SOS: steeds meer bellers 'We spelen ook 'rustig', niet alleen hoempamuziek' Regio Leiden ^Creatieve Zomermarkt p plein in Warmond Bibliotheek Oegstgeest komt niet rond met gemeentelijke subsidie 'Europees' debat bij project op Rijnlands Duizenden bij taptoe Zon en auto's op Vlietland ■HM VRIJDAG 29 ME11992 Bromfietser gewond zoeterwoudeEen 15-jarige bromfietser en een 21-jarige passa gier uit Zoeterwoude hebben gisteren licht letsel opgelopen bij een aanrijding in het dorp. De bromfietser reed op de kruising van de Dr. Bouwijkstraat en de Veldzichtstraat. Hij gaf geen voorrang aan een auto, waardoor hij tegen de voorkant van het voertuig aanreed. De bromfietser en zijn passagier werden met gezichtswonden naar het AZL in Leiden gebracht. Tegen de be stuurder van de bromfiets is proces verbaal opgemaakt omdat hij als 15-jarige geen bromfiets mag besturen. Opvang asielzoekers Oegstgeest oegstgeest De Stichting Opvang Asielzoekers in Oegstgeest is een feit. De officiële papieren zijn bij een plaatselijke notaris on dertekend. Volgens coördinator H. Slootbeek wordt er nu ge zocht naar een onderkomen. „We denken aan Het Drieluik aan de Geverstraat. Ook zijn we nog op zoek naar meer vrijwilligers die asielzoekers in Oegstgeest willen begeleiden." De zes vrijwil lige begeleiders die zich inmiddels hebben aangemeld, worden eerst begeleid door mensen uit Leiden. Over twee jaar hoopt de I stichting in Oegstgeest 18 huizen te hebben voor vijftig asielzoe kers. Gescheiden inzamelen GFT succesvol voorschoten De gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (gft) in Voorschoten verloopt succesvol. In de maand maart werd 106 ton opgehaald en in april al 183,4 ton. Volgens i de gemeente is er over april ruim 35.000 gulden bespaard op het inzamelen van huisvuil. Het verwerken van gft-afval is namelijk goedkoper dan ander huisvuil. 'Rijntamboers' halen oud papier op zoeterwoude De leden van drumfanfare 'De Rijntamboers' ha lf len op zaterdag 30 mei in Zoeterwoude oud papier en vodden op. Zoeterwoudenaars wordt verzocht papier gebundeld in zak- ken of dozen af te geven. De ophaalploeg begint om 9.30 uur. Fietsen in bibliotheek Leiderdorp Hoe voorkomt de wielrijder dat hij alleen nog het dikke veiligheidsslot aan de lantaarnpaal aantreft, maar de fiets in geen velden of wegen te bekennen is? De tentoonstelling 'Fietsen' in de Leiderdorpse bibliotheek probeert antwoord te geven op die vraag. De expositie besteedt verder aandacht aan r fietspaden, stallingen en de Echte Nederlandse Fietsers Bond en •Ui is de hele maand juni tijdens openingstijden van de bibliotheek ssVp alle zaterdag in de zomer- ITi kunst bekijken, naar live mu- tiek luisteren en tegelijkertijd benieten op een terrasje waar Koffie, thee en frisdrank geser veerd wordt. Dat is mogelijk op de Creatieve Zomermarkten, die in de maanden juni, juli en lugustus op zaterdag in War mond worden gehouden. Tij dens de Open Dag Waterrecrea tie, die morgen in Warmond plaatsheeft, wordt de eerste Zo mermarkt gehouden. Deze kunstmarkten zijn geor ganiseerd door de Vereniging Het Oude Raadhuis en worden In de maanden juni en augustus Heeds van 11.00 tot 16.00 uur gehouden op het Dorpsplein bij de pomp. Ook in juli zijn er markten op zaterdag, maar dan fijn de openingstijden van 15.00 tot 20.00 uur. De vereniging installeert jteeds zes kraampjes op het plein, waar kunstenaars allerlei creatieve technieken demon streren. De Sassenheimse Ans Schillemans laat morgen zien hoe zij sieraden maakt en de Alphense Anike van der Kwaak demonstreert keramische tech nieken. Ook zijn er morgen kunstenaars te zien die aquarel leren, tekenen en tiffany-edel- smeedwerk maken. Eén kunste naar toont in zijn standje de mogelijkheden op het gebied van tuindecoratie. Alle produk- ten die tijdens de markt worden gemaakt, zijn ook te koop. De markt wordt tussen 14.00 en 16.00 uur omlijst door het duo 'Hollands Welsnareif. Tij dens de openingsuren van de creatieve zomermarkten zijn ook de galeries Het Oude Raad huis en De Pomp geopend. Zij hebben in de zomermaanden een steeds wisselende expositie ingericht. Echte eerste steen voor groepswoning wassenaar De palen zijn er inmiddels al Voor geslagen, maar verder is er nog niets gedaan aan de wo ningbouw op het terrein van de Voormalige Salvatorschool in Wassenaar. De symbolische 'eerste steen,' die wethouder V. Wensveen en de directeur van het pensioenfonds G. van Arkel donderdag 4 juni om 14.00 uur leggen, is dus ook écht een eer- fte steen. Als daarna alles voor spoedig verloopt zal de bouw lan het eind van dit jaar zijn boltooid. Het project op de hoek van de Van Cranenburchlaan en de Ter Weerlaan bestaat uit twee ge bouwen. Eén daarvan is inge licht voor groepsbewoning en komt onder beheer van de Ver eniging Groepswonen Wasse naar. Dit gebouw heeft drie bouwlagen en bevat 15 groeps- Wooneenheden. Ook is er een kemeenschappelijke ruimte. Het tweede gebouw heeft deels Brie, deels vier woonlagen en pevat twintig driekamerwonin gen. De huur van deze wonin- fcen moet 1022 gulden per haand gaan bedragen. De huur voor de appartemen ten in het groepswonen-project bedraagt 725 gulden per maand. Bij onvoldoende be langstelling kunnen deze een heden die een woonkamer. Jwee slaapkamers en een bal kon of een terras hebben ook lis gewone woningen verhuurd Worden. Door bezuiniging op andere vormen van hulpverlening Steeds meer mensen uit de hele regio vragen hulp bij de Stichting SOS-Telefonische Hulpdienst in Leiden. Tien duizend mensen hebben vorig jaar gebeld met de telefo nische hulpdienst: daarvan voerden 7000 'echte' bellers een gesprek. 3000 mensen hingen meteen weer op. In 1989 was het aantal 'echte' bellers nog beduidend lager: 5300. De telefonische hulpdienst bestaat 21 jaar en is be doeld voor mensen uit de hele regio die in nood verkeren of eenzaam zijn. procent alleenstaand. Iedereen die van de hulpdienst gebruik maakt, is overigens caroline van overbeeke Volgens de coördinatrice van de hulpdienst, M. Hartogvan Ban- da, zal ook de komende tijd het aantal bellers toenemen. „De belangstelling voor de telefo nische hulpdienst neemt toe, ook omdat er op andere terrei nen juist wordt bezuinigd op de hulpverlening. Mensen nemen dan hun toevlucht tot de tele foon." De Telefonische Hulpdienst staat open voor ruim 466.000 inwoners van de Leidse regio, Duin- en Bollenstreek en de Alphense regio. De dienst is 24 uur per dag bereikbaar. Volgens Hartog van Banda zijn er voora! veel vrouwelijke bellers. „Zij zijn met 63 procent in de meerder heid. Veel bellers zijn 20-64 jaar oud, de meesten zijn ouder dan 35 jaar. Van alle bellers is 45 Seksuele problemen De hulpdienst heeft in het jaar verslag ook gegevens verzameld over de aard van de gesprekken en de problemen die mensen hebben. De coördinatrice: „Veel mensen hebben 'psycho-sociale problemen'. Dat wil zeggen dat zij last hebben van angsten, de pressies, fobiën en dergelijke. Verder zijn er ook veel bellers die vertellen dat zij relatiepro blemen hebben. Dat zijn dan niet alleen moeilijkheden met de eigen partner, maar ook met de eigen kinderen." Andere problemen waar mensen over praten met de vrij willigers van de hulpddienst zijn volgens Hartog van Banda: seksuele problemen, problemen die te maken hebben met ziekte en dood, verslavingsproblemen en een rest-categorie die niet onder te brengen is bij de ande- „Maar vooral de toename van relatie- en psycho-sociale pro blemen valt op", aldus Hartog van Banda. „Maar aan de ande re kant moet je deze cijfers wel relativeren: het zijn tenslotte maar cijfers." Volgens de coördinatrice is het ook opvallend dat heel veel mensen vooral buiten kantoor uren bellen. „Maar liefst 56 pro cent van de gesprekken wordt buiten die uren gevoerd: veel mensen bellen bijvoorbeeld tus sen 24.00 en 03.00 uur 's nachts. Daaruit blijkt ook hoe belangrijk het is dat wij 24 uur per dag be reikbaarzijn." Een ander opvallend gegeven uit het jaarverslag vindt Hartog van Banda het feit dat het aan tal vrijwilligers bij de dienst nog steeds toenmeent. „We hebben er ongeveer tachtig nu en heb ben dus helemaal geen last van een verminderd aanbod. Bij an dere instellingen hoor je juist verhalen dat de belangstelling voor vrijwilligerswerk afneemt, bij ons is het tegendeel waar. Hoe dat komt, weet ik niet. Wel hebben we twee keer per jaar wervingscampagnes. Maar aan de andere kant: het werk is best Bevredigend Het werk is zwaar voor de vrij willigers omdat ze 24 uur per dag bereikbaar moeten zijn. „De problemen gaan je soms ook niet in de kouwe kleren zit ten. Daarom krijgen ze ook be hoorlijke training vooraf. Maar er zijn zelfs vrijwilligers die al 17 jaar meedoen. Ze zeggen dat het zwaar, maar bevredigend werk is. Het zijn overigens voor al veel vrouwen die dit werk doen." De hulpdienst wil de komen de tijd meer aandacht besteden aan ouderen met problemen. „Het is opvallend dat oudere mensen niet vaak bellen, terwijl we denken dat ze wel degelijk problemen kunnen hebben. Veel ouderen verkeren in ^en sociaal isolement. We willen ou deren laten weten dat we er ook voor hen zijn." Verder wil de hulpdienst de mogelijkheden onderzoeken om samen te werken met ande re hulpdiensten in de provincie Zuid-Holland. „We denken bij voorbeeld aan een heel netwerk van telefonische hulpverle ning." De bibliotheek in Oegstgeest moet op de aanschaf van boe ken. compact discs (cd's) en ander materiaal bezuinigen om de kosten van het biblio theekwerk te kunnen betalen. Toch vindt ze dit 'volstrekt ongewenst' omdat het de kwaliteit van de bibliotheek zou aantasten. Het bestuur spreekt in het jaarverslag over 1991 van een 'klemmende si tuatie': de subsidie van de ge meente zou ook dit jaar on toerijkend zijn. Die subsidie is voor dit jaar VMtgmtekl 122 841 gul den, iels meer dan 5.5 dui zend gulden meer dan een jaar eerder Het bestuur vindt dat een te kleine stijging en meent dat het daarmee niet de hogere kosten kan betalen Wel heeft de huh /dl meer inkomsten uit de contri buties. de verhuur van cd's en boetegelden: in de periode vergeleken met 1987 ontving de bieb bi 1991 mar Hefrt 42,5 procent meer aan in komsten. Maar dit is toch niet genoeg. ..Op de lange termijn is het echter niet mogelijk met een vergroting van de ei gen inkomsten de inflatie op te vangen en het opgelegde leenrecht (het betalen van een bijdrage aan de auteursi. en de stijging van de tarieven van de geautomatiseerde ca talogus." Volgens het bestuur is de si tuatie klemmend' omdat de bibliotheek weinig kan bezui nigen op de vaste uitgaven. „De belangrijkste lasten, per soneels- en huisvestingskos ten. liggen.al vast." In juni gaan de abonnementstarie ven wel iets omhoog: zo moet een volwassene in plaats van 20 gulden. 22,50 per jaar neertellen voor een pasje. Ook gaan de boetes iets om hoog. Volgens een medewerk ster is het echter niet zinvol om de tarieven veel meer te verhogen. „Dan lenen de mensen gewoon minder, is onze ervaring. In de beginpe riode van de cd's hadden we een tarief van 2,50 per week. maar toen liepen de cd's veel minder goed dan nu." Jubileum Zoeterwoudse drumfanfare VIOS gevierd met grote taptoe Het Europese Parlement is nor maal gesproken geen instelling waar leerlingen van de middel bare school veel over nadenken. Ze hebben wel wat anders te doen. Of misschien toch niet? Afgelopen woensdag vond in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest namelijk een 'zit ting' plaats van dit parlement, waarbij de 'parlementariërs' de politieke situatie in Europa in- tensiefbespraken. De middag was het hoogte punt van het driedaagse project 'Europa '92', waarin de leerlin gen van 4 vwo en van de vierde Idas van de 'International Stream' de structuur en de wer king van het parlement leerden te doorgronden. De leerlingen kregen afgelo pen maartdag een inleiding over de geschiedenis van de Europe se Gemeenschap. Daarna kwa men de verschillende politieke stromingen aan de orde en wer den de leerlingen ingedeeld in Europese partijen. Ze droegen T-shirts met verschillende kleu ren, zodat zij voor buitenstaan ders herkenbaar zouden zijn. Dinsdag gingen de leerlingen naar Brussel om zich over hun ingenomen standpunten te la ten voorlichten door hun 'par tijgenoten' in het Europese Par lement. In de gesprekken ston den het vreemdelingenbeleid, het milieu, de economie en het drugsbeleid centraal. Deze on derwerpen komen ook in het echte parlement regelmatig aan de orde. Het driedaagse project werd woensdag afgesloten met een zitting van het 'parlement' in de aula van het Lyceum. Anders dan het in Brussel of Straats burg toegaat werden de debat ten zonder tolken gevoerd. Alle leerlingen spraken Engels en dat ging praktisch zonder pro blemen. FIETSEN Fietsliefhebbers kunnen maandag 1 juni meedoen aan een fietstocht in het Groene Hart van Holland. Er kan gefietst wor den over afstanden van 25, 40, 60, 80 en 120 kilometer. Het in schrijfgeld ligt tussen de 5 en 9 gulden. De start- en controleplaats is bij het clubhuis van Avanti in Alphen. De lange-afstandsfietsers starten tussen 8.00 en 9.00 uur, de overigen tussen 9.00 uur en 15.00 uur. liefhebbers van deze muziek. „Wel grappig Want tien |aar ge leden speelde MOS bij de ope ning van Swetterhagc. Het was toen noodweer. We stonden in de stromende regen te spelen. Leuk om weer een cadeautje aan te bieden, met mooi weer deze keer." zorrarwocxx F.nkele duizenden mensen zijn gisteravond toegestroomd om te luisteren en te kijken naar de grote taptoe op het voethalveld van de Swetterhage aan de Rlankaartweg in Zoeterwoude Naast MOS. traden ook het 1 eidse Jong K G op. de drum fanfare 'De Rijntamboers' en het Show- en jachthoornkorps 'Kudelstaart'. Een bijzondere voetbalwed strijd van 35 tegen 35 man was een van de publiekstrek kers. Ook was er een brand weerdemonstratie die tot grote hilariteit van de omstanders mislukte Toen de brandweer auto's met loeiende sirenes aan kwamen rijden, was het aange stoken vuurtje inmiddels \an voorschoten Voor autoliefhebbers was er gisteren genoeg te zien tijdens het 'auto-motorspektakel' op Vlietland in Voorschoten Duizenden mensen kwamen af op de uitstalling van oude en nieuwe modellen van auto's en motoren in tenten en buiten op het gras. De show duurt nog tot en met zaterdag. De jaarmarkt, die naast de tenten was opgesteld, pikte een flinke graan mee van de belangstelling Boven het spektakel cirkelde de hele dag een helikopter, waarin liefhebbers een rondvlucht konden maken. Maar de grootste trekker van de hele dag was misschien toch wel het mooie weer, waardoor Voorschoten en omgeving massaal over de nieuwe Vlietiandbrug trok oin bij het water van de zon te genieten. /oro htlcokuipfrs en spelen hoofdzakelijk mar sen. „Maar toeschouwers willen niet alleen "hoempamuziek'. Daarom spelen we ook rustige stukjes. En die slaan eveneens aan", vertelt de Zoeterwoude- naar, die zelf inmiddels 17 jaar bij de vereniging speelt Van meet af aan zijn de vrou wen in de meerderheid binnen MOS waarvan groen en wit de verenigingskJeur is 'als vrolij ke noot tussen de gewoonlijk sombere kleurtjes'. Martie: „Ja. er zijn erg veel vrouwen. Dat is toch anders dan in deze man nenmaatschappij. Je kunt niet even zeggen: houd je bek dicht. Maar als het er óp aan komt. dan staan ze ook al zijn ze vrouw hun mannetje." Een ander kenmerk van het ledenbestand zijn de achterna men. Er zijn namelijk veel fami liebanden in het korps. „Het he le gezin van de dingent zit bij voorbeeld in de vereniging. Dat is wel leuk." De leeftijd van de leden schommelt tussen de 7 en de 59 jaar. „De oudste is de gro te tromslager." Het eigen geluid van MOS komt door de grote groep dwarsfluiters „Dat zijn een man of vijftien AJs je Bijvoor beeld K Ik G en Concordia naast ons zet. dan is het toch anders VIOS speelde gisteravond voor de bewoners van de eveneens jubilerende wnon en leefgemeenschap Swetterha gc en voor een heiebod andere -*>, De repeterende en jubilerende Drumfanfare VIOS in Zoeterwoude: „De mensen willen wél deuntjes horen." Do Zoeterwoudse Drumfanfare VK>S werd in 1990 NwfctlMldl kampioen in de eerste divisie en promoveerde daarna naar dc eredivisie. „Nu moeten we wel verplicht moeilijker stukken spelen." Het lijkt op de voetbal wereld, maar het is de wereld van de muziekconcoursen. De Zoeterwoudse 'eredivisieclub' MOS (Vooruitgang Is Ons Stre ven) speelt op concoursen en viert dit jaar haar 25 |arig jubi leum. Ter gelegenheid van dat jubileum was er gisteravond een grote taptoe in het dorp. MOS is uitgegroeid van een drumband naar een 'bloeiende' fanfare met 65 spelende leden. Zij spelen onder meer dwars fluit. sousaphoon, schuiftrom pet en uiteraard trommel De viering van het jubileum pakte MOS groot aan met een taptoe gisteren op Hemelvaartsdag. Woordvoerder Martie Paats omschrijft zijn club als een goedlopende vereniging met weinig verloop: „Wanneer ie mand eenmaal lid is, blijft hij jaren. Een drumband zoals MOS begon in 1967 is ze niet meer, want die kan volgens Paats geen melodie spelen ..In een drumband zijn slechts trommels en hoorns En men sen willen wél deuntjes horen." langzamerhand kwamen er meer soorten instrumenten in foto hiclco kuiftrs de club. De leden speelden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21