Nederlander moet vaker naar de film Therapie van Del Ferro leeft voort Binnenland KLM gaat vaker op Zuid-Afrika vliegen Kok: Mogelijk offer voor btw-verlaging sa 'Tuinbouwveiling gaat ij niet met de tijd mee' Economische groei boven verwachting Chauffeur redt kinderen uit brandende bus Keuringsarts gaat zijn boekje vaak te buiten 'Japan moet verder praten over oorlog' WOENSDAG 27 MEI 1992 '5 a^mmi nedc<*r><h prtbuftau gpo Celstraf voor moord in Kralingse bos Rotterdam De Rotterdamse officier van justitie mr. A. Verbrug- gen heeft gisteren celstraffen van acht, zes en vijf jaar met tbs en bevel tot dwangverpleging geëist tegen drie hindoestaanse jon gens. Zij knuppelden op 24 mei in het Kralingse Bos in Rotter dam een 56-jarige fietser met stokken dood. De jongens, die sa men nog 35 gewelddadige straatroven op hun naam hebben staan, zeiden dat ze hebben gehandeld voor de 'kick', uit geld zucht en uit haat tegen blanke r Andere studie? Beurs tijdig aanvragen Scholieren en studenten die na de z veranderen en tijdens de zomermaanden studiefinanciering wil len houden, moeten die voor het aflopen van hun oude studie aanvragen. Tot nu toe maakte het tijdstip van aanvragen niet Besparing van 44 miljoen door ideeën Het ministerie van defensie heeft vorig jaar ruim 44 miljoen gulden bespaard door ideeën van werknemers. Dat heeft staatssecretaris Van Voorst tot Voorst gisteren bekend ge maakt bij de uitreiking van de prijs voor het beste idee van 1991. De ideeënbus van Defensie bestaat al 26 jaar. x'gg Maij sluit nieuw lucht\'aart\'erdrag Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft gisteren in Kaapstad met haar Zuidafri- kaanse collega Welgemoed een nieuw luchtvaartverdrag gete kend. Dat voorziet in een derde rechtstreekse KLM-verbinding tussen Amsterdam en Zuid- Afrika. De KLM kan daardoor op Kaapstad en Durban gaan vliegen. De Zuidafrikaanse luchtvaart maatschappij SAA wil op haar beurt Schiphol gaan gebruiken als springplank naar Europa. In de gesprekken met Welgemoed pleitte de minister tevens voor meer chartervluchten van Mar tinair en Transavia op Zuid- Afrika. Maij brengt momenteel een bezoek aan Zuid-Afrika. De ach terliggende gedachte is volgens haar „het vergroten van contac ten tussen Nederland en Zuid- Afrika". Maij-Weggen hoopt verder onder meer op het ge bied van waterwerken, kustbe heer en telecommunicatie or ders binnen te slepen. Zij wees de beschuldiging van de hand als zou Nederland overhaast banden met Zuid- Afrika aanknopen. „Wij zijn hier omdat wij ons verantwoordelijk voelen voor onze relatie met Zuid-Afrika. Andere Europese landen wachten af. Politiek ge zien kan ik dat standpunt be grijpen, maar Zuid-Afrika heeft nu vooral behoefte aan groei", aldus Maij. De bewindsvrouw vindt het moment voor een bezoek juist gekozen, gezien de onderhan delingen die blank en zwart voeren binnen het raamwerk van Codesa (de Conferentie voor een democratisch Zuid- Afrika). „Het ANC was er erg op gespitst dat 'deze delegatie zou komen", zo wist zij. Vandaag "praat zij in Johannesburg met ANC-voorman Sisulu. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse vliegtuigbou wer Fokker was al voor de komst van Maij-Weggen in Zuid-Afrika. Fokker wil de mis sie gebruiken om toestellen te verkopen aan Swaziland, dat eind deze week met een bezoek wordt vereerd. De vliegtuigfa brikant hoopt tevens toestellen aan Zuid-Afrika te kunnen leve- den haag-amsterdam gpd-anp j De midden- en hogere inko- j mensgroepen moeten mogelijk 1 een offer brengen om de aange- I kondigde btw-verlaging te beta len. Vice-premier Kok heeft dit gisteren in de Tweede Kamer la ten blijken. De bewindsman I kon nog met geen enkele zeker- heid zeggen waarmee de btw- verlaging met één procent op 1 I oktober moet worden betaald. Kok ontkende dat de verla- I ging er alleen komt als de werk gevers en vakbonden zwart op wit verklaren dat zij in ruil daar voor de lonen zullen matigen. Wel vindt het kabinet het 'van buitengewoon belang' om van de sociale partners te vernemen j welke rol oen btw-verlaging zal spelen bij de inzet voor de cao onderhandelingen. I Volgens voorzitter Rinnooy Kan van de werkgeversorgan- 1 zoetermeer anp Albert Heijn: Extra veiling nodig den. De produkten kunnen dan rechtstreeks van de teler naar de klant en een eigen verpak king krijgen. Volgens voorzitter M. Nieuw- straten van de Algemene Neder landse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs is het een illusie dat prijs en aanbod van groen ten van te voren kunnen wor den vastgesteld. Het zijn geen industriële produkten. Boven dien is het niet nodig, omdat de klant nu ook al op maandag kan opgeven wat hij woensdag no dig heeft, aldus Nieuwstraten. De prijs van de tuinbouwpro- dukten wordt in Nederland be paald door de veilingklok. Die.is ruim honderd jaar oud en is bij na nergens ter wereld te vinden. De klok realiseert een hoge prijs bij een laag aanbod en een lage prijs bij een hoog aanbod. Ne derland telt momenteel nog 23 tuinbouwveilingen, coöperatie ve bedrijven die eigendom zijn van de tuinders. 1 Tuinbouwveilingen voldoen j niet meer aan de eisen van deze 11 j tijd. Ze houden te weinig reke ls ning met de wensen van de consument. Dat zei directeur K. v" Dorsman van Albert Heijn giste- l ren tijdens een symposium in 1 i Zoetermeer over de toekomst j van de tuinbouwveilingen. ,p) Zo is het voor supermarkten onmogelijk enkele dagen van te voren te adverteren met goed- 1 j kope bloemkool, omdat de vei- ij lingprijs van groenten en fruit dan nog niet bekend is. Die worden immers per dag vastge- U steld. Een supermarktketen kan jg ook niet verzekerd zijn van vol- 1 j doende aanvoer voor zo n recla- 12 mecampagne. Dorsman vindt daarom dat de veilingen tegemoet moeten i komen aan de wensen van de M grootwinkeliers en één keer per week een voorveiling voor grote uniforme partijen moeten hou- Bioscopen gaan campagne beginnen en theaters verbeteren De Nederlander moet vaker naar de film. Daarom gaan de bioscoopondernemingen de komende weken een gro te campagne beginnen om het publiek te lokken. Ook steken de bedrijven de komende jaren tientallen miljoe nen guldens in verbetering van de filmzalen. Doel is dat het bioscoopbezoek over vijf jaar veertig procent hoger is dan nu. den haag gpdKwaliteitsverbetering in de filmzalen (meer comfort en meer horecavoorzieningen) en de bouw van zogenaamde mul tiplex-theaters in de grote ste den moeten daar verandering in brengen. Algemeen directeur Wim van Wouw van de Cannon Group Nederland die het overgrote deel van de biosco pen in de Randstad exploiteert verwacht dat begin 1994 in Rotterdam het eerste multiplex- theater met acht filmzalen, een bar en andere voorzieningen zijn deuren opent. Ook in Am sterdam, Utrecht en Den Haag wil Cannon dergelijke grote, goed bereikbare complexen openen. De populariteit van de bio- Het eerste kwartaal van dit jaar was dramatisch slecht. Het aan tal bezoekers nam ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met een derde af, zo blijkt uit cijfers van de Nederlandse Bio scoopbond. Dat betekent een omzetverlies van rond de 15 miljoen gulden bij een jaarom zet van globaal 180 miljoen gul den. De ondernemers wijten de grote terugloop vooral aan het ontbreken van echte topfilms. Hoewel het tweede kwartaal met krakers als Cape Fear, Hook en Basic Instinct wel iets beter is, dreigt 1992 een somber jaar te worden voor de bioscopen. scoop blijft in Nederland al ja renlang flink achter bij de ons omringende landen. Sinds 1985 worden jaarlijks zo'n vijftien miljoen kaartjes verkocht, één per hoofd van de bevolking. In 1981 waren dat er nog 26,7 mil joen. In België en Duitsland ligt het bezoekerscijfer op 1.4 per hoofd van de bevolking, in Noorwegen op 2,7, terwijl Ame rikanen gemiddeld ruim vier keer per jaar naar de bioscoop gaan. Van Wouw verwacht dat het bezoekersgemiddelde in Nederland binnen vier jaar kan zijn opgekrikt tot 1,4. Van Wouw acht dit een haalbare doelstelling, aangezien het cijfer in Engeland onlangs van 1 naar 1,7 is gestegen. In Nederland verdienen bioscoopexploitan ten wel steeds meer aan recla mefilmpjes. In 1990 was de om zet in die branche 13,5 miljoen gulden, vorig jaar 17 miljoen gulden. Over de eerste drie maanden van dit jaar is alweer een stijging van 25 procent ge noteerd. den haag gpd e doet het beter dan verwacht. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was de economische groei in de eerste drie maanden van dit jaar 3,4 procent. Daarmee trekt de economie aan, terwijl juist een terugval was voorzien. In 1990 groeide de economie nog met 3.9 procent. Vorig jaar daalde dat percentage naar 2,1. Voor dit jaar voorspelt het Cen traal Planbureau (CPB), de re kenmeesters van het kabinet, een magere groei van slechts 0,75 procent. Het CBS ziet twee oorzaken voor de sterke groei in het eer ste kwartaal: de milde winter en een dag extra produktie. nu fe bruari door het schrikkeljaar 29 dagen telde. Beide factoren sa men betekenen 1 tot 2 procent extra economische groei. Zelfs zonder milde winter en schrikkeljaar zou de groei met minimaal 1,4 procent toch bo ven verwachting zijn geweest. Dat is evenveel als in het laatste kwartaal van 1991, zodat ook in dat geval geen sprake was van de verwachte terugval. siatie VNO moet de btw-verla ging juist niet worden gecom penseerd door verhogingen el ders. Alleen zo kan de overheid voorkomen dat de opgeleefde inflatie (geldontwaarding) leidt tot een loon-prijsspiraal. Rin nooy Kan zei dat gisteren in Amsterdam bij de uitreiking van de Financiële Persprijs. Rinnooy Kan gaf de overheid overigens de schuld van het in- fiatieprobleem. Het kabinet heeft volgens hem daarmee zelf gezorgd voor hogere looneisen in de cao-onderhandelingen. Hij noemde verder een gezond belastingklimaat voor onderne mingen van groot belang en merkte op dat Nederland zijn voorsprong de afgelopen jaren qp dit gebied danig heeft aange tast. Om concurrerend te blij ven is het volgens de VNO- voorzitter nodig dat de belastin gen voor bedrijven sterk dalen. Amsterdam Door koelbloedig optreden heeft een 28-jarige buschauffeur uit Krom menie gistermiddag het leven gered van 34 schoolkinderen en vijf begeleiders van de Zaanse Talmaschool. Net na de Schipholtun- nel vloog de motor in brand. De vlammen sloegen door de vloer van de cabine. De chauffeur zette de bus op de vluchtstrook en hielp alle inzittenden naar buiten. Niemand raakte gewond. De bus was totaal vernield. Op de foto worden de kinderen getroost, to- TO CAPITAL PR£Si£ den haag «anp aanstellingskeuringen worden opgevolgd. Bovendien gaat hij hierover praten met de artsen organisaties. Op de achtergrond speelt de vrees dat aanstellingskeurin gen strenger zuilen worden door invoering van boetes voor werkgevers die een werknemer in de wao laten belanden. I)at 'bonus-malusssysteem' is juist bedoeld om werkgevers ertoe te dwingen kwakkelende werk nemers in dienst te houden en gedeeltelijk afgekeurden in dienst te nemen, en zou door strengere keuringen averechts gaan werken. Een aanvullend onderzoek van het Instituut voor Sociale (Geneeskunde (ISO) toont aan dat de rechtspositie van de werknemer bij de aanstellings keuring niet goed is geregeld. Er zijn veel onderlinge ver schillen in de regelingen, die bovendien weinig samenhang vertonen. De bestaande over heidsregelingen moeten in elk geval beter op elkaar worden afgestemd, vindt het ISG. Artsen die medische aanstel lingskeuringen verrichten, gaan hun boekje vaak te bui ten. In ongeveer de helft van de gevallen geven zij een ant woord op de vraag van de werkgever of de kandidaat werknemer zich mogelijk vaak ziek zal melden of ev entueel in de wao terecht kan komen. D.ii is in strijd met hel kabi netsstandpunt en afspraken met de Stichting van de Ar beid. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezond heidszorg. Het onderzoek en het standpunt van de verant woordelijke bewindsman De Vries (sociale zaken) zijn giste ren naar de Tweede Kamer ge stuurd. De Vries vindt de praktijk van de keuringsartsen zó onge wenst, dat hij nog dit jaar ver der wil laten onderzoeken of en hoe de aanbevelingen van de Stichting van de Arbeid over Van den Broek wil discussie bevorderen den haag anpparticuliere zaak. Hel overleg was een vervolg op het gesprek dat vorig jaar augustus werd ge houden naar aanleiding van de commotie rond het bezoek aan Nederland van de Japanse pre mier Kaifu. Van den Broek wil nog steeds niet ingaan op het verzoek van de Stichting Japan se Ereschulden om japan te vra gen vrijwillig en op morele gronden 'ereschulden' aan oor logsslachtoffers uit te betalen. Verdragen uit de jaren vijftig la ten daarvoor geen ruimte, aldus de minister. Volgens de Tweede Kamer had de minister vorig jaar niet mogen M-gRi-n d.it hi| geen brood zag in de actie van de Stichting Japanse Ereschulden Daarmee verminderde hij de kansen van de organisatie. Die heeft de zaak overigens op- aangekaart bij de Men- Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil de dis cussie in Japan over de rol van dat land in de Tweede Wereld oorlog wel bevorderen, maar hij wil geen stappen ondernemen tegen de verering van zeven Ja panse oorlogsmisdadigers. Ook blijft hij bij zijn weigering Japan te vragen 'ereschulden' te beta len aan de oorlogsslachtoffers. Van den Broek zei gisteren tij dens een overleg met de com missies van cultuur en welzijn en van buitenlandse zaken dat hij Japan bij gelegenheid zal blijven wijzen op zijn rol in de Tweede Wereldoorlog. Mede door het staatsbezoek van ko ningin Beatrix in oktober vorig jaar is er in Japan een discussie op gang gekomen. Die wil hij bevorderen. Het is echter niet waarschijn lijk dat de bewindsman stappen onderneemt tegen de verering van zeven Japanse oorlogsmis dadigers in de Yasukuni Tempel in Tokyo. Hoewel er leden v an het kabinet en van de keizerlijke familie komen, is de jaarlijkse herdenking volgens hem een Betere informatie utrecht De Nederlandse Spoorwegen beginnen deze maand op het station van Apel doorn een proef met een nieu we methode om de reizigers te informeren. De 'baJtken' boven de perrons met de vertrektijden krijgen een andere indeling. Die is volgens NS duidelijker. Er wordt beter aangegeven welk treinstel waarheen gaat. •chten de Dochter Ingrid gaat door met praktijk van haar vader AMSTERDAM» Honderden en nog eens hon derden mensen werden door haar vader Len del Ferro van het stotteren afgeholpen. Deze maand overleed de man, die bij toeval ontdekte dat stotteren wordt veroorzaakt door een mankement aan de middenrif- spier. Nu staat zijn dochter In grid (26) voor de niet geringe taak zijn levenswerk voort te zetten. „Het zou vreselijk zijn als deze therapie zou moeten stoppen." Ze ziet er niet tegenop de bei de Del Ferro Instituten in Am sterdam en Hengelo voort te zetten. Resoluut: „Ik voel het zeker niet als een zware verant woordelijkheid. En ach, ik ben er al zo lang mee bezig. Als kind hoorde je thuis over niets an ders. Bovendien heb ik jaren met hem samengewerkt. Ik heb ook veel wijze lessen van hem gehad, dus ik heb er alle ver- De uit Amerika afkomstige operazanger en latere zangpe dagoog Len del Ferro kwam bij toeval tot zijn ontdekking. Een Duitse zanger met een prachti ge stem volgde bij hem lessen in zangtechniek. De aria's kwa men zonder haperen uit zijn Ingrid del Ferro (26) zet de 'stotter-praktijk' van haar overleden vader voort. Op de foto oefent zij een ademhalingstechniek. TOTO Nil UW ANIFO keel. Tot de man moest praten. Slechts hakkelend kwam hij uit zijn woorden. Na een week in- zangstudie ontdekte de Een neuroloog van de voor- alige Mariastichting in Haar raakte geïnteresseerd. Hij zanger tot eigen verbazing, dat onderzocht de oorzaak zijn stotteren sterk verminder- plotselinge genezing. Uit rönt- genopnamen bleek, dat een niet-stotteraar tijdens het spre ken vloeiend en gelijkmatig in- en uitademt. Bij stotteraars daarentegen maakt de midden- rifspier haperende, spastische hwffgjngni Met veel concentratie en ademhalingsoefeningen zouden die hakkelende bewegingen tij dens het praten onder controle zijn te brengen Ook later on derzoek aan de McGill Universi ty in het Canadese Montreal be vestigde het succes van de in middels ontwikkelde Del Ferro- methode. Tot een erkenning in de Ne derlandse medische wereld is het overigens nog steeds niet gekomen. Del Ferro's critici me nen dat niet alleen lichamelijke, maar vooral psycho somatische factoren ten grondslag liggen aan het stotteren. Niet zelden leren logopedisten de stotteraar dan ook met de handicap om te gaan en die te accepteren „Daar kan ik geen woorden voor vinden", zegt Ingrid del Ferro met ingehouden woede ..Het is het verhaal van de kip of het ei. Natuurlijk zijn de men sen nerveus en hebben ze een gebrek aan zelfvertrouwen. die irkel als mensen weer normaal kun nen praten." Dertien jaar geleden begon Del Ferro zijn methode in prak tijk te brengen Ingrid kwam na enkele jaren bij haar vader wer ken en werd op den duur zijn rechterhand. Drie jaar geleden kreeg zij de leiding over het toen in Hengelo geopende insti tuut. Dat is speciaal bedoeld voor de vele klanten uit Oost- Nederland. En omdat het Zie kenfonds Oost-Nederland de therapie .vergoedde. Inmiddels hebben zesentien van de dertig ziekenfondsen en negentien particuliere ziektekostenverze keraars de therapie in hun ver strekkingenpakket opgenomen Na het overlijden van haar vader heeft Ingnd besloten de lessen aan het instituut in Hen gelo voor enkele maanden op te st horten en zich uitsluitend op Amsterdam te richten. Samen met de drie docenten werkt ze nu eerst de lange wachtlijst af. Haar vaders plan een docenten training te starten, staat voorlo pig in ae ijskast „Misschien kan ik dat idee wel weer oppakken zodat de therapie ook elders ter wereld kan worden toegepast", zegt ze optimistisch. doorbreken en dat kan alleen Verenigde Naties, nadat deze daar aanvankelijk opzij was ge legd. Verder overweegt de Stich ting Japan voor de Nederlandse rechter te slepen en bij een niet- ontvankelijk verklaring een pro ces in japan te beginnen. Twee personen in één cel niet waarschijnlijk PEN HAAG GPO Het is niet waarschijnlijk dat binnenkort in één cel twee ge vangenen zullen zitten Staats- Hirsch Ballin van justitie sluiten deze mogelijkheid om het cel lentekort op te lossen weliswaar niet uit. maar willen er geen prioriteit aan geven Kosto komt volgende week met een nota over het tekort. De I weede Kamer had om duidelijkheid op korte termijn gevraagd. Zij wil komende weck debatteren over het probleem Volgens de kamerleden Korthals (WD). Zijlstra (PvdA). Souten dijk Appeldoorn (CDA) en Wolffensperger (D66) is nu actie geboden. De Kamer wil niet Mn hm I' 'ld.ll .Ir Itr|( libs windsliedcn in hun begroting 1993 voornemens presenteren Volgens een zegsman van jus titie is voor het plaatsen van twee gevangenen in één cel een wetswijziging nodig. Dat duurt al gauw- twee jaar Bovendien zijn omvangrijke verbouwingen nodig. De be windslieden mikken daarom op noodvoorzieningen Daarbij wordt onder meer gedacht aan cellen in leegstaande kazernes. Als kamerlid heeft Kosto in 1908 legen de m< >geli|k heul VSD twer arvangpnen in 11 cel ageerd Het afgelopen wcckein de verklaarde DA-fractieleider Brinkman geen bezwaren tegen het plan te hebben I )aarmee is er <*en kamermeerderheid van V\D en CDA voor het plan Onder het vorige kabinet zijn 695 extra iclplaalsen gesrha pen Desondanks wordt voor dit na vierhonderd cellen. Dat te kort loopt verder op. Inclusief de noodvoorzienin gen is de celcapaciteit in ons land bijna 7700 De behoefte ligt echter tegen de 8100.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5