m 'Niet blindstaren op de marathon' Hakker heeft adem genoeg Marathon Wie de schoen past VRIJDAG 29 ME11992 LEIDEN ROB ONDERWATER Hardlopers moeten de grote inspanning zondag nog ver richten, maar Joost van Leeuwen heeft al een mara thon achter de rug. Bij wijze van spreken dan, want op de keper beschouwd is hij niet zo n liefhebber van rennen langs de Leidse straten. In zijn vrije tijd is Van Leeuwen tennisser, overdag houdt hij zich onledig met de verkoop van loopschoenen, bij Fits hoe in de Leidse Sint Joris- steeg. Daar lachten ze in hun vuistje, toen Tjeerd Scheffer en kornuiten vorig jaar be sloten een marathon in Lei den te organiseren. Omdat er nu eenmaal niet gelopen kan worden zonder de juiste sportschoenen, kwamen de sportievelingen al snel in de speciaalzaak van Van Leeu wen terecht. Van Leeuwen: „Natuurlijk ben ik gelukkig met die marathon. Ik kan wel stellen dat de verkoop daar door aardig is gestegen." Fitshoe is gespecialiseerd in loopschoenen. Uitgangs punt van de winkel is dat de klant een sportschoen krijgt aangemeten die hem 'op het lijf is geschreven'. Voor alle afwijkingen, geregistreerd door een videocamera, heb ben Van Leeuwen en zijn collega's wel een aangepaste schoen. Fitshoe werkt nauw samen met de Leidse Road- De grootste drukte heeft hij inmiddels al achter de rug. „Dat was in januari," zegt Van Leeuwen. „Een beetje serieuze loper koopt dan al zijn schoenen. Dege nen die we nu binnen krij gen, hebben op het laatst be sloten om mee te doen. Nou, probeer daar maar eens een goede schoen voor te vin den." Joost van Leeuwen ver klaart ze vaak voor gek, de klanten die zonder enige voorbereiding aan bijvoor beeld de halve marathon be ginnen. „Het zijn vaak ten nissers of voetballers. Je weet wel hoe dat gaat. Een pilsje in de kantine en de één zegt dat hij de halve marathon gaat lopen. Dat loopt dan meestal uit op een wedden schap. Vervolgens komen ze dan hier en verkeren ze glas hard in de veronderstelling dat ze zomaar even twintig kilometer achter elkaar kun nen lopen." Maar ze zijn niet allemaal even onverantwoord. Van .Nee, dan willen i een paar weken met de Roadrun- Willen ze direct in de groep worden ge plaatst. Want ze denken dan dat ze conditie hebben om dat ze op de voetbaltraining wel eens een tien kilometer hebben gedaan. Wat een ge lul. Als ze met de Roadrun- ners meetrainen, gaan ze als een dwaas van start. Dat ge beurt dan zonder warming up. Want dat hebben ze na tuurlijk nog nooit gedaan op de tennisbaan. Heb .jij wel ming up zien doen? Ik niet. En ik kan het weten, want ik doe het ook nooit. En dan vinden ze het gek dat ze klachten hebben. Als ze hier komen hangen de vellen er vaak bij. Denken ze dat het aan de schoenen ligt." Goede schoenen zijn op de lange afstanden onontbeer lijk. Van Leeuwen: „Je moet zondag eens kijken naar de mensen die gewoon op ten nisschoenen lopen. Die lo pen dan een beetje te sjok ken, tot ze er bijpa dood bij neervallen. Ze moeten het vooral zelf weten hoor. maar ik had het anders gedaan." Bram Wassenaar heft waarschuwende vinger Bram Wassenaar staat in zekere zin aan de wieg van de Leidse marathon. In de beginjaren was de oud-bonds- coach middenafstand op papier hoofdtrainer van de Lei den Road Runnersclub, de bakermat van de marathon van Leiden. Met LRRC heeft de 48-jarige Voorschotenaar inmiddels geen officiële bemoeienis meer, maar hardlo pen is in de Sleutelstad inmiddels tot kunst verheven. A BROUWER DE KONING Wassenaar spreekt van een aardverschuiving, die de en thousiaste club in Leiden te weeg heeft gebracht. Hij juicht het toe dat LRRC-trainer Frans Kortekaas en consorten zich via officiële KNAU-cursussen heb ben bekwaamd in het geven van trainingen. „En dat ze mijn naam nog steeds gebruiken, ach, daar zit ik niet zo mee." Maar als atletiektrainer plaatst Wassenaar ook de nodi ge kanttekeningen bij de mara thonrage die vooral in de krin gen van de roadrunners woedt. „Niet iedereen is even geschikt om een marathon te lopen. Er zijn ook andere manieren om je voort te bewegen. Wielrennen bijvoorbeeld is voor zware men sen een stuk minder belastend dan lopen. Maar ook voor hard lopers geldt dat zij zich niet moeten blindstaren op de ma rathon. Probeer eerst maar eens een stuk van tien kilometer tot een goed einde te brengen." Wassenaar is als atletiektrai ner en beroepshalve als 'voed- seldeskundoloog' de man van de theorie, maar als oud-atleet toch vooral van de praktijk. „Zo heb ik het destijds zelf ook op gebouwd. Ik ben begonnen als 400- en 800-meterloper. Via de 1500 meter en de vijf en tien ki lometer ben ik geleidelijk aan opgeschoven naar de mara thon. Het was in de tijd dat lan- ge-afstandlopen in Nederland net in zwang kwam. Ik kon mij jarenlang handhaven in de Ne derlandse marathonploeg met een persoonlijk record van 2.21,52." Identiek „Het toeval wil dat ik die tijd tweemaal in Utrecht heb gelo pen. De eerste keer was mijn marathondebuut op het oude parcours in de richting van Zeist. Op het huidige parcours langs de Vecht realiseerde ik tot mijn stomme verbazing precies dezelfde tijd. Mijn opbouw was ook identiek. De eerste dertig kilometer kon ik op basis van mijn snelheid met de besten mee. Daarna kwam ik inhoud te kort. Ik kreeg kramp en moest zelfs stukken wandelen. In wezen trainde ik te weinig voor een marathonloper. Trai- ningsweken van 160 a 170 kilo meter kon ik vanwege mijn werk niet maken. Bovendien werd ik in 1980 trainer bij De Bataven. Maar ik vond het al lang mooi om in de herfst van mijn carrière voor de Neder landse marathonploeg uit te ko- In totaal bracht Wassenaar het tot acht marathons. De bes te herinnering bewaart hij aan een landenwedstrijd in Frank rijk, waaraan hij tegen zijn ge woonte heel voorzichtig was be gonnen. „Omdat een ploegge noot was uitgestapt, moest ik wel finishen, anders was Neder land niet eens in het landen- klassement voorgekomen. Het was bloedheet, een graad of 27, maar ik werkte mij onderweg op van de tachtigste naar de dertigste plaats." De hitte kan voor minder er varen marathonlopers een seri eus gevaar voor de gezondheid betekenen. „Begin er niet aan", zegt Wassenaar, „als het zondag in Leiden warm is en je je on voldoende hebt voorbereid. Kies voor mijn part een kortere afstand, de tien kilometer of de halve marathon. Daarnaast is het zeker bij hoge temperaturen van het grootste belang om veel te drinken. Dan heb je meer aan een isotone dorstlesser dan aan een energiedrank. Ik denk aan een verhouding van twee op één. Met water kun je ook een heel eind komen." De organisatie-adviseur kwa liteitszorg in voedingsdiensten van instellingen als ziekenhui zen en gevangenissen bereidt nu zijn stokpaardje. „Voor voe ding heb ik mij altijd al geïnte resseerd. Voor sportmensen geldt in dat opzicht wat ook voor andere mensen geldt. Koolhydraten zijn heel belang rijk. Die zitten onder andere in brood, rijst en aardappelen. Zelf ben ik dol op havermout, ook al moet je dat niet vlak voor een marathon eten. Lichtbruine bo terhammen met zoet beleg vol doen dan goed. Verder kan ik groente en fruit van harte aan bevelen." Chips Toch ontmoet Wassenaar, die vanwege slijtage aan een heup („dat zit in de familie, maar is misschien verergerd door het hardlopen op de atletiekbaan") Bram Wassenaar: „Zelf ben ik nog steeds dol op havermout." zelfs in zijn naaste omgeving mensen, die er heel andere op vattingen op na houden. Jan Dirk Hazeleger bijvoorbeeld zwoer tot voor kort bij chips en koekjes, maar moet toegeven de voedseltheorieën van zijn nieu we trainer vruchten afwerpen. Wassenaar: „Op dat punt viel er bij Hazeleger nog wat te verbe teren. Dat geldt volgens mij ook voor wielrenners, van wie som migen zich volproppen met junk food. Ik verbaas mij er wel eens over, dat zij dat ongestraft kunnen doen. Maar ja. zij krij gen soms al zo veel vitamine preparaten toegediend dat zij zich verder kunnen beperken tot zulk voedsel, dat barst van de energie." Bovendien is Wassenaar voorstander van de weg der ge leidelijkheid. „Stel dat iemand gewend is veel cola te drinken. In mijn ogen een slechte ge woonte, maar het pakt waar schijnlijk helemaal verkeerd uit als je dan plotseling iets anders gaat drinken. Bier bijvoorbeeld, dat vanwege de voedingswaar de nog niet zo sleihts is VOOT marathonlopers. Maar ja. er zit wel alcohol in en dat ga ik niet iedereen aanbevelen Maar als toppers als Gerard Nijboer en Marti ten Kate een pilsje pak ken, weten zij echt wel wat zij doen." Dat geldt niet voor alle kandi daat-marathonlopers die Was senaar in de Leidse regio aan treft. „Op zich vind ik net best dat de Roadrunners zo veel mensen in beweging hebben gekregen. Alleen snap ik Praatje onderweg en shaggie na afloop A BROUWER DE KONING In het rariteitenkabinet van de tweede marathon van Leiden speelt Henk Hakker zijn eigen rol. De 70-jarige Leiderdorper, die volgens de heersende opvat tingen al lang van een 'rustige oude dag' zou mogen genieten, rekent namelijk op een snellere eindtijd dan vorig, toen hij de 42.195 meter net binnen de vier uur voltooide. En zelfs na die inspanning was de veteraan nog niet aan het eind van zijn latijn. „Pas als ik merk dat het niet meer gaat, begin ik met afbou wen", aldus Hakker, die als hardloper een laatbloeier is. „Op school wist ik al dat ik hard kon lopen, maar ik heb eerst ja renlang geprobeerd te voetbal len. In 1937 al. voor Zuider kwartier en LDTS tot ZLC fu seerden, aan de Wassenaarse- weg. Ook heb ik in mijn geboor teplaats Oegstgeest gespeeld voor de plaatselijke voetbalvere niging. Daar heb ik zelfs nog tot gediplomeerd jeugdtrainer ge schopt." De overstap naar een geheel andere tak van sport, zo rond zijn vijftigste, verklaart Hakker uit de hardheid van het voetbal spel. ..Het werd me te grof. Daarbij kwam dat ik zelf ook nogal fanatiek was", aldus Hak ker, die zijn werkzame leven bij de marine sleet. Door een wed denschap met mijn zwager nam ik voor het eerst deel aan een strandloop. Daarna werd het van kwaad tot erger. Ik ontdekte dat hardlopen een schitterend tijdverdrijf is." Geintje onderweg Hakker sloot zich aan bij de lan- delijke vereniging Veteranen Nederland. In Ègmond aan Zee liep hij zijn eerste halve mara thon. ..Ik wilde wel eens weten wat ik waard was. Toch ben ik geen echte wedstrijdloper. Ik heb bepaald geen oogkleppen voor. Er moet tijd zijn voor een geintje onderweg. Het gaat mij er ook niet in de eerste plaats om om mijn tijden te verbete- Hoewel Hakker ook enkele marathons op zijn naam heeft staan, bekoorde de halve af stand hem meer. „Ik heb denk ik wel aan 200 wedstrijden van rond de twintig kilometer deel genomen. Van mijn eerste ma rathon, in 1983 in Bergen- Schoorl, herinner ik mij alleen dat die koud en nat was. Eind tijd 3.33.30. Een jaar later liep ik in de Bollenstreek twee minu ten sneller, maar toen was het 27 graden." Kletsen Hakkers liefde voor de klassieke afstand laaide weer op, toen vo rig jaar in de sleutelstad door toedoen van de Leiden Road Runners Club een marathon uit de grond werd gestampt. „Als Roadrunner van het eerste uur heb ik me laten overhalen de Leidse marathon te lopen. On danks een kuitblessure in de voorbereiding liep ik een tijd van 3 uur 59,42. Dan moet je bedenken dat ik onderweg in Wassenaar ook nog heb staan kletsen met een oude bekende van me. Dat moet kunnen, vind ik, maar het kost al pnel een paar r Over het parcours van vorig jaar raakt Hakker, toch al rap van de tongriem gesneden, niet uitgepraat. „Één van de mooiste parcoursen die ik ken. Jammer dat we dit jaar niet meer door De Horsten gaan. Al die boch ten door de stad trekken me niet zo. Maar ja. ik ben ook een buitenmens. Het lijkt soms wel een ziekte. Misschien komt het wel omdat ik in de buitenwijken van Oegstgeest ben geboren." Vanwege zijn werk zwierf de marineman in oorlogs- en vre destijd vanuit Den Helder over de hele wereld. „Ik was in die tijd een goed betaalde toerist. Maar ik heb toch niet alles van de wereld gezien. Waar we ook terecht kwamen, ik was altijd met sport bezig, terwijl de an deren vaak de stad ingingen Ook bij de Roadrunners laat Hakkers zich niet onbetuigd. Als hulptrainer („Noem het maar wegkapitein") wijdt hij steeds weer nieuwe groepen in de we- Henk Hakker ontdekte dat met een simpele handeling zijn startnummer is om te vormen tot zijn leeftijd reld van de marathon in. „Dat kun je niet voorzichtig genoeg doen, want je bent toch rnet hel lichaam van anderen bezig. Ik vind ook dat ik zelf altijd bij moet zijn. Kennelijk wordt dat op prijs gesteld, gezien alle moeite die voor mijn zeventig ste verjaardag is gedaan Het klinkt trouwens wel heel anders dan 69, hè. Ze hadden zondag zelfs een speciale prestatieloop voor Giel Houtman leen andere superactieve zeventiger, red.i en mij georganiseerd. Schitte rende leut vind ik dat." Voor de gezelligheid zou hij zijn hele leven wel willen blijven doorlopen, tot zijn 96ste. „want zo oud word ik. Maar ik doe al les wel in nauw overleg met mijn huisdokter Van der leden Volgens hem heb ik een here conditie. Van de honderddui zenden /t '-ringers in Nedei land lopen er misschien maar een paar honderd hard. dus dat noemt hij uitzonderlijk." Mijn dokter keek n der op. toen hij mij ee roken Dat doe ik al dertiende, twee pak shag per wi*ok Mijn heb ik het afgeraden, longen lijden flf ken eden die marathon moet lopen. Het lijkt wel een statussymbool. Soms gaat het zelfs om een ordinaire weddenschap. Dat vind ik een devaluatie van de marathon. Bovendien knappen lopers op die manier waarschijnlijk snel af op deze discipline." „Het kan ook anders. Neem nou mijn pupil. Jaap van Duy- venbode (topfavoriet voor de Leidse marathon, red Die had vóór hij bij mij kwam trainen al eens een marathon in drie uur gelopen. Gelukkig heb ik hem ook aan kortere afstanden laten ruiken. Daardoor loopt hij nu een veel betere marathon. Het- FOTO LOCK ÏUYDERDUIN zelfde geldt in feite ook voor Hazeleger." Het bloed kruipt bij Wasse naar waar het niet gaan kan. De oud-atleet, loopt rainer van Feyenoord. hockeyvereniging HGC. de Nederlandse hockey vrouwen en de wielerprofs van Jan Raas. beschouwt de atle tiekbaan nog altijd als basis voor alle hardlopers. Wie er achter komt dat hij gesthikt is voor de marathon, kan het ac cent altijd nog verschuiven naar de 42 195 meter „Dat was ook de gedachte achter mijn be moeienis met de Leidse Road runners. Aan de ene kant van gen zij veel lopers op. Aan de andere kant moeten de leidse atletiekverenigingen er, als het goed is, ook iets van terugzien." Parcours tien meter te lang Bij na-meting is het marathon-parcours precies tien meter te lang gebleken Als gevolg van het aanbrengen van een extra lus van 300 meter bij de Damlaan en de Vopdellaan hield de organi satie een klein stuk over Reglementair is zo n marge toegestaan I >i .indere afstanden, de halve m.ir.tlhon .1.1 hlumrtrr n «!.- tien kilometer kloppen exact l)r twijfel die vong |aar hrstmul over de kortste afstand is nu op voorhand weggenomen. Tienduizenden dorstlessers Dat er heel wat komt kijken bij het organiseren van een stads- marathon is bekend. In cijfers uitgednikt klinkt het zelfs dui/e lingwekkend. Voor de verwachte 5000 deelnemers de teller staat inmiddels al op 2500 staan 25.000 bekertjes klaar. 25 500 dorstlessers en 3000 energiedrankjes. Verder heeft de organisatie 12.000 sponzen ingeslagen, 1600 bananen en 3000 sinaasappels Voor de afzetting zijn meer dan 1000 hekken beschikbaar Afval wordt geborgen in 100 vuilcontainers. Herkansing voor foutloper Wieslaw Szulc heeft zondag in Leiden wat recht te zetten Vo jaar koos de Poolse marathonloper de verkeerde afslag, wa. door hij slechts de halve afstand aflegde Hij hield aan zijn gissing de troostprijs over. Dit jaar kan Szulc zich niet meer achter hetzelfde excuus v schuilen Wel krijgt hij te maken met zi|n snelle landgenoten I zimierz Kuta en Grzegorz Maczynski. die op een beter pervx lijk record kunnen bogen dan Szulc Als alles meezit zijn de d Polen goed voor tijden rond of net onder de 2.20 Pragt ziet af van deelname Huub Pragt komt zondag helemaal niet in actie De Leidse win naar van de eerste marathon van Leiden had zich voor dit |aar de tien kilometer als doel gesteld, maar raakte in de voorbei ei ding geblesseerd Theo van der Veer geldt nu op de kortste af stand als grootste kanshebber. De leiderdorper moet vooral Ha genaar Dirk Jan Hoogstraten in de gaten houden Katwijker mikt op ereprijs Jaap van Duyvenbode moet de eer van de 'Leidse' marathonlo pers hooghouden De 28-jangc Katwijkse pupil van trainer Bram Wassenaar (De Bataven) doet een serieuze gooi naar de erepn) zen. Zijn persoonlijke toptijd rond 2 uur en 20 minuten staat borg voor een goede klassering. Van Duyvenoode. dit jaar al winnaar van de twintig kilomrtrr lange Zilveren Molenloop. liep de marathon van Rotterdam als gevolg van ziekte mis. Cïezien zijn laatste test hij schreef de 23 kilometer lange Van Berg lot Berg Loop op zijn naam is Van Duyvenbode klaar voor leiden. Goed weer voor lopers verwacht Niet minder dan 600 vrijwilligers komen zondag in actie om de marathon van leiden in goede banen te leiden Onder hen bc vinden zich zeven motorrijders en 75 I HB( )'ers. Elke vijf kilome ter is gr een verversingspost voor de deelnemers Speéiale regenschermen blijven echter in de kast. De kans op zomerse temperaturen is volgens meteo Valkenburg klein. I)e verwachting is droog weer met een temperatuur tuisen 15 en 20 graden Niet slecht voor marathonlopers en belangstellenden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31