Leiden Regio Gemeente tracht rumoer te sussen E1ÊLP Gemeente-archief slaakt noodkreet 19! 'Ik word waarschijnlijk een Kranslegging bij monument 16 VRIJDAG 29 MEI 1992st,yj Scholenfusie i De Leidse scholen- gemeenschappen de Nieuwe Vaart, Holtlant •en Louise de Coligny wil len per 1 augustus 1993 fuseren •gert visser (chef) Groenoord: waarom geen woongarantie? „Als veel eigenaren meedoen aan het woningherstel, is er geen enkele reden om te twijfelen aan het voortbestaan van de wijk in de komende tientallen jaren." Met deze toezegging in een woensdag huis-aan-huis verspreide brief tracht de gemeente de verhitte gemoederen in Groenoord en de Maredijkbuurt over eventuele sloop van deze wijken tot bedaren te brengen. Woordvoerders van bewonersorganisaties hebben sceptisch gereageerd omdat in de brief de gevraagde woongarantie voor 35 jaar ontbreekt. en na tien of vijftien jaar de op geknapte huizen af te breken", staat er in de brief. Woordvoerders van bewo nersorganisaties reageren met wantrouwen op de brief. Zij wij zen er op dat daarin geen woongarantie voor tenminste 35 jaar is te vinden. Bovendien, zegt Willy de Wit van het buurt- comité Groenoord OK, moet uiteindelijk de gemeenteraad een beslssing nemen. „Die moet in juni een uitspraak doen, onder meer over het ini tiatiefvoorstel dat de SP heeft gedaan." Daarin dringt de SP ook aan op een woongarantie. De gemeente schrijft in de brief 'met nadruk te verklaren dat er absoluut geen sloopplannen voor deze wijken bestaan'. „Er zijn afspraken gemaakt tussen de gemeente en eigenaren van woningen om met extra subsi die van de gemeente een aantal woningen op te knappen. Die afspraken worden natuurlijk na gekomen. Als de bewoners meedoen, zal de gemeente er alles aan doen de wijk in stand te houden. Het zou zonde zijn om veel geld van eigenaren en gemeente in herstel te stoppen Beestjes in Endegeest-archief LEIDEN WIM KOEVOET Het archief van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest was 'zo smerig en zo vreselijk', dat de ontsmettingsdienst er aan te pas moest komen om de beestjes die zich er in hadden genesteld dood te spuiten, al dus archivaris T. Schelhaas die het archief onlangs kreeg. Endegeest wilde al enige tijd oude paperassen bij het Ge meente-archief kwijt. Schel haas stelde de overdracht zo lang mogelijk uit vanwege een gebrek aan ruimte en perso neel. Door de verbouwing van kasteel Endegeest, waar direc tie en administratie van het ziekenhuis zijn ondergebracht, kon niet langer worden ge wacht. Instellingen moeten hun spullen 'toegankelijk' overdra gen aan het Gemeente-archief. „En daar ontbreekt het nogal eens aan", aldus gemeente-ar chivaris T. Schelhaas. LEIDEN WIM KOEVOET Alleen het veelvuldig geuite res pect voor zijn inzet en voor die van zijn medewerkers houdt ge meentearchivaris mr. T. Schel haas nog op de been. Voor het overige is het 'vijf over twaalf wat de gemeente-archivaris be treft. Het papier blijft gewoon met vele meters tegelijk pp het gemeente-archief af komen. En daar is menskracht noch ruimte voldoende om het allemaal te verwerken. Veel archieven kunnen dan ook (nog) niet worden geopend. De studiezaal moest al enkele keren op slot vanwege perso neelstekort en voor de organisa tie van tentoonstellingen is geen tijd meer. Schelhaas greep woensdag avond de behandeling in de raadscommissie onderwijs, cul tuur en emancipatie van het jaarverslag van het gemeente archief over 1991 aan om 'de ernstige zorgen' te uiten die hij heeft over de archiefvorming. A. Geert9ema, WD-raadslid, noemde in dit verband het uit blijven van de nieuwbouw van het gemeente-archief 'gênant'. Wethouder H. Koek (PvdA) sloot zich daarbij aan. Zij me moreerde de 'architectenpro- blematiek' waarmee de ge meente heeft geworsteld. Vol gens Koek was het een allesbe halve eenvoudige opgave om twee architecten te vinden die het met hun ontwerpen tegen elkaar wilden opnemen. Zij ver wacht dat het nog deze zomer tot een definitieve keus komt. De op één na beo te manier om kennio te maken met MieLe keukeno. Het praqhtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven. Miele-Keuken-Centrum 'Leiden" Korevaarstraat II. tel. 071 - 149859 [HK2H Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2. tel 070 - 3646154 M. Markusse van de bewo nerorganisatie Maredijkbuurt vraagt zich ook af waarom de gemeente niet de gewenste 35 jaar noemt en voor de aandui ding 'tientallen jaren' heeft ge kozen. Hij wijst er op dat deze passage in de brief van toepas sing is op Groenoord en niet op 'zijp' wijk. „Wij weten dus ei genlijk helemaal niets méér. Om heel eerlijk te zijn, wil ik he lemaal af van al die termijnen. Er zijn met andere wijken in de stad toch ook geen afspraken over hoe lang ze nog mogen be staan. Het noemen van termij nen betekent, hoe je het ook wendt of keert, het opplakken van het etiket 'sloopwijk'. En daér willen we vanaf." De brief is voor hem geen enkele aanlei ding om de afspraak dat Van Rij woensdagavond alles komt uit leggen in de Maredijkbuurt, af te zeggen. De gemeente biedt in de brief excuses aan over de ontstane onrust in de wijken. De schuld van alle tumult ligt bij de plaat selijke pers, vindt de gemeente. leiden Traditiegetrouw had gisteren de jaarlijkse dodenherdenking plaats bij het oorlogsmonument aan de Haagse Schouwweg. Enkele tiental len oud-militairen herdachten de slachtoffers van de slag om de residentie die in de meidagen van 1940 plaatshad. Na de kranslegging werd in de N.H. kerk in Valkenburg een herdenkingsdienst gehouden. foto henk bouwman Wieneke Remmerswaal (19) heeft een beetje genoeg van school D SIMONS „Sinds een paar weken heb ik een baantje als serveerster bij Koetshuis De Burcht, hier in Leiden. 'Wilt u witte of rode wijn?' vraag ik dan aan de klan ten. Ik loop ook wel met borden en zo, maar twee is voorlopig wel het maximum. Het verdient aardig en dan nog de fooien, hè. Eigenlijk moet ik het geld spa ren voor mijn vakantie naar Rhodos, maar het is nu al op. Beetje,stappen, terrasje, lekker poolbiljarten." Aan het woord is de 19-jarige Zoeterwoudse Wieneke Rem merswaal. Zij deed woensdag eindexamen scheikunde aan het Bonaventura College in Lei den. Het was het laatste examen van de havo-scholiere, dus ze weet nu wel zo ongeveer hoe zij ervoor staat: „Ik denk wel dat ik slaag. De schoolonderzoeken zijn eigenlijk best goed gegaan", zegt ze. Alleen het biologie-examen viel haar tegen: „Er waren veel vragen over planten bij en als ik iets saai vind, dan zijn het wel planten! Je kreeg een tekening en daar stond dan bij: waardoor wordt, het 'water vervoerd? of zo iets." Toen Wieneke naderhand de uitslagen op Teletekst be keek, bleek echter dat ze er toch wel een zesje uit zou slepen. „Bij scheikunde ben ik erg goed geholpen door mijn vader. Hij vindt de stof leuk. Ik had zijn uitleg echt nodig, want op school ging het meestal het ene oor in en het andere oor weer uit. En om nou iedere keer aan de leraar te vragen om alles te herhalen... dat ging me wat ver, want dan lijk je zo dom. Maar ja, af en toe was dat inderdaad wel nodig geweest." "Ik ben niet zo'n studiehoofd. Als je niet zo'n zin hebt om te leren, ga je al gauw met vrien den naar een terrasje of lekker stappen. En ik had best vaak geen zin. Ik ga ook veel poolbil jarten. Of ik goed ben? Nou... ik stoot ze d'r af en toe wel in." "Als ik een proefwerk of ten tamen moet doen, komt het bij mij vooral op de laatste dagen aan. Dan haal je een zesje, maar je houdt wel veel tijd over. Af en toe ging het helaas wel eens fout, vooral bij scheikunde." Wieneke deed enthousiast mee aan de eindexamenstunt van de school. Zij en haar me deleerlingen hadden een show gemaakt rondom het thema 'glamour' en deden het tv-pro- gramma 'Liefde op het eerste gezicht' na. Verder hielden ze een Oscar-uitreiking. De leraren waren voor verschillende cate gorieën genomineerd. „Het was onwijs gaaf. Ze konden bijvoor- 'f~l •f ■ar Wieneke Remmerswaal (19) heeft eerlijk gezegd wel een beetje genoeg van school e ten van terrasjes en het poolbiljart. Gelukkig kan z beeld een Oscar krijgen voor de Bink van het jaar, de Sadist van het jaar en de Leukste Leraar. De Oscars hadden we van klei gemaakt." "In de herfst begin ik met de opleiding hbo-V. Ik word dus een verpleegstertje. Nou ja, ze- kef weet ik het nog niet, want ik heb eerlijk gezegd niet zo'n dui delijk beeld van de opleiding, ik ging eerst naar een open dag van de hbo-J, maar daar vond ik het zó sociaal, vreselijk! Op de open dag van de hbo-V in Den Haag was de sfeer heel anders en ik dacht: je kunt nooit hele maal verkeerd kiezen. Voorlopig ga ik dus alleen voor de prope deuse, maar als het me bevalt, ga ik ermee door. "Met deze opleiding kun je ook in de psychiatrie terecht: dat lijkt me wel wat. Natuurlijk weet je pas echt of het bevalt als je stages hebt gelopen. Maar als ik het niet leuk vind, blijf ik ze ker in die sector. Het zal geen managementscursus worden of zoiets." "Ik heb echt veel zin om met vakantie te gaan. Met mijn zus en met mijn ouders ga ik naar Rhodos. Het duurt maar een weekje: vliegtuig in, bruin wor den en weer terug, dat is het. Toch vind ik het heel erg leuk. Daarna komt nog een lange zo mer en ik kijk uit naar alle eind examenfeestjes. Nee, ik ben echt opgelucht dat de school en de eindexamens straks allemaal voorbij zijn, want ik heb er eer lijk gezegd wel een beetje ge noeg van." Vooraf „Voor scheikunde sta ik nu gemiddeld 5,7. Ik moet op het exa men dus minstens een 5,3 halen voor een zes. Gemakkelijk is dat niet, vooral omdat het mijn laatste examen is lk heb er echt niet zoveel zin meer in. Het liefst haal ik natuurli|k een zes. maar ik sta een acht voor Engels, dus eventueel kan ik me wel een vijf permitteren. Ik heb vanaf afgelopen zaterdag aan het examen gewerkt, maar in grote liincn kende ik die stof toch wel. Alleen de kleine dingetjes weet ik straks op hel examen vast niet meer Achteraf „Het was moeilijk, echt een rotexamen! Bij de vijfde opgave was ik al uitgeput en toen moest ik er nog zeven. Op zich was de stof gemakkelijker dan ik had verwacht, maar het was vooral erg veel. Die vijfde opgave ging over ijzererts; ik moest berekenen hoeveel ijzer je daaruit kon halen. Dat is best te doen. maar ik zag nergens staan van hoeveel ijzererts je moest uit gaan om het percentage ijzer te berekenen. Het stond er wel. maar ik kon hel niet vinden. Ik denk dat ik een vijf heb Dat geeft niet. want ik heb genoeg compensatie. Een vier had ook nog gekund SOS-hulp Steeds meer men- jL I sen uit de regio vra gen hulp bij de Stichting SOS-Telefonische Hulp dienst Nieuwe winkels in Steenstraat laden loman leef mans Tegen het einde van dit jaar openen drie nieuwe winkels aan de Steenstraat hun deuren. De nieuwbouw voor woningen en winkels in de voormalige pan den van lederhandel Brinks, tussen le Binnenvestgracht en Steenstraat, is dan klaar. De ge meente heeft speciaal aange stuurd op de komst van dag- winkels om het imago van ae Steenstraat wat op te vijzelen. In de loop der jaren heeft een groot aantal winkels plaatsge maakt voor horeca-gelegenhe- den. Met name shoarma zaken lijken op de Steenstraat goed te gedijen Volgens winkeliers is de gedeeltelijke afsluiting van de Steenstraat voor autoverkeer in 1976 de oorzaak van dBM OOI wikkeling. Twee jaar geleden probeerde de gemeente de groei van de horeca te stoppen. In het bestemmingsplan heeft de gemeente het aantal cafés, snackbars en grillrooms aan banden gelegd. Na de verbouwing van de Brinks-panden komen er voor het eerst sinds jaren weer nieu we dagwinkcls bij. Volgens D. Toet van de afdeling economi sche zaken gaat het om een ca deauwinkel. een wijnhandel en een zaak in kunstnijverheidsar- tikelen. „Ik hoop dat de winkels voor de feestdagen open zijn", aldus Toet. Gaslucht uit paar schoenen Bewoners van de Anna van Sak senstraat belden gistermiddag verontrust naar de politie om dat ze een gaslucht in hun huis roken. Agenten spoedden zich naar het huis en ontdekten dat de geur uit de trapkast kwam. Voorzichtig werd de deur open gemaakt en toen bleek dat de stank werd veroorzaakt door een paar schoenen, die een doordringende lucht verspreid den. Agent betrapt inbreker In zijn vrije tijd heeft een agent van de Leidse politie gister avond een inbreker op heter daad betrapt. De politieman zag dat de man op ae Rijnsburgcr weg zijn fiets tegen een schut ting zette, de schuur van een woning binnenging en daar een trap uit haalde. Hij plaatste de trap tegen de woning en maakte een bovenraampje open. Op dat moment greep de agent in en hield de man aan. De verdach te, een 33-jarige Amsterdam mer, is vervolgens overgebracht naar het politiebureau HOE LANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik dim aa* introductie •bonnimtnl an ontvang dt krant da aarata twaa weken gratia Mi|r> abon naman t bataal A daarna Par maand ((2 7.80) via automa tiacha batalmg* i O Per kwartaal <f 80.10) via accapt Poatcoda Woonplaat» T«Moon(ivm connote berorgmg) Nommar benk.'g,rorafcemng Mandtafcamng Dara bon m aan eo»t*op. ronde# LeaJac* Dagblad t^nordnummar 10060 2300 VB laaien

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17