis tegen het kookpunt gebracht zijn geplaatst worden. Door de hitte die de pan in de kist overbrengt, ontstaat een broeiproces dat ervoor zorgt dat de inhoud van de pan gaar wordt. Je kunt trouwens ook voedsel lange tijd op temperatuur hou den, zonder dat net een cent kost. Een oude eierkist kan heel geschikt zijn, maar je kunt ook zelf een kist in elkaar tim meren. Gebruik daarvoor liever geen spaan plaat of multiplex, want daarin zitten soms lijmen op formaldehydebasis. Het eenvou digst werk je door een kist te spijkeren die. bodem èn deksel, een dient geheel lijmde (dus trekvrije) timmerpanelen vor men uitstekend materiaal Teken daarna op ongeveer 10 cm vanaf de bovenzijde rondom een potloodlijn af, waarlangs ie de dichte kist met de zaag op deelt in deksel en 'body'. Het 10 cm meten de deel is het deksel, en dat bespijker je daarna rondom mei latje» <ii<' fU afsluiting Zonder (hooi)vulling wrkt de kist niet In plaats van hooi kan ook houtwol worden gebruikt. Op zich zijn materialen als piep schuim of minerale wol ook goede 'tempe- ratuurbewaarders', maar ze kunnen een schadelijke invloed hebben op het voedsel. Het Interieur van de kist kan waden kleed met vastgespijkerde of geniete (maar niet met lijm bevestigde) natuurlijke stof Na een aantal jaren zal die bekleding losge maakt moeten worden om het hooi of de houtwol te verversen. Het is dan ook veel handiger om losse 'kussens' te maken zes grote voor de wanden, de bodem en het deksel en een aantal kleinere waarmee de pannen goed ingestopt kunnen worden. Maak gewoon een soort kussenslopen die overeenkomen met de binnenafmetingen van de kist. De kleinere 'instopkussentjes' kunnen zo'n 20 x 20 cm met» n VÖOtZM van een ritssluiting of een strook klitten band, om latere verversing van de inhoud makkelijker te maken. Gebruik voor die 'slopen' geen textielsoorten die kunststofga rens bevatten; het best is ongebleekte ka toen of een goede kwaliteit popeline Stop ze zo stevig mogelijk vol met hooi of hout wol en rits of klit ze dicht. Gebruik Aan het werken met een hooikist moet je wel even wennen. Van belang is dat de pan onmiddellijk na het verhitten In de kist ge plaatst wordt zodat de temperatuur zo goed mogelijk bewaard blijft. Daarom moet je ook niet tussentijds in de kist te kijken noe het ermee staat. Er kan niets mis gaan, want aanbranden of overkoken is onmogelijk. Je zult wel vroeger met koken beginnen omdat het hooikist-proces veel tijd vergt. Maar er staat tegenover dat je er, als de pan eenmaal ingestopt is, geen omkijken meer naar hebt Een hooikist is de ideale plaats om deeg te laten rijzen. Dat gaat zó alleen de bodem en wandkussens in de kist laten en er een warmwaterkruik in leggen (temperatuur rond de 59 graden). Ook koffie of thee kan in de kist warm worden gehouden en 's zo mers is je hooikist een prima koelbox Wat ataemmt richttenen voa pbruft M de hooikist AARDAPPELEN 4 minuten koken. Na kooktijd water afgieten. IN HOOIKIST een urn BOERENKDOl 7 minuten toten Bmm laten slinken, dan aardappelen eTbij IN HOOIKIST 4 uur. RIJST: 5 minuten koken. i\ HOOfiaST i 5 2 uur nwi RMOU1 (Geen sndkokende): 3 minuten koken IN HOOIKIST 1 uur NB: Kooktijd is bet aan tal minuten nadat het gerecht aan de kook is geraakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7