Greep in pensioenpot geen sigaar uit eigen doos Denen geloven niet meer in sprookjes Feiten &Meningen VRIJDAG 29 MEI 1992 2 Hoe moet dat nu verder in de zorgsector? De acties in ziekenhuizen, verpleeghuizen en verzorgingstehuizen zullen grimmiger wor den, beloven vakhonden en achterban. De werkgevers zitten klem in een moedeloos makende patstelling, doordat zij in het loon- conflict de zijde van hun werknemers kozen. Kn Simons, de staatssecretaris, is zwaar aan geschoten door de brede maatschappelijke weerzin over zijn plan. Hij straalt een flink heid uit die zo broos is als chinees porselein. HAARLEM FRANS NVPELS De impasse is zo groot omdat niemand klare wijn schenkt. Onderhandelen over lonen is passen en meten op de vierkante centimeter. De vakhonden zullen niet gedacht hebben dat zij hun volledige looneis (4,5 procent) gehonoreerd krijgen. Met een beetje wringen kan er iets uitkomen, dat ook de ambtenaren schoorvoetend slikten. Meer zeker niet, eerder een paar tienden minder. Wat steekt, is dat Simons niet in staat is zijn voorstel (het grootste deel van de loonsverhoging financieren uit een ver laging van de pensioenpremie) als een logische en aanvaardbare oplossing aan de man te brengen. In uitleggen is hij geen kei, dat bleek al eerder bij de verdediging van zijn plan voor herziening van het stelsel van gezondheidszorg. Op dat departement van hem moet toch wel een pientere commies te vinden zijn die kan uitleggen, waarom het zo gek nog niet is dat eenmalig de pensioenpot wordt ge plukt om het geld te vinden waaruit een deel van de geëiste loonsverhoging wordt betaald. Een sigaar uit eigen doos, roepen de vakbonden in koor. De werkgevers zeggen het hen na. De redene ring is: het geld, dat wij (werknemers in de zorgsec tor) in een spaarpotje (het pensioenfonds PGGM) hebben gestopt als appeltje voor de dorst, wordt door Simons gebruikt om ons in 1992 een loonsver hoging te geven. Ie reinste diefstal. Die redenering klopt niet. Want: de loonkosten die de werkgever (ook die van zorgwerknemers) betaalt, bestaan uit netto loon, belastingen, sociale premies en pensioenpremies. Op vele salarisbriefjes is dal voor een deel gelukkig al zichtbaar, hoewel op het overgrote deel daarv an de belastingen en sociale premies, die de werkgever maandelijks betaalt, jam mer genoeg nog niet staan genoteerd. De werkne mers krijgen dus netto loon en kopen via opgelegde belastingen en op het brutoloon ingehouden sociale premies sociale zekerheid voor nu (bij ziekte, ar beidsongeschiktheid en werkloosheid) en later (pen sioen). Via ingewikkelde becijferingen wordt door sommige knappe rekenmeesters aangenomen dat in de zorgsector voor een van de sociale zekerheden, namelijk het uitgestelde inkomen bij het bereiken van vut- en pensioengerechtigde leeftijd, zoveel pre mies door werkgevers en werknemers zijn betaald, dat het spaarpotje van het pensioenfonds PGGM (het gereserveerde pensioengeld voor later) als het ware overloopt. Er is dus door werkgevers en werk nemers in het verleden meer premie betaald dan strikt nodig was voor toekomstige vut- en pensioen verplichtingen. Het kabinet en een handvol pen sioendeskundigen twisten daarover op professioneel niveau met bestuurders (vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties) en actua rissen van het zorgpensioenfonds PGGM. Naar verwachting zullen over enkele maanden de resultaten van een diepgaande analyse van drie werkgroepen, lang geleden aan het werk gezet door het ministerie van binnenlandse zaken, min of meer uitsluitsel geven over deze ingewikkelde materie. Klopt de redenering, dan is het bruto loon in de zorgsector (dat is netto loon, plus belastingen, plus sociale en pensioenpremies) dus jarenlang te hoog geweest en heeft elke Nederlander dus ook jaren lang meer premie aan ziekenfonds en particuliere verzekeringsmaatschappij afgedragen dan noodza kelijk was. Het kabinet, met in zijn spoor de veel geplaagde Si mons, wil die oneffenheid in één klap ongedaan maken. Vandaar het door de vakbeweging betwiste voorstel om de voor 1992 geëiste loonsverhoging in de zorgsector grotendeels te betalen uit de overvloe dig gevulde pensioenpot van het PGGM. In de prak tijk schuift de staatssecretaris als het ware met pos ten die te zamen de loonkosten uitmaken. Hij geeft de werknemers in de zorgsector het jarenlang te veel betaalde uitgestelde loon (dat is pensioen) in de vorm van een netto salarisverbetering terug. En meegenomen is dat daardoor tevens alle Nederlan ders in de toekomst een percentage achter de kom ma minder hoeven te betalen aan ziektekostenpre mie. Niks sigaar uit eigen doos, niks diefstal. Het PGGM is te hebberig geweest en moet een vetlaagje afstaan. Dat is alles. Hoe moet het nu verder in de zorgsector? Met die vraag begon dit stuk. Hangende het een jaar geleden begonnen, diepgaande onderzoek naar de reserve posities van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor ambtenaren (ABP) en het PGGM trekt de over heid de portemonnee. Is er een resultaat dan kan de overheid de Verzekeringskamer, een hoogstaand college van deskundigen, om een bindend advies vragen over de geconstateerde vetlagen van ABP en PGGM. Via inhouding op een gekorte pensioenpre mie heeft minister Kok de te veel uitbetaalde loons verhoging in de zorgsector binnen een jaar terug. Het kost alleen de rente over een oplopende staats schuld van pak weg een halfjaar. Voor conflictop lossers anno 1992 is dit toch een fluitje van een cent. Dinsdag gaan zo'n drie miljoen Denen naar de stem bus om 'ja' of 'nee' te zeggen tegen de voortschrij dende eenwording van Europa. In een referendum kunnen ze zich uitspreken over het Verdrag van Maastricht, de jongste stap op weg naar verregaande politieke, monetaire en economische samenwerking binnen de EG. Denemarken is na Groot-Brittannië het tweede land dat zich uitspreekt over het Verdrag van Maastricht, de tien anderen volgen in de loop van het jaar. De uitslag van het referendum laat zich niet voorspellen. De jongste opiniepeilingen laten een nek-aan-nek-race zien tussen voor- en tegenstanders. Enkele dagen voor de beslissende stembusronde heb ben de tegenstanders een minimale voorsprong: 42 procent van de Denen zegt 'nee' tegen Maastricht, 39 procent 'ja' en 15 procent weet het nog niet. Slechts vier procent stelt zich neutraal op en zal niet gaan stemmen. I lans Christian Andersen, de wereldvermaarde Deense sprookjesschrijver, hoeft het ge lukkig niet meer mee te maken: zijn landgenoten geloven niet meer in sprookjes, althans niet in politieke. Want wat het me rendeel van de politici ook aan positieve verhalen te berde brengt, de Deense burger ziet nauwelijks heil in de Europese eenwording. De politiek doet haar uiterste best de bevolking op qpidere ge dachten te brengen. In de afge lopen weken zijn miljoenen gul dens geïnvesteerd in een cam pagne die de Denen over de streep moet trekken. Meer dan 200 spreekbeurten hebben de politici achter de rug om de be volking te overtuigen. Koploper is de liberale minister van bui tenlandse zaken, Uffe Elle- mann-Jensen, die in twee we ken tijd 33 toespraken hield. De kranten staan bol van de ad vertenties met de boodschap om toch vooral 'ja' te stemmen. De weduwe van de vroegere premier laat zich afficheren met de tekst 'zeg ja tegen de EG'. En werkgevers, vakbondsleiders, kunstenaars en journalisten zijn bereid hun namen te verbinden aan advertenties die oproepen tot Europese integratie. Zelfs de sociaal democratische leiders van Zweden (Ingvar Carlsson) en van Noorwegen (Gro Brundtland) doen een duit in het zakje. Ze poseren met de Deense sociaal-democraat Poul Rasmussen met de wervende tekst 'de Noordse landen in Eu ropa'. De situatie is ronduit absurd. Alles wat in Denemarken maar een beetje politieke macht heeft, zegt ja' tegen de EG. Maar de bevolking zegt - als we de opiniepeilingen serieus kun nen nemen - bij meerderheid 'nee'. „Typerender kun je de kloof tussen de politici en de burgers niet schetsen", zegt I lolgcr Nielsen, fractieleider van de Socialistische Volkspartij. Zijn vijftien leden tellende frac tie stemde in het parlement, de Folketing, als een van de weini ge partijen tegen het Verdrag van Maastricht. Het parlement 179 zetels) keurde het verdrag met 130 tegen 25 stemmen en 24 onthoudingen goed, maar de uiteindelijke beslissing ligt bij de bevolking. Volgens minister Ellemann-Jen- sen moet er a^n die opiniepei lingen niet te veel waarde wor den gehecht. „Laat u niet mis leiden door de polls. Ik ben er heilig van overtuigd dat het straks 'ja' zal worden. In 1972, bij de toetreding tot de EG. dacht ook iedereen dat het 'nee' zou worden. We hadden toen zelfs een 'zwarte speech' achter de hand, voor het geval de voor spellingen zouden uitkomen. Nou. die rede is nooit uitge sproken. En nu hebben weer niet eens een gemaakt, want het wordt gewoon 'ja'. Wij Denen zijn een serieus volk, wij komen onze verplichtingen na." Democratische crisis Holger Nielsen schudt zijn hoofd bij zoveel naïviteit. „Er is een groot verschil tussen wat de politiek denkt en het volk wil. Beide partijen staan veel te ver van elkaar vandaan en dat komt omdat de politici praten op een manier die het volk niet ver staat." Hij spreekt van een 'de mocratische crisis', maar voor de gevolgen daarvan is hij niet bang. „Wij Denen hebben een sterk persoonlijk gevoel van 'ei gen democratie' ontwikkeld. Ook al begrijpt de politiek het volk niet, het maakt niet uit. Uiteindelijk beslist de bevolking zelf. De opkomst bij het referen dum zal dan ook enorm zijn, meer dan tachtig procent." Het dagelijks leven in de Deen se hoofdstad Kopenhagen geeft echter geen blijk van die be langstelling. De bevolking maakt zich meer druk om de warmte, die Europa - en dus ook Kopenhagen - dezer dagen treft. De spaarzame terrasjes zijn overbevolkt met Denen, die genieten van de vroeg ingeval len zomer. Zonder schroom worden vrouwenlichamen van bloesjes ontdaan. Slechts her en der verspreide affiches geven blijk van het naderend referen dum. De affiches van de 'ja- stemmers' zijn in de meerder heid, maar die beschikken nu eenmaal over meer geld om campagne te voeren. Dat geld is onder meer gebruikt om 300.000 exemplaren van het Verdrag van Maastricht in het Deens te vertalen om de bevol- kfrig op die manier te informe ren. Typisch Deens, noemt Hol ger Nielsen deze actie van de regering. „Daarmee denkt de overheid te hebben voldaan aan de democratische verplichting het volk in te lichten." Het re sultaat is minimaal. Slechts 25 procent meent te weten wat het verdrag inhoudt, de rest weet er weinig (24 procent) of helemaal niets (51 procent) van. Drie kwart van de burgers stemt dinsdag over een onderwerp, waar ze nauwelijks benul van hebben. Achterban Hoe ver politiek en bevolking van elkaar staan, blijkt ook uit andere opiniepeilingen. De so ciaal-democratische partij (met 69 zetels de grootste fractie in het parlement) staat als één man achter het Verdrag van Maastricht. Maar de eigen ach terban denkt daar anders over: slechts 27 procent steunt het partijstandpunt, 56 procent is er tegen. Terwijl in ons land de PvdA bij zo'n achterban-mening hope loos in de knoei zou raken (zie de wao-discussie), ligt Ivar Nor- gaard, een vooraanstaand soci aal-democraat, er niet wakker van. „Dat was ook zo in 1972, toen we een referendum hiel den over toetreding tot de EG. Het betekent niet dat de kiezers zich van de partij afwenden. Dat gebeurde toen niet. het zal ook nu niet gebeuren." Nielsen, 'nee -man bij uitstek, is het daarmee eens. „Dit is geen politieke, maar een democrati sche kwestie. Dat moet je kun nen scheiden." Hij peinst er dan ook niet over om het aftre den van de regering te eisen, mocht het referendum in zijn voordeel uitvallen. „Dat heeft geen enkele zin. De politieke voorkeur van de kiezer wordt door deze kwestie niet beïn vloed." Angst Het is de angst voor het onbe kende, die de Denen tot tegen standers maakt. Ze huiveren bij de gedachte aan een Europese federatie, die de Deense soeve reiniteit zal doen verdwijnen. „Dat gebeurt niet", zegt Ivar Norgaard. „We geven onze soe vereiniteit nooit op. We nemen wat dat betreft dezelfde hou ding aan als Groot-Brittannië. Pragmatische samenwerking? Akkoord. Maar géén federaal le ger, géén federale politie en géén federaal parlement met verregaande bevoegdheden. We accepteren het verdrag zoals het 'We zijn Scandinaviërs en haten de Brusselse bureaucratie' daar nog een schepje bovenop: „Buitenlandseinvesteerders zullen vertrekken, de toch al ho ge werkloosheid zal toenemen. Ik schat dat er tussen de tien en twintigduizend arbeidsplaat sen zullen verdwijnen. Het zal zeker twee jaar duren, voordat we die economische problemen de baas zijn." Minister Ellemann-Jensen is slechts met grote tegenzin („het gebeurt namelijk niet") bereid iets te zeggen wat Denemarken bij een 'nee' te wachten staat. „We worden niet van de land kaart geveegd en we gaan ook niet bankroet. Maar we krijgen wel grote problemen. We heb ben nu nog de gezondste eco nomie, maar dat zal zeker ver anderen." Vakantiehuisjes Maar ook dit soort dreigemen ten lijkt de bevolking koud te la ten. De schoonmaker van de te lefooncellen in hartje Kopenha gen weet zeker dat hij 'nee' gaat stemmen. „Ik zie het al gebeu ren, straks met die open gren zen. Duitsers met veel geld ko pen hier onze vakantiehuisjes op. Iedereen spaart hier voor een vakantiehuisje. Maar dat is straks niet meer te betalen, als de Duitsers de prijzen opdrij ven." Het is voor de bevolking een be langrijk item, die vakantiehuis jes. „De eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat die angst onte recht is", legt Holger Nielsen uit. „Die huisjes zijn bedoeld voor de eigen bevolking, je hebt er toestemming van de over heid voor nodig. Het zal niet ge beuren dat Duitsers die wonin gen massaal gaan opkopen. We gebruiken dat onderwerp dan ook niet in onze campagne." Christian Jensen, in blauwe sweater voorzien van de twaalf sterren van de EG, is een van de vele lobbyisten die de Denen tot een 'ja' willen bewegen. Geen makkelijke opgave, erkent hij. „De ménsen raken verward, zijn gedesoriënteerd door de sterk uiteenlopende argumenten van voor- en tegenstanders. Ze we ten vaak niet waar ze aan toe zijn." Pandora Een van de vele onbeantwoorde vragen is wat er moet gebeuren als de Denen onverhoopt toch 'nee' zeggen. „Dan moeten we opnieuw gaan onderhandelen", zegt de socialist Holger Nielsen. „Dat kan helemaal niet", zegt zijn tegenstrever Ellemann-Jen sen: „Het Verdrag van Maas tricht is een doos van Pandora, die niemand meer wil openen. Stel je voor zeg, het hek zou van de dam zijn. Dan willen de Ie ren opnieuw praten over de abortus-kwestie. En er zullen ongetwijfeld nog meer landen zijn, die het verdrag ietsje meer in hun eigen richting willen om buigen. Geen sprake van. De onderhandelingen zijn in Maas tricht gevoerd en afgerond. Daar zijn de handtekeningen gezet." De twee opponenten zijn het in ieder geval over één ding eens: de suggestie van minister-presi dent Poul Schlüter om bij een 'nee' een nieuw referendum te houden, is onzinnig. „Formeel kan het wel", zegt Nielsen, „maar het zou natuurlijk vrese lijk zijn. Je speelt een spelletje met de democratie". En Elle mann-Jensen? „Dat kan niet", valt hij zijn conservatieve coali tiepartner af. „We zijn serieuze mensen. 'Nee' is 'nee'. En 'nee' betekent niet dat wij het nog niet weten." Op het terras tegenover de in gang van het beroemde pret park Tivoli passeert, luidruchtig, een Nederlandse toerist. Zijn t- shirt meldt de tekst 'Rare jon gens. die Romeinen'. Daar is met niet al te veel fantasie een aardige variant op te bedenken. er nu ligt. We zijn het niet eens met degenen die menen dat dit verdrag in de richting van een federatie gaat. We zijn ook nog lang niet toe aan een centrale Europese Bank of een Europese munt. Die beslissing, meedoen aan de derde fase van de mone taire unie, nemen we pas in 1996." Nielsen is juist wel bang voor de dreigende vorming van een fe deratie. De huidige samenwer king vindt de fractievoorzitter van de Socialistische Volkspartij - naar eigen zeggen een equiva lent van Groen Links - voldoen de. Het verzet van de Deense bevolking tegen verdergaande samenwerking is volgens hem vooral een gevoelskwestie. „Wij zijn op de eerste plaats Scan dinaviërs en geen Europeanen. We hechten enorm aan onze cultuur en willen die niet in een verenigd Europa verloren zien gaan." Dat de andere Scandina vische landen (Zweden, Finland en Noorwegen) ook lid van de EG willen worden, beschouwt hij niet als een weerlegging van zijn standpunt. „Dat is slechts de wens van de regeringen. Evenals in Denemarken denkt de bevolking daar anders over. In Zweden zegt 47 procent van de bevolking 'nee' tegen het lid maatschap van de EG." Een ander argument om 'nee' te stemmen, is de Brusselse bu reaucratie. „We hebben een he kel, nee sterker, we haten de manier waarop Brussel werkt. Daar snapt het volk absoluut niets van." Angst voor Duitse overheersing is volgens Holger Nielsen geen reden om 'nee' te gen Europa te zeggen. „Dat geldt alleen voor de ouderen die de oorlog hebben meegemaakt, bij jongeren speelt dat niet. Bo vendien zou angst voor Duits land juist een reden moeten zijn om 'ja' te stemmen. Je hebt dan tenminste enige invloed op wat daar gebeurt. Verzet De tegenstanders voelen zich in hun verzet gesterkt door een opmerking van EG-commissie- voorzitter Jacques Delors, die plannen onthulde om de macht van de kleine landen te beper ken en het voorzitterschap al leen onder de grote landen te laten rouleren. Dat was een klap in het gezicht van minister Elle mann-Jensen, die voorzag dat die uitspraak de tegenstanders alleen maar in de kaart zou spe len. De bewindsman ging op een opmerkelijke manier in de aanval: hij dreigde de herverkie zing van Delors, volgende maand, met een veto te blokke ren. De commissievoorzitter koos eieren voor zijn geld en trok zijn aanvankelijke woorden Volgens de Deense minister is hier sprake van een hardnekkig gerucht. „Delors heeft nooit ge zegd dat hij de macht van de kleine landen wil reduceren. Die tekst is afkomstig uit een verslag van november vorig jaar, dus nog vóór Maastricht, waarin mogelijkheden werden geopperd voor een structuur, mocht de EG dertig landen gaan tellen. Nou, dat gebeurt voorlo pig niet. Bovendien heeft Delors mij persoonlijk verzekerd dat hij niet achter dat idee staat." Maar het kwaad was al ge schied. De voorstanders probe ren nu de Denen op andere ge dachten te brengen door drei gend te wijzen op de gevolgen van een eventueel 'nee'. Minis ter-president Poul Schlüter ha mert voortdurend op het risico dat Denemarken binnen Euro pa in een geïsoleerde positie raakt en Ivar Norgaard doet Het aantal affiches dat de bevolking oproep 'nee' te stemmen is beperkt door gebrek aan campagnegelden. Maar ook zonder die affiches weet 42 procent zeker dat ze het Verdrag van Maastricht moeten afwijzen. FOTO CPD PEER PEDERSEN Minister Uffe Ellemann-Jensen trekt het hele land door om de bevolking op te roepen het 'ja' te zeggen tegen het Verdrag van Maastricht. FOTO CPD PEER PEDERSEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2