ndx'2 Richard Krajicek kraait van plezier Medi Interim BOLLEN Sport Michels zet Koeman voor het blok SNEL WEER UITGEDEUKT MET EEN AUTOVERZEKERING VAN DVZ Vlam dooft nooit bij Happel rj WOENSDAG 27 ME11992 25 ROS ONDERWATER fcROfl V De Mos staat op straat BRUSSELGPO Aad de Mos, de zogeheten suc cestrainer uit Den Haag, is gis teren door Anderlecht ontsla gen. Een verrassing was dat ei genlijk niet, want velen in België begrepen dat iemand als voor zitter Vandenstock het onmoge lijk op zich kon laten zitten, om zo te worden vernederd in de Belgische voetbalcompetitie. De ^russelse ploeg eindigde met vier punten achterstand als tweede achter Club Brugge. Voorts vielen de prestaties in de Europa Cup tegen en was er ook geen succes in het landelij ke bekertoernooi. Vandenstock is zeer gevoelig voor kritiek en die was er in overvloed toen Anderlecht tij dens het seizoen de internatio nal Bruno Versavel wegkocht bij rivaal KV Mechelen en het bo vendien uitlekte dat ook Philip pe Albert en Marc Emmers van dezelfde club zouden worden ingelijfd door slokop De Mos. Het kon niet, zo huilde het vaderland. Dat was competitie vervalsing. Hoewel Anderlecht hier misschien wel een boeme rang heeft gehanteerd. In Mechelen waren ze wel zeer te leurgesteld over de gang van za ken, maar aangenomen mag worden dat nogal wat spelers bij Anderlecht ook niet zo blij wa ren met de aangekondigde ver sterking. De Mos zal nu voor zeker be seffen dat weinigen in België zijn arrogantie en vooral zijn hebzucht pruimden. De Mos, die vijfmaal zo veel verdient als de Belgische premier, bedankte om op zondagavond in de sportshow van de commerciële zender VTM te verschijnen, als Aad de Mos. Volgens Anderlechtspeler Mare de Gryse komt de trainer 'niet sympathiek over bij de mensen.' foto %,anf hij daar niet grof voor werd be taald. Mare de Gryse, die al meteen botste met De Mos maar daarom geen bakzeil haal de, stelde het duidelijk: „Hij is geen brave Hendrik en hij wijkt ook geen duimbreed af van zijn ideeën. Bovendien komt hij niet sympathiek over bij de mensen. Dat zijn allemaal factoren die een rol spelen als je mislukt. Je kon het zo zien aankomen dat hij op een dag tegen de lamp zou lopen. Ik kan je verzekeren dat drie jaar De Mos een hel was voor vele spelers. Hij is te ver gegaan en die voortijdige aankopen bij Mechelen hebben hem vast ook geen deugd ge daan." De naam van zijn opvolger wordt vandaag al meegedeeld, want daarna gaat voorzitter Vanden Stock met vakantie naar het Franse Cannes. Aange nomen wordt dat een beroep zal worden gedaan op Morten Olsen. De Deense oud-speler van Cercle Brugge, RWD Mo lenbeek en Anderlecht meldde gisteravond echter dat de Brus selse club nog geen contact met hem had opgenomen. Zeker is dat de club met Olsen, nu trai ner van Bröndby, een lieve jon gen in huis haalt. NOORDWUK ■'-ALBERT GEESINC GPD-VERSLAGGEVER Bondscoach Rinus Michels heeft Ronald Koeman voor een dilemma geplaatst: de libero moet kiezen tussen Barcelona en het Nederlands elftal. Als Barcelona ook na zondag nog in de race is voor de Spaanse titel valt de beslissing op zondag 7 juni. In dat geval kan Koeman het EK in Zweden vergeten, ten zij hij Oranje laat prevaleren bo ven het clubbelang van Barcelo na. Dat doet hij dus niet, zo liet Koeman een dag eerder al we ten. „Als ik met Barcelona kam pioen kan worden, speel ik voor Barcelona". „Zondag", zei Michels, „mag hij nog voor Barcelona spelen, daarna leg ik een claim op hem." Volgens de regels van de UEFA moeten de clubs de inter nationals vanaf 27 mei afstaan voor het nationale elftal. „Ik heb 'een gebaar naar Cruijff gemaakt door Koeman na de wedstrijd tegen Oostenrijk te laten ver trekken." In ruil daarvoor ver wacht Michels nu een gebaar terug. Het wordt echter een iets an der verhaal als Koeman voet bij stuk houdt. En daarnaar ziet het voorlopig wel uit. Cruijff is vol gens Michels op de hoogte van de patstelling die nu dreigt te ontstaan. Het harde standpunt dat Mi chels gisteren innam, kwam als een donderslag bij heldere he mel. Een etmaal eerder ver klaarde hij immers nog 'niet op de zaken vooruit te willen lo- I Het zal je maar gebeuren: vlak voordat je met vakantie gaat een forse deuk in de auto. Even niet goed opgelet. Jammer. Maar niet echt een probleem als u goed verzekerd bent. DVZ Verzekeringen weet er alles van. Met een autoverzekering van DVZ Verzekeringen bent u er zeker van dat een eventuele autoschade direct wordt hersteld. En u veilig met vakantie kunt. ij DVZ kent u natuurlijk van de flexibele combinatieverzekeringen: of u nu een autoverzekering 0 afsluit, een woonhuisverzekering of een pensioenverzekering, öf kiest voor een andere combinatie van verzekeringen: u betaalt een uiterst scherpe premie. Sluit u ook een ziekte kostenverzekering af, dan kunt u bovendien rekenen op een flinke korting op de jaarpremie. Meer weten? Vraag dan het gratis informatiepakket aan. Stuur onderstaande bon aan DVZ Verzekeringen in Katwijk en u ontvangt het pakket per omgaande thuis. Bellen mag natuurlijk ook: het telefoonnummer van DVZ Verzekeringen is: 01718-29881 1 Hoofdkantoor: -U ik wil meer iMftpn nupr rip rnmhmptipvprrpkprmnpn van HV7 1 Rijnstraat 46-48 I 2223 ED Katwijk Tel 01718-29881 adres: pc/woonplaats Hagenaar vat vol emoties na winst op Clavet Naar de emoties van Richard Krajicek is het meestal gis sen. De lange slungel uit Den Haag sloft over de baan met een houding alsof het hele tennis hem gestolen kan worden. Maar nadat hij gisteren op Roland Garros in de wedstrijd tegen Francisco Clavet de winnende bal had geslagen, ging hij plotseling uit zijn dak. Hij balde de vuisten, slaakte een oerkreet en zwaaide enthousiast naar zijn mentale begeleider Ted Troost op de tribune. Hier stond opeens een vat vol emo ties in plaats van een slome dui kelaar. ,Zo gek doe ik eigenlijk nooit", bekende Krajicek na af loop van de lange viersetter. 7-6 (7-4), 6-7 (9-11), 6-3, 7-6 (7-5). „Maar het is ook wel wat om op gravel van Clavet te winnen. Hij was in Parijs voor iedereen een gevaar. Ook voor mij. Ik was vooraf niet gerust op een goede afloop. Mijn voorbereiding was belabberd. Ik had een opgezette teen en kreeg koorts. Daardoor trainde ik weinig." De vreugde had ook te maken met het feit dat er geen vijfde set aan te pas kwam om de wedstrijd te beslissen. „Die vijf de zag ik al helemaal voor me. Gelukkig hield ik het hoofd koel in de vierde. Ik had al veel gege ven en had last van een vinger. Er dreigde een blaar te komen, want ik pakte nogal vaak een nieuw racket", aldus Krajicek. De naam Clavet spreekt mis schien bij velen niet tot de ver beelding, maar de 23-jarige Spanjaard is een specialist op gravel en bereikte vorig jaar in Parijs de vierde ronde. Op de wereldranglijst is hij nummer 23 en dus geen kleine jongen. Na zijn eerste Grand Prix-over- winning in 1990 (Het Melkhuis- je) stoomde hij door naar de top. Hij was een outsider voor de Open Franse. Nu niet meer dus. „Deze overwinning geeft me veel vol doening. Veel mensen zeggen dat ik op gravel niet uit de voe ten kan. Als je hier van Clavet wint, heb je het tegendeel be wezen", meende Krajicek. De 20-jarige Nederlandse hoop voor Roland Garros be wees inderdaad steeds allroun- der te worden. Behalve de krachtige service - de basis van zijn spel - bezit hij genoeg an dere wapens om ook op minder snelle banen te winnen. Kraji cek was vast in de rallies en durfde met de forehand te ver snellen en op te lopen, waar door Clavet gedwongen was hem aan het net te passeren. Een zware klus gezien de lengte van de Hagenaar, maar het luk te de Spanjaard opvallend vaak. Krajicek weigerde echter verde- digender te gaan spelen. Hij maakte zijn positie op de plaat singslijst (12) volledig waar. Krajicek: „Ik pas mijn spel op gravel niet aan. -Alleen service volley spelen kan misschien niet, maar ik moet wel het ini tiatief houden. Eigenlijk speelde ik vandaag nog niet aanvallend genoeg. Het kan nog beter." Dat kan de Zweed Magnus Gustafsson, zijn volgende te genstander, alvast in de oren knopen. Krajicek is vastbesloten om na de halve finale van de Open Australische, die hij van wege een schouderblessure moest opgeven, opnieuw ver te komen in een Grand Slam-eve nement. Hij speelt in Parijs geen dub bels. Een les die hij in Melbour ne leerde. Daar kwam hij met Siemerink ook in de halve eindstrijd van het dubbelspel. Overbelasting van zijn rechter schouder was het gevolg. „Die schouder is nu gene zen", zegt Krajicek. „Ik ben fit. Niet voor niets heb ik Ted hier dagelijks bij me. Hij moet me na zware partijen klaarstomen voor een volgend duel. Ik weet dat je hier vijf uur op de baan kunt staan voor een overwin ning. Dat had tegen Clavet al gekund. In feite zou je de beste 32 spelers die inschrijven moe ten plaatsen, dan krijg je in het begin niet zon moeilijke loting als nu." pen' en toonde hij er alle begrip voor dat Barcelona Koeman niet vrijgeeft'. Hij voelde er bo vendien niets voor 'onnodige druk op Koeman uit te oefenen. Binnen 24 uur draaide de bondscoach echter om als een blad aan de boom. „Ik moet het hem toch een keer zeggen. Woensdag na de wedstrijd is hij weer wegverklaarde Michels de plotselinge duidelijkheid. Het Oranje-lot van Koeman ligt nu in de handen van Barcelona. Ongeacht het resultaat van Va lencia-Real Madrid behoudt de winnaar van de Europa Cup 1 bij winst of een puntendeling tegen Espanol de kans op pro longatie van het kampioen schap. In dat geval valt de be slissing op de laatste competi- Oud-Feyenoord-traJner Ernst Happel tussen zijn voormalige pupillen Wlm Jansen en Wlm van Hanegem (rechts), die het van nu af in de Kuip voor het zeggen hebben. foto t StTTARD UAN MENNEGA GPO-VERSLAGGEVER Ernst Happel draagt een don kerblauwe pet. Er gaat een kale schedel onder schuil. Happel gruwt van het hoofddeksel. „Ik zit ermee voor loei", zegt hij. Op de pet met klep staat in een wit vlak; met zwarte letters het woord 'Funkberater' geschre ven. Het is de naam van zijn privésponsor, een groothandel in elektrische apparatuur. Het bedrijf neemt driekwart van het salaris dat Happel als bonds coach van Oostenrijk verdient, voor zijn rekening. „Meer ver langt die firma niet van me en ik moest toch een pet hebben." Medische behandelingen hebben het haar van Happel doen uitvallen. Hij is ernstig ziek. Maar hij heeft geen kan ker, zegt hij, zoals het Duitse boulevardblad Bild Zeitung al meer dan een jaar beweert. „Als je kanker hebt, heb je pijn. en dat heb ik niet." Happel, holle ogen in donkere diepliggende kassen, praat zacht en kucht re gelmatig. Hij is broodmager; in feite is hij niet meer dan vel over been. Een levervirus, vorig jaar opgelopen tijdens een trai ningskamp van zijn toenmalige club FC Tirol op de Bahama's, heeft hem ernstig verzwakt. „Maar hier", zegt Happel, en hij legt de benige wijsvinger van zijn rechterhand tegen de zij kant van zijn hoofd, „is alles nog goed Gemiddeld eenmaal per maand reist Happel van Wenen, waar hij in een hotelkamer woont, naar de Universiteitskli niek in Innsbruck. Hij krijgt daar een 'spoelbeurt', zoals hij het zelf plastisch uitdrukt, en wordt er bestraald. Het virus is volgens hem bedwongen, al zegt hij zich nog wel slap en moe te voelen. Om even voor half twee zette Happel gistermiddag voor het eerst sinds vijf jaar weer voet op Nederlandse bodem. De Oos tenrijkse nationale ploeg, van avond in Sittard tegenstander van het Nederlands elftal, arri veerde toen op de dinky-toy luchthaven van Maastricht. Happel: „Holland is niet minder dan in 1974 en 1978; de Gene raal zit er nog bovenop." In het Nationaal Sportcen trum schudt Happel de handen van een aantal oude bekenden. Wim van Hanegam, Wim Jan sen, Guus Haak en Lex Schoen maker, die hem als trainer van Feyenoord meemaakten zijn er. Arie Haan. deel uitmakend van het zilveren Oranje op het WK van 1978 in Argentinië, schuift ook aan bij de mini-reünie, ge organiseerd door Inter Football - directeur Maarten de Vos. De komst van zijn 'Neder landse vrienden' doet Happel zichtbaar goed. „Ik ben nog niet vergeten", zegt hij. Vooral Van Hanegem, vertelt hij, is hem dierbaar. „Ik houd van de Kromme. Natuurlijk had ik vroeger vaak problemen met hem, maar wie heeft die niet met hem gehad. Of ik toen ver wacht had dat hij ooit trainer van Feyenoord zou worden?" Een spottend lachje krult rond zijn ingevallen mondhoeken. „Des te moeilijker de speler, des te beter de trainer Ik was vroe ger ook een moeilijke speler. Van Happel wordt verwacht dat hij Oostenrijk naar Amerika voert. „Maar ik moet niets", zegt Happel en zijn doffe ogen schieten even vuur, „ik wil graag, maar het woord moeten bestaat niet voor mij. Het enige wat je in je leven moet is ster- Het uitzendburo voor de gezondheidszorg Medi Interim zoekt uitzendkrachten met een gezonde instelling en publiek voor het gezondste damesvoetbalelftal van Nederland TER LEEDE DAMES 1 uit Sassenheim. Zij hopen donderdag 28 mei a s. (Hemelvaartsdag) in een thuiswedstrijd tegen Den Dungen op het Ter Leede komplex aan de Menneweg te Sassenheim, aanvang 16.00 uur, LANDSKAMPIOEN te worden Dus: komt dat zien! IE SI OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT M elfverzekerd tufte W Michael van den Berg vongc week met zijn autootje richting Pa rijs. In zi|n achterbak lagen de tennisrackets opgestapeld, geduldig wachtend op de handen van de 'baas'. Reis doel van de Unicum-speler was Roland Garros, het Grand Slam-toemooi dat inmiddels in alle hevigheid is losgebar- Van den Berg wilde deelne men aan het kwalificatietoer nooi. De besten van die ver zameling spelers worden als qualifier toegelaten tot de lijst 128 deelnemers In Parijs Als 354 v i de reld verkeerde Van den Berg in de zekere veronderstelling dat hij zou worden geaccep teerd door de toemooileiding. Vorig jaar mocht nummer 410 zelfs een balletje meeslaan. Dus wat kon er nog misgaan? Van alles. Van den Berg: „Ik mocht dus niet meedoen. En daar baal ik nog steeds i»an. De hele reis is voor niets geweest Het heeft me ook nog een hoop geld gekost. Het geringe aantal afzeggin gen is de oorzaak van de trieste afreis van de Koude kerken Van de eerste 128 spe lers van de wereld bleven al leen Becker en Van Rensburg thuis. Van den Berg: „Normaal gesproken komen veel meer spelers niet opdagen voorzo'n toernooi. Wimble don kan ik straks moeiteloos meedoen. Dat komt omdat veel spelers het niet zien zitten om op gras te spelen. Van den Berg kwam uiteinde lijk zes plaatsen tekort voor een toegangsbewijs. Dus was de tennisser veroordeeld tot het houden van een verplich te vakantie. ,Ach, ik heb me nog best een aantal dagen vermaakt. Ik heb naar de training van Ed- lyerg gekeken en heb zelf nog een balletje geslagen. Best leuk om mee te maken. Een ervaring rijker, maar zon der een cent te hebben ver diend blies Van den Berg vrij dag weer de aftocht. Om met Unicum in het weekeinde weer competitie te spelen. Van den Berg. een tikkeltje gedeprimeerd: Roland Garros of de competi tie met Unicum, dat scheelt nogal wat. Die ambiance in Parijs is zo apart, daar had ik helemaal naar toegeleefd. De terugreis nam Nederland in de auto was dus niet bepaald prettig. En als je dan zondag gewoon voor Unicum moet spelen, valt dat best tegen Want die competitie hier. Ach, laat ik er maar mets oirr zeg gen, ik heb het al moeilijk ge noeggehad. en daarom kun je wat eisen van de spelers. Als er dan een speler midden in het seizoen op wintersport gaat. houd je gewoon ztin promo vi Ten minste. zo zou ik het doen. Zo gaat het daar toch in Katwijk. Ab ze het ontkennen. hebben ze boter op hun hoofd. Rijsbergen heeft zich dc afge lopen jaren groen en geel geërgerd aan de instelling van de amateurvoetballen „Ik weet wel: ab iemand niets krijgt, kun je niets eisen. Maar ik heb er nu genoeg van om tegen mijn principes te hande len. Ik heb het bij Roodenburg meegemaakt dat ik spelers uit hun Ired moest bellen vooreen wedstrijd. Of dat ze op zondag geblesseerd waren vanwege een zaalvoet bal wiMstnjd op vrijdagavond. Of dat ze plot selingbesloten op wintersport te gaan en twee weekeinden wegbleven. Die Reurings (de trainer die vorig jaar opstapte) b daar toch ook up afgeknapt. Filemon (de huidige oefen- meester) nep eerst wat anders, maar heeft nu ook in dc gaten dat er bij Roodenburg nog niets b veranderd. Rijsbergen is inmiddels tot de conclusie gekomen dat hij ongeschikt is voor het werken met amateurs: „Ik heb het er wel eens met andere trainers overgehad. Die riepen dan dat ik me er maar bij neer moest leggen Maar de meeste van die trai ners hebben zelf nooit hoog gesneld Die weten dut nu t beter. Nou, ik heb dus geen zin om achter de reet van die voetballers te lopen En ab ik het niet naar mijn zin heb, kap ik ermee. Rijsbergen, gescheiden, heeft nu zeeën van tijd om zJch te richten op de opvoeding van zijn twee kinderen. Tuvscn de bedrijven door verricht hij hand- en spandiensten voor de WCS, oe vereniging van contractspelers. Dat leven be valt hem eigenlijk best, hoe wel hij volgend jaar best wel wat met zijn diploma coach betaald voetbal wil doen. „Het ligt allemaal een beetje moeilijk. Ik heb laatst Geert Meijer gesproken Die isab as sistent van Wim Jansen bij Feyenoord zestig uur /ter ueek kwijl. Ab ik zo n Ixian krijg, moet ik wat voor de opvoe ding voor mijn kinderen rrge- ten lieve vrouw dus. li hrh fgyi Mf ffwt i Hm din. Maar die woont in Die ren, 150 kilometer hier vrn- daan En ze vindt dat ze daar heel leuk woont. Het amateurvoetbal heeft afscheid ge nomen van Wlm Rijsbergen. Of beter gezegd Wim Rijsbergen heert het amateurvoetbal vaarwel ge zegd. De Leidsc ex-prof is vol ledig afgeknapt op deze 'be drijfstak'. Deze maand werkte Rijsbergen voor het laatst als trainer bij de Amsterdamse tweedeklasser DWS, een club die hij twee jaar diende En gaat hij dc komende tijd 'op een houtje bijlen', zoals hij dat zelf treffend zegt Hoewel. Rijsbergen houdt zich komend seizoen wel de gelijk bezig met voetbal. Hij Is toegelaten tot de airsus coach betaald voetbal. Maar het amateurvoetbal is uit den boze. Rijsbergen: „Weet je waar ik nel zou wil len trainen? Quick Boys. Ei genlijk b datgeurton een prof club. Daar wordt flink betaald Met vakantie gaan we. erger, mogen we niet. met al die sportevenementen voor dc deur. Niettemin bla zen wc deze rubriek zoals ae bniOurtJI voof mi tfftq ff Om in september weer vol werklust de draad op te pak

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25