Minder straf door aandacht van pers Je adrenalinegehalte rijst de pan uit' Kind van asielzoeker kan in grenshospitium wonen Gestrand op grens Cambodja r 1» Krant op Zondag vraagt uitstel van betaling aan Wet dwingt bedrijf tot aanpak ziekteverzuim Binnenland Keuring broden Alders en Bukman wijzen mestplan af VRIJDAG 29 ME11992 3 anp algrnwi ncdcrtandi prriixjrfiu cpo pendens* paiunNederlandse mari niers hebben deze week hun kamp opgeslagen in het niemandsland tussen Thailand en Cambodja. Op weg naar Pailin in Cam bodja, dat aan de achthon derd Nederlandse mariniers is toegewezen, stuitten de leden van de VN-vredes- macht op een grenspost van de Rode Khmer. Diver se pogingen om het gebied binnen te komen, zijn mis lukt. De Nederlandse VN- kolonne lijkt weinig indruk te maken op de Rode Kh mer-soldaten, die geen be lang hebben bij de VN-vre- desoperatie en die dus zo veel mogelijk proberen te vertragen, foto anp Ray mond rutting \£«S3 £3 Benzine en diesel duurder rotterdam Benzine en diesel zijn vandaag duurder geworden. De prijzen van benzines zijn 1 cent omhoog gegaan, die van die sel 1,6 cent. De adviesprijs voor euro loodvrij is 1,87 gulden ge worden, voor super loodvrij 1,91, voor super 2,03 en voor diesel 1,16 per liter. De verhoging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen. Verbod op reclame met aidspatiënt amsterdam De reclamecodecommssie verbiedt de reclame waarin het kledingmerk Benetton een stervende man laat zien, die aan aids lijdt. Advocaat Hoogenraad zei dat het modehuis zich betrokken voelt bij de problematiek die op de foto aan de orde wordt gesteld. De publikatie stelt volgens Benetton een we zenlijk probleem aan de orde en brengt een dialoog op gang. De codecommissie vindt dat van betrokkenheid van Benetton bij de aidsproblematiek niets blijkt in de advertentie. De commissie vindt de advertentie daarom in strijd met de goede smaak en het fatsoen. Fusie tussen Ohra en DEL utrecht Verzekeringsmaatschappij Ohfh in Arnhem en ziekte kostenverzekeraar DEL in Diemen gaan fuseren. Uiterlijk op 1 juli volgend jaar moeten hun verzekeringsactiviteiten zijn ge bundeld. Ohra heeft 400.000 en DEL 50.000 verzekerden aange sloten. DEL wordt een werkmaatschappij van Ohra, een zelf standige dochter van de coöperatieve vereniging. Naast ziekte kostenverzekeringen gaat DEL nu ook in de schade- en levens verzekeringen en financiële diensten. Beide verzekeraars ver wachten dat deze uitbreiding de werkgelegenheid bevordert. Bij Ohra werken 700 mensen en bij DEL 40. Faillissement Rainbow opgeheven Het gerechtshof in Amsterdam heeft in hoger be roep de faillissementen opgeheven van twee Rainbow-stichtin- gen van oud-EO-directeur drs. L.P. Dorenbos. Alle financiële be lemmeringen zijn volgens Dorenbos daarmee weggenomen. In april verklaarde de rechtbank in Amsterdam de stichting Schreeuw om Leven en het Rainbow-Bijbelplan failliet. Vertrek commissarissen bij Nedlloyd rotterdam Ir. O. van Rooyen en drs. A. van Stuijvenberg zijn woensdag afgetrederrals leden van de raad van commissarissen van het Rotterdamse transportconcern Nedlloyd. De commissie van aandeelhouders had bezwaar gemaakt tegen hun herbenoe ming. - - Rechters houden rekening met publiciteit Als er over een rechtszaak veel publiciteit is, krijgt de ver dachte meestal een lagere straf. Rechters beschouwen aandacht van de media namelijk als extra straf. Om dat nadeel te compenseren, geven ze een lagere celstraf of boete. den haag gpd De Krant op Zondag heeft van daag bij de Amsterdamse recht bank uitstel van betaling aange vraagd. Uitgever Pieter Storms hoopt daarmee ruimte te scheppen voor gesprekken met geïnteresseerde buitenlandse uitgevers over voortzetting van de krant. Wegens ernstige fi nanciële moeilijkheden is de krant al twee zondagen niet ver schenen. Vorige week reisde Storms, samen met hoofdredacteur R. de Bok en adjunct-hoofdredac teur J. van Wersch, af naar een uitgeversbeurs in Praag, in de hoop daar buitenlandse geld schieters te vinden. Speciaal voor die gelegenheid werd een 'noodnummer' van de Krant op Zondag vervaardigd, bestemd voor 'alle uitgevers in de we reld'. De reis naar Praag zou in elk geval twee geïnteresseerde kandidaten hebben opgeleverd. Vandaag wordt het personeel ingelicht over de nieuwe ont wikkelingen. A. van der Meülen, voorzitter van de redactieraad van de krant is verheugd over het feit dat er eindelijk surséance van betaling is aangevraagd, omdat de bedrijfsvereniging nu offi cieel over kan gaan tot uitbeta ling. De zestig personeelsleden hebben de afgelopen maand geen salaris of vakantiegeld ge kregen. den haag gpd-anp Bedrijven worden wettelijk ver plicht maatregelen te nemen te gen ziekteverzuim. De Arbeids omstandighedenwet (Arbowet) wordt daartoe aangescherpt. De wetswijziging dwingt werkge vers de risico's voor de veilig heid, de gezondheid en het wel zijn van werknemers op een rij tje te zetten. De bedrijven moe ten ook meer aan preventie doen. Het kabinet heeft ingestemd met de wijziging van de Arbo wet, die op 1 januari 1993 van kracht moet worden. De wijzi ging is nodig om aan de Eu ropese richtlijnen te voldoen. Ze vloeit voort uit plannen van het kabinet om de eerste drie (klei ne bedrijven) of zes weken (gro te bedrijven) de ziektevergoe ding door de werkgevers te la ten betalen. Het bedrijf moet zich bij de bestrijding van het ziektever zuim laten ondersteunen door een deskundige dienst. Maar dat hoeft niet zoals nu het GAK of een bedrijfsvereniging te zijn. De werkgevers mogen dat werk ook zelf doen. Zij hadden aangedrongen op meer hande lingsvrijheid dan minister De Vries van sociale zaken ze in eerste instantie wilde geven. De werkgevers vinden dat „wie be taalt ook bepaalt". De vakbewe ging is het daarmee niet eens. De bonden vrezen dat bedrijven niet in staat zullen zijn de zieke op een verantwoorde manier op te vangen. Na de eerste drie of zes weken neemt de ziektewetarts de con trole en de begeleiding van de zieke overigens weer over. Er wordt ook niet verwacht dat veel bedrijven gebruik zullen maken van de mogelijkheid om de controle van het ziektever zuim zelf in handen te nemen. den haag «gpd-anp Dat blijkt uit het afstudeeron derzoek van ANP-verslaggeef- ster Madeleen Wesseling. Het onderzoek, gehouden voor de Vrije Universiteit van Amster dam, wordt vandaag in het Ne derlands juristenblad gepubli ceerd. Van de negentien onder- waagde rechters zeggen zestien rekening te houden met de pu bliciteit. De meeste rechters vinden aandacht in kranten en op radio en televisie nadelig voor de'ver dachten. Zij erkennen echter dat de mate waarin zij er reke ning mee houden grotendeels 'natte vingerwerk' is. In vonnis sen wordt ook nauwelijks on- utrecht gpd-anp Volgens de rechtbank in Am sterdam is het grenshospitium in Zuid-Oost wel geschikt voor een kind van tien jaar. De recht bank wees het verzoek af van de advocaat van een 10-jarig Gha- nees meisje om haar over te plaatsen. Daarmee weerlegt de Amster damse rechtbank de kritiek van derbouwd waaruit die schade bestaat. De rechters geven toe dat door het meewegen van publi citeit rechtsongelijkheid ont staat. Zo kregen de verdachten in de Maurikse incestzaak en de ontvoeringen van Heineken en Heijn geen strafvermindering op grond van de publiciteit, maar Ajax en de van seksueel misbruik beschuldigde psychia ter uitZetten wel. De Nijmeegse hoogleraar strafrecht G. Corstens is ver baasd over de uitkomst van het onderzoek. Volgens hem trek ken vooral strafzaken tegen hooggeplaatste figuren vaak veel aandacht van de media. Maar dat hebben die mensen de vereniging Vluchtelingen- Werk. Die vindt het opsluiten van kinderen in het hospitium „een uitwas van het beleid van vrijheidsbeneming". Ook De fence for Children International noemde de opsluiting „onrecht matig en onverantwoord" en een schending van de rechten van het kind, zoals die zijn vast gelegd in een verdrag van de Verenigde Naties. aan zichzelf te wijten, vindt Corstens. Hoge bomen vangen immers veel wind. Daarom hoeft de rechter ze nog niet minder te straffen De Coornhertliga vindt dat het hoe en waarom van vonnis sen veel beter moet worden uit gelegd dan nu gebeurt. Rechters handelen volgens voorzitter Pieter Wiwel nu dikwijls in strijd met de wet. In vonnissen spre ken zij in standaard-termen en geven nauwelijks specifieke motieven voor nun beslissing. De Hoge Raad zou hier veel be ter op moeten toezien, aldus Wiwel. Sommige rechters zeiden in het onderzoek juist geneigd te zijn in grote, sterk de aandacht trekkende strafzaken zwaardere straffen op te leggen. Maar ook hier vertellen zij niet waarom. In het algemeen zeggen de rechters wel zorgvuldiger op te treden in zaken waaraan de me dia aandacht schenken. De rechtbank heeft een kijkje genomen in het grenshospi tium, dat door Vluchtelingen- Werk al is omgedoopt tot 'de Bullebak'. Volgens de rechtbank zijn de accommodatie, bewe gingsvrijheid en ontspannings faciliteiten er zodanig dat een verblijf van betrekkelijk korte duur niet als 'onwenselijk' hoeft te worden beschouwd voor een kind van tien. Dossiers BVD mogen niet worden ingezien oen haag gpo De dossiers van de Binnenland se Veiligheidsdienst (B\T)) mo gen niet worden ingezien door de betrokken personen zelf. maar dienen wel ter beschik king te komen voor toekomstig historisch onderzoek. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft dit aan de verantwoordelijke ministers Da- les (binnenlandse zaken) en d'Ancona (wvc) laten weten. Al leen D66 en Groen Links willen dat personen inzage krijgen in hun dossiers. De Kamer debatteerde woensdag over de manier waar op enige honderdduizenden - niemand weet precies hoeveel - BVD-dossiers moeten worden geselecteerd die vervolgens eind 1993 door de papiervernietiger worden gehaald. De meeste ka merleden willen dat 'terughou dend' wordt vernietigd, zodat voldoende dossiers overblijven om een goed beeld te fawn van het verleden van de BVD. Ook willen de partijen een vin ger aan de pols houden door de 'ontwerp-vernietigingslijst' waarop staat welke categorieën dossiers door de versnipperaar gaan - eerst nog te bekijken. Momenteel wordt overleg ge pleegd tussen vertegenwoordi gers van de BVD en het Algeme ne Rijksarchief over deze 'ver- nietiginglijst'. D'Ancona zegde de Kamer toe dat het resultaat van dat overleg en het advies van de Raad voor hel Cultuurbeleid hierover, aan het parlement ter goedkeuring worden voorge- iegd. Via een externe commissie van drie 'wijzen' (oud-minister De Ruyter, oud-senator Zouten dijk en oud-topambtenaar Mie- dema) houdt de vaste kamerco- missie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten bovendien toezicht op de verwijdering en vernietiging van de dossiers. Vakbonden dagen V&D voor rechter utukxt» ahf De vakbonden hebben samen een kort geding aangespannen tegen het warenhuisconcern V &D over een in de cao overeen gekomen nlarisvertiogtng Hu kort geding dient woensdag 5 juni voor de president van de Amsterdamse rechtbank. De bonden vinden dat het concern de cao-afspraak over salarisver hoging niet nakomt In mei 800 de salarisparagraaf uit de vorig jaar gesloten cao worden verge leken met die van andere wa renhuisconcerns. Als die hoger zouden uitvallen dan de 3,5 procent die het V&I) personeel Krijgt, zou het verschil in augus tus worden bijbetaald Inmid dels is bij Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB. onder meer Hema en Bijenkorf) een cao overeen gekomen met een loonsverho ging op 1 februari van 3 procent en op 1 oktober van 1,5 procent. Dat verschil moet volgens de bonden worden bijbetaald. Word lid van de ANWB en profiteer óók van de vele diensten en voordelen die de ANWB u te bieden heeft. Voor leden en toekomstige leden ligt er nu een wegenkaart van Nederland klaar voor slechts f 1,-, breezandduk* Een deel van de 20.000 bro den die deel uitmaken van het 'nationaal geschenk de zee' werd gisteren in Breezanddijk op de Afsluit dijk gekeurd door het pu bliek. Erg sma kelijk zal het waarschijnlijk niet zijn: de in grediënten be- den haag anp De ministers Aiders (milieubeheer) en Bukman (land bouw. natuurbeheer en visserij) nemen geen genoegen met het plan van de landbouworganisaties om de hoe veelheid mineralen in de mest met 25 procent te ver minderen. Volgens de ministers biedt het plan onvol doende garantie dat de VBHfptl nin verder zal toene men. Alders nam woensdag het rapport Mineraal Centraal van de projectgroep Timmer in ontvangst. Het rapport bevat de maatregelen die het landbouwbedrijfsleven wil nemen om de mestproblematiek onder controle te krijgen. In ruil daarvoor moeten de in september vorig jaar aangekondigde kabinetsmaatregelen van tafel. 'Mineraal Centraal' is een waardevolle bijdrage aan de oplossing van het mestprobleem, maar het is zeker niet dé oplossing, aldus de ministers. De vermindering van de hoeveelheid mineralen in de mest moet volgens Mineraal Centraal vooral worden gerealiseerd door aanpassing van het veevoer In de praktijk leidt dat er toe dat per dier minder mineralen worden uitgeschei den. Deze oplossing kan echter niet dienen als vervanging van de kabinetsmaatregelen die zijn bedoeld om uit breiding van de mestproduktie te voorkomen, aldus Al ders. „Het risico dat de veestapel verder groeit is te groot. Het is een beetie te vergelijken met de verkeers problematiek. Door oe techniek te verbeteren, kun je een prachtige auto maken die minder vervuilend is. Maar als dat betekent dat er daardoor meer auto's ko men en er meer kilometers worden gemaakt, ben je nog verder van huis. De minister wil daarom de Romende tijd overleggen met de landbouw over nadere uitwerking van Mineraal Centraal. De centrale landbouworganisaties lieten eer der deze week al weten daartoe niet bereid te zijn. F16-vlieger Jansen kwam in boom terecht na crash boven Goose Bay ANVh$ goose bay harry gerritsma-anp Zijn grootste probleem was: hoe kom ik uit die boom? Hij kon niet bij de stam komen en dus kroop F16-squadroncom- mandant Jacques Jansen uit zijn 'vlie- gershamas' en sprong naar beneden. Hij belandde tot aan zijn kruis in de Cana dese sneeuw van Goose Bay en wachtte tot een helikopter hem zou oppikken. „Spectaculair om mee te maken, maar voor mij hoeft het niet nog een keer. je adrenalinegehalte rijst de pan uit", ver telt hij anderhalve dag na de crash van 'zijn' F-16 in de Canadese provincie Quebec tijdens een persconferentie. Jansen (36) is commandant van het 306 Squadron uit Volkel. Dinsdag redde hij zich tijdens een laagvliegoefening met zijn schietstoel uit een F-16 die on oplosbare problemen kreeg. Jansen sprak van een „mooi moment" toen hij een half uur nadat hij het toestel verliet, de reddingshelikopter van de Ca nadese luchtmacht hoorde naderen. Het was puur toeval dat die in de buurt was. De crash had plaats op zo'n 200 kilome ter van Goose Bay, de basis vanwaar de luchtmacht laagvliegen beoefent. Woensdag heeft Jansen "zijn verhaal gedaan tegenover de commissie die een onderzoek naar de oorzaak van het on geluk verricht. „Zolang dat niet is afge rond, ga ik daar niet op in. Een F-16 is high tech. Speculeren heeft geen zin", deelde de vlieger mee. De squadron-commandant vloog ten tijde van het ongeluk in een formatie van twee F-16's. Hij landde met zijn" para chute in een boom in onbewoond, be sneeuwd gebied. „Dat heeft als voordeel dat* je val door takken wordt gebroken, zodat je benen worden ontzienvertel de hij. „Het was een bijzonder gezicht om, hangend in een parachute, je toestel langzaam vliegend op de grond te zien vallen. Toen het toestel was neergeko men, vatte het vlam." Behalve met de onderzoekscommissie, die vanuit ons land naar Canada werd gevlogen, sprak lansen na afloop van zijn avontuur ook met de crew-chief. Dat is de man van het grondpersoneel die voor de technische staat van het toestel verantwoordelijk is. De vlieger: „Die zit met de vraag of hij wellicht iets verkeerd heeft gedaan en heeft dus ook recht op opvang." lansen verblijft voor de tweede keer in zijn loopbaan in Goose Bay. De crash - vlucht was, na zijn aankomst in Canada afgelopen zondag, zijn tweede laagvlieg oefening. De formatie van twee toestel len vloog op een hoogte van ongeveer 150 meter. De Nederlandse regering heeft in to taal 213 F-16's gekocht. Daarvan zijn er tot nu toe 26 neergestort. Bij de aanschaf wordt altijd rekening gehouden met zo geheten vredes-verliezen. Volgens het hoofd van de afdeling vliegoperaties van de Koninklijke Luchtmacht, J. Godderij, is het verwachte aantal verloren toestel len nog niet overschreden. De lucht macht houdt er geen speciale ongeval lenstatistiek op na voor laagvliegoefenin gen. De luchtmacht vliegt sinds 1987 boven het oosten van Canada. Het gebied heet Labrador en is zeer geschikt voor laag vliegen (dertig meter boven de grond). In Europa zijn er geen mogelijkheden om zo laag te vliegen. Laagvliegen is nodig om te voorkomen dat radars F-16's op merken. Labrador dreigt zijn aantrekkelijkheid te verliezen omdat ttadl ttMdl IBM beperkingen oplegt om de natuur te be schermen Volgens Godderii zal de luchtmacht binnenkort, tijdens een overleg met de Canadese militaire auto riteiten, aandringen op soepele hante ring van df beperkingen iooi bel laag vliegen boven het oosten van Canada. Rechtbank: Faciliteiten zijn goed genoeg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3