NZH op de rem f Regio SS! UNIEKE EXPOSITIE 'Verplegers verdienen meer' In transportbedrijf zit een goede boterham stoutenbeek vitrage, karpetten, tapijt en zonwering mm ALBA' WOENSDAG 27 ME11992 Familie patiënten Leythenrode helpt op actiedag een handje LEIDERDORP JAN WESTERLAKEN Staken voor meer salaris, eigen lijk is ze er tegen. Maar voor vandaag maakt zij een uitzon dering. Mevrouw van de Wijn gaard uit Zoeterwoude: „Ik zie nu hoe hard die jongens en meisjes werken. Het verplegend personeel verdient gewoon meer geld in zijn loonzakje." Mevrouw van de Wijngaard was vanmorgen vroeg al in het ver pleeghuis Leythenrode in Lei derdorp te vinden. Het perso neel draaide zoals vele zorgin stellingen in de Leidse regio een zondagsdienst om daarmee zijn salariseisen kracht bij te zetten. Het huis werkt met een mini male bezetting en dus werd fa milie gevraagd vandaag hand en spandiensten te verlenen. Te helpen bij het eten, te helpen bij het koffiedrinken. Mevrouw van de Wijngaard gaf daaraan graag gehoor, zegt ze. Haar moeder van bijna 90 jaar revalideert in Leythenrode van een gebroken heup. Ze vertelt dat ze wel eens meer de handen uit de mouwen steekt. „Ik help mensen die zelf hun kopje niet kunnen oppak ken of ik maak een praatje met iemand die geen bezoek heeft. Het verplegend personeel heeft daar niet altijd de tijd voor. En toch vangen ze de bewoners goed op. Dan mag je toch wel eens iets terug doen? Er wordt actie gevoerd voor een goede zaak. Daarom heb ik het er voor over om bij te springen. En ik ben niet de enige. Ik heb van meer familieleden gehoord dat ze komen. Een zoon komt met twee leden van zijn familie de hele dag zijn moeder verzorgen. Dat verzorgen bestaat uit het helpen met eten en drinken. Het echte verpleegwerk doet de verpleegkundige, niet wij." Naar huis Mevrouw Brauckman uit Lei den lost het probleem van de zondagsdienst anders op. Ze zegt: „Ik haal m'n man naar huis. M n auto is aangepast, omdat ik het vervoer met een rolstoelbus niet kan betalen. Be wust haal ik hem naar huis want hij hoeft toch niet de dupe te worden van die zondags dienst? Ik haal 'm vroeg en breng hem 's avonds terug." Mevrouw Brauckman komt elke dag in Leythenrode. Haar man (74) wordt er al een jaar verpleegd, nadat hij door een hersenbloeding was getroffen. Rechts is hij verlamd en spreken kan hij niet. Zijn eten moet wor den gemalen omdat hij proble men met slikken heeft. Mevrouw Brauckman steunt het verplegend personeel. „Die mensen mogen best wat meer verdienen. Ik ken het vak, heb: er zelf veertig jaar in gewerkt. Ik kan u verzekeren dat het zwaar werk is. Mijn vorige man heb ik 26 jaar lang thuis verpleegd. Nuj ga ik elke dag naar Leythenrode om m'n tweede echtgenoot, met wie ik iets langer dan eem jaar getrouwd ben, te verzorgen. Ik ga met hem wandelen, was! zijn gezicht, scheer z'n baard en kam z'n haar. 's Middags om een uur ben ik er en om zes uur ga ik naar huis. In het weekein de ben ik er de hele dag." Voorbijlopen Mevrouw Brauckman heeft waardering voor het werk van het verplegend personeel. „Ze doen zoveel goede dingen. Als ze niet uitkijken lopen ze zich-( zelf voorbij. Ik neem ze wat werk uit handen en nu er zon dagsdienst wordt gedraaid, haal ik m'n man een dagje naar huis. 's Nachts kan ik hem niet ver zorgen. Nog niet. Ik hoop dat dat verandert. Nee, ik vind het niet te zwaar als 'ie thuis zou komen. Overdag komt er dan een verpleegster, daar zijn we voor verzekerd. Weet je, ik heb een geweldige steun aan m'n schoonzuster. Ze is al 78 jaar, maar komt elke dag uit Voor schoten met de bus op bezoek bij haar broer. Dat is toch klas- FOTO HENK BOUWMAN RUL moet opruimen asbest zelf betalen Het opruimen van asbestver- ontreinigine komt voor reke ning van de 'vervuilde partij'. Noch het ministerie van volks gezondheid, ruimtelijke orde ning en milieubeheer, noch dat van onderwijs en wetenschap pen heeft geld voor het oprui men van asbest. Dat betekent dat de universiteit van Leiden (RUL) de opruimoperatie in het gebouw van sociale weten schappen zelf moet betalen. In het gebouw aan de Wasse- naarseweg is achter wanden en- plafonds asbest gevonden. De isolatie van leidingen is bescha digd. In de ruimten is de norm voor de concentratie aan as bestvezels niet overschreden zodat volgens de beheerders van gevaar voor de volksge zondheid geen sprake is. Een asbestbedrijf heeft geadviseerd de zaak wel op te ruimen om ongelukken te voorkomen. Hoewel niet bekend is wat opruimen gaat kosten heeft het college van bestuur van de uni versiteit al laten weten dat 'geld in dit verband relatief onbe- langrijkis'. Het Academisch Ziekenhuis Leiden, op dit moment bezig met een zes miljoen gulden kostende opruimoperatie. heeft bij de ministeries ook nul op het rekest gekregen. Mevrouw Brauckman wandelt met haar man om Leythenrode. Busonderneming stelt vacaturestop in De NZH heeft voorlopig een vacaturestop. De grootste busonderneming in Nederland schrapt volgend jaar fiks in de dienstregeling, met het gevolg dat het aantal chauf feurs moet verminderen. „Elk jaar verlaten zo'n 100 bus chauffeurs de NZH omdat ze elders werk krijgen öf ge woon met de vut gaan. Die vervangen we dus niet meer", zegt L. Jacobs van de NZH. LEIDEN MONICA JE KOMT ALTIJD VERDER MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediel prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9 00 - 12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden lel. 071-254145 De NZH is niet de enige streek vervoerder die geen nieuwe chaufféurs meer aanneemt. De vacaturestop is volgens een overkoepelende organisatie van 13 vervoerders nodig om de ex tra bezuinigingen die het open haar vervoer van minister Maij- Weggen heeft opgelegd gekre gen, op te vangen. Minder bus sen in de avonduren danwel uitvallen van lijnen betekent dat er ook minder buschauffeurs nodig zijn. Tot een officiële vacaturestop heeft de busmaatschappij Cen traal Nederland nog niet beslo ten. In de praktijk pakt het wel zo uit. Het bedrijf zit op dit mo- AMSTERDAM» BILL MEYER 'Schiphol krijgt last van ons' dam was dat alle lokale milieu- en actiegroepen nu 's een keer onder gemeenschappelijke vlag bij elkaar kwamen. Dat is ge lukt. Nu moeten wij onze ach terban mobiliseren. Milieude fensie heeft zo'n dertigduizend leden. Het aantal mensen dat wij tegen kernenergie op de been kregen, moeten wij toch zekér ook voor de poorten van Schiphol kunnen verzamelen." Dit najaar zijn de eerste acties te verwachten. De Rijk wil niet al te veel verklappen. .Acties moeten anoniem worden uitge voerd. Zonder dat politie of jus titie een beschuldigende vinger richting Milieudefensie kunnen wijzen. De schattingen liepen vorige week zondag uiteen van zeven honderd tot vijftienhonderd deelnemers. Hoeveel het er ook geweest mogen zijn, duidelijk is dat de achterban van de milieu beweging tijdens de landelijke anti-Schiphol-dag thuis of op het strand zat. „Het is lastig on ze leden op de been te krijgen. Zij denken dat er tegen de eco nomische moloch Schiphol niets valt uit te richten. Duide lijk is dat wij meer mensen op straat moeten krijgen om Schip hol op de knieën te krijgen". Peer de Rijk, medewerker van Milieudefensie: „De bedoeling van de manifestatie in Amster- Alphenaar Martin Duijndam (17) wil internationale handel in ment heel goed in zijn perso neel. „We hebben geen vacatu res. Door een intensieve bege leiding, is het ziekteverzuim sterk gedaald. Dan heb je auto matisch al minder mensen no dig", zet de voorlichter uiteen. Het natuurlijk verloop wordt ook bij deze maatschappij niet direct meer gecompenseerd. „We nemen in elk geval geen fulltimers aan. Bij Westnederland zijn ze, zoals een woordvoerder het uit drukt, nog aan het 'steggelen' over de manier waarop de be zuinigingen moeten worden in gevuld. Westnederland heeft naast de openbaar vervoerstak ook een commerciële poot voor tour- en taxivervoer. ,Het bedrijf onderzoekt nog of boventallige buschauffeurs in de andere on derdelen van Westnederland kunnen worden ingezet. Van een vacaturestop is volgens de voorlichter nog geen sprake. Binnen enkele weken wil de maatschappij het bezuinigings plan klaar hebben. Dan worden ook de personele consequenties duidelijk. HANS KOENEKOOP Martijn Duijndam is gek van vrachtwagens. Hij leest er boe ken over, verzamelt folders en maakt er foto's van. Daarom wil hij na de Havo naar de Hogere Nautische School in Rotterdam. Daar leert hij vooral over de in- ternationale handel en trans port. Zelf een 'jongen van de grote weg' worden, zoals zijn opa en vader, daar gruwt Mar tijn van. „Ik heb gezien dat dat een pokkebaan is. De arbeids omstandigheden zijn vaak heel slecht." Maar de liefde van de 17-jari- ge Alphenaar voor wielen en motoren is oprecht. Hij heeft er zelfs zijn vakkenpakket op afge stemd. „Ik ben helemaal geen fan van handelswetenschappen, dat is veel te veel rekenwerk. Maar ik heb het nodig voor mijn toekomstige baan." Martijn is daar heel optimistisch over. „In de komende vijf jaar zijn er dui zenden chauffeurs nodig. Dan zit er voor mij ook wel brood in. Ik kan bijvoorbeeld bij een transportbedrijf de logistiek gaan regelen." Martijn doet het Havo-eind examen op de openbare scho lengemeenschap Albanianae in Alphen. „Een fijne school. Ik heb het er altijd naar mijn zin gehad. De sfeer is er gemoede lijk, er heerst geen overdreven zucht naar presteren. Er is ook ruimte voor persoonlijke aan dacht." Het contact met de lera ren was altijd goed. „Ze staan open voor je. Soms werden pro blemen met de hele klas uitge praat. Dan brandde er een hele discussie los over bijvoorbeeld een bepaalde leermethode." Familie, vrienden en beken den noemen Martijn een ge makkelijke jongen. „Ik lust in derdaad alles, ha ha. Maar zon der gekheid, ik denk dat het wel Tapijt gordijnstoffen geven in elk interieur de toon aan. Soms warm en sierlijk, soms sober en in strakke lijnen. Voor Stoutenbeek Wooncentrüm een reden om de top op het gebied van interieurstoffen een glansrol te geven. Van 28 mei tot en met 20 juni houden wij een unieke expositie in Leiderdorp. Befaamde fabrikanten van gordijnen, i COROUN*N VITRAGE - - - Y 'piv> v, - 7 - - KARPETTEN KAMERBREED TAPiJT Zonwering ,'r '-V U bent van harte welkom. Leiderdorp: Meubelplein 1,071-699323 klopt. Ik maak mij eigenlijk nooit ergens druk over. Ook niet over zo'n eindexamen. Span ning ken ik niet, ik benader het tamelijk laconiek." Die instel ling komt Martijn goed van pas, want al te rooskleurig staat hij er niet voor. Na de tentamens prijkten achter de vakken Duits, Handelswetenschappen en Wis kunde nog een schamel vijfje. „Ik ben er nog niet, dat weet ik. Ik heb nu vijf vakken achter de rug en heb goede hoop dat ik het haal. Maar stel dat ik zak, dan zal ik toch weer even vrolijk als andere jaren naar het 'Alba' gaan. Ik weet dat het raar klinkt, maar ik zal er echt geen moeite mee hebben. Mijn moeder heeft zich er ook altijd over verbaasd dat ik nooit baalde. Ik heb ook nooit gespijbeld. Je zou mij in derdaad een modelleerling kun- Martijn gaat straks, na zijn laatste examen Natuurkunde, nog niet lekker luieren in de zon. „Nee, geen vakantiebaan- Vooraf „Het was moeilijk voorbereiden met het mooie weer. Ik heb vo rige week weliswaar lekker buiten gezeten met de boeken, maar ik ben nogal gauw afgeleid. Dit weekeinde heb ik de stof toch maar laten rusten. Volgens mij zit het er wel redelijk in, natuur kunde is niet mijn slechtste vak. Ik gok op een zesje. Dat is ook precies wat ik nodig heb." Achteraf „Ik moest er even in komen. Vooral de vraag over het elektro cardiogram vond ik erg moeilijk. Daarna kwamen vragen over de zonsverduistering, een halogeenlamp en de isolatie van een huis. Volgens mij heb ik die wel goed beantwoord. Ik denk dat die zes er wel in zit. Mijn examen zit er nu op. Vanavond ga ik naar de atletiekbaan om eens even lekker al mijn energie eruit te gooien." Voorlopige uitslagen SCHEIKUNDE MAVO-D (alleen de gesloten vragen) 1 D; 2 A; 3 B; 4 E; 5 D; 6 B; 7 A; 8 D; 9 E; 10 A; 11 B; 12 D; 13 E; 14 D; 15 A; 16 C; 17 A; 18 D; 19 C: 20 C; 21 E; 22 C: 23 C; 24 B: 25 C. CM DEEL 41 B; 42 A; 43 A; 44 A; 45 A. RL-DEEL 41 A; 42 A; 43 B; 44 A; 45 E. MAVO-C (alleen de gesloten vragen) 1 D: 2 B; 3 A; 4 B; 5 B: 6 B; 7 E: 8 B; 9 A: 10 B: 11 B; 12 B; 13 D; 14 C; 15 D; 16 C; 17 A; 18 D; 19 C; 20 D; 21 C; 22 D; 23 A; 24 B; 25 C; 26 C. CM-DEEL 44 C; 45 A; 46 C; 47 E. RL-DEEL 44 B; 45 A; 46 B; 47 E. tje. Ik ga weer naar school. Drie Havo-leerlingen die naar het weken lang elke dag van negen hoger beroepsonderwijs gaan. tot half vier. Het 'Alba' geeft na- In de praktijk blijkt dat een hele melijk een speciale cursus voor grote stap en vaak vallen de Ha- Nautische School." vo'ers als eersten. In die ko-; mende drie weken word ik dus klaargestoomd voor de Hogere Martijn Duijndam voor het Albanianae: „Ik heb nooit gespijbeld. FOTO BEN DE BRUYF Het liefst een SleMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMotic presentatie van de hete regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22