EG-commissaris gaat niet naar Rio Banken bezegelen lot van Canary Wharf Buitenland Onderzoek naar dood vrouw op Westoever Staking Spanje geen succes Scalfaro belooft Italië terugkeer van moraal en aanpak maffia Mandela dreigt regering met stakingen I VRIJDAG 29 ME11992 er taü NP Hcó&Undt Prnburpji i -r-,<s - -r, - Toevallige passant vangt kind op londen Een toevallige voorbijganger heeft woensdag in Londen een 4-jarig kind opgevangen, dat uit een woning op de vijfde verdieping naar beneden was gegooid. In het huis was brand uitgebroken en de moeder probeerde met haar wanhoopsdaad haar zoontje te redden. De vrouw sprong daarna omlaag en raakte levensgevaarlijk gewond. Het kind brak een been. De man brak zijn pols toen hij het kind wist te vangen. Burgemeester ziet Hongaarse spoken cluj De nationalistische burgemeester Funar van de Roemeen se stad Cluj vreest Hongaarse schoonheden. Hij gelooft oprecht dat een kwart van zijn onderdanen door Hongarije gestuurde geheime agentes zijn, die Roemeense mannen het hoofd op hol moeten brengen teneinde de Hongaarse zaak te steunen. Vol gens Funar is dat slechts het topje van de ijsberg:.Hongarije ex porteert op het ogenblik het grootste aantal vrouwen uit de ge schiedenis. Doel is de genetische infiltratie van de wereld", aJdus Funar. Hij meent zelfs dat de echtgenotes van de Franse presi dent Mitterand, de Britse premier Major en de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Baker Hongaarse agentes zijn. Ierse kerk wil abortus-referendum dubun» De Ierse bisschoppen willen een referendum over abor tus, dat tot een definitief verbod moet leiden. Daarmee zou de recente uitspraak van de Hoge Raad ongedaan worden gemaakt, waarbij abortus onder bepaalde voorwaarden werd toegestaan. Het referendum van 18 juni over het verdrag van Maastricht vormt een dillemma, aldus de bisschoppen. Door het verdrag te verwerpen, wordt ook het in een aparte clausule gegarandeerde recht van Ierland op een abortusverbod verworpen. Aanvaarding van het verdrag vormt volgens de kerk echter ook een bedreiging voor het recht op leven van het ongeboren kind. De bisschop pen geven geen stemadvies. VS: Embargo tegen Haïti scherper Washington Buitenlandse schepen die het handelsembargo te gen Haïti overtreden, zijn niet meer welkom in Amerikaanse ha vens. De Amerikaanse president Bush heeft dat gisteren beslo ten. De VS en de andere leden van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) houden zich sinds de herfst van vorig jaar aan een handelsembargo tegen Haïti, omdat de democratie daar volgens Washington ver te zoeken is. Maar andere landen, waar onder de meeste Europese, doen dat niet. De Amerikaanse kust wacht blijft overigens wel schepen met Haïtiaanse vluchtelingen onderscheppen en terugsturen, aldus Bush. Vierde tweeling in Amerikaans gezin mankato De Amerikaanse Elvira Guillen is in Mankato, Minne sota, bevallen van haar vierde tweeling. Steve Penkhus, de arts van Guillen, zei dat alle zwangerschappen van de 29-jarige vrouw volledig natuurlijk zijn verlopen. Volgens Penkhus is de kans dat in één gezin vier tweelingen worden geboren 1 op de 64 miljoen. De Guillens hebben nu negen kinderen. Elvira zegt dat ze dat voorlopig genoeg vindt. Het unicum van vier tweelingen schrijft ze toe aan de genen van haar man Jesus, wiens moeder twee tweelingen ter wereld bracht. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL correspondent De Israëlische militaire politie onderzoekt de omstandigheden waaronder woensdag een 60-ja- rige Palestijnse vrouw is dood geschoten in Kabatiya op de be zette Westelijke Jordaanoever. Najiyeh al-Ayed Zakameh kwam om het leven toen Israëli sche soldaten vanuit een truck schoten op Palestijnse jongeren die met stenen gooiden. Gisteravond zijn twee Pales- tijnen doodgeschoten door le den van een Israëlisch arresta tieteam in de buurt van Jenin, op de Westelijke Jordaanoever. Volgens het leger waren de Pa- lestijnen gewapend. Een van hen zou zijn wapen hebben ge richt op de Israëliërs. Mensenrechtenorganisaties in Israël en de bezette gebieden hebben de laatste-tijd kritiek op de activiteiten van de vaak in burger opererende speciale eenheden, die bij arrestaties te snel zouden schieten op ge zochte Palestijnen. Minister Arens van defensie heeft de commandanten van de arresta tieteams gisteren geprezen voor hun succes in „de oorlog tegen terreur". In Rafah, in de Gazastrook, BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT De algemene staking waartoe de twee grootste vakbonden in Spanje voor gisteren hadden opgeroepen, is geen onverdeeld succes geworden. Hoewel de socialistische UGT en de com munistische CCOO spraken van een „volledig succes", hield de regering het erop dat slechts 40 procent van de beroepsbevol king heeft gestaakt. Met hun staking wilden de vakbonden protesteren tegen het 'economische afbraakbe leid' van de socialistische rege- Alders heeft geen enkel begrip voor besluit Ripa di Meana Europees commissaris Ripa di Meana zal volgende week verstek laten gaan op de wereldmilieutop in Rio de Janei ro. De milieu-commissaris van de EG vindt dat er te veel is voorgekookt en dat de top tot vage resultaten zal lei den. Volgens Ripa heeft de Europese Gemeenschap in Rio niets te bieden. De Nederlandse minister van milieu, Alders, vindt dat onzin. brussel peter de vries correspondent Ripa kondigde zijn woensdag in Brussel aan, nadat hij er eerder deze week niet in was geslaagd voldoende steun van de EG-landen te krijgen voor zijn voorstellen voor een energieheffing (C02-tax). De Gemeenschap zal in Rio vertegenwoordigd worden door Portugal, het land dat momen teel het roulerende halfjaarlijkse voorzitterschap bekleedt. De EG-Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, schittert door afwezigheid. Voorzitter Delors is verhinderd. Ripa weigerde woensdag in te gaan op vragen of hij zal aan blijven als milieucommissaris wanneer volgend jaar de zit tingstermijn van de huidige Eu ropese Commissie verloopt. Hij zei „met enige bitterheid" terug te kijken. Ripa di Meana had al ver schillende keren gedreigd weg te blijven van de milieutop in Rio als hij daar geen kant-en klaar pakket maatregelen zou kunnen presenteren. De Itali aan zag een energieheffing als onmisbaar element in de Eu ropese milieupolitiek. Die is er op gericht de uitstoot van het schadelijke C02 (kooldioxide) in het jaar 2000 te stabiliseren op het niveau van 1990. Onder zware druk van het be drijfsleven kreeg Ripa van zijn collega-commissarissen alleen het groene licht voor zo'n ener giebelasting als ook de VS en Ja pan meedoen. Ripa werd de af gelopen week van verschillende kanten aangevallen: naast ver klaarde tegenstanders van een eco-tax als Spanje kritiseerden ook Nederland en Denemarken hem omdat hij de plannen niet had uitgewerkt. Tot zover onze correspondent. Milieuminister Alders heeft gisteren zeer kritisch gereageerd op het besluit van Ripa om niet naar Rio te gaan. Alders zei daarvoor „geen enkel begrip" te hebben. Hoewel ook Alders niet erg gelukkig is met de Europese be sluitvorming, hoeft Europa zich volgens hem in Rio niet te scha men. Bovendien is volgens Al ders de milieuconferentie een plaats waar het belangrijk is om anderen te overtuigen. „Dat is dus de plaats waar men moet zijn", aldus de minister. Alders verwerpt bovendien de kritiek van Ripa di Meana, dat het de schuld is van de EG-lid- staten dat er geen besluit is ge nomen over invoering van een ecotax. Volgens Alders ligt de schuld juist bij de Europese Commissie. Oscar Luigi Scalfaro, de nieuwe president het presidentiële paleis in Rome gereden. Italië, werd gisteren in e sowETQ p. van nuusenburgminachting voor de democratie en de begeerte om aan de macht te blijven", aldus de ANC-lei- der. Het ANC vergadert tot zondag over een nieuw partijprogramma. De meeste aandacht zal het hoofdstuk over het economische beleid krijgen. De partijleiding heeft het congres een aantal zeer gematigde voorstellen voorgelegd. Het eco nomisch beleid moet gericht zijn op de verbete ring van het lot van de allerarmsten. Mandela waarschuwde voor te hoog gespannen verwach tingen. „Bevrijdingsbewegingen in andere lan den hebben vaak onvervulbare beloftes gedaan. Daar moeten wij lering uit trekken." CORRESPONDENT ANC-leider Nelson Mandela heeft de Zuidafri- kaanse regering stakingen, betogingen en ande re acties in het vooruitzicht gesteld, als de im passe in de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel niet voor 1 juli is doorbroken. Mandela stelde gisteren in zijn rede op het ANC-congres de regering aansprakelijk voor het in het slop raken van de onderhandelingen, twee weken geleden op Codesa, de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika. „De opstel ling van het regime werd gekenmerkt door een De gisteren beëdigde Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro (73) heeft zijn land in een veertig minuten durende rede in het parlement een „te rugkeer van de moraal" be loofd. Scalfaro zei werk te willen maken van de aanpak van de twee grootste problemen van het land: de georganiseerde misdaad en het financieringste kort. Hij sprak zijn diepe afkeer uit over banden tussen politiek, maffia en het zakenleven, maar waarschuwde voor generalisa tie. Scalfaro bevestigde zijn imago van een sober politicus, die boven alles garant wil staan voor de eenheid van het land en het goed functioneren van de overheid. De nieuwe president bezocht woensdag de plek waar afgelo pen weekeinde rechter Giovan ni Falcone, een populaire be strijder van de maffia, werd ver moord. Hij pleitte gisteren voor coördinatie tussen binnenland se zaken, de rechtelijke macht en de internationale gemeen schap om de maffia te bestrij den. Terwijl Scalfaro in het parle ment ook een strijd tegen de corruptie aankondigde, werden opnieuw politici ervan beschul digd steekpenningen te hebben aangenomen. Justitie wil naar aanleiding van een omkoping schandaal in Milaan bovendien onderzoeken of er geld naar Zwitserse banken is gesluisd. raakten gisteren drie Palestijnen gewond toen een door Israëli sche soldaten afgeschoten licht- granaat in hun huis terecht kwam. Een van de drie is een 10-jarige jongen. Een andere 10-jarige jongen raakte woens dag zwaar gewond toen het le ger schoot op een menigte Pa lestijnen. In de Israëlische stad Bat Yam, de afgelopen dagen het toneel van anti-Arabische rel len, was het gisteravond betrek kelijk rustig. De kalmte trad in nadat de vader van een zondag door een Palestijn doodgesto ken meisje betogers had opge roepen geen geweld meer te ge bruiken. Ook in de Gazastrook, waar woensdag de 32-jarige rabbijn Shimon Biran door een 19-jarige Palestijn werd dood gestoken, bleef het gisteren rus tig. Bij de plaats waar Biran werd vermoord, hebben kolo nisten een wachtpost ingericht. Ze willen daar blijven tot de re gering een aantal Palestijnen deporteert. Vanochtend hebben de Israë lische autoriteiten besloten dat de Gazastrook tot nader order afgesloten blijft. In het gebied wonen 700.000 Palestijnen. Aanvankelijk zou de maatregel tot zondag duren. 'Nederland steunt haven in Gaza' LONDEN-DEN HAAG ANP Nederland zal ach bij de EG sterk maken voor steun aan een pro- sJTFli ject om aan kust van de Gazastrook een haven te bouwen. Dit schrijft het Arabische dagblad al-Hayat. In gesprek met de krant zeiden Nabil Sha'ath en Hanan Ashrawi, twee leden van een Pales- i-rr tijnse delegatie die deze week Den Haag bezocht, dat Nederland er bij de EG voor zal pleiten de haven als agendapunt in te brengen bij —4 de multilaterale onderhandelingen over vrede in het Midden-Oos- -4 ten. Met de haven zouden de Palestijnen kunnen exporteren zon- mg der gebruik te hoeven maken van Israëlische havens. ring-Gonzalez. De vakbonden hadden ook twee concrete ei sen: het intrekken van een de creet waardoor de werkloos heidsuitkeringen worden ge kort, en het intrekken van een nieuwe wet, die spontane sta kingen moeilijker maakt en moet voorkomen dat hele sec toren van de ene op de andere dag plat komen te liggen. Premier Gonzalez verklaarde zich bereid opnieuw met de vakbonden aan tafel te gaan zit ten, maar zei wel dat er over de stakingswet en de kortingen op de uitkeringen niet meer ge praat kan worden. Enorm bouwproject in Londen stilgelegd na dichtdraaien geldkraan LONDEN CEES V Bouwvakkers in de Londense Docklands lezen in de krant dat hun werk aan het kantorencomplex Canary Wharf er door het dichtdraaien van de geldkraan op zit. foro [pa CORRESPONDENT Canary Wharf, het grootste bouwproject in Europa, is fail liet. Alle werkzaamheden aan het enorme kantorencomplex in de Londense Docklands kwamen gisteren tot stilstand, nadat twaalf banken de geld kraan definitief hadden dicht gedraaid. Canary Wharf moest voor de voormalige premier Thatcher worden wat La Défense in Pa rijs voor president Mitterrand betekende: het monument van voorspoed. Maar terwijl La Défense een succes werd, stortte Canary Wharf deze week als een toren van Babel in. Oorzaak van het bankroet geen spraakverwarring, maar een combinatie van die pe recessie en slechte plan ning. Er was nog steeds niet meer dan 40 procent van de kantoorruimte verhuurd. Het project werd ontwikkeld door de gebroeders Reich- mann, die aan de holocaust waren ontkomen om in Cana da 's werelds grootste bou- wimperium te stichten. Hun bedrijf, Olympia York, zag in de jaren tachtig ongekende mogelijkheden in een verlaten vlakte bij de Theems, waar wind en regen vrij spel had den. De Docklands, zo legden zij Thatcher uit, zou een soort Manhattan worden. Geld noch moeite werd ge spaard om het kantorencom plex allure te geven. Volwassen bomen werden ingevoerd, er verrezen bioscopen en restau rants, op straat verschenen ko peren plantenbakken. De kan toren ze If zijn veel meer dan fantasieloze blokkendozen. Sommige hebben marmeren vloeren, andere zijn opgetrok ken in een verbluffende neo classicistische stijl. De specta culaire Canary Wharf-tower is hoger dan de Eiffeltoren. Maar de huurders bleven weg. Kort nadat de eerste kan toren waren opgeleverd, sloeg de recessie toe en kwam loon den plotseling te zitten met een enorm overschot aan kan toorruimte. De Reichmann- broers wisten nog enkele be drijven binnen te praten door hun oude kantoorruimte over te nemen, maar daarmee kwa men zij zelf van de regen in de drup. In maart werd duidelijk dat de gebroeders Reichmann in ernstige financiële moeilijkhe den waren geraakt. Hun werel dimperium stond op het punt in te storten. Canary Wnarf, waarin zi) bijna 5 miljard gul den hadden gestoken, was een molensteen om hun nek ge bleken. De duidelijkste aanwijzing voor hun problemen kwam in april, toen de broers de beloof de 130 miljoen gulden voor een nieuwe metrolijn niet konden ophoesten. Die metro lijn was van vitaal Mmg Ze zou de Docklands verbinden met de Londense City, het grootste financiële centrum ter wereld. Zonder die verbinding zouden de Docklands alleen bereikbaar blijven via een traag, bovengronds treintje. Thatcher, gecharmeerd door de grootse plannen van de Reichmanns, had beloofd de metrolijn aan te leggen, op voorwaarde dat de broers zou den meebetalen. Zij zouden in tien termijnen 1.3 miljard gul den op tafel leggen, de staat zou de resterende 3,6 miljard fourneren. Vorige week nog stak de re gering, inmiddels voorgezeten door John Major, een redden de hand uit. Major was bereid ruim 2.000 ambtenaren naar de leegstaande kantoorcom plexen over te brengen. Maar de banken hadden reeds vier miljard gulden in het project gestoken, en zij stonden deze week voor een eenvoudige af weging: de geldkraan dicht draaien of nog meer investe ren in de hoop dat het project ooit nog winstgevend zou worden Zij kozen voor het eeiie Wat nu? „De gebouwen zul len niet omvallen", zei een woordvoerder van de Dock lands Development Corpora tion in een poging tot optimis me. Dat moge zo zijn, maar de kans dat de vitale metrolijn alsnog wordt gebouwd lijkt verkeken. Dt MTtCÜfl WD D0t Londense metronet had toch al andere prioriteiten En daar mee is waarschijnlijk ook het plan van de baan om 2 000 ambtenaren te verhuizen. Gevreesd moet worden dat Canary Wharf de geschiedenis zal ingaan als een monument van rampspoed. Het schandaal heeft zich in middels uitgebreid. In Venetië werden zeven mensen gerarres- teerd, onder wie naaste mede werkers van minister van trans port Bemini. In Bergamo werd de president van de provincie, het voormalige parlemenstlid Gaiti, aangehouden op beschul digingvan corruptie. De Italiaanse politie kwam de afgelopen dagen in het geweer tegen de maffia. Woensdag wer den in België. Duitsland en Ita lië 19 leden van één bende gear resteerd. Bij Napels werden 14 personen aangenouden van een andere bende, die drugstrans porten naar Nederland en Duitsland verzorgde. Bij Salerno arresteerde de politie 15 leden van een clan die het bedrijfsle ven in de regio terroriseerde. Bernard Tapie beschuldigd van oplichting PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Bernard Tapie is woensdag door de Parijse rechter commissaris Boizette in staat van beschuldi ging gesteld wegens medeplich tigheid aan heling en het ont trekken van goederen aan een faillissement. Als de multimiljo nair schulig wordt bevonden, wacht hem een pittige gevange nisstraf. Het afgelopen weekeinde moest hij wegens de 'Toshiba- affaire' aftreden als minister van stadsontwikkeling Ilij was p.is zeven weken minister. De affaire begon in 1985. In dat jaar maakte de iapanse electronicafabrikant Toshiba een bedrag van 13 miljoen franc (ruim 4 miljoen gulden) over aan de Franse importeur NAVS (Nippon Audio Video Systems). Tapie was daarvan voor de helft eigenaar. De andere eigenaar was het gaullistische parle mentslid Georges Trenchant. Volgens Tranchant heeft Tapie hem opgelicht door de 13 mil joen franc over te boeken naar een rekening van Bernard Tapie Finance. „Ik verwacht dat Tapie zo snel mogelijk in de tegenaanval zal gaan", aldus een van zijn advocaten. Nieuwe premier van Thailand voorgedragen Oud-luchtmachtofficier Som- boon Rahong is gisteren door de regeringspartijen voorgedra gen als nieuwe premier van Thailand. OKXNttle vOOI spelde dat Somboon vanwege zijn banden met de strijdkrach ten voor het volk niet aanvaard baar zal blijken. De voordracht wordt waarschijnlijk vandaag aan koning Bhumibol voorge legd. Hij heeft het laatste woord een stemming in het parlement is niet vereist. Somboon is de leider van de iMfl FM l'.irti| rn M.wt Op zeer goede voet met de militaire top die n.i.i atfj rlredrn mier Suchinda verantwoordelijk is voor het brute optreden tegen dc massale betogingen, eerder deze maand.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5